ZAAMSLAG BEHAALDE DE TITEL S.V. D. won, maar Kats deelde de winst Invallers bezetten Vrouwenpolder en sloegen bruggenhoofd ïlieuwtjeó tuut alLe Eilanden Schouwse vissers willen Yerseke steunen „Zijn wij op de goede weg?" Neem dus nooit zomaar vloei, vraag om MASCOTTE In de eerste klasse nog geen beslissing Serooskerke leed verrassende nederlaag tegen Zeeland Sport GEBAAR Nationale Reserve oefende in samenwerking met B. B. Adams won rallye van Monte Carlo Kees Broekman nummer twee op de 10,000 C,j. M. V.- bibliothecarissen bijeen Terneuzense cargadoor moet betalen Ds van Dijk deed intrede fe Nieuwerkerk aan de IJssel Geperforeerde dammen Hoe staat de Zeeuwse fruitteelt er voor? Maancfag 23 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Ingez. Med. (Adv.) GOES, 21 januari In de tweede klasse E van de zaterdagmiddagcompe titie is de beslissing gevallen. Na een vrij gelijk opgaande strijd is Zaamslag er in geslaagd zijn naaste concurrent, Spui, met 65 te kloppen en daar door beslag te leggen op de titel. Zaamslag is dus de tweede kampioen van deze competitie en de eerste club, die zich heeft gemeld voor de promotie competitie. In de eerste klasse bleef de beslissing nog uit. Koploper Arnemuiden won weliswaar met 31 van Colpl. Boys, maar ook Nieuwdorp won; op het nip pertje met 32 van A.Z.V.V. De wedstrijd ArnemuidenKrabbendijke, die voor zaterdag a.s. op het programma staat, zal dus voor de koplopers, die dan hun laatste ontmoeting spelen, de eindzege kunnen brengen. Overigens is het nog niet zeker, dat deze derby doorgang zal vinden. Wolfaartsdijk, dat met 42 door V.C.K. werd geklopt, zal hoogstwaarschijnlijk het volgen de seizoen in de tweede klasse moeten uitkomen. Als Wemeldinge, dat een 31 nederlaag in Terneuzen leed, uit de resterende vier wedstrijden nog één puntje weet te vergaren, zal voor de Wolf aartsdijkenaars het vonnis ge tekend zjjn. TWEEDE KLASSE C Geheel volgens onze verwachtingen heeft Kats vandaag in Kapelle een kostbaar puntje moeten achterlaten. De Noord-Bevelanders konden het niet verder brengen dan een 44 gelijk spel. S.V.D. dat 's-H. H. Kinderen met 51 klopte, heeft dus geen ongunsti- afgelast. Yerseke II heeft tegen Kloe- ge papieren.... MevoGoes IV werd tinge een grote produktiviteit aan de dag gelegd: met niet minder dan 90 wonnen de Yersekenaren. De stand in de eerste klasse luidt; Arnemuiden 17 13 1 3 27 59—17 Krabbendijke 16 9 3 4 21 49—31 Nieuwdorp 13 9 0 4 18 47—27 Rillandia 14 7 3 4 17 30—24 Tern. Boys 14 7 3 4 17 32—33 Colpl. Boys 14 5 2 7 12 31—40 A.Z.V.V. 17 5 2 10 12 36—41 V.C.K. 14 5 1 8 11 32—40 Wemeldinge 14 3 3 8 9 26—50 Wolf'dijk 15 2 0 13 4 21—50 TWEEDE KLASSE A Nieuwdorp II klasseerde zich twee plaatsen hoger op .de ranglijst door 'n monsterzege (110) op Kloetinge II. Wemeldinge II behield de tweede plaats door een 62 overwinning op Rillandia II en Colpl. Boys bleef goed volgen, want het wist Kapelle II met 31 te verslaan. Wolfaartsdijk IISe rooskerke II werd afgelast. De stand: Arnemuiden II 1325; Wemeldinge II 1217; Colpl. Boys II 1116; Nieuw dorp II 9—11; V.C.K. II 11—11; Se rooskerke II 1411; Kapelle II 137; Wolfaartsdijk II 115; Rillandia II 9 —4*); Kloetinge II 11—3*). TWEEDE KLASSE B Zeeland Sport VI is een van de wei nige clubs, die onze verwachtingen ge weld heeft aangedaan. Het zorgde na melijk voor de verrassing van de dag door