Zilveren jubileum van de CJ.B.T.B. werd te Ede gevierd Endocil I Privé-detective stal de Oppenheimer-ju welen Impasse te Genève voor» rekening van Djakarta RHEUMIN Hoog Westduits ambtenaar moet tunctie neerleggen Honderden jongeren, tal van gasten en een afwisselend programma Geen bouw van volkswagens in V.S Communistisch complo in' Brazilië 7 Meer dan 500 gemeenten vroegen extra uitkering Canada wenst geen volledig wapen-embargo Totale waarde meer dan 2 miljoen gulden Kabinet Harahap niet meer representatief voor Indonesië GRIEP WÈG! Politic-agent als verloskundige Beschuldigd van jodenvervolging in 1941 Donderdag 26 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagma 3 Erevoorzitter Van den Heuvel hield de herdenkingsrede Het hoofdthema van onze tijd is de angst voor de vermeende zinloosheid van ons bestaan, aldus Ds. Groenewegen. De ze angst wordt alleen verbannen als de mens verstaat, dat God hem ook nu op roept tot de strijd. De vijanden zijn velen. Daar is de besluiteloosheid, de twijfel aan de betekenis van het geloof voor het dagelijks werk, de vraag of het staan in het isolement met onze chr. scholen, par tijen en organisaties wel de juiste weg is. Met lamenteren en praten komen we hier niet uit. We moeten opstaan tot de strijd en vragen of Christus Zijn handen wil leggen op onze zwakke handen, die de pijlenbundel hanteren. En we moeten dan niet stilstaan, zoals Joas, zolang er nog een pijl in onze bun del is. Niet stilstaan ook bij de verwor venheden van 25 jaar, maar doorgaan. De vraag is niet. of wij het welletjes vinden, maar of er een blijvende opdracht van Ge*l is en die is er, zo zei Ds. Groene wegen. We zullen echter alleen kunnen volhouden, als we zien op Hem, Die nooit stilstond, maar Zijn werk volbracht dwars door vernedering en dood heen. Bondsvoorzitter Joh. de Jong uit Alphen a.d. Rijn opende vervolgens de jubileumvergadering en wees daarbij op twee belangrijke punten. Het gebrek aan leidinggevende krachten maakt het noodzakelijk, dat de kadervorming in de C.J.B.T.B. stevig ter hand geno men wordt. Mede in verband hiermee moeten de jongeren zo vroeg mogelijk aan de afdelingen verbonden worden. Maar de jeugd van thans wil minder horen en meer doen en daarmee moet rekening worden gehouden bij de ver gadertechniek en de methodiek. GASTEN. De voorzitter verwelkomde een groot aantal gasten, onder wie de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C, G. C. Quarles van Ufford, het gehele col lege van B. en W. der gemeente Ede, ver tegenwoordigers van de ministers van landbouw, onderwijs en maatschappelijk werk en afgevaardigden van de C.B.T.B Ook de afgevaardigden van tal van jon- gerenbonden, van de Chr. Emigratiecen trale en van de Vereniging van Chr. Land- en Tuinbouwonderwijzers werden door hem begroet. De herdenkingsrede werd uitgesproken door de heer Chr. van den Heuvel, eerste voorzitter en thans ere-voorzitter van de Bond. Hij bracht de gelukwensen van de C.B.T.B. over, waarbij naar hij opmerkte ook egoïstische motieven golden. Slechts als de jongerenorganisatie groeit en bloeit heeft de C.B.T.B. een toekomst. On- dfer het motto, dat een jubileum gelegen- Ingezonden Mededeling (Adv.) (Van onze -redacteur). EDE, 24 januari. Jonge boeren en tuinders uit alle streken van ons land togen vanuaag naar Ede, waar de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond zijn zilveren jubileum vierde. Maandag waren de huishoudelijke zaken behandeld en vanmorgen werd nog een restje hiervan afgedaan. Maar daarna verenigden leden en gasten zich op de herdenkingssamenkomst, die geleid werd door ds. H. J. Groenewegen, Ned. Herv. predikant te Den Haag. Deze spreker schilderde zijn gehoor het