ZEEUWSCH DAGBLAD ONDERTEKENING HANGT AF VAN NEDERLAND Constructief plan voor een nieuwe vijfjarige Ulo-school r Trekt ook Partai Buruh zijn ministers uit kabinet terug? Minister Staf bereid tot meerdere vergoeding „Getuige a charge doen net wat zij willen 4 Laatste nieuws PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Huisvliji en kunstzin .J Premier Harahap over Geneve MONUMENT VOOR GESNEUVELDE BRITSE SOLDATEN Woonschepen zonken door de storm DE BILT ZEGT: Guur F 5.— voor elke dag die de termijn van 85 dagen overschrijdt Meer toeslag voor ridders en broeders DE PRINS IN AMERIKA Auto overreed wielrijdster minimum U Ulo-bonden presenteren Vragen staat vrij; antwoorden niet»* Chauffeur onder kaapstander verpletterd Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes lie JAARGANG No. 8301 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 21 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMI'i Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hnijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ZEEUWSCH WEEKEND AMSTERDAM, 21 januari De Storm heeft tegen middernacht de be woners van een dertigtal woonschepen in de vlothaven te Amsterdam-West op wrede manier uit hun slaap ge rukt. Het water, tot wilde golven op gezweept, deed binnen korte tijd drie woonschepen zinken. Van twaalf ver lieten de bewoners overhaast uit eigen beweging hun drijvende woning en van eén moest de politie tot ontrui ming overgaan. Kort voor twaalf uur kreeg het hoofdbureau van politie het eerste be richt dat een schip zinkende was. De bemanning van een radiowagen moest om de haven te bereiken een grote af stand te voet afleggen en toen weer ijlings terugsnellen om het hoofdbu reau te alarmeren. Direct werden meer wagens en personeel naar de bedreigde schepen gezonden. G.G.D. en brand weer behoefden geen assistentie te ver lenen. DE BILT, 21 jan. Weersverwach ting medegedeeld door het K.N.M.I.: Kouder weer met opklaringen maar ook buien. Noord westerstorm geleide lijk in kracht afnemend. DJAKARTA, 20.januari (A.N.P.) De Indonesische minister' president Burhanuddin Harahap heeft hedenmorgen medegedeeld, dat de parafering van de resultaten van het overleg tussen Nederland en Indonesië te Genève, binnen een maand zou kunnen geschieden. On middellijk daarna zal de regering de overeenkomst aan het parlement voorleggen. Harahap zeide verder, dat de hervatting van het overleg met betrek' king tot de parafering afhankelijk is van de Nederlanders. De Indone- sische delegatie zal, aldus Harahap, hierover zo spoedig mogelijk contact opnemen met de Nederlandse delegatie. Op een vraag, of de Indonesische re gering aan het voorlopige parlement een vertrouwensuitspraak zal vragen aangaande het overleg te Genève antwoordde Harahap, dat het kabi net deze vraag nog niet in beschou wing heeft genomen. TREKT DE PARTAI BURUH MINISTERS UIT HET KABINET TERUG? Intussen heeft de voorzitter van de „Partai Buruh" (de arbeidsparty), die de huidige regering steunt, heden in een bekendmaking aan de pers medegedeeld dat de mogelijkheid bestaat, dat zijn partij het voorbeeld van Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. Tijdelijke afwijking dienstplichtwet DEN HAAG, 20 januari Aan iere van zijn dienstplichtigen 7731 man, die vallen onder de tijdelijke afwijking van de dienstplichtwet, n.l. 85 dagen herhalingsoefeningen, wil minister Staf een bedrag van 5,-uitkeren voor elke dag, waar mee de termijn van 85 dagen wordt overschreden. Dit deelt de minister mede in een nota, die is verschenen naar aanleiding van het verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer ovor het betreffende wetsontwerp. Men heeft de bewindsman ondermeer gevraagd of er geen mogelijkheid bestaat om tot een afgeronde regeling te komen. Dit is echter in dit stadium niet mogelijk, zo zegt hij. Het probleem van de vergoedingen welke tijdens her halingsoefeningen zouden moeten wor den betaald, wordt bestudeerd door een werkgroep bestaande uit ver tegenwoordigers van de stichting van de arbeid en deskundigen uit