Ambonezen veroordeeld tot drie maanden met aftrek Koopman uit Goes lichtte in 't klein „kleine luiden" op verstopping Chr. Lyceïsten exposeren eigen (kunst)werk Eigen verdediger uit New York kwam niet opdagen IVOROL: De Tandpasta van standing Geen van de zeventien wenste Nederlandse advocaat Zuidbevelands Dameskoor zingt voor de radio Verhoging en vernieuwing zeedijk bij Kapelle Zeeuwse K moet in '56 definitief verdwijnen William Rothuizen en Tony Bel getuigen van jong talent Tc bezichtigen t. e. m. 28 jan» Geef de strijd niet op tegen Chr* Textielbond Zeeland bijeen De alcohol wilde weer wat I. Maas uit Terneuzen naar de negers Noodplan-perikelenover een feestje, een gast en een steen Vinnig, vrouwelijk tweegevecht Woensdag 25 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 24 jan. De behandeling van de zaak tegen de zeventien Ambonezen, die op oudejaarsavond in het woonoord aan de Nadorstweg de in aanbouw zijnde gezinskeukens vernielden, is vanmiddag door de politie rechter, mr. P. van Empel, voortgezet, zonder de aanwezigheid van de advo caat uit New York, die naar de Ambonezen ter zitting van zaterdag 14 januari beweerden uit Amerika zou overkomen om hun zaak te bepleiten. Door de leider van de groep, H. Marwa, was een brief geschreven, waarop tot vanmiddag taal noch teken werd ontvangen. De zaak moest nu, zoals de politierechter op 14 januari al verklaarde, worden doorgezet. Geen der 17 Ambonezen wenste gebruik te maken van de diensten van de Nederlandse advocaat, mr. M. A. Terwoert, die in de rechtzaal aan de Balans aanwezig was. Stuk voor stuk en meestal heftig met de armen en het hoofd gebarend lieten de Ambonezen weten, dat zij alleen en uitsluitend een eigen verdedi ger wensten. Zij werden uiteindelijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van preventieve hechtenis en het recht om binnen veertien dagen tegen het vonnis in appèl te komen bij het Haagse gerechts hof. Het was vanmiddag weer hetzelfde wenste in te gaan op de vraag van mr. beeld als de vorige maal. De vrouwen en de vrienden van de groep van ze ventien vulden de publieke tribune en met intense spanning volgden zij het verloop van de zaak. Af en toe, als één der verdachten een pittige opmerking maakte of de rechter iets zei, waarmee ZÜ het niet eens waren, ging er een ge fluister of een afkeurend gemompel door de zaal. Slechts éénmaal moest mr. Van Empel door middel van de tolk, de heer N. A. van Wijk, laten weten, dat hij de zaal zou ontruimen, als het publiek zich niet ordelijk zou gedragen. Dat was nadat één van de zeventien, die weer weg kon, de kreet „Mena moeria!" had aangeheven. Toen een kameraad van hem het even later probeerde, bleef het muisstil.... GEEN INCIDENTEN In groepjes van twee of drie wer den de Ambonezen voorgeleid, nadat leider Marwa eerst alleen was ver hoord. Een hunner wilde eerst de handen niet uit de zakken halen, be werend, dat hij het erg koud had. Maar spoedig bemerkte hij blijkbaar de behagelijke temperatuur in de zaal, want de handen werden netjes op de rug gevouwen. Een collega van hem moest enkele malen worden aangemaand niet zo te schreeuwen. Lachend merkte hij even hard op, dat dit zijn natuur was! Politie en parketwacht, die bin nen en buiten de zaal en het gebouw een oogje in het zeil hielden, hadden gelukkig geen enkele moeite. Het was Wel wat roezemoeziger dan bij een normale rechtzaak en vooral na afloop der zitting, toen de zeventien per cel wagen naar het huis van bewaring af gevoerd werden, was het een ge schreeuw en gejoel van jewelste. GEEN NEDERLANDER De eerste vraag, die mr. Van Empel aan Marwa stelde, was, of hij al iets had gehoord van de advocaat uit New York. Op diens