NAVO-CONFERENTIE OVER NIEUWE DEFENSIETECHNIEK Ouders in Canada, maar zoon mag niet emigreren Frankrijk verwerpt pact van Bagdad onomwonden Djakarta zal vandaag antwoord geven Niet aanvals verdrag Vreemde ontvangst voor Stevenson Omdat hij „Geestelijk achterlijk" werd genoemd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eind februari in Parijs Verbetering luchtverdediging, rol oorlogsvloten en mobilisatie techniek aan de orde New Look Radicalen steunen Mollet Maximum straf tegen dronkenschap auto-instructeur Mobilisatie-techniek Arabische troepen aan Golf van Akaba Landbouwschap over melkprijs Ratten overvielen dorp NIEUWE K.L.M.-MACHINE Moskou lacht in het vuistje De Lockheed L 188 „Electra" Zal Nederland Indonesische eisen inwilligen? Ter dood veroordelingen in Oost-Duitsland DE STRIJD IN ALGERIJE ISRAËLISCH VLIEGTUIG BESCHOTEN minimum NATIONALISTISCHE GUERILLA'S IN SINKIANG DE BILT ZEGT; Zonnig cntgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststr. éO, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8307 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, f 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong ZATERDAG 28 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. J. Kwast, Vlissingen; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Cultureel centrum te Oostburg ZEEUWSCH WEEKEND J PARIJS, 27 januari Op 20 februari zal in het Palais de Chaillot te Parijs een bijzondere militaire conferentie van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO) beginnen. Op deze bijeenkomst, die tot eind februari zal duren, zullen de hoogste militaire bevelhebbers, burgerlijke defensie-autoriteiten, bewapeningsdeskundigen en begro tingsexperts van de ministeries van defensie der leden-landen, samen met de leden van de „Military standing group" onderhandelingen voe ren over een nieuwe defensietechniek. Men noemt in Parijs deze bijeen komst een belangrijke nieuwe stap in de geschiedenis van de NAVO, een stap tevens, waarvoor de Nederlandse minister van defensie, ir. C. Staf, het initiatief heeft genomen. Nog nimmer heeft er rechtstreeks contact bestaan tussen de nationale militaire autoritei ten der Europese landen en de „stan ding group" die zo goed als nooit uit Washington vandaan komt. De conferentie is aangeduid met de naam „New Look conferentie" maar in de kringen van de NAVO zelf voelt men weinig voor deze naam, aangezien men nauwelijks kan aannemen, dat er op de conferentie reeds een duidelijk en volledig beeld van de nieuwe opzet PARIJS, 27 jan. (Reuter). Op een fractievergadering van de radicale par tij, waarop ook partijfunctionarissen aanwezig waren, is besloten de forma tiepogingen van de socialist Guy Mol let volledig te steunen. Uit partijkrin- fen wordt vernomen, dat Mendes rance zijn partijgenoten heeft gewe zen op het gevaar van inflatie. Hij zei, dat hij in de nieuwe regering niet de zorg voor de economie op zich wil ne men. De minister van financiën be hoort van dezelfde partij te zijn als de premier, zei hij. De partij wil, dat hij de portefeuille van buitenlandse zaken neemt, maar bij de socialisten is daar krachtig ver zet tegen. o AMSTERDAM, 27 jan. De maxi mum straf, drie maanden onvoorwaar delijk en de maximum bijkomende straf, vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, heeft de officier van Jus titie bfj de rechtbank te Amsterdam Vanmiddag geëist tegen de 46-jarige auto-instructeur W. J. S., die dronken achter het stuur heeft gezeten. der defensie in al haar aspecten zal kunnen worden verkregen. Wel zal na de gedachtenwisseling elke regering voor zichzelf kunnen gaan overwegen pf zij, binnen het ka der van haar financiële mogelijkheden, met haar tegenwoordige defensieplan nen wel of niet op de goede weg is. De agenda van de conferentie is ge heim. Wel kan worden gemeld dat verbeteringen van de luchtverdedi ging, de toekomstige rol van de oor logsvloten en de mobilisatietechniek tot de'belangrijkste onderwerpen van bespreking zullen behoren. Over de taak van de marine in een eventuele volgende oorlog schijnen deskundigen nog vrijwel in het duister te tasten. Het schijnt wel zeker, dat op de aanstaande conferentie de wen selijkheid zal worden betoogd om bij de bouw van nieuwe oorlogsschepen vooral de nadruk te leggen op kleine re eenheden. De vraag is hier zelfs al gerezen, of, wat Nederland betreft, de