EISENHOWER HEEFT NOG NIETS BESLOTEN OVER ZI|N KANDIDATUUR DELEGATIE BLIJFT TOCH IN GENEVE De komende presidentsverkiezingen Brits vaccin tegen kinderverlamming Een vermoeid man gaf weer persconferentie Israël door Veiligheidsraad veroordeeld voor aanval Nieuwe Franse vergadering bijeen Felle brand in fabriekswijk te 's-Gravenhage PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Poujadisme in Italië en Engeland Wielrijder door bus doodgereden Tachtig Nederlanders, o.w. rampslachtoffers naar Amerika Aanranding in Den Haag Vanavond bespreekt Indonesisch kabinet resultaten der onderhandelingen Gascylinder onplofte twee toeschouwers gewond ORgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen; Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3300 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 rent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 20 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse. Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronser, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg', R. Zuidema, Goes. Modern gemeentehuis in Hoedekenskerke Zie pag. 2 LONDEN, 19 januari. (Reuter.) De Britse minister van gezondheid, Robin Turton, heeft vandaag bekend gemaakt, dat in Engeland een vaccin is ontwikkeld dat aanzienlijke bescher ming geeft tegen kinderverlamming. Vóór mei en juni, wanneer de tijd gun stig is voor inenting, hoopt men ge noeg vaccin gereed te hebben voor in enting van 250.000 tot 500.000 kinde ren van twee tot negen jaar. Het mi nisterie van gezondheid heeft donder dag aan plaatselijke autoriteiten gede tailleerde plannen voor de inentings campagne gezonden. Pas tegen het einde van het jaar zal het vaccin in ruimere mate beschik baar zijn. Het is door Britse fabrikan ten, in samenwerking met de raad van medisch onderzoek, ontwikkelt uit het vaccin-Salk. Minister Turton zei, dat het vaccin zo veilig zal zijn als maar mogelijk is. Het zal een aanzienlijke bescherming geven, doch geen abso lute. WASHINGTON, 19 januari (A.F.P.-Reuter) Vooraanstaande politieke correspondenten te Washington zijn van mening, dat presi dent Eisenhower nog nooit zo dicht hij een mededeling, dat hij zich niet voor de tweede maal kandidaat zal stellen is geweest, als op zijn jongste persconferentie. De president verklaarde namelijk vandaag op zijn eerste persconferentie in Washington sedert 4 augustus dat hij nog niet besloten heeft of hij zich kandidaat zal stellen voor een tweede ambtstermijn als president. De president beloofde, dat hij zo gauw mogelijk een beslissing nemen zal, doch hij wilde, ondanks alle druk, zelf tot een besluit komen. De president gaf snel een ontken nend antwoord, toen hem werd ge vraagd of vorige verklaringen de con clusie wettigden, dat hij tot een „voor lopig besluit" over deze kwestie was gekomen. Doch zowel in zijn openings- verklaring en bij zijn onvoorbereide opmerkingen lag de nadruk vrijwel ge heel op. de redenen, waarom hij zich niet herkiesbaar zou stellen. Hij liet zich weinig of zelfs in het geheel niet indirect uit over de mogelijkheid van het tegendeel. Westelijke resolutie aanvaard NEW YORK, 20 januari (Reuter) De Veiligheidsraad heeft donderdag met algemene stemmen een Westelijke resolutie goedgekeurd waarin Israël wordt veroordeeld wegens de aanval op II december op Syrische stellingen aan het Meer van Galilea. Israël wordt aangespoord, zich voortaan aan zijn verplichtingen te houden. Blijft het in gebreke, dan zal de Veiligheidsraad moeten overwegen, welke verdere maatregelen op grond van het handvest vereist zijn om de vrede te bewaren of te herstellen. De drie Westelijke grote mogendhe den, Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten, hebben met succes po gingen verijdeld om in de resolutie een clausule te doen opnemen, dat Israël Syrië schadevergoeding zal moeten be talen voor de aanval waarbij 56 Sy- riërs en 6 Israëliërs sneuvelden. De Sowjet-afgevaardigde Sobolef, die dit voorstelde, heeft vergeefs getracht voorrang te verkrijgen voor een Zuid' Slavische ontwerp-resolutie. De Vei ligheidsraad besloot evenwel met acht tegen twee