ONDERWIIZERSPROBLEEM IN 1959 OPGELOST Landbouwschap behandelt morgen in het openbaar conflict-Mansholt Nieuwe faciliteiten, om meer mensen naar de kweekschool te trekken Tsjoe en lai beschouwde de internationale verhouding Nederlands antwoord wordt morgen overhandigd Minister Cals doet nieuwe ontdekkingen: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog deze zomer 'n huis en vrije vestiging in Goes Olympische ijshocky-wedstrijd Duitsland—Italië 2—2 En op korte termijn Drukke middag voor Prinses Beatrix Koude en sneeuwval in Europa Landbouwschap wenst pootgoedcommissie FRANSE KABINET IS NU SAMENGESTELD Djakarta teleurgesteld over ontwikkeling Weldra beslissing wie de 1.7 pCt. krijgen Minister wordt tweeslachtigheid in melkprijs verweten Toespeling op a.s. verkiezingen EERSTE BABY GEBOREN IN LELYSTAD TANKSCHIP IN SCHELDE AAN DE GROND Eden en Eisenhower eenstemmig over het Midden-Oosten DE BILT ZEGT: Winter li liga vet Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel 2488 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSüH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8309 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong DINSDAG 81 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Kareis»', Goes; Ds. J. Kwast, Vlissingen; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. V. (Zie pagina 4). HÉ DEN HAAG, 31 januari. De minister van Onderwijs, mr. Cals, heeft zich andermaal ernstig beraden, welke verdere maatregelen nog zouden kunnen worden getroffen om het tekort aan onderwijskrachten zo spoedig mogelijk op te heffen. Daartoe zijn een aantal maatregelen op lange termijn genomen, die faciliteiten inhouden voor de onderwijzers en de kweekschoolleerlingen, vwb. examens, de toelating tot universiteiten, salariëring, studietoela gen, spreiding van kweekscholen, militaire dienst, etc. De minister verwacht, dat hierdoor enkele duizendtallen meer onder wijzers (essen) beschikbaar zullen komen. Toch oordeelt hij de vooruit zichten voor de eerste jaren nog weinig rooskleurig. Pas in 1959 zal, naar het zich thans laat aanzien, het tekort zijn opgeheven. Dit is echter nog vier jaar eerder dan men eertijds verwachtte. Met betrekking tot deze maategelen merkt de minister op: 1. Ten aanzien van de nieuwe onder wijzersopleiding vestigt hij er de aandacht op, dat dit jaar voor het eerst het eindexamen van de tweede leerkring zal worden afgenomen op de sterk verbeterde wijze. Ook het Staatsexamen zal in 1956 voor 't eerst op de nieuwe wijze wor den afgenomen. 2. Aangaande de mogelijkheid voor on derwijzers toegelaten te worden tot het afleggen van universitaire exa mens in bepaalde studierichtingen heeft de minister een voorstel gefor muleerd, hetwelk inhoudt, dat de volledig bevoegde onderwijzers, toe gelaten worden tot de studie in de pedagogiek en de psychologie. 8. Wat de bezoldiging van het onder wijzend personeel betreft (met name van het Ulo, waarvoor de regering een verhoging heeft toegezegd), zijn de besprekingen in de bijzondere commissie voor georganiseerd over- jileg nog gaande. De verlening van studietoelagen aan kweekschoolleerlingen wordt in steeds ruimere mate voortgezet. 5. Een goede spreiding van kweekscho len zal de aanmelding voor de on derwijzereopleiding, naar de minis ter vertrcv.wt, kunnen bevorderen. Hij volstaat met te verwijzen naar het kweekscholenplan, waarover hij thans alle adviezen heeft ontvangen. 