oorlogsvloot niet enigszins topzwaar wordt gemaakt door de kruisers en 't vllegdekschip. N De kwestie van de mobilisatietech niek zal vooral van belang zijn voor grotere landen, zoals Frankrijk, waar de afstanden die de opgeroepen mili tairen moeten afleggen om zich bij hun eenheden te voegen, veel te lang zijn om een mobilisatie snel te laten ver lopen. Er zal een meer doeltreffend systeem moeten worden ontworpen. LONDEN, 27 jan. Troepen van Saoedi-Arabië, ongeveer 3.000 man sterk en voorzien van tanks en kanon nen, zouden zijn samengetrokken in de buurt van de Golf van Akaba, bij de Jordaanse havenstad van die naam en de Israëlische haven Elath. Jordaanse zegslieden zeiden, dat als deze berichten juist zijn, dit nog geen ongerustheid hoeft te wekken. In sommige Londense kringen meent men evenwel, dat de troepenconcen tratie bedoeld kan zijn als drukmiddel om Jordanië af te houden van toetre ding tot het Pact van Bagdad. Boelganins voorstel: WASHINGTON, 27 jan - De Sowjet-premier Boelganin heeft president Eisenhower een bilateraal niet-aanvalsverdrag voorgesteld, waarin de beide landen zich ver plichten geen geweld jegens elkaar te gebruiken. De eerste reacties van Westelijke di plomaten in Washington waren on gunstig. Men had liever gezien, dat meer landen aan het verdrag hadden kunnen deelnemen. Sommigen noemen het een onhandi ge poging om verdeeldheid tussen Amerika en Engeland te zaaien. De inhoud van Boelganin's brief aan Eisenhower is niet officieel bekendge maakt. Volgens de „New York Times" zou het voorstel zo zijn geredigeerd, dat een verwerping of aanvaarding niet onmiddellijk vereist is. DEN HAAG, 27 jan. - In een schrij ven aan minister Mansholt heeft het dagelijks bestuur van het landbouw schap zijn teleurstelling geuit over hetgeen de bewindsman zou hebben verklaard in vergaderingen te Heeren veen en Lochem, nl. dat het Landbouw schap het melkprijsgarantievoorstel te veel binnenskamers heeft behandeld en erover onvoldoende voorlichting heeft gegeven. Men betreurt dit ten zeerste temeer ook, omdat bij vele boe ren in den lande de indruk is gewekt dat tevens een eventueel groter ver schil van de garanties voor zand- en weidegebieden door het Landbouw schap zou zijn afgewezen. Wat het laat ste betreft zijn helemaal geen voorstel len in concrete gedaan. Het bestuur van het Landbouwschap hoopt nu dat de minister tot een onderhoud over de ze punten bereid zal zijn. Talrijke bewoners van Pescate in Lombardije zijn van plan hun dorp te verlaten. Honderden ratten hebben 't dorp overvallen en niet alleen de opge slagen voorraden graan en meel goed deels opgegeten, doch zich ook tegoed gedaan aan de bankbiljetten van de Pescatanen, voorzover zij daarbij kon den komen in kasten en trommels. Vele dorpelingen zijn niet alleen htm voorraden, doch ook hun spaargeld kwijt geraakt. In september zal door de posterijen in de zes landen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal een „Europees" poststempel worden ge bruikt ten teken van de voortschrij dende eenheid op economisch terrein. „LONDEN" heftig verontwaardigd LONDEN, 27 januari (Reuter) Ernstige ontstemming heerst in Londen over de publikatie van een Frans memorandum waarin de Franse regering haar standpunt ten aanzien van het Midden Oosten uiteenzet en waarin wordt verklaard, dat Frankrijk uitbreiding van het Pact van Bagdad verkeerd acht. In het memorandum verklaart de Franse regering, dat de bedreiging van de vrije wereld meer van economische en politieke dan van militaire aard is. Uitbreiding van het Pact van Bagdad, waardoor ongerustheid in vele Arabi sche landen is ontstaan, dient volgens de Franse regering voorkomen te wor den. Uitbreiding van het Pact kan slechts het neutralisme bevorderen en de spanning tussen de Westelijke mo gendheden en Egypte vergroten. Het Westen mag niets verzuimen om Egyp te van een anti-Westelijke politiek af te houden. De Franse regering sprak zich uit voor een economisch hulpprogram in het Midden-Oosten buiten het Pact van Bagdad om. Voorts moet gestreefd worden naar een regeling voor het Is- raëlisch-Arabische geschil. Daarbij mo gen echter niet alleen van Israëlische zijde concessies gevraagd worden. De Franse regering is bereid met Londen en Washington concrete voorstellen voor een regeling uit te werken. Dat de Fransen hun zienswijze in de vorm van een memorandum ter ken nis hebben gebracht, acht men te Lon den een normale diplomatieke proce dure. Maar het besluit van het Franse ministerie om de inhoud van het stnk bekend te maken, wordt Parijs zeer kwalijk genomen. Officiële kringen in de Britse hoofd stad zijn van oordeel, dat hierdoor niet alleen de argumenten van die Arabi sche staten, welke, zoals Egypte, sterk tegen het verdrag van Bagdad zijn ge kant, zullen worden versterkt, maar ook een kloof tussen de Westelijke mo gendheden aan het daglicht komt, waarover Moskou zich zal verheugen. 