Politiële inlichtingendiensten verstrekken gegevens aan bedrijfsleven Deltaplan bracht diverse punten nader aan het licht Eenheid der Geref* belijders met alSe kracht bevorderen A' Militair weigerde zich te laten inenten In strijd met het wezen van de rechtsstaat Over politieke betrouwbaarheid van werknemers KENNERS Boelganin weer aan het werk Loongesprek Nederland—België Geen correspondentie met Chr. Geref. Kerken Vijf,,swingnozems" gearresteerd Australische havenstaking onwettig verklaard Chr. Kleuteronderwijs richt zich tot minister Discussie in Staten-Generaal zal nog heel wat meer leren Tegen hem werd zes weken geëist Chinese landbouw in nieuwe banen Zaterdag 28 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GRAVENHAGE, 37 jan. B(j. de schriftelijke behandeling der begroting yan het departement van justitie door de Eerste Kamer is gezegd, dat geble ken was, dat bij gemeentelijke politiekorpsen een afdeling inlichtingendienst bestaat welke gegevens verzamelt omtrent de politieke betrouwbaarheid van de inwoners. Deze inlichtingendiensten geven de verzamelde gegevens regelma tig door aan de grote bedrijven teneinde deze in te lichten over de politieke ge zindheid van de werknemers der betreffende ondernemingen. Men stelde de mi nister de vraag, of deze een dergelijk optreden van de politie hl overeenstem ming acht met het wezen van de rechtsstaat, zoals dit ook is neergelegd in de grondwet. Meer ln het bijzonder zouden deze leden van de minister gaarne vernemen, of de samenwerking tussen een politie ambtenaar en een grote onderneming op dit gebied, zoals deze, tijdens een proces in 's-Gravenhage tot uiting kwam, naar het oordeel van de be windsman inderdaad tot de taak en de functie van de gemeentepolitie be hoort. Enkele leden zeiden het op prijs te zullen stellen, als de minister zou kun nen mededelen of hij, sedert zijn ln de memorie van antwoord aan de Tweeae Kamer gedane mededelingen omtrent de illegale grensoverschrijding van Westerling reeds meer heeft vernomen over diens huidige verblijfplaats. Bjj het antwoord zou men gaarne De- trokken zien de beantwoording van Ce vraag hoe Westerling het valse poort, dat hij stellig in zijn bezit heeft Sehad, heeft ontvangen en wie hem bij e grensoverschrijding behulpzaam is ge1,, cast. RECHTSONTWIKKELING. Sommigen vroegen de aandacht voor de strafprocedure. Hoewel zij wilden erkennen, dat het wetboek van strax- vordering niet tot de oudste wetboeken behoort en naar veler oordeel nog goed aan zijn doel beantwoordt, wilde men toch de groeiende betekenis, die bij ae straftoepassing aan de persoonlijkheid van de dader wordt toegekend, ln het licht stellen. Met name vroeg men zien hierbij af, of de in de wet vastgestelde en in de praktijk gegroeide strafproce dure met het tevoren geschetste wel voldoende rekening houdt. Enige leden wilden nogmaals 's-ml- nisters aandacht vragen voor het ver schijnsel, dat bij de toepassing van een aantal wetten de straffen, welke geëist worden door het openbaar mi nisterie, opmerkelijk veel hoger mij- ken te Zijn dan door de appèlrechter opgelegde straffen. Met name doet zich dit verschijnsel yoor bij de berechting van overtream- fen, begaan door de z.g.n. paranormaal egaafden, die onbevoegd zijn tot het uitoefenen der geneeskunst. Deze wet telijke bepalingen leggen ongewenste belemmeringen ln de weg aan de be staande drang nieuw recht te scheppen POLITIEKE DELINQUENTEN Een groot aantal andere leden bleek zich ten aanzien van het gratiebeleid met betrekicing tot de politiek delin quenten