EISENHOWER VERWERPT BOELGANINS BOODSCHAP Toogdag-1956 werd massaal feest voor Zeeuwse plattelandsjeugd r Ruslands voorstel luidde: Vriendschapsverdrag van 20 jaar met Amerika Invallen in woningen van Ben Yoessef-aanhangers Oost-Duitsland wordt opgenomen in Sowjet-strijdmacht Prins. Bernhard uit Amerika terug Tijdens weekend: twee slachtoffers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND "N Spoedig Helihaven bij West-Souburg Alleen de daden tellen - woorden niet!" antwoordt Ike JMOLOTOF: „Onbegrijpelijk" LONDEN; „Goed zo, Ike' Eisenhower wil nadere uiteenzetting 1*700 arbeiders in India gearresteerd De leider zelf naar Algerije gevlucht STELDE MOLLET EEN KABINET SAMEN? Geen atoomwapens voor Duitsland Honderden C.P.M.B.sters en C.J.B.T.B.ers stroomden naar Goes Jhr de Casembroot: „Jullie hebben het zelf in de hand, of Zeeland gaat meetellen I" Afscheid C.J.B.T.B.;, Hoogconjunctuur DE BÏLTZEGT; Weinig verandering CÏTgHW. Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: VTissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3308 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong MAANDAG 30 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruinlngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. J. Kwast, Vlissingen; J. Laport, Goes; J. .Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissmgen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 2 WASHINGTON, 29 januari. President Eisenhower heeft in een persoonlijke boodschap aan premier Boelganin van de Sowjet-Unie het voorstel tot het sluiten van een verdrag van vriendschap en samenwer king tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie verworpen. Hij deed zulks in antwoord op de persoonlijke brief van Boelganin, die enkele dagen geleden door de Sowjet-ambassadeur aan hem werd over handigd. President Eisenhower wijst er op, dat de voorzieningen van het voor gestelde verdrag letterlijk voorkomen in het handvest der Verenigde Naties en dat de huidige internationale spannig niet kan worden voor komen door de wóórden van het handvest. ,,Hoe zouden wij dan kun nen hopen, dat de huidige toestand opgelost zou kunnen worden door deze woorden te herhalen en dan op basis van tweezijdige wederkerig heid?". Eisenhower zegt gaarne nadere uiteenzettingen tegemoet te zien. Hij stelt echter geen bijeenkomst voor van Sowjet-vertegenwoordigers en vertegenwoordigers van de V.S. en andere westèrse mogendheden. de woorden, die tellen, aldus Eisenho wers brief. „Ik kan niet begrijpen, hoe iemand een vriendschapsverdrag kan afwij- zen", zo zei de Sowjet-minister van buitenlandse zaken Molotof, toen hem gevraagd werd om commentaar op het antwoord van president Eisenhower. Molotof voegde er aan toe, van me ning te zijn, dat elk contact tussen'de V.S. en de Sowjet-Unie bevorderlijk zou zijn voor een verbetering der be trekkingen. In officiële kringen in Londen stem de men van ganser harte in met het besluit van president Eisenhower. Het voorstel van premier Boelganin Amerika, aldus Eisenhower, strekt de hand uit naar ieder, die oprecht vriendschap verlangt. Hij, Eisenhower, zou alles doen voor de bevordering van de vrede, mits dit rechtvaardig zou zijn. Het zijn echter de daden en niet Vol vertrouwen glimlachend en wuivend staat de Engelse premier Eden hier op de „Queen Elisabeth" waarmee hij vandaag (maandag) in de Verenigde Staten zal aanko men. Zoals bekend zal Eden, samen met zijn minister van buitenlandse za ken Seiwyn Lloyd, gedurende drie dagen belangrijke besprekingen gaan voeren met president Eisen hower. Een van de voornaamste onderwerpen zal de politiek in het midden-oosten zijn. SCHIPHOL, 