Diaconale arbeid zal altijd dienst der kerk moeten blijven Nieuwe kieswet reden tot tegenstellingen scherpe met melk meermans Avicultura" hield haar 60ste tentoonstelling Minister Dulles maakte slechte beurt H Generale synode Gerei, kerken sprak uii Maar contacten met de overheid zijn noodzakelijk Levensverzekering in India genationaliseerd Prins Bernhard bezoekt vliegtuigfabrieken en vrienden ft B.D.D. Vierduizend inzendingen uit verschillende landen 31 Aanslag op Berlijnse burgemeester mislukt Regelingen in radiohandel van de baan DE PRESIDENT STEMT Maar Eisenhower vindt hem de beste minister van buitenlandse zaken! C.D.U. contra vrije democraten Precisietijdsein PUZZLE KRUISWOORDRAADSEL Oplossing vorige puzzle Zaterdag 21 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 LEEUWARDEN, 20 jan. De generale synode der Geref. Kerken heeft de raak van de verhouding diaconie en overheid afgehandeld en enige uitspraken gedaan, nadat een aantal conclusies in stemming was gebracht. De professo ren Polman en Den Hartogh deelden mede tegen deze zaak te zyn en in een nota nog nader van hun gevoelen te doen blijken. In z\jn slotopmerkingen legde de rapporteur, diaken T. Hartsuiker, er nog eens de nadruk op dathet Vaagstuk zeer ernstig is. Men make het "niet ingewikkelder door zaken in het geding te brengen, die de moeilijk heden slechts kunnen vergroten, zo zei hy. Prof. Polman, die een voorstel had ingediend de kwestie aan te houden en de andere meerdere vergaderingen te verzoeken zich voor de volgende ge- neale sijnode uit te speken over de voorgestelde richtlynen en conclusies, trok dit voorstel weer in. De synode deed tenslotte de volgen de uitspraken: 1. De dienst der barmhartigheid is naar de opdracht van Christus aan £ijn kerk een wezenlijk deel van haar ambtelijke arbeid. Deze dienst is als teken van de komst van het Konink lijk van Jezus Christus nauw verbon den aan de pastorale zorg. 2. De uitgebeidheid en de omvang van deze dienst worden bepaald door pc roeping der kerk aangaande de komst van het Koninkrijk, de krach ten en middelen, die Hij haar daartoe heeft geschonken en de tijden en om standigheden, waarvoor de kerk zich geplaatst ziet. 3. De kerk zal de diaconale arbeid altijd als kerkelijke dienst zien, het- zen in het lenigen van de noden van bet menselijk leven met behulp van 08 middelen die zij ter beschikking kan stellen, alsook ingeval zij haar dienst t*r beschikking stelt om raad en bijstand te verlenen tot het ver krijgen van allerlei middelen, welke beschikbaar zijn, wanneer andere le vensverbanden hun roeping verstaan. GROTE VERANTWOORDELIJKHEID. 4. Op elke plaatselijke kerk rust een grote verantwoordelijkheid, welke zich ook uitstrekt tot de kerken, waarmede zy in kerkverband samen leeft. 5. In de dienst der barmhartigheid heeft de kerk er mede te rekenen, dat met name ten aanzien van materiële iloden ook roeping en plichtsvervul- ing bestaan voor andere levensver- landen. 6. De overheid worde erkend en ge ëerbiedigd in de vervullin van de ta ken, die zij krachtens haa r roeping ter hand neemt tot de instandhouding en bescherming van een goede samen leving en de bestrijding van sociale misstanden. 