SOCIALIST MOLLET HEEFT OPDRACHT AANVAARD Mendes France wordt zijn voornaamste medewerker BENELUX een van de meest voor aanstaande handelsmogendheden Gepensioneerd K.N.I.L.-majoor procedeert tegen de Staat Belastingheffing van de Overheidsbedrijven r Dinsdag een nieuwe Franse regering? 18 gewonden bij botsing Rumoer in de veenkoloniën PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HET DELTAPLAN Koningin Elisabeth naar Nigeria Trein ramde zandauto Schip stond in brand voor de Walcherse kust id draagt bij tot Zuid-Afrika's verdediging Brand in Utrechts studentenpension Treinverkeer door sneeuwval vertraagd Nieuwe slaaprijtuigen tussen Amsterdam en Milaan i/Ledinfy Over uitbetaling van salarissen in oorlogstijd Het blijft onrustig in Frans N*-A£rika N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten belastingplichtig verklaard Vijftig studenten naar de V.S. OÏTgHVW Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong VRIJDAG 27 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. J. Kwast, Vlissingen; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 2 LONDEN, 27 januari. (AFP). Ko ningin Elizabeth de tweede vertrekt hedenavond met de Hertog van Edin- burg uit Londen naar Nigeria, dat met lijn 32 miljoen inwoners de dichtbe- volkste kolonie van 't Britse rijk is. Deze reis naar de westkust van Afri ka is de eerste van een serie binnen het gemenebest. In het vervolg zal de koningin jaarlijks een of twee reizen van korte duur enkele weken of da gen maken. De raadslieden van Koningin Eliza beth zouden Nigeria als reisdoel geko zen hebben, omdat de toestand daar zeer delicaat is. De verschillende on derdelen van het land, dat als een Britse enclave ligt tussen Frans West- Afrika en Frans Equatoriaal Afrika, vormen geen hechte eenheid. Het Noorden, waar meer dan de helft van de bevolking woont, is minder ontwik keld dan de andere delen van het land en het staat zeer wantrouwend tegenover de „intellectuelen" van Oost- en West-Nigeria. Drie jaar geleden beloofde Enge land, dat elk gebied van Nigeria dat onafhankelijkheid wenste, in 1956 zijn wensen ingewilligd zou krijgen. Men is van plan een federatie te stichten, doch dit is door het wantrouwen van Noord-Nigeria, dat overheersing door het meer ontwikkelde Oost- en West- Nigeria vreest, een delicate aangele genheid. In Augustus zal een constitutionele conferentie gehouden worden. Men is er zich van bewust, dat het land wel licht in onlusten gestort zou kunnen worden, als het te snel onafhankelijk worden zon. PARIJS, 26 januari De vijftigjarige socialistische leidec Guy Mollet heeft op verzoek van president Coty de opdracht aanvaard een nieuwe Franse regering te vormen. Mollet heeft twee uur met president Coty gesproken. De te vormen regering is de twee en twintigste pa- oorlogse. Mollet's regering zal, zo deelde hij de pers mede, een „Republikeins Front" worden. Dit betekent, dat hij als zijn voornaamste medewerker Mendes France zal aanwijzen, Mollet wil snel te werk gaan en een klein kabinet van tien ministers vor men. Hij hoopt dinsdag met zijn op dracht gereed te zijn om met zijn kabinet voor de Assemblee te ver schijnen. De voornaamste programmapunten, waarover Mollet en Mendes France het eens zijn, zijn: 1. Onderhandelingen in Algerije maar handhaving van de strijdmacht daar om de órde te herstellen en te hand haven. 2. Loonsverhogingen op bescheiden schaal. 3. Bespoediging van de besprekingen tussen Oost en West over een ge controleerde ontwapening. 