ontkennend antwoord deelde de politierechter mede, dat de zaak toch doorgang moest hebben. Met klem wees Marwa de hulp van een Nederlandse advocaat af en op de vraag, of hij nog iets te zeggen had over de eis van de officier van justitie, mr. C. B. J. van der Dussen, die vier maanden met aftrek vroeg, luidde het antwoord, dat de politierechter niet bevoegd was een veroordeling uit te spreken, „al zou het één of tien jaar zijn". Mr. Van Empel bracht hem onder oog, dat ook de Ambonezen als elk an der de Nederlandse wetten hebben te eerbiedigen en zich niet mogen ver grijpen aan de eigendommen van de staat, TERUGKAATSEN Marwa wenste daarop niet in te gaan. Hij verklaarde pas te zullen ant woorden, nadat de heer W. Schols, in specteur van de Ambonezenzorg, ant woord zou hebben gegeven op hem de vorige maal door Marwa gestelde vra gen, nl. of hij van plan was de keukens weer op te bouwen en of hij wilde be middelen bij het onmiddellijk vertrek der Ambonezen naar Ceram. De heer Schols deelde op 14 januari al mede, dat hij geen keukens bouwt, maar uit voert hetgeen de regering opdraagt. Op de tweede vraag wilde hij niet ant woorden. Nu verklaarde Marwa, dat de heer Schols diende te worden veroordeeld wegens overtreding van art. 64 van 't reglement op de landstrijdkrachten. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de leider der groep van zeventien niet Van Empel, of hij weer van plan was de keukens te vernielen, als hij weer vrij zou zijn. Nadat de politierechter hem tot drie maanden had veroordeeld, zei Marwa deze uitspraak niet te accepteren, om dat hij de politierechter niet erkende. NIET VRIJ Toen hem onder het oog werd ge bracht, dat hij door deze houding wel een grote verantwoordelijkheid op zich laadde voor zijn kameraden, zei Marwa zich dit bewust te zijn: zijn partij, zijn volk vroeg dit van hem en In het nat. programma „Prinses Beatrix 18" GOES, 24 jan. Het Zuidbevelands Dameskoor, o.l.v. de heer J. H. Tam- minga te Goes is de eer te beurt ge vallen, Zeeland te mogen vertegen woordigen in het Nationale programma, dat door de gezamenlijke omroepver enigingen op 31 januari zal worden uit gezonden, ter ere van de 18e verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. Woensdagavond zal de reportage- dienst van de Avro naar Goes komen, om in het Schuttershof het repertoire van het Zuidbevelands Dameskoor op de band vast te leggen. „Wij zullen enkele klassieke wer ken ten gehore brengen", zo deelde de heer Tamminga ons desgevraagd me de. Een definitieve selectie zal eerst in overleg met de programmaleiding worden gedaan. Drie kwartier zal de uitzending duren. Het ligt in de bedoeling, aldus ver nemen wij van radiozijde, dat op dins dag 31 januari een nationaal program ma over beide zenders wordt uitge zonden, ter gelegenheid van het feit, dat Prinses Beatrix de meerderjarige leeftijd zal hebben bereikt. Om het nationale accent te verho gen, zal elk der provincies een eigen geluid mogen laten horen In het avond programma. Voor Zeeland viel de keus op genoemd koor, dat zijn sporen onder de bekwame leiding van de heer Tam minga ruimschoots heeft verdiehd en reeds eerder voor de Avromicrofoon 'n volledige uitvoering heeft gegeven. A.s. dinsdagavond 31 januari van 19.0019.45 kan men het Zuidbeve lands Dameskoor voor beide Hilver- sumse zenders beluisteren. ook zijn kameraden hadden deze ge vangenisstraf er graag voor over. De juistheid van deze uitspraak bleek spoedig: één voor één ver klaarden de Ambonezen bereid te zijn weer naar de gevangenis te gaan. Diensten aanvaarden van een Nederlandse advocaat was er niet bij. Eén hunner vroeg nog hem een tijdje vrq te laten om met een advo caat contact op