koploper Serooskerke een 13 nederlaag toe te brengen. Middelburg wist bij Meeuwen de winst weg te ha len (12) en Nieuwland bezorgde Oostkapelle (ook al een kleine) 21 nederlaag. De stand: Serooskerke 1117; Veere 1317; Be velanders 1214; Middelburg V 912; Zeeland Sp. VI 1212; Nieuwland 11 —10; R.CS. IV 97; Meeuwen 126; Oostkapelle 115, BESTAAT ER groter vreugde dan die van het kindIs er spontaner samenwerking aan te wijzen dan zoals dit onder kin deren het geval is? Als men de eenvoudige stoet, die kleine kinderschare, die ver leden week eensgezind door de Middelburgse Singelstraat trok, heeft kunnen aanschouwen, dan is men spoedig geneigd deze twee vragen positief te beant woorden. De stoet musiceerde, ter ere van de jarige prinses. Voorop liep een klein mannetje, dat ge lijk. een volleerde tamboermaitre het tegemoetkomend verkeer de rug liet zien. Handig manipu leerde hij daarbij met een in oranje papier gewikkeld stokje; zijn vaardigheid hierin was bij v.agen zelfs verrassend. Dat zijn hoofd vrijwel geheel aan het optische gezichtsveld werd onttrokken door een over dit hoofd geplaatste, eveneens oranjekleurige fez, zal niemand hebben gehinderd. Wellicht juist hierdoor zagen velen juist een leider in hem. Zijn aanhang bestond uit een nog kleiner manneke, dat met veel animo met een tweetal stokken een blikken trommel bewerkte; voorts was er een knulletje, dat telkens diep ademhaalde. Hierdoor vond hij steeds de kracht een staalkaart van klanken te ontlokken aan een eenvoudig instrument, een mondorgeltje. De rest van de horde vormde, door steeds met twee houtjes op elkaar te slaan, een ritme-sectie, die hierdoor sterk domineerde. Zij musiceerden met veel toe wijding en trokken stram, het gezicht in een ernstige plooi, langs de behuizing van de Zeeuwse Muziekschool. Men kan dit tweeledig opvat ten. Was dit een met veel ru moer gepaard gaand huldeblijk aan dit jonge instituut? Het kan echter ook een zuiver commercieel gebaar zijn ge weest, een heimelijk en taktisch overwogen plannetje om deel genoot te worden in het sub sidie. De stand: S.V.D. 14—23; Kats 13—21; Kapelle 14 —18; Goes IV 12—16; Kloetinge 15— 16; Yerseke II 1412; Mevo 1010; 's- H. H. Kinderen 159; Wisskerke 12 5; Beren 154. TWEEDE KLASSE D, E en F In de tweede klasse D werden beide wedstrijden afgelast. Zaamslag, dat in de vorige competitie moest toezien, dat Tern Boys met de titel ging strij ken, heeft nu met succes de strijd om het kampioenschap gewonnen, zoals uit de stand blijkt: Zaamslag 11 9 0 2 18 50—20 Spui 11 5 3 3 13 37—29 Hoek 11 6 0 5 12 35—35 Driewegen 11 3 2 6 8 3035 Tern. Boys II 10 1 1 8 3 18—53 In de tweede klasse F verwees Drie wegen II Zaamslag II naar de op een na laatste plaats. De Zaamslagenaars kregen met 40 klop van Driewegen. Kruiningen IIIA.Z.V.V. II werd af gelast. Sinke speelde weer remise UTRECHT, 21 jan Het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland is vandaag voortgezet. De Zeeuwse kampioen Sinke speelde tegen Gordijn en wist remise te halen. Straatgevechten in het dorp VROUWENPOLDER, 21 jan. Fel le gevechten zijn er zaterdagmiddag geleverd in Vrouwenpolder, zowel in de straten van het dorp als in de naaste omgeving. De Nationale Reserve oe fende, maar de „schermutselingen" droegen soms zulk een navrant karak ter, dat er niet veel fantasie voor nodig was om zich temidden van het fronte- lijk strijdgewoel, te wanen. De B.B. van Vrouwenpolder was ook paraat. De E.H.B.O.