i STORMVASTE TENT MET MIDDELLIJN VAN HONDERD METER i\ .1 \i i/ l 1 1 „Amerika koloniseert Israël" Sport- cn regenkleding voor zomer 1956 Hoe denken de Duitsers over Adenauer? Slechts één uitschuifbare stalen mast Herstel moet voor 1 januari zijn begonnen Vliegtuigen schoten op propagandaballons Communistisch China wenst vriendschap met Egypte Knopen verdringen ritssluiting Ds W. Oosterheert 80 jaar In 1950 prefereerden zij Hitier nog Kefauver neemt het op tegen Stevenson Dr Enklaar hoogleraar te Djakarta Koningin Elizabeth in Nigeria Ds Scholte overleden Maandag 30 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Opmerkelijke Nederlandse vinding AMSTERDAM, 28 januari. De gulliver onder de tenten, een stormvaste tent, bijna zo groot as het RAI-gebouw, kan thans geconstrueerd worden. Een ronde tent met slechts één telecopisch uitschuifbare stalen mast van 18 meter hoogte in het midden en zonder de altijd zo veel ruimte eisende touwen en scheerlijnen, met een middellijn van 100 meter, die door zijn eenvoud veel gemakkelijker is op te zetten en te vervoeren dan de gebruike lijke tenten, ligt op papier klaar bij een Hilversumse firma, die intussen met een prototype van kleinere afmetingen, nl. een diameter van 20 meter, tijdens de laatste stormen bewezen heeft, dat de tent de grootste windstoten kan weerstaan. Na vijf jaren van onderzoekingen en experimenten heeft deze Hilversumse Industrie, die haar uitvinding behalve in Nederland ook in vele landen in het buitenland reeds heeft gepatenteerd, de gereedgekomen proeftent 3 maan den geleden buiten de stad op een wei land laten neerzetten. De tent heeft al le stormen doorstaan zonder dat er ooit iets aan behoefde te worden gedaan. De industrie handelt o.a. in rijwiel onderdelen, zo Ook spaken en velgen. Welnu, de tent is gebaseerd op hetzelf de systeem als een fietswiel waarin talloze dunne spaken een hechte con structie waarborgen. Men moet de tent zien als een plat op de grond liggend reuzenwiel, waarvan de velg dus de rechtop staande cirkelvormige zijwand is. De „spaken" zijn als baleinen in het parasolvormige dak, dat uit goedkoop zeil bestaat, genaaid. Die spaken zijn buigbaar, ze zijn nl. niets anders dan stalf i kabeltjes, die vanaf de ronde rand van de tent allemaal als stralen in het midden, dus op het puntje van de mast, bijeenkomen. Maar ze dragen gemakkelijk de smalle sectoren zeil van het dak, dat dus verder geen on dersteuning meer van extra masten be hoeft, zoals in de bestaande tenten. Op deze wijze is het zeildoek vol doende versterkt. Het kan gemakkelijk worden opgerold en bij het opzetten van de tent kunnen de stalen baleinen met het zeildoek strak gespannen wor den, nadat de uiteinden op de rand zijn vastgehaakt door het telescopisch uit schuiven van de. mast in het midden. DE ZIJWAND Resteert de zijwand, die niet door scheerlijnen behoeft te worden vastge zet. Deze cirkelvormige zijwand be staat uit een licht geraamte van bui zen en profielijzer, gemakkelijk te monteren en te demonteren. Men zou ze, met stevige gordijnroeden kunnen vergelijken. De opstaande buizen moe ten in de grond gedraaid worden. Door speciale grondankers, vervaardigd vol gens een eenvoudig soort kurkentrek kersmodel aan de punt, kunnen ze bij na overal grote stevigheid krijgen. De tent van 20 meter diameter (dat is dus het „kleine" proefmodel) kan feheel en al worden opgeborgen in een ist van 3.30 x 1 x 1.20 meter. Wat de maten aangaat: de grootste tent, met een diameter van 100 preter, De uitvinders menen, dat deze tent geschikt is voor