beeld voor ogen van koning Joas, die op bevel van de stervende profeet Elisa de pijlen bundel tegen de aarde moet slaan. heid biedt tot het'samenbundelen van de lessen uit het verleden om die mee te dragen in de toekomst, deed hij een greep uit de vroegste historie van de Bond. Wat de toekomst aangaat, zal de Bond er rekening mee moeten houden dat vele jongeren uit onze bedrijfskring zullen moeten overgaan naar een an dere bedrijfstak of emigreren, aldus de heer Van den HeuveL Verder moet u ermee rekenen, dat de strijd der gees ten moeilijk zal worden. Tenslotte moet het bondswerk gericht blijven op de toekomst van de leden. De heer Van den Heuvel besloot met de jongeren een beeld voor ogen te tove ren van de ideale boer of tuinder. Dat is een man, die technisch vooraan staat in zijn vak en op sociaal gebied gelijkt op Boaz, zo zei de heer Van den Heuvel .Een man, die belangstelling heeft voor en meewerkt in allerlei arbeid op christelijk terrein. Een man bovenal, die het zijn plicht acht om zich in te spannen, maar die ook weet dat in het gehoorzamen aan Gods gebod het geheim ligt van alle maatschappelijke zegen. GOEDE WENSEN. Burgemeester H. M. Oldenhof van Ede sprak hartelijke woorden namens het ge meentebestuur en gewaagde daarbij van de nauwe band tussen de C.J.B.T.B. en de plaats, waar het „hoofdkwartier" van de bond gevestigd is. Ir. Maliepaard ver tolkte de gevoelens van de drie ministe riële vertegenwoordigers. Ds. N. O. Steen beek bracht de gelukwensen van de Ned. Jeugdgemeenschap over en de heer P. Tjeerdsma van „Werkende Jeugd", de jongerenbond van het C.N.V. Mevrouw F. Witterholt-Heidanus representeerde de bond, waarmee de jubilaris de meest nauwe betrekkingen heeft, n.l. de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en -meis jes. Deze gelukwensen werden op prettige wijze afgewisseld door klassieke en popu laire muziek. Voor de eerste zorgde de zangeres Marielouise Jacometti, aan de vleugel begeleid door Tilly Langendijk. De „Groninger Minstreels" in hun oude dracht zongen vele leutige liedjes met gitaarbegeleiding. De gasten, die ter ver gadering niet aan het woord kwamen, konden aan de feestelijke maaltijd alsnog hun hart luchten. Ook de huishoudelijke beslommeringen waren gisteravond al onderbroken door een feestavond in intiemer kring, waar aan het tamboer- en pijperkorps „Prins Bernhard" uit Veenendaal medewerkte. Ontsluier de schoonheid van uw huid j VAKWERK .- f) E SCHOORSTEENVEGERS uormen een gilde in onze samenleving, dat moeilijk ver- vangen kan worden. Zij zijn het, die de hoge wankele daken trotseren, terwijl zij zich om- f ringd weten door diverse peil I loze diepten. Wil men tot dit gilde toetre den, dan dient men dus voor- eerst geen hoogtevrees te heb ben. Zij, die het wel hebben, willen wij dat-niet euvel duiden zij dienen zich echter wel enige keren te beraden, voordat zij de moed bijeen rapen tot i voornoemd gilde toe te treden. Anders is het gesteld met die manhaftige Zeeuw, die zijn ver- j mogens niet wist beknot door j hoogtevrees. Kan men het deze man kwalijk nemen dat hij eigenhandig zijn schoorsteen trachtte te zuiveren van aller lei ongerecht igheden? Neen, het is ieder toegestaan zelfs bij nacht en ontij zijn dak te be klimmen. Men moet zo'n man daarvan ook niet trachten te weerhouden. Hij wilde slechts specialisat eivermijden: hij veegde zelf hij heeft het ge weten ook. Onze man stond wat te ba lanceren op de dakpunt en bij het begin van de schoorsteen, naast de verschoven kachel, daar zat zijn vrouw, die tot veeghulp was gepromoveerd. De veeghulp wroette zo'n beetje met de arm tot elleboog hoogte in het rookkanaal, tot haar hand op iets hards stootte. „Eureka" dacht