ANGSTIGE UREN VOOR WOONARK-BEWONERS r Vijftien woonschepen ernstig beschadigd in Vlothaven te Amsterdam Schepen m nood en een tanker op drift België bestudeert Deltaplan ASSEMBLEE WEER BIJEEN Dreigende havenstaking in Australië Het is thans weer rustig in India Schier hopeloze strijd tegen het water Oproep via auto-radio Betogingen in Damascus Jongen stal auto en vluchtte na botsing Boete voor Poujade 105-jarige in Dordrecht PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Raadslid stelt vragen Brits schip in brand in het Skagerak Indonesië zal Dulles graag ontvangen Directeur van de KRO overleden 26.000 arbeiders eisen meer loon Stakingsoproep tot loggervissers In Bombay vielen acht en zestig doden Emigrant in Nieuw-Zeeland verdronken Weigering visum aan Mr van Empel Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. mtoor: Goes, L. Vorststr. 1. '1438 (b.g.g. voo-redactie zUj, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telel. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: üosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8802 Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 28 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; j. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Cijfers met een achtergrond Zie pagina 4 V.. .J AMSTERDAM, 22 januari De Zuidwesterstorm, die zaterdag avond over ons land joeg heeft opnieuw een noodtoestand doen ont staan in de Vlothaven te Amsterdam-West, waar, zoals gemeld, in de nacht van vrijdag op zaterdag drie woonschepen waren gezonken. Kort voor middernacht kwam van de bewoners van de woonschepen opnieuw een noodkreet en veel leed heeft zich daarop deze nacht in het duister van de onverlichte en slecht bereikbare Vlothaven afge speeld. Van de 36 scheepjes zonken er opnieuw twee gelukkig on bewoonde transportarken maar 15 woonarken werden ernstig be schadigd. Ze vertonen gaten in de wanden, kapot gebeukte ruiten en ontzette ramen en deuren. Hopeloze strijd Met man en macht vochten de man nen van de gemeente en de rijkspolitie te water een schier hopeloze strijd te gen Hollands erfvijand. Hopeloos in 'i begin omdat men vrijwel geen be schikking had over materialen en ge reedschappen. Bij het licht van scha mele zaklantaarns stonden de mannen van de rijkspolitie te water tot hun heupen in het water om de losgeraakte stutbalken zo goed mogelijk weer op hun plaats te brengen. Op de wal groe ven de agenten van de gemeentepoli tie met hun handen gaten in de dras sige dijklichaam om de balken ook daar steun te geven. Politie en brandweer hebben de schepen wat steviger vastgemeerd maar desondanks vonden de eigenaars van tien van deze drijvende woningen het veiliger hun tehuizen op eigen kosten te doen verhalen. Zjj kozen nieuwe ligplaatsen aan de beschutte Westzijde. De voorzitter van de Amsterdamse P.v.d.A.-fractie, de heer S. Herfst, heeft B. en W. thans schriftelijk vra gen gesteld en wel in verband ook met het feit, dat door de bewoners reeds eerder aan B. en W. is gevraagd om een beveiliging tegen hoge golfslag. Toen de storm weer loeiend over de haven joeg verlieten velen hun drij vende woningen om elders bij familie in de stad tijdelijk vaste grond onder de voeten en een beschuttend dak te zoeken. Doch de meesten gaven er voorlopig de voorkeur aan bij hun eigendom te blijven. In de loop van de nacht echter moesten nog elf personen van zes schepen door bemiddeling van de rampendienst van de gemeentelijke dienst van sociale zaken in drie ho tels worden ondergebracht. We gaan niet weg Onder hen die bleven bevonden zich oude mensjes, waarvan de man 68 en de vrouw 66 jaar oudjs. Ver na mid dernacht stonden ze verkleumd In de beschutting van een wankel hutje op de wal. Op het water vlak voor hen slingerde hun woonscheepje heen en weer als een speelbal der golven. Zij dachten er niet aan een warmer en veiliger