Autoremmen traden te Goes ongewenst in werking Nieuw verenigingsgebouw in Hansweert geopend 1WITSA Zeelands oudste inwoonster wordt zondag 104 jaar Restauratie van de Oude Kerk te Delft Blijl meester Oesterkwekers ontevreden Gevolgen voetbalwedstrijd afgelast - schade bijna f 1000.- Cultureel en sociaal centrum voor heel de bevolking Leden V.B.N. A» kiezen nieuwe voorzitter Met de naam „Kaj Munk" Geboren, opgegroeid, getrouwd en thans nog wonend in hetzelfde huis Moeilijkheden bij veer Kruiningen-Perkpolder Nieuwe groepscommandant te 's-Heer Arendskerke I Donderdag 26 Januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagfe» S Over koetjes en kalfjes, verkeer en verhaaltjes MDDDELBURG, 25 jan, Tusen de bonte reeks van kleine overtredingen, die de kantonrechter, mr. J. Mooienburgh, behandelde, was er ook één van een merkwaardig kaliber. Dit betrof n.l. de zaak omtrent de auto, beladen met voetballers uit Wissenkerke, die op 22 okt. j.l. te Goes strandde; de wedstrijd tegen Yerseke II moest toen worden afgelast. De auto, bestuurd door de 23-j. A. C. H. uit Wissenkerke, kwam plotseling tot stilstand, een achteropkomende auto, bestuurd door de heer De J., een zaadteler uit Goes, vloog er bovenop. Wat was de oorzaak? H. wist het voor de kantonrechter ook niet. „Ik weet het niet de wagen remde plotseling de remmen moeten plotseling in werking zijn getreden" zo verweerde hij zich. was een gegier van jewelste!" ue getuigende scholier J. B., die 't ongeluk van nabij had zien gebeuren, „ik heb het gehoord en gezien". Te vens verklaarde hij, dat de stoplichten van de auto uit Wissenkerke niet func tioneerden. Dit laatste werd nog eens onderstreept door de bestuurder van de andere auto. Het gevolg was, dat het voorfront van de auto van de heer De J. volko men in elkaar zat; de schade zal acht negenhonderd gulden bedragen. Voor het niet branden van de stop lichten werd H. uiteraard niet ver oordeeld: er bestond immers geen voornemen om te gaan stoppen...-. Maar voor het plotseling stoppen de ambtenaar, mr. T. Lebret, zag hierin geen overmacht werd f 25 subs. 5 d. geëist. Het vonnis was f 25 of 10 da^n. HERKAUWERS Met twee „herkauwende diertjes", zoals in de tenlastelegging stond (het Waren jonge stiertjes) toog de 50-j. veehandelaar B. v. D. uit 's-Heer Arendskerke op 27 okt. j.l. naar de Middelburgse veemarkt. Hij was een beetje aan de late kant, dacht dat de mensen van de keuringsdienst aan het eten waren en liet de beestjes, voordat hij ze ter mafkt voerde, niet onder zoeken. Maar in werkelijkheid kwam hü na het verstrijken van de tijd, die Soor de aanvoer is gesteld. Later op e middag, om half vier, werden de Btiertjes alsnog goedgekeurd. De rad sprekende veehandelaar kon nog zo pleiten voor zijn „saeck", de ambtenaar vorderde f 10,- of 2 d. en de kantonrechter maakte er, na nog geïnformeerd te hebben waar de stier tjes nu zijn („Verkocht edelachtbare") f 10,- subs. 5 d. van. SCHROEF MOCHT NIET DRAAIEN De havenmeester van Yerseke ver baliseerde op 14 okt. j.l. de schipper J. J. de K., omdat hij zonder vergun- Jiing de schroef liet draaien voor de oswal. Men doet dit vaak zonder ver gunning, was de gedachtegang van de Overtreder. Op bepaalde tijden wordt dit oogluikend toegestaan. Maar met jaag water wil men het niet hebben. De ambtenaar vond een wijziging in de redactie van het betreffend artikel van het havenreglement zeker geen overbodigheid en vorderde