ER IS WEER GANG GEKOMEN IN DE BOUW VAN EUROPA Maar met de Europese atoomenergie loopt het niet zo erg vlot Poujadisten kregen geen kans in Franse assemblee PROF. DELILLE (Myxomatose) verminderde de landbouwschade Garage-personeel van R.E.T. stal goederen uit magazijn Rene Mayer verklaart: Burns: Minder spanning tussen Syrië en Israël PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Papieractie leidde ioi boeie nslag Argentinië Aardsatelieten als een voetbal zo groot Communisten wensen socialistische premier Drie doden in het verkeer Duits weekblad over oorlogsmisdadigers iu Breda Politic op Cyprus met knikkers beschoten Hammarskjoeld optimistisch Schadevergoedings- eisen afgewezen Anderhalf millioen kilo haring in twee dagen gevist Water begint te dalen in Australië Opzichter hield er thuis klein magazijn op na Boodschap van Boelganin aan Eisenhower Drie mensen gedood door gasvergiftiging tJRgave. Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 5438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8S05 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong DONDERDAG 26 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. J. Kwast, Vlissingen; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. K. Zie pagina 2 BUENOS AIRES, 26 jan. (Reuter) - Voor het huis van de Argentijnse con servatieve leider Ose Antonio Mercado te Cordoba, is woensdag een bom ont ploft. De politie meent, dat deze en andere recente terreurdaden verband houden met een Peronistisch komplot, dat aan het eind van de afgelopen week verijdeld werd en waarbij meer dan tweehonderd arrestaties in Buenos Aires en de provincie werden verricht. Berichten over de arrestatie van de voormalige president, generaal Lonar- di, zijn van bevoegde zijde woensdag tegengesproken. In een officieel bulle tin is zijn bevordering tot luitenant- generaal, de hoogste rang in het Ar gentijnse leger, bekend gemaakt. NEW YORK, 25 jan. (Reuter). Dr J. Kaplan, voorzitter van de Ameri kaanse nationale commissie voor het internationale geofysische jaar, heeft meegedeeld dat de commissie de rege ring heeft aanbevolen in het Geofysi sche jaar 1957-1958 tien aardsatelliet- ten te lanceren in de hoop, dat vijf of zes ervan de beoogde baan bereiken. Deze satelieten, ter grootte van een voetbal, zullen weken of misschien maanden in hun baan kunnen blijven. Zij zullen in anderhalf uur rondom de aarde draaien. LUXEMBURG, 25 januari „Er is weer gang gekomen in de bouw van Europa". Dit zei vanavond de president van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, René Mayer, op een bijeenkomst van de Nationale Raad van de Europese Beweging. Hij sprak over het onderwerp „Voor een Europese politiek" en nam stelling t.a.v. het voorstel tot het weer op gang brengen van de Euro pese eenwording door het stichten van een supra-nationale instelling voor atoomenergie. Mayer zei, dat de E.G.K.S. niet al leen de gezamenlijke kolen- en staal- politiek moet uitknobelen voor de zes landen maar tevens de nodige regels moet geven voor het mechanisme, dat de industrieën, in de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke markt, mo gelijk moet maken zich geleidelijk bij de nieuwe toestanden op deze markt aan te passen. Dat is niet zo eenvoudig want dit alles heeft ook betrekking op bijvoorbeeld de problemen van een meer produktieve en meer rationele economie. In Brussel, zo zei Mayer, hebben, de deskundigen van de regeringen samen met de deskundigen van de Hoge Auto riteit de technische delen aangegeven, die bij een verdere vooruitgang ge bruikt kunnen worden en in Parijs hebben vertegenwoordigers van de voornaamste politieke partijen van de zes landen samen met vertegenwoordi- PARIJS, 25 jan. (Reuter). De Franse nationale vergadering heeft vandaag geen enkele Poujadist be noemd in de negen belangrijke be stuursfuncties in de assemblee, waar onder zes vice-voorzitterschappen. In deze laatste functie zijn wel twee com munisten benoemd, wat aan de kant van de conservatieven de vrees heeft