te nemen, maar dit kon de politierechter uiteraard niet goedkeuren. SIMPEL Uit de ^erdere behandeling bleek nog eens overduidelijk, dat deze Am bonezen de zaak simpel zien. Als on derdanen van de Republiek der Zuid- Molukken hebben zij met de Neder landse wetten niets te maken, omdat Nederland de R.M.S. niet erkent. Zij meenden, dat de hele zaak uit politie ke overwegingen is opgezet en dat hun daad van vernieling eveneens een po litieke zet was. Het Was mr. Van Em pel niet mogelijk hen duidelijk te ma ken, dat dit een zeer laakbare manier van politiek bedrijven is. „U kunt zoveel inkt en papier ge bruiken als u maar wilt om u te rich ten tot de regering en de Ver. Naties, maar wat u hebt gedaan, mag niet", zo merkte hij op, „ook internationaal is het niet toegestaan de spullen van een ander te vernielen". HSj voegde daar aan toe de duidelijke waarschuwing, dat het wel eens langduriger gevange nisstraffen kunnen worden, als de Am bonezen op deze manier zouden door gaan. EEN TELEGRAM Naar wij vernamen heeft de P.N.M.S., de partij, waarvan de groep van zeven tien lid is, een telegram aan de poli tierechter met afschrift aan de Ne derlandse regering gezonden, waar in wordt gezegd, dat de tegen de 17 Zuidmolukse staatsburgers getroffen maatregelen zowel door de wetge vende als de uitvoerende macht van Nederland bedoelen „de dankzeg ging van de Indonesiër P. de Queljoe te vervullen", waarmee bedoeld zal zijn, dat de Nederlandse regering hem in het gevlei wil komen. De heer De Queljoe, die hier enige tijd was om Universitaire examens GOES, 24 jan. Geslaagd voor het kandidaatsexamen voor scheikundig in genieur aan de techn. hogeschool te Delft: de heer A. Laport te Vlissingen. Geslaagd voor het kerkelijk examen aan de rijksuniversiteit te Utrecht: de heer G. A. Odé te Goes. o KAPELLE, 24 jan. In de onder leading van de heer J. J. Lindenbergh te Wemeldinge gehouden vergadering van de waterkering van de Cal. Wil lem Annapolder te Kapelle heeft men uitvoerig gesproken over de plannen tot dijkverhoging en vernieuwing langs de Westerschelde. De bedoeling Is om hiermede in 1957 een begin te maken. Verder heeft de dijkendienst een plan in studie om de dijk van de Willem Annapolder door te trekken naar de Boonepolder bij 's-Gravenpol- der. Hierdoor zou o.m. 30 ha. nieuwe grond beschikbaar komen. Meegedeeld werd dat de heer J. J. Lindenberg bij Koninklijk Besluit is benoemd tot opvolger van de heer P. Scheele-de Putter te Kapelle als voor zitter van de waterkering. De heer J. A. van der Maas werd op nieuw benoemd als lid van de water kering. Voor het Waterschap 's-Gra- venpolder kwam de heer Th. de Klerk te 's-Gravenpolder als lid in het be- bestuur van de waterkering. De onder houdswerken voor het nieuwe jaar werden besproken. De begroting voor het dienstjaar 1956 werd vastgesteld op een bedrag van 25.959,53 in in komsten en uitgaven. De schade welke is ontstaan doordat dit najaar een schip op de dijk liep zal worden her steld door de fa. Verstraten te Hans- weert. De kosten zullen plm. f 10.000,- bedragen. In de vergadering van stemge rechtigde ingelanden welke werd gehoud enonder voorzitterschap van de heer P. Scheele-Blok heeft men besloten in beroep te gaan bij de Kroon tegen de vaststelling vergoe ding materiële oorlogsschade voor de situatiesluis van de polder. De begroting voor 1956 werd vast gesteld met in ontvangsten en uitga ven een bedrag van 68.099,47. Het dijkgeschot voor 1957 werd vastgesteld op 77,50 per ha. zich te oriënteren omtrent de terug keer der Ambonezen zou n.l. de Ne derlandse regering hebben bedankt voor hetgeen deze deed voor de Am bonezen Ingezonden Mededeling (Adv.) DEN HAAG, 24 jan. De nog in