in het algemeen met de opvat tingen van. de minister te kunnen ver enigen. Deze leden vroegen zich slecnis af, of het op één ljjn stellen van de po litieke delinquenten met de commune wel steeds verdedigbaar Is, waarbij zij twijfelden, of hierdoor niet te zeer ae eigen aard van de politieke delinquent uit het oog wordt verloren. Wat de toenemende verkeersonveilig heid betreft, meenden vele leden te mo gen vertrouwen, dat de blijkbaar neer- sende neiging om verkeersdelicten zwaarder te straffen, voorzover de von nissen de redelijke maat blijven betracn- ten, een rem zal vormen op roekeloos of ongepast gedrag in het verkeer. Men wilde echter wel een waarschu wend woord laten horen tegen verno. in die gevallen verantwoord zou kun nen zijn, waar voor de rechter de be hoefte daaraan is gebleken. Van net bestaan dezer behoefte waren deze le den niet geheel overtuigd. Anderen bepleitten, dat ernaar ge streefd zal worden door maatregelen van organisatorische aard het nuttige effect van het optreden der rijkspolitie, die met personeelsgebrek te kampen heeft, te verhogen. Zij legden nog eens de nadruk op de noodzakelijkheid daar van. Door het verdwijnen van de ge meentepolitie ten plattelande is de politiële taak aldaar geheel aan de rijkspolitie toevertrouwd. Reeds thans zijn er klachten gerezen, dat dit korps, ook al wegens gebrek aan personeel, in die taak te kort schiet. ER IS SCHIER geen tijdperk op te noemenof het kende zijn bedriegers. Huichelaars, spionnen, onderkruipersen fin, lieden van minder allooi, zoals men dat pleegt te zeggen. Er zijn er echter ook, wier ham delingen naast het misdadige en onmiskenbaar humoristisch karakter droegen. Deze verwek ten dus zowel een lach als een traan. "Weten zij hun omgeving nu ook nog die traan te sparen, dan behoren zij tot die groep van lieden, die volkomen on schuldig en gratis links en rechts amusement verstrekken. Geluk kig werd door alle tijden heen ook een dergelijk slag in de ge boorteregisters opgenomen. En waarom zouden zij in de Zeeuwse bevolkingsregisters niet voorkomen? Zij kómen voor en zij opereerden te Goes. Daar had een mannetje op een schouw drie van die tinnen kannekes staan erfstukken. Tegen ieder, die het maar horen wilde, ver haalde hij van de grote waarde van zijn drie drie-eeuwen-oude tinnen schoorsteenstukken, die van vader op zoon waren over gegaan door de handen van vele generaties. De twee snaken, die bij hem op bezoek kwamen, waren te voren ingelicht: zij kenden het verhaal van de voorvaderen, die ce kannekes vulden en zich ver- Vj ens met de inhoud laafden. Zij waren tin-kenners, zo ver telden zij de drie-kannetjes-be zifter, 't Bezit kwam van de schouiv. De bezoekers betastten het. Zij knikten daarbij zo'n beetje en zetten een zeer ernstig, van veel kennis getuigend ge zicht. Eén plaatste een bril op de neus en begon toen wat ada- cadabra de kamer in te zenden: kenners-termen. De andere ken ner zette nu ook in en het moet beslist aardig hebben geklon ken. De bezitter spitste de oren, de familiestukken werden ge toetst De kenners tikten wat te gen de kannekes. „Echt tin kraakt", zei er plots één in het Nederlands, „luister maar". Toen wreef hij de tin- rand tussen duim en wijsvinger. En waarlijk het kraakte, het was écht tin dit door kenners vastgesteld. Ons mannetje had hier trouwens nimmer aan ge twijfeld. Maar toen de kenners waren vertrokken kraakte het niet meer, ofschoon hij toch uren achtereen ijverig probeerde dit geluid aan het tin te ontlokken. En als de kenners niet per briefkaart hadden doen laten weten, dat men hiervoor tege lijkertijd met een ruige schoen zool over de plavuizen moet schuiven, dan piekerde het mannetje nu nog. 3 l i•;»iiiiiili,|i«i«fin,1i|,»,lil.