4. Aanvaarding van het Euratom-plan, een boven-nationale organisatie tot bundeling van de bronnen van atoomkracht voor industrieel ge bruik door de zes landen van de Europese Kolen en Staal Gemeen schap. Poujadisten op gemeden zetels Inmiddels hebben de fractie-leiders der Franse Assemblee de 52 Pouja- Thans als een geheel beschouwd PARIJS, 26 januari (ANP) De raad van de Organisatie voor 'Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft besloten, de drie landen die te zamen Benelux vormen, in het vervolg met betrekking tot de inter-Europese handel als een geheel te beschouwen. Bij de aankondiging van dit besluit verklaarde de organisatie, dat Bene lux hierdoor „een van de meest vooraanstaande handelsmogendheden van de wereld op het gebied van de buitenlandse handel" wordt. Dit is de eerste keer, dat de eenheid noch door Groot Brittannië, dat onge- van de drie landen in dit opzicht door een internationale organisatie wordt erkend. Bij de permanente Nederlandse de legatie bij de OEES die haar kantoren trouwens al jaren lang in een gemeen schappelijk „Beneluxhuis" met die van België en Luxemburg heeft, toonde men zich zeer ingenomen met het be sluit van de raad, dat men een belang rijke beslissing, zowel voor Benelux zelf, als voor de andere landen van de organisatie noemde. Bijzondere situatie De nieuwe positie van Benelux in de OEES maakt overigens nog geen einde aan de bijzondere situatie, waar in België afzonderlijk, zowel als Be nelux in zijn geheel zich bevindt,.ten aanzien van de liberalisatie op land bouwgebied. Terwijl de totale liberali satie voor de invoer van elk lid der OEES minstens 90 procent moet be dragen (dit is trouwens tot dusver ROERMOND, 26 januari. Van morgen zijn op de Maastrichterwég tussen Roermond en Herten een auto bus uit Blerick en een vrachtauto uit Maastricht met elkaar in botsing ge komen. De autobus vervoerde een aantal jonge mijnwerkers van wie er vijf zwaar gewond werden en elf licht. De bestuurder van de vrachtauto liep een schedelbasisfraetuur op en zijn mederijder werd eveneens ernstig ge wond. De botsing kwam zo hard aan, dat de motor van de autobus van het chassis werd gereden en die van de vrachtwagen naar achteren werd ge drukt. Het is een dubbeltje op zijn kant geweest dat beide chauffeurs het overleefd hebben. Door de schok wer den de jonge mijnwerkers door de bus geslingerd. Het waren jongens in de leeftijd van 14 tot 20 jaar. HEEMSTEDE. Op het oostelijk 'banvak van de spoorlijn Leiden- •aarlem op een overweg, die toegang •eeft tot het terrein van de Amster- 'imse waterleiding, is om half een anmiddag een electrische trein uit de richting Leiden op een lege zandauto gereden. De 25-jarige chauffeur werd de auto uitgeslingerd en vijftig meter verder ■waar gewond aan de slootkant gevon- ien. De auto kwam in de sloot terecht. veer 82 procent behaalde, noch voor Frankrijk, met ongeveer 78 procent, bereikt), ziet de liberalisatie in elk der sectoren landbouwprodukten, indu- strieprodukten en grondstoffen ten minste 75 procent bedragen. België blijft op landbouwgebied aanzienlijk beneden dat minimum en zelfs Bene lux als eenheid gezien, bereikt hierbij nog slechts 69 procent. Benelux heeft echter van de raad der OEES toestemming gekregen, om zijn streven tot het bereiken van de 75 procent in deze sector uit te strek ken over de looptijd van het Benelux- landbouwprotocol. VLISSINGEN, 27 januari. Gister avond tegen twaalf uur meldde het Noorse schip „Stella Strömer", dat er brand was uitgebroken in de machine kamer van dit vaartuig. Op deze mel ding zijn van Vlissingen de sleepboot „Goeree" van L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst en een bergings vaartuig uitgevaren. Tegen een uur vannacht hadden deze vaartuigen de „Stella Strömer" bereikt. Het zag er toen niet naar uit, dat de brand ern stige vorm had. De „Stella Strömer" die 299 ton meet, bevond zich toen voor de Walcherse kust ter hoogte van Zoutelande. Om 01.25 uur meldde de „Stella Strömer", dat de brand bedwongen was en dat geen assistentie meer nodig was. Inmiddels was ook het Neder landse schip „Tara" in de buurt aan gekomen. distische afgevaardigden de uiterst rechts gelegen zetels van de Assem blee toegewezen. Deze zetels worden door alle politieke partijen in Frank rijk angstvallig gemeden. Zelfs de partijen met een uiterst rechtse in stelling verafschuwen de betiteling „rechts" De Poujadisten, die om de bovenste zetels in het centrum hadden ver zocht, hebben fel tegen deze „toewij zing" geprotesteerd. KAAPSTAD, 26 jan. (Reuter). - Engeland heeft de verplichting op zich genomen strijdkrachten te leveren voor de