6. In het voorjaar van 1956 zal in op dracht van de minister een brochure het licht zien, waarin voorlichting over de opleidingen voor functies bij het onderwijs zal worden gegeven, met name ook voor het onderwij zersambt. Hierdoor hoopt de minis ter bij jonge mensen belangstelling te wekken voor een loopbaan bij het onderwijs. Hoewel deze maatregelen op lange termijn van groot belang zijn, zullen voor het onderwijzerstekort van de eerstvolgende jaren alleen maatregelen op korte termijn verlichting kunnen brengen. Over de belangrijkste dezer maat regelen op korte termijn geeft de mi nister een overzicht. A. Een wijziging van het besluit be zoldiging burgerlijke rijksambtenaren 1948, dat aan iedere onderwijzer, die voor 2 december 1956 naar het onder wijs overgaat of terugkeert* fictieve diensttijd zal worden toegekend, kan 's-GRAVENHAGE, 31 jan. Van middag tussen twee en vier uur zal het druk zijn op het Paleis Soestdijk, als de 18-jarige Prinses Beatrix verschil lende delegaties, die hun gelukwen sen komen aanbieden, zal ontvangen. De eerste zal zijn een afvaardiging van het civiele en militaire huis van de Koningin en de tweede is dier'der Commissarissen van de Koningin, .be staande uit Mr. H. P. Linthorst Homan uit Friesland, Mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburgh uit Utrecht en Dr F. J. M. A. H. Houbei. uit Lim burg. Vervolgens komen afvaardigingen van B. en W. der gemeenten Baarn en Soest, burgemeester Mr. A. J. d'Ailly en mej. E. van Es, voorzitster van de Ver. van leerlingen van de academie voor bouwkunst, de academie voor beeldende kunsten, de kunstnijver heidsschool, het Amsterdams conser vatorium en de toneelschool, daarna bestuursleden van het Oranjecomité Soest en van de Baarnse Oranjever eniging, een afvaardiging van de Ma rechaussee, vertegenwoordigers van de Chr. Oranjevereniging „Bijbel en Oranje" uit Den Haag, van de vereni ging Tesselschade-arbeid adelt, de Ned. ver. van huisvrouwen, de afde ling Den Haag van de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening, de hoofdredactie van Winkler Prins encyclopedie, de Kon. Ned. Zeilver enigingen en tenslotte van de federa tie van landelijke rijverenigingen. Deze laatste zal o.ni. komen aanrijden in een met vier ossen bespannen ca lèche en zal begeleid worden door acht ruiters en voorafgegaan worden door een vaandeldrager te paard. een dezer dagen worden tegemoet ge zien. B. Het aantal parallelklassen van de kweekscholen bleef de laatste ja ren belangrijk toenemen. Het bedroeg in 1948: 26, in 1955: 255. Spoedopleiding voor bezitters van een einddiploma van een school voor V.H.M.O. C. De deelneming aan de z.g. spoed cursussen heeft de verwachtingen ver overtroffen. Deze cursussen tellen ruim 1900 leerlingen. De resultaten zijn tot dusverre zeer bevredigend. Verwacht mag worden, dat ten minste 1800 cursisten in 1956 de akte van be kwaamheid als onderwijzer zullen be- D. In 1954 is aan 865 onderwijzers vrijstelling van militaire dienst ver leend, terwijl in 1955 aan 128 aktebe- zitters uitstel werd toegestaan. Door deze maatregelen kon het tekort aan leerkrachten derhalve tijdelijk met on geveer 1000 worden verminderd. E. De minister is tot de conclusie gekomen, dat een aantasting van de kweekschoolopleiding of een ingreep in de ontwikkeling van het kleuteron derwijs zo wenselijk is, dat daartoe niet mag worden overgegaan. Wel is de minister bereid, een wij ziging van de lageronderwijswet 1920 te bevorderen, zodat de huwende on derwijzeres niet ontslagen behoeft te worden en de gehuwde onderwijze res in vaste dienst kan worden aan gesteld, zonder dat daardoor de aan spraak op rijks vergoeding in gevaar komt. De minister kan echter niet nalaten nogmaals op te merken, dat deze maat regel naar zijn mening het aantal on derwijzeressen infunetie niet in bedui dende mate zal doen toenemen. LONDEN, 30 jan. In een groot deel van Europa was het maandag bit ter koud en uit verschillende delen van het vasteland