|i|il|IJ|||I ging van de strafmaxima, welke alleen heid „in orde" is. MOSKOU, 27 jan (Reuter). De Russische premier, maarschalk Boel ganin, die naar verluidde een rust kuur zou houden, zal de volgende week zijn werkzaamheden in het Kremlin hervatten, zo is door een lid van zijn staf medegedeeld. Hij zei, dat Boel ganin, die sinds 3 januari niet meer in het openbaar is gezien, niet ziejk geweest is, doch zijn vakantie, die in de zomer onderbroken werd, voortzet. De leider van de communistische par tij, Chroesjtsjef, heeft journalisten op een ontvangst in de Indische ambas sade gezegd, dat Boelganins gezond- Nog deze week S.E.R.-advies aan kabinet? BRUSSEL, 27 jan. Belga. Het algemeen Belgisch vakverbond heeft op zijn verzoek met de stichting van de arbeid van Nederland een onder houd gehad met het doel de 10 koersbonifikatie, die aan in Neder land werkende Belgen wordt ver leend, te verhogen. Na bespreking werd door de stich ting van de arbeid het toekennen van de Belgische minimumlonen ver worpen. De 10 koersbonifikatie wordt behouden, maar afwijkingen, die door bepaalde ondernemingen zouden worden gevraagd, kunnen worden verleend, mits bijzondere omstandigheden deze rechtvaardigen. De Nederlandse werkgevers en werknemers drongen b jj zonder aan op begrip voor de speciale toestand, waarin zij zich bevinden. De sociaal-economische raad zal deze week nog een advies geven aan de Nederlandse regering inzake de vrije loonregeling. Het gevolg daar van kan zijn, aldus de mededeling van het algemeen Belgisch vak verbond, dat belangrijke loonsverho gingen (in Nederland) zich voordoen. De stichting van de arbeid is bereid om daarna met de Belgische vak bonden wederom te onderbandelen. Synodale oproep LEEUWARDEN, 27 jan. - De generale synode der Geref. Kerken heeft het rapport van deputaten voor de eenheid onder de Gerefor meerde belijders behandeld en be sloten opnieuw deputaten te benoe men, die zich zullen bezinnen op wegen en middelen, welke de ker kelijke eenheid praktisch voor bereiden en op een volgende sy node van rapport zullen dienen. Het antwoord van de generale sy node der Chr. Geref. Kerken, die wederzijdse correspondentie afwees, betreurde de synode. Een verzoek van de kerkeraad van Charlois om een geschrift uit te geven, dat een uiteenzetting bevat van de kerkelijke strijd, verwierp de synode, daar zij van oordeel was, dat zulk een semi- officieel geschrift vaak aanleiding geeft tot discussies, die de zaak niet ten goede komen. De synode gaf aan de te benoemen deputaten opdracht mede te werken aan de totstand koming van een Gereformeerd con vent en zich te beraden op het met andere Geref. groepen in het leven roepen van een permanente Geref. raad in Nederland, die over de vra gen, welke de gehele Geref. gezindte raken, van advies kan dienen en de toenadering bevorderen. De synode zal de kerken en haar leden oproe pen alles te doen wat de eenheid van de Geref. belijders bevorderen kan en naast het contact met de Ned. Herv. Kerk, dat in het bijzonder te zoeken met de Chr. Geref. Kerken en met alle andere kerkformaties van confessioneel karakter, waar dat maar mogelijk blijkt. Geref. Kerken en met alle andere kerkformaties van confessioneel ka rakter, waar dat maar mogelijk blijkt. Tenslotte kwam aan de orde de zaak van een eventueel psychologisch onderzoek van aanstaande predikan ten, Deze