SLOT ONDERHANDELINGEN IN ZICHT Den Haag heeft standpunt nog niet bepaald IN AUSTRALIË STAKEN 24.000 HAVENARBEIDERS Rijkste ter wereld overleden Veiligheid in gevaar als burgers militaire beslissingen nemen Luchtmacht-Dakota vloog om zieke gezant Indonesische regering: Nog één vergadering PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onder de V,. douche J Chauffeur liet wagen met goud „even" staan Ruim 10*000 arbeiders bij Chrysler eruit Laatste protestantse school in Spanje opgeheven Wasmachine onder stroom; vrouw gedood Premier wijst op rampzalige gevolgen Los Angeles- treinramp t 29 doden Laatste Britse voorstel aan Makarios? Mr. Utoyo sprak met mr. Blom Jeugdige inbrekers aangehouden El Glawi, feodaal heer en zakenman Terugtrekken Amerikaanse troepen uit Korea niet gevaarlijk Ontsnapte gedetineerde in België gegrepen Snelle vlucht vanuit West-Afrika Samen op roof uit; bontjas als buit Auto tegen bus; 6 gewonden OPNIEUW RELLETJES IN INDIA Gevaarlijk spel met granaten Vliegtuig vloog 1600 km/uur Rangeerder onder trein Treinbotsing in België, DE BILT ZEGTt CTItguve: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3303 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 24 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMl'J Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 2 250 Kilo goud, met een waarde van ruim een miljoen gulden, zijn te Ge- nève gestolen. Het goud moest van het vliegveld naar de bank vervoerd worden en de chauffeur ging onder weg even bij zijn baas langs. De wa gen met zijn kostbare lading liet hij voor de deur staan, compleet met contactsleuteltje. Met wagen en al zijn de dieven met het goud verdwenen en later vond de politie de auto terug, maar niet bet geld. NEW YORK, 24 jan. (Reuter). Volgens Wallstreet Journal zullen bij de Chrysler Company woensdag a.s. ongeveer 10-350 arbeiders in tien fa brieken worden ontslagen. Volgens het blad kan op grond van het feit, dat zich thans in de Verenigde Staten een re cord hoeveelheid aan onverkochte wa gens bevindt spoedig een nieuwe da ling in de autoproduktie worden ver wacht. Volgens het blad had de Ply- mouth-afdeling van Chrysler ver klaard, dat tot ontslag van arbeiders was overgegaan om de voorraden bij handelaars in overeenstemming te brengen met de vraag in de markt. In een uitvoerig overzicht van de si tuatie in de Amerikaanse autoindustrie schrijft het blad, dat de Amerikaanse autoproduktie thans ongeveer 10 pro cent kleiner is dan een jaar geleden. Het blad citeert een vooraanstaande handelaar in New York, die heeft ver klaard, dat hij van mening was, dat de produktie nog met minstens tien pro cent moet worden verminderd. Op de linkerfoto de plaats waar de diefstal plaats vond. Er staan twee borden „verboden te parkeren" (ook voor een wagen met goud). Op de rechterfoto de wagen, zoals hij werd teruggevonden. MADRID, 23 jan. (ARP). De eni ge nog bestaande protestantse school in Spanje, die te Madrid, is maandag door de Spaanse overheid gesloten. Naar te verstaan is gegeven, zal het gebouw verzegeld worden. De school werd bezocht door een vijftigtal leerlingen en was gevestigd in een gebouw, waarin zich ook een opleidingsschool voor predikanten be vindt. Ook deze instelling die acht stu denten telde, is opgeheven. Er is nog geen reden voor de maat regel opgegeven. De huidige spaanse wetten voorzien niet in het bestaan van protestantse instellingen van bo venvermelde aard. LOSSER, 23 jan. De 46-jarige me vrouw B. J. Teiken-KIein is vanmor gen ten huize van haar zuster te Losser om het leven gekomen, toen zij bezig was de was te doen. De wasmachine stond plotseling onder stroom en me vrouw Teiken was vrijwel onmiddel lijk dood. Werk in 53 havens ligi lam Sydney, 23 jan. (Reuter) In 53 Australische havens zijn vandaag meer dan 24.000 havenarbeiders In staking gegaan naar aanleiding van het mis lukken van onderhandelingen met