oord op te zoeken. „Wij hebben ons hele leven gevaren en la ten op onze oude dag het huis niet in de steek". De 68-jarige vertelde, dat zij reeds de derde nacht wakend bij het hutje doorbrachten. Maar toen enkele uren later de balken, die hun scheepje nog steeds van de dreigende stenen wal had afgehouden, door het raam naar binnen schoten en de ark steeds dichter tegen de kant werd ge stuwd, moesten de oudjes het opgeven Door sterke en beschermende armen werden zij van de plaats des onheils weggevoerd en naar de kinderen ge bracht, die in de stad op een woon schip huizen. Voor een mark per maand (Van onze Westduitse correspondent) DUSSELDORP. De posterijen van Dusseldorp zijn van plan om door een radio-gra lsche oproepdienst een verbin ding te leggen tussen automobilisten en hun woonhuis. Bij deze oproepdienst aan gesloten automobilisten kunnen tegen het geringe bedrag van één markt per maand via een auto-radio met ultra-kortegolf worden opgeroepen. Zjj moeten daartoe een kengetal aanvragen bij de betrokken telefoondienst. Het systeem is zeer eenvoudig. Wan neer iemand met een automobilist onder weg wenst te spreken, dient zijn kengetal te worden opgegeven aan de boodschap- penafdeling van de telefoondienst. Geen tien minuten later wordt dan dit kengetal over de beide ultra-kortegolfzenders van de posterijen in Dusseldorp en Essen her haald. Hoort de opgeroepene zijn ken getal, dan kan hij van het dichtsbijzijnde benzinestation de dichtsbijzijnde bood schappendienst opbellen en verneemt door wie hij werd opgeroepen. In geval van nood kan hij van deze boodschappen- r'- ost ook al een korte mededeling krij- Deze radiografische oproepdienst zal, meer de proef slaagt, ook tot andere delen van de bondsrepubliek worden uit gebreid. Deze dienst is vooral ten gerieve van zakenlieden, artsen, e.a. gedacht. Een der eersten, die zaterdagavond laat de situatie ter plaatse kwam op nemen was de burgemeester, Mr. A. J. d'Ailly. Later in de nacht, toen de brandweer een vrachtauto vol met balken en palen bracht, kon men de burgemeester zijn schouder zien zetten onder een zware paal, om die tezamen met een brandweerman naar een der meest bedreigde plaat sen te dragen. Schijnwerpers Onbarmhartig geselde intussen de wind en regen de zich moeizaam op de dijk voortworstelende hulpploegen. Toen de brandweer, die eerst tegen drie uur ter assistentie werd geroepen, een aantal grote schijnwerpers op de dijk plaatste, kreeg men eerst recht een beeld van de trieste situatie. Nog steeds waren bewoners van diverse arken bezig de gehele inboedel uit hun bedreigde schepen naar de wal over te brengen. Angstige uren maakten de bewoners van een ark door, toen hun loopplank naar de wal gekraakt werd en het schip nog slechts via de smalle stut balken bereikt kon worden. Met vaar dige hand werd een andere loopplank in elkaar gezet en toen konden ook de ze mensen ruimer ademhalen. DAMASCUS, 21 januari. Reuter. Verscheidene honderden Syrische stu denten, voor het merendeel leden van de Mohammedaanse, bibederschap, hebben Zaterdag te Damascus betoogd tegen de terechtstelling in Teheran, op Woensdag j.l., van vier leden der fana tieke, anti-Westerse Perzische Moham medaanse organisatie „Fadayan Islam". De betogers riepen leuzen tegen de Perzische regering en tegen de grote Westerse mogendheden, die zij er van beschuldigden de Perzische regering tot de terechtstelling te hebben aan gezet. In Syrische moskeen werd gebeden voor de ziel van Na van Safavi, de leider der secte, die een der vier te- rechtgestelden was. De „Fadayan Islam" heeft verschil lende Perzische premiers door moorde naarshand doen vallen. Een der vier terechtgesteldén was de moordenaar van premier generaal Ramara, die voorzichtigheid wilde betrachten met een nationalisatie der Perzische olie industrie en derhalve als „verrader" werd bestempeld, de moordenaar