tentoonstellingen, fees telijkheden, congressen; voor leger- doeleinden zoals hospitaaltent, werk plaats, als tijdelijke en verplaatsbare hangar of als garage; als snel op te bouwen ruimte voor bescherming be volking en Rode Kruisdoeleinden; als grote zon- en regenwerende parasol in tropische gebieden (waarbij dan de zij wanden open blijven en niet met zeil doek worden afgedekt). W atersnoodschade 's-GRAVENHAGE, 28 jan. Door de stormvloed van 1 februari 1953 werden rond 50.000 panden, meest wo ningen, herstelbaar beschadigd en fuim 2000 woningen verwoest. Thans kan worden medegedeeld, dat het her stel van eerstgenoemde groep vrijwel lg voltooid, doch dit is lang niet het geval met de herbouw van de tweede categorie. In dit verband dienen belanghebben den te bedenken, dat, wat het herstel betreft, men zfln aanspraak op een bij drage In de herstelkosten verliest wan neer uiterlijk 1 januari 1957 nog geen begin ls gemaakt met het herstel. Ten aanzien van de verwoeste pan den hebben de gemeenten weliswaar op zeer voortvarende wijze in de be hoefte aan woonruimte van vele eige naren van verwoeste woningen voor zien door het in voldoende mate be schikbaar stellen van woningwetwo ningen, en hebben ook de geschenk woningen een grote rol gespeeld, ter wijl verscheidene geëvacueerde eige naren momenteel naar hun genoegen; gehuisvest zullen zijn, doch zij allen moeten er rekening mede houden, dat zij, indien zij uiterlijk 1 januari 1957 nog geen aanvang hebben gemaakt met de vervanging van hun verwoeste panden, slechts aanspraak kunnen ma ken op een vergoeding door het rijk ten bedrage van de verkoopwaarde dezer onroerende goederen vlak voor de ramp, verminderd met de verkoop waarde der restanten. Een tegemoetkoming van het rijk kunnen zij bij eventuele latere her bouw niet meer verwachten, waardoor hun een belangrijke en bij de huidige prijzen onmisbare steun zou kunnen ontgaan, aldus een mededeling van het ministerie van wederopbouw en volks huisvesting. >->,-,y V V 'S'v >1-- r Y- - -21 WENEN, 28 jan. (Reuter). Een aantal vliegtuigen, naar men gelooft Tsjecho-Slowaakse, heeft in de afge lopen dagen boven Oostenrijks gebied gevlogen en geschoten op propagan daballons die in de richting van Tsje- cho-Slowaki)e dreven, aldus hebben Oostenrijkse grensbeambten bekend gemaakt. Zij zeiden, dat een aantal vliegtuig projectielen op Oostenrijks gebied is neergekomen. Te Gross-Neusdiel in Neder-Oostenrijk is een huls door zo'n projectiel beschadigd. De Tsjechoslo waakse regering maakte dezer dagen bekend, dat de ballons met propagandamateriaal, die in West-Duitsland opgelaten worden, gevaar opleveren voor de luchtvaart. Volgens radio Vrij Europa is dat niet mogelijk. Tsjou en Lai geelt zijn mening CAIRO, 28 jan. (AFP). Premier Tsjou en Lai van communistisch China heeft in een vraaggesprek met het Egyptische blad „Al Goemhoeria" verklaard, dat China de rechtvaardige strijd van de Arabische landen steunt. „Amerika koloniseert Israël", aldus Tsjou, „en levert economische hulp en wapens voor de handhaving van het abnormale bestaan van dat land. Door Israël wil Ame rika zjjn imperialistische Invloed over het gehele midden-oosten uitbreiden". Volgens Tsjou heeft communistisch gericht. Tsjou noemde Egypte de wer- Chlna altijd de rechtvaardige strijd van de Arabische volken gesteund. De Chinese leiders hebben de misdadige verjaging van de Arabieren uit Pales tina, dat hun vaderland is, veroor deeld. Het zionisme, dat door de im perialisten geëxploiteerd wordt, is te gen de belangen van de Joden zelf