7. Aan haar verantwoordeiykheid en taak ten opzichte van de uitoefening Van de dienst der barmhartigheid zal de kerk zich niét mogen onttrekken met een beroep op de mogeiykheid, welke NEW DELHI, 20 januari (Reuter). De regering heeft bekend gemaakt, dat alle levensverzekeringmaatschappij en zullen worden genationaliseerd. De jnaatregel zal geen betrekking hebben op de schadeverzekeringmaatschap pijen. Er is een speciale verordening uitgevaardigd, die de centrale regering de bevoegdheid geeft het gehele le- yensverzekeringsbedrijf over te nemen, pe verordening geldt ook voor de bui tenlandse zaken der Indische verzeke raars en voor de Indische zaken der buitenlandse verzekeraars. Dit is de derde grote nationalisatiemaatregel. De eerste had betrekking op de lucht vaartmaatschappijen en de tweede op de keizerlijke bank. voor de leden der kerk, evenals voor andere staatsburgers bestaat om ge bruik te maken van stoffeiyke hulp van de overheid en haar organen. CONTACT MET OVERHEID. 8. De kerk zal bij de uitoefening van haar dienst der barmhartigheid bereid zijn, voorzover de overheid en haar organen met haar sociale zorg zich met leden der kerk in laat, mede in het welbegrepen belang van die leden, in contact te treden met de overheid en haar organen en daarbij er steeds op bedacht zijn: a. dat het karakter van de dienst der barmhar tigheid, alsook de zelfstandigheid van deze arbeid der kerk door de overheid en haar organen ten volle geëerbie digd blijft; b. dat zij geheel en alleen steun verlene, met besliste afwijzing van overheidshulp, wanneer deze zou leiden tot een bemoeiing, die schade lijk ware te achten voor het leven in gehoorzaamheid aan Gods Woord en haar eer als kerk van Jezus Christus; c. dat haar diakenen het tot hun ver antwoordelijkheid zullen rekenen voor de nodige deskundigheid te zorgen, opdat zij goede raad en voorlichting kunnen geven en bij het ontmoeten van de overhejd in het wederzijds be naderen van de maatschappelijke no den, de zelfstandigheid en waardig heid van de dienst der kerk weten te handhaven. DE RANGORDE. 9. De orde In het verlenen van hulp en bystand zal, met Inachtneming van het geestelpk heil van de hulpbehoe vende, en hetgeen de schrilt aangaan de de ouder- en kinderplichten leert, voor elk geval naar de actuele omstan digheden worden bepaald. 10. In alle zaken van 'principiële aard, op het onderhavige vraagstuk betrekking hebbende, zoeke de dia conie steeds het overleg in de kerke- raad en voorts handele zij met grote waakzaamheid, opdat het eigene in de ambtelijke roeping en taak bewaard blijve. LOS ANGELES, 20 jan. Reuter. Dr. de Graaff, de particuliere secretaris van Prins Bernhard, heeft medegedeeld, dat de Prins in de V.S. slechts vliegtuigon dernemingen en vrienden wil bezoeken en zich niet zal bezig houden met voor stellen omtrent wijziging van de KLM- route. Tussen Los Angeles en San Fran cisco namelijk een dispuut welke stad het eindpunt zal worden van de voorge stelde KLM-dienst Amsterdam-Califor- nië. De heer A. Aler, president van de KLM die zich eveneens in de V.S. bevindt, heeft verklaard, dat in het verzoek aan de Amerikaanse raad voor de burgerlucht vaart om vergunning voor landingsrech ten. Los Angeles als eindpunt is opgege ven. Het is niet mogelijk dit te wijzigen. De Prins heeft gisteren een oude vriend te San Francisco, de industrieel J. D. Zel- lerbach, opgezocht. Laten woonde hij, als eregast, een internationaal philharmoni- sche soiree te Los Angeles bij. Eduard van Beinum was dirigent. Op een persconferentie heefc de Prins verteld de nieuwste vliegtuigmodellen bezichtigd ia hebben in de fabrieken van Douglas, Lockheed en Nor Li American te Los Angeles. 's-GRAVENHAGE, 20 jan. Rtr/ANP. Tussen de Nederlandse regering en het bestuur van de Canadese provincie Nova Scotia is een overeenkomst ge sloten, waarbij aan Nederlandse emi granten een lening van maximaal 10.000 dollar kan worden verstrekt voor de aankoop van een boerderij en de daarbij behorende werktuigen en voorraden. De Nederlandse regering is voor een derde voor deze leningen ga rant. Ingezonden Mededeling (Adv.) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN t* f: De advertentiekolom men bieden de lezer dage lijks veel stof tot overpeinzing en bespreking. De aandachtige lezer kan er vaak zijn voordeel uit putten; soms plooit de vraag- en aanbod-opsomming de mond tot een gulle lach. Dit laatste is zeker het geval met de 'advertentie van ene fa milie uit Antwerpen, die 't zocht in de rubriek „Personeel ^ge vraagd" van een Nederlands dagblad. Deze familie „behoefde" n.l. een „deftige meid". Het is uiter aard een Vlaamse pen geweest, die dit opstelde en naarmate men zuidelijker komt, wijzigt zich het taalgevoel. De noorderling zou het an ders gedaan hebben. Hij zou, wanneer er een dergelijke be hoefte bestond, zijn eisen con creter hebben weergegeven. Hij zou iets in de trant van „in het bezit van de diploma's gymna sium, hogere kokschool en eti- quetteleer waren- en weis ken-, lis strekt tot aanbeveling" in de annonce hebben opgeno men. Dit heeft deze Belg wellicht te prijzig gevonden. Hij deed hel kort en eenvoudig en vroeg om de hoedanigheid „deftig". De Belgische lezeressen, die dit plegen van huishoudelijke werkzaamheden bij anderen tot hun beroep hebben gemaakt, zouden wij thans graag de vol gende raad willen geven. Dienstmaagden, verenigt U, sticht een bond „De Bond van Deftige Dienstmaagden (B. D.D.)" Bekwaamt U onderling in hst aannemen van allerlei deftige houdingen. Organiseert hiertoe cursussen. Wanneer dit bondsvjerk eenmaal op gang js en het loopt lekker, dan zal het B.D.D.-lidmaatschap vele def tige Belgische deuren voor U openen. Drukte in Haagse Houirusthallen (Van één onzer verslaggeefsters). DEN HAAG, 19 jan. Op 1 februari 1886 werd In hotel „De liggende Os" ln Utrecht de vereniging „Avicultura" opgericht. Tegelijkertijd met de viering van haar 70-jarlg bestaan werd nu de 60ste tentoonstelling gehouden in de Houtrusthallen, met daaraan verbonden de Se Europese Show, zodat er naast de vele Nederlandse inzendingen ook duiven en konijnen uit Frankrijk, België en Duitsland te bewonderen waren. De beschermvrouwe van „Avicultura", HM. Koningin Juliana, bezocht vrijdag de jubileumshow, die werd geopend door Ir. G. Stal, minister van landbouw, visserij) en voedselvoorziening ad interim. Bij de opening van de tentoonstelling heeft de 86-jarige ere-voorzitter van „Avicultura", G. J. A. A. baron Van Heemstra, die reeds van 1895 tot 1899 bestuurslid was, de zilveren plaquette van verdienste ontvangen als dank voor wat hij voor „Avicultura" en voor de pluimveesport in het algemeen gedaan heeft. In de grote Houtrusthallen heerste niet bepaald een weldadige stilte. Maar dat was ook geen wonder, want ln de hokken bevonden zich ongeveer 4000 dieren: 600 grote hoenders, 1000 dwerg' hoenders, 2000 sierduiven en 400 konij nen. Uit het buitenland kwamen slechts 450 dieren; door de in verschillende landen heersende pluimveeziekten was het moeilijk de dieren over de grens te krijgen. De Nederlandse hoenderrassen, de Leghorns, de Wyandottes en de Ply mouth Rocks waren ln grote getale op de show aanwezig. Bij de dwerghoen ders waren de Hollandse krielen, de Java- en Japanse krielen, de Wyandot te-, Plymouth Rock-, Cochin- en vecht- krielen het sterkst vertegenwoordigd, De grootste afdeling van de sierduiven werd gevormd door 232 Hollandse kroppers; daarna volgden de Brtinner kroppers, de Modena's, de Duitse Schoonheidspostduiven, de Pauwstaar ten en de Vinkduiven. Bij de konqnen waren mooie kleurdwergen: Polen, Alas ka's en Rexen te bewonderen. PRIJZEN. De duizenden dieren werden beoor deeld door 60 gediplomeerde keurmees ters, waaronder twee Belgen, drie