van Razmara werd door de regering-Mos- sadek op vrije voeten gesteld, doch hij is thans terechtgesteld wegens zijn aandeel in een mislukte moordaanslag- op de huidige Perzische premier Hoes sein Ala. Siorm op de Noordzee DEN HAAG, 22 januari Ook op zee woedde de storm en er werden verscheidene noodseinen opgevangen. Het Noorse schip „Svanholm", dat zich aan de Noordzijde van de Doggersbank bevond, verzocht om onmiddellijke hulp. Aan stuurboord bevond zich een groot lek en doordat de deklading verschoven was helde het schip sterk over. sleepboten vertrokken om naar te tan ker te zoeken. Later bepaalde men met radar de positie van de tankboot. Hij zou zich 65 km van Helgoland bevin den. De tankboot kan niet seinen bij gebrek aan stroom. De „Holland", üit Terschelling, wist de gehele bemanning zestien kop pen van boord te krijgen en bracht hen in veiligheid. BRITS SCHIP IN BRAND Zondag brak brand uit aan boord van het Britse schip „Herrisburn", dat zich in het Skagerrak bevindt. De be manning werd aan boord genomen van het te hulp gesnelde Deense tankschip „Esso Nyborg". De „Herrisburn" brandde zondag nacht nog steeds. Schepen van de Deense marine zijn bij het brandende schip aanwezig. De brand schijnt te zijn ontstaan in ruim twee midscheeps, waarin zich een lading steenkool be vond. TANKBOOT OP DRIFT WHITBY (Engeland) De 8.128 ton metende Italiaanse tanker „Potere" dreef zaterdag stuurloos op de Noord zee. De tros brak toen hij door een Britse sleepboot de rivier de Tyne op zou worden gesleept na motorstoring. Men kon de boot niet op sporen en 'n vliegtuig keerde onverriehterzake te rug. Zaterdagavond zijn uit Huil twee DE BILT ZEGTt Onbestendig Overwegend zwaar bewolkt met re gen of sneeuw. In de middag op de meeste plaatsen stijging van tempera- !uur. Matige tot krachtige en mogelijk -ot hard aanwakkerende wind uit :uidelyke richtingen. MAASTRICHT, 22 januari. Van middag zijn op de St. Annalaan te Maastricht drie auto's met elkaar in botsing gekomen. Een grote wagen vloog door te snelle vaart op het Em- maplein uit de bocht en hotste tegen twee geparkeerd staande wagens en kwam toen tegen een boom tot stil stand. Alle drie de wagens werden zwaar beschadigd. De wagen die uit de bocht vloog bleek eigendom van de in ternationale baggermaatschappij „Clos- set" te Maastricht en bleek gestolen bij het N.V.V.-terrein. De heer Dijkstra, uitvoerder van deze firma deed inmid dels aangifte bij de politie wegens het stelen van zijn wagen. De bestuurder de 15-jarige J. M. v. W. uit Maastricht vluchtte, doch meldde zich 's avonds bij de politie. De naast hem zittende 16- jarige A. Gijsen uit Maastricht kreeg ernstige hoofdwonden en werd in het ziekenhuis St. Annadal opgenomen. DJAKARTA, 21 jan. A.N.P. —De Indonesische regering zou een bezoek van de Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, aan Indonesië gaarne tegemoetzien, zo heeft een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken Zaterdag meegedeeld. Het ministerie had drie dagen gele den een telegram van zijn ambassade in Washington ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat minister Dulles voornemens is in Maart Indonesië te bezoeken. De Indonesische regering heeft thans de regering van de Verenigde Staten ervan op de hoogte gesteld, dat zij zulk een bezoek gaarne tegemoet zou zien. Verdere bijzonderheden over de juiste datum van de komst van Dulles en de duur van zijn bezoek waren nog niet bekend, zo voegde de woordvoer der hieraan toe. Volgens persberichten uit Washing ton zou Dulles 13 Maart in Indonesië aankomen na bijwoning van de confe rentie der Zuidoostaziatische verdrags organisatie in Karatsji. 