Kwakzalvers hebben nog zeer grote invloed altijd Hoofdredacteur van Life krabbelt terug Bedrijfsleven in Chinese steden gesocialiseerd Hulp aan onrendabele gebieden Prof. dr. L. B. W. Jongkees ie Amsierdam Geloof der massa in wonder- genezingen nog niet veranderd Zuidpoolgebied in politieke sfeer Cyprioten moeten wapens inleveren Minder 'service' voor Westduitse soldaten Weer Nederlandse bloemen naar Rusland Dr. C. W. TL baron van Boetzelaar overleden Een kopje chocola en een Spencer f Koppen waren ongelukkig gesteld Franse onderscheiding voor minister Aigera Van Beinum verbindt zich te Los Angeles Meningsverschil tussen Eden en Harding? Amerikaanse straaljagers ongebruik „Margarine-koning" uit West-Duitsland voor de rechter Ondernemers waren voor... Soedan zal neutraal blijven KLANT li Dinsdag 24 januari 1956 ZEEUW5CH DAGBLAD pagina 3 T"~\ e elektrifikatie van ons Zeeuwse platteland neemt de laatste jaren zoals we in een vorig artikel zagen met sprongen toe. Toch brengt deze „elektrifikatie in den brede", het aansluiten van ge huchten en verspreide gebouwen, ook steeds grotere bezwaren met zich mee. Stelt men zich op een zuiver zake lijk, bedrijfs-economisch standpunt, dan zou alleszins verdedigbaar zijn de stelling, dat de aanlegkapitalen in 'n redelijke verhouding moeten staan tot de opbrengst uit het te verwachten stroomgebruik. En bij die gehuchten en verspreide gebouwen ligt de toestand in dit op zicht wel zeer ongunstig. Voor dorpen immers zijn ten hoog ste enkele kilometers laagspannings net nodig om tal van gegadigden van licht en kracht te kunnen voorzien, terwijl voor verspreide bebouwing dit geheel anders ligt, daar de kosten per afzonderlijk perceel er veel en veel hoger zijn. In 't Rapport van de „Commissie Electriciteitsvoorziening ten Platten- lande", ingesteld door het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, valt te lezen dat voor de na de oorlog tot stand gekomen aansluitingen op het elektrisch net 2213 in totaal een kapitaal van meer dan 3 miljoen gulden nodig was. De N.V. P.Z.E.M. nam daarvan een be drag van f 625.000 voor haar rekening, terwijl de gemeenten f337.000 bij droegen. V Om nog een enkel cijfer te noemen, in 1053 bedroeg de bijdrage van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elektrici- ter-s Maatschappij reeds f540.per p-.iveel, bij gemiddelde aansluitings- kosten van f 2350.Bleef het in de tuaaomst maar bij deze cijfers, och, dan zou het nog wel gaan. Doch de nog niet aangesloten per ceien geraken steeds verder van de Ümpen, transformatorenstations, net- !ten en kabels verwijderd en het nood- (zakelljk gevolg daarvan is dat de aan- ^.uitingskosten van wat nog geen licht £n kracht heeft, aanmerkelijk hoger omen te liggen dan f 2350.per per ceel. Noemde het Rapport van de „Com- fciissie Electriciteitsvoorziening ten F.sttenlande" daarvoor reeds een cijr ter van f 3500.in de laatste zitting dor Provinciale Staten werd zelfs een gemiddeld cijfer van f 5000.per per ceel niet onwaarschijnlijk geacht. Met de steeds stijgende kosten van materiaal e.a. is het de vraag of zelfs dit gemiddelde bedrag wel aangehou dan kan worden. Doch houden we het even vast, dan moet voor de circa 3000 percelen, v ïlke nog op aansluiting wachten, vol gens een heel simpele berekening, een bedrag van 15 miljoen gulden wor den neergeteld. Een jaarlijkse storting in het zgn. fonds van onrendabele gebieden van zelfs f 100.000 kan hier geen soulaas bréngen. Ook de gemeenten kunnen geen enorm hoge bedragen fourneren. En de belanghebbenden zélf? Aan hun mogelijkheden en goede wil is tenslotte ook een grens. En daarom, zo komen er niet. Er zal op andere wijze hulp ver leend moeten worden, willen we tot een oplossing van het probleem der onrendabele gebieden geraken. 