Een leuke show (Van één onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, januari. Terwijl het buiten hard waaide en regende dat het goot, zaten wij in een groot Amsterdams hotel met welgevallen te kijken naar een driedelig boulevard-complet dat de zonnig klinkende naam „Cannes" droeg. In gedachten zagen wij ons al in dat katoenen wit-zwarte candy-strlpe stelletje (rok, blouse en shorts) over de boulevard van Cannes flaneren., alsof er geen koud en nat Nederlandje op de wereldbol bestond. Dit complet vormde de inleiding van een modeshow, georganiseerd door een fabriek van dames-regenkleding en een fabriek van sportkleding. Wij kwamen al weer gauw met onze m®t het repareren van kaduke ritsen beslaat dus een oppervlakte van bijna 8000 vierkante meter. Dit spreekt tot de verbeelding, indien men weet, dat de oppervlakte van het RAI-gebouw weliswaar 9000 vierkante meter is, doch dat daarin veel ruimte in beslag wordt genomen door de vele pilaren, die daar het dak dragen. Voor het grootste model tent is 10.0(10 vierkante meter zeil nodig en men zou er een menigte van 20.000 mensen in kunnen ontvangen en dan nog ruimte over houden voor een podium. (natte en koude) voeten op de grond terug, toen er na een tweedelig zonne- pakje dat de schone naam „Palermo" droeg, een stevig gevoerd wandeljacket werd geshowd, dat kennelijk op het Néderlandse klimaat was berekend. Door deze .Nocturne" werden we op de hoogte gebracht met 't feit dat de ritsen ook in jackets meer en meer gaan ver dwijnen en plaats moeten maken voor één of meer zichtbare of onzichtbare, bewerkte of gladde knopen. Volgende zomer kunnen we ons dus inplaats van 's-GRAVENHAGE, 28 jan. Maan dag 30 januariviert Ds. W. Ooster heert, emeritus-predikant van de Geref. Kerken, woonachtig te Mid- wolda (Old) z(jn 80ste verjaardag. Ds. Oosterheert werd 30 jan. 1876 te Appingedam geboren en studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen, waar hij in 1902 kandidaat werd. Op 14 juni 1903 werd hij te Kielwindeweer in het predikambt be vestigd. In 1908 vertrok hij naar Mid- wolda, in 1916 deed hij te Ter Apel Intrede, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 aug. 1943. Ds. Oosterheert heeft voor de classis Winschoten tal van deputaatschappen vervuld en was bij herhaling lid van de particuliere synode van Groningen, die hij diende als deputaat voor de evangelisatie. Ook heeft hij voor de classis Stadskanaal deputaatschappen vervuld. Hoogwater Dinsdag 31 Januari! Vlissingen: 4.14 u. 2.41 m., 16.46 u. 2.36 m. Terneuzen: 4.48 u. 2.56 m., 17.14 u. 2.51 m. Wemeldinge: 6.11 u. 1.74 m., 18.33 u. 1.86 m. Zierikzee: 5.52 u. 1.50 m., 18.21 u. 1.62 m. Tabellen en cijfers (Van onze Westduitse correspondent) BONN. Tot de vele geschen ken, die de Duitse bondskanselier ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag ontving, behoorde ook een dunne map met bladen waar op tabellen en cijfers de resul taten van een sinds 1948 regelmatig ingesteld onderzoek door het insti tuut voor demoskopie in Allens- bach, naar de opvattingen van de bevolking van West-Duitsland en West-Berlijn over Adenauer en zijn politiek. Deze tabellen geven een zeer leerzaam overzicht van de ont wikkeling van de Westduitse pu blieke opinie. Toen in 1950 aan een representatief gemiddelde van de bevolking de vraag werd voorgelegd welke Duitse staats man volgens hen wel het meest voor Duitsland heeft gedaan, antwoordde 35%: Bismarck, 10%: Hitler, 7%: Fre- derik de Grote, 6%: Hindenburg en 4% Goethe. Vijftien procent had zich over deze vraag nog nooit