verdediging van Zuid-Afrika, aldus heeft de Zuidafrikaanse minister van defensie Erasmus, donderdag in het parlement van Kaapstad ver klaard. Deze verplichting vormt een onder deel van bepaalde overeenkomsten waarin is neergelegd, dat het de poli tiek van Engeland is, dat het-strijd krachten zou bijdragen voor de verde diging van Afrika, waaronder Zuid; Afrika, en het Midden-Oosten. Het is tevens de politiek van Zuid- Afrika, dat dit land strijdkrachten zou bijdragen om een potentiële vijand zo ver mogelijk weg te houden van de grenzen van Zuid-Afrika, of „in an dere woorden" voor de verdediging van Zuid-Afrika en de toegang van het Midden-Oosten tot Afrika. Een andere overeenkomst betrof de verdediging van de zeewegen rond Afrika, waaronder de weg voor olie verschepingen naar Afrika. De regering van Zuid-Afrika bouwt een speciale strijdmacht op, die buiten Zuid-Afrika tegen agressie van buiten af kan worden gebruikt, aldus Eras- UTRECHT, 26 januari. Vanavond is brand uitgebroken in een studenten pension boven een modemagazijn aan de Oude Gracht te Utrecht. De student L. Boon stak een petroleumkachel aan om zijn kamer te verwarmen en begaf zich daarna naar beneden. Toen hij te rugkeerde sloegen de vlammen hem in het gezicht. Bij de poging om de brand te blussen liep hij ernstige brandwon den aan het gelaat op en hij moest door de gemeentelijke geneeskundige dienst van Utrecht naar het ziekenhuis voor behandeling worden overgebracht. De Utrechtse brandweer rukte met twee motorspuiten en een materiaalwagen uit en slaagde erin het vuur na een half uur te localiseren. Het beneden het pension gelegen mode-magazijn liep aanzienlijke waterschade op. UTRECHT, 26 jan. Tengevolge van de sneeuwval hebben zich vrij ernsti ge storingen voorgedaan in de treinen loop. Met name ten oosten van de lijn Maastricht-Eindhoven-Amsterdam en op de z.g. oude lijn van Amsterdam via Haarlem-Den Haag naar Rotter dam zijn talrijke treinen opgeheven. Met name treinen van Amsterdam naar Haarlem, Amsterdam naar Leiden. Zwolle naar Almelo, Zwolle-Deventer- Zutphen, werden opgeheven waardoor de moeilijkheid ontstond dat de ma terieel omloop verward geraakte zo dat verschillende reizigers hun eind bestemming niet meer konden berei ken. Ook in 't noorden van het land ondervond het verkeer vanavond de nodige moeilijkheden door de sneeuw val, die in de namiddag is begonnen tn die door de opstekende wind op verschillende plaatsen het karakter van een sneeuwjacht kreeg. AMSTERDAM, 26 januari. Met ingang van 14 februari zal het nieuwe, zgn. P.-rijtuig van de „Compagnie In ternationale des Wagon-Lits", dat 20 éénpersoons compartimenten telt, in gebruik worden genomen op de Hol- land-Italië express tussen Amsterdam en Milaan. De afdeling Nederland krijgt daartoe de beschikking over drie van deze P.-rijtuigen. Later zal dit rij tuig ook worden gebruikt in de nacht treinen Amsterdam-Brussel-Parijs v.v. Dit nieuwe P.-rijtuig is genoemd naar de ontwerper ir. Albert Pillipich, directeur van de technische dienst van de compagnie. De compagnie heeft een serie van 80 van deze rijtuigen besteld. De bouw kosten van één rijtuig bedragen circa 500.000,Elk compartiment is met vele nieuwe snufjes uitgerust, zoals een zelfbedieningsinstallatie voor de ventilatie, een opvouwbare fauteuil en metalen jaloezieën.. Kto'i, Pi ti.- «•u jp 's-GRAVENHAGE, 26 jan> Mr. E. J. Froeling te Breda, gepensioneerd majoor van het K.N.I.L. en hoofdbe stuurslid van de Nederlandsch-Indi- sche Officiersvereniging, heeft een adres bij de Tweede Kamer ingediend, met het verzoek het wetsontwerp tot wijziging van de garantiewet militai ren K.N.I.L., hetwelk op 31 januari a.s. in de mondelinge behandeling zou ko men, te willen amenderen. De heer Froeling heeft, mede ten be hoeve van enige duizenden oud-KNIL- militairen, een proces aanhanging ge maakt tegen de Staat der Nederlan den ter verkrijging van zijn achter stallige salaris over de tijd zijner Ja panse krijgsgevangenschap, welk pro ces steunt op het bestaande art. 2 der garantiewet militairen KNIL, waarbij