thans f 10 subs. 2 d. Het werd f 10 of 5 d. A. de K., buschauffeur uit Middel burg, kreeg te Vlissingen proces- ver baal, toen zijn achterverlichting niet voldeed. „Doorgebrand ik kon er niets aan doen" was zijn verweer. De kantonrechter zag het als een billijk heid, dat wanneer aanwijsbaar is, dat de bestuurder geen schuld treft, de maatschappij in dit geval de Stoom tram Walcheren de boete betaalt. Het vonnis was f 10 of 5 d.; de eis f15 of 3 d. Ongeveer hetzelfde karakter droeg het verweer van de techn. ambtenaar van de Rijkswaterstaat J. G. V. uit Middelburg, die op 19 jan. toen hij in een dienstauto reed, eveneens voor 'n niet functioneerende achterverlichting op de bon ging. „Is de boete voor de Staat?" in formeerde de kantonrechter. „Neen, voor mezelf", zei V., die vóórts nog aanvoerde, dat de auto regelmatig wordt gecontroleerd. Toch blijft het risico van een weigerende verlich ting steeds boven het hoofd van de bestuurder hangen. In dit geval luid de het vonnis f 10,- subs. 5 d. NOVUM Tenslotte was er nog een Middel burgse koopman, de 38-j. J.G.P.L., die te Arnemuiden zijn auto binnen tien meter van een straathoek had gepar keerd. De kantonrechter vond het maar hinderlijk voor anderen, maar de ver dachte was het hiermee niet eens, want, zo zei hij, de auto stond bij een zijstraat, waaruit geen verkeer mocht komen. „Ik rij 1000 km in de week en ben nog nimmer bekeurd" zei hij. De kantonrechter vonniste f 5,- subs. 2 dagen. Deense jeugd verrichtte „heitje voor karweitje" HANSWEERT, 25 jan. „Astublieft meneer de burgemeester". Met een hoofs gebaar overhandigde de bijna 90-jarige mej. Domanchet, de oudste in woonster van Hansweert, een electrische klok aan burgemeester Schipper. Een blijk van diepe erkentelijkheid van de ouden van dagen in het dorp voor het prachtige geschenk, dat vanmiddag via het gemeentebestuur voor het Hansweertse verenigingsleven werd opengesteld: het moderne, door De nemarken geschonken verenigingsgebouw, dat de naam Kaj Munk ontving. Zo brachten vanmiddag vertegenwoordigers van alle in Hansweert be staande groeperingen en verenigingen, elk op hun eigen wijze, hulde aan 't Deense Jeugd-Rode Kruis: de burgemeester, de dominee, de pastoor, zang en muziek, zondagschool en bejaardenclub. Een bewijs temeer, dat het nieu we tehuis inderdaad aan zijn doel zal beantwoorden: het zijn van een cen trum voor het culturele en sociale leven in het voorheen geteisterde dorp. De vice-consul van Denemarken, de Ingezonden Mededeling (Adv.) Met VELPON zie je er geen barst vani Enkele belangrijke voorstellen van de onderafdelingen GOES, 25 jan. Tijdens de vrij dag a.s. in de „Korenbeurs" te Goes te houden jaarvergadering van de Vereniging ter Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel (V.B.N.A.), afd. Zeeland, zal een nieu we voorzitter worden gekozen uit de thans zitting hebbende bestuursleden, daar de huidige voorzitter, de heer C. Meijer te Kruiningen, in verband'met drukke werkzaamheden heeft ge meend voor deze functie te moeten neerleggen. Vervolgens zal o.m. ook een voor- Stel van de onderafdeling Schouwen- Duiveland ter tafel komen, waarin nogmaals wordt verzocht middelen te beramen, waardoor het mogelijk is een financiële tegemoetkoming aan de leden van Schouwen-Duiveland te verstrekken uit bronnen van eigen organisatie, als uitkering wegens winstderving tengevolge van de wa tersnoodramp. De onderafdeling Zuid-Beveland heeft vier voorstellen ingestuurd. Het belangrijkste voorstel heeft betrekking op een uniforme aflevering in zakken van b.v. 50 kg, zulks in tegenstelling met de thans bestaande toestand, waarbij aflevering plaats heeft in zakken van 35, 40 en 50 kg. In een voorstel van de onderafde ling O.