HANDELSMARGE-BESCHIKKING WORDT SPOEDIG OPGEHEVEN Middenstand belooft prijs politiek te zullen steunen Egypte aanvaardt vredesplan van Hammarskjoeld Eisenhower vraagt Congres steun voor handelspolitiek Von Brentano brengt geen concrete voorstellen mee PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD .VOOR ZEELAND JONG TALENT Minister Zijlstra helpt middenstand Overste J. L Bosch luchtmacht-attaché te Bonn Schilder sloeg advokaat tegen de grond Nederland op vierde plaats bij scheepsbouw Hugh Gaitskcll doet aanval op premier Eden Officier vloog te laag; 2 weken geëist Toestand in Midden-Oosten onderwerp van bespreking tussen Eisenhower en Eden Nieuwe maatregelen nodig Een dode en drie gewonden bij verkeersongeval Ook niet inzake Bredase gevangenen Koningin Julianphal te Utrecht CTTtgave: Stichting „Zeeuwsch -Mad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. '1438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8804 onnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 25 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol! Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H 8. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) DRN HAAG, 25 januari Gistermiddag om vier uur heeft minister Z-'.istra op het regeringslandgoed „De Hoge Veluwe" een bespreking gevoerd met vooraanstaande figuren uit middenstandskringen over de handelsmargebeschikking. Naar wij vernemen heeft de minister zich bereid verklaard deze beschikking in te trekken als van de zijde van middenstand zal worden verklaard, dat zij daadwerkelijke steun zal verlenen aan de prijspolitiek van de regering. Deze bespreking moet men zien als 'n honorering van de toezegging van de bewindsman van economische zaken in de Tweede Kamer, dat hij over leg met de organisaties zal plegen om de doelstellingen van het prijs beleid te bereiken zonder handels margebeschikking. Deze beschikking is op 17 maart 1955 uitgevaardigd, waarhij de handels marges werden „bevroren" op het 's-GRAVENHAGE, 24 jan. Met ingang van 1 maart 1956 is luitenant kolonel-waarnemer J. L. Bosch be noemd tot luchtmachtattache van Ne derland te Bonn. Jelke Lucas Bosch werd op 15 janu ari 1911 te Odoorn geboren. Op 1 janu ari 1940 bij de militaire luchtvaart ge plaatst maakte hij als waarnemer de oorlogsdagen van 1940 mee. Op 25 juli 1940 trachtte hij met een motorbootje van het strand te Petten naar Enge land te ontkomen. 'Hij werd echter ver rast door de Duitsers, doch wist te vluchten. Op 29 september 1941 trachtte hij opnieuw met een motor bootje van het eiland Wieringen naar Engeland te komen. Hij verschalkte de Duitse batterijen aan het Marsdiep, maar 15 kilometer uit de kust op de Noordzee kreeg hij motorpech en de volgende dag werd hij door een Duitse mijnenveger aan boord genomen en naar Nederland teruggebracht. Voor een Duitse krijgsraad hoorde hjj de doodstraf tegen zich eisen, doch hij werd tenslotte veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaar. Verschei dene jaren bracht hij in vele Duitse ge vangenissen door, tot 5 mei 1945 toen hij door de Engelsen werd bevrijd. Thans is luitenant-kolonel-waarne mer Bosch commandant van de basis groep op de vliegbasis Ypenburg. Hij is drager van het oorlogsherinnerings- kruis en van het officierskruis. AMSTERDAM, 24 januari Beves tiging van het vonnis heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof vanmiddag gerequireerd tegen de 35-jarige schilder B. K. uit Utrecht, die door de politierechter al daar bij verstek was veroordeeld tot zes weken, omdat hij op 12 mei van het vorige jaar de advocaat van zijn vrouw voor het gerechtsgebouw in de Domstad had neergeslagen. Voor de rechtbank had een echt scheidingsprocedure gediend en op een der zittingen moest de schilder uit de mond van de advocaat aanhoren, welk een slechte man hij was geweest en dat hij enkele malen in de gevangenis had gezeten. Dit kon de man moeilijk verkroppen en toen hij bij het verla ten van het gerechtsgebouw de advo caat ontmoette stompte hij de man (volgens de stukken tweemaal) in het gezicht, waardoor de verdediger ver suft het gebouw moest worden binnen gedragen. „Ik was erg kwaad op de advocaat' zo voerde verdachte aan, „want ik heb wel in de gevangenis gezeten, maar uitsluitend omdat mijn vrouw zo ver kwistend was. Zij verbraste al mijn geld en ik raakte in schulden. Toen heb ik gestolen. Maar ik heb de raads man na