ge bruik zfjnde provinciale nummerbewij zen zullen, naar de K.N.A.C. meldt, alle in de loop van dit jaar moeten worden vervangen door kentekenbewijzen. De oude provinciale nummerbewjjzen ver liezen dit jaar namelijk hun geldigheid in dezelfde maand als waarin destijds de afgifte geschiedde. Men denke er wel aan, dat bü de aanvraag voor het ken tekenbewijs tevens het nationaliteitsbe- wijs moet worden gevoegd. In afwachting van de ontvangst van het kentekenbewijs is men, aldus deelt de K.N.A.C. mede, gerechtigd in het binnenland nog op het provinciale nummer te blijven rijden. Ditzelfde geldt ook voor hen die het nationali teitsbewijs niet kunnen missen omdat zij dagelijks de grens moeten passeren. In dat geval moet men echter een brief schrijven aan het Ministerie van Finan ciën, Bureau Motorvoertuigen, Raamweg 30, Den Haag, waarin hiervan medede ling wordt gedaan en verzocht wordt het nationaliteitsbewijs alsnog te mogen be houden. Daarbij moet men zich tevens verplichten, het nationaliteitsbewijs in te leveren, zodra men het kentekenbewijs heeft ontvangen. Deze brief moet men met het nationaliteitsbewijs overleggen aan de ambtenaar van invoerrechten en accijnzen in zijn woonplaats. Deze no teert nummer en datum van afgifte van het nationaliteitsbewijs op de brief welke men dan bij de in te dienen aanvraag voor kentekenbewijs dient te voegen, dat men bij het aanvragen van het ken- Belangrijk is verder volgens de KNAC dat men bij het aanvragen van het ken tekenbewijs tevens het relaas van weging voegt, mits dit niet ouder Is dan een jaar, aangezien dan het juiste gewicht op het kentekenbewijs kan worden vermeld. Er zij verder nog eens aan herinnerd, dat het vanaf 1 maart 1956 is verboden nog provinciale kentekens te gebruiken op motorrijwielen met en zonder zijspan, autobussen, veewagens (trekker en op legger inbegrepen), trekauto's met aan hanger (opleggers niet inbegrepen). Tentoonstelling in Chr. Lyceum „Wij wilden het eens over een andere boeg gooien", zo drukte Wil liam Rothuizen, leerling van het Chr. Lyceum te Goes, zich tegen ons uit, „het is alles sport wat de klok slaat en wij hebben nu eens een an der facet van de vrijetijdsbesteding der scholieren willen belichten". Zo kwam de expositie van schilderstukken, tekeningen, boetseerwerk en andere kunstnijverheid, alles eigen werk van de Lyceïsten tot stand. En het is een waardevolle tentoonstelling geworden. Wie deze week een bezoek aan het Chr. Lyceum brengt -de expo sitie is dagelijks te bezichtigen van 8.3022.00 uur wordt gecon fronteerd met een keur van werkstukken, variërend van verdienstelijke handenarbeid tot kunstzinnige scheppingen, jong talent zelfs. staan. Inderdaad schilders, want on danks het beginstadium waarin het kunstenaarschap van deze beide jonge mannen nog verkeert, ondanks het feit dat dit meest nog een zoeken is, be speurt men in het tentoongestelde van Rothuizen en Bel het jonge, ontluiken de talent WILLIAM ROTHUIZEN Wanneer we met William Rothuizen beginnen, dan verdient hij dat. Hij is beslist de „primus inter pares". Zijn schilderstukken op hout zijn voortref felijk, vooral het stilleven „Aarons- kelken", dat dan ook de prijswinnaar is geworden. Een uitstekende composi tie, tegen een boeiende achtergrond gezet. Het zijn alle stillevens of de strakken lijnen van huizen en haven werken. Een overeenkomst met de ar chitectonische scheppingen van zijn va der, ir. Rothuizen, hebben we niet kunnen ontdekken. Zijn houtskooltekeningen ademen 'n andere geest. Zij spreken meer direct. In eerste instantie is men geneigd een Oosterse sfeer te willen aanvoelen. „Dat is het niet", zei William ons van avond. In al zijn bescheidenheid trachtte