de Staat de voldoening van alle rech ten en aanspraken garandeert, die de militairen gedurende hun dienst bij 't KNIL hebben verkregen. Het proces is aanhangig voor de rechtbank te 's- Gravenhage, de pleidooien daarin zijn bepaald op 20 februari a.s. In het voormelde, thans aanhangige, wetsontwerp wil de regering aldus mr. Froeling in zijn vertoog de ga rantie beperken tot de rechten en aan- ALGIERS, 26 jan. (Reuter). In de afgelopen 24 uur zijn in Kabylie en Constantine zeven Algerijnse opstan delingen gesneuveld in de strijd_ met Franse troepen. De opstandelingen gaan voort met het in brand steken van scholen en huizen in de bossen en het omzagen van telegraafpalen. De spanning tussen de elkaar naai de kroon stekende Marokkaanse natio nalistische partijen, de Istiqlal en de democratische onafhankelijkheidspar tij, is gestegen na botsingen, die zich maandag hebben voorgedaan tussen geüniformeerde leden van de militie van beide partijen te Soek el Arba du Rharb. Hierbij zijn Vijf mensen om het leven gekomen. In Tunesie is een aanhanger van de geroyeerde secretaris-generaal van de nationalistische nieuwe-grondwetspar- tij, Salah Ben Joessef, te Djemmal doodgeschoten. Naar verluidt zouden troepen in Marokko de gevangenis van Sidi Moe- men, bij Settat, omsingelen na een po ging tot opstand in de gevangeni». Hoogwater Zaterdag 28 Januari! Vlissingen: 2.02 u. 2.45 m., 14.29 u. 2.49 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.59 m., 15.02 u. 2.63 m. Wemeldinge: 3.59 u. 1.88 m., 16.22 u. 2.02 m. Zierikzee: 3.45 u. 1.62 m., 16.12 u. 1.76 m. spraken, welke de militairen geduren de hun dienst bij het KNIL na de soü- vereiniteitsoverdracht aan Indonesië hebben verkregen, zodat het de be doeling der regering is, de voor de souvereniteitsoverdracht verkregen rechten te onteigenen zonder enig aan bod van schadeloosstelling. De heer Froeling acht zulks in strijd met zedelijkheid en recht, temeer nu zulks door de Staat als wetgever zou geschieden, hangende een proces, waarin de Staat als tegenpartij op treedt en blijkbaar niet de beslissing van de rechter wordt afgewacht. Daarom heeft mr. Froeling zijn bezwa ren kenbaar gemaakt aan de leden der Tweede Kamer. Gevecht In fabriek te Belfeld; drie man in ziekenhuis Belfeld, 26 jan. In een fabriek te Belfeld is vanmorgen omstreeks negen uqr een gevecht uitgebroken tussen enkele Indonesische en een Eng arbeider. Tijdens de schafttijd kwam het tot een handgemeen waarbij van beide kanten steek- en slagwapens ge bruikt werden. Al gauw mengden zich ook andere arbeiders in het gevecht, dat pas gestaakt werd toen aan beide kanten vrij ernstige klappen waren gevallen. De politie, die m allerijl ge alarmeerd werd, maakte van het geval proces-verbaal op. Drie vechtersbazen moesten naar ziekenhuis in Tegelen worden overge bracht. Een Indonesiër had een gebro ken vinger en een vrij ernstige wond aan het achterhoofd opgelopen. Een landgenoot, die hem te hulp was ge komen, kreeg een klap met een hard voorwerp op het hoofd en moest even eens onder doktersbehandeling wor den gesteld. De Engelsman moest in 't ziekenhuis worden opgenomen met vrij ernstige verwondingen aan zijn arm, DE BILT ZEGTt Flinke dooi DE BILT, 27 jan. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Zwaar be wolkt en op vele plaatsen mist. Over wegend matige wind uit Westelijke richtingen. Hogere temperaturen dan gisteren. De Zwolse vierling Kiffers hoopt Maandag 6 februari 13 jaar te worden „Een hele zorg, zo'n vierling", hebben vele huismoeders gezegd, toen 13 jaar geleden het nieuws over de geboorte wereldkundig werd. En zo is het. Maar, zoals men op de foto ziet helpen de vier ook zelf flink mee. We zien hier v.l.n.r. Doortje, Elly, Han en Riny in de keuken en (op de onderste foto) Riny, Elly Han en Doortje met hun kameraadje de hond. Nieuwe wettelijke regeling in 1956 van kracht? 