zijn departement. Ook de verhouding tot de Werkgever is in deze studie betrokken. De werkgroep, zal de lasten, welke thans veelal vrijwillig door de werkge ver worden gedragen eveneens in be schouwing nemen. De minister is van mening, dat in het bijzonder geval waar men vrij al gemeen van mening is dat de bedoelde dienstplichtigen extra lasten worden opgelegd, wel enige vergoeding toege kend kan worden. Deze vergoeding m dan echter gezien worden als een lr.. .i iitiële maatregel. De toezegging een bedrag van f 5. uit te keren voor elke dag waarmee de termijn van 85 dagen wordt overschre den, betekent dat de werkgevers voor de verlengde duur van de herhalings oefeningen niet zullen worden genood zaakt extra financiële lasten te dragen. DEN HAAG, 20 januari De bedra gen der toelage, welke de Ridders der Militaire Willems-Orde genieten, zijn voor het laatst vastgesteld in 1940. Het bedrag der toelage, welke de broeders, verbonden aan de Orde van de Nederlandse Leeuw, genieten, da teert van 1815. Hoewel deze toelagen niet meer kunnen worden gezien als een nood zakelijke bijdrage in de kosten van le vensonderhoud, kan niet worden ont kend, dat sinds de bovenbedoelde be dragen werden vastgesteld de reële waarde van de toelagen aanzienlijk minder is geworden. Aangezien de salariëring van de la gere functionarissen sedert 1940 ten minste is verdubbeld en ook de pen sioenen belangrijk ^werden verhoogd, wordt voorgesteld de verschillende be dragen met ingang van 1 januari 1955 te verhogen tot het dubbele der thans geldende bedragen, aldus schrijft de regering aan de Tweede Kamer. zal volgen en haar ministers uit het kabinet zal terugtrekken. Teneinde een goede samenwerking tussen de politieke partijen in het toekomstige kabinet te verzekeren, dient het hui dige kabinet thans zijn mandaat te rug te geven, aldus de voorzitter van de Partai Buruh. Poiitieke waarnemers te Djakarta be twijfelen echter, of dit standpunt van de voorzitter de steun zal krijgen van de partij. MINISTER LUNS: ONDER ALLE VOORBEHOUD! DEN HAAG De zaakgelastigde an Indonesië in Nederland de heer Wwee Djie Hoo, heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan minister Luns en de Nederlandse minister op de hoogte gesteld van de laatste ontwik kelingen in verband met de besprekin gen tussen Indonesië en Nederland, en wel betreffende het uittreden uit het Indonesische kabinet van de ministers behorende tot de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. Voorts heeft de heer Kwee Djie Hoo medegedeeld, dat de Indonesische de legatie haar vertrek uit Genève heeft uitgesteld en op nadere instructies wacht. Tenslotte heeft de tijdelijke zaakge lastigde medegedeeld, dat de Indone sische regering nog niet haar stand punt met betrekking tot het al dan niet hervatten van de bilaterale bespre kingen heeft vastgesteld. Minister Luns heeft de tijdelijk zaakgelastigde medegedeeld, dat de Nederlandse regering zich uiteraard ook voorbehoudt, om in het licht van de situatie in Indonesië, te zijner tijd haar standpunt te bepalen omtrent de hervatting der besprekingen. AMSTERDAM, 20 jan. Een 48-ja- rige wielrijdster is vanmiddag op de Eenhoornsluis in de Haarlemmerstraat komen te vallen doordat zij met haar voorwiel het achterwiel van een voor haar rijdende wielrijder raakte. Zij werd door het achterwiel van een juist passeerende bestelauto overreden en overleed in de loop van de avond aan haar verwondingen. Dank zij de zorgen van het oorlogs- gravencomité van het Britse Ge menebest zal op het Canadese oor logskerkhof te Groesbeek, de „Groes- beek Canadian war Cemetery to the missing" in de komende zomer een monument worden onthuld ter her innering aan de soldaten van de Britse Gemenebest-landen, die tij dens de opmars van de Franse kust naar Duitsland tijdens de tweede wereldoorlog zijn gesneuveld en nog zijn vermist. Op de foto werkzaam heden aan het monument, met op de achtergrond het „Gross of sacrifice". 