Duit sers, drie Engelsen en twee Fransen. Zelfs vanuit Antwerpen, Brussel en Luxemburg reden extra bussen naar Den Haag. Er werd op deze show alleen ras pluimvee tentoongesteld, dus geen be- drijfshoenders. Voor de fokkers van het mooiste Ne derlandse hoen, de mooiste Nederlandse BERLIJN, 20 jan. (Reuter). Willi Kressmann, de anti-communistische burgemeester van een Westberlijns district, is aan een aanslag op zijn le ven ontsnapt. De burgemeester had een pakje ontvangen met een helse machine. Hij kreeg argwaan, omdat hij de afzender van het pakje niet kende en stuurde het ongeopend naar de politie. Het bevatte ontplofbare poeder en een ontstekingsapparaat en is woensdag in een Westberlijns post kantoor afgegeven. Kressmann is een vooraanstaande sociaal-democraat, die een krachtige anti-communistische activiteit heeft ontplooid. Zijn ambtsgebied Kreuz- berg grenst aan Oost-Berlijn. kropper en de fraaiste Nederlandse kriel waren werkelijk „koninklijke" prijzen beschikbaar gesteld. Onder de vele medaillesbevonden zich ook prach tige exemplaren van ons Koninklijk Huis, van Koning Boudewijn van België en van de burgemeesters van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. De beschermheer van de Europese show, de president van de Franse Re publiek, stelde een prachtige Sèvres- vaas als ere-prijs beschikbaar. De voorzitter van „Avicultura", de heer J. B. W. A. Giesbers, vertel de ons, dat alle eieren, die tijdens de tentoonstelling gelegd werden, naar de ziekenhuizen zouden gaan. Een mandje met door bekroonde kippen gelegde eieren zal aan Koningin Ju liana worden overhandigd. 's-GRAVENHAGE, 20 jan. In de staatscourant is gepubliceerd een beschikking van de minister van economische zaken, vastgesteld in overeenstemming met de minister voor p.b.o. waarbij onverhinderd wordt verklaard een aantal bepalin gen uit de bedrijfsregelingen, tot stand gebracht door"" de organisaties op het gebied van de radiohandel, t.w. het centraal bureau tot bescher ming van de radiohandel der fabri kanten en importeurs (Cebubera), de Ned. organisatie voor de radio-groot handel (N.O.R.G.) en de Ned. vereni ging van radiodetaihandeiaren (N.V.R.D.). E enonderzoek heeft uitgewezen, dat met name strijd met het het al gemeen belang aanwezig is met be trekking tot de collectief afgedwon gen handhaving van de verplicht vast gestelde vaste publieksprijzen voor radio's en andere contractartikelen. Deze collectieve handhaving heeft in de radiobranche op den duur een te vergaand ingrijpén van de organisa ties in de concurrentieverhoudingen met zich gebracht en daardoor tot verstarringsverschijnselen geleid. Bovendien bevorderde zij het tot stand komen van buitensporig hoge publieksprijzen. Tenslotte werd bij de controle op de prijsnaleving gebruik gemaakt van het middel van provo catie. Het begon mei een interview et incident is formeel gesloten: president Eisenhower heeft officieel verklaard, dat hij het volste vertrouwen heeft in zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, die de beste minister van buitenlandse zaken is, welke hij ooit heeft gekend. Men zal zich herinneren hetgeen aan deze verklaring van de president is voorafgegaan. Het begon met een interview, dat minister Dulles aan een verslaggever van het Amerikaanse blad Life toestond. ,,Hoe Dulles gokte en won", stond er boven het interview, toen het werd afge drukt. Later verklaarde de minister, dat hij die kop niet had gemaakt! Hetgeen men zich wel kan voorstellen. Maar in het bewuste interview moet Dulles dingen hebben gezegd, die niet alleen in Amerika, maar ook in Engeland een enorme veront waardiging hebben