't Is niet alleen in onze provincie, dat men dit gevoelt en begrijpt, ook in andere provinciën gaan soortgelijke stemmen op. En deze stemmen, ze zijn gehoord in Den Haag. Medio 1954 werd door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voprziening een „Commissie Welzijn ten Plattenlande" ingesteld, die zou moeten adviseren over maatregelen ter bevordering van de levensomstan digheden op het platteland. Als een van de eerste onderwerpen werd de voorziening van het platte land met utiliteitswerken als drink waterleiding, elektriciteit en telefoon in studie genomen. Begrijpelijk, dat deze Commissie tot de conclusie kwam, dat er aan deze voorzieningen nog al het een en ander ontbreekt en met name een aparte studiecommissie voor de problemen der elektrifikatie van het platteland alleszins gewenst zou zijn. Deze Commissie kreeg tot taak de elektriciteitsvoorziening in de onren dabele gebieden te bestuderen en we gen aan te geven, welke kunnen lei den tot een versnelde aansluiting. Het wachten is nu op de publikatie van haar rapport en de reactie van de regering daarop. Zal het gaan in de richting van de regeling, welke thans voor de Kerver- kavelingsgebieden tot stand gekomen is? Daar is het nu zo dat het Rijk de Herverkavelingscommissie 42 der kosten voor eigen rekening neemt, 18 komt verder ten laste van de eigenaars, terwijl de resterende 40 moet worden bijeengebracht door de provincie (10 de N.V. P.Z.E.M. (10 en de gemeenten (20 Het is de grote vraag of voor de niet-herverkavelingsgebieden straks dezelfde percentages uit de bus ko men, vooral voor wat het aandeel van het Rijk betreft. Met aller inspanning en hulp is er nu echter straks ongetwijfeld een mo gelijkheid om tot een versnelde elek trifikatie der onrendabele gebieden te geraken. Dat allen, die er mee te maken hebben of krijgen, deze kans niet la ten voorbijgaan! N. J. Hs. AMSTERDAM, 23 januari. Nog steeds is het geloof van de massa in wondergenezingen niet veranderd. Hoeveel er ook in de afgelopen vijf- en zeventig jaar door de vereniging tegen kwakzalverij is gedaan, vooral tegen dit geloof zal zij in de toekomst moeten strijden. Dit verklaarde prof. Dr. L. B. W. Jongkees in zijn rede ter gelegenheid van de viering van het jubileum der vereniging. De kiem der kwakzalverij ligt naar het oor deel van Prof. Jongkees in de behoefte aan magie. Redelijk denken zal slechts aan deze behoefte een eind kunnen maken. Dit redelijk denken zal bovendien moeten postvatten bij hen, die tot oordelen in een conflict tussen de officiële medische wetenschap en de kwakzalverij geroepen zijn. Nog steeds verliest de vereniging tegen de kwakzalverij processen, haar aangedaan door mensen, die zich be nadeeld achten, hoewel toch de be strijding van de kwakzalverij in het belang van de volksgezondheid is. Ais kwakzalver wilde Prof. Jongkees kenschetsen allen, die in een bepaald ziektegeval een behandeling toepas sen zonder zich van de aard der ziekte voldoende op de hoogte te hebben gesteld en zonder de gevolgen van de behandeling onder ogen te hebben gezien. Ook de medicus, die een patiënt bljjft behandelen zonder absolute zekerheid te kunnen bezitten, dat zijn behandeling geheel in overeenstem ming is met de stand der wetenschap en nalaat een meer deskundige te raadplegen, is een kwalzalver. De achtergrond van de tentoonstelling J Niet iedere kwakzalver is een be drieger, zo vervolgde Prof. Jongkees. Er zijn velen onder hen, die volledig te goeder trouw zijn, maar alleen door de dogmatische zekerheid waar mee ze hun inzichten in de praktijk brengen, een gevaar opleveren. Dat zovelen zich overleveren in de han den van de kwakzalvers is te wijten aan het feit, dat de moderne maat schappij weinig meer heeft overgela ten van het magische waas dat van Twaalf landen zullen aan spraken doen gelden WASHINGTON, 23 jan. (Reuter). In officiële kringen verwacht men, dat de twaalf landen, die dn het kader van het geofysische jaar onderzoekingen in het Zuidpoolgebied doen, aanspraken zollen doen gelden op grote stukken van dit gebied. Er bestaan aanwijzingen, dat het ge bied grote hoeveelheden koper, ura nium, zilver, goud, molybdeen (voor het harden van staal), grafiet, lood, hoornblende (een silicaat met kalk, magnesia en jjzeroxydule) en olie be vat. Ook zouden er de rijkste ijzer lagen ter wereld te vinden zijn. Boven dien kan het gebied van groot strate gisch belang zijn. Aan de onderzoekingen wordt deel genomen door de V. 