Nieuws uit de Provincie UIT ZEELAND*! STEDEN BEURS MARKT VEILING Mr Roosjen sprak te Nieuwdorp Vele planoen wachten in Kloetinge op verwezenlijking Stemming viel mee; KERK Hervormde Synode van 30 jan.4 febr. Bijeen Dr Ir Mesu over het Deltaplan Middelburg Zierikzee V. Scheepvaart gedrukt De landbouwtractor onder de loep Dhr Buitenhuis bedankte als lid van de financiële commissie Scheepvaartverkeer Kanaal van Zuid-Beveland nam toe met 1178 schepen Dinsdag 24 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 ARNEMUIDEN Ongeval. Toen zaterdagmiddag de 00-jarige B. van Belzen op de bromfiets uit Middelburg naar huis terugkeerde, sprong zijn voorband juist op de Arne- brug. Van Belzen kwam te vallen te gen de brugleuning. Met enkele hoofd wonden werd hjj in het Gasthuis te Middelburg opgenomen. B1EZELINGE Voor de Herv. school. De verbouwing van de Herv. school is thans zover ge vorderd dat de officiële opening zeer aan staande Is. Ter gelegenheid van dit feit is er thans een actie begonnen om gelden bijeen te brengen voor het aanbieden van «en geschenk namens ouders, leden en belangstellenden. HAAMSTEDE CNV-propaganda-avond. Meer dan vol was de zaal, toen de heer J. Bouman, voorzitter van de CBB deze avond open de. De heer Krooshof, districtsbestuurder sprak een propagandawoord, waarna het toneelstuk „Vuur op aarde", door het CJMV-groep Samuël uit Zierikzee met succes werd opgevoerd. Ruim 150 aan wezigen tekenden op de lyst ter onder steuning van de actie „Zijn er twee soor ten Zeeuwen". s-H. HENDRIKSKINDEREN Jaarvergadering. De korfbalvereniging Tjoba hield in het gemeentelijk vereni gingsgebouw haar jaarlijkse algemene vergadering onder leiding van de heer Priester. De voorzitter nam in zijn Openingswoord de zeer bevredigende re sultaten van het afgelopen seizoen onder de loupe en releveerde de promotie van het 2e twaalftal naar de 2e klasse. He laas moest melding worden gemaakt van een nijpend gebrek aan damesleden. Tot voorzitter werd de heer Abr. Francke ge kozen, terwijl het bestuur werd aange vuld met de dames C. P. Kole en A. v. d. Maale. In de twaalftalcommissie werden gekozen mevrouw Daniëlse en de heer H. Oele. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de scheiden de bestuursleden de dames Kraak-Van de Vrie en Philipse-Daniëlse. KAPELLE Arjos bijeen. In de consistorie der Ge- ref. Kerk werd een goed bezochte ver gadering gehouden van de plaatselijke Arjosgroep waarop de heer P. de Kam uit Goes heeft gesproken over „Proble men rond de moderne oorlog." Met grote deskundigheid werden deze problemen naar voren gebracht. Na de pauze was er hersengymnastiek op politiek gebied. De heer J. C. Fossen had de leiding. Instuifwerk. Zondagavond is men op het C.J.M.V.-instuifwerk in het C.J.M.V.- gebouw begonnen met het vormen van diverse groepen voor binnenspelen. Van de zijde der jeugd was hierom verzocht en er bleek deze eerste avond veel be langstelling voor te bestaan. Concours handboogsociëteit. Door de handboogsociëteit Willem Teil werd Za terdagmiddag een concours georganiseerd op de liggende wip waaraan werd deel genomen door 32 schutters van 12 socië teiten. De uitslag was als volgt: Hoofd vogel: A. de Jonge-Vette, Willem Teil, Ovezande; le zijvogel: J. v. d. Berge, Ba tavieren, Goes; 2e zijvogel: P. Boonman, Jacoba van Beieren, Goes; le hoofdkal: W. de Jonge, A.D.L.M., Kwadendamme; 2e hoofdkal: A. Boonman, Spes