zij, „er zit een steen in de schouw" en tot Jan bovenop het dak klonk het door de enge pijp; „Nou weet ik waarom die kachel niet trok,, er zit een steen klem!" „Trekken Saar, wring 'em los!" klonk het enthousiast te rug, gevolgd door een uiting van teleurstelling. „M'n touw zit vast Saar!" U doorziet het uiteraard on middellijk. Maar het speelse van de situatie is toch, dat zij zo minutenlang, hy sjorrend aan zijn touw op het dak, zij mor rend en rukkend met haar arm in de schouw, getrokken heb ben, tot hun tong gelijk een le deren lap was. Eerst toen kregen zij in de gaten, dat beiden aan een eind van het schoorsteenvegerswerk- tuig, een touw, waaraan een steen, hadden getrokken. Bescherming voor Texelse vuurtoren Reeds na drie weken kunt u constateren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van Endocil, de hormoon- houdende dag- en nachtcrème. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad. gaaf en zacht. Een cos metisch product van Organon. Per voordelige tube f2.90 hormooncrême il Rijkswaterstaat is voornemens de noordpunt van Texel te versterken met een duinvoetverdediging, strand- hoofden en bezinkingen, waarmee een bedrag van vijf miljoen gulden ge moeid zal zijn. De vuurtoren is ge vaarlijk dicht benaderd door de zee. Het water tussen Texel en Vlieland, het Eierlandse Gat, wordt ieder jaar breder en dieper. Óp de foto de door de zee bedreigde vuurtoren. WOLFSBURG, 25 jan. (Reuter). De volkswagenfabriek heeft bekend gemaakt, dat zij het plan tot produk- tie van volkswagens in de Ver. Sta ten heeft laten varen. Uit een onder zoek is gebleken, dat het produceren van volkswagens aldaar betekend zou hebben, dat of de prijs verhoogd zou moeten worden of de kwaliteit ver minderd, in verband met het betrek kelijk kleine aantal automobielen, dat geproduceerd zou kunnen worden. Besloten werd daarom voort te gaan met de tegenwoordige methode van uitvoer. In 1955 zijn 35.000 volkswa gens naar de V.S. uitgevoerd. Ver wacht wordt, dat de uitvoer dit jaar tot ongeveer 60.000 zal toenemen. KIO DE JANEIRO, 25 Ja-11. (Reuter). Agenten van de geheime dienst van het Braziliaanse leger stellen een on derzoek in naar het optreden van een zekere David Jansen de Ollviera, een radiotechnicus die aan het hoofd zou helmen gestaan van een communistische ■hooi voor ondermijnende activiteit. Deze school, die gevestigd was ifi een houten keet te Nilopolis, een voor stad van Rio de Janeiro, brandde dins dag af. In de puinhopen werden zeer vertrouwelijke militaire instructieboe ken gevonden, terwijl er ook een hoe veelheid wapens en munitie zou zijn ontdekt. Volgens de veiligheidsdienst bleek uit de gevonden stukken, dat de com munisten voorbereidingen troffen voor het verstoren van de openbare orde in Brazilië. Oliviera werd aangehou den, toen zijn „school" in lichterlaaie stond, doch hij wist in de menigte be langstellenden te ontkomen. Hij zou aan het hoofd hebben gestaan van een organisatie van communistische agen ten in de staat Rio de Janeiro en rechtstreeks orders hebben ontvangen van het centrale comité van de ver boden Braziliaanse communistische partij. Zijn vrouw, zijn broer en drie anderen, die dinsdag werden aange houden, hebben verklaard niets van de „school" af te weten. Op- en ondergaan viui Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.31 u., onder 17.16 u. Maan op 17.37 u., onder 7.58 u. Premier van Sowjefrepubliek afgetreden LONDEN, 25 jan. (Reuter). De premier van de Russische socialisti sche federatieve Sow jet-republiek, Alexander N. Poezanof is afgetreden. Tot zijn opvolger is gekozen Michail Jasnof, burgemeester van Moskou. Ge noemde republiek is de grootste van de Sowjet-Unie. In zijn ontslagbrief