is ook verleden jaar ter tafel geweest. De synode besloot eerst advies in te winnen van de hoog leraren van de Theologische Hoge school en van de theologische hoog leraren aan de V.U. over deze aan gelegenheid en dan, ais deze colleges voor april advies zullen hebben uit gebracht, een beslissing te nemen, waar zij dit ook met het oog op de formele regeling van deze zaak wel van betekenis acht. AMSTERDAM, 27 jan. De Am sterdamse politie heeft de hand weten te leggen op vijf jeugdige inbrekers Be neden de twintig jaar,"die gisternaent een inbraak hebben gepleegd in een chemische fabriek aan de Admiraien- gracht, waar zij een brandkast hebben ontvreemd. Politic-agenten, die in een radlowa- gen in de Slotermeer op patrouille wa ren, zagen op de nieuwe verbindings weg tussen de Uitweg en de Osdorper- weg twee auto's staan. Aangezien ae agenten onraad vermoedden, gingen zij op onderzoek uit. Bij hun komst vlucnt- ten enige jongens het weiland ln. on der bedreiging van een pistool kon een van hen worden Ingerekend. De andere j'ongens zijn gisteren ln de loop van ae dag door de politie gearresteerd. Hijn leeftijd varieert van 16 tqt en met ly jaar en hun beroep is resp. stratenma ker, confectiearbeider, leerbewerxer, ehausseur en metselaar. Zij vormen een vriendenclubje en hebben het aanzien van „swing-nozens". SYDNEY, 27 jan. (Reuter). Een Australisch federaal hof van arbitrage heeft de staking van ongeveer 24.000 havenarbeiders onwettig verklaard. Door deze beslissing kunnen nu aan de stakende havenarbeiders straffen worden opgelegd. De kwestie werd aan het hof voorgelegd door eigenaars van scheepswerven. Door de staking ligt het werk in 53 havens stil. Zeven grote steenkoolmijnen in Nieuw Zuid- Wales hebben het werk ook moeten stilleggen. Gedurende de komende twaalf maanden kunnen de stakers beboet worden, indien zij weigeren gehoor te geven aan een opdracht tot werkher vatting. Hun vakbond kan echter ho ger beroep aantekenen. Het hof zal ook nog de werkgevers, die om een tussentijdse uitspraak heb ben verzocht, horen. De advocaat van de vakbond zei naar aanleiding hier van, dat de bond het vertrouwen had verloren in de rechter, daar „uwe edelachtbare t.o.v. zekere geschilpun ten reeds eén bepaald standpunt heeft ingenomen". Bij gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix zal door de Konink lijke Begeer te Voorschoten een pen ning worden uitgegeven, welke op de voorzijde het portret en de naam draagt van H. K. H., naar het ontwerp van de medailleur Pol Dom, terwijl op de keerzijde het wapen van de Prinses is afgebeeld. De keerzijde werd ont worpen door de medailleur M. Kutte- rink. 's-GRAVENHAGE, 27 jan. Het federatief verband voor christelijk kleuteronderwijs heeft zich tot minis ter Cals gewend over de opleiding van kleuteronderwijzeressen, zoals die is geregeld in de nieuwe wet. Het fede- ratieverband is met zorg vervuld, als het het gering aantal protestants chris telijke opleidingsinrichtingen, die in 1955 voor subsidie in aanmerking kwamen, vergelijkt met de behoefte aan bevoegde leerkrachten nu en in de toekomst. De kleuterwet stelt de minister straks opnieuw voor beslissingen, ook wat betreft het subsidie voor de prot. chr. inrichtingen. Men meent, dat, mede in het licht bezien van een aan tal van 3395 kwekelingen, die op 1 ja nuari 1955 op 21 plaatsen in ons land de prot. chr. kweekscholen bevolkten, het aantal kweekscholen voor de op leiding van kleuterleidster voor de prot. chr. volksgroep geen zes, zoals is geprojecteerd, doch minstens een veel voud