Nostra, Heinkenszand; le onderkal: J. A. de Jonge, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek; 2e onderkal: A Boonman, Spes Nostra, Heinkenszand; le klep: A. de Jonge- Vette, Willem Teil, Ovezande; 2e klep: C. Raas. Willem Teil, Ovezande; 3e klep: H. Drtedijk, Doel naar hoger, Wolfaarts- dijk; 4e klep: H. Sorber, Batavieren, Goes. Meeste kleine vogels: F. Menheere, 's-Heerenhoek en C. Rijk, Overzande. De De extra prijzen waren voor: F. Menhee re, 's-Heerenhoek, W. de Jonge, Kwaden damme; P. Pantus, Goes, F. van Leenhout, Goes, J. Glas, Kapelle, A. Schouwenaar, Wolfaartsdijk, H. A. Mol, Kapelle, H. de Fouw, Goes, P. Boonman, Goes, C. Raas, Ovezande en A. de Jonge, Ovezande. KOUDEKERKE N.C.VB. In de dezer dagen gehouden vergadering der afdeling van de N.C.V.B. onder leiding van mevrouw Hoekstra gaven zich weer 13 nieuwe leden op. Na de pauze heeft Dr. P. C. Kraan uit Vlissingen gesproken over de invloed van het godsdienstig en geestelijk leven op ziekte en gezondheid. Er werden heel wat vragen gesteld en beantwoord. Op 23 februari hoopt Drs. O. Jager te Vrou wenpolder te komen spreken. KRABBENDIJKE N.C.V.B. Op de maandelijkse verga dering van de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft ds A. T. Besselaar, geref. predikant ter plaat se gesproken over het onderwerp: „De jeugd van tegenwoordig". Mej. Domi- nicus had de leiding. KRUININGEN 80 flessen bloed. Dat Kruiningen goed en.bloed over heeft voor zijn. mede mens is nu wel duidelijk. In de.maand attdUiQ 's-GRAVENHAGE, 23 jan. De vergadering van de generale synode der Ned.-Herv. Kerk, die van 30 jan. tot 4 febr. op „Woudschoten" wordt gehouden, zal een moderamen voor 't nieuwe zittingsjaar kiezen. Bovendien zullen benoemingen worden gedaan, in verscheidene raden. Eén zitting zal gewijd zijn aan de behandeling van het rapport over de verhouding der richtingen. Wat de verhouding tot de andere kerken be treft zal een rapport ter sprake komen van de commissie voor het gesprek met de Geref. Kerken en een rapport voor het gesprek met de Evang. Lu therse Kerk. De synode zal zich voorts bezighou den met het oecumenisch diaconaat, dat reeds in de vorige vergadering besproken werd naar aanleiding van de nood der Grieks-Orthodoxe Kerk in Istanbul. Het moderamen heeft met het oog hierop contact gezocht met de stichting oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen en met de alge mene diaconale raad. Voorts zal een rapport worden b& handeld van de commissie, betrekking hebbende op brieven van Dr. H. Berk hof c.s. en „Kerk en Vrede" over de houding van de kerk ten aanzien van het bewapeningsvraagstuk. Tenslotte zal een zitting zijn gewijd aan een aantal jaarverslagen, aan het commissariaat voor maatschappelijk werk en aan het theologisch hoger on derwijs. Bij dit laatste punt zal de ar- h"id van het theologisch seminarium sprake komen alsmede de versla gen van de gedelegeerden voor het colloquium. Beroepingswerk Ned. Herv. kerk Beroepen te Emmen, R. G. v. d. Voet, voorg. Ned. Prot. Bond te Bussum. Aangenomen naar Vriezenveen, H. Pol te Wilnis. Bedankt voor IJsselmuiden, H. Har- kema te Zeist. Geref. kerk Beroepen te Hijken-Krabbendam, A. Prins, cand. te 's-Gravenzande; te Minnertsga-Midwolda, G. van Halse- ma, cand. te Hilversum. Aangenomen naar Dordrecht, voor het werk van de stichting Jeugdhaven, J. Bonda te Stavoren; naar Stellen dam-Melissant, W. Netjes, cand. te Kampen. Bedankt