de werkgevers over hogere lonen en bete re arbeidsvoorwaarden. De staking be gon te middernacht en de stakers heb ben aangekondigd dat zij, indien no dig, een half jaar niet zullen werken Vertegenwoordigers van de stakers kwamen maandag in de verschillende havens bijeen om te spreken over hun gedrag tijdens de staking en om sta- kingscommissies te organiseren. De federale regering heeft de kwes tie maandag besproken. De Australische minister-president, Robert Menzies, heeft een oproep tot LOS ANGELES, 23 jan. (Reuter- AFP). In de buitenwijken van Los Angeles is zondagnacht een die- seltrein, bestaande uit twee wagens, ontspoord. Er zijn 29 mensen om het leven gekomen en 35 gewond. Het ongeluk gebeurde bij een druk kruispunt, enige kilometers van het station Los Angeles, vanwaar het treinstel enige minuten tevoren was vertrokken. Volgens ooggetuigen vielen sommige reizigers uit de wa gens, toen de diesel ontspoorde. Zij werden onder de trein verpletterd, toen deze omviel en nog enige tien tallen meters doorschoot. Van de zijde van de spoorwegmaat schappij is meegedeeld, dat de trein Los-Angeles-San Diego in de bocht, waar het ongeluk gebeurde, veel te hard gereden heeft. de arbeiders gericht om de havensta king door middel van arbitrage te be ëindigen. De premier wees op de „rampzalige" gevolgen, welke de staking voor de handelsbalans en de overzeese reser ves zal hebben. Hij was van oordeel dat deze gevolgen de eventuele winst, die de arbeiders met hun actie denken te bereiken, verre te boven gaan. Hij voegde hieraan toe, dat zijn re gering alle noodzakelijke maatregelen zal nemen om het beginsel van arbi trage te verdedigen. LONDEN, 24 jan. (AFP-Reuter). Gouverneur Sir John Harding van Cy prus zal vandaag uit Londen naar Cy prus terugkeren met een Brits voor stel, waarin rekening gehouden wordt met zekere bezwaren van aartsbis schop Makarios, de leider van de be weging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, aldus is van gewoon lijk welingelichte zijde te Londen ver nomen. De Britse regering zou het voorstel willen beschouwen als het laatste van deze aard en de aartsbis schop zou deze poging tot een compro mis met ja of neen moeten beantwoor den. Voorts zou Sir John Harding van de Britse regering de nodige volmachten en middelen gekregen hebben om de orde op Cyprus te herstellen en te be waren ingeval aartsbisschop Makarios het Britse aanbod verwerpt of de ver zetsbeweging haar activiteit voortzet. Het Britse voorstel zou rekening houden met de eis van de aartsbis schop, dat de Cyprioten het recht van zelfbeschikking krijgen op een bepaal de datum. Aan de andere kant echter, zou na afloop van de voorgestelde ter mijn de toekenning van dit recht af hankelijk zijn van de internationale si tuatie. Het Britse aanbod zou tenslotte waarborgen inhouden voor de belan gen van de Turkse minderheid op Cy prus. DJAKARTA, 23 jan. (A.N.P.) - De Indonesische minister-president Harahap, heeft hedenavond een in structie gezonden aan de Indonesi sche ministeriële delegatie te Ge- nève om de onderhandelingen met de Nederlandse ministeriële delega tie in een slotvergadering te beëin digen. Minister Harahap deelde mee, dat, nadat de Nahdatul Llama en de P.S. J.J. hun ministers uit het kabinet had den teruggetrokken, alle overblijvende regeringspartijen hun instemming heb ben betuigd met de wijze waarop de Indonesische delegatie onder leiding van de minister van buitenlandse za ken, Anak Agung, de besprekingen heeft gevoerd. Het was daarom, zo voegde Harahap hieraan toe, niet nodig om, gelijk oor spronkelijk was vastgesteld, vandaag een kabinetsvergadering te houden. De premier vermeldde hierbij nog, dat on der de politieke partijen die hun in stemming hebben betuigd met het ver loop van de onderhandelingen, ook de kleine „Partai Buruh" is, die ten tijde van de kabinetsvergadering van vrij dag j.l. toen de onderhandelingen met Nederland werden besproken, haar standpunt nog niet had bepaald. 