Zomer mei naald en draad ingaan KAAS I OHiER JONGE OGEN doet eten LEDERBEURS KEUKEN T/v&y» i E N SPROOKJE MAAR NU GEEN FANTASIE MEER Afwisseling van UIT DE OUDERE DAMES Verwaarloosde Hoest... Ingezonden Mededeling (Adv.) IN k MINUTEN KLAAR Ot TAFU Mooi boek helpt de huisvrouw "7 o langzamerhand, bent u er wel achter, dat ik vroeger dol op verhaaltjes en sprookjes was. Dat zijn meestal nog al fantastische dingen. Het schijnt me geen kwaad berokkend te hebben, want ik ben nu vrij nuchter uitgevallenal denk ik nog wel dikwijls aan die sprookjes van vroeger terug, als dat zo eens uitkomt. Van een van die verhalen ben ik alles vergeten, alleen weet ik nog, dat er een goede verschijning was, die al wat ze aanraakte in zilver of goud kon veranderen. Waarschijnlijk heb ik me dat vroeger niet zo gerealiseerd, anders had ik vast geweten, dat een of andere oom of tante die gave had om iets te veranderen en dan had ik beslist gewild, dat alles wat aangeraakt werd in chocolade werd veranderd, want daar hield ik van. IJsjes waren toen nog niet zo de grote mode, en om zilver of goud bekommerde ik me geen zier. Dal komt later pas. Eigenlijk is voor sommigen dat sprookje van vroeger toch werkelijkheid, zij het dan aangepast aan de omstandigheden van nu. Dat overpeinsde ik ten minste van de week. Een van de onderdelen van ons veel zijdig beroep is wel, dat we min of meer met de naald moeten kunnen omgaan. En hoe groter het gezin is, hoe dringen der die noodzaak wordt. Nu liep ik in •en verloren ogenblikje van de week even aan bij een zeer goede kennis, die heel wat grut om de tafel heeft zitten, als de klok naar twaalf uur 's middags gaat. We zaten eens even rustig, omdat het kroost dank zij het mooie winterweer op pad was, uitgezonderd een hartver- overende peuter, die zich alleen ver maakte. En toen moest ik alweer aan mijn jonge jaren en de sprookjes denken, want hier was ook getoverd. Ja, echt getoverd ,want waarom zullen we het zo niet noemen? Een droom ...vijk eens, hoe vindt u dat?" Rondweg gesproken: een droom van een Jongens pakje, waarin de rakker er 's zondags als een prinsje zal uitzien. Een stralende moeder kijkt me vol •panning aan. Ik beantwoord die blik met de vraag: „Waarvan?" Ik moet raden, maar heb het mis. lilt vaders oude jas kwam het prinsjes- pak van zoontjelief. Noem dat maar geen toveren, als moe ders vingers zo'n oude stoffige jas aan raken en er komt het zo nodige jongens pakje uit. Alleen maar.als „medestand- Iter In het beroep huisvrouw" weet je wel, dat het niet bij een simpele strijkage Tan de moederlijke hand over die oude Jas gebleven is. Er zaten heel wat uurtjes ploeteren van moeder in. En deze „tove narij" heeft toch eigenlijk ook dit ge- Volg, dat moeder goud en zilver produ ceerde, want daardoor bespaarde ze weer «en fikse uitgave uit haar huishoudpor- temonnaie. Een handleiding Nu is de een handiger dan de ander vJn dit naaivak, dat weten we wel, maar bij velen zal, nu vooral de kledij voor de jeugd naar verhouding nog duurder is dan onze pakjes en japonnetjes, toch weieens de wens opkomen: „Hé, lk wilde wel. dat ik wat beter met de naald overweg kon". Je trekt er niet zo gemakkelijk op uit om een naaicursus te volgen en ploetert dan maar door, door schade en schande ijs wordend. Voor zulke tobsters, die ch zo vol goede wil zijn, Is het een uit komst dat er een goede handleiding voor dit deel van ons „vak" als huisvrouw verschenen. Ik verwijs daarvoor naar het boek, dat ik hieronder recenseerde. Niet steeds be- Ereek lk met zoveel genoegen een boek i nu, omdat ik ef voor onze vrouwen (vervolg