wordt de zwaarste, sneeuwval van deze winter gemeld. In Stockholm vroor het 20 graden celsius, in Lapland plaatselijk zelfs 40 graden. In Noorwegen varieerde de de tempe ratuur van min 14 graden in Oslo tot min 37 graden in het noorden. In West-Duitsland ondervond het wegverkeer maandag veel last van sneeuw en ijs. De inhammen van de Oostzee zijn dichtgevroren. In de Italiaanse AJphen is veel sneeuw gevallen, evenals in Zwitser land, waar gevaar voorlawines is ont staan. In Oostenrijk was het weer over het algemeen goed, doch ook hier be staat lawinegevaar in de bergstreken. Parijs genoot maandag van een len tezonnetje. In Engeland was het weer goed, doch in Glasgow, Edinburgh en langs de kust van Norfolk belemmerde een dikke mist de scheep- en lucht vaart. «O** Op- en ondergaan van 'Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.24 u., onder 17.25 u. Maan op u., onder 9.5i u. Het is nog altijd „Chew and ly"... HONGKONG, 30 jan. De communistisch-Chinese premier Tsjoe en Lai heeft een toespraak gehouden over de internationale verhoudingen, waarin hij herhaalde dat Communistisch China het bijeen roepen van een conferen tie, ter bespreking van zaken betreffende het Verre Oosten, voorstaat. Hierop zou dan moeten worden beraadslaagd over een vreedzame hereni ging van Korea door onderhandelingen. Ook zou China gaarne voortzetting zien der indertijd te Genève gevoerde besprekingen, welke leiden tot het beëindigen van de oorlog in Indo-China, opdat toepassing van de Geneefse bepalingen in Vietnam verzekerd worden. Tsjoe zeide verder dat Communis tisch China Boelganins voorstel voor een vriendschapsverdrag tussen Ame rika en de Sowjet-Unie ten volle steunt en dat het Chinese volk „immer aan de zijde van de Sowjet-Unie en de volksdemocratiën zal staan" en dat „geen kracht ter aarde de tussen ons en hen bestaande saamhorigheid en vriendschap kan ondermijnen". Tsjoe en Lai beloofde clementie aan de Chinese nationalisten, die zouden besluiten naar het Chinese vasteland terug te keren, „ongeacht de misdaden, die zijn in het verleden zouden hebben begaan". Hij wekte „alle leden van het bur gerlijke en militaire kwomintang-per- soneel" op Formosa op te werken voor de vreedzame bevrijding van het ei land, hieraan toevoegend: „allen, die hieraan hebben deelgenomen, zullen naai hun verdiensten door het Chinese volk worden beloond". De premier verklaarde voorts, dat de „grote socialistische revolutie" in volle gang is en dat de socialisatie van de landbouw over twee jaar in hoofdzaak zal zijn voltooid. Ook ten aanzien van de ambachten begon de omschakeling goed op gang te komen. ■agsg Het totaal aantal studenten, inge schreven aan de Vrije Universiteit, be droeg op 1 januari j.l. 2077, waarvan 1801 heren en 276 dames. De meeste dames studeren psychologie (81), de meeste heren wis- en natuurkunde (416). Theologie studeren 374 heren en 7 dames. Een beeld uit de Olympische ijs- hockeywedstrijd tussen Duitsland en Italië, die in gelijk spel 2-2 ein digde. Op deze foto zien we hoe de puck nog juist tussen de benen van de Italiaanse doelman Vittoria Bolla glipt. 's-GRAVENHAGE, 30 jan. De hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap acht het thans ge wenst spoedig over te gaan tot de in stelling van een pootgoedcommissie, nu het landbouwschap zich niet alleen dient te bemoeien met het beleid, doch' ook met de uitvoering daarvan, zoals areaalheffing krachtens verordening van het landbouwschap. De hoofdafdeling heeft een aanbe veling voor de samenstelling opge steld. Als voorzitter wordt voorgedra gen de heer A. Vondeling te Appel scha. o PARIJS, 31 jan. Zoals wij gisteren reeds veronderstelden, zal het kabinet- Mollet bestaan