29 jan. Van morgen is Prins Bernhard met de Super-connie Pegasus" van een reis door de Verenigde Staten op Schiphol teruggekeerd. De prins vertelde een reis van 19 dagen door Amerika te hebben gemaakt, om zich op de hoogte te stellen van de nieuwe technische metho den bij de vliegtuigbouw in ver- schillende grote Amerikaanse vliegtuigfabrieken, o.a. van Lock heed en Douglas. Zelf had hij in Amerika enkele vluchten gemaakt in kleine, voor hem nog onbekende tweemotorige toestel len. De onderhandelingen over een luchtvaartverdrag tussen Nederland en Amerika zullen dit jaar een aan vang nemen. Prins Bernhard zeide dit van de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen, te hebben gehoord. Over zijn bezoek aan president Eisenhower zeide de Prins, dat het Amerikaanse staatshoofd op hem een bijzonder vitale indruk had ge maakt. Het onderhoud, na de bu reau-uren van de president in diens particuliere woning gehouden, was zeer interessant geweest: „Een ge zellig praatje over de oude tijd". Over de aanstaande verjaardag van Prinses Beatrix zei de Prins, dat, voor zover hij wist, in verband met het drukke schooljaar der prinses de festi viteiten tot een minimum zouden wor den beperkt: „Ik ben een tijd wegge weest. U moet dit eigenlijk beter we ten dan ik", aldus Z.K.H. Tegelijkertijd met deze brief heeft het Witte Huis de boodschap van pre mier Boelganin (die immers nog steeds niet was prijsgegeven) bekend ge maakt, waarin deze een verdrag van vriendschap en samenwerking van 20 jaar tussen Amerika en de Sowjet- Unie voorstelt. Een dergelijk verdrag, aldus Boel ganin, zou Amerika en de Sowjet- Unie in staat stellen om op basis van gelijke rechten, wederzijds respect voor de soevereiniteit en noninter ventie, de vriendschappelijke be trekkingen te versterken en alle internationale geschillen tussen bei de landen op te lossen volgens het handvest der verenigde naties en wel met uitsluitend vreedzame mid delen. Eisenhower zegt in zijn analyse van dit ontwerp onder meer, dat het Ame rikaanse volk helaas tot de conclusie is gekomen, dat de gebeurtenissen na de conferentie van Genève aan de ge koesterde hoop geen voedsel hebben gegeven. De Amerikaans-Sowjetrussische ver houding was nog slechter geworden, doordat volgens Eisenhower de Sow jet-Unie een politiek was gaan voeren van het aanwakkeren van haat en vij andschap. bü „historische geschillen'' waardoor de spanning nog was gaan stijgen. Het Amerikaanse volk kan, aldus Eisenhower, deze politiek niet in overeenstemming brengen met de woorden in Boelganins brief, die zegt, dat beide landen behoefte hebben aan een verbetering der onderlinge ver houding. NAGPOER, 29 jan. De politie van Nagpoer, in India, heeft zondag onge veer 1700 personen, voor het meren deel arbeiders van katoenspinnerijen, gearresteerd wégens overtreding van een door de burgemeester uitgevaar digd voorschrift, waarin samenscholing van meer dan vier personen worden verboden. Deze maatregel werd genomen, na dat betogende arbeiders, toen de poli tie een optocht had verspreid, de ge hele nacht van zaterdag op zondag op een straat in het centrum van Nagpoer waren gaan zitten. Het stadsbestuur heeft verklaard, dat „bepaalde belanghebbende panty en" opzettelijk ongerustheid onder de arbeiders hebben verwekt. werd door: een functionaris geken schetst als „een primitief propagandis tisch voorstel", gedaan in de weten schap dat het zou worden afgewezen. Alle bladen In de Sowjet-Unie heb ben Zondagochtend de boodschap van premier Boelganin aan president Eisenhower zonder enige commentaar gepubliceerd. Rumoer in Tunesië TUNIS, 29 januari. - De politie heeft zaterdag in