versterkt, dat de communisten gelei delijk vaste voet in de regering zullen krijgen. De Poujadisten protesteerden tegen deze gang van zaken, maar hun protest werd met 321 tegen 263 stemmen ver worpen. Tot degenen die het protest verwierpen, behoorden de socialisten, de communisten en de radicalen. Een 150 afgevaardigden van centrum en gematigd rechts steunden evenwel de Poujadisten. In de wandelgangen verluidt, dat de benoeming van de twee communisten tot vice-voorzitters een deel van de prijs is, die de socialisten moeten be talen voor de communistische steun bij de verkiezing van de socialist Le Troquer tot voorzitter van de Assem blee. De Franse communistische leider, Jacques Duclos, heeft Woensdag tegen over president Coty verklaard dat de communisten een socialistische pre mier wensen als opvolger van Edgar Faure. DEN HAAG, 25 jan. Vanmiddag is op het kruispunt Laan van Nieuw Oost Indië en de Leidsestraatweg de zestigjarige mevr. van K.-M. na een botsing met haar bromfiets zo ongeluk kig gevallen, dat zij kort daarna over leed. Met haar man reed zij over de Leidsestraatweg. De man verleende echter geen voorrang aan een vracht auto. Er volgde een botsing waarbij de man ongedeerd bleef doch Mevr. K. tegen de grond smakte met bovenver melde gevolg. HEINO. De 82-jarige rustende landbouwer A. H. uit Rouveen werd, toen hij de weg voor zijn woning over stak om met een melkwagentje naar een zuivelfabriek te gaan, gegrepen door een personenauto. De bejaarde man, die enigszins doof is heeft de au- arschijnlijk niet gehoord. Hij tegen de grond geworpen en overleed kort nadien. BALKBRUG Op de Meppeler- straatweg is Woensdagavond de 50-ja- rige timmerman M. L. uit Oud Aver- eest in volle vaart met zijn motorfiets tegen een voor hem rijdende met een paard bespannen kar gereden. Hij „verleed kort na de aanrijding. De mo torrijder, die een vrouw en vier kinde ren achter laat, heeft waarschijnlijk het brandende achterlicht van de expe ditiewagen niet opgemerkt omdat het windscherm van zijn motor beslagen was. Duclos was de eerste partijleider, die door president Coty werd geconsul teerd in verband met de vorming van een nieuwe regering. De communisten wensen een „volksfronF'-regering be staande uit communisten, socialisten en radicalen. Naar wordt vernomen zouden zij zelf verklaard hebben ge noegen te zullen nemen met twee on belangrijke portefeuilles in zulk een regering. BONN, 25 jan. (AFP) Het West- Duitse geïllustreerde blad „Revue' heeft deze week een artikel gewijd aan de Duitse oorlogsmisdadigers in Breda en de stemmen, die in de bondsrepu bliek zijn opgegaan om deze mannen in vrijheid te stellen. „39 Duitse gevangenen vergiftigen de betrekkingen tussen de Bondsrepu bliek en Nederland, maar wij zijn van mening dat elk beroep op de mense lijkheid misplaatst is. Zij hebben voor aan vaste regels onderworpen tribu nalen terecht gestaan, zij hadden hulp van verdedigers en zij konden tegen hun veroordeling in beroep gaan. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat zij niet konden profiteren van ver zachtende omstandigheden, want zij hebben zeer zware misdaden begaan: wrede mishandelingen van gevange nen die zich niet konden verweren, executies zonder vorm van proces, het vermoorden van onschuldige voorbij gangers op straat, om slechts enkele van hun misdaden te noemen. Wij zouden er slecht aan doen ten behoe ve van hen een beroep op gevoelens van menselijkheid te doen, gevoelens die de gevangenen jaren achtereen met voeten hebben getreden", aldus „De Revue". Het artikel is geïllustreerd met ver scheidene foto's van gevangenen, fo to's van vermoorde verzetsstrijders en een reproductie van een kwitantie, I waarop een Nederlands burger ver klaart de somma van f 37,50 te hebben ontvangen voor het uitleveren van vijf Nederlandse Joden aan de Duitse auto riteiten. gers van de vakbeweging de verplich ting op zich genomen in hun parlemen ten een besluit uit te lokken, waarin gevraagd wordt de atoomenergie in één gemeenschap onder te brengen en door die gemeenschap te laten contro leren. Mayer noemde het tevens noodzake lijk een gemeenschappelijke energie- politiek te scheppen. BRITSE OVERHAASTING Dit vraagstuk zal, naar men aan neemt, tevens aan de orde komen in de eerstvolgende vergadering van de ministerraad der organisatie voor Europese Economische Samenwerking, beter bekend als de O.E.E.S., die op 28 en 29 februari a.s. gehouden zal worden. Het O.E.E.S.