het gebeurde mijn excuus aan geboden en hij heeft de officier ge vraagd de zaak niet te vervolgen". Het bleek, dat de scheiding niét is d-orgegaan. o Prinses Beatrix bezocht peil van 1 oktober 1954. Zij heeft bij de middenstand nogal ontstemming gewekt. En de oppositie in de Twee de Kamer tijdens het debat over de begroting van economische zaken was vrij stevig. Minister Zijlstra vond deze beschikking voor bepaalde branches niet overbodig. In tegen stelling tot de middenstanders, die haar ondoelmatig en discriminerend vonden. Men moet, zo was het standpunt der middenstanders, niet de gehele mid denstand pressen als er bezwaren zijn tegen bepaalde branches. In middenstandskringen verklaarde men ons, geen enkel bezwaar te heb ben tegen de voorwaarden die mi nister Zijlstra wil stellen. In de eerste plaats, zo zei men ons, is de prjjsstabilisatiepolitiek van de re gering juist in het belang van de middenstand. In de tweede plaats kan de middenstand aantonen, dat in de meeste gevallen geen enkele aan leiding bestaat om de handelsmarges te verhogen. Hoe het zij, deze ver klaring kan de minister niet onwel kom zijn geweest. Vooral nu hij er nog steeds in slaagt om deze wintermaanden het prijs indexcijfer volledig in de hand te houden Gisterochtend om tien uur heeft de be windsman eveneens op de Hogë Ve luwe een gesprek gevoerd over de economische situatie met vertegen woordigers van de industrie. LONDEN, 24 jan. (Reuter) Blij kens de gegevens van Lloyd's register was de in Nederland in aanbouw zijn de scheepsruimte einde 1955 69.972 ton kleiner dan einde september j.l. met in totaal 509.03(Tton scheepsruimte in aanbouw handhaafde Nederland zich echter op de vierde plaats onder de scheepsbouwende landen. Verreweg de grootste producent bleef Engeland, waar einde 1955 2.226. 190 ton scheepsruimte in aanbouw zijnde scheepsruimte met 258.074 ton steeg tot 831.945 ton De op twee na grootste producent was Duitsland, dat door Japan van de tweede plaats werd verdrongen. De in Duitsland in aan bouw zijnde scheepsruimte steeg met 34.836 ton tot 748.674 ton. Andere belangrijke scheepsbouwen de landen waren: Italië (458.890 ton), Frankrijk (401.785 ton), Zweden (370. 316 ton), Noorwegen (246.023 ton), Spanje (168.131 ton), Denemarken (134.393 ton), België (119.375 ton) en de Verenigde Staten (104.320 ton). LONDEN, 24 jan. (Reuter). De nieuwe leider van de Britse labour-op- positie-partij, Hugh Gaitskell, heeft Dinsdag in het Lagerhuis zijn eerste grote rede gehouden en, sprekend over de kwestie van het Britse oorlogsmate riaal dat via landen op het Europese vasteland in Israël en Egypte is te rechtgekomen, een ernstige aanval op de politiek van premier sir Anthony Eden gedaan. De regering heeft toegelaten dat het bewapeningsevenwicht in het Midden oosten is verstoord ten gunste van de Arabische landen, zo zei hij onder meer. 's-GRAVENHAGE, 24 jan. „Ik be treur het dat de krijgsraden voor deze feiten doorgaans voorwaardelijke straffen of een geldboete opleggen", zo zeide de advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof in zijn requisitoir in de zaak tegen de 23-jarige res. luite nant-vlieger, H. W. H. uit Nijmegen, die, zo luidde o.m. de dagvaardiging „in afwijking van zijn opdracht boven zijn woonplaats kunstvluchten heeft vertoond." Tweemaal was hij met een meteor van het 322e squadron boven de stad geweest waar zijn ouders en verloofde woonden, de eerste mgal op 15 juni j.l. en de tweede maal begin oktober. Die eerste keer was hij boven de bebouwde kom een duikvlucht begonnen en hij had deze, volgens ooggetuigen, doorge zet tot ongeveer 200 meter. De tweede keer had hij enige „rolls" gedraaid, volgens ooggetuigen boven de bebouwde kom van de stad. De jeugdige vlieger is thans gedemo biliseerd, doch de advocaat-fiscaal vond dit geen aanleiding (ook al uit het oogpunt van generale preventie) om met de strafmaat daarmee reke ning te houden. Hij eiste een gevange nisstraf van twee weken. Zoals gemeld vloog bij Los Angeles een sneltrein uit de bocht, waardoor 35 passagiers werden gedood. Op deze foto zien we nog een aantal gewonde passagiers met op de achtergrond de gekantelde trein. Verscheidene reizigers werden door deze trein verpletterd nadat zij eruit geslingerd waren. Rust in zone van El Aoedja JERUZALEM, 24 januari Egypte heeft het „vredesplan" dat de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjoeld, heeft