'S., de Sowjet- Unie, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Argentinië, Chili, België, Zuid-Afrika en Noor wegen. Om bepaalde gedeelten is reeds strijd ontstaan, maar aangezien het Zuidpoolgebied zo groot is als de V.S. en Europa tezamen, is men te Was hington van mening, dat elk land dat aanspraken laat gelden tenslotte aan vaarde rechten krijgt op zoveel gebied als het kan ontwikkelen en gebruiken. NICOSIA, 23 jan. (Reuter). De regering van Cyprus heeft bekend ge maakt, dat alle geweren, ook jacht geweren, van particulieren ingeleverd moeten worden. De maatregel is ge nomen in het belang van de openbare veiligheid, aangezien de laatste tijd gemaskerde mannen bij overvallen op particuliere huizen een aantal jacht geweren buitgemaakt hebben. BONN, 23 jan. (Reuter). Het ge rief der thans vier weken onder de wapenen zijnde Westduitse militairen zal, als gevolg van bezuinigingsmaat regelen, worden verminderd. Zo zul len de soldaten niet langer schuim rubbermatrassen krijgen en zij zullen niet meer aan tafei door diensters worden bediend. Werkvrouwen zullen worden ontslagen: de soldaten zullen hun eigen vertrekken moeten schoon houden. Ook is bepaald, dat het niet nood zakelijk is er in de kazernes speciale conferentievertrekken op na te hou den. „Wanneer de officieren eten, kun nen zij niet beraadslagen, en wanneer zij confereren, kunnen zij niet tevens eten, zodat de eetzaal als conferentie kamer kan worden gebruikt", aldus heeft Volkmar Hopf, een ambtenaar van het ministerie van landsverdedi ging, verklaard. AMSTERDAM, 23 jan. Volgens het weekblad van bloemencultuur is het,nagenoeg zeker, dat dit voorjaar opnieuw een belangrijke zending Ne derlandse bloemen naar Rusland zal gaan. Het ligt in de bedoeling om met een collectieve groep kwekers in Moskou aan de markt te komen. Voor bereidingen worden getroffen om met 7GOO hyacinten, die in twee leveringen zullen worden gezonden en uit 15 va riëteit zullen bestaan, uit te komen. Tweemaal 5000 tulpen zullen ook naar Moskou worden gestuurd. Het laboratorium voor bollenonderzoek zal ruime medewerking verlenen bij de oplossing van moeilijkheden van vak technische aard. oudsher rond de huisarts hing, die zo langzamerhand is geworden tot een massaproducent van genezingen. Sprekend over de paranormaal be gaafde therapeuten zei spreker, dat de paranormaal begaafde, die zich niet op de hoogte stelt van de ervaring van de medische wetenschap, een charlatan en een oplichter moet wor den genoemd. De beste bestrijding van de kwakzalverij in al haar ver schijningsvormen achtte Prof. Jong kees de volle concentratie van de huisarts op zijn patiënt. GESCHIEDENIS. Tot slot sprak Dr. H. H. Funke, de voorzitter van de vereniging tegen de kwakzalverij, nog een slotwoord. Hierin schetste hij de geschiedenis van de vereniging. Hjj sprak er zijn teleurstelling over uit, dat slechts 300 artsen lid van de vereniging zijn. Zo ontbreekt het ons aan morele steun, die wij toch zo hard nodig hebben, aldus spreker. Hjj zei, dat de vereniging een request aan de minister van justi tie heeft gezonden, inhoudend een verzoek om ir strafzaken waar het gaat over kwalcSalverij het open baar ministerie te verplichten naast de getuigen a decharge voor de be trokken kwakzalver een inspecteur van de volksgezondheid als getuige- deskundige te doen horen. 