van zes zal moeten bedragen. Voor deze opleidingen vraagt het verband aan de minister speciale aan dacht, opdat deze inrichtingen niet geheel van subsidie verstoken blijven. „WONINGEN" ONDER SEINEBRUGGEN PARIJS, 27 jan. (Reuter). Dertig medestanders van Abbé Pierre, de kam pioen van de Parijse daklozen, hadden in de nacht van woensdag op donderdag twee bogen van een Seinebrug met ka chels e.d. voor „bewoning" gereed ge maakt. Twee dakloze gezinnen waren er terstond in gaan huizen, maar zij gingen donderdagochtend weer heen na een be spreking van de politie met leiders van Abbé Pierre's beweging. Stevenson wil veiligheid midden-oosten garanderen NEW YORK, 27 jan. (Reuter). - De leider van de democratische partij in de V.S. Stevenson, heeft in een bood schap aan het Amerikaanse Joodse comité er op aangedrongen, dat de V. S., Engeland en Frankrijk de veilig heid van alle staten in het midden oosten garanderen. Hij bepleitte even wicht in militaire sterkte tussen Israël en zijn buurlanden en voorts het op treden van patrouilles van de V.S. in de gebieden van spanning aan de gren zen. Geen nieuwe gezichtspunten I zijn er dan geen nieuwe gezichtspunten ter sprake ge komen op de eergisteren in Scheveningen belegde delta dag der drie provincies van zuidwest Nederland, het is toch wel goed geweest, dat deze dag is gehouden. Wensen konden nu eens duidelijk worden geformuleerd, kritiek kon worden geuit, inlichtingen konden worden gevraagd. Voldaan zullen de „provincialen" niet naar huis zijn gegaan. Meer dan een bredere oriëntering ten aanzien van het deltaplan en de daarmee samenhangende problemen kon ook niet het resul taat zijn van het vraag-en-antwoord-spel tussen de provin ciale, gemeentelijke en polderautoriteiten aan de ene en ir. Maris namens de rijkswaterstaat aan de andere kant. Ir. Maris heeft zich niet voor het eerst doen kennen als een geboren diplomaat, die geen woord teveel zei en zijn antwoorden vaak zo inkleedde, dat hij met veel woorden toch eigenlijk niets zei. Af en toe versprak hij zich bijna, b.v. toen hij sprekend over de verbe teringen der Westerscheldeve- ren mededeelde, dat er „één boot zou gebouwd worden". En toen hem gevraagd werd naar de stand van zaken met betrekking tot het Moerdijkka naal (van groot belang voor West-Brabant), verklaarde hij: „Als mijn inlichtingen uit de kranten juist zijn, dan zal het niet meer zo gek lang duren!" Ontsierd Eén ding heeft o.i. het betoog van Ir. Maris ontsierd en dat waren zijn opmerkingen over de tunnel onder de Wester- schelde. De directeur-generaal van de rijkswaterst. bleek ge ïrriteerd te zijn dobr de her haalde vragen hieromtrent. Men kan zonder meer met hem instemmen, dat er nog geen sprake zou zijn geweest van een ontwerp deltawet, indien de mi nister ook de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg in de op dracht aan de deltacommissie zou hebben betrokken, maar men kan met hem van mening ver schillen over de vraag, of het wenselijk is na te gaan wat er gebeuren moet om het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen op te heffen. Burgemeester Bolkestein sloeg o.i. dan ook de spijker op de kop door tegenover de categori sche uitspraak van Ir. Maris een even categorische uitspraak te stellen. Geen beleidl Overigens was het vanzelf sprekend, dat Ir. Maris zich angstvallig distancieerde van al les dat maar op beleidskwesties geleek. Hij mocht dat niet en hij kon het ook niet, omdat de behandeling door de Staten- Generaal nog geschieden moet en zelfs nog geen algemeen ver slag laat staan