-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt het hoofdbestuur verzocht al het mo gelijke in het werk te stellen, dat de afzet van consumptie-aardappelen, voor export naar Engeland, ook van uit Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk wordt gemaakt. Het is een vreugdevolle middag ge worden. Muzikale feestklanken, vro lijke gezichten, dankbare speeches en. dat alle3 overstraald dóór een heerlijk zonnetje. Mej. Schokking verrichtte namens het Jeugd Rode Kruis én het hnofdbe - stuur van het Ned. Rode Kruis de offi ciële onthulling van het naambordje. „Kaj Munk" is het gedoopt, ter ere van de bekende Deense schrijver-predi- kant-oorlogsheld. Mej. Schokking memoreerde, hoe de jeugd in Denemarken door een kar weitjesactie hét geld bijeen had gé bracht voor het watersnoodgebied en dit ter beschikking had gesteld van het Ned. Rode Kruis. Zij sprak de hoop uit dat het met dit gebouw zal gaan, zoals één van Kaj Munks boeken is getiteld „Van feest tot feest", in de goede zin uiteraard. Het muziekcorps „Scheldegalm" had onder de bezielende leiding van haar directeur, de heer Oele, kans gezien in veertien {lagen tijds het Deense volks lied op zodanige wijze in te studeren, dat de uitvoering uitstekend was. Ter wijl de genodigden zich naar binnen begaven, vulde „Scheldegalm" het vlaggende dorp met feestelijke mars muziek. TOESPRAKEN In de gezellige en fris ingerichte zaal (in ons blad van 19 jan. j.l. gaven wij reeds een uitvoerige beschrijving), verwelkomde burgemeester Schipper de vele aanwezigen. Hij herinnerde aan de ontroerende hulp, die alom is gebo den bij de herbouw van de gemeente Kruiningen, en sprak woorden van dank aan de goede gevers. Het gebouw voorziet in een grote behoefte, aldus de burgervader, en elke bonafide vereniging zal van dit huis mogen profiteren. Het zal een centrum worden van de culturele en sociale ontwikkeling van de gehele bevolking. heer Schroder zei in zijn antwoord de uitgesproken woorden van dank aan de Deense autoriteiten te zullen over brengen. De heer H. van Vliet sprak namens de bejaarden, die straks enkele midda- gen per week in deze zaal gezellighei4»n( zullen kunnen vinden. Nog talrijke spreker! getüi'gden van erkentelijkheid jegens Denemarken, het Rode Kruis en het gemeentebe stuur: dokter J. C. Arends namens de Oranje-vereniging „Prinses Beatrix" en het Groene Kruis, ds. De Haan, die de mogelijkheden van instuifavonden aanroerde, pastoor dr. Neefjes, de he ren A. J. Weststrate (zangver. Zuider- stemmen), Wijnands (Scheldegalm) en Den Hollander (Zondagschool). De burgemeester-gastheer dankte alle sprekers en goede gevers, waarna een gezellig samenzijn volgde met een keur van verfrissingen. Ook buiten was het feest. Fier wap perde het rood-witte dundoek van De nemarken op het nieuwe gebouw, het dorpshuis, dat de naam draagt van de grote Kaj Munk, de man, die zo goed begreep wat eensgezinde samenwer king betekent. Tot heil van de dorps gemeenschap. Ingezonden Mededeling (Adv.). Donzige huidjésW' "mam BABY POED ER JlapLelactie, bottinq, eft faoeJte, GOES, 25 januari De muzikale prestatie van een harmonie- of fanfarecorps wordt niet