veroorzaakt. Eisenhower wenste niet in te gaan op de inhoud van dit interview zelf, dat hij niet gelezen heeft, zoals hij deze week aan journalisten vertelde. De inhoud van het artikel in Life kwam op het volgende neer. De Ver. Staten zouden drie maal aan de rand van de oorlog hebben gestaan. De eer ste maal in 1953, toen president Syngman Rhee van Zuid-Korea ie Chine-,e communisten de ge legenheid gaf de wapenstilstand op te zeggen, doordat hij alle Noordkoreaanse krijgsgevange nen, die niet wensten te repa triëren,^vrijliet. Dulles zou toen via Nehroe hebben laten weten, dat de Amerikanen de strijd zouden hervatten, als de com munisten de aan de gang zijnde besprekingen zouden saboteren. De tweede crisis kwam in 1954, toen de Chinese commu nisten was medegedeeld, dat Amerikaanse atoombommen de strategische punten in commu nistisch China zouden vernieti gen, wanneer de Chinezen tus senbeide zouden komen in Indo- China. De Ver. Staten hadden toen aangedrongen op een actie met Engeland en Frankrijk sa men, hetgeen niet was aanvaard. Eveneens in 1954 werd de toe stand kritiek, toen het leek, of de Chinezen een invasie van Formosa wilden ondernemen. In een door Dulles toen opge stelde en door het congres aan genomen resolutie kreeg Eisen hower machtiging om Ameri kaanse strijdkrachten te gebrui ken, wanneer de communisten zouden aanvallen. „Gemoedelijk praatje" Ziedaar de door minister Dul les onthulde geheimen. Hij ver telde later om zich te verant woorden, dat hij nooit had ge weten, dat de journalist van Life, die maar een gemoedelijk praatje met hem had gemaakt, zijn mededelingen zou publice ren. Hij had de kopij van te voren niet ingezien. Overigens blijkt, dat dit wel is geschied door een lid van Dulles' staf. En de redactie van Life deelde mede, dat de verklaringen van de minister op de juiste wijze zijn aangehaald. Dit staat wel vast: Dulles trachtte zijn ver klaringen een beetje te vergoe lijken, maar hij ontkende niet de juistheid van zijn bewe ringen. Zoals gezegd is er veel reac tie gekomen op het interview. Er kwam zelfs een officiële ver klaring van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, waarin de juistheid van Dulles' mededelingen grotendeels werd ontkend. De eventuele tussen komst in de strijd in Indo- China heeft destijds aanleiding gegeven tot één der grootste tegenstellingen na de oorlog tussen Amerika en Engeland en in Groot-Brittannië vond men het wel bijzonder ontaktisch deze zaak, juist voor het ver trek van premier Eden naar Washington, te gaan oprakelen en daarbij een eenzijdige visie te geven. De pers zowel in de Ver. Staten als in Engeland had geen goed woord voor Dulles over. Men heeft de minister een onverantwoordelijke gokker ge noemd en een diplomaat van de slechtste soort, die geen historicus, maar ook geen poli ticus is Wat bewoog hem Men vraagt zich af wat de minister van buitenlandse za ken heeft bewogen om deze dwaze streek uit te halen. Men is geneigd te denken aan een soort zelfverdediging, die tege lijk moet dienen als een verkie zingstunt. Want uit Dulles' ver klaringen in het interview krijgt men de indruk, dat het toch wel voor bijna honderd procent de heer Dulles is ge weest, die de vrede heeft gered. Men kent deze minister al langer dan vandaag. Hij heeft niets van de diplomaat der vooroorlogse jaren, maar hij is een vechter, die liefst zo wei nig mogelijk mooie volzinnen gebruikt. Hij is bepaald niet de man van de synthese en de ge boren onderhandelaar, die over een oneindig geduld en over 'n grote mate van takt beschikt. Maar uiteindelijk weet niemand, wat er nu precies waar is van zijn opzienbarende verklarin gen. Zullen wij het wel ooit te weten komen? Conflict in West-Duitsland In Finland zijn de verkiezingen ge houden krachtens welke de stemheb- benden zullen worden benoemd, die straks aan de verkiezingen voor een nieuwe president zullen deelnemen. Op de foto zien we president J. K. Paasikivi en diens echtgenote bezig met het uitbrengen van hun stem in Helsinki. Van de stakende arbeiders bfj Wil- ton-Ffjenoord hebben er zich gister morgen acht aangemeld om de arbeid te hervatten. Zij zijn weer te werk gesteld. HILVERSUM. 