stemmen (de Sowj_et- Unie en Zuid-Slavië) en een onthou ding (Perzië) de Westerse resolutie het eerst in stemming te brengen. Toen deze beslissing gevallen was, verklaar de de Zuidslavische afgevaardigde, voor het ontwerp van de drie Weste lijke mogendheden te zullen stemmen zelfs al was dit niet geheel bevredi gend. Sobolef stelde toen pogingen in het werk om een aparte stemming te krijgen over een inleidende clausule van het Westelijke ontwerp, waarin nota wordt genomen van Syrische „inmenging" in Israëlische activiteit op het meer van Galilea. De Westelijke mogendheden verzetten zich hiertegen ROME, 19 januari (Reuter) In Italië is de „Partij van de steen", de vierde partij, die in dat land de voet sporen van Pierre Poujade wil druk ken, opgericht. Het embleem van de partij is een steen, die een venster met een donke re achtergrond, verbrijzelt, hetgeen het licht, dat over de duisternis zege viert, moet afbeelden De nieuwe party is „onafhankelijk, tegen dictatuur en liberaal". Zij wil hervormingen in het Italiaanse belas tingstelsel, wijziging van de maat- schappeiyke zekerheidswetgeving en zij zal tegen bureaucratie strijden. De Italiaanse arbeider moet waar borgen krijgen voor een minimum le vensstandaard en een hoger staatspen sioen en hy moet fatsoenlijk worden gehuisvest. Er zal worden gestreefd naar een arbeidsweek van veertig uur. Tenslotte wil de nieuwe party, dat de uitgaven van de Italiaanse staat ver minderd worden. LONDEN De voorzitter van de bond van sigarenwinkeliers in Burnley (Lancashire) wil een partij van kleine neringdoenden stichten naar het voor beeld van Poujade in Frankryk. UTRECHT, 19 jan. Vanochtend half negen is de 18 jarige scholier Fr. de Groot op de Jutphaasseweg te Utrecht dodelijk verongelukt. Kort na het verlaten van zijn woning aan de Merwedekade is hy by het per fiets oversteken van de Jutphaasseweg bekneld geraakt tussen een by de hal te stilstaande gemeenteautobus en een bus van de maatschappij „Twee Pro vinciën". Hij werd op slag gedood. en maakten zodoende een afzonderly- ke stemming over het artikel, dat door een Russische veto terzijde gesteld zou zyn, onmogelijk. PARIJS, 19 januari De nieuwe Franse nationale vergadering is van daag voor de eerste maal bijeen ge weest. Voorzitter was de 86-jarige com munistische afgevaardigde Marcel Ca- chin, die als oudste lid de vergadering leidde en een korte redevoering uit sprak. Na zijn toespraak, die slechts door de communisten met applaus werd begroet, is de vergadering ver daagd tot vrijdag. Voor de eerste vergadering bestond grote belangstelling. De publieke tri bune was overvol en by het Palais Bourbon waren veel politiemannen sa mengetrokken. Bij alle toegangen tot het gebouw stonden groepen fotogra fen. De belangstelling gold vooral de Poujadistische afgevaardigden. Tot de vergadering haar functiona rissen gekozen zal hebben en zij haar organisatie bepaald heeft, zitten de af gevaardigden dooreen, ongeveer ge rangschikt naar alfabetische volgorde van hun namen en dus niet in partij- groepjes bij elkaar. De Poujadisten de den in groepjes van tien tot twaalf hun intrede; zij 'waren kenbaar aan het Poujadistische insigne een haan op een achtergrond die gevormd wordt door de Franse landkaart in hun knoopsgat. SCHIPHOL, 19 jan. Van Schiphol zijn vanavond per vliegtuig opnieuw circa tachtig Nederlanders als emigran ten naar de Verenigde Staten vertrok ken. Onder hen bevinden zich zowel vrijgezellen als echtparen en ook fami lies met diverse kinderen. Zy hebben een speciale vergunning om in Ameri ka te immigreren te danken aan de moeilykheden, die zij of wel in dan wel na de oorlog hebben ondervonden. Zo zijn er onder deze groep slacht offers van de watersnoodramp, Neder landers, die in Nederlands Indië gebo ren en getogen waren, doch die zich genoodzaakt zagen Indonesië te verla ten en dus naar Nederland vertrokken, en ten slotte velen van Joodse bloede, die het in de oorlog in Nederland heel moeilyk hebben gehad. DE BILT ZEGT: Minder koud DE BILT, 20 jan. Weersverwach ting, meegedeeld door het K.N.M.I.: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Hogere