een schriftelijk antwoord door minister Algera is uitgebracht. De kwestie van de schadevergoeding niet slechts voor de visserij, maar ook voor gemeenten en water schappen b.v. zal druk be sproken worden in de volksver tegenwoordiging en het ontwerp deltawet biedt weinig houvast, doordat medegedeeld is, dat nog diverse aanvullende wetsont werpen zullen worden inge diend. De Kamerleden, die ZIERIKZEE, 27 januari. Binnen kort hoopt de commissie „Voorlichting in. herverkavelingsgebieden", waarin de Z.L.M., de Ned. Bond van Platte landsvrouwen en de L.J.C. vertegen woordigd zijn, in een tiental gemeen ten op Schouwen en Duiveland praat avonden te organiseren. Gesproken zal worden over „Wat verandert er in het dorp" en „De toekomst van ge zin en bedrijf". Op grond van gewetensbezwaren ARNHEM, 27 januari. Voor do krijgsraad te velde-oost heeft de militair J. v. d. W. uit de legerplaats Wittenberg terecht gestaan, omdat hij eind augustus van het vorig jaar geweigerd had gevolg te geven aan het hem door een kapitein arts gegeven bevel zich te laten inenten tegen pokken. Dit, op grond van gewetens bezwaar, c.q. zijn roomskatholieke overtuiging. Vooraf had beklaagde al getracht zijn gewetensbezwaren erkend te krijgen bij de daarvoor bestaande commissie. Er was echter afwijzend op beschikt door de mi nister van oorlog. Ook nadien was bij hem het inzicht gebleven, dat hij zich niet mocht laten inenten. Voor dit feit eiste de auditeur een militaire detentie van zes weken met aftrek. In zijn pleidooi zei de raadsman, mr. J. H. Beek uit Nijmegen, van mening te zijn, dat men werkelijke gewetensbezwa ren nooit mag dwingen. Beklaagde, aldus pleiter, ziet het als zonde tegenover God om zijn lichaam aan schade bloot te stel len. Waarom, vervolgde mr. Beek. zou een r.-katholiek geen gewetensbezwaren kunnen hebben tegen immunisatie en be grijpt men ln deze wel de houding van anderen? „De r.-katholieke kerk verzet zich weliswaar niet tegen Immunisatie, doch Ik twijfel er niet aan, of dc kerk wijkt voor het geweten", aldus mr. Beek, die ook naar voren bracht, dat men in het noorden (beklaagde stamt uit Friesland) zou kunnen spreken van een „calvinis tisch katholicisme". De staat kan iemand toch niet dwingen tot Iets, waarvan hij later wroeging zon krijgen, zo meende pleiter, die conclu deerde, dat beklaagde van rechtsvervol ging zal moeten worden ontslagen, of, indien de krijgsraad toch tot een veroor deling zon komen, de grootst mogelijke clementie zou moeten worden betracht. Ds. J. J. van de Poll overleden GOES, 27 jan. Te Amerongen is op 77-jarige leeftijd overleden Ds. J. J. van de Poll, em. predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van de Poll werd in 1878 geboren. Na zijn theologische stu- die voltooid te hebben, werd hij door gemeenschappelijke maatregelen be straks de zaak van het delta- 1 plan te behandelen zullen krij gen, zullen in elk geval uit de discussies van deze dag begre pen hebben welke knelpunten er naar het oordeel van de in woners der drie provincies nog liggen. Meespreken Een uiterst belangrijk punt is het meespreken ln de voorberei ding en de uitvoering der plan nen door de betrokken gemeen ten. Een op de deltadag voorge steld amendement op het bewus te wetsartikel heeft alles voor, en niets tegen. Men kan zeggen, dat een college van gedeputeerde staten, dat enig gevoel voor de goede verhoudingen heeft, van zelf wel overleg zal plegen met de gemeenten, maar het is voor belde partijen veel beter, wan neer dit overleg bij de wet is voorgeschreven. Dat