voor Amsterdam-West (6e pred. pl.), G. N. Lammens te Rotter dam-Kralingen; voor Hazerswoude- Hallum, M. T. Minnema te Monniken dam. Chr. Geref. kerk Beroepen te Zwolle, A. C. Noort te Meppel. B dankt voor Middelburg, M. Vliet- tra te Eemdijk. ze gemeente n.l. 80 flessen bloed af aan het Rode Kruis, ter bereiding van het zo nuttige en levensbelangrijke plasma. Contactavond Wandelvereniging. De Wandelsportvereniging „Krulningen-Bie- zelinge" heeft haar eerste contactavond in de Korenbeurs gehouden. De avond werd gevuld met schetsjes, muziek, etc., door en voor de leden. ST ANNALAND Regie-object. Naar wij vernemen, zal een regie-object in herverkavelingsver- band worden geopend onder de gemeente Tholen. Het aantal arbeiders, dat hierop zal worden geplaatst, bedraagt 100. Opbrengst kinderzegels. De kinderpost zegelactie op het eiland Tholen heeft bruto opgebracht I 687,36. Opbrengst bazar W.H.S. De onlangs ge houden bazar ten hate van de sportver eniging W.H.S. te Sint Annaland heeft netto opgebracht 2.215,55. BERGEN OP ZOOM, 23 jan.— In hotel „De Korenbeurs" hield maan dagavond voor de leden van het de partement Bergen op Zoom van het Nut van het Algemeen dr. ir. F. P. Me su, lid van de Deltacommissie en voor zitter van de studiecommissie van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening een lezing over het Deltaplan. Uitvoerig vertelde hjj wat aan de afsluiting van de Zeeuwse en Zuid- Hollandse waterwegen vastzit. Hij ver klaarde, dat, wanneer de ramp op 1 febr. 1953 14 dagen eerder had plaats gevonden, niet alleen Zeeland, maar vrijwel geheel Zuid-Holland was over stroomd. Door de afsluiting van de zeegaten kan de verzilting van de Waterweg worden teruggedrongen, wat niet al leen van groot belang is voor Rotter dam, maar ook voor het Westland. Naar zijn mening is de afsluiting te prefereren boven de verhoging en ver zwaring der bestaande dijken. Met voorbeelden toonde hij dat aan. Ten slotte wees dr. ir. Mesu op de voor- en nadelen van de afsluiting. De oes- SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. 100W Amst. Rubb. 12554 12614 99 Moeara En. 1043 1027 9654 Band. Rubb. 185 185B 9954 Kend. Lemb. 80L 86L 100 O. Java Rubb. 5254 53 9754 De Oostkust 182 7554 Serbadjadi 5554 5494 15954 Holl. Am. L. 21554 2105a 24854 K.J.Ch.Pv. 197 19454 30744 N.B. K. Boot 221 21554 31254 K. Paketvrt 201 19654 185 K. Rott Lloyd 194 189 30254 N. Sch. Unie 20194 19854 315 Omm. Schvrt 260 255 275 Stvmij Ned. 28754 H.V.A. 450 Java Cult. 308 N.I.S.U. 32554 Vorstenland. Dito 6 pref. 19854 Ver. Dell Mij 13854 34284 Senembach 100 271 Müller Co. 302 Amst. Bank 260 Esc. Bank Rott. Bank Twentse Bk N.B. Anlem 3 Ned. 1953 3-354 N. '47 9954 3 Doll.len. '47 9054 3 Inv. Cert. 9954 3 N. 1962-64 3 Grootb. '48 Cultuurbank N. Hdlsbk N. Hand.mij A.K.U. B. Jurg. Berk. Pat. Calvé Delft Fokker Gelder Zn Kon. Hoogo. Ned. Ford Ned. Kabelf. Phil. Gloeil. 9754 7754 160 25254 31054 31554 18794 306 316 27754 455 310 32854 Unilever Wilt. Fjjen. Bill. I rubr. Bill. II rubr. Dordtsche P. Dito 7% pref. K. Olie 100 K. Olie 1000 34694 271 390 305 64154 61994 61954 303 64354 64354 618 61854 213 137H 7954 4954 13594 Overz. Gas 25654 25954 89 178 48 13644 9454 30054 263 205 25054 250 88 17254 Borneo Sum. Internatio Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Anac. Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada Gen. Motors Int. Nickel Kennecott Rep. Steel St. Brands U.S. Stbel North. Am. C, Cities Serv. Cont. Oil Midc. Oil Philips Oil Shell Oil Tidewater Baltimore Ches. Ohio Miss. K. Tex. New York C. Pennsylvania Can. Pac. 125/1 123 157 15654 B 8 2254 48)4 4754 6»! 06 16254 15054 7854 77)4 129 131 13154 80)4 79"/. 11654 11454 4444 41 41)6 41 5354 5254 5754 5754 80 04)4 66 33)4 32)4 44)4 4454 5354 54 1554 1554 24)4 2454 33)4 33 Ingezonden Mededeling (Adv.) december J J. stond de bevolking van de- ter- en mosseleultuur komt in gevaar. „Het Boek voor de wereld van morgen" De film „Het Boek voor de wereld van morgen", die in Nederland wordt vertoond onder auspiciën van het Ned. Bijbelgenootschap circuleert momen teel in de hoofdstad. Gisteravond tij den de wijkavond van ds. J. H. den Boer (Geref. kerk) is deze rolprent vertoond, dinsdag, woensdag en don derdag zal een vertoning plaats vin den tijdens Herv. wijkavonden en ten slotte vrijdag weer vóór een wijkavond van de Geref. kerk. Deze film geeft 'n beeld van de verspreiding van de Bij bel. Dadrnaast is ook aandacht ge schonken aan de geschiedenis, hoe de allereerste Bijbels in druk verschenen, en dat alles met een passende historische entourage. Oude kostbare Bijbels verschenen op het doek. Te genwoordig gaat het drukken veel eco nomischer de Bijbelverspreiding kon hierdoor een grote vlucht nemen Dit komt in deze film goed naar voren. De camera neemt de toeschou wer mee naar verre landen, waar bruin en blank, geel en zwart lezen de in hun taal verschenen Bijbel. Het aantal vertalingen is dan ook groot, het Boek der Boeken is dank zij de vertalingen en de technische mogelijk heden doorgedrongen tot in de uithoe ken der aarde, of, zoals het gesproken woord van de film het uitdrukt, tot „all the people on earth". Hoewel de ze film op sommige punten doordron gen is van een typisch, minder prettig aandoend amerikanisme, geeft zij van de Bijbelverspreiding een goed beeld. NIEUWDORP, 23 jan. Na ingeleid te zijn door de voorzitter van de A.R.- kiesvereniging, de heer A. Sandee, die met enkele woorden wijlen mr. J. A. de Wilde herdacht, sprak mr. A. B. Roosjen over het onderwerp: „Wat doen wij?" Mag er bij de algemene beschou wingen een milde kritiek zijn geweest over het beleid van het zittende kabi net, men moet zich niet voorstellen dat bij de komende verkiezingstrijd de verschillende partijen elkanders stand punt even mild zullen waarderen. Eén der fractievoorzitters heeft gezegd, dat het zal gaan tussen conservatief en progressief, daarbij het voorrecht van progressiviteit vanzelfsprekend alleen voor zijn partij opeisend. Maar wij, A.R., willen niet bestempeld worden als conservatief. Onze vooruitstrevend heid richt zich op gerechtigheid in de maatschappij als eis van het chr. be ginsel, gegrond op de heilige Schrift. Het goed recht van de, wat men pleegt te noemen, conventionele partijen, zal mede in geding zijn bij de verkiezings propaganda. Spreker betreurde dat 't Herderlijk Schrijven een negatief standpunt inneemt ten opzichte van de chr. organisatie en de chr. politiek. Hoewel onbedoeld is hiermee een ge ducht wapen gegeven in handen van hen, die er van uitgaan, dat politieke activiteit en godsdienstige overtuiging niets met elkaar te maken hebben. De heer Roosjen toonde aan uit het pro gramma van beginselen der A.R. par tij dat ook op het terrein der practi- sche politieke levensbeschouwing van grote betekenis is. Wij moeten onze