bepaald door het uniform waarin dat corps is gehuld. De negers in midden-Afrika met hun lendeschortjes voor, spelen even virtuoos en enthousiast op hun tam-tams als de keurig in uniform gestoken tamboers van Gijsbert Nieuwland's Marinierskapel op hun'dieptetrommen Desalniettemin is het voor een muziekcorps toch prettig om goed gekleed voor de dag te komen. Vandaar ook, dat het Goese muziek corps „Hosanna" een papieractie begonnen is die er toe moet leiden de magere uniformkas te spekken teneinde in de toekomst de bewon dering te wekken van een ieder die aan de kant staat. De drie jeugdige leden die met hun wagentje langs de straten zeul den waren vervuld met enthousiasme en naarmate de papierstapel aangroeide steeg hun vreugde. Totdatja, totdat op die ene straat hoek door misverstand of misschien jeugdige overmoed een verkeers regel werd overtreden eneen botsing volgde met een auto. Verschrikte gezichten, boze gezichten, schadevergoeding eneen boete, zowel voor het overtreden van de verkeersregels als, naar men ons vertelde, het zeulen achter een handkar beneden de leeftijd Toen men de winst van dit alles ging uittellen kwam men op een scha depost van ongeveer honderd gulden! Daar moet weer heel wat oud papier voor verzameld worden. Daar om, als U soms wat oud papier mocht hebben en er verschijnt vandaag of morgen iemand met een pet op het hoofd, waarop de naam „Hosan na" staat te lezen, gééf hem dan dat oude papier. Want de vereniging heeft natuurlijk die schade en de boetes betaald. De restauratie van de oude kerk te Delft, waarmee zes jaar gele den werd begonnen, kan nu, dank zij een gunstige financieringsrege ling in een sneller tempo worden voortgezet. Het zal nog tot 1960 duren eer deze grote restauratie, onder leiding van architect Harm van der Koot, voltooid zal zijn. Grote gedeelten van de kerk zijn reeds gereed gekomen. Thans wor den de grote bogen in het dwars- schip onder handen genomen. Op de foto de restauratie van het dwarsschip. De kalkstenen pijlers en kolommen, die tijdens de grote stadsbrand van 1536 zeer te lijden hebben gehad, worden afgebikt. College van beroep voor het bedrijfsleven DEN HAAG, 25 jan. Op voor dracht van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwprodukten zijn bij kon. be sluit ook enige Zeeuwen benoemd tot bijzonder lid van het college van be roep voor het bedrijfsleven. Het zijn de heren J. P. Buyze te Goes, E. A. E. M. Suy te Kruiningen, J. Balkenende te Kapelle-Biezelinge, C. de Putter te Axel en J. W, Scheele te Boschkapelle (gem. Vogelwaarde). Nieuwe landbouwgids verschenen GOES, 25 jan. Dezer dagen is de nieuwe landbouwgids 1956 van de pers gekomen. Het mag gezegd wor den dat deze uitgave weer in belang rijke mate is verbeterd in vergelijking tot het vorige jaar. De gids telt ruim 600 pagina's en men kan er een schat van gegevens in vinden voor het landbouwbedrijf. Vooral is aandacht besteed aan de chemische onkruidbestrijding en de plantenziekten en hun bestrijding. De gids is gedrukt op goed papier en gebonden in een frisse band. Het is een boekwerk dat voor het landbouw bedrijf van groot belang is. Graauw steekt de vlag uit GRAAUW, 25 januari. Zondag zet mevrouw J. de Koning- Vermeulen te Graauw-en-Langendam (Z.