opgesteld voor de gedemilitairisseerde zone van El Aoedja, aanvaard. In deze zone hebben vorig jaar november Egypte en Israël bloedige gevechten geleverd. Hammarskjoeld'g plan voorziet in het opnieuw vaststellen van de grens, verwijdering van mijnen en wapens en beperking van het aantal militairen binnen de gedemiiitairiseerde zone. De Nederlandse parlementaire delegatie voor de Antillen is op zjjn plaats van bestemming aangekomen. Op deze foto zien we hoe de waar nemend voorzitter der Antilliaanse staten de Nederlandse delegatie voorzitter Van Sleen begroet. Links de griffier der Antilliaanse staten, de heer F. D. van Gieken. Op de achtergrond enkele statenleden. De secretaris generaal der V.N. deel de dit op een persconferentie te Jeru salem mede, nadat hij een onderhoud had gevoerd met de Israëlische pre mier David Ben Goerion en de minis ter van buitenlandse zaken Mosje Sha- ret. Later werd medegedeeld dat Egypte zijn strijdkrachten reeds uit de gede militariseerde zone heeft teruggetrok ken Hammarskjoeld's voorstellen zullen, zo deelde later generaal majoor Bnrns, de stafchef van de V.N. in Palestina mede, over ongeveer een week ten uit voer worden gelegd. Intussen wordt uit Damascus ge meld dat generaal Burns aan de Sy rische regering nieuwe voorstellen heeft toegezonden die zijn gericht op het verminderen van de spanning langs de Syrisch-Israëlische grens. Deze voorstellen zijn dinsdag besproken op een bijeenkomst te Damascus tussen premier Said Ghazzi en andere hoge functionarissen. Verwacht wordt dat de Syrische regering binnen enkele dagen haar standpunt inzake deze voorstellen zal bekendmaken. Hammarskjoeld wilde niet antwoor- Economische boodschap museum AMSTERDAM, 24 jan. Vanmid dag heeft Prinses Beatrix, in gezel schap van een lerares van het Baarnse lyceum en twee van haar klasgenoten een bezoek gebracht aan het museum Willet Holthuysen te Amsterdam, waar op het ogenblik de tentoonstelling „Kind en kinderleven in Nederland van 15001900" wordt gehouden. De Prinses, die werd rondgeleid door de heer E. R. Meijer van het Rijksmu seum, toonde zeer veel belangstelling voor het geëxposeersde. WASHINGTON, 24 januari (Reuter- A.F.P.) In zijn jaarlijkse economi sche boodschap heeft president Eisen hower vandaag het congres verzocht groter steun te verlenen aan zijn inter nationale handelspolitiek, daar dit een der middelen is voor de handhaving van de huidige voorspoed. Amerika kan op verscheidene wijzen een rol spelen bij het vrijmaken van de internationale handel en de presi dent stelde voor dit doel het congres voor de Amerikaanse douanetarieven en -procedures te vereenvoudigen, toe te treden tot de organisatie voor han- delssamenwerking, die in de plaats zal komen van de organisatie der alge mene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), verder een nieuwe campagne te beginnen ter uitbreiding van de Amerikaanse kapitaalinveste ringen ten behoeve van de ontwikke ling der welvaartsbronnen van be vriende landen en voort te gaan met krachtiger programma's voor de ver lening van militaire en economische hulp aan het buitenland. NIEUWE MAATREGELEN NODIG President Eishower verklaarde voorts te vertrouwen, dat het in 1955 bereik te hoge peil van de produktie, de werkgelegenheid en de inkomens over het geheel genomen in het lopende jaar zal worden gehandhaafd en dat de algemene omstandigheden gunstig zullen blijven voor een nieuwe econo mische expansie. Amerika moet echter niet uit het oog verliezen, dat zijn welvaart in sterke mate afhankelijk is van de „internationale economische en politieke omgeving". De Verenigde Staten hebben op het gebied van de liberalisatie van de internationale han del nog niet voldoende gedaan en het is dan ook dringend noodzakelijk, dat het congres nieuwe maatregelen neemt. De huidige welvaart is bereikt, al dus Eisenhower, met volledige werk gelegenheid, stijgende inkomens en 'n stabiele dollar. Men moet echter niet vergeten, dat in een hoog ontwikkelde economie ais die der Verenigde Staten de dreiging van inflatie of van een re cessie nimmer ver af is. den op de vraag of hij de tijd thans aangebroken ziet voor rechtstreekse besprekingen tussen Israël en Egypte. Er was evenwel geen sprake van dat hij zijn bemiddeling in het Israëlisch- Egyptisch conflict zou aanbieden. Hij zocht slechts, zo zei hij, een weg om te komen tot verbetering van de toestand