hij ons er vooral van te over tuigen, dat het nog maar „probeersels" zijn. Hij heeft sinds een half jaar les van Kimpe. Rondgaande langs de werkstukken, zullen enkele U direct boeien. Ge vindt er de namen onder van William Rot huizen en Tony Bel. Het is de moeite waard wat langer bij de werkstukken van deze jonge schilders te blijven Ingezonden Mededeling (Adv.) DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 'a avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- ftilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig a om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS DEVER- PILLETJES - f 1.20 per flacon. GOES, 24 jan. „Christen zijn en zaken doen". Dit oude en toch zo be langrijke thema had drs. A. W. Over- water, adj. dir. van het Bondsbureau van de Ned. Bond van Chr. Detailhan delaren in textiel en mode, als onder werp gekozen van zijn hedenmiddag te Goes gehouden lezing voor de Zeeuwse afdeling. De reputatie van de handel werd on der de loep genomen en belangrijke factoren als winststreven, eerlijkheid en concurrentie moesten nader worden geïnterpreteerd. Wanneer wordt gezonde concurren tie ongezond? Waar is de scheiding? zo stelde de spreker. Bij dit alles moet welbewust het geweten worden ge raadpleegd, daarbij bedenkend, dat ook de textielhandelaar slechts rent meester is van zijn zaak en al zijn be zit. Over het voeren van concurrentie viel heel veel te zeggen. Bij de discus sie kwam dat duidelijk naar voren. „Wat ons boven het hoofd hangt", zo zei voorzitter P. L Hamming uit Mid delburg in zijn slotwoord, n.a.v. de be sprekingen, die min. Zijlstra momen teel voert met textielorganisaties, nog niet bekend. Maar ik betwijfel sterk, of het iets goeds zal zijn". Bij K.B. is toegekend de ere-medaille verbonden aan de orde van O.N. aan de heren G. P. J. Dierick en J. H. Ysebaert, werkzaam bij de Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Als leider van pioniergroep TERNEUZEN, 24 jan. Jo Maas uit Terneuzen is een van de drie kwartier makers, die dinsdag 13 maart a.s. naar de bosnegers in Tanganyiaka zal rei zen. Hij is door de Kath. Arbeiders jeugd (KAJ) belast met de directe leiding, en zal in de rimboe het pio nierswerk moeten verrichten. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de KAJ onlangs besloten een missiege bied in Karema in Tanganyika te adop teren en er jonge R.K. arbeiders heen te zenden voor het bouwen van een Statie. Met behulp van negers als onge schoolde werkkrachten, aan wie zij leiding zullen moeten geven, zal daar een aantal gebouwen verrijzen. De KAJ wil hiermee haar steentje bijdragen tot de vorming van zwarte priesters in Afrika. Door België is ruim een jaar geleden en ploeg Kajotters uitgezonden naar le Congo, welke reeds goede resulta- m bereikte. De jonge vaklieden, die zich hebben aangemeld, kwamen een aantal week ends bijeen, om zich op de uitzending voor te bereiden. De tweede groep ver trekt begin mei a.s. MIDDELBURG, 24 jan, Drie maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf hoorde de 59-jarige Goese koopman J. v. G. dinsdag morgen tegen zich eisen, toen hij voor de politierechter te Middelburg, mr P. van Empel, stond. Onder valse voorwendsels had hij in de maand december van 1955 o.a, te Vlissingen van verschillende een voudige mensen kleine geldsbedragen weten los te krijgen hij zei dan, dat hij deze nodig had voor een „handeltje". Met veel mooie praatjes werd het totaal een aanzienlijk bedrag. Het was niet de eerste keer, dat v. G. zich aan een dergelijke oplich- terspraktijken bezondigde. Hij heeft hiervoor enige zware straffen ach ter de rug, indrukwekkend in hun lengte. Zo kwam de officier, mr J. L. Andreae, tot