's-GRAVENHAGE Inmiddels heeft de Indonesische ambassadeur in bij zondere missie, mr. Utoyo Ramelan, vanmiddag een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mr. N. Blom. Tijdens deze bespreking heeft mr. Utoyo de vraag gesteld, wanneer de' conferentie zal kunnen worden he: vat. Van Nederlandse zijde zou naar aan leiding hiervan het standpunt zijn her haald, zoals minister Luns dat de vo rige week vrijdag aan de Indonesiscshe zaakgelastigde in Den Haag heeft mee gedeeld en dat inhoudt, dat de Neder landse regering te zijner tijd in het licht van de situatie in Indonesië haar standpunt ten aanzien van de hervat ting der besprekingen zal bepalen. BERGEN OF ZOOM, 23 jan. Een jeugdige inbrekersbende te Bergen op Zoom is dank zij de oplettendheid van een toevallige voorbijganger door de politie aangehouden. Een serie in- braakjes en diefstallen van de laatste tijd is tevens aan het licht gekomen. Drie minderjarige knapen, allen be woners van Bergen op Zoom, opereer den zondagavond in de distilleerderij van de firma B. aan de Moerstraatse- baan te Bergen op Zoom. Een voorbij ganger had twee jongens zich op ver dachte wijze zien ophouden in de naast deze distilleerderij gelegen was serij. Hij waarschuwde de politie die onmiddellijk een onderzoek instelde en ter plaatse nog juist constateerde dat een derde knaap met de schoenen in de hand van het dak kwam glijden. De drie knapen genaamd J. D., A. F. en T. B. werden aangehouden en naar het politiebureau overgebracht waar zij aan de tand werden gevoeld. Al spoe dig kwamen zij tot de nodige bekente nissen. Zij hadden reeds eerder uit de distilleerderij een kist drank ont vreemd die zij op enige afstand ervan hadden verstopt. Ook hadden zij nadat zij vorige week in een verkennershut een hoeveelheid touw hadden buitge maakt een plan opgesteld met behulp daarvan in de distilleerderij eens goed hun slag te slaan. Voor het stelen van rookwaren in sigarenwinkels hielden zij er een speciale methode op na, die zij reeds met succes hadden toegepast, terwijl ook kwam vast te staan dat ze nog In meer winkels diefstallen had den gepleegd. Er zijn nog meer knapen bij de „dievenbende" betrokken. Het drietal is voorlopig ten politieburele opgesloten. MARRAKESJ, 24 jan. AFP-Reuter. Si Thami El Glawi, pasja van Marra- kesj, is Maandag te Marrakesj ih de leeftijd van 84 jaar overleden. El Glawi heeft in zijn lange leven verschillende rollen min of meer ge lijktijdig vervuld. Hij combineerde zijn positie als feodaal heer met die van een zakenman in Amerikaanse stijl, hij was een welgesteld landeigenaar en tevens een woest krijger, politicus en kunst beschermer. Hij was ook een trouwe vriend van Frankrijk, reeds sinds 1912, het jaar, waarin Frankrijk 't protectoriaat over Marokko vestigde. Churchill heeft de Pasja verschei dene malen in zijn paleis te Marrakesj bezocht en hij heeft meer dan eens met El Glawi in het Atlas-gebergte gejaagd. El Glawi werd wel als de rijkste man ter wereld beschouwd. Hij was een der invloedrijkste politici in Frans-Marok- ko en leidde onder meer de beweging, die in 1953 het afzetten van Sidi Ben Joessef door de Fransen en diens ver banning, tot gevolg had. Verleden jaar veranderde zijn politieke mening; hij pleitte voor eerherstel van de sultan en reisde naar Frankrijk, waar hij de vorst om vergiffenis vroeg voor zijn aandeel in diens verbanning. De Pasja van Marrakesj regeerde met behulp van enkele zonen de 255.000 In woners van Marrakesj, de voornaamste stad van Zuid-Marokko. Hij had verder bezittingen in Cassa- blanca, Fez en Tanger en hij bezat aan delen in de voornaamste Marokkaan se lood-, cobalt- en mangaanmijnen. Scherpe woorden van Ridgway WASHINGTON, 23 januari (Reuter-A.F.P.) Generaal Ridgway, ge pensioneerd stafchef van het Amerikaanse leger heeft verklaard weinig ge vaar te zien