-ploegen, de brandbestrij- ders en de opruimingsploegen doken steeds op die plaatsen op, waar de hel pende hand nodig was. Een gedeelte van het Verband Mid delburg van de Nat. Reserve was op het strand van Vrouwenpolder „ge land". De ondernemers van deze „in vasie" zagen zelfs kans-een „bruggen hoofd" te slaan, tenminste, dat werd aangenomen. De aanvallers wisten over de Langeweg door te dringen tot in de dorpskern. Even later was Vrou wenpolder in hun handen. Toen kwam .de „tegenpartij", het Verband Vlissingen, aangevuld met de klassen van verschillende dor pen in actie. Het regende bommen en granaten op het dorp, alles ge lukkig fictief. Fictief, dat wil zeggen onschuldige bommetjes en vuur werk. De tegenpartij was bewegelij- ker en gaf beter vuur af. De bezet ters kwamen onder zware druk te staan. Zij zagen zich gedwongen het dorp prijs te geven en moesten te rugtrekken op de dijk. Tegenaanval Ondertussen kregen de verdedigers gelegenheid een weloverwogen tegen aanval voor te bereiden. Noodgedwon gen hadden de aanvallers de wijk ge nomen naar de zomerwoningen, waar zij zich bij het naderen van hun ver drijvers verschansten. Het mocht niet baten. De verdedigers, groter in aantal, vochten verbeten en gaven een leer zaam staaltje „zuiveren van woonoor den" weg. De invallers werden tot over het duin teruggedreven, de zee in. Ge lukkig voor ze niet ver, daar was het tenslotte een oefening voor. Maar de invasie was hiermee verijdeld, de ver dedigers trokken, zoals het trouwens in de plannen stond, aan het langste eind. Maar wat deden die aanvallers op him terugtocht? Zij veroorzaakten een „brand", die overigens door de B.B. snel werd onderdrukt. De B.B. had nog- meer omhanden. Onder de dorpsbe woners waren bij deze schermutelin- gen vele „gewonden" gevallen hiervoor stelde de jeugd van Vrouwen polder zich beschikbaar. Veel lawaai Al met al is het voor Vrouwen polder een „lawaaierige" zaterdag middag geworden. Straat voor straat, portiek voor portiek en tuintje voor tuintje moest door de ontzetters worden gezuiverd, hetgeen nog al eens met een bommetje hier en een knalletje daar gepaard ging. Dit duurde zo van half drie tot half zes. Maar na de oefening, toen dronken de aanvallers en verdedigers gezamen lijk een kopje koffie op het gemeente huis en de vijandschap vervloog in de rook van de blazertjes, die door de bur gemeester van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam, werden gepresenteerd. De ze dankte alle medewerkenden en hoopte, in verband met de „leeringhe" voor de B.B. van Vrouwenpolder, een dergelijke actie binnen vier a zes we ken nog eens te kunnen herhalen. L. v. d. Slikke uit Nieuwland won Amersfoortse wisselbeker ARNHEM, 21 jan. De samenge stelde ruiterwedstrijd om de Amers foortse zilveren wisselkei is dit jaar gewonnen door de heer L. van der Slikke uit Nieuwland met het paard Etcetera. Het was maar een krappe overwinning, met slechts een kwart punt verschil op nummer twee. Een belangrijk onderdeel van het program ma was de dressuur en verder was er een springconcours. MONTE CARLO, 21 januari De Engelse ploeg Adams heeft de 26ste Monte Carlo-ralley gewonnen. Dit werd bekendgemaakt na de rit op het 241 kilometer lange bergcircuit. In totaal mochten 90 ploegen deelnemen, maar vier lieten verstek gaan. Deze laatste proef heeft vele slachtoffers ge- eist. Tal van ploegen kwamen met zwaar beschadigde auto's aan. In to taal hebben 73 deelnemers de finish binnen het tijdslimiet bereikt. De Ned.