zegt Poezanof, dat zijn aftreden de noodzakelijke versterking van de re gering mogelijk moet maken. Jasnof heeft verzocht Poezanof te kiezen tot eerste vice-premier van de federatieve Russische republiek. Dit verzoek is ingewilligd. DEN HAAG, 25 jan. Het aantal gemeenten, dat voor het dienstjaar 1956 een verhoging van de algemene uitkering heeft aangevraagd, bedraagt 537. Van deze 537 gemeenten hebben 21 inmiddels hun verzoek ingetrokken. Omdat in slechts ongeveer de helft der gevallen wordt opgegeven welke aanvulling der middelen men voor '56 nodig denkt te hebben, is het niet mogelijk de vraag te beantwoorden welk bedrag met (volledige) inwilli ging der aanvragen zou zijn gemoeid. Minister Beel heeft in zijn antwoord op het voorlopig verslag inzake hoofd stuk 5 van de rijksbegroting voor 1956 aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat in de verzoeken, waarin een be drag wordt genoemd, in totaal f31.543.000 wordt aangevraagd, dat is bijna f 13 per inwoner van de betrok ken gemeenten. .OTTAWA, 25 jan. (Reuter). In •}het Canadese Lagerhuis heeft Lester Pearson, de minister van buitenland se zaken medegedeeld, dat Canada in 1954 en 1955 voor 2.067.685 dollar wa pens naar Israël en voor 777.121 dol lar naar Egypte heeft verzonden. Hoe wel de indruk gewekt mocht zijn, dat grote hoeveelheden wapens naar het midden-oosten stroomden, was dit niet het geval, aldus Pearson. De dol larwaarde van geweigerde wapenor ders zou vele malen groter zijn dan het getal voor aangenomen orders. De Canadese regering wilde geen vol ledig embargo stellen op wapenver zendingen, behalve naar de landen van het Sowjet-blok. Meer dan 3600 leden van het vreem delingenlegioen zijn woensdag te Kaap St. Jacques (Zuid-Vietnam) aan boord van de „Pasteur" gegaan, waarmee zij naar Mers-el-Kebir (Algerije) zullen worden overgebracht. ..Lucky Luciano" weer in het spel JOHANNESBURG, 24 jan. Iemand die als contactman van „Lucky Luciano" kwam, bracht ondeugdelyk geld voor de gestolen Oppenheimer-juwelen mee en verdween voordat de politie de hotelkamer, waar de transactie plaatsvond, binnen viel, aldus is by het vooronderzoek naar de diefstal aan het licht gekomen. De twee verdachten van de diefstal zjjn de 34-jarige particuliere detective Ernest Miles en de 32-jarige William Linsay Pearson uit Sydney. De juwelen, met een totale waarde van ruim twee miljoen gulden, werden op 5 december jl. uit de woning van mevr. Oppenheimer, echtgenote van de diamant-magnaat, by Johannesburg ontvreemd. Miles, aldus bleek uit de verhoren, had pakjes bankbiljetten aannam, drongen in het huis van Oppenheimer gewerkt en zeven politiemannen de kamer binnen, een sleutel van de brandkast in de slaap Indonesiërs hebben de schuldige gevonden Sinds 7 januari Jiggen de onderhandelingen in Genève tussen de ministersdelegaties van Nederland en Indo nesië stil. Of zij nog hervat zullen worden is op het moment, dat wij dit schrijven, niet bekend. Het kan ook zijn, dat er nog een formele slotzitting zal worden gehouden, tijdens welke de resultaten zullen worden geparafeerd. Maar het kan ook best zijn, dat er eerst nog gesproken moet worden over de vraag wat nu precies ondertekend moet worden. In elk geval wijst alles erop, dat de tot 7 januari bereikte resultaten vrij pover zijn en het is niet alleen verklaarbaar, maar ook volkomen terecht, dat de Nederlandse regering nog even de kat uit de boom kijkt. Het verloop van deze onder handelingen is wij wezen er al eerder op wel bijzonder teleurstellend. Het ergste is, dat nu uit allerlei opmerkingen van Indonesische zijde blijkt, dat men daar de Nederlanders de schuld wil geven van deze trieste ontwikkeling. Maandag nog werd maar