van vorige pagina) bet slachtoffer (de getrouwde man en njet de pijp, bedoel ik) staan, streng: „Wie komt er nou op zo'n dag met een pijp in zijn mond op de weg?" Mijn Vrouwelijk gemoed is echter bewogen Biet de man, die zijn onafscheidelijke püp fnoet missen, daarom stel ik voor, dat We allemaal elke week, uitgezonderd de laatste week van de maand, een stuiver ppzlj leggen, van welke opgespaarde cen ten we hem met Sint-Nicolaas dan een éiieuwe pijp zullen geven. De beroofde collega zegt iets wat ik hier niet herhalen kan en de baas zegt Zorgelijk, dat het wel eens tot schade van het onderwijs kon zijn als mijnheer X. zolang zonder pijp moet zijn. En daarmee is de buitenkant van dit in cident afgesloten. Wat de collega in nerlijk lijdt is niet van buitenaf te zien en dus niet te beschrijven. AAN ALLES KOMT EEN EIND. De wapenstilstand duurt naar jeugdig oordeel al te lang en als het bevel: .Staakt het vuren" is opgeheven, wervelt een ogenblik de sneeuw weer in dikke jvolken om ons heen, totdat, zij het met Spijtig gezicht, de baas zegt, dat hij be slist moet gaan bellen. Pas de volgende morgen hebben we fehoord, dat Leo, uit de derde klas, van Un sleetje is gevallen en zijn pols heeft gebroken. Is dat «en triest eind van een Vrolijke dag? Leo denkt van niet, want tij draagt zijn geblessuurde pols vol trots IA het hangverband, alsof hij roemvol in Óen oorlog gewond is. De getrouwde collega stapte vanmor- Sn het plein op, dampend uit een pijp, er akelig nieuw uitzag. Wat één dag sneeuw al te weeg kan brengen. een goed hulpmiddel in zie. Misschien hebben de echte tovenares sen het niet meer zo nodig, maar toch geloof ik, dat zelfs zij, er nog wel iets uit kunnen leren. Met 260 foto's en 250 tekeningen. Door Hflde LeferenzVavra. Deze derde druk is geheel herzien en uitgebreid door L. Men A. W. Huyskamp. Uitgave van de uit geverij De Nederlanden te Am sterdam. Het is werkelijk met genoegen, dat ik de aandacht van onze lezeressen op dit boek vestig, want met de aankoop van dit leerboek Jn de naaikunst kan men weer schatten verdienen of besparen, hoe men het dan zeggen wil. Wij klagen te genwoordig steen en been over de duurte van al hetgeen wij nodig hebben om onze huishouding te voeren. De aankoop van nieuwe kleding komt soms in het ge drang, omdat daarvoor kapitalen nodig zijn. Geen wonder, dat menige vrouw daarom zelf naar naald en draad grijpt en de schaar soms met de moed der wanhoop in een lap stof zet. Het komt meestal nog wel aardig goed uit, maar vraag niet wat voor inspanning het kost van de vrouw, als men vroeger niet eni germate een opleiding voor naaien gehad heeft. Wie zich echter de uitgave getroost om „Het leerboek der naaikunst" aan te schaffen, zal hierin een uitmuntend hulp middel vinden, als men zelf aan de slag wil gaan om de kleding voor zich en de de rest van het gezin, uitgezonderd dan de kleding van het hoofd des gezins, te vervaardigen. Eenvoudig beschreven Het wordt alles zé eenvoudig beschre ven en met talrijke foto's en tekeningen verduidelijkt, dat zelfs de meest oner varene op naaigebied niet kan dwalen. Wie begint, moet zorgen goed gereed schap te hebben. Ook daarvoor is een klare aanwijzing gegeven. Dan volgt het maatnemen en maken van een grond patroon. Er wordt in dit boek van alles gegeven wat bij naaien en stofversieren te pas kan komen. En ook aan de af werking door strijken is genoeg aandacht besteed. We hebben van de hele inhoud grondig kennis genomen en we durven het van harte onze huisvrouwen aanbevelen. Met deze helper naast je kan je wel iets moois voor jezelf en iets aardigrs