3ARNEVELD, 20 januari Het vierjarig zoontje van de familie Bet- tink, wonende aan de Lu'nterseweg te Barneveld, is vanmorgen door een auto, bestuurd door de heer T. uit Bus- sum, overreden en op slag gedood. Het meisje stak plotseling de weg over toen zij met haar vader naar de over zijde van de rijweg zou gaan. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Overste Duitz terug van proces-Jungschlaeger SCHIPHOL, 20 jan. Vanavond is met het vliegtuig uit Djakarta op Schiphol gearriveerd de luitenant-kolo nel L. B. Duitz, die als getuige voor de verdediging in het proces Jungsehlae ger uit Nederland naar Indonesië was vertrokken. Overste Duitz vertelde, dat het hem als bijzonder merkwaardig was opge vallen, dat tijdens de zittingen in het proces de getuigen a charge de gele genheid gegeven wordt om de getuigen a decharge te onderbreken en een vol komen persoonlijk gericht requisitoir te houden. Of deze gang van zaken normaal voor de Indonesische rechtspleging is, kon de overste niet bepalen. Wel had hij sterk de indruk, dat het a charge gesprokene wordt gebruikt als propa ganda. De processen beïnvloeden de stem ming onder de Nederlanders in Dja karta sterk, aldus overste Duitz. Mevr. Bouman, de verdedigster van Jung- schlaeger vermijdt zoveel mogelijk contacten met Hollanders om hen niet in moeilijkheden te brengen. Haar uit houdingsvermogen is verbazingwek kend. Ieder weekend gaat zij zeilen en dat geeft haar voldoende gelegenheid om van een week vol slopende zittin- Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met de president van de Lockheed vliegtuigfabrieken, Robert E. Gross, bij zijn bezoek aan Los Angeles. Op de achtergrond is nog een deel zichtbaar van een radar-opsporingsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. (Van onze §-redacteur). DEN HAAG, 20 januari Toen in 1907 voor het eerst het Mulo-examen afgenomen werd, waren er 27 kandidaten. In 1955 schaarden 27.780 jeugdige examinandi zich aan de tafeltjes om de vuurproef te ondergaan. De cijfers geven een duidelijk beeld van de enorme groei van een schooltype, dat niet van'hogerhand in het leven werd geroepen, maar dat zich zelf ontwikkelde. Thans voelt dit Ulo zich bedreigd, enerzijds door een steeds groter wordend personeelstekort en anderzijds door de plannen om in het kader van een re organisatie van ons onderwijs tussen Ulo en het V.H.M.O. nog een ander schooltype te schuiven. We berichten reeds dat het Ulo zich niet beperkt tot verweer, maar met po sitieve plannen komt aandragen om door uitbouw en vernieuwing van dit schooltype zelf te kunnen voldoen aan de eisen, die de huidige maatschappij stelt. Deze plannen zijn door de drie Verenigingen voor Mulo (christelijk, rooms-katholiek en openbaar) neerge legd in een zeer lezenswaardige bro chure, die tot titel heeft: „Het Ulo, ka rakteristiek en perspectief" (Uitg. J. B. Wolters, Groningen). We bepalen ons hier dan ook tot een korte weergave van de doelstellingen der drie vereni gingen, zoals ze in de brochure tot ui ting komen en op een te Den Haag ge houden persconferentie nader zijn toe gelicht. VIJFJARIGE SCHOOL Het voor de uitbouw ontwikkelde plan wil als grondtype een vijfjarige school van middelbaar karakter ver wezenlijkt zien. Een school, die ook in haar naam haar plaats in het onder wijsstelsel tot uitdrukking brengt. Dit laatste mede met het oog op de voort gaande integratie en de plannen van Westeuropese landen om eikaars oog op de voortgaande integratie en de plannen van Westeuropese landen om eikaars diploma's te erkennen. Primair moet in deze vijfjarige school zijn de algemene vorming, want een groot deel der leerlingen geniet hier eindonderwijs. Sterk wordt de na druk gelegd op het determinerend ka rakter, dat de eerste klas en gedeelte lijk ook de tweede klas hebben moet. Er moet selectie zijn, voor leerlingen van de lagere school tot deze Ulo-nieu we stijl worden toegelaten. De school zelf moet gedurende de eerste twee leerjaren bepalen, welke leerlingen be ter geschikt zijn voor het nijverheids onderwijs en welke in staat zijn om krachtens aanleg en intellectuele ver mogens naar een „hoger" schooltype over te gaan. DRIE GROEPEN In de drie hoogste klassen blijven dus de leerlingen over, die werkelijk op de Ulo-nieuwe stijl thuishoren. Maar begaafdheid en bestemming wil het rapport deze groep dan ver delen in drie richtingen. Naast de economisch-administratieve richting en de mathematisch-fysische rich ting, die. we nu reeds kennen in het A. en B.