-Vl.), de oudste inwoonster van Zeeland, voor de 104e maal een kruisje achter haar naam. Dan is het feest, waaraan niet alleen de familie, maar de hele gemeente, burgemeester, pastoor en fanfare incluis, deel zullen hebben. Ondanks haar hoge leeftijd is „Ons Doka", zoals de jarige in het dorp bekend staat, nog zeer vitaal. Als er iets te lachen valt, is zij van de partij. En als er spek aan te pas komt, laat „ons Doka" zich evenmin onbetuigd, want hoewel haar maaltijden maar klein zijn staat er elke dag spek op het menu. En dat je daar oud mee kunt worden, heeft de 104-jarige weer eens overtuigend bewezen. Een niet minder frappante bijzon- jaren door en stapte van hieruit in 't derheid is, dat Doka al die tijd, ruim huwelijksbootje. Altijd is Doka haar een eeuw dus, op hetzelfde stukske geboortegrond trouw gebleven, ook grond aan de Achtereindstraat heeft al is het geboortehuls reeds lang ver- gewoond. Daar werd ze op 29 jan. vangen door een nieuwe woning. Nog 1852 geboren, bracht er haar kinder-vandaag de dag woont zjj daar, samen met het gezin van haar jongste doch ter. RIJK. Een gemakkelijk leven heeft de nes tor van de Zeeuwse dames vroeger beslist niet gehad. Haar man was landarbeider en in die dagen werd op het land maar een schrale boterham verdiend. Maar het harde bestaan heeft haar gezellige lach niet kunnen bederven. „Het geluk zit niet in de centjes", zegt Doka en wijst daarbij trots naar de foto's van haar nakroost, dat haar rijkdom is: elf kinderen, ruim der tig kleinkinderen en een grote schare van achter- en achterklein kinderen. NIET NAAR BED. Zondag is het feest. Dat weet de jarige goed te vertellen. Ze is nog goed ter been, al maakt ze niet meer de dagelijkse wandelingetjes en al zal ze wel niet meer zo uitbundig zfjn als op haar honderdste verjaardag, toen ze van geen ophouden wist en be slist niet naar bed wilde. Het zal nu wat rustiger worden ge vierd. „Maar fanfare Nooitgedacht komt vast", denkt Doka en daarmee slaat ze als we goed zijn ingelicht de plank niet zo ver mis. Veerboot Dordrecht ligt vaak te laag DEN HAAG, 25 jan. Naar aanlei ding van vele Machten, die de A.N.W.B. heeft ontvangen over het beschadigen van auto's tijdens het oprjjden van de veerboot KruiningenPerkpolder, heeft de Bond zich tot de Rijkswaterstaat ge wend, met het verzoek om hiertegen maatregelen te treffen. De Rijkswaterstaat heeft de Bond be richt, dat bij het in gebruik stellen van de verlengde veerboot „Dordrecht" inderdaad is gebleken, dat het oprij den moeilijkheden met zich bracht. Was vóór de verlenging de afstand van het dek tot de waterspiegel vrij wel gelijk aan die der andere veerbo ten, thans is die afstand vooral bij ongunstige waterstand groter ge worden. Het blijkt technisch zeer moei lijk te zijn in deze toestand verbete ring te brengen, zodanig, dat bij het oprijden van de andere veerboten geen bezwaren gaan optreden. De Rijkswa terstaat heeft de A.N.W.B. echter toe gezegd maatregelen te zullen nemen, teneinde de beschadiging van motor voertuigen tot een minimum te be perken. 's-H. ARENDSKERKE, 25 jan. Ter vervulling' van de vacature, ont staan door het overlijden van adjudant P» M. Dekker Is tot groepscommandant van de groep 's-Heer Arendskerke der rijkspolitie benoemd, adjudant J. J. de RukvieL De heer De Buk viel is thans groepscommandant te Haamstede. In^ez. Med /Adv over Uw zenuwen. Neem Miinhardt's Zenuwtabletten Over mislukken van Bedrijfschapsplannen YERSEKE, 25 jan. Er heerst grot, ontevredenheid by de oesterkwekers Yerseke over het mislukken van di' plannen van het bedrijfschap. Tevet kwekers bleven met hun oesters