20 jan. Er komt een precisie-tijdsein in de radio. Het bestaat uit zes korte fluittonen met tussenruimten van een seconde. Het einde van de laatste fluittoon geeft de tijd nauwkeurig aan. Het tijdsein komt ln de programma's van Avro, Vara en Vpro om 12.00, 20.00 en 23.00. in de programma's van Kro en Ncrv om 9.00 (behalve op zondag) 19.00 uur en 23.00 uur. Het zal zondag voor het eerst worden uitgezonden. BONN, 20 jan. - D.P.A./Reu- ter. Het geschil over het nieu we kiesstelsel in West-Duitsland heeft de kloof tussen de twee grootste partijen in de Westduitse regeringscoalitie aanmerkelijk ver breed. Pogingen van de christen democraten en de vrije democraten het eens te worden over een nieu we kieswet zijn mislukt. Er zullen geen nieuwe besprekingen meer gevoerd worden, zo is besloten. De vrije democraten wensen het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De christen-democraten willen slechts veer tig procent van de afgevaardigden van de bondsdag volgens het stelsel van evenredigheid gekozen zien en de rest op grond van het meerderheidsstelsel. Naar uit politieke kringen van de vrije democraten en de socialistische oppositie verluidt, willen beide partyen onder de gegeven omstandigheden In vier West- Duitse „landen" Hamburg, Sleeswjjk- Holstein, Nedersaksen en Noordrjjn- Westfalen de C.D.U. in de oppositie dringen en samen het bewind overnemen. UITGESCHAKELD? De vrije democraten vrezen, dat ver kiezingen volgens het door de C.D.U. ge wenste stelsel hen als factor van beteke nis in de Westduitse politiek zullen uit schakelen. Ook de socialisten en de vluch- telingenpartij zijn heftig gekant tegen 't door de C.D.U. voorgestane kiesstelsel. Zij willen de verkiezingen voor de bonds dag in de herfst van 1957 volgens het huidige stelsel van evenredige vertegen woordiging houden. De kleine partijen menen bij een ver kiezing volgens het kiesstelsel van de C.D.U. geen kans te hebben terwijl de socialisten gedoemd zouden zijn per manent fn de oppositie te blijven. De De Verenigde Staten zullen Japan vooraf inllohtingen verstrekken over veiligheidsmaatregelen voor de proeven met waterstofwapens, die in het voor jaar in het gebied van de Stille Oceaan genomen worden. C.D.U. daarentegen verwacht van het door haar voorgestelde stelsel meer stabiliteit in de politieke verhoudingen. VANDAAG EENS Horizontaal: 1 wereldtaal, 8 verfplank- je, 10 deel van de bijbel, 12 de oudere, 13 kluis, 14 vaartuigje, 15 Eng. maat, 18 menigte, 17 nakomeling, 20 handvat, 21 binnen, 22 zangnoot, 23 inentstof, 25 plat te bundel stro. Verticaal: 2 voorzetsel, 3 bergplaats, overal, 5 stuk sigaar, 6 grondtoon, 7 maatschappelijke stand, 9 knorrig man, 11 verbleken, afnemen, 12 misdadig, 18 roofvogel, 19 Rom. keizer, 20 knot, 23 heilige, 24 zangnoot. Horizontaal: 1 schokker, 7 hal, 8 lor, 9 op, 10 sip, 11 L.S., 13 beo, 14 maat, 16 vuil, 17 erf, 19 la, 20 tel, 21 pu, 22 tip, 23 fut, 24 speciaal. Verticaal: 1 sap, 2 cL, 3 olie, 4 kop, 5 Kr., 6 resoluut, 7 hommeles, 11 lei, 12 laf, 13 bus, 15 ara, 18 kepi, 20 tic, 21 pul, 22 te, 23 fa.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3