zijn eis. De raadsman, mr J. J. van Luijk, schetste de tragiek in het leven van v. G.; de struktuur voor zijn verdediging putte pleiter uit het Amerikaanse toneelstuk „De dood van een handelsreiziger". Hij drong, na dit uitrafelen van de levens draad van de koopman, aan op cle mentie. De politierechter veroor deelde van G. tot zes weken ge vang. De heer V., die te Breskens In het noodplan woont, heeft een gedenk waardige viering van zijn echtgenote's geboortedag achter de rug. Ge kent dat: men vraagt dan wat vrienden, er is koffie met kandijHet werd een leutige bedoening, vooral toen er alsmaar meer vrienden binnen druppelden. Totdat, ja totdat zich onder deze druppels de 28-jarige vis- venter D. S. uit Breskens bleek ver scholen te hebbenDeze gast was, wellicht alleen reeds omdat hij stom dronken was, beslist niet welkom. Men zei dat de man, ronduit en on omwonden, spontaan en eerlijk, als man tegenover man. Een geweerde Ach en hoe voelde S. zich toen: Hij was een geweerde, een uitgesto tene.... Aanvankelijk trok hij terug tot de keuken, waar hij zich op een stoel verankerde. Maar ook dit was hem niet gegund. Met zachte drang is hy toen ook nog die keuken uitgewerkt, waardoor hy o.a. een wonde aan het hoofd opliep. Toen is het gebeurd. Het werd S. te gek. Hij tolde naar buiten wat over de straat, de blik deemoedig op de plavuizen gericht. En op die plavuizen, daar lag de steen, die even later met veel lawijt drie ramen van' de behuizing der feest vierenden vernielde.Zoiets heeft men liever niet, en zo stond S. dus voor de politierechter. „Ik weet er niks van", zei hy, „ik was dron ken". „U drinkt te veel" vond de po litierechter. Natte achtergrond De officier memoreerde, dat S. in maart en december van het vorig jaar geiyksoortige delicten had ge pleegd. Zes maal is S. nu reeds ver oordeeld, telkens met de drank als aohtergrond voor zyn weinig verhef fende daden. Politierechter Middelburg Twee weken gevang achtte de offi cier op zyn plaats, evenals de toe- wyzing van dé civiele vordering van f 10.40, vormende de rekening der glazeniers Mr P. C. Adriaanse vroeg als pleit- ter een stok achter de deur in de vorm van een voorwaardelijke straf. Het vonnis was conform de eis. Lood was de materie, waaraan de 59-jarige stelllngbouwer L. B. uit Ter- neuzen zich te Goes aan vergreep. Hij deed dit op 3 dec. j.l. en het lood, 57 kg, behoorde aan zijn baas. Hij verborg deze last in een sloot en wilde het later weer terugbrengen, zoals hij tot zijn verdediging aan- MIDDELBURG, 23 jan. Men kan zich soms verbazen over de vinnigheid, waarmee vrouwen el kaar in een tweegevecht bestrijden. Gelukkig geldt dit slechts voor en kele uitzonderingen, anders zouden de fabrikanten van haargroeimidde len de zaken beslist moeten gaan uitbreiden. Zeker na het gevecht, dat mevr. C. W.-R., een64-jarige we duwe uit Breskens op 12 december j.L met haar buur leverde. De buur vrouw stond wat op haar bezem te leunen, toen mevr. W. over haar straatje paradeerde. Ach, hoe gaat dat: enkele vleien de woorden en de lust om elkaar lichamelijk te kwellen komt spoedig boven. Mevr. W. vatte haar slachtoffer bij de hoofdharen en trachtte aldus in het bezit te komen van een scalp. Dit mocht haar slechts ten dele ge lukken. Enkele plukken haar vorm den het povere resultaat van deze poging. Een ander resultaat, waren de vijftien gulden sugs. 3 dagen, die de officier van justitie vanmorgen tijdens de zitting van de politierech ter eiste. ,,'t Gaat best", vond ze. „Dan zal ik me haasten U conform te veroor delen", zei de politierechter. voerde. De eis was f75.subs. 15 d„ het vonnis conform. „Een poosje niet naar de café's en je hebt het er uit" was het