PRINSES DANKT HAAR VOLK Herhalingsoefeningen 3e div. mogen 30 dagen langer duren Brits-Amerikaanse overleg vandaag beëindigd Walcherse dorpentocht (40 km) a.s. zaterdag Eerste officiële radio-rede van Kroonprinses Beatrix Pas feest na mijn eindexamen van het Lyceum Indonesië verzoekt hervatting op 2 februari Vrijdag debat over melkprijs Wind draait, minder kou Instelling produktschap zuivel aangenomen Per helicopter van boord gehaald PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Denk om de vogels 'Ijs en weder dienende' „Voorlopig f 5.— per dag exira", besliste de Kamer „Lanterfanten is er niet meer bij" Zeeuwsch Vlaanderen heeft U.T.S- nodig Boerderij te Woubrugge afgebrand Itoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, 'el. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 458, voor adm. 2970), Giro 274289. kantoren: Middelburg: Korte Noord- fitraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 tn 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, 'el. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, f 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad f N Min. Algera in Zeeland V Zie pagina 2 lie JAARGANG No. 3311 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3 de Jong - Directeur: Jacq de Smit DONDERDAG 2 FEBR. 1956 Op- en ondergaan van Zon en Maan; Vrijdag: Zon op 8.21 u., onder 17.28 u. Maan op 1.32 u., onder 10.40 u. Hoogwater Vrijdag 3 Februari: Vlissingen: 6.34 u. 1.26 m., 19.05 u. 1.71 m. Terneuzen: 7.03 u. 2.04 m., 19.32 u. 1-89 m. Wemeldinge: 8.08 u. 1.42 m., 20.35 u. 1.52 m. Zierikzee: 7.47 u. 1.21 m., 20.16 u. 1.32 m. tt ft SOESTDIJK, 1 februari. Prinses Beatrix heeft woensdag avond voor beide Nederlandse radiozenders de volgende toe spraak gehouden: „Het Is met gevoelens van grote yreugde, dat ik mij vandaag door de radio tot u wend. Ik wil een woord van dank rich- ten tot allen, die aan mij gedacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk gegeven. Hetgeen mij het meest getroffen heeft, is, dat zo- velen met mij hebben meegeleefd. Het is zo vanzelfsprekend voor een jarige zijn dank te betuigen, dat men de zin ervan vergeet, maar in dit woord „dank" ligt alles opgesloten, wat ik jegens u voel. Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opgekomen aan deze dag een wat meer algemeen feestelijk karakter te geven. Maar u zult begrijpen, dat in verband met liet drukke schoolwerk van dit eind- examen-jaar en het buitengewoon ongunstige jaargetijde, het mij beter leek te wachten tot na mijn examen. Ik hoop dat ik binnenkort hierover nadere bijzonderheden kan medede len. Met hoeveel genoegen ik uitzie naar de dag, waarop ik persoonlijk met u in éontact kan komen, behoef ik u niet te zeggen. Tenslotte hoop ik, dat u m(|n dank baarheid, welke ik op deze wjjze geuit heb, wilt aanvaarden." o 's-GRAVENHAGE, 1 febr. Woens dagmiddag om 17.00 uur heeft de Indo- ftenische zaakgelastigde in Den Ka; de heer Kweedhiehoo aan mr. N. Blom een aide-memoire overhandigd, Waarin het volgende is opgenomen: „Met het oog op de tijd, die reeds verstreken is sinds de Indonesische aide-memoire van 23 januari 1956, wil de voorzitter van de Indonesische dele gatie nogmaals wijzen op de noodzaak tot het vaststellen van een definitieve datum, waarop hervatting van de on derhandelingen op de basis van de be reikte resultaten en afspraken van 7 januari 1956 zal moeten geschieden, schieden. De voorzitter van de Nederlandse delegatie wordt uitgenodigd ermede akkoord te gaan, als datum voor de hervatting vast te stellen donderdag 2 februari of uiterlijk vrijdag 3 februari 1956, opdat de besprekingen tegen het einde van deze week kunnen worden beëindigd", aldus genoemde woord voerder. Na drie dagen confereren Veer VlissingenBreskens alleen voor passagiers BRESKENS, 1 febr. De veerdienst VlissingenBreskens is voorlopig ge stagneerd wegens een defect aan de aanleglnrichting te Breskens. De dienst wordt met een kleiner schip gevaren op de reserveaanleg plaats te Breskens, echter alleen voor passagiers. (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG, 1 febr. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het voorstel van voorzitter Kortenhorst aanvaard om vrijdag a.s. een melkprijsdebat te houden. Dan komen de brieven van Minister Mansholt aan de orde over de garantiemelkprijs en over de toeslag regeling. De communist Haken trok daarop zijn interpellatie aanvraag in. Grafschender in Italië ROME, 1 febr. Boeren hebben in de buurt van Cerveteri, een stad ten noordwesten van Rome, voor tiendui zenden guldens aan kunstschatten uit oude Etruskische graven geroofd. Een politieman, die zich onder vermom- ..nng voordeed als een Amerikaanse archeoloog die de buit wel wilde ko pen, heeft de bende ontmaskerd. Tien personen zijn aangehouden. In een villa in een buitenwijk van Rome is een grote hoeveelheid geroofde voor- Werpen aangetroffen. De boeren gebruikten springstof om de graven te openen. WASHINGTON, 1 febr. Eisenhower en de Britse premier Eden hebben woensdag, aan het eind van hun driedaagse besprekingen te Washington in een gemeenschappelijk communiqué bekend gemaakt, dat het toezicht op de handel in het Verre Oosten moet worden gehandhaafd, doch dat deze controle „wat omvang betreft periodiek opnieuw aan een onderzoek moet worden Onderworpen''. In een duidelijke waarschuwing aan het adres van communistisch China zeggen Eisenhower en Eden, dat zij het er volkomen over eens zijn, dat „agressieve expansie door middel van geweld of ondermijning" in het Verre Oosten moet worden voorkomen en dat „de vrije naties in dat gebied ge steund moeten worden bij haar zelfverdedigine". „Na openhartige discussie bestaan er nog enige meningsverschillen wat betreft ons oordeel over de vraag hoe deze doeleinden op de meest doel treffende wijze kunnen worden bereikt", zo wordt hieraan toegevoegd. Dierenvrienden, vergeet de vo gels in de natuur toch niet. Bij de ze barre kou sterven ze bij hon derden tegelyk, daar voldoende voedsel ontbreekt. Help dit dierenleed verzachten en strooi dagelijks wat kruimels brood of hang een spekzwoerd in de bomen. Onze gevederde vriend jes zullen u er dankbaar voor zjjn. HENGELO, 1 febr. Tussen Hen gelo en Oldenzaal is de 53-jarige fa brikant E. Gorter uit Almelo vanmid dag met zijn auto in botsing gekomen met een andere auto. De wagen van de heer Gorter sloeg over de kop en de bestuurder werd vrijwel onmiddel lijk gedood. Zeeland kan naar hartelust schaatsen MIDDELBURG, 1 febr. „Ijs en weder dienende" zal de Middel burgse IJsclub zaterdag a.s. de tweede Walcherse dorpentocht organi seren. Deze tocht, die vorig jaar voor het eerst gehouden, een succes werd, is zoals bekend een tourtocht en geen wedstrijd. Hoewel een kleine wijziging nog mogelijk is, heeft het bestuur van de IJsclub woens dagavond de volgende route vastgesteld: Middelburg (Start Domburgse watergang, naast het rusthuis „De Griffioen")Koudekerke Melis- kerke Aagtekerke Serooskerke Veere Middelburg. De start plaats te Middelburg is tevens het eindpunt. De rijders zullen in deze route eveneens onder „de rook" van de dorpen Oostkapelle, St. Laurens en Gapinge komen. Het startbureau is weer de Sociëteit op de markt. Daar kunnen vanaf za terdagmorgen 11 uur de startkaarten worden afgehaald. De inschrijving sluit om twee uur. Het starten zelf sluit om twee uur. Om één uur wordt gestart; om drie uur moet de laatste rijder zijn vertrokken. Als uiterste tijdstip van aankomst is zes uur ge steld. De route is met opzet „volgens de klok" uitgestippeld, omdat de rij ders (en rijdsters!) het laatste ge deelte de wind in de rug zullen heb ben. De totale lengte van de route DE BILT, 2 febr. Een storing, die zich, vergezeld van enige sneeuw, het afgelopen etmaal over Finland en de Oostzee naar het westen verplaatste zal donderdag ook het weer in Neder land beïnvloeden. Op de nadering er van krimpt de wind nl. naar noord tot noordwest, zodat dan van de Noordzee enkele sneeuwbuien het land kunnen binnendrijven. De storing wordt gevolgd door een noordoostelijke luchtstroming, maar deze voert aanmerkelijk minder koude lucht, waarin maar lichte tot matige vorst vookomt, naar ons land. Deze lucht, die afkomstig is van de Atlantische Oceaan stroomt om het Scandinavische hogedrukgebied heen, via het paolgebied, noord-Europa weer binnen. In Finland b.v., waar het 's nachts nog 25 tot 30 graden had gevroren, liep de temperatuur woensdagmiddag op tot vlak bij het vriespunt. DE BILT ZEGT: Afnemende vorst Van het noorden uit toenemende be wolking en plaatselijk sneeuw. Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. In de ochtend nog strenge, maar later matige tot lichte vorst. In het communique wordt voorts herhaald, dat de NAVO „essentieel voor onze gemeenschappelijke veilig heid is". Ook wordt de Amerikaanse en Britse politiek ten aanzien van de hereniging van Duitsland bevestigd. Ten aanzien van het Midden-Oosten wordt er op Israël en de Arabische staten een beroep gedaan om de stand punten die zij bij hun geschillen heb ben ingenomen te verzoenen. Palestina Over het Palestijnse vraagstuk staat in het communiquée dat de twee lan den bereid zijn aan een regeling bij te dragen door financiële steun bij het oplossen van het vraagstuk der vluch telingen en door de grenzen te garan deren. Een regeling van het geschil wordt evenwel mogelijk geacht, als de partijen'bereid zijn tot verzoening. De wapenleveranties van het Sow. jet-blok aan landen in het Midden- Oosten vergroot. „Het is ons doel die kans te verminderen", aldus het com munique. Over het belang van het Verdrag van Bagdad zijn de twee landen het eens. „De Amerikaanse regering zal krach tige steun aan de doelstellingen blij ven geven en haar waarnemers zullen een constructieve rol in het werk van de commissie van de verdragsorgani satie spelen". De leiders van de twee landen belo ven, dat zij zullen blijven streven naar een algemene én doeltreffend te con troleren ontwapening. Aan het slot van hun gemeenschap pelijke verklaring zeggen de twee lei ders, dat zij „gretig elke oprechte ge legenheid zullen aangrijpen om de mensheid te bevrijden van de sluier van angst en onveiligheid, waardoor nu hetgeen glorierijke toekomst kan zijn, wordt verduisterd". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 februari. Met 55 tegen 3 (communistische) stem men heeft de Tweede Kamer vanmiddag het wetsontwerp aangenomen, waardoor de duur ~van de herhalingsoefeningen voor de derde divisie met ten hoogste dertig dagen verlengd kan worden. De internationale sitatie is zodanig, aldus minister Staf, dat de derde divisie in tact moet blijven. Er zal geoefend moeten worden om haar paraat te houden. (Van onze perlementsredactie) DEN HAAG, 1 febr. De Eerste Ka mer heeft hedenmiddag met 24 stem men vóór en 13 tegen het wetsontwerp tot instelling van 'n produktschap voor zuivel aangenomen. Vóór stemden de K.V.P. en de socialisten. Tegen de A.R., de C.H. en (met uitzondering van de heer Louwes) de V.V.D. Natuurlijk erkende de bewindsman, dat door de verlenging van de duur der herhalingsoefeningen het bedrijfs leven voor zware verplichtingen wordt gesteld, Maar, zo zeide hij, de oefe ningen zullen in ieder geval goed wor den voorbereid, zodat lanterfanten on mogelijk is. De minister had veel waardering voor de royale houding die <5e werk gevers in het algemeen tegenover de zware dienstplicht innemen. De extra vergoeding van f 5.per dag (als men gedurende de herha lingsoefeningen langer moet opko men dan 85 dagen) is slechts een voorlopige oplossing. Een werkgroep bestudeert momenteel de mogelijk heid of er een andere oplossing te vinden is. Een der grote problemen bij onze le- geropbouw is wel, dat wij niet kunnen beschikken over een kern van beroeps soldaten. In de moderne strategie, al dus minister Staf, zullen de eenheden in de eerste lijn bij een eventuele agressie niet in de stellingen blijven liggen, maar in beweging zijn. Daar voor zijn er in de eerste lijn meer troe pen nodig. En daarom wordt er gesproken over een tweede parate divisie. Eind fe bruari zal in de Navoraad een bespre king worden gevoerd over de vraag of er al aanwijzingen gegeven kunnenl worden over de toekomstige samenstel- J ling van de divisies, in verband met de ontwikkeling van atomische wapenen. DRIE DAGEN WINST