-diploma, wordt n.l. gepleit voor de instelling van een sociaal- pedagogische of algemene richting. Naast de weg naar de administratie ve en de technische beroepen wordt hier dus ook een weg naar de beroe pen, die in het vlak van het maat schappelijk werk in de ruimste zin liggen, geopend. Voor velen zal deze school de voor bereiding zijn voor het innemen van middelbare functies in deze sectoren, de weg tot verder onderwijs moet ech ter ook voor een flinke groep openge houden worden. Daarom zouden de ge diplomeerden toegang behoren te heb ben tot de scholen voor hoger beroeps onderwijs, tot de tweede leerkring van de nieuwe kweekschool, tot de vijfde klas van het atheneum uit de Tweede Onderwijsnota e.d. EXAMEN Na vier jaar zouden leerlingen exa men moeten kunnen doen voor een di ploma, dat met het huidige Mulo-di ploma overeenkomt en dat dan natuur lijk andere en geringere bevoegdhe den zou geven. Ook scholen met vier leerjaren, die uitsluitend voor dit lage re diploma opleiden, zouden daarom in het kader van de nieuwe Ulo een plaats vinden. Na een reorganisatie van het Ulo, als bovenbedoeld, achten de samenstellers de instelling van een Alg. Middelbare School, hetzij zelfstandig of verbonden aan een school voor hoger algemeen vormend onderwijs, volmaakt overbo dig. gen te bekomen en zich voor te berei den op de volgende Overste Duitz zei te weten, dat Me vrouw Bouman plannen heeft om Mr. Van Empel, aan wie het visum als plei ter in de zaak Jungschlaeger is gewei gerd, eventueel als pleiter in de zaak Schmidt een visum te bezorgen. De uit eindelijke uitslag van het proces, aldus overste Duitz, is zeer moeilijk te bepa len. Rechter Maengkom geeft de in druk absoluut objectief te zijn. „Ik be nijd hem niet", aldus de luitenant-ko lonel. DEN HAAG, 20 januari Enige tijd geleden heeft een damesweekblad on der zijn abonnees een prijsvraag uit geschreven, betrekking hebbend op 23 feiten uit de vaderlandse geschiede nis. Drie weken vóór de sluitingster mijn heeft een groot dagblad een vier tal vragen uit deze prijsvraag in zyn vragenrubriek beantwoord, terwijl de zer dagen kort voor de sluiting van de prijsvraag een tiental kleinere dagbladen een twaalftal der vragen beantwoorden in de vragenrubriek. Het bovengenoemde weekblad heeft naar wij vernemen rechtskundi- fe bijstand ingeroepen, teneinde ta oen uitmaken of hier sprake is van een onrechtmatige daad. Het weekblad wil met haar actie voor de toekomst voorkomen, dat in de vragenrubrieken van dagbladen vragen beantwoord worden die kennelijk in prijsvragen voorkomen. AMSTERDAM, 20 jan. Op het ter rein van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij heeft van ochtend een 56-jarige chauffeur een 1200 kg wegende kaapstander op zijn lichaam gekregen. Het ijzeren gevaar te viel van een transportwagen die tij dens het verplaatsen kantelde. De man was onmiddellijk dood. Japanse houtsnijders zijn druk bezig aan het Amerikaanse order voor vijf tigduizend olifantjes ten dienste van de verkiezingscampagne der republi keinse partij, wier embleem de olifant is. Zij hopen nu ook nog op een order voor dergelijk aantal.houten ezels, het embleem van de democraten. De Britse Lancaster-bommenwerper R-5868, die in de laatste oorlog 137 vluchten boven vijandelijk gebied heeft gemaakt en daarbij slechts ge ringe schade heeft opgelopen, zal als historisch stuk bewaard woroen. In 1955 heeft Israël 36.000 emigran- t enopgenomen, tegen 17.500 in 1954, bovendien hebben 1200 bezoekers in het afgelopen jaar permanente ver blijfsvergunning gekregen. In Hetzelf de jaar verlieten 6.500 personen het land, tegen 7.500 het jaar daaivoor.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1