's-GRAVENHAGE, 23 jan. In de ouderdom van ruim 82 jaar is te De Bilt overleden Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Asperen en Dub beldam, oud-lid van de Tweede Ka mer en oud-zendingsconsul. Te Utrecht studeerde hij theologie en promoveerde in 1906 tot doctor in de godgeleerdheid op een dissertatie getiteld „De Geref. Kerken in Neder land en de zending in Oost-Indië in de dagen der Oostindische compagnie". Datzelfde jaar vertrok hij als zen dingsconsul naar Batavia, waar hij tot 1919 werkzaam geweest is. Tijdens zijn verblijf in Indië was hij ook bestuurs lid van de protestantse kerk. In 1922 kwam hij voor de C.H.U. in de Tweede Kamer, waarin hij zitting heeft gehad tot 1937. Baron van Boet zelaer heeft zich op verschillend ge bied bewogen. Hij was de eerste voor zitter van de oecumenische raad van kerken, die in 1935 in ons land werd gesticht. Voorts was hij oud-voorzit- ter van de zendingsstudieraad, oud- vice-president van de internationale zendingsraad, oud-ondervoorzitter van het Ned. Bijbelgenootschap, oud-voor zitter van de Ned. Zendingsraad en een der oprichters van de N.C.S.V. Ingezonden Mededeling (Adv.) ©Vefc DE KbEiNE G&VOEQEN3 D^S LEVEJY3 Kent V een plezieriger traditie dan die om 's morgens tussen tien en elf het werk even te onderbreken voor een kopje hete chocola? Cacao is altijd een gewaardeerde lekkernij geweest en de oude Aztekendie vóór de 16e eeuw in Mexico leefden, gebruikten zelfs cacaobonen als betaalmiddel. Wie goed in z'n bonen zat, was een man in bonis! U hoeft heus geen rijkaard te zijn om van een kopje chocolademelk te kunnen smullen en... om U daarbij het genot van een Spencer te gunnen. Vandaag de dag zijn de goede dingen van het leven voor iedereen. 5A Het interview met Dulles NEW YORK, 23 jan. (Reuter). De hoofdredacteur van Life, Henry R. Luce, heeft de nadruk, die in Life in bepaalde koppen werd gelegd op uit latingen van minister Dulles, gedaan in een gesprek met de secretaris van het weekblad, waarin Dulles de achtergrond van bepaalde internationale poli tieke gebeurtenissen belichtte, ongelukkig genoemd. Luce zei, dat het gebruik van de uitdrukking „op de rand van een oor log" in een kop niet ten volle de voornaamste strekking van Dulles' be toog weergaf. „Ons artikel was niet gebaseerd op een persgesprek met de minister, doch op bovenvermeld gesprek met de se cretaris van Life en op ons eigen in zicht met betrekking tot het bespro kene. De verantwoordelijkheid ervoor berust geheel bij de redactiestaf van Life", aldus Luce, die er voorts op wees, dat de meeste aanvallen op Dul les hebben gedraaid om de uitdruk king „op de rand van een oorlog". GEVAREN VAN „BEDARINGSPOLIHEK". „Wanneer men deze woorden ech ter in het geheel van Dulles' gesprek beschouwt, blijkt er niets in te schui len, dat in strijd is met het gezonde verstand. De minister heeft slechts in levendige bewoordingen de gevaren 's-GRAVENHAGE, 23 juni. Te Parijs zijn de ministers van de PTT van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Luxemburg en Nederland bijeen ge komen. Bij deze gelegenheid is beslo ten tot het instellen van een Europese postzegel. Bovendien is bepaald, dat in periodie ke samenkomsten van leidende persoon lijkheden op het gebied der posterijen en telecommunicatie zal worden ge tracht de samenwerking tussen dien sten der landen nog verder te verstevi gen dan als gevolg van de bestaande internationale verdragen reeds ge schiedt. Be Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, Mr. J. Aigera, onder wie de P.T.T. ressorteert, is door de Franse regering onderscheiden met het com mandeurskruis „Du merite postal". Ir. J. D .H. van der Toorn, directeur-gene raal van de P.T.T., is benoemd tot offi cier in dezelfde orde. Voor twee maanden per jaar LOS ANGELES, 23 jan. Dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Amsterdams Concertgebouworkest, is geëngageerd als dirigent van het Phil- harmonisch Orkest van Los Angeles. Hij zal zijn functie op 1 januari 1957 op zich nemen. Van Beinum zal Wallenstein opvol gen, die de laatste 13 jaar directeur van het orkest was. Hij voltooit op het ogenblik een aantal gastdirecties met het Philharmonisch