het hoofd gebro ken, 26% noemde andere namen. De naam van Adenauer werd door nie mand genoemd Hoewel Bismarck nog steeds boven aan staat in september j.l. was 32% van alle Duitsers van mening, dat hij de Duitse zaak de meeste diensten heeft bewezen is het percentage diergenen, die van mening zijn, dat ook kanselier Adenauer veel voor zijn land heeft gedaan van 3% in augustus 1952 tot 16% in september 1955 geste gen. In diezelfde periode is het percen tage, dat de opvatting huldigt, dat ook Hitier goed voor zijn land is geweest, teruggelopen tot 6%. Op de vergelijkende vraag, wie men een groter staatsman acht: Adenauer of Hitier, antwoordde in december 1954 niet minder dan 40% (53% van de mannen en 47% van de vrouwen): Adenauer, terwijl nog 14% Hitier een groter staatsman achtte, 6% tussen beiden geen ver schil zag en 40% hieromtrent geen mening had. ST. PAUL, 28 jan. (Reuter). Te St. Paul in de Amerikaanse staat Min nesota is bekend gemaakt, dat Senator Estes Kefauver het in deze staat bij de voorverkiezingen voor het aanwij zen van een democratische kandidaat voor het presidentschap tegen Steven son zal opnemen. Bij deze verkiezin gen, op twintig maart, zal het de eer ste maal zijn in deze campagne, dat twee belangrijke partijgenoten tegen over elkaar staan. bezig houden met het aanzetten van knopen. Het hangt er natuurlijk maar vanaf, wat U leuker vindt. Praktisch alle jackets hadden een la ge schoüderlijn. Een van de manne quins toonde een scooterjacket van waterafstotende duvetine. Het jasje was warm gevoerd met moltoline (dat uiterlijk veel wei* heeft van wattine, maar beter chemisch gereinigd kan worden) en had een dubbel borststuk. Elegant was het in ieder geval, de er varing zal moeten leren of Jiet prak tisch is óók. Een van de sportjackets was voor zien van de nieuwe Amerikaanse schuifsluiting, die tegenwoordig ook al door de Amerikaanse mannen wordt gedragen, inplaats van een das. In hun geval lijken hun stropdassen dus niet alleen „wel touwtjes", maar ze zijn het nog ook! De sluiting is echter niet be paald praktisch voor dames met een ingewikkeld kapsel, wgnt je moet hem over je hoofd trekken. REGEN „MANTELS" De firma, die er prat op gaat modi euze regenkleding te vervaardigen en die als gevolg daarvan niet meer ordi nair over regenjassen maar over regen mantels spreekt, kwam met een zeer gevarieerde collectie jassen (pardon mantels) op de show. Om het modieuze effect te verhogen waren alle regen mantels zonder capuchon en met (pot) hoedje. De materialen waarvan ze ge maakt waren varieerden van wollen gabardine tot corduroy, tweed, fluweel en zelfs nylon cloqué (100%!). Enkele mantels hadden verlaagde rugceintuurs, die bij sommige exem plaren ook verwijderd konden wor den. De kleurencombinaties waren vaak bijzonder smaakvol gekozen. Zo had een van de mantels, gemaakt van lichtbruine popeline, een ronde schouderpas en manchetten in een contrasterende kleur donkerbruin corduroy. Ook bij de regenkleding worden meer knopen toegepast. De tijd dat men tevreden was met een enkele knoop vlak onder de kraag, is voorbij. We zagen een mantel van zwart flu weel, die meer op een avondmantel dan op een regenjas leek. Het lijkt ons bijzonder griezelig om er mee in een plensbui te lopen, alhoewel hij volgens de makers absoluut als regenmantel is bedoeld. Ook zagen we verschillende soorten tweed, dat de laatste jaren weer meer en meer voor regenkleding wordt gebruikt. kelijke pionier op het Afrikaanse vas teland. Hjj bracht in herinnering, dat Egypte en China, met de andere Ara