voor een nieuwe communistische aanval als Amerika zijn strijd krachten uit Korea terugtrekt. De mogelijkheid bestaat echter, zo zei hij in een artikel in „The Saturday Evening Post" dat „onze oude strijdlus tige vriend" Syngman Rhee zijn troepen naar het Noorden laat oprukken. Inkrimping van de militaire kracht in Europa achtte hij ondenkbaar. Ridgway waarschuwde de Amerika nen in zijn artikel, dat hun veiligheid in gevaar wordt gebracht door „bur gers, die beslissingen op militair ge bied nemen". „Een der denkbeelden, die het mini sterie van landsverdediging mij aan de hand deed, geleek op die, welke ons in de Koreaanse oorlog aan de rand van een ramp hebben gebracht. Het mini sterie stelde voor de sterkte van onze parate divisies overzee te verminderen. Bepaalde eenheden zouden op non activiteit moeten worden gesteld, ter wijl andere zouden moeten worden verkleind tot een kader (opleidings- basis). Ik heb toen verklaard de kracht de zer divisies, die zich in de overzeese gebieden gesteld zien tegenover een heden van potentiële vijanden, niet te zullen verminderen, tenzij mij recht streeks dat zou worden bevolen", al dus Ridgway. Ridgway schrijft verder als staf chef destijds niet de volledige steun van de minister van landsverdediging Wilson te hebben ontvangen. „Vele denkbeelden van Wilsons mi nisterie zouden het Amerikaanse leger, UTRECHT, 23 jan. Donderdag heeft een in het Huis van Bewaring aan de Gansstraat te Utrecht gedeti neerde, de 40-jarige M. K. uit Breda, kans gezien te ontsnappen bij werk zaamheden buiten de cel. By het on der bewaking buiten zetten van de vuilnisbakken nam hij de benen. Hij is zondag in Turnhout (België) even over de grens aangehouden en daar in verzekerde bewaring gesteld, in afwachting van zijn uitlevering. AMSTERDAM, 23 jan. De twee motoren van een grijs-groene Dakota der transportafdeling van de Konink lijke Luchtmacht verstilden vannacht op Schiphol. De gezagvoerder, kapitein C. S. Slats, stapte even later met zijn bemanning over het platform en werd ondanks het nachtelijk uur door nie mand minder verwelkomd dan gene raal A. Baretta, chef van de lucht machtstaf. De generaal gaf zijn vliegeniers een compliment voor de tocht die zij juist hadden beëindigd. Deze bemanning was voor een spe ciale opdracht met de Dakota naar de Zuidwestkust van Afrika gevlogen, waar in Monrovia, de hoofdstad van de onafhankelijke negerrepubliek Liberia, een landgenoot ernstig ziek lag, na melijk de gezant van Nederland dr.-H. Riemens, wiens gezondheid door het verblijf in de tropen is aangetast. Een juiste verpleging van de patient werd in Liberia door medici onmoge lijk geacht en een directe verbinding door de lucht met het vaderland be stond niet. Dat was de reden dat op verzoek van de Nederlandse regering een militaire Dakota de lange reis on dernam en vannacht met de patient aan boord op Schiphol terugkeerde. Gezagvoerder Slats steeg zaterdag avond om half zeven van het vlieg veld in Liberia op en vloog zonder verdere rust regelrecht naar Schiphol. Uiteraard met tussenlandingen voor 't innemen van brandstof. Onze gezant is in het stadsakademisch ziekenhuis in Utrecht ter verpleging opgenomen. HAARLEM, 23 jan. Een surveille rend agent van politie hoorde in de zondagnacht glasgerinkel in de Grote Houtstraat te Haarlem. Toen hij zich spoedde naar de omgeving vanwaar het geluid had geklonken, ontmoette hij een nachtwaker, die hem vertelde, dat een onbekende een winkelruit had ingetrapt. In het portiek van een mo demagazijn ontdekte de agent een ogenschijnlijk vrijend paartje. Nadat hij het tweetal had gescheiden, viel een bontmantel tussen hen in op de grond. De jas vertegenwoordigt een waarde van circa 1500. Het tweetal, een 30-jarige Amsterdamse havenar beider en een 20-jarige serveerster, zijn verdacht van diefstal resp. medeplich tigheid, ingesloten. UTRECHT, 23 jan. Vannacht om streeks 24 uur is