's-GRAVENHAGE, 27 jan. De pre sident-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft in Washington verklaard, dat de K.L.M. een optie heeft op tien Lockheed „Electra" verkeersvliegtui gen. De „Electra" is bestemd voor de middelgrote afstanden. Het is het eer ste Amerikaanse verkeersvliegtuig dat ontworpen is voor het gebruik met schroefturbine-motoren. Verwacht wordt dat het eerste exem plaar in oktober 1957 vlieggereed zal zijn. In de standaard-uitvoering zal de „Electra" plaats bieden aan zeventig passagiers; in de toeristenklasse-uit voering zullen 91 passagiers kunnen worden vervoerd. Inmiddels is de heer Aler uit New York naar Nederland vertrokken na succesvolle onderhandelingen met de Amerikaanse regering voor toestem ming hm op Los Angeles en Houston (Texas) te gaan vliegen. De K.L.M. stelt zich voor de dienst op een tweewekelijkse basis te stellen. De heer Aler sprak de hoop uit, dat dit jaar nog gevlogen zou kunnen wor den. Hoogwater Zondag 29 Januari: Vlissingen: 2.47 u. 2.53 m., 15.16 u. 2.53 m. Terneuzen: 3.19 u. 2.67 m., 15.48 u, 2.67 m. Wemeldinge: 4.44 u. 1.89 m., 17.09 u. 2.04 m. Zierikzee: 4.29 u, 1.63 m., 16.58 u. 1.78 m. Nederlandse nota besproken DJAKARTA, 28 januari De Indonesische regering zal vandaag antwoorden op de Nederlandse nota, waarin gevraagd wordt naar de Indonesische politieke situatie en de houding van Indonesië ten aanzien van de Nederlandse arrestanten en hun verdediger, die nog steeds in Bangkok op een visum wacht, zo meldt het A.N.P. uit Djakarta. Toen Adlai Stevenson, de bekende de mocratische candidaat voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen, om wat uit te rusten en zich voor te be reiden op zijn verkiezingscampagne in Californië, in het'stadje Tucson in Arizona aankwam, werd hij daar naar onze begrippen vreemd ont haald. Terwijl men hem bewaakte met een paar levensgrote revolvers, werd hem een stevig touw om de nek ge daan en juist toen hij bijna werd ge hangen, barstte iederen in lachen uit, omdat het maar een grapje was. .1 De ophang-scene, geheel in de stijl van het „wilde westen", was nl. een on derdeel van de plechtigheid, waarbij Stvenson tot lid van de burgerwacht in Tucson werd gemaakt. Een vrachtauto, waarin zich vijftien Engelse soldaten bevonden, is nabij Stemhagen in Westfalen (West-Duits- land), als gevolg van een glad wegen- dek tegen een boom gereden, hetgeen vier der inzittenden het leven heeft ge kost, terwijl er acht zware brandwon den opliepen. Bij een brand in de Westjapanse stad Nara zijn veertien personen om het leven gekomen en vier gewond. Het Indonesische kabinet heeft vrij dagmorgen in een speciale zitting het antwoord besproken van de nota, die de dag tevoren door de Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. L. Graaf van Bijlandt, aan premier Harahap was overhandigd. In de nota stond dat Nederland pas antwoord zal geven op het Indonesi sche verzoek om de bespreking te Ge- nève in een slotvergadering te beëin digen als Djakarta antwoord heeft ge geven op de Nederlandse vragen. De minister van landbouw, Moham med Sard jan, uit Genève teruggekeerd, zei, dat hij ervan overtuigd is, dat Ne derland niet anders kan doen dan de Indonesische eisen, zoals die in Genè ve waren besproken, in te willigen. Zou de Nederlandse regering dit wei geren, dan zou het duidelijk worden, dat Nederland verantwoordelijk is voor het mislukken van de besprekin gen, aldus Sardjan. Vrijdagmorgen heeft ook de Indo nesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, een bezoek aan premier Drees gebracht en met de ze „een diepgaand gesprek" gevoerd over de huidige ontwikkelingen in de conferentie. BERLIJN, 28 jan. Het Oostber- lijnse opperste gerechtshof heeft vrij dag twee mannen, een 42-jarige teke naar uit Oost-Beriijn en een 33-jarige elektricien uit Erfurt, ter dood