bische en Aziatische volken, Marokko en Algerije steunen tegen het impe rialisme, in overeenstemming met de geest van Bandung. EENHEID. Hij zei, dat in Azië en Afrika de eenheid bewaard moet blijven en dat de Arabische en Afrikaanse landen zich verre moeten houden van elk blok, dat voor oorlogen gebruikt zou kunnen worden. Hij riep op tot „een heid in non-agressie" en veroor deelde het pact van Bagdad en ds Navo. Dat waren onmiskenbaar instru menten voor agressie, want als dat niet het geval was, kon men niet inzien, waarom communistische China niet uitgenodigd is tot deze pacten toe ta treden. Tsjou sprak zich uit voor nauwe vriendschappelijke betrekkingen tus sen communistisch China en Egypte. Hij deelde in dit verband mede, dat persbureau „Nieuw China" een per- mamente correspondent in Cairo ves tigen zal, die nauw zal samenwerken met het Egyptische persbureau. 's-GRAVENHAGE, 28 jan. De zendingspredikant der Ned. Herv. Kerk, Dr. I. H. Enklaar, thans rector der theologische school te Makassar, is door het curatorium der theologi sche hogeschool te Djakarta benoemd tot hoogleraar aan genoemde hoge school om de kerkgeschiedenis te do ceren. LAGOS, 28 jan. (Reuter). Koningin Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh zjjn zaterdag per vlieg tuig in Lagos, de hoofdstad van Nige ria, aangekomen voor een bezoek van drie weken aan dit land. Duizenden Afrikanen begroetten de koninklijke gasten, zwaaiend met Britse vlagge tjes. Er weerklonken 21 saluutschoten, toen het koninklijk paar uit het vlieg tuig, de „Atalanta", stapte. De hel dere zonneschijn en blauwe lucht in Lagos contrasteerden scherp met de grijze winterlucht, die de Koningin en de Hertog in Londen achter zich lie ten. Sir James Robertson, de gouver neur-generaal van Nigeria, een Britse kolonie en protectoraat met 31 mil joen zielen, was de eerste, die de gas ten begroette. De Nederlands-Indonesische besprekingen DJAKARTA, 28 jan. (ANP). Dg Indonesische premier, Harahap, heeft tegenover de pers ontkend, dat de voorzitter van de Indonesische delega tie bij de Nederlands-Indonesische besprekingen, Anak Agung gde Agung, hem telefonisch had verzocht een tijds limiet vast te stellen, waarop Neder land geantwoord zou moeten hebben op het Indonesische aide memoire, Hij had wel een gesprek gevoerd met Anak Agung gde Agung, maar dit on derwerp was niet te sprake gebracht id N.H.-kandidaat in Zeeland DEN HAAQ, 28 jan. In de ouder dom van 82 jaar is in Lochem overle den Ds. A. H. Scholte, em.-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds Scholte werd in 1873 geboren en in 1897 kan didaat in Zeeland. Op 1 mei 1898 werd h(j in Arkel in het predikambt beves tigd. Vervolgens stond hij in Zuid- Scharwoude, Zutphen en Zwolle, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat, dat hem op 1 oktober 1939 werd verleend. Een economische delegatie uit de Sowjet-Unie is in Kaboel aangekomen ter bespreking van een krediet van 100 miljoen dollar, door de Sowjet-Unie verstrekt aan Afghanistan en voor het sluiten van een overeenkomst. HOEVEEL HUUR? Ik heb, schreef een lezer ons ver- verhuren en de huurder mag erin heugd, een huis gekocht. Ik blijf het blijven. Nu moet ik alleen de huur prijs vaststellen, op basis van mijn koopprijs en hoe doe ik dat? Heel gemakkelijk. Dat is al gebeurd. Vroeger. Vraag maar aan uw huur der wat hij nu aan huur betaalt. Dat moet dan zo blijven. Daar moogt u geen verandering in brengen. Die huurder heeft toch helemaal geen invloed op de koopprijs gehad, ten zij door zijn keurige bewoning. Waarom