's-GRAVENHAGE, 21 jan. Vol gens het Belgisch dagblad Le Soir on derzoekt het waterbouwkundig labora torium te Antwerpen thans de techni sche problemen van het Nederlandse Deltaplan. Het blad weet te berichten, dat de Belgische regering een beroep heeft gedaan op een Zweedse techni cus, die een bijzonder aspect van het plan, namelijk de invloed van de win den en van de vloed op de Schelde- monden, zal bestuderen. Deze overzichtsfoto geeft een beeld van de eerste zitting van de Franse nationale vergadering sinds de'verkie- zingen op 2 januari. Zoals men ziet zijn alle plaatsen bezet, behalve de regeringsbank, omdat zij, die deze gaan bezetten, nog moeten worden aange wezen. Volgens de traditie opende de oudst-aanwezige gedelegeerde, vanaf het spreekgestoelte van de voorzitter der vergadering de zitting. In dit ge val was dat de communistische gede legeerde Mar:el Gachin (geheel links) die men hier met zijn openingswoord bezig ziet. HILVERSUM, 22 jan. Hedenmor gen is te Milaan plotseling overleden de heer P. A. M. Speet, directeur van de Katholieke Radio Omroep en fi- nancieel-economisch commissaris van de Nederlandse Radio Unie. Hij was op een dienstreis en werd getroffen door een hartaanval. De heer Speet zou üit jaar 60 jaar zijn gewor den. In 1938 werd hij benoemd tot direc teur van de K.R.O. Prof. J. B. Kors, de voorzitter van de K.R.O., heeft vanavond om 8 uur in het programma van zijn omroep de overleden directeur herdacht. Prof. Kors memoreerde, dat de heer Speet alle facetten van het radiowerk heeft leren kennen en een grote internatio nale bekendheid in radiokringen ge noot. Hij schetste de overledene als 'n harde werker en een goed mens en zeide hem ook namens de Radio-Unie en de televisiestichting als zodanig te herdenken. PARIJS, 21 jan. Pierre Poujade, leider der Franse anti-belastingbewe ging, die 52 zetels in de nationale ver gadering verwierf, is wegens het belas teren van Pierre Schneiter, die in de afgelopen zitting voorzitter van de volksvertegenwoordiging was, tot 500.000 frank (meer dan vijfduizend gulden) boete veroordeeld. Poujade zal Schneiter voorts de ge- eiste een frank symbolische schadever goeding moeten betalen, terwijl het vonnis, waarin dit bepaald is, op Pou- jade's kosten in vijf door Schneiter aan te wijzen dagbladen moet worden ge publiceerd. Poujade had Schneiter in de recente verkiezingscampagne van aanzetting tot moord beschuldigd. SYDNEY, 21 jan. De leiders van 26.000 Australische havenarbeiders hebben verklaard dat zondag a.s. te middernacht, in staking zouden gaan om kracht bij te zetten aan eisen tot positieverbetering. Onderhandelingen met de werkgevers zijn afgebroken. De havenwerkers willen een gewaar borgd weekloon van 12 Australische ponden, een hoger uurloon en ver hoging van het z.g. „wachtgeld" dat wordt uitbetaald op dagen, dat er geen werk is van 16 shilling tot twee pond per dag. Ook wensen zij jaarlijks een vakantietoeslag te ontvangen. De werkgevers hebben zich bereid verklaard de helft der eisen in te willigen. Door de aangekondigde staking zal het werk op vermoedelijk meer dan honderd niet-Australische schepen in Australische havens stil komen te liggen. Indien zij doorgaat, zal zij de plannen der (liberale) regering, om de Australische regering te consoli deren, sterk nadelig kunnen beïn- sta- van IJMUIDEN, 21 jan. In een kingsbulletin van de commissie vertrouwensmannen uit de nog steeds stakende treilervissers te IJmuiden, blijkt dat er een oproep wordt gedaan aan alle vissers op de loggervloot om ook op deze schepen het werk neer te leggen. Het stakingscomité stelt, dat de vissers op de loggers reeds jaren onder een verouderde c.a.o. varen. De IJmuidense treilervissers hebben thans hun collega's op de loggers opgeroepen „met het oude systeem te breken en met hen in de bres te staan voor een vaste maandgage plus procentengeld". Koningin Juliana heeft zaterdag avond met haar dochter Margriet, die vergezeld was van een achttal vrien dinnen, de voorstelling van Circus Strassburger in Theater Carré in Am sterdam