Oorspronkelijk was gedacht aan een internationale oefening voor de derde divisie. Deze gaat niet door. De drie reisdagen, die hierdoor worden gewon nen, zullen voor de betrokken mili tairen winst zijn. Minister Staf beloof de zijn bevoegdheden niet te zullen misbruiken om de leden van de derde divisie toch nog drie dagen langer on der de wapenen te houden. In Nederland zullen stafoefeningen worden gehouden, terwijl de mogelijk heid wordt bestudeerd om de regi- mentsgevechtstroepen, eventueel in samenwerking met de Engelsen, in Duitsland te laten oefenen. De derde divisie, zal ter beschikking gehouden moeten worden, zolang de nieuwe di visies, die moeten voldoen aan de eisen die de atoombewapening stelt, nog niet zijn opgebouwd. zal ongeveer 40 km bedragen. Wordt echter ook Vlissingen in de dorpen tocht opgenomen, dan zal dit hoog stens een tiental kilometers meer zijn. Een ieder, die de tocht volbrengt krijgt, evenals vorig jaar, een herin neringsmédaille. Elfstedentocht Snelle rijders met heel veel uithou- dinsvermogen kunnen hun hart reeds deze week in Friesland ophalen. Za terdag 4 febr. wordt daar de Elfmeren- wedstrijd (start 9 uur in Langweer) gereden. Maar ook het bestuur van de Friese Elfstedenvereniging zit niet stil. Ge zien het slechte ijs (door de sterke wind, die klei en zand op het ijs heeft geblazen) en de onbetrouwbaarheid van de meren, kan er echter vóór maandag 6 febr. nog geen sprake zijn van een Elfstedentocht. Besloten is maximaal 5.000 tochtrijders en 500 wedstrijdrijders toe te laten, die bo vendien tenminste 18 jaar oud moeten zijn. Het bestuur zetelt weer in „De Groene Weide". De ijsbanen open Maar ook de minder stoere schaat sers en de sierlijke rondrijders komen aan hun trekken. Op verschillende plaatsen is men reeds druk bezig met het in gereedheid brengen van ijsba nen. In Middelburg zal vrijdag als de po litie goedkeuring verleent zoals vanouds de Seisvest weer als ijsbaaii worden ingericht. De IJsclub hoopt echter, dat dit de laatste keer is, om dat men volgend seizoen de 4 ha grote ijsbaan achter het zanddorp in gebTuik denkt te nemen. In Zierikzee wordt reeds vandaag, donderdag, de ijsbaan geopend. Eh wel op de ondergespoten tennisbaan op de hoek Grachtweg. In Oostburg is het Grote Gat met zoet water opgespoten, zodat zaterdag dl» verse wedstrijden zullen worden verreden. 's-GRAVENHAGE, 1 febr. Van ochtend om kwart over elf wend be kend dat een onderlosser, die was in geschakeld bij het onder water bagge ren van toekomstige kanalen in de in wording zijnde polder oostelijk Flevo land was vastgeraakt in het ijs. De op varenden, een vijftal mannen, zijn van middag door een helicopter van de ma2 rine luchtvaartdienst van boord ge haald. Om kwart over twee was het hef- schroefvliegtuig boven de onderlosser aangekomen; om drie uur waren allé mannen aan boord van het vliegtuig gehesen. De opvarenden zijn naar de vaste wal vervoerd. Ir C. A. L. Horstmann: TERNEUZEN, 1 febr. In zijn van daag in de algemene vergadering ge houden jaarrede, heeft de voorzitter van de Zeeuwsvlaamse Kamer vaft Koophandel, Ir. C. A. L. Horstmann, sprekend over het vraagstuk van dé arbeidsmarkt herinnerd aan de stich ting van een Uitgebreid Technische School. Hij was van mening, dat, als in Zeeland slechts een U.T.S. zou komen, deze in Zeeuwsch Vlaanderen moet worden gebouwd. Op Walcheren heeft men de bedrijfsschool van de Schelde en de De Ruyterschool te Vlis singen, terwijl Zeeuwsch Vlaanderen geen enkele technische school heeft boven het niveau van „lagere" tech nische school. o WOUBRUGGE, 1 febr. Aange wakkerd door een stormachtige oos tenwind is gisteravond de kapitalu boerderij van de veehouder P. Donker aan de Woudsedjjk onder Woubrugge afgebrand. Ook de schuren, stallen e& al het materiaal gingen in vlammen op. Het vee kon tijdig worden gered. In een matrassenfabriek tussen de Warmoesstraat en het Damrak in Amsterdam brak woensdagochtend een felle brand uit, welke spoedig ook de aangrenzende percelen aan tastte en de fabriek zelf volkOMen verwoestte.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1