nabij de Willemsbrug te Utrecht een personenauto met grote snelheid op een bus van het gemeente lijk vervoersbedrijf gebotst. De perso- van de aanspraken van Orissa op be nenauto verleende geen voorrang. In - - - - - de auto zaten zes personen. De chauf feur, een zekere J. G. B. werd gewond, terwijl de andere vijf inzittenden wer den gewond. Een buspassagier raakte eveneens gewond. CUTTACK, 23 jan. In Cuttack, de hoofdstad van de staat Orissa, hebben betogers de woningen van ministers aangevallen. Militairen zijn op strate gische punten gelegerd. Gemeld wordt dat één minister een toevlucht heeft gezocht in de ambtswoning van de gouverneur van Orissa. Ook in de heilige stad Poeri zijn wanordelijkheden uitgebroken n.a.v. 't verwerpen door de Indische regering indien zij waren uitgevoerd, ernstig hebben geschaad, De heren, die in het ministerie van defensie deze hoge verantwoordelijks positie aanvaarden, moeten zo min mo gelijk met de politiek te maken heb- sen. Ik denk er hierbij aan dat ik, als stafchef van het leger, vele malen heb ondervonden dat burger-ministers mi litaire beslissingen nemen aan de hand van politieke factoren, welke een ge vaar vormen voor de veiligheid der Verenigde Staten", aldus generaal Ridgway. EDE, 23 jan. De 16-jarige land bouwerszoon A. Ploeg uit Harskamp en zijn neef, de 24-jarige M. v. Steen bergen uit Wageningen zijn vrij ern stig gewond, toen eerstgenoemde op 't militaire schietterrein van de leger plaats Harskamp de onvoorzichtigheid beging een niet geëxplodeerde piat- granaat tot ontploffing te brengen. De twee jongelui, nog vergezeld van twee andere kameraden, die ongedeerd bleven, bevonden zich op terrein, waarvoor een streng toegangsverbod geldt. P. nam, toen hij twee niet ont plofte granaten vond, een stuk ijzer, dat in de heide lag en wierp dit naar de projectielen. Snel nam het viertal toen de benen, maar door de rondvlie gende scherven werden twee hunner in het gezicht en de benen getroffen. Zij liggen nu in het Julianaziekenhuis te Ede. WASHINGTON, 23 jan. (Reuter). Een F-LOL „Voodoo" van de vliegtuig fabrieken van McDonnell, heeft een snelheid van meer dan 1.600 kilometer per uur bereikt. Het vliegtuig is een twee-motorige jager voor de lange af stand. Een aantal „Voodoo" heeft reeds indrukwekkende prestaties geleverd op hoogten van ongeveer 15.000 meter» ROTTERDAM, 23 jan. Bij de Maashaven te Roterdam is vanmov r n bij het rangeren van goederenwagons de 31-jarige D. W. Voortman uit Hen gelo met een been onder een der wie len terechtgekomen. Zwaar gewond is V. naar 't Zuiderziekenhuis vervoerd. Vermoedelijk was hij bij het loskop pelen van de wagons met kledingstuk ken blijven haken. LEUVEN, 23 jan, (Belga) De trein Brussel-Leuven, die maandag avond te 22.33 uur uit het Noord- Station was vertrokken, is bij het station van Herent, een voorstad van Leuven, in botsing gekomen met de stilstaande internationale trein uit Keulen. Volgens de eerste berichten zouden er verscheidene doden en gewonden zijn. De internationale trein van Keulen was bij het station van Herent opge houden door een defect aan de loco motief. Hij werd aangereden door de trein die met grote snelheid uit de richting Brussel kwam. Twee wagons van de internationale trein zijn ont spoord en daarna gekanteld. Maandag zijn vier leden van de Keul se opruimingsdienst bij het demonte ren van een bom van 750 kilo om het leven gekomen. Onder hen bevond zich de leider van de dienst, die de laatste jaren in het gebied van Keulen talrijke zware bommen uit de oorlog onschadelijk heeft gemaakt. paalde delen van de staat Bihar. Betogers staken het station van Poe ri in brand. Er zijn met spoed troepen naar de stad gezonden. DE BILT, 24 jan. Weersverwach ting, geldig tot hedenavond: Opklaringen afgewisseld door enkele regen- of sneeuwbuien. Belangrijk kouder dan gisteren. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1