zittel en kunnen die onmogelijk kwyt. Dl' was de mening van de Vebo, (de Vel tot bevordering van de oesterteelt), dh in Yerseke onder voorzitterschap vau Mr. M. Vlaming met een zestigtal les den bijeenkwam. Getracht zal worden het Bedrijft, schap alsnog te bewegen tot vast» stelling van een nieuwe peildatuüi opdat de kwekers dan nog oester» zullen kunnen inleveren bij hel „fonds". Niet, dat de leden geen vertrouwen hebben in hun bestuur, maar de gang van zaken, in de oesterwereld is zee» teleurstellend. Er moeten alsnog maat# regelen getroffen worden om de on* billijkheden op te heffen en meer, ge» lijkheid tussen kwekers, en exporteur» te bereiken. Het bestuur zal zijn ui ter* sté best doen een en ander te bewerk» stelligen. Z.V.U.-concert te Middelburg MIDDELBURG, 25 jan. In da Concert- en Gehoorzaal gaf vanavond in het kader van de Z.V.U.-concerten Trudelies Leonhardt een piano-recital Deze nog jonge pianiste treedt nog maar kort in het openbaar op, zodat zij nog geen universele bekendheid ge* niet. Waar ze echter heeft gespeeld wordt haar optreden een openbaring genoemd en het is wel duidelijk, dat z0 een eervolle plaats onder onze grot» pianisten zal gaan innemen. Zy be» schikt nu reeds over een indrukwelü» kende techniek en een buitengewon» welhaast geraffineerde aanslag en eert in vele opzichten volkomen gerijpt stijlbesef. Zodoende was dit recital een artistiek» prestatie van de eerste rang. Dit kwant al direct tot uiting in de monumental» chromatische fantasie en fuga van J. S. Bach. Het blijft altijd moeilijk om dé clavecimbelwerken van Bach op eert moderne vleugel weer te geven. Mede door pedaal-gebruik deed het werk wat zwaar aan, wat echter niets afdoet aan de krachtige technische prestatie. Beethoven (sonate opus 28 en rondó, capricioso) werd uiterst briljant gé» speeld, waarbij de forse, echt Beetho» vense aanslag opviel. De sonate in As van Joseph Haydn lag ons wat de stijl betreft wat te zwaar. Het lichte, spran kelende, wat de vroeg-romantisché stijl zo typeert, werd wel iets te fors afgewerkt. Verbluffend was echter de weergave van twee moderne Neder landse composities: thema met varia ties van Anthon van der Horst en so natine van Leon Orthel. Vooral het werk van Van der Horst, dat direct al imponeert door het prachtige themg frappeerde bijzonder. Het werd dan ook met een grootse virtuositeit uitge voerd. Het hele technisch kunnen van de pianiste werd als het ware in dit ge weldige werk geëtaleerd. Ook de so natine van Orthel, geestig, maar wat oppervlakkiger, was een meesterlijk staaltje van piano-voordrachtkunst. En dan als toegift de Berceuse van Chopin. Wel een groot contrast, wat stijl betreft, maar toch ook weer wat volkomen logisch als het met zulk eert prachtige opvatting wordt weergege ven. Wat jammer, dat de zaal maar half bezet was. GOES, 25 jan. Van 6 tot 10 febr, a.s. zal op de „Ernst Sillem Hoeve" ti» Lage Vuursche door het C.J.M.V. eert plattelandsconferentie worden gehou den. Er zal op deze conferentie spe ciaal aandacht worden besteed aan d« problemen van het platteland. Hier over zal o.m. worden gesproken door de C.J.M.V. Bondsvoorzitter, Ds. H. j, van Heerden. De heer F. Goudzwaard te Rotterdam zal spreken over „Wat heb ik aan politiek". Ook zullen d» migratie en de emigratie aan de orde komen. Onder leiding van Ds. Bouweft uit Erichem zal er verder bijbelstudie zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2