-rapport over de atoomenergie vormt sinds weken een onderwerp van studie. Engeland voelt meer voor een inter-gouvernementele vorm van samenwerking dan voor een supra-nationale oplossing, zoals die bij de beraadslaging der zes landen van 't zgn. „kleine Europa" uit de bus zou den kunnen komen. De zes kleine hebben zich echter verzet tegen de Engelse suggestie, om maar onmiddellijk over te gaan tot in stelling van de speciale commissi s. die het statuut voor de in het ra-'!rort voorziene raad van bestuur va- de Europese atoomenergie zou moeten uitwerken. Zij wilden eerst het rap port van het Brussels comité van des kundigen afwachten alvorens ook maar één stap te doen in de richting van wat Engeland voorstelde. Ook de andere landen konden niet Instemmen met de Britse overhaasting. MOEILIJKE KANT Er zit nl. een moeilijke kant aan de zaak: de unanimiteitsregels van de O. E.E.S. De kwestie der Europese sa menwerking op het gebied van de atoomenergie omvat nl. verschillende kostbare projecten en het is niet ge zegd dat alle landen hieraan kunnen deelnemen. De minder kapitaalkrach tige landen nu willen niettemin voor komen, dat een gesloten groep van wel-deelnemende landen tegen hen zou kunnen discrimineren. En de ver moedelijke deelnemers willen aan de andere kant voorkomen, dat zij bij 't gebruik van hun kostbare installaties hinder zouden ondervinden van lan den, die zelf niet hebben bijgedragen aan de totstandkoming ervan. Dit alles, gevoegd bij de moeilijk heid, dat men niet weet, waarheen de ontwikkeling van de atoomenergie zal leiden maakt de bepaling van de nationale standpunten bijzonder ge compliceerd. Men wil nu eenmaal geen verzwakking van de O.E.E.S. Men ver wacht derhalve wel interessante dis cussies in de ministerraad eind februa- NEW YORK, 25 jan. (AFP-Reuter). Dr. Theodore von Karman, voorzitter van de adviesgroep van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie voor wetenschappelijk onderzoek en ont wikkeling op luchtvaartgebied, heeft meegedeeld, dat alle westduitse ge leerden, die meegewerkt hebben aan de ontwikkeling van de V-l en V-2 raketten, in april te München bijeen zullen komen voor een studiecursus, georganiseerd door de Navo. In de buurt van het plaatsje Pamhagen, bij de Oostenrijks-Hon gaarse grens, zijn twee Migs tegen elkaar gebotst. Een van de piloten, een Hongaar, is om het leven ge komen, de ander, een Rus, kapitein Nikolai Konoplov, wist zich met een parachute te redden. Kapitein Konoplov beweert dat zij bij de achtervolging van twee onbekende vliegtuigen tegen elkaar zijn opge vlogen. Op de foto links de Russische kapitein, die wacht op de onder vraging van de Oostenrijkse auto riteiten. Op de rechter foto de resten van een van de Mig-15's. NICOSIA, 25 jan. (Reuter). In Paphos, in het Zuid-Westen van Cy prus is de politie woensdag met traan gas en gummiknuppels opgetreden te gen vijfhonderd oproerige jongens- en meisjesscholieren. Zij bestormden de politie in twee golven. Na de eerste stormaanv^ verzamelden de scholie ren- zich op hun schoolplein en be stookten Britse militairen van achter de muren met katapulten en knikkers als munitie. Twee jongens werden ge arresteerd en twee naar het ziekenhuis vervoerd. Het gymnasium is tot zater dag gesloten. DAMASCUS, 25 jan. (Reuter) Generaal-majoor Burns, de stafchef der V.N. in het Midden-Oosten, heeft Syrië en Israël voorgesteld; een overeenkomst te tekenen waar. in zij plechtig beloven elkaar niet meer over de bestandslinie te be schieten. Een memorandum van generaal Burns zou vier punten bevatten, ge richt op vermindering