's-GRAVENHAGE, 26 januari Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsvoorstel tot een nieuwe regeling van de belastingheffing van overheidsbedrijven In het voorlopig verslag was o.m. de conclusie getrokken, dat, uitgaande van een gelijke behandeling van directe en indirecte overheidsbedrijven, de belasting, die over de bezettingsjaren van de indirecte overheidsbedrijven is geheven, zou moeten worden geannuleerd omdat ook de directe overheids bedrijven over die jaren geen belasting betalen. De minister van Financiën, zijn staatssecretaris en zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken delen nu mede, dat zij deze conclusie niet kunnen onderschrijven. Met betrekking tot de in het voor lopig verslag ter sprake gebrachte fis cale positie van de N.V. Bouwkas van Nederlandse gemeenten zijn de be windslieden van oordeel, dat deze in stelling in concurrentie treedt met de particuliere bouwkassen. Zij menen dan ook, dat er aanleiding is deze in stelling in de vennootschapsbelasting te betrekken. Bij nota van wijziging is voorgesteld de bouwkassen toe te voe gen aan de opsomming van belasting plichtige overheidsbedrijven. Hoewel de bewindslieden zich reali seren, dat de belastingheffing in be paalde gevallen een tegenvaller voor de gemeenten kan betekenen, zijn zij van oordeel, dat de regeling van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten incidenteel niet met in dividuele aanpassingen moet worden verzwaard. Temeer ook omdat het hier in ver houding tot het gemeentelijke budget in het algemeen om betrekkelijk kleine bedragen zal gaan. Zij nemen aan, dat de gemeenten, om welke het hier gaat, als gevolg van de voorgestelde heffing in de regel niet in budgettaire moei lijkheden zullen geraken, die zij zelf niet kunnen oplossen. Bij aanvragen om een verhoging van de algemene s-GRAVENHAGE, 26 januari. Vijftig Europese studenten zuilen in de Verenigde Staten een leergang voor hogere bedrijfsleiding gaan volgen aan Amerikaanse universiteiten, waardoor zij na hun terugkeer in Europa in staat zullen zijn les te geven in het vak be drijfsleiding. Deze leergang is georga niseerd door het Europese produktivi- teits centrum van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking met steun van de „International co operation administration" en de Ame rikaanse vereniging van hogere han delsscholen. Alle deelnemers o.w. 5 Nederlanders hebben zich verbonden na hun terug keer uit de V.S. tenminste drie jaar les te geven in bedrijfsleiding en bedrijfs administratie. subjectieve uitkering uit het gemeen tefonds, zal uiteraard ook met de on derhavige factor rekening kunnen ge houden worden. De bewindslieden willen de nieuwe wettelijke regeling voor de toekomsti ge fiscale positie van de overheidsbe drijven eerst met 1956 laten ingaan. Een voorstel van die strekking is in da nota van wijziging opgenomen. Protest tegen areaalheffing fabrieksaardappelen ASSEN, 26 januari. In de veen koloniën is rumoer ontstaan over door het landbouwschap opgelegd! areaalheffing van 50 gulden per hec tare fabrieksaardappelen. Men wil met dit fonds de prijzen van fabrieksaard appelen op lonend peil houden, door bij zakkende prijzen van aardappel meel in de markt te kunnen kopen. Deze methode wordt ook voor andere produkten b.v. in de groenten- en fruitsektor, maar dan door een percen tage van de veilingprijzen, toegepast. In enige veenkoloniale dorpen zijn comité's van akfie tegen de areaalhef fing gesticht. Men besloot o.m. te Ros winkel om de aanslagbiljetten van dé heffing collectief terug te zenden. De landbouworganisaties hebben zich tegen deze aktie gekeerd. De hef fing wordt als volkomen legaal be schouwd en bovendien als noodzake lijk om de prijzen van fabrieksaardap pelen op peil te houden door zo nodig steun te geven aan de prijs van aard appelmeel. Het blijkt, dat een aantal telers geen vertrouwen in genoemde maatregelen heeft. Zij achten de situatie ernstig, omdat de vroegere afnemer West Duitsland nu zelf aardappelmeel pro duceert. Zij zouden, naar verluidt, lie ver aardappelen aan de Westduitse fabrieken leveren. Verwerking in ons land en het gevaar van overschotten achten zij, ondanks de heffingsrege ling, onjuist.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1