veroor deeld wegens spionnage en omdat zij mensen hadden overgehaald Oost- Duitsland te verlaten. Een 33-jarige typiste uit Breslau kreeg wegens dezelfde misdrijven le venslange dwangarbeid. Een 27-jarige technicus uit Karl-Marxstad (Crem- nitz) werd tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij mensen zou hebben overgehaald naar het Westen te vluchten. ALGIERS, 27 jan. (AFP). Bij een gevecht van Franse politie met een bende van twintig vogelvrijen nabij Bordj Menaiel zijn drie rebellen ge sneuveld. In het gebied van Ain Mokra, 30 km ten westen van Bone, sneuvelden bij gevechten tussen militairen en opstan delingen een sergeant en twee rebellen. Twee militairen werden gewond. Bij Matrimprey, op Marokkaans ge bied, is een van de zeven militairen te ruggevonden die donderdagmiddag "door opstandelingen waren gevangen genomen bij een overval op een auto bus. Hij was gewond en deelde mede. dat de zes anderen door de rebellen zijn gedood. Hem hadden de opstande lingen voor dood achtergelaten, nadat hij door twee kogels getroffen was. JERUZALEM, 27 jan. Egyptisch afweergeschut heeft in het gebied vari Beeri, in de grensstrook van Gaza, vrij dag een Israëlisch militair vliegtuig be schoten, aldus heeft een Israëlische mi litaire woordvoerder meegedeeld. Het toestel werd niet getroffen. Dit is het vierde incident, dat zich in de afgelopen 48 uur in de grens strook van Gaza heeft voorgedaan. Ingezonden Mededeling (Adv.). ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING, HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERCEN s-GRAVENHAGE, 27 jan. In 1953 emigreerde de Nederlandse metselaar T. D. met zijn vrouw en 11 kinderen naar Canada. Hij moest een kind, de thans 18-jarige zoon Theodoor, in ons land achterlaten. Bij een keuring door de arts van het Canadese immigratiebureau in Den Haag, bleek deze niet aan de medische eisen te voldoen, die in de Canadese immigratie-bepalin gen zijn opgenomen. Het betrof hier een geval, dat door de Canadese arts als „geestelijk-achterlijk"werd aa ngemerkt. De vader in Canada heeft onlangs opnieuw een aanvraag voor immigra tie van zijn zoon gedaan, welke aan vraag werd geweigerd. De Canadese onderminister voor „Citizenship and immigration", die op het ogenblik voor enkele dagen een bezoek aan ons land brengt, kende dit geval niet persoonlijk. Wel heeft luit. kolonel Fortier op een hem gestelde vraag meegedeeld, dat de Canadese im migratie-bepalingen voorzien in de af wijzing van een aanvraag voor immi gratie ,als niet aan bepaalde medische eisen wordt voldaan. De jongeman woont op het ogenblik bij zijn oom en tante. Hij werkt bij zijn oom als metse laar en doet zijn werk uitstekend. Voorts is hij leerling van de opleidings cursus van de Nederlandse Aannemers Bond. De leider van de cursus, de heer Den Dolder uit Arnhem, noemt hem een goed leerling. De jongeman wordt door ingewijden een goed vakman ge noemd. Het is niet onmogelijk, dat er door Nederlandse medici een rapport wordt uitgebracht, dat dan aan de Canadese immigratie-autoriteiten wordt voorge legd. Men dient dan af te wachten of de Canadese immigratie-autoriteiten alsnog een nieuwe aanvrage in behan deling willen nemen, waarna de zaak opnieuw door de arts van het Canadese immigratiekantoor zou moeten worden beoordeeld. Op dit ogenblik kan daarover nog niets worden gezegd, daar er eerst contact zal moeten worden opgenomen door de Canadese immigratiedienst in ons land met de Canadese immigratie autoriteiten in Canada waar de nieuwe aanvrage van de vader is geweigerd. TAIPEH, 27 jan. (Reuter) De voorzitter van de nationalistisch-Chi- nese commissie voor Mongolische en Tibetaanse aangelegenheden, Lioe Liett Ke, heeft Vrijdag op Formosa ver klaard, dat de nationalisten hulp zen den aan duizenden nationalistische guerilla's in Sinkiang, de Communis- tlsch-Chinese provincie die aan Sow- jet-gebied grenst. Een grote strijdmacht van guerilla's bestookt in Singiang en de aangren zende provincies in het uitgestrekte grensgebied van Tibet en Mongolië de aanvoerlijnen en pleegt sabotage aan de hoofdwegen. De guerilla's, in Sin kiang alleen zijn er 10.000, beschikken over enige duizenden ruiters, aldus, Lioe. DE BILT, 28 jan. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Droog en zonnig weer met weinig wind en mid- dagtemperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1