rustig verklaard, dat naar het oordeel der Indo nesische delegatie er voor de Nederlanders voldoende tijd is geweest voor ruggespraak en dat, nu dus maar een datum van hervatting moest worden vast gesteld. Terwijl het juist de In donesiërs waren, die geen kans zagen reeds kort na nieuwjaar de onderhandelingen definitief af te sluiten, omdat er moeilijk heden in het kabinet te Djakar ta waren gerezen. In Djakarta Het is voor ieder wel duide lijk, dat de politieke ontwikke ling in Djakarta deze ministe riële conferentie in zeer be langrijke mate heeft beïnvloed. Een aantal politieke partijen trok haar vertegenwoordigers in de regering terug en het leek er enige tijd op, dat het kabi net Harahap zou aftreden. Dat is niet gebeurd. Het ontslag van vier minis ters (twee van de P.S.I.I. en twee van de N.U.) werd aan vaard. Drie andere ministers namen hun functie tijdelijk over, terwijl de functie van tweede vice-premier maar werd afgeschaft. Er was toen geen reden meer om de delegatie in Genéve, die op den duur ook aiet meer wist waaraan zij zich had te houden, terug te roepen naar Djakarta. De Nederlandse regering liet eind vorige week al officieel weten, dat het onjuist was te veronderstellen, dat de onder handelingen in Genève op 7 januari tot een zodanige over eenstemming hadden geleid, dat slechts een fiat van beide re geringen nodig zou zijn om tot een formeel akkoord te komen. Over verschillende punten was nog geen overeenstemming be reikt. Men denke slechts aan de kwestie van de Nederlandse arrestanten, die nu reeds enkele jaren gevangen worden gehou den en aan wier onvrijheid voor lopig nog wel geen eind zal komen. Inderdaad werd de Ne derlandse agent Van Krieken vrijgelaten en mochten Neder landse getuigen a decharge naar Djakarta, maar er werd Mr. Van Empel een visum gewei gerd. De conclusie kan slechts zija» dat de Indonesische regering alleen maar eist, dat de Neder landers haar zin doen en over stag gaan, terwijl zij zelf niet eens kans ziet de normale regels van het spel in een rechtstaat toe te passen. Niet representatief Een andere gevolgtrekking is, dat het kabinet Harahap na de uitslag der verkiezingen niet meer als representatief kan worden beschouwd voor Indo nesië. Nederland zal er goed aan doen bij het eventueel pa raferen van een overeenkomst daarmee rekening te houden en te bedenken, dat het slechts een verrassing zal zijn, als de In donesiërs zich aan zo'n over eenkomst houden. Bovendien lijkt het er niet in het minst op, dat het nieuwgekozen par lement straks ook maar erover zal denken enige overeenkomst met de Nederlanders goed te keuren of het moest de over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië zijn. Maar wat dat betreft hebben de Indonesische ministers in Genève geen voet aan de grorfd gekregen. Zij kon den dat van te voren hebben geweten, maar niettemin hebben zij hemel en aarde bewogen om concessies van Nederland los te krijgen. Zonder succes natuur lijk. Het is nu al langzamerhand tijd, dat de Nederlandse voor- lichting in het buitenland op volle toeren gaat draaien, opdat Indonesië geen kans krijgt met het fabeltje, dat de schuld van het falen der onderhandelingen bij de Nederlanders ligt. jr m Ingezonden Mededeling (Adv.) Héérlijk, weer zo fit te xijnt Ik vóelde aankomen dat ik griep kreeg... maar ik nam gauw een paar Rheumlentjes. U weet wel: van Brocades. Die heb ik altijd in huis. Nu is de heie griep voor bij: ik voel me weer zo fit als te voren. Pijn of griep? - Geen nood kost maar 65 cent per buisje van 20 tabletten kamer bemachtigd. Hij had het plan voor de diefstal opgesteld. Pearson ried hem aan met „Lucky Luciano", de thans in Italië verblijvende vroegere Newjorkse