bijgewoond. Het bezoek was bedoeld als uitgaanspartij in verband met de verjaardag van de prinses. BOMBAY, 21 jan. (Reuter). In het noordelijke deel van Matoenga en in Sewri Naka, Centraal-Bombay, zijn vanmorgen twee personen gewond toen de politie van de vuurwapens ge bruik maakte en mensen te versprei den die winkels wilden plunderen. Zes communistische leiders, onder wie zich een lid van het centrale co mité van de Indische communistische partij zou bevinden, zijn gearresteerd. In Calcutta zijn het zakenleven en het vervoer verlamd door een algeme ne staking, die is afgekondigd door alle linkse partijen uit protest tegen het re geringsbesluit tot het aanbrengen van wijzigingen in de grens tussen de noordoostelijke staten Bengalen en Bihar. Stakers, die een f abriek in 5.000 betogers vijf arrestanten, brand wilden steken werden bescho ten. In Bombay, waar 68 mensen bij de onlusten van de laatste vijf dagen het leven verloren hebben, was het van morgen voor het eerst rustig. De meeste industrie-arbeiders hebben evenwel een oproep van leiders der linkse vakbonden om het werk te her vatten, genegeerd. De staking duurt nu reeds zes dagen. Volgens de laatste berichten uit Cal cutta is het daar weer rustig. Twee doden en 20 gewonden zijn daar geval len. In Guttack zijn zeker 36 politieman nen gewond. In Hadrakh bevrijdden vloeden. Ook de gevolgen voor da Australische buitenlandse handtl zouden ernstig zijn. De stakingsleiders hebben verklaard het, zo nodig, zes maanden te kun nen uithouden. Premier Menzies heeft de aangekoiD digde havenstaking „monsterachtig" genoemd. Het kabinet komt maandag a.s. bij een om over te nemen stappen ta beraadslagen. VENLO, 21 jan. De familie G. in 't Hulst te Ysselstein (gem. Venray) heeft bericht ontvangen, dat haar naar Nieuw Zeeland geëmigreerde zoon Ge rard door verdrinking om het leven is gekomen. De 24 jarige jongeman was twee jaar geleden vertrokken en had met een streekgenoot een aanne mersfirma opgezet. Bij het vissen schijnt het ongeluk te zijn gebeurd. 's GRAVENHAGE, 21 jan. Naar wij vernemen, is in officiële kringen kennisgenomen van de persberichten over een Indonesische weigering tot het verstrekken van een visum aan mr van Empel. Indien deze berichten juist zouden zijn, aldus deze officiële krin gen, zou de Nederlandse regering zich niet zonder meer bij een weigering neer kunnen leggen. In dit geval kan verwacht worden, dat nadere stappen zullen worden genomen. DORDRECHT, 21 jan. Opoe Neel- tje van Velzen, de oudste ingezetene van Dordrecht en een van de oudste inwoonsters van Nederland, is van daag 105 jaar geworden. Het vrouwtje wordt verpleegd in het gebouw van het Leger des Heils te Dordrecht, voor zover „verplegen" nodig is, want zij geniet nog een redelijke gezondheid en kan nog aardig uit de voeten. Enige weken geleden liet zij zich doorlichten, omdat zij in de krant had gelezen, dat niemand zich aan het be volkingsonderzoek op tuberculose mocht onttrekken. KARSRUHE, 21 jan. (A.F.P.) Een rechter van het Westduitse federale hooggerechtshof heeft het vooronder zoek geopend in de zaak tegen dr. Ot to John, voormalig hoofd van het W,- Duitse „bureau tot bescherming van de grondwet", die in 1954 naar Oost- Duitsland uitweek, om verleden maand in West-Duitsland terug te keren. Dr. John bevindt zich thans, op be schuldiging van verraad, in arrest. ALGIERS, 22 jan. Reuter Bij gevechten met Franse troepen zijn za terdag in Algerije en Tunesië bijna veertig opstandelingen gedood, waar door het totaal aantal gedode rebellen in de afgelopen week ongeveer twee honderd bedraagt. Er werd zaterdag op vier plaatsen in Algerije en op een plaats in Tunesië, nabij Gafsa waar twaalf opstandelin gen werden gedood, gevochten. Volgens officiële cijfers werden aan Franse zijde vijf man gedood en acht gewond.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1