Orkest van Los Engeles. Naar aanleiding van dit bericht deelde de directie van het Concert gebouw te Amsterdam mede, dat Van Beinum voorlopig ieder seizoen voor de tijd van 2 maanden als muziekdi recteur van het orkest van Los Ange les zal optreden. Zijn betrekkingen niet het Amsterdams Concertgebouw orkest blijven evenwel ongewijzigd. In dit verband merkte men op, dat Eduard van Beinum reeds ieder jaar als gastdirigent in een aantal plaat sen optreedt. Dat zal van het volgend jaar af beperkt blijven tot het Phil harmonisch Orkest te Los Angeles. van een „bedaringspolitiek" uiteen gezet en zijn woorden moeten toch voor alle vrije mensen ter wereld dui delijk zijn. De voornaamste strekking van Dulles' langdurig gesprek met onze secretaris was juist de nadruk te leggen op het feit, dat de Amerikaan se regering met kracht streeft naar 't handhaven van de vrede. Dat is he laas in onze publikatie onvoldoende tot uiting gekomen", aldus Luce. De kwestie Cyprus LONDEN, 23 jan. (AFP). Volgens de Britse bladen „Daily Express" en „Dai ly Sketch" is er over de kwestie Cyprus meningsverschil gerezen tassen premier Eden en de gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, Sir John zou ophel dering wensen van het beleid der re gering ten aanzien van Cyprus. Anders zou ii(j zijn verzoeningspogingen niet kunnen voortzetten. Volgens de „Daily Express" wenst de gouverneur, dat een datum wordt vastgesteld, waarop de bevolking een eigen regering kan kiezen. Ook zou hij willen, dat een datum in het vooruit zicht wordt gesteld, waarop de Cyprio ten het zelfbeschikkingsrecht kunnen uitoefenen. De gouverneur zou ontstemd zijn over het zenden van troepenverster kingen, waardoor zijn onderhandelin zen met aartsbisschop Makarios ge schaad kunnen worden. Volgens de „Daily Sketch" zou Harding op het punt staan zijn ontslag in te dienen. Door tekort aan onderhouds personeel WASHINGTON, 23 jan. (Reuter). - Tengevolge van een tekort aan ge schoolde mecaniciens kunnen vele Amerikaanse supersonische jachtvlieg tuigen niet worden gebruikt, zo heeft een woordvoerder van de luchtmacht meegedeeld. Er is vooral te weinig personeel voor het onderhoud van de straaljagers van de North American en van het type Sabre E100. Waar schijnlijk zal het probleem nog gro ter worden door het in gebruik ne men van de nieuwste straaljagers F- 101, F-102 en F-104. Volgens de woordvoerder is het de gewoonte van de Amerikaanse lucht macht om niet met dure, ingewikkelde en gevaarlijk snelle toestellen te vlie gen, zolang er aan het onderhoud niet de meeste zorg kan worden besteed. Men is bezig met de uitvoering van plannen voor het opleiden van meer mecaniciens. BERLIJN, 23 jan. (Reuter). In West-Berlijn moet de „margarine-ko ning" Karl Ober jat zich verantwoor den wegens beschuldigingen, dat hij zijn vermogen, dat vele miljoenen mark groot is, vergaard heeft door onwet tige margarinetransacties, omkoperij en oplichting. De voorbereiding van het proces heeft twee en een half ja'ar in beslag genomen. De 52-jarige Oberjat, die verklaart onschuldig te zijn, bevindt zich op vrije voeten tegen een borg som van 400.000 mark. Hij zegt for tuin te hebben gemaakt door het ver kopen van een partij diamanten, die hij in de periode van 1925 tot 1936 goédkoop had gekocht Kapitalistendansten met arbeiders HONGKONG 23 jan. - Reuter In de afgelopen week hebben de steden Shanghai, Kanton, Tientsin, Peking en Tsjoengking bekend ge maakt, dat alle particuliere onder, nemers zich hebben uitgesproken voor socialisatie van hun bedrijven in die zin, dat deze het gemeen schappelijk bezit van staat en par ticulieren worden. De kleinere ste den hebben dit voorbeeld spoedig gevolgd, aldus meldt Radio-Peking. Deze gang van zaken wordt het doel van het eerste vijfjarenplan van Chi na genoemd. Later zullen alle onder nemingen geheel staatseigendom wor den. Door deze procedure behouden geschoolde bedrijfsleiders en zaken