-Franse ploeg Gatsonides Becquart werd achtste in het algemeen klassement. Nummer 14 was Maasland Slotemaker en nummer 39 Takvan der Vlugt. „In dienst 'der Kerk", Zeeland GOES, 21 jan. „Wij moeten voor waarts met ons propagandawerk voor de Hervormde mannenverenigingen. Avanceren, maar niet forceren". Het was Ds. Wagener van Zoutelande, de provinciaal adviseur van de Herv. Mannenorganisatie „In dienst der Kerk", die Zaterdagmiddag deze woor den sprak op de provinciale jaarver gadering in „De Prins van Oranje" te Goes. De spreker schetste de moeilijkhe den, waarmee de opbouw van dit gees telijk werk te kampen heeft, met name in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar 't werk groeit. Kortgeleden sloot de afd. Kats zich aan en voor Colijnsplaat en Wissekerke heeft men eveneens goe de moed. Ook werd de wens geuit voor Zuid-Beveland een ringbestuur op te richten. Dit gewest telt enkele honder den leden. Ds. Wagenaar vestigde de aandacht op de landelijke jaarvergade ring, die op 20 en 21 maart a.s. te Kampen wordt gehouden. „Zijn wij op de goede weg?" zal daar het thema luiden. Sprekers en forumleden van links en rechts, Bonders en Vrijzinnigen, zullen hier samen van gedachten wis selen. Men heeft goede hoop, dat de resultaten en het enthousiasme van Kampen uit in de gewesten en afde lingen zal doortintelen. Opdat ook Hervormd Zeeland weer meer belang krijgt voor de vragen der Kerk. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. J. Duvekot te Goes z.h.s. her kozen. De vacature, ontstaan door het vertrek van de heer A. H. de Vree uit Westkapelle, zal worden vervuld door een vertegenwoordiger van de afd. Kortgene. De jaarverslagen gaven beide een opgewekt geluid: groeiend vereni gingswerk en een groeiende kas. Na de pauze was het woord aan Ds. A. de Haan van Hansweert, die van de interessante belevenissen op zijn reis naar de Goudkust van Afrika ver telde. Met grote belangstelling werd geluisterd naar het belangwekkende verhaal over dit land en de toestan den aldaar. DAVOS, 21 jan. Vandaag zijn de internationale wedstrijden in het hard rijden op de schaats te Davos voort gezet met de 10.000 meter. Kees Broek man heeft prima gereden en heeft bij na het wereldrecord in gevaar ge bracht. Hij noteerde een tijd van 16 min. 33,5 (het wereldrecord is 16.32,6 en staat op naam van Andersen). De jonge Oostduitse Kuhnert noteerde echter een tijd van 16.33.2. De drie an dere Nederlanders De Graaf, Maarse en Van den Berg verbeterden hun per soonlijke verrichtingen op deze af stand. De uitslagen zijn: 1. Kuhnert; 2. Broekman; 3. Cocharenko (Rusl.); 8. De Graaf 16.45.4; 16. Maarse 17.12.3; 17. Van den Berg 17.12.7. Hoogwater Dinsdag 24 Januari: Vlissingen; 10.36 u. 1.54 m. 23.20 u. 1.72 m. Terneuzen: 11.03 u. 1.72 m„ 23.51 u. 1.89 m. Wemeldinge: 12.12 u. 1.41 m., u. m Zierikzee: 11.56 u. 1.20 m., u. m. GOES, 21 jan. Ongeveer de helft van de bibliothecarissen van het C.J.- M.V. in Z eeland waren vandaag in Goes bijeen, waar door de Prov. Com missie voor C.J.M.V.