geheel Tunesië invallen gedaan in de woningen en kantoren van aanhangers van Salah ben Yoessef, de extreem-nationalistische leider, die gekant is tegen de Frans-Tunesische overeenkomst betreffende autonomie voor Tunesië. De politie verklaarde, dat wapens en explosieve stoffen waren ge vonden in de woning van Ben Yoessef en dat deze zelf is gevlucht. Men gelooft, dat hij naar Algerije wil gaan, waar goed bewapende opstande lingen van het „nationale bevrijdingsleger" in een guerilla met de Franse troepen 200.000 man verwikkeld zijn. Er zijn veel arrestaties verricht en belangrijke papieren in beslag geno men, aldus de officiële bekendmaking. Onder de gearresteerden bevindt zich de voornaamste medewerker van Ben Yoessef, Ali Zljtni. De opstandelingen in Algerije zijn de laatste tijd Tunesië veel binnengeko men, waar zij de stammen, die by het sluiten van de Frans-Tunesische over eenkomst alle verzet hadden opgege ven, tot nieuwe actie trachtten aan te zetten. Ben Yoessef wenst onmiddellijk al gehele onafhankelijkheid voor Tunesië. Hij keerde vorig jaar na twee jaar bal- PARIJS, 30 jan. Naar verluidt, heeft Mollet een kabinet samengesteld, waarvan hijzelf premier is. Mendes- France wordt vice-premier. Het kabinet zou dertien ministers tellen, waarvan vijf tot de socialisten behoren, vier tot de radicalen en twee tot de radicaal-gezinden. lingschap in Cairo terug in Tunesië. Hij wil, dat het land zich oriënteert op Egypte en de Arabische Liga. Vorig jaar werd Ben Yoessef uit de nationalistische beweging der nieuwe- grondwetspartij, waarvan hy secreta ris-generaal was, gezet. Bourguiba, die in Frankrijk is opge voed en een Franse vrouw heeft, ge looft, dat Tunesië's toekomst met het Westen verbonden moet blijven. In Tunesië zyn in het weekeinde vijftig arrestaties verricht. Bij een huiszoeking in het huis van de gevluchte Ben Joessef heeft de po litie vuurwapens, handgranaten, patro nen, springstoffen en Frans geld aan getroffen. De Bey van Tunis heeft" een besluit getekend, waarin de Tunesische rege ring bepaalt dat een speciaal gerechts hof zal worden ingesteld voor het be rechten van personen, die van opstand tegen de staat worden beschuldigd. Ook zullen voor dit hof degenen te recht staan, die verenigingen van ter roristen vormen. "Een Tunesisch dagblad, dat Ben Joessef steunde, mag, direct ingaand, niet meer verschy'nen. Een recente opname van ff. M. dochter, ff. K. ff. Prinses Beatrix, Koningin Juliana met haar oudste die morgen 18 jaar wordt. (Foto Meijboom) Communique van Praagse coniereniie PARIJS, 29 jan. Na de Praags conferentie van de aeht landen van het Verdrag van Warschau is het volgende communiqué uitgegeven: 1. De legereenheden van Oost-Duits land zullen ine de verenigde strijd macht worden opgenomen en de Oost- duitse minister van defensie wordt een der plaatsvervangers van de opperbe velhebber van deze strijdmacht. 2. De politieke adviescommissie heeft de voorstellen van de opperbevelheb ber, de Russische maarschalk Konief, over het verenigd opperbevel en an dere organisatorische kwesties be krachtigd. GOES, 28 januari. Dreunend drumden de trommen en schetterend schalden de klaroenstoten de grote Prins van Oranjezaal in, over de hoofden van de honderden jongelui, die vandaag uit alle delen van Zee land naar Goes waren gekomen, om hier de Toogdag 1956 van CPMB en CJBTB bij te wonen. Langzaam week het doek en op het toneel werd een kleurrijk „tableau vivant" zichtbaar, voorstellende Zeeland met vertegenwoordigsters van alle provinciegewesten, die elk het hunne van de a.s. Delta-werken kwamen zeggen. Met als pakkend slot: „...Van 't Zeeuws eigene wil len we graag iets behouden. We laten ons niet alles door Holland voor kauwen!"