voorkomt allerlei prestigekwesties e.d. De kwestie der schadever goeding aan degenen, diq, op enigeriei schade lijden door de deltawerken, zal eveneens nog eens serieus moeten worden be keken. De oester- en mossel kwekers vragen duidelijk om een volledige schadeloosstelling, indien hun bedrijven te gronde zouden gaan en zij vinden het in het ontwerp gebruikte woord „tegemoetkoming" veel te zwak. Wat is essentieel? Duidelijk is op de deltadag der drie provincies nog eens on derstreept, dat de meeste dam men buiten de afsluitdammen niet essentieel tot het deltaplan behoren en dat er dus alle ruim te overblijft voor de lokalitei ten, provincie en streek. Op de keper beschouwd is deze schei ding natuurlijk niet zo belang rijk. Het gaat er maar om wie deze voor de openlegging van de streek onmisbare dammen betaalt. De streek een klein ge deelte en liet rijk het leeuwen aandeel of omgekeerd? Laten we er slechts op wijzen, dat de streek (gemeenten en provincies) praktisch geen eigen inkomsten heeft en al jaren is aangewezen op rijksuitkeringen. Waarmee we maar willen zeg gen, dat de uitnodiging aan de streek om werken uit te voeren een slag in de lucht is, wanneer degeen, die uitnodigt, i.e. het rijk, dan zelf niet zorgt voor de nodige middelen! Maar men mag aan nemen, dat over dit soort voor Nederland karakteristieke pro blemen in de Staten-Generaal nog wel het één en ander zal worden gezegd. PARIJS, 27 jan. (AFP). Het cen trale comité van de Chinese commu nistische partij heeft aan de „opper ste staatsconferentie", die op het ogen blik te Peking bijeen is, een plan voor gesteld, waardoor de Chinese land bouw een ongekende vlucht zal ne men, zo maakt het persbureau „Nieuw China" bekend. Zo voorziet het plan o.m. in verdubbeling van de graan oogst in twaalf jaren tijds, terwijl ook de katoenproduktie aanzienlijk zal worden verhoogd. Er zullen maatre gelen worden genomen om de talrijke ziekten te overwinnen, die onder het vee voorkomen, en overal, waar dit mogelijk is, zal de veestapel worden uitgebreid. Het plan behelst voorts grote projecten, die ten doel hebben een einde te maken aan de veelvul dige overstromingen en gebruik te maken van de waterkracht voor het opwekken van elektrische stroom. Te vens zal men op grote schaal tot her bebossing overgaan. De bebouwde op pervlakte van de staatsboerderijen zal in de periode van twaalf jaar, waar voor het plan is ontworpen, van 456.000 acres worden uitgebreid tot ruim 7 miljoen adres. Einde 1956 zal bijna 85 pet. van de boeren in coöpe ratieve landbouwondernemingen zijn georganiseerd. Oostelijke politici in Praag bijeen PRAAG, 27 jan. (Reuter/AFP). Het politiek raadgevend comité van 't verdrag van Warschau, waarbij acht Oosteuropese landen zijn aangesloten, is met zijn werk begonnen. Het zal het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland toegelaten tot de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk en deed op 13 januari 1907 intrede te Meeuwen. Vervolgens stond hij te Oud-Vossemeer (19091912), Berg- schenhoek, Krimpen aan de Lek, Rou- veen, Ooltgensplaat, Oud-Alblas en ten slotte van 1928 te Oene, waar hem per 1 juni '46 emeritaat werd verleend spreken, voortkomend uit het veilig heidsverdrag, dat in mei j.l. in War schau getekend werd. Waarnemers geloven, dat een der voornaamste doelen van de conferen tie is het geprojecteerde Oostduitse leger onder te brengen bij het ver enigde opperbevel der Oosteuropese landen onder de Sowj et-maarschalk Ivan Konjef.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3