bendeleider, in contact te treden om de buit van de hand te doen. Hij zou hem opbellen. Op 14 december kwam zekere Radley naar een hotel in Johannesburg om daar Pearson te ontmoeten. Twee helpers van Radley brachten twee koffers de hotelkamer binnen. Deze waren vol bankpapier. Daarop arriveerde Miles, die een pakje in kerstpapier bij zich had, Volgens Radley was dit de eerste ont moeting tussen Pearson en Miles. Pear son maakte het pakje van Miles open, zei, dat het in orde scheen te zijn en ging er de kamer mee uit. Even later kwam hij terug en zei tegen Miles: „In orde, hier is je geld". Op het moment, dat Miles twee Tien dagen gevangenisstraf wegens majesteitsschennis 's-GRAVENHAGE, 25 jan. Het gerechtshof heeft vanmorgen de 67- jarige journalist J. F. conform de eis wegens majesteitsschennis tot een ge vangenisstraf van 10 dagen veroor deeld. Ook de rechtbank had F. deze straf opgelegd. F. werd ervan beschul digd als hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief" in een artikel de Konin gin te hebben beledigd. Radley verklaarde thans voor het hof, dat h(j nu wist dat het geld in de koffers niet deugde. Alleen de bovenste en on derste biljetten van de bundels waren echt. Voor de rest waren het ingetrokken en geperforeerde biljetten. DORDRECHT, 25 jan. Van morgen omstreeks zes uur werd een agent van de Dordtse ge meentepolitie te hulp geroepen door een zenuwachtige jongeman. Deze vertelde, dat hij radeloos was, omdat er bij hem thuis een baby op komst was en hulp ter stond nodig was. De agent klopte de aanstaande vader eens bemoe digend op de schouder en ging met hem mee. Toen hij zag, dat de bevalling in een urgent sta dium ivas gekomen, aarzelde hij geen ogenblik, maar deed wat nodig was. Toen de dokter arri veerde kon deze niets anders constateren dan dat de agent de zaak uitstekend had geregeld. De baby was warmpjes ingepakt en de moeder maakte het goed. Op verzoek van Minister Von Brentano BONN, 25 jan. R.T.R./A.F.P. Dr. Otto Brautigam, hoofd van do afdeling voor Oost-Europa van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat hij zijn functie op verzoek van minister Von Brentano tijdelijk heeft opgegeven, hangende een onderzoek naar beschul digingen volgens welke hjj zou hebben meegewerkt aan liquidatie van Joden in de Baltische staten in 1941. Volgens een mededeling van het ministerie zal het onderzoek wei enige tijd in beslag nemen. De beschuldigingen zijn vervat in een boek, getiteld „H.t derde rijk en de Joden", dat de vorige maand in Berlijn *is verschenen. Hierin worden verscheidene documenten aangehaald, die afkomstig waren van het „Mini sterie voor het bezette Oosten", dat tijdens de oorlog bestond. Eén van de documenten is een brief, ondertekend door Brautigam, waarin de Rijkscom missaris in Riga ervan beschuldigd werd, dat hij terechtstelling van Joden verhinderde. Brautigam verklaarde, dat hij die brief weliswaar geschreven had, doch dat men daaruit niet mocht opmaken, dat hij de Jodenvervolging steunde. Toendertijd was het onmogelijk de Joden te steunen in officiële docu menten. Dat kon slechts gebeuren in persoonlijke gesprekken, zo zei hij. Brautigam deelde mede, dat hij de kwestie reeds in 1948 aan de Ameri kaanse openbare aanklager van het proces in München had uiteengezet en dat hij daarop niet vervolgd was, doch als getuige a charge optrad. Ook een Duits gerechtshof in Neurenberg be paalde in 1949, dat vervolging geen zin had, omdat vrijspraak onvermijde lijk scheen te zijn. Op instructies van minister Von Brentano is Brautigam nu bezig met het opstellen van een uitvoerig ver slag over zijn activiteit tijdens de oorlog.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3