voor je kroost produceren, waardoor op het huishoudelijk budget heel wat bespaard kan worden. De uitgeefster zorgde voor een mooi, Moderne tovenarij, die zeer wenselijk is I doch praktisch uiterlijk. Het boek kan tegen een stootje en door een geplasti- ceerde uitvoering is het zelfs mogelijk bij de schoonmaak dit boek, dat waar schijnlijk voor de vrouw, die naaien wil, onafscheidelijk geworden is en daardoor een minder fris uiterlijk verkreeg, een wasbeurtj e te geven. Een model voor grondpatroon voor ja pon is aanwezig achter in het boek. MAJA. Mijn beste nichtjes en neven. Dinsdag heb ik heel wat aan jullie ge dacht. Wat zullen jullie genoten hebben van dat dikke pak sneeuw. Natuurlijk was alles veel te gauw weer verdwenen, maar zo denken de meesten van de grote mensen er niet over hoor. Ik heb ook van de sneeuw'genotenzonder dat ik een stap de deur uit ben geweest. Vanuit mijn raam in de kamer heb ik een ruim uitzicht, wat die dag bijzonder was, toen de hele omgeving zo'n prachtige witte bontmantel aan had.' En ik heb ook ge noten, omdat ik hier volop kon zien, hoe de jeugd zich op verschillende manieren vermaakte. Er zijn hele veldslagen gele verd met dikke sneeuwkogels en van die echte geluksvogels zag ik prachtig zwie ren met hun slee, die was vastgebonden achter een auto. Jongens, wat een pret allemaal. Het was wel gauw voorbij, maar de winter is nog lang niet voorbij. Allicht komt er weer zo'n kansje. Ik had juist die dag niet veel tijd, andera had ik vast een sneeuwpop in de tuin ge maakt, zo groot als een echte mijnheer. Er was genoeg sneeuw daarvoor te vin den. Als er weer zo'n vracht komt te liggen, dan neem ik er de tijd maar voor. En nu eerst wat anders. De prijs van deze week gaat naar Grijpskerke, óp zoek naar ons M e r e 11 j e, in de hoop dat dit vogeltje niet in een hoge boom is weggekropen. Dan verder de groeten aan allemaal van jullie TANTE TRUUS. Sneeuwklokje te Aagtekerke. Natuur lijk ben je welkom in onze raadselfami lie. Je schuilnaam vind ik prachtig, al leen hoop ik, dat je niet doet als een sneeuwklokje, dat maar even in het voor jaar bloeit en dan weer verdwijnt. Jij moet ook het hele jaar door bloeien hoor in onze kring. De Sibajak van de zomer van heel dicht bij gezien. Een mooie boot. Zou er zo in willen varen. Je maakt al heel wat handwerken. Nee, het is niet zo leuk, als je zo'n werkje eens moet uit trekken, omdat er wat fout was. Is mij ook wei eens overkomen. Toch leer je daar het meeste van, dat zeg ik je tot troost. Merel te Grijpskerke. Zo, nu is mijn nieuwsgierigheid verdwenen. Har telijk dank voor je fijne verslag van de Eet U elke dag kaas? Als deze goede gewoonte nog niet bij U is ingeburgerd, wacht dan niet langer. Iedere dag een plakje kaas (dat is voor elk der gezinsleden ten minste 100 g kaas per week) be hoort in een goede voeding thuis. Eet kaas op de boterham, geniet er van als een hartige lekkernij tussen door, geef kaas vóór de warme maaltijd of als besluit ervan. Kaas behoeft niet eentonig te wor den. Bepaal U dan echter niet tot een stukje volvette kaas ,maar neem ook eens Edammer (40+), wissel de zoete kaas eens af met komijne en geef smeerkaas en geraspte Zwitserse kaas een kans. Probeert U eens alles wat Uw kaas handelaar op dit gebied voor Uw smaak en beurs heeft. De voedingswaarde van alle soorten is hoog: kaas behoort tot onze beste bronnen van kalkzouten, eiwitten er vet. Wat voedingswaarde en voed zaamheid betreft is kaas, behalve als broodbelegging, zeer geschikt om in de warme maaltijd dienst te doen. In de kaasprovincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn van oudsher gebakken aardappelen met kaas en stamppotten met kaas gelief de kost. Zo'n stamppot is heel ge makkelijk voor een dag dat U geen jus hebt. Wilt U liever zien dat er een apart gerecht op tafel komt, maak dan een kaasragout of bak kaasplakken in de koekepan. Voor die kaasplakken hebt U een stevige soort, liefst bele gen kaas, nodig, die niet gemakkelijk uitloopt. Hoe dan ook, zorg ervoor, dat U iets meer kaas in huis hebt dan voor een bepaald recept nodig is. Is Uw kaas weinig pittig van smaak dan hebt U misschien meer nodig, heeft hij een uitgesproken smaak dan kunt U wel licht met minder volstaan. Speciaal voor Ook oudere dames worden niet vergeten met een nieuw ja ponnetje. Wij plaatsen dan ook speciaal voor haar een snoe zig model, in de maten 464850 (maat 44 op bestelling). Zeer apart is de taille met de verwerkte ruimte aan een glad stuk, welke in de rok doorloopt met twee platte plooien. Midden-achter heeft de rok één platte plooi. Driekwart mouwen worden op de normale manier ingezet. Een mooie broche of knoop geeft aan dit toiletje een fijne noot. Benodigde stof ongeveer 3 m a 1.30 cm breed. Wijze van bestellen Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het fran keerzegel, het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en adresseer deze aan de redactie van 't Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres en woonplaats, maat en nummer (208) van het gewenste mo del. Plak nooit meer dan f 1.aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waar deloos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patro nen worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad: het persoonlijk komen afhalen aan ons bureau heeft dus geen zin. /n het teken van Tasjes in alle soorten, kleuren en afmetingen RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. omatenkaasragout. 200 g kaas, 4 dl (ruim 2 kopjes) bouillon of melk, 35 g (4 eetle pels) bloem, boter of margarine, 1 eetlepel tomatenpuree, 1 ui, aro ma (peper). De ui fijnsnipperen en in de boter of de margarine fruiten. De tomaten puree toevoegen en nog even mee smoren. De bouillon of de melk erbij gieten (de bloem eerst aanmengen met iets van het koude vocht) en aan de kook brengen. Het vocht dan binden met de aangemengde bloem en de saus even doorkoken. De kaas in blokjes snijden en enkele minuten in het saus je verwarmen (doch niet zo lang dat de blokjes smelten). Het gerecht, in dien nodig, op smaak afmaken met zout en aroma (en peper). Kaaskoekjes voor bij de aardappelen en groente. De massa van de kaaskoekjes enige tijd tevoren koken, zod»t zij voor de maaltijd geheel afgekoeld is. De koek jes op het laatst bakken. 80 g 6eetlepel) griesmeel of grutten, 4 dl melk, ongeveer 200 g geraspte pittige kaas, zout, aro ma, nootmuskaat, bloem of pa neermeel, boter, margarine of vet. De melk aan de kook brengen, het griesmeel of de grutten er in strooien en zachtjes gaar koken in ongeveer 10 minuten. De kaas erdoor roeren en de massa op smaak afmaken met zout of aroma en desgewenst nootmuskaat. De massa laten afkoelen op een platte schaal of in een rechte vorm die met water is omgespoeld. Kort voor het gebruik de kaasgries in stukken snij den en deze door melk en daarna door bloem of paneermeel wentelen. De koekjes vlug aan weerszijden bruin bakken in hete boter, margarine of vet. De koekjes warm opdienen met een mosterd- of tomatensaus. Ingezonden Mededeling (Adv.) kan oorzaak zijn van allerlei kwalen! Geel Uw kind al bi) het kleinate kuchje: SIROOP avond voor de pauze. Wat is dat een mooie