in het Midden Oosten. DE HOUDING VAN DE GROTE DRIE Inmiddels is, zo seint Reuter uit Lon den, premier Eden van Engeland met de „Queen Elisabeth" scheep gegaan naar Amerika waar hij een bespreking zal voeren met Eisenhower. Over deze bespreking heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles in zijn wekelijkse pers conferentie vandaag iets meer verteld. Deze bespreking zal ondermeer ge wijd zijn aan de houding die de Grote Drie zullen aannemen indien in het Midden-Oosten een der partijen in het geschil tussen Israël en zijn Arabische buurstaten tot de aanval overgaat. Mogelijk, zo zei Dulles, dat gespro ken wordt over een nieuwe overeen komst voor de tenuitvoerlegging van de Amerikaans-Brits-Franse verkla ring van 1950, waarin werd gezegd, dat de drie betrokken staten hetzij namens de Ver. Naties, hetzij op eigen initiatief „geëigende maatregelen" zouden ne men, indien een der partijen in het Pa lestijnse geschil tot de aanval zou over gaan. Voordat echter opgetreden zal wor den, zal alle mogelijke moeite worden gedaan om de internationale organi satie tot actie te bewegen. Alleen het Sowjet-veto kan hier moeilijkheden geven, daar was men he twel over eens. Bij een derde stemming is de socia list Andrê le Troquer tot voorzitter van de Franse nationale vergadering geko zen. De eerste twee stemmingen leverden geen absolute meerderheid op. Bij de derde stemming was een eenvoudige meerderheid voldoende. Het komende bezoek aan ons land HOOGEVEEN, 25 jan. In het ge hucht Lombok, tussen Beilen en Wes- terbork, is gisteren een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een vrouw is gedood, terwijl drie personen werden gewond. Door tot nu toe onbekende oorzaak botste een personenauto, bestuurd door de heer G. D. uit Hoogeveen tegen een boom. Een der inzittenden, mevrouw B. D. uit Dwingelo, werd op slag ge dood. De heer D., een dochter van me vrouw B. en de verloofde van mej. B., de heer R. B. uit Zwiggelte, kregen al len een hersenschudding en verwon dingen. moeten volgens Brentano worden ver wezenlijkt, opdat zo snel mogelijk een Europese eenheidsmarkt op zo breed mogelijk gebied tot stand zal komen. Brentano sprak zich voorts voor een snelle ontwikkeling van een Europese atoomgemeenschap uit. De bondsregering stelde de duitse eenheid niet uit egoisme op de voor grond, doch veeleer uit de ov~ -'••liging, dat de ontspanning in Eurr. kos ten van Duitsland geen du e op lossing zou kunnen brengen, al> us be toogde minister Von Brentano ten slotte. (Van de corresp. van het ANP) BONN, 24 jan. Problemen der Europese samenwerking en een reeks van tussen Nederland en Westduits- land hangende bilaterale vraagstukken zullen worden behandeld tijdens het tweedaags bezoek, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr Heinrich von Brentano, begin maart aan ons land zal brengen. Von Brenta no deelde dit vandaag mede aan een lunch der buitenlandse pers in Bonn. Hij voegde eraan toe, dat bij niet het plan heeft concrete voorstellen mee naar Den Haag te brengen. Von Brentano voegde aan zijn ver klaring uitdrukkelijk toe, dat hij ook inzake het vraagstuk der Bredase ge vangenen geen concrete voorstellen wil doen. Hij wilde zich, waar het deze kwestie gold, slechts beperken tot een persoonlijke opmerking. Het geldt hier een probleem, dat slechts op zuiver humanitaire grond slag besproken kan worden. Iedere be handeling ervan in het openbaar kan slechts nadelen brengen. DUITSE INITIATIEVEN Von Brentano kondigde aan, dat ie der nieuw Duits initiatief in de inter nationale politiek zich in nauwe over eenstemming met de bondgenoten van het land zal ontwikkelen en dat het gericht zal zijn op de groei van de be staande systeem van bondgenootschap en de verdere ontwikkeling van de Eu ropese gemeenschap in de geest van de besluiten van Messina. Deze besluiten lagere temperaturen dan giste. 's-GRAVENHAGE, 24 jan. H.M. de Koningin heeft zich, ter gelegen heid van het 40-jarige bestaan van de koninklijke Nederlandse jaarbeurs, be reid verklaard haar naam te geven aan de nieuwe hal van de jaarbeurs te Utrecht. De Koningin is voornemens de openingsplechtigheid van deze Ju- lianahal te verrichten op maandag 12 maart a.s. DE BILT ZEGT: Perioden met zon Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige, af en to^ *~.-ach- tige wind tussen West en Noc Iets

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1