... „Dat hebben jullie zelf in de hand!", riep even later de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zijn jonge toehoorders toe. „Er is hier geen plaats voor veel jonge boeren en boerinnen, zodat tientallen naar elders in Nederland of het buitenland vertrekken. Maar er zijn toch ook andere mogelijkheden...? Via de landbouwscholen, MTS, industriescholen, Wageningen, enz.? Negentig procent van de kopstukken bij de Zeeuwse herverkaveling is niet- Zeeuw. De Commissaris vroeg zich af, waarom de boerenzonen uit Friesland en Groningen bij tientallen tegelijk naar Wageningen en andere scholen trekken om zich daar te bekwamen voor Waterstaat, Cultuurtechnische dienst, voorlichtingsdienst of land bouwonderwijs, terwijl dat in Zeeland maar zo zelden gebeurt. Commissaris De Casembroot deed een hartstochteiyk beroep op jong Zeeland, toch mee te bouwen aan onze provincie en het eigen karakter daarvan te bewaren. Niet door er vandoor te gaan, maar door het zich bekwamen voor leidinggevende functies in de toekomst. „Pas dan kan Zeeland Zeeuws blijven. Aan jullie dus de daad!" zo besloot jhr. De Casembroot zijn korte toespraak, die door een daverend applaus werd onderstreept. Talrijke autoriteiten woonden de feestelijke middagvergadering by. Drs J. J. Knibbe, voorz. van de CJBTB ver welkomde in zyn openingswoord o.m. broot, burgemeester W. C. Ten Kate Commissaris en mevrouw De Casem- van Goes, leden van Ged. Staten, dir. ir. Hornstra, Rykslandbouwconsulent ir Harmsen en het dagelijks bestuur van de CBTB. De heer Gerard Hoek, programma leider van de NCRV, hield eeh beluis- terenswaardige causerie over zyn re cente reis naar West-Indië, ter gele genheid van het Koninklijk bezoek aan de West. Op zyn eigen onderhoudende COMMISSARIS DE CASEMBROOT manier vertelde de bekende radiospre ker van zyn indrukken. Dit werd op fraaie wy ze geïllustreerd door een gro te collectie kleurenprojecties. Een ander hoogtepunt vormde het toneelspel ,,'t Mes mot erin", waarin zich een actueel verhaal over de ruil verkaveling afspeelde met alle proble men en plattelandszorgen van dien. Ér werd veel gelachen en geapplaudi- seerd, zodat het toneelstuk wel in de smaak is gevallen. R. Traas, die de hoofdrol van de hoer vertolkte, ver dient een extra pluim voor zijn voor treffelijke spel en rolkennis, waaraan ■"lli ht (J. Sandee) wi ;oed gespeeld. De overige spelers kwe- elk dilletantisme ontbrak, van oude knecht (J. Sandee) Ook de rol erd heel ten zich naar behoren van hun taak en maakten het geheel tot een succes. Gebrek aan afwisseling was er in geèn geval, want de verschillende pro grammapunten werden vlot aan elkaar gespeeld, gezongen en gedanst door hqt frisse CPMB-groepje „De Polder meisjes" uit Oost Zeeuws-Vlaanderen, de samenzang o.l.v. de heer P. van der Wiele en door een aantal pittige volks dansjes van de afd. Walcheren van de CPMB. Ds. D. Plantinga, Ned. Herv. predi kant te 's Heer Arendskerke, sprak een kort slotwoord. 'a Morgens waren de leden van de C.P.M.B. en C.J.B.T.B. afzonderlijk bij eengekomen voor hun jaarvergaderin gen. Mej. Tonny Geelhoed uit Nieuwdorp leidde voor de laatste keer de vergade ring van de C.P.M.B., daar zy naar de N.O. Polder vertrekt. Alle acht afdelingen heeft ze helpen oprichten. Op zeer hartelyke wyze werd af scheid van haar genomen. Van het Provinciaal Bestuur kreeg zy een schemerlamp van alle afdelingen af- zonderiyk, een geschenk. Het jaarverslag van de secretaresse mej. Rie v. d. Maas uit Wissekerke sprak van een gestadige groei van het ledental. Mevr. H. SmitGoeman, binnen- huisadviseuze te Doornwerth, sprak iver „Kleur en vorm in onze woning". 