advies, dat hij van de politierechter meekreeg Rekening Een potige jongeling, de 28-jarige landarbeider A. G. uit 'sHeeren- hoek, gaf op 4 dec. j.l. een 18-ja- rige knaap, die op zyn fiets stap te, een duwtje. Dit is op zichzelf niet verwerpbaar, ware het niet, dat het duwtje enigszins aan de forse kant was geweest.... TONY BEL Tony Bel heeft eveneens een groot aantal inzendingen op zijn naam staan. Hij zoekt het vooral in kleur- composities, naar moderne opvattin gen. Degenen, die wéinig vertrouwd zijn met schilders als Appel c.a. schrikken misschien even terug van de wat „gedurfde" penseelstreken. Maar ze staan er, en misstaan zeker niet. Integendeel, ze hebben iets te zeggen. Slechts één werk, een kleur combinatie, stoort. En het frapperen de is, dat dit bewust of onbewust ondersteboven is gehangen, ge zien de ondertekening. De eerste prijs met zijn geboetseerde kop, pover van afwerking maar sterk van expressie, is verdiend. Tony zal zijn artistieke werk in de toekomst als vrijetijdsbesteding blijven zien. „Maar een heel belaiigrijkê hob by", vertrouwde hij ons toe, -toén we hem naar zijn plannen vroegen. De kunstzinnige domineeszoon wil Neder lands gaan studeren, met kunstgeschie denis als bijvak. VIJFTIG INZENDINGEN Het meisjeskopje in houtskool van Anneke van den Berge ('s-H. H. Kin deren) heeft een warme, gevoelvolle uitdrukking. Die ogen, zo kinderlijk en vertrouwend, zijn ontroerend. Het uit hout gesneden hertje van Taco Bosma is sterk in zijn zwakte, waarmee we het lijnenspel bedoelen. Teer en zacht is het diertje uit het hout getoverd. Fijntjes is ook de Cuttysark, die Rein Scheele een 2e prijs bracht. Ver der zijn er pentekeningen van hem, al le op Zeeland geïnspireerd. Vol fantasie en kunstgevoel is het uit schelpen vervaardigde vogeltje (Dieneke Donner). Verder noteerden we Andries Boogert (maquette en scheepje), Jan Meindersma (scheepjes) Greetje Veldhuizen (rietvlecht- en raf- fiawerk), Ko Droogendijk (raffia), en Deni Nelemans (poppenhuis). JAARLIJKS Gezien de grote deelname en het aardige succes, zal voortaan waar schijnlijk elk jaar een dergelijke expo sitie van eigen werk worden georgani seerd, zo deelde de rector, dr. D. Ba- rends, ons mede. De pryzen, die vanmorgen door de rector werden uitgereikt, waren door de jury, bestaande uit de heren W. J. Haantjes, J. Kwekkeboom en W. A. Houtman, als volgt toegekend: Schilderwerk: 1. W. Rothuizen, Mid delburg (met Aaronskelk); 2. A. Bel, Krabbendyke (met stilleven). Tekeningen: 1. W. Rothuizen (mét spierstudie)2. mej. A. v. d. Berge te 's-H. Hendrikskinderen (met meisjes kopje in houtskool); eervolle vermel ding: A. Bel, Krabbendijke (met figu ren in landschap). Plastiek en kunstnijverheid: 1. A. Bel, Krabbendijke (met vrouwenkop); 2. Rein Scheele, Goes (met Cuttysark) eerv. vermelding: A. Boogert, Borssele (met maquette van Borssele). De geduwde sloeg over zijn stuur heen, kwam zeer ongelukkig te val len, brak gelukkig de nek niet maar wel enige tanden Rekening tandarts "35.Eén getuige kwam de verkla ring van de geduwde ondersteunen, twee andere neefs van de ver dachte zeiden onder ede niets gc- i te hebben. Aan een van d :ze twee getuigen a décharge vroeg de politierechter: „Dus die jongen moet zijn tanden ergens anders zijn kwijt geraakt of heb jij het gedaan?' Eén getuige verklaart positief liet gebeuren te hebben gezien, de an deren zeggen niets gezien te hebben zo kwam de officier tot zijn eis, f 40.of 8 d. G. benutte zyn „laatste wcord" door te zeggen, dat hij „glad" on schuldig wasDan verschillen we toch van mening", was het waar woord van de politierechter, die 1 n conform veroordeelde.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2