feestavond geweest. Er zat heel wat werk aan vast om het zo mooi te krijgen. Hoe kwam je aan die leuke Varia. Nooit gelezen. Boerinnetje te Domburg. Je brief met die tekeningen van die bloempjes zag er feestelijk uit en ik ging ai weer aan mijn tuin in het voorjaar denken. Je hebt in dat ene jaar al veel genaaid. Dat is heel wat waard als je zomaar je eigen kleren kunt ma ken. Wat voor stof zou je kiezen als ja weer een blouse gaat maken? Ik zou het wel weten hoor. Zeester te Westkapelle. Ja, je hebt me wel even in de steek ge laten. Ik was al bang, dat je weggewaaid was, want ik weet er alles van hoe het daar bij de zee kan waaien. Toen ik op een frisse dag van de zomer door W. kwam, ging haast mijn hoed er van door. Maar nu ben je er gelukkig weer. Je mag zeker nieuwe raadsels insturen, maar de oplossingen moeten er bij gezet worden, want ik heb echt geen tijd om daar eerst over te piekeren voor ik ze in ons hoekje zet. Akelig is het, als een aardige meester weggaat en het is nu eenmaal erg jam mer, maar juist aardige meesters ver trekken altijd. Zeg juffertje, noem jij je rapport met alleen maar achten en ne gens een „aardig rapport"? Toen ik nog in mijn rapportentijd was, noemden we dat „prachtig" hoor. En zo denk ik er nog over. Vlindertje te Biezelinge. Ge zellige verjaardag gehad bij je vriendin? Met al die lessen hebben jullie het toch ook maar aardig druk, maarjullie hebben ook vakanties en dat hebben moeders haast nooit en die hebben het ook druk al hoeven ze geen lessen te le ren. Ik ben blij, dat het bij die tandarts goed afliep voor je, want tandartsen daar heb ik het niet op. Ik kijk al maar uit of anjer gaat bloeien in ons jeugd- hoekje, maar ik zie er nog geen sprietje (of lettertje) van. Hoe staat het met je franse l'es? De oplossingen zijn: I. D Ei Nee Heet Alpen Aardig Groente. II. Uit vaders tabakspijp. III. Weesp, Baarn, Buiksloot, Edam. De beginletters vormen de naam Den Haag. Nieuwe raadsels: Het geheel bestaat uit veertien letters en is een, vooral in Zeeland heel beken de iatijnse spreuk. Kleine jongens kunnen met een 4, 14, 7, 8, 11, 6 veel lawaai maken. 3, 5, 12 Is een meisjesnaam en soms ook een jongensnaam. Men noemt iemand, die graag geeft, 13, 2, 1. 9, 11, 10 is de naam van een water in Utrecht. II. Welk paard lust geen gras. III. Zet in de plaats van de puntjes let ters en dan lees je een bekend spreek woord. ,.t.r ..n h..l .i .an ..n l.g. .op. De oplossingen kunnen met vermelding van naam, voornaam (schuilnaam als je die hebt), leeftijd en adres tot zaterdag 28 januari worden gezonden aan Tanta TRUUS, Redactie Zeeuwsch Weekend, Goes. De Bond Heemschut en de contact-- 'commissie voor natuur- en landschaps bescherming hebben gezamenlijk een adres gezonden aan de gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, waarin de be sturen van beide organisaties stelling nemen tegen de plannen voor het bou wen van een cultureel centrum in het gebied van het Bossche Broek, vlak buiten de stadswallen van de stad. Ingezonden Mededeling (Adv.) ZURICH, 20 januari, Van onze speciale correspondent. GRIJZE HAREN HEBBEN HUN TIJD GEHAD. Van welingelichte zijde vernemen wij dat door een zeer belangrijke nieuwe vinding van de Laboratoria Vitalipon S.A. alhier, dat men er in geslaagd is nu een shampoo te fabri ceren, welke het haar kleurt, terwijl men het wast. Het haar neemt dan de kleur aan die gelijk is aan de oor spronkelijke haarkleur. Het nieuwe product is volkomen on schadelijk en bestaat uit zuiver plant aardige kleurstoffen, ook is de een maal aangebrachte natuurlijke kleur volkomen watervast