uit 13 ministers, waar van hijzelf de premier en Mendes France vice-premier zal zijn. Twee leden, behorende tot de soci aal-republikeinse party (ex-Gaullis ten) hebben echter laten weten, dat zy niet aan de regering willen deelnemen omdat zy het niet eens met met Mol- lets Agerye-politiek. Mollet wenste hierop geen commen taar te geven. „Ik zal twee anderen verzoeken", was zyn enige reactie. Wordt Nederlands—Indonesische conferentie voortgezet? DEN HAAG, 30 januari. Uit het feit, dat de Nederlandse rege ring vandaag nog geen definitief standpunt heeft bepaald t.a.v. een hervatting van de Nederlands-In donesische besprekingen, wordt in politieke kringen in Den Haag af geleid, dat het diplomatiek overleg tussen Den Haag en Djakarta, dat is begonnen met het Nederlandse verzoek om inlichtingen, nog niet is afgesloten. In dit stadium achtte men het dan ook onmogelijk, iets te zeggen over een voortzetting van de conferentie. In politieke kringen in Den Haag wordt inmiddels niet verheeld, dat van Indonesische zqde met teleurstelling kennis zal worden genomen van deze ontwikkeling, waar immers algemeen werd verwacht, dat het vandaag tot een beslissing zou komen over het ver dere verloop van de conferentie. Zo verklaarde de Indonesische mi nister van voorlichting nog onlangs, dat de Indonesische regering „niet gaarne zou zien, dat de besprekingen Zo knipte een fotograaf de ja rige maandag op weg naar het Baarns lycemu •4; (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 januari. Naar wij vernemen is zeer spoedig de ministeriële beschikking te verwachten, waarin is bepaald, welke ge bieden in aanmerking zullen komen voor de 1,7 pCt toeslag op de ga rantiemelkprijs voor het jaar 1954-'55. Het ligt in de bedoeling van de regering om de zandgebieden en de slechte veengronden de hele toeslag te geven, terwijl de komgroepen. en minder goede veengronden zullen kunnen rekenen op de halve toeslag. De melkprijs houdt de gemoederen overigens nog danig bezig. Een meningsverschil, dat is gerezen tussen minister Mansholt en het Land bouwschap het eerste grote meningsverschil gedurende het bewind van deze minister zal woensdag a.s. door het Landbouwschap in het openbaar worden behandeld. Iets anders is moeilijk te verwachten, nu de hoogte van de melkprijs een officiëel punt van de agenda is. zou de minister nimmer dit stand punt hebben ingenomen. In sommige boerenkringen kan men ook de op vatting horen verkondigen, dat mi- De mededelingen die de minister heeft gedaan tijdens het agrarisch con gres van de P.v.d.A. en die hij later heeft herhaald op een vergadering van de Gelderse Mij te Lochem, namelijk, dat hij zich tegenover het landbouw schap bereid heeft verklaard voor het zand de melkprijzen te garanderen van 24.90, mits daartegenover staat een integrale garantieprijs van 21.60 voor de weidegebieden, heeft een storm van protest ontlokt. Zoals uit de officiële publicaties van hot landbouwschap is gebleken, nister Mansholt-,met deze medede lingen heeft gepoogd het Landbouw schap en verschillende boerenorga- nisaties uit elkaar te trekken, door te verklaren, dat hij een hogere ga rantieprijs voor de melk op de zand grond zou hebben willen toestaan, zou hij ontevredenheid hebben ge wekt bjj de zandboeren, waarvan sommigen van mening zyn, dat het Landbouwschap hun belangen niet goed heeft behartigd. Het grote verwijt tegen de melk- prijspolitiek van minister Mansholt is wel de tweeslachtigheid. Tegenover de Stichting zegt hy: „Als ik de kost prijs garandeer, dan neemt dit de prik kel tot rationalisatie weg". Op de boe- renvergadering zegt hy: „Ik had voor zand- en weidegronden de kostprijs willen garanderen, maar het Land bouwschap