A.R. beginselsen belijden, dat is brood nodig Met enkele voorbeelden maakte hij duidelijk dat er een bedroevende onkunde op dit gebied moet worden geconstateerd. Met een opwekking tot trouw in de politieke strijd beëindigde de heer Roosjen zijn met grote aan dacht door het talrijke publiek aange hoorde rede. Weekbladen dwarrelden over Blauwedijk Men kan het tegenwoordig bijna als een voorrecht beschouwen, wanneer men, betrokken bij een verkeersdelict, geen „persoonlijk letsel" oploopt. Zo ook de fietsende heer M. J. P. uit Sou burg, die rustig over de Blauwedijk peddelde, totdat hij werd ingehaald door een autobus van de Stoomtram Walcheren. Deze bus raakte iü. zijn bagagedra ger. De wielrijder kwam te vallen maar kon ongedeerd weer overeind- krabbelen. Een aantal weekbladen, dat in de fietstassen van de heer P. zat,' moet echter als verloren worden be schouwd: deze werden volkomen ver nield. Een en ander gebeurde gister middag om kwart voor twee. De bus' kwam er zonder schade af. De politie' stelt een onderzoek In. Jaarfeest CJMV jongensclubs Voor twee propvolle benedenzalen, hebben de CJMV-jongensclubs hun jaarfeest in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw geViercki De heer H. Bakker, hulpprediker, sprak een ope ningswoord, waarna J. den Haan een bijbelinleiding hield over Naaman. Leuke schetsjes en het toneelspel „De zoon van de stroper" vulden het verdere deel van de avond. Een en ander viel zeer in de smaak. Ds. J. P. van Roon sloot de welgeslaagde avond. Waar zijn B 8 onze schepen^ AAGTEDIJK: 21 te Antwerpen. AKKRUMDIJK: 22 pas Flores Azoren. DELFSHAVEN: 22 St Pauls Rock. ENA: 23 te Rotterdam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT: 22 in Golf van Suez. NESTOR: 21 van Curacao. SCHIE: 22 te Barcelona. TJIPONDOK: pas 22 Singapore. WESTERDAM: 21 van Rotterdam nr New York. WILLEM RUYS: pas 22 Gibraltar. ZUIDERKRUIS: 22 bij Kp Finisterre. AMSTERDAM, 23 jan. Na de for se koersverliezen van zaterdagmorgen J.l. Is de stemming betrekkelijk meege vallen. De handel had echter weer niet veel te betekenen. Kon. Olie zag zich per saldo 4 punten ontgaan en sloot op 618, zaterdagmorgen was de koers in gezakt tot 614. Ook AKU hield zich goed en noteerde slechts drie punten lager op 30744. Philips en Unilever boekten eveneens een verlies van onge veer 8 punten. De stemming op de scheepvaartsector was bepaald gedrukt. Van bevoegde zijde is er op gewezen, dat de buitenlandse reders regerings steun ontvangen bij het plaatsen van orders op Nederlandse werven en dat de Nederlandse reders hierdoor ge dwongen zijn hun orders in het (duur der) buitenland te plaatsen. Deleidende soorten verloren over het algemeen 4 k 5 punten. De cultuursector had een enigszins verdeeld verloop. HVA en Verenigde Dell noteerden een puntje la ger, doch Amsterdam Rubber was een fractie beter op 126y^. De bankaandelen lagen wederom zwakker ln de markt, vooral Amsterdamse bank en Rotter damse bank, die beiden 3 punten ver loren. Nederlandse Overzee Bank werd onveranderd geadviseerd op 236. Gul densbeleggingen stil en een kleinigheid luier. Prolongatie 2% pet. GOES, 28 jan. Voor de landbouw- smeden uit Zeeland en West Brabant heeft Ir. Coolman van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisa tie te Wageningen zaterdagmiddag te Goes het nieuwe Service-Reglement Landbouwtractoren toegelicht en be sproken. Ir. Coolman, die voorzitter is van de