van de spanning tussen de twee landen en op de uitwis seling van gevangenen, in overeen stemming met kort geleden door de veiligheidsraad aangenomen resolu ties. Zo zouden Israëlische vissersbo ten niet meer dan een paar honderd meter in Syrische territoriale wateren mogen doordringen. Israël en Syrië zouden verder zo spoedig mogelijk moeten onderhandelen over het recht van Syrië op gebruik van water uit het meer van Galilea voor bevloeiing en het drenken van vee. Tenslotte wordt wederkerig vrijlating voorgesteld van krijgsgevangenen. De secretaris-generaal der V.N., Dag Gunstige gerechtelijke uitspraak: PARIJS, 26 jan. (Reuter). Een Frans hof van beroep heeft Woens dag bepaald dat de schade, die de thans 81-jarige Franse geleerde pro fessor Armand Delille veroorzaakte door het inenten van twee konijnen op zijn landgoed in Normandië met het myxomatose-virus, hetgeen deze moordende ziekte voor genoemde knaagdieren in geheel Frankrijk en andere Westeuropese landen (ook Nederland) deed uitbreken, is goed gemaakt door het verminderen van de schade, die de konijnen aan ge wassen aanrichtten. Het hof kende de boer Michel Loriot een schadevergoeding van 5.000 frank (meer dan vijftig gulden) toe, i.p.v. de gevraagde een miljoen (ruim tienduizend gulden). De scha- devergoedingseis van mevrouw Ma rie Girard, een konijnenfokster, tot een bedrag van 200.000 frank (ruim tweeduizend gulden), werd verwor pen. Deze rechtsgedingen werden door vele boeren als proefprocessen be schouwd. Indien de schadevergoe- dingseisen waren ingewilligd, zou den er wellicht andere, fot een totaal bedrag van vele miljoenen frank, zijn gevolgd. De mogelijkheid bestaat echter, dat de genen, die inkomsten uit de jacht trekken (schietclubs, wapensmeden, patroonmakers en b.v. fabrikanten van vilten hoeden) schadevergoe- dingseisen jegens professor Delille zullen indienen. KOPENHAGEN, 25 jan. (AFP). Voor de kust van Jutland, op een af stand van nog geen uur varen uit de kust, bevindt zich thans een buitenge woon grote school haring. De vissers van Hirtshalls en Skagen hebben een ware „pendeldienst" geopend. In minder dan 48 uur hebben zij in Skagen een miljoen kilo en in Hitshals een half miljoen kilo vis aan land ge zet. BRISBANE, 25 jan. (Reuter) Ten gevolge van het buiten haar oevers treden van de rivier de Mcintyre in Zuid-Queensland staan grote gebieden onder water. De getroffen bevolking heeft erg te lijden van adders. Meer dan honderd Zuidslavische en Italiaanse immigranten bij Inglewood zijn ziek tengevolge van het drinken van bedorven water en het eten van besmet voedsel. Zij zijn naar het plaat selijke ziekenhuis overgebracht. De overstromingen heeft het ver keer ontwricht en veel schade aan hui zen en te velde staande gewassen aan gericht. Het water begint nu te dalen. Dertien verdachten gearresteerd ROTTERDAM, 25 januari (ANP) De Rotterdamse recherche heeft na een langdurig onderzoek een complot op gerold van garage- en magazijnperso- neel van de Rotterdamse Elektrische Tram, dat zich in de loop van jaren waarschijnlijk al sinds de ooriog heeft schuldig gemaakt aan belangrij ke diefstallen. Reeds vorig jaar heeft de politie ont dekt, dat bij een der opzichters C.V., belast met het toezicht op de kostbare magazijninventaris, met bedrijfswa gens van de tram goederen werden der een klein R.E.T.-magazijn erop na hield. De zolder was zo vol, dat, als de man nog een half jaar was doorge gaan, de vloer zou zijn bezweken. In middels is deze man en ook een hand langer reeds tot 9 maanden veroor deeld. OOK BANDEN Een verder onderzoek leerde echter, dat er knoeierijen met banden waren gepleegd. De R.E.T. heeft 200 bussen rijden en die gebruiken natuurlijk veel banden. Men zag nu kans goede banden op papier af te keuren, ze ach ter te houden en te vervangen door gevulcaniseerde banden. De kwaliteit van de gevulcaniseerde banden was overigens goed; de veiligheid van het publiek kwam er niet door in gevaar. Maar de nieuwe banden gingen de markt op via een 52 jarige