wil niet. De ontstemming in landbouwkringen over deze gang van zaken is dan ook niet gering. In verschillende veehouderskringen kan men horen dat de minister nu reeds speelt op de as.s. verkiezingen door de zandboer voor te spiegelen, dat hy een hogere garantieprijs wilde geven dan het landbouwschap heeft gevraagd, zal hij de stemmen van deze boeren reeds voor zich hebben willen winnen. Hoewel het Landbouwschap natuur- lig aannemen, dat met kracht stelling lijk niet aan politiek doet kan men vei- wordt genomen tegen de onjuiste weergave van de feiten, zoals het Landbouwschap die biedt. LELYSTAD, 30 jan. Ten huize van de heer A. M. Boerma in Lely stad is vanmiddag een spaarbankboek je met een bedrag van 50,namens het openbaar lichaam en een bedrag van 10,namens de nutsspaarbank aangeboden. Jannigje Margaretha, dochter van de heer en mevrouw Boerman-Ploois is de eerstgeboren baby sinds Lelystad is ingedeeld bij het nieuwe openbaar lichaam de zuidelijke IJsselmeerpolder en voor die eerste ba by moest er een spaarbankboekje zyn. nog langer worden uitgesteld". In deze kringen wordt er echter op gewezen, dat eerst de vorige week maandag een aanwyzing is gekomen, dat men van Indonesische zijde het ge sprek wilde hervatten. Het was voorts op Indonesisch verzoek, dat de Neder landse delegatie op 14 januari te elfder ure haar terugkeer naar Genève uit stelde om het op 7 januari afgebroken gesprek waartoe gezamenlijk werd besloten ter raadpleging van de res pectieve regeringen voort te zetten. Er zijn echter zo zeide men ver der in de periode van 14 tot 23 ja nuari allerlei wijzigingen in de om standigheden gekomen zoals de ver andering in de samenstelling van het Indonesische kabinet en verklarin gen afgelegd, die de Nederlandse re gering er toe hebben gebracht op een aantal punten opheldering te verzoe ken en het antwoord hierop, dat zon dagmiddag is overhandigd, kon eerst vandaag in de ministerraad ter sprakè worden gebracht. Overigens vroeg mert zich in politieke kringen in Den Haag af, of het doel van de conferentie de verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië door de ontwikkelingen niet enigszins'op de achtergrond is geraakt. Inmiddels ver nemen wy, dat het Nederlandse ant woord op de Indonesische nota waar- schyniyk woensdag In Djakarta zal worden overhandigd. 's-GRAVENHAGE, 30 jan. Op de Konijnensehor in de Westerschelde. tussen Walsoorden en Bath, is het 11.317 metende Noorse tankschip Jara- bella aan de grond gelopen. De „Jara- bella" was leeg uit Antwerpen ver trokken. Uit Antwerpen is de sleep boot „Scaldis" ter assistentie uitgeva ren. WASHINGTON, 80 jan. Sir An thony Eden en president Eisenhower hebben na een bespreking van vraag stukken betreffende het Midden-Oos ten geconstateerd, dat de verschillen in beide landen slechts zeer gering zyn, zo heeft een officiële woordvoer der maandagavond meegedeeld. Nadat de Britse premier en zijn mi nister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd gedurende twee uur met minis ter Duller over de toestand in het Mid den-Oosten, met inbegrip van het ge schil tussen Israël en de Arabische sta ten en het conflict tussen Engeland en Saoedi-Arabië over de oas Boeraimi, vanvan gedachten hadden gewisseld, voegde president Eisenhower zich bij hen voor de verdere behandeling van dit onderwerp. Veel bewolking met plaatselijke nog enige neerslag, maar later op de dag van het noordoosten uit opklaringen. Lichte tot matige vorst. Hoogwater Woensdag 1 Februari: Vlissingen: 5.02 u. 2.28 m., 17.30 u. 2.17 m. Terneuzen: 5.34 u. 2.44 m., 18.00 2.33 m. Wemeldinge: 6.50 u. 1.63 i., 19.13 u. 1.73 m. Zierikzee: 6.30 u. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1