-bibliotheken een instructie- en voorlichtingsbijeenkomst was belegd. In zijn openingswoord wees de heer J. L. Hamelink als voor zitter van de commissie op het vela werk, dat reeds vroeger door het Ver bond op het gebied van de lectuur voorziening is gedaan. Sinds enkele jaren werkt thans de Stichting C.J.M.- V. Lectuurvoorziening, voorlichtend enerzijds, maar daarnaast daadwerke lijk hulp verschaffend aan de aange sloten bibliotheken. De heer C. Hemmes, adj. secretaris van de Stichting, hield een inleiding over „Krotopruiming", waarbij hij de waarde van het werk der lectuurver- spreiding, met name door de biblio theken hoog aansloeg. Het was daar om, dat hij er met nadruk de aandacht op vestigde, dat de bibliotheek niet de bijwagen mag zijn van de vereniging. Bovendien besprak de heer Hemmes de boekenkeuze en de wijze waarop men het lezend publiek met raad en daad moesten trachten bij te staan. Daarna sprak de heer G. de Voogd ta Goes, secretaris der commissie, over „Subsidieverlening en alles wat daar aan vastzit". Hij schetste het ontstaan van de subsidiëring door provincie en gemeenten en betoogde, dat men te genover de overheid zeer zeker zal moeten tonen, dat men een dergelijke snubsidiëring waard is. Hij wees op de mogelijkheden die er zijn om de ont vangen subsidiebedragen verantwoord te besteden. Burgemeester Willemsen hield vurig pleidooi ZIERIKZEE, 21 Jan. Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke heeft voor de Zlerikzeese vissersvereniging en de ver. „Stad en Lande" In een gloed volle rede een beroep gedaan op de Schonwse vissers /.ijn actie tot behoud van de schelpdierencultuur te willen steunen. Dezelfde dag werd aan de Tweede Kamer een nota over de bezwaren tegen de Deltawet overhandigd. Er Is nog een kans voor Yerseke, want reeds Is toe gezegd, dat enkele heren uit de Comm. van Dertien nog een afzonderlijke be spreking zullen hebben met de kamerfracties. Schadevergoeding in Kopenhagen KOPENHAGEN, 21 jan. Ritzau/ ANP De firma H. Kramers, carga door- en expeditiebedrijf te Terneuzen, is door het zee- en handelsgerecht te Kopenhagen veroordeeld aan een Deense verzekeringsmaatschappij een schadevergoeding van 13.502 Deense kronen te betalen. De firma had in 1952 de Groninger kustvaarder „Fivel", groot 498 brt., in „timecharter".. Hét schip zou in april van dat jaar een lading cokes van Gent naar het Deense havenstadje Hundested op 't eiland Seeland bren gen. Tijdens het laden maakte de „Fi vel" een zware slagzij. Om deze op te heffen, werd twee ton cokes aan stuur boordzijde op het dek gestort. Een paar deks.chutten werden hierbij be schadigd en een groot aantal van de cokes kwam in de haven terecht. De firma Kramers meende, dat zij hiervoor niet aansprakelijk was, doch de bevrachter, voor wiens rekening en verantwoordelijkheid de lading op het dek was gestort. Het zee- en handels gerecht wass echter de mening toe gedaan, dat de Terneuzense firma schadevergoeding moest betalen, aan gezien zij te veel cokes op het dek had geladen, de deklast verkeerd had aan gebracht en had nagelaten de bodem tanks van het schip te laten vullen. De vergadering stond onder leiding van Ds. F. Don, voorzitter van het prov bestuur. GOES, 22 jan. Na bevestigd te zijn door Ds. G. Boer te Gouda deed Ds. D. J. van Dijk, gekomen van Sint Annaland vandaag zijn intrede te Nieuwerkerk aan de Yssel. Zijn intree- tekst had hij gekozen uit Ps. 119 vers 17-19. Na de preek werd hij toegespro ken door