en regent zo doende ook niet uit het haar. Ook Amerika heeft voor deze vin ding al interesse getoond. Naar wij vernemen zijn er bij de Vitalipon S.A. onderhandelingen gaande over een nieuw te stichten fabriek In Amerika e.a., in verband met de zeer grote vraag welke nu reeds naar dit inte ressante artikel bestaat, wat een uit komst zal betekenen voor elke mo derne verzorgde vrouw. Deze originele Zwitserse kleur- shampoo in reeds in voorraad bij LIBERTY, Lange Vorststraat 9, Goes, tegen de aantrekkelijke prijs van 1.50 per pakje. Grote voordelige tube 2.25, voldoende voor twee wassingen. (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, januari. Toen wij op de „Vakbeurs voor koffers en lederwaren" rondliepen, viel 't ons op hoe slecht die naam eigenlijk aangeeft wat de bezoeker van de beurs te zien zal krijgen. Het grootste deel van alle tasjes, etuitjes en portefeuilles behoort n.l. hele maal niet tot wat men zou noemen „lederwaren", maar is van plastic gemaakt, dat soms wel bedriegelijk veel lijkt op leer, maar het nu eenmaal niet is! De heer P. L. van der Pluym, voorzitter van de com missie van advies voor de groep lederwaren, vertelde ons, dat voorjaar 1955 maar liefst 95 van alle Ne derlandse damestassen van plastic waren gemaakt, terwijl maar voor één twintigste deel van de hele produktie leer werd gebruikt! Damestassen en ook koffers worden de laatste jaren meer en meer modeartikelen. Een dame, die ieder seizoen een nieuw tasje in een andere kleur wil kopen, komt er niet zo gauw toe allemaal leren tas sen aan te schaffen. Dat zullen we voor haar echtge note tenminste maar hopen! Door de hogere prijzen kunnen de leren artikelen niet zo snel aangepast worden aan de mode als die van plastic. Zo kon men deze zomer voor een plastic tasje een keuze maken uit zo'n tien d vijftien kleuren, hetgeen voor de leren exemplaren zeer zeker niet het geval was. Toch mag ook onze lederwaren-industrie er zijn. In 1954 werd voor ruim zes miljoen gulden aan dames tassen en koffers geëxporteerd en in 1955 was de uit voer nog hoger. Slechts een vijfde deel van deze pro- dukten wordt door Nederland geïmporteerd (voor namelijk uit Tsjecho-Slowakije, Polen, België, Frank rijk en Duitsland), terwijl de andere 80 op vader landse bodem wordt geproduceerd. Het benodigde rundleer en boxcalf worden grotendeels in Nederland vervaardigd, plastic wordt echter nog voornamelijk ingevoerd, vooral uit Duitsland. NIEUWIGHEIDJES Dat ook de lederwaren- en plasticindustrie onder hevig zijn aan de mode, blijkt duidelijk op de beurs. Voor zeer nette dames zagen we een rond plastic tasje met een doorzichtig deksel. Iets nieuws waren de tassen van tweed-plastic en &e koffers met nylon hoeken, die niet deuken en erg sterk zijn. In een stand werd een dossier-map geëxposeerd met een patent beugel, waardoor de tas als hij open is helemaal vlak kan worden gelegd. Enkele fabrikanten hebben hun plastic tassen opge vuld met schuim-plastic, waardoor ze heerlijk zacht aanvoelen en nóg meer op leer lijken. Naast leer en plastic zagen we ook tassen van riet. Er staat een beetje verdwaald een stand met alle mogelijke byouterieën en evenals voorgaande ja ren zullen wel weer vele, bezoekers halt houden bij de stand met marokkaans leer. Het was zeer zeker de moeite waard om eens een kijkje te nemen op deze beurs, waarop naast 83 Ne derlandse firma's ook Frankrijk, Italië en West-Duits- land waren vertegenwoordigd. „Mijnheer de rechter, ik sta er u borg voor dat mijn cliënt een volkomen eerlijk mens is!"

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 8