betreffende commissie, wees er ln zijn betoog op, dat men de laatste jaren steeds meer tot de overtuiging kwam, dat er op het gebied van de handel in en de nazorg van traetoren iets moest gebeuren. De vaak verleidelijke aanbiedingen van de concurrerende handel enerzijds en de door de boeren dikwijls veel te hoog gestelde eisen anderzijds, hadden tot gevolg, dat allerlei moeilijheden ontstonden, wanneer er, na het inge- bruik nemen van de trekker, service verleend moest worden. „Service" is een zeer omvangrijk be grip, evenals garantie, maar het is noodzakelijk, dat belde partijen bij het afsluiten van de koop weten waaraan men zich heeft te houden. Er zijn nu een aantal voorwaarden opgesteld en koper zowel als verkoper kunnen bij de verkoop van een trekker besluiten op deze voorwaarden de transactie af te sluiten. In deze voorwaarde zijn o.a. opgenomen: Verkoper moet zorgen, dat bij even tuele moeilijkheden met de trekker ge zorgd kan worden, dat de koper binnen redelijke tijd weer geholpen kan wor- dèn. Hij moet dus zorgen voor een be paalde onderdelen-voorziening, gereed schappen enz. Garantie wordt verleend alleen op fa- brieksfouten en materiaalfóuten, voor dé duür van 6 maanden. Nieuwe delen worden dus gratis verstrekt, maar de kosten van montage en demontage zijn voor rekening van de koper (tenzij in de koopovereenkomst anders wordt overeengekomen). Dit is de in de han del algemeen gebruikelijke regel, hoe wel hiervan in de trekkerhandel nogal eens afgeweken wordt. Hierna behandelde een brigadier van de gemeentepolitie te Goes de nieuwe Verkeersvoorschriften in de landbouw en ook op dit gebied bleken nog heel wat moeilijkheden te zijn. In het algemeen is het zo, dat de ge bruiker van een trekker niet op de hoogte is van de eisen, die gesteld wor den door de wet, maar bovendien ls hij ook niet doordrongen van de gevaren, waaraan hij zich vaak blootstelt. Ook ln dit opzicht heeft men als landbouwmechanisatiebedrjjf de taak ln de eerste plaats degelijke voorzieningen aan trekker of wagen uit te voeren, maar in de tweede plaats ook de ge bruikers te wijzen op de noodzaak er van. AANBESTEDINGEN Grote behoefte aan vergaderzaal KLOETINGE. In de hedenavond gehouden raadsvergadering heeft bur gemeester Schimmelpenninck-van der Oye in zijn nieuwjaarsrede gewezen op de vele verbeteringen, die in het afge lopen jaar zijn tot stand gekomen. Het teruglopen van het inwonertal schreef hij toe aan de opheffing van het rust huis „De Dreef". Toch zal getracht moe ten worden om het inwonertal op peil te houden om de nodige bouwvolume te krijgen. Er blijft grote behoefte bestaan aan een vergaderzaal, terwijl diverse an dere plannen op verwezenlijking wach ten. Het oudste raadslid, de heer R. Buitenhuis dankte B. en W. voor het gunstige bestuursbeleid. Aan mej. C. den Toonder werd eer vol ontslag verleend als schoonmaak ster van de openbare kleuterschool. Tot haar opvolgster werd benoemd mej. S. M. de Toonder. Op voorstel van B. en W. zullen dit jaar 25 perceeltjes tuingrond in gebruik worden gegeven tegen vijf cent per vierkante meter. Aan de landbouwer W. Aarnoutse zal de volle schadevergoeding betaald wor den voor het weiland „De Hem", waar op het nieuwe schoolgebouw zal ge bouwd worden. De vrijkomende opper vlakte van dit weiland kan nu mis schien worden gebruikt voor de aanleg van volkstuintjes, terwijl ook het plan geopperd werd om er een speelplaats