lieden hun functies, zoals de bedoeling van Mao Tse Toeng is, aldus de com munistische radio. IN OPTOCHT Bij de viering van deze sociali satie spelen de Chinese kapitalisten een belangrijke rol. Zo namen in Shanghai ruim 2000 zakenlieden met hun auto's deel aan een optocht, waarna zij zich voegden bij de ar beiders en militairen die in de stra ten dansten. In Kanton werd een optocht van 60.000 arbeiders geleid door Tsjen Tsoe Pei, de vice-voor zitter van de plaatselijke (kapitalis tische) federatie van handel en in dustrie. In Shanghai alleen al werden in de eerste tien dagen van dit jaar 7000 aanvragen van ondernemers om voor taan tezamen met de staat hun onder nemingen te drijven, ingewilligd. Waarnemers te Hongkong trekken nit de spoed, waarmee de nationalisatie wordt uitgevoerd, de conclusie, dat plot seling zware druk op de particuliere ondernemers is uitgeoefend. De Britse regering heeft haar plannen voor een zwaar-water-projekt te Waira- kei op het noordelijk eiland van Nieuw- Zeeland laten varen. Door een herziening van de eerste plannen zou een fabriek voor zwaar water niet, zoals aanvankelijk geraamd twintig miljoen gulden kosten, doch veertig miljoen. CAIRO, 25 jan. (AFP/Reuter) - De Soedanese minister van buitenlandse zaken, Moebarak Zaroek, heeft ver klaard, dat Soedan een neutraliteits politiek zal volgen, zowel wat het con flict tussen oost en west betreft als de verhouding tussen de Arabische landen. Het zal niet toetreden tot een verdrag zoals het Syrisch-Egyptische. Een christen zal president kunnen worden. De gewapende macht zal uit gebreid woraen en Soedan zal wapens kopen van Groot-Brittannië en Tsje- cho-Slowaldje. Soedan is voorts bereid om de on derhandelingen over het Nijlwater met Egypte te hervatten. Soedan keurt volgens de minister de bouw van dq stuwdam bij Assoean af, zolang nog geen overeenkomst hierover is bereikt met Egypte. p?LDERS IN DIT BLAD treft LJ 1} een overzichtjewaaruit blijkt, dat de weggebruikers de verkeersregels beter gaan nale ven, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat het aantal verbalen zich in dalende lijn beweegt. Verheugend, zowel voor de mensen van de politie, die hier uit dus de vrucht van hun ar beid kunnen lezen, als voor de weggebruikers zelve, die zich thans niet meer blootstellen aan allerlei gevaren en de porte- monnaie niet zien dunnen onder de girobiljetjesregen van de kantongerechten. Ik bezie een dergelijk over zichtje met een levendige inte resse ondanks dat het getal 9, behorend bij de „Overige overtredingen" van de brom- f ietsberijders 8 had kunnen we zen. Maar dat is het niet en dat is mijn eigen schuld. Ik beging een „overige overtreding"gaf dus ergens geen acht op en maakte van een acht een negen. Tot voor kort had een gang naar het postkantoor, ergens in Zeeland, altijd iets feestelijks voor me mijn hoofdwerk zaamheden bestonden in dit ge bouw uit het innen van post wissels ik vond dit steeds een plezante bezigheid. Na dat „tot voor kort" ben ik er een boete wezen voldoen, een boetedoening dus. De mensen achter de loketten zijn van een uitgesproken vrien delijk soort, die met evenveel liefde het geld voor de staat ontvangen als het weer wegge ven. Zij smijten het niet over de balk, maar door een loketje. Een klein en prettig verschil. Deze loketbedienden tonen, naast een vriendelijk gezicht, ook steeds een gaaf, zij het enigszins ironisch gestemd, ge voel voor humor. Zeker het ambtenaresje, bij wie ik wéér een boete kwam storten. Gelukkig betrof deze storting slechts een vrienden dienst. Maar de ambtenares, pe dant onder haar olijke krulle- kens, zag het strookje, en dus ook „kantongerecht" „Bent U daar weer?" infor meerde zij met die belangstel ling, die de wens enkele meters door de grond te gaan zo vurig maakt. Maar zij bedoelde het goed, herkende slechts een klant. Ik stortte, eens een dief, altijd een dief.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3