koopman die regelmatig „afgekeurd materiaal" opkocht. Ook een vertegenwoordiger van een grote bandenfabriek in het centrum van ons land, die voor de fa briek banden ophaalde die gevuleani- seerd moesten worden, zat in het com plot en via hem werden talrijke goede banden „afgevoerd". Hij zette die ban den uit bij de klanten van zijn eigen baas en die acht zich nu door de ver tegenwoordiger voor duizenden gul dens benadeeld. DYNAMO'S Hierin speelde voorts ook de reeds eerder genoemde opzichter C. V. een rol. Later kwam nog aan het licht, dat C. V. ook betrokken was bij een niet onbelangrijke handel in dynamo's die hij leverde aan twee firma's hier te lande, een zaak, die hem en zijn tra wanten duizenden guldens opleverde. In totaal werden dertien verdachten gearresteerd waarvan er negen ter Hammarskjoeld, brengt vrijdag een of ficieel bezoek aan Syrië. Bij die gele genheid zulen de voorstellen van Burns ter sprake komen. Hammarskjoeld, heeft woensdag bij aankomst in Amman verklaard opti mistisch te zijn met (betrekking tot het verminderen van dk spanning in het Midden-Oosten. In Amman, Jordanië, voerde Ham marskjoeld besprekingen met premier Samir Rifai en minister van buiten landse zaken dr Hussein Khalidi. Hij werd bovendien door koning Hoessein op het paleis in audiëntie ontvangen. ARABISCHE EIS Arabische vertegenwoordigers in Jordanië overhandigden de secretaris generaal een memorandum, bestemd voor de Verenigde Naties, waarin voor gesteld wordt, dat een neutrale inter nationale commissie het bezit van do Palestijnse vluchtelingen zal beheren in plaats van een Israëlische beheer der, zoals dat thans geschiedt. Voorts wordt de teruggave geëist van Ara bisch bezit in Israël met vergoeding voor geleden schade. WASHINGTON, 25 jan. De Sow- jet-ambassadeur in Washington, Za- roebin, heeft woensdag president Eisenhower een persoonlijke bood schap van de Sow jet-premier, maar schalk Boelganin, overhandigd. Het bezoek duurde 17 minuten. Zaroebin werd onmiddellijk toegela ten tot dat deel van het Witte Huls, waar president Eisenhower zijn kan toren heeft. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de „persoonlijke boodschap" een „vriendschappelijke brief" is, met be paalde denkbeelden welke premier Boelganin voorlegt aan president Eisenhower met het verzoek om deze nader te bestuderen „in het belang van de bevordering van de vrede". Naar men aanneemt bevat de brief suggesties die op de komende bespre king tussen Eden en Eisenhower ter sprake zouden kunnen komen. HEILOO, 25 jan. Ten gevolga van gasvergiftiging zijn gisteren in Heiloo drie mensen om het leven ge komen. De heer P. Dekker, wiens vrouw juist een operatie had onder gaan in het centrale ziekenhuis te Alkmaar, werd sedert enkele dageii verzorgd door een zwager en een schoonzuster, de familie W. uit Krom menie. Een bezoekster trof gistermid dag omstreeks kwart over vijf de drie mensen levenloos aan in de keuken. Het gas stroomde vrij de keuken in doordat de slang van het gastoestel was geschoten. Dit moet reeds zijn ge beurd omstreeks het middaguur, want het middageten stond onaangeroerd op tafel. De direct ontboden genees heer constateerde bij alle drie de dood. De heer D. was 70 jaar en da heer en mevrouw W. even in de 60. HELSINKI, 25 jan. (Reuter). In Finland dreigt een regeringscrisis, woensdagavond hebben de socialisti sche ministers van het agrarisch-socia- listische coalitiekabinet verklaard, te zullen aftreden, omdat de regering er niet in geslaagd is, een stijging van de melk- en boterprijs te verhinderen. Hierdoor, aldus een communique van de sociaal-democraten, was de grond slag voor de samenwerking in 't kabi net weggevallen. DE BÏLTZEGTt Toenemende bewolking DE BILT, 26 jan. Verwachting geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking met later plaatselijk wat sneeuw. Temperaturen om het vries- beschikking van de justitie werden ge- punt. Tot matig of krachtig toenemen- steld. de Zuidoostelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1