zou hij dan een hogere huur moeten betalen? De huurover eenkomst moet blijven doorlopen, zoals deze was. LIJFRENTE? Een lezer, die nu 55 jaar is, zal straks als hij 65 jaar is, een pensioentje krijgen. Plus daarnaast dat nieuwe algemene pensioen. Nu krijgt hij dezer dagen een levensverzekering van f2000 uitgekeerd. De agent gaf hem de raad deze in een lijfrente om te zetten. Wat wij ervan denken? Wij raden hem aan dit nü nog niet te doen. Immers, als hij dit op lijf rente stort, heeft hij de beschikking over dit geld verloren. Straks heeft hij voldoende pensioen. Tussen nu en straks ligt nog een periode van 10 jaar. Het kan dan wel eens erg nuttig blijken over wat geld te be schikken. Dat kopen van een lijf rente kan immers altijd nog? Wij zeggen dus niet: geen lijfrente. Maar wel: wacht ermee, totdat u met pen sioen gaat, en bekijk de situatie dan eens opnieuw. DE GROTE ERFENIS. Eens hadden we van die Spaanse schatgraversverhalen, waar ieder een intuinde. Tegenwoordig zijn het heel verre familieleden, die in Ame rika rijk werden, vervolgens myste rieus stierven en hun miljoenen- nalatenschappen zomaar achter lie ten. Zonder nader adres erop. Le zer, dat stamboom-onderzoek, waar aan u zich wilt wagen, kost handen vol geld. heeft niet de minste ze kerheid over die „Spaanse schat". Van al die miljoenen-erfenissen zijn, geloven wij, alleen advocaten en bureaux voor stamboomonder zoek rijk geworden. Spaar uw geld maar liever, tenzij u zo heel erg graag een stamboom heeft. Dat staat tenslotte deftig, ook al heeft u geen miljoenen. als het in uw geval is, zoals u schrijft, oefenen uw ouders dicta tuur uit en zelfs uit egoïstische mo tieven. Indien u meent (u is meer derjarig) elders een toekomst te kunnen vinden, is het uw goed recht, wanneer u gaat. Een enkel verbod van uw ouders is geen afdoende ar gument. Hun motief: „Wij hebben altijd voor je gezorgd en uit dank GESLACHTKUNDE Onze lezer kan zich wenden tot het Kon. Ned. Genootschap voor ge slacht- en wapenkunde, Bleijenburg 5 te Den Haag. Hetgeen hij weten wil, zal hij daar wellicht kunnen vernemen. AUTEURSRECHTEN. Uw vereniging wil een uitvoering ge ven. Hoe u het ook draait, het blijft een openbare uitvoering. In ieder geval een uitvoering, waarvoor mu- ziek-auteursrechten moeten worden betaald. NOG EENS: HUWELIJK. U bent nog minderjarig en een wees. De opa, die uw voogd is, vindt het best, dat u gaat trouwen. De andere opa zegt nee. Wat nu? Dan is de toestemming van de kantonrechter nodig. Dit is dus zo'n uitzonderings geval, waarbij een minderjarige kan huwen na toestemming van de kantonrechter. GEHOORZAAMHEID. .Gehoorzaamheid aan de ouders is in derdaad een belangrijk punt. Maar moet je nog wat voor ons blijven zorgen gaat niet op. Het was hun plicht voor htm kinderen te zorgen. Heel gewoon plicht. Extra studie kosten hebben ze niet uitgegeven. Behoeftig zijn ze evenmin. Daarom gaat een beroep op gehoorzaamheid in dit geval niet op, want u doet niets verkeerds. Zeker, overleg met ouders kan altijd nuttig zijn. In dit geval menen wij echter, dat u toch wel uw eigen weg moogt kiezen. POSTORDERS. De vrouw heeft bijstand van de man nodig om iets op afbetaling te kun nen kopen. Dat ameublement per postorder is buitendien geen gewone en dagelijkse huishoudelijke uitgave. Ook op die grond was uw handte kening beslist nodig. Terecht wei gerde u het ameublement te aan vaarden. Uw beroep: mijn handte kening komt nergens op voor, des wege is de koop, nu ik deze niet erken, wettelijk niet in orde, klopt. Wij menen, dat de firma