3en zeer interessante causerie, waarin de dames heel wat waardevolle tips kregen. Een goed ingerichte woning behoeft niet kostbaar te zijn. Het gaat er om, dat alles op elkaar is afgestemd. Verder pleitte zy voor een betere smaak en het zich onthouden van na maakrommel. Bij de behandeling van de keuken werd gewezen op een prak tische en juiste indeling. Zo werd het gehele huis besproken en de dames deden heel wat waardevolle ideeën op, welke met weinig moeite in de prak- tyk gebracht kunnen worden. Namens het hoofdbestuur woonde mevr. C. KortewegMaris deze ver gadering bij. Drs J. J. Knibbe leidde de vergade ring van de C.J.B.T.B. Hierby was o.m. aanwezig de burgemeester van Goes mr. W. C. ten Kate en de voorzitter ran de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. le Putter te Axel. „Waar staan wij" was het onderwerp fde openingsrede van drs. Knibbe. wees op het gevaar, dat men zich mêe laat drijven met de stroom van de tyd. Na te hebben gewezen op de taak welke er is op cultureel en tech- 3. De politieke adviescommissie heeft besloten minstens tweemaal per jaar te vergaderen en twee nieuwe organen in het leven te roepen, n.l. een perma nente commissie belast met het doen van aanbevelingen op het gebied van de buitenlandse politiek en een alge meen secretariaat samengesteld uit vertegenwoordigers van de aangeslo ten landen. AMSTERDA, 29 jan. Zaterdag ochtend is het 13-j. meisje M. E. D. op de Nassaukade te Amsterdam, toen zij, onvoorzichtig de rijweg overstak, door een tramstel van lijn 10 gegrepen. Zij werd met ernstige verwondingen naar de Valeriuskliniek overgebracht, waar zij zondag is overleden. ROTTERDAM, de 27-j. schilder W. van der L. uit Ridderkerk, dia Woensdagmiddag jl. in een tank van het T.S. „P. G. Thulin", dat by een werf te IJsselmonde lag, een val van veertien meter maaktee, is in het Wes terziekenhuis overleden. nisch terrein, wees spr. op het gevaar dat men zich verliest in vraagstukken welke aan de buitenkant liggen." De secretaris sprak in zijn jaarver slag van actie en groei. Vervolgens werd afscheid genomen van secretaris Leenhouts. De heer P. Dekker uit Zuidzande zal zijn taak overnemen. De scheidende secretaris kreeg een sigarettenkoker met inscrip tie aangeboden. Drs. C. P. Driesprong van het Land bouwschap te Den Haag hield vervol gens een zeer interessante inleiding over „Landbouw en hoogconjunctuur". Uitvoerig ging hij in op het aandeel van de hoer in de gestegen welvaart en in dit verband behandelde hy ook de verschillende garantieprijzen en minimum prijs garanties. Tenslotte kwam hij tot de conclusie dat het garantiebeleid voor de hoer in ons land niet overvloedig is. De grond slag er van is echter een afspraak tus sen de georganiseerde landbouw en de Minister. Daarom ligt er op dit gebied voor het Landbouwschap een taak. Verdieping en verbreding van het landbouwbeleid zou zeker op zijn plaats zijn. Ook wees hy op de noodzaak van verlaging van de produktiekosten en tenslotte kwam hy tot de eindconclusie dat gezien de gang van zaken in de Nederlandse landbouw deze zeker wel profiteert van de welvaart in ons land, maar dat er wel aanleiding is voor een royalere houding van de Overheid bij de vaststelling van de garantieprijzen. Na een geanimeerde bespreking, hield tenslotte burgemeester Ten Kate een korte toespraak. Veel bewolking met aanvankelijk in het westen en zuiden van het land nog wat regen of motregen, maar later ook opklaringen. Matige tot krachtige zuid oostelijke wind. In het zuidwesten lichte dooi, elders temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1