burgemeester J. C. Vogelaar, namens de burgerlijke gemeente, door Ds. J. van der Haar namens de ring Gouda, door afgevaardigden van de classis Gouda, door de consulent Ds. C. van Eijk te Benthuizen, door de heer C. van Winkelen namens de Bij belkring te St. Annaland, door de vo rige predikant Ds J. J. Timmer, door de heer D. Stolk, godsdienstonderwij zer en tenslotte door ouderling W. van Krieken, die de gemeente verzocht de nieuwe predikant Ps. 90 9 toe te zin gen. Vlissingen Knapen stookten een .vuurtje Dikke rookwolken stegen gistermid dag op uit de nieuwbouw aan de Zeil- markt noek Wilhelminastraat. De ijlings gewaarschuwde brandweer con stateerde, dat jongens een vuurtje hadden gestookt in één der keukens. Door het in brand raken van teer en isolatie-materiaal was een fikse rook ontwikkeling ontstaan, waardoor dit brandje een alarmerend aanzien had gekregen. Nadat het vuur was gedoofd vond men een aantal ellebogen voor gaslei dingen, moffen, stoppen etc. waarvan de isolatie reeds was verbrand. Waar schijnlijk wilden de knapen deze nieu we materialen ontvreemden en verko pen. Om niet al te veel in de gaten te lopen bij een opkoper heeft men daar om getracht de isolatie van teer en jute te doen afbranden. Een wachtsman is op deze bouw niet aanwezig. Bovendien zijn alle deuren niet gesloten en het gebouw bevat zeer vele waardevolle materialen, die voor het grijpen liggen. Een onverantwoor delijke toestand. Des morgens was de brandweer reeds uitgerukt, daar een omvergewaaide schutting aan de Dam poortstraat hinder opleverde voor het verkeer. OOST- EN WEST-SOUBURG Chr. Besturenbond. In Rehoboth werd, uitgaande van de Chr. Besturenbond een familie-avond gehouden. Na een kort welkomstwoord gaf de voorzitter, de heer A. Tissink, een overzicht van het werk van de chr. vakbeweging, gedurende de laatste veertig jaren. Hij wekte hierbij de leden op de organisatie trouw te blij ven. „Vrije Vogels", het toneelstuk, dat daarna werd opgevoerd, viel bijzonder goed In de smaak. Een collecte ten bate van D.E.L. bracht f 59.op. O.J.B.T.B. In de In „De Zwaan" gehou den jaarvergadering van de afd. Souburg van de C.J.B.T.B. heeft de heer J. K. Voogd uit Middelburg het onderwerp „Het nut van het landbouwonderwijs in in de praktijk" behandeld. Na de pauze werden enkele interessante films ver toond. NIEUW- EN ST JOOSLAND ,Ora et Labora". Onder leiding van de heer M. de Visser heeft de C.J.M.V. „Ora et Labora" haar jaarfeest gehouden. Na een kort openingswoord werd een bijbel inleiding gehouden, waarna de klucht „Instituut Panda" werd opgevoerd. Na de pauze werd het blijspel „De Gebroeders Kalkoen" ten tonele gebracht. De spelers oogstten, veel succes. SINT LAURENS Vergadering N.C.V.B. Tijdens de maan delijkse bijeenkomst van de N.C.V.B., die onder leiding stond van mevr. D. H. Baas- Kemp, heeft de heer J. A. van Bennekom, directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, een causerie gehouden met als titel „In de branding". Wijzende op de toenemende onkerkelijkheid in onze tijd, gaf spr. richtlijnen aan tot het cen traal stellen van Christus bij de opvoe ding der jeugd. Deze causerie werd zeer gewaardeerd. ZOUTELANDE C.J.M.V. Zatardagavond vierde de C.J.M.V. het jaarfeest in Middendorp onder leiding van de heer K. Wouters. De jongensclub voerde het spel „De dieven in de ruïne" op en de C.J.M.V. bracht