u niets zal kunnen doen. Zo gauw een postorder, in verhou ding tot het inkomen van de man, het begrip hierboven gegeven te bo ven gaat, is de handtekening van de echtgenoot nodig. VAL. Er werd mij gevraagd of ik een dag ergens wilde gaan helpen. Er moes ten enkele vertrekken worden klaar gemaakt voor een speciaal doel. Toen ik bezig was in een van de vertrek ken achtergelaten rommel op te rui men en een stel planken wegtrok, viel ik opeens door een gat. Ik kon me nog net vastgrijpen, anders was ik diep omlaag gestort. Nu bleef de schade beperkt tot kapotte kleding en schaafwonden. Maar wie moet nu de schade betalen? Wel, u moet eerst vaststellen wie hier nalatig is geweest. Men was daar nog niet klaar en had dus dat gat moeten beschermen, of althans het gevaar moeten aangeven. Degene, die daar de verantwoording voor droeg, voor uw schade aansprakelijk. DACHT U? Dacht u heus, dat wij alleen maar on derhuurders beschermen -en alle hoofdbewoners zien als boosaardige lieden? Heus niet. Wij zouden u heel wat staaltjes kunnen vertellen, ja, zelfs een gruwelverhaal kunnen schrijven over hetgeen wij hebben meegemaakt van onderhuurders. Niet zelf, maar via onze rubriek. Met groot genoegen hebben wij soms hoofdbewoners de weg gewezen om van een helse kwelling verlost te worden. Maar.als wij in onze rubriek alle huurellende zouden be handelen, week in week uit, dan vrezen wjj, dat spoedig niemand de rubriek meer zou lezen. DE PENDULE. Indien tijdens de bereddering van de brand in en om uw schoorsteen ook de pendule sneuvelde, dient deze in het schadebedrag te worden opge nomen. Deze leed zelf wel geen brandschade, maar sneuvelde toch in direct verband met de brand. Na de kabinetszitting van vrijdag had de Indonesische minister van voorlich ting, Makur, reeds medegedeeld, dat er over een tijdslimiet niet gesprokeh was. Berichten over de mogelijkheid van zo'n limiet circuleerden in politieke kringen in Djakarta sedert donder dag, nadat hervatting van de bespre kingen in Genève op woensdag, zoals door de Indonesische delegatie was verzocht, niet was doorgegaan. DE GESTOLEN BROMFIETS. Wij zijn in het verleden nogal eens aangevallen, wanneer wij mopper den op de „kleine letters" in polis sen. Uw nieuwe bromfiets was ver zekerd. Na drie maanden werd de fiets gestolen. Vast staat dat deze even zonder slot buiten stond. NU lijk, dat zegt de polis niet nadrukkelijk, in dat geval geen uitkering zal plaats hebben. Maar als u die kleine let tertjes goed leest, ziet u, dat er on der meer dit in de polis staat: wan neer de verzekerde of bestuurder niet alles in het werk heeft gesteld om schade te voorkomen of te ver hinderen, zal niet worden uitge keerd. Op die bepaling beroept zich de instelling bij de weigering van de uitkering. Kijk, wanneer nu dé brommer zonder slot in een schuur had gestaan, die niet op slot was, zou er wellicht ook niet zijn uitge keerd. Men kan met deze bepaling veel kanten heen. Feit is, dat u door de brommer niet op slot te zetten, niet alles in het werk hebt gesteld om schade te voorkomen. Tenzij... u andere maatregelen trof. Omdat het om bijna f 600 gaat, zoudt u een procedure kunnen proberen. Vraagt VERBOD. Inderdaad is het huwelijk tussen schoonbroer en schoonzuster verbo den. De Koningin moet daarvan dis pensatie geven. Waarom deze be paling zo is gemaakt, weten wij niet en vermoedelijk weet niemand dat. Het verbod is vrij onbegrijpelijk. Alleen als een huwelijk door de dood ontbonden wordt, geldt dit verbod niet

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5