van te maken voor de jeugd. Tijdens de rondvraag deelde de heer R, Buitenhuis mede, dat hij de finitief wenst te bedanken als lid van de financiële commissie. De voorzit ter dankte hem voor het vele werk, dat hij tijdens zijn langdurige zitting in de commissie heeft gedaan. Naar aanleiding van dit bedankje deelde de heer Koster (C.H.) mede. dat zijn fractie heeft bepaald een lid uit de financiële commissie terug te trek ken. De heer J. van Liere blijft de C.H. vertegenwoordigen en de heer Koster zal zich terugtrekken. Te Gafso aan de Algerijnse grens zijn zondag bij gevechten tussen Franse troe pen en opstandelingen 29 rebellen ge sneuveld. De Fransen, die twee doden verloren, namen negen opstandelingen gevangen. Verbouw Groene Kruis- gebouw te Tholen THOLEN, 23 jan. Door het be stuur van Het Groene Kruis werd aan besteed de verbouw van het Groene Kruisgebouw. Er werd als volgt ingeschreven: Metselwerk: Gebr. de Korte f3997; Timmerwerk: C. B. Bijl f3120; Iz. Lindhout f 2432; Glas en schilderwerk: A. A. van Stee f 857.50; A. G. Engel vaart f840; IJzer-, zink-, loodwerk en sanitair: J. van Dijk f 1487.30; B. W. van Dijk f 1555; G. Contant f 1761.20; Electr. installatie: G. Vis f694.90. Ge gund aan de laagste inschrijvers. Aan de firma J. van Vossen en K. Moerland te St. Annaland werd door de Ned. Heidemlj gegund het egaliseren en graven van kavelsloten in de Veerpolder, Margarethapolder en de Oud-Kempenhofstedepolder voor de som van f 193.000. Als laagste inschrijver is aan de fa. J. Moerland Zn te Sint Annaland het rekonstrueren van het stationsplein te Zevenbergen gegund voor 24.000, Door de Heide Mij is aan de fa. Eleveld te Groningen gegund het maken van twee betonnen bruggen in de Schakerloopolder voor 86.360, Het fraaie herenhuis aan de Markt te Tholen (thans bewoond door de landbou wer A. Verduit) is onderhands verkocht aan de heer De Loof, cand. notaris. Twee Hongaarse vliegtuigen in Oostenrijk neergestort BERGEN OP ZOOM, 23 jan. Groenten en fruitveiling: Bloemkool 35—47; Sla 6—7; Kroten 5—6; Rode kool 6—7; Witte kool 5,506; Sav. kool 1225; Prei 1219; Spruiten 2049j Boerenkool 1014; Witlof 2449. Appelen: Goudreinette 3940; Belle fleur 2540. Peren: Comt. de Paris 30—55. GOES, 23 jan. Groenten: Sprui ten All 2635, afw. 17—26; Rode kool 68; Boere kool 34; Uien 89; Prei 33; Kroten 9; Knolselderij p. stuk 10 —13. VEEMARKT, ROTTERDAM, 23 jan. Aanvoer in totaal 1784; Vette koeien en ossen 1144; Varkens 640. Vette koeien 2.82—3.12, 2.60—2.82, 2.402.60; Varkens (lev. gew.) 1.77, 1.75, 1.73. GKAANBEURS. ROTTERDAM, 23 jan. Binnen landse granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam: Tarwe door verlaging van het mengpercen- tage is de premie voor witte tarwe vervallen en noteert deze tot f27.20) Rode tarwe op vochtconditie eveneens tot f27.20; Voedergranen met weinig vraag: Zomergerst naar kwaliteit 23.5025.25; Prima daarboven) Haver naar kleur en droogte f21.75 f22.75; Extra blanke daarboven; Rog ge iets vaster doorsneekwaliteit f23.25) Bakrogge f23.75; Peulvruchten flauw: Groene erwten tot f34; Schokkers tot f 38; Bruine bonen tot f 50. AARDAPFELBEURS. ROTTERDAM, 23 jan. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts: Eigenhei mers f 11.50f 12; Bintjes f 13.50f 14{ Bevelanders f 11; Koopmansblauwé f 10.50f 11; Meerlanders f 11; Export klei, op huidige prijzen geen export mogelijkheden voor klei-aardappelen. Export zand, 35 mm opwaarts f 9{ Voer-aardappelen f2.75f3.25. Prij zen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voof de verkoop van consumptie-aardappa- len op wagon, schip of auto. VISMIJN VEERE, 23 jan. 225 exp. garn. 241 298; 16 schar 64. HANSWEERT, 23 januari Vergele ken met 1954 zijn er in het afgelopen jaar 1.178 schepen (1.121.676 ton) meer het Kanaal van Zuid-Beveland gepas seerd. Het aantal sleepboten en sloep schepen is wat verminderd en het aantal motoren is toegenomen. (Tussen haakjes vermelden we de cijfers van 1954). Er passeerden in 1955 totaal 77.887 (76.709) schepen met een 'inhoud van 34.606.319 ton (33.484.643). Daar-, an waren 54.638 (51.452) schepen geladen met een Inhoud van 27.313.378 ton (25.375.367) en 23.249 (25.257) schepen van 7.292.840 (8.109.276) ton waren ledig. Daar waren o.a. bij 9.093 (9.512) sleepboten en 553 (576) coasters van welke laatste er 237 (284) geladen waren en 315 (292) ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 2.681 (3.481) geladen sleepschepen van 3.381.120 (4.366.648) ton en 117 (44) van 143.710 (55.008) ton waren ledig, en 6.482 (6.322) geladen motorschepen van 3.711.055 (3.389.601) ton en 539 (386) ledige van 443.531 (338.538) ton naar België en 1.715 (1.391) geladen sleepschepen van 1.990.262 (1.649.758) ton en 47 (154) ledige van 53.064 (166.029) ton en 4.717 (3.622) geladen motorschepen van 3.015.789 (2.313.888) ton en 340 (1.092) van 177.064 (554.957) waren ledig. In totaal passeerden er 24.236 (23.472) geladen motorschepen van 9.432.718 (8.776.942) ton en 7.953 (7.224) ledige van 1.980.803 (1.546.907) ton en 4.251 (4.910) geladen sleepschepen van 4.853.656 (3.652.102) ton en 1.127 (837) ledige van 939.259 (625.305) ton naar België en 21.827 (19.313) geladen motorschepen van 8.363.456 (7.046.371) ton en 9.816 (11.327) ledige van 2.858.762 (3.296.785) ton en 4.028 (3.406) geladen sleepschepen van 4.542.331 (3.774.644) ton en 1.379 (2.278) ledige van 1.411.069 (2.436.681) ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 48.076 (51.833) Nederlandse, 10.205 (15.769) Belgische, 2.976 (2.947) Franse, 2.989 (3.031) Zwitserse, 3.792 (2.865) Duitse, 36 (99) Engelse, 132 (158) 3 Noorse, 1 Zweed, 1 Hondurees en 1 Pool. De heer H. Heering te Zierikzee slaagde aan de Rijksuniversiteit te Lei den voor het semi-artsexamen. WENEN, 23 jan, (Reuter), Twee Hongaarse militaire straalvliegtuigen zijn zaterdag op Oostenrijks gebied neergestort. De piloot van het ene, een Rus, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden. De piloot van het an dere toestel kwam om. Nagekómen Advertentiën Met dankbaarheid geven wü kenni» van de voorspoedige geboorte van ons zoontje en broertje GERRIT JANNES (Gertjan) B. J. VAN OOST P. E. VAN OOST- KOOYMAN TONNY, ALIDA, NARDA, ALBERT, HANS, MARGRIET BERNARD Wilhelminadorp, 23 januari 1956 Het Sas 1. Plotseling nam de Here van ons weg onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer LEENDERT KEMPE in de ouderdom van ruim 67 jaar. Namens de diepbedroefde familie: C. KEMPE-GOUDSWAARD Kamperland, 23 januari 1950. De begrafenis zal plaats hebben op donderdag 26 januari 1956 des namiddags om 2 uur. Hoogwater Woensdag 25 Januari: Vlissingen: 11.51 tl. 1-81 m., u'. m. Terneuzen: 12.18 u. 1.98 m., u. m. Wemeldinge: 1.02 u. 1.52 m., 13.32 u. 1.55 m. Zierikzee: 0.45 u. m., 13.18 u. 1.32 m. 13<J

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5