het stuk „Ik wil niet meer lo pen". Medewerking verleende de zuug- en blaesclub. Ds. Wagener verzorgde de dagsluiting. HEINKENSZAND Burgerlijke Stand. Geboren: Jacomina M., d.v. J. C. de Winter en T. Vermue; David B., z.v. J. Schipper en M. J. Bou- dens. Ondertrouwd: M. Nuijten, 31 j. te 's-Heerenhoek en E. A. Meulblok, 23 j. Gehuwd: C. Klompe, 27 j. te Wol- phaartsdijk en M. D. van Iwaarden, 23 j.; W. van Belzen, 25 j, te Arnemuiden en D. Verdonk, 20 j. Overleden: A. Rijk, 77 j. e.v. T. Ver meulen; C. van de Reepe, 81 j. YERSEKE Burgerlijke Stand. Geboren: Cathalina J„ d.v. A. van der Jagt en W. C. Paauwe. Gehuwd: J. J. Pekaar en A. C. van den Heuvel te Werkendam. „In tegenstelling tot voorheen", zo zet de heer Willemsen, „vinden wij thans alom waardering voor ons stre ven tot behoud van de mosselteelt. Hij sprak zijn afkeuring uit over een even tuele verplaatsing van de mosselcultu res naar de Wadden. Dat zou slechts een tijdelijke oplossing zijn. De burgemeester zei te zullen blijven vechten om de Oosterschelde open t* houden of geperforeerde dammen te laten aanleggen. „Mocht de Deltawet inderdaad wor den aangenomen", zo vervolgde hij zijn vurig betoog, „dan zullen wij een flin ke schadeloosstelling etsen. Wettelijk geregeld". De vissersv^renlging, waarvan de le den in groten getale waren opgekomen, verklaarde zich by monde van voorzit ter B. Schot bereid de actie te steunen. De burgemeesters van Zierikzee, Brouwershaven en Ouwerkerk gaven eveneens van hun belangstelling blijk. KAPELLE, 20 jan. Over dit on derwerp heeft vanavond de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent Ir. J. J. van Hennik gesproken in een vergadering van de N.F.O. en oud-leeriingen, wel ke werd gehouden in het C.J.M.V.-ge- bouw. En Ir. van Hennik kwam In de ze interessante inleiding tot de con clusie dat de Zeeuwse fruitteelt er nog niet zo slecht voor staat, dank zij mo dernisering en aanpassing aan de tijd, Vooral de spillenvorm heeft in Zee land een grote vlucht genomen. Onze provincie is hiervoor zeer geschikt. Verder zei Ir. van Hennik dat het fruitmateriaal in Nederland terug loopt. De laatste jaren van 70.000 naar 62.000 ha. De rooiakties en de hoge kostprijs van fruit zijn hiervan de oorzaken. Verder ging Ir. van Hennik in op de noodzaak van produktie-verhoging en kostprijs-verlaging. De watervoorzie ning is zeer belangrijk voor Zeeland. Bekend is dat door infiltratie met zoet water een produktie-verhoging werd verkregen met 5 pet. In deze richting zullen in de nieuwe proeftuin in Ka pelle proeven worden genomen. Daarom ging Ir. van Hennik ook in op het Deltaplan. Dit is voor de Zeeuwse tuinbouw van groot belang. Verder sprak hij over de sanering van tuinbouwbedrijven op Schouwen, waar verschillende bedrijven zijn ge saneerd tot een grootte van 5 ha wat het minimum is voor een gezonde fruitkwekerij. De heer Joh. Oele had de leiding op deze leerzame avond. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Hiermede vervullen wij de treu rige plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer ABRAHAM VAN DER HOOFT in de ouderdom van 84 jaar. Wed. M. VAN DER HOOFT- NIJSSE M. M. A. MEEUWSE- VAN DER HOOFT F. MEEUWSE MIMI WILLY Baarland, 21 januari 1956. Begrafenis zal plaats hebben opj woensdag 25 jan.-a.s. des middags om 12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2