temperaturen. Een verklaring van de president, dat zijn gezondheid „niet geheel" kan her stellen, ontmoedigde in grote mate ve len, die graag zouden zien, dat Eisen hower zijn partij bij de verkiezingen in november weer naar de overwin ning voert. Ook werd opgemerkt, dat de behan delende artsen hebben meegedeeld, dat de president slechts „in redelijke mate" zijn kracht herwint. Eisenhower doorstond overigens zon der zichtbare inspanning de vermoeie nis van de bespreking van zijn eigen gezondheid in een te vol en te warm vertrek, waar bovendien felle schijn werpers brandden ten behoeve van de televisie. Zijn handen beefden niet en hij bleef gedurende de hele persconfe rentie slaan en lachte vaak. Doch zijn loop en zijn stem misten de kracht en de pit, die hem voor zijn hartaanval zo kenmerkten, aldus Reuters cor- respont Paul Scott Rankine. Vertrouwen in Dulles De president gaf verder te kennen, volledig vertrouwen te hebben in zijn minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, op wie alom kritiek is geoefend naar aanleiding van zijn uit eenzetting over de diplomatie die tot. aan de rand van de oorlog gaat. Eisenhower verklaarde, dat Dulles de beste minister van buitenlandse za ken is, die hij ooit gekend had. Vervolgens gaf de president een op somming van ontwikkelingen der af gelopen jaren, die tot een vreedzamer sfeer in de wereld hadden bijgedragen. 1. In Korea, waar de V.S. niet hadden kunnen winnen door de wijze waar op zij daar de oorlog voerden, zou overschrijding van de rivier de Ja- loe en oprukken in Mandsjoerije de internationale mening hebben ge schokt; 2. De grondslag waarop de oorlog in Indo-China was beëindigd was wel licht wel ca besté die tot stand ge bracht had kunnen worden; 3. De grotere stabiliteit in Perzië, waarvan de V.S. enkele jaren gele den ieder ogenblik verwachtten, dat het voor de geallieerden verloren zou gaan; 4. De beslechting van het Brits-Egyp tische geschil over het Suez-kanaal; 5. De vreedzame regeling van het ge schil om T-riëst tussen Italië en Z,- Slavië; 6. Het uitschakelen van de Commu nistische dreiging in Guatamala. Eisenhower verklaarde tenslotte, dat zijn onlangs ingediende defensiebegro ting, waarop ernstige kritiek is geoe fend door de voormalige stafchef van het Amerikaanse leger generaal Ridg- way, berustte op budgetaire en politie ke overwegingen. 's-GRAVENHAGE, 19 jan. Op de Wassenaarseweg in Den Haag is gis teravond de 20-jarige Mejuffrouw J. N. uit Den Haag, die daar per rijwiel reed door een tot nu toe onbekende man lastig gevallen. De man kwam plotse ling uit het struikgewas te voorschyn en riep haar toe: Stap af en geef mij je tas. Zij voldeed hieraan niet en aange zien de aanvaller het tasje, dat in de fietstas zat, niet opmerkte, gaf hij haar enkele klappen in het gelaat en liet de achterband van haar rijwiel leeglopen. Toen Mej. N. begon te gillen, nam de man de vlucht en sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor. BREDA, 19 jan. Twaalf jaar heeft de Officier van Justitie te Breda van daag geëist tegen H. van H., die op 8 augustus j.l. heeft gepoogd in Ooster hout de 16-jarige C. B. uit Raams- donksveer van het leven te beroven. Er vliegen weer Duitse militairen boven Duitsland: de eerste leden van de nieuwe Duitse luchtstrijdkrachten zijn hun opleiding begonnen op do Amerikaanse vliegschool „Fuerstenfeldsruck" samen met vliegers van 15 andere nationaliteiten. Hier zien we een groepje Duitse vliegers met op de achtergrond een aantal Amerikaanse straaljagers waarmee zij hun op leiding ontvangen. Onderhandelingen nog niet afgebroken DEN HAAG, 19 januari De Nederlands-Indonesische conferentie te Genève is gehuld in vraagtekens. De Indonesische regering heeft vanmiddag besloten haar delegatie nu tóch maar in Genève te laten en het ontslag te aanvaarden van de ministers van de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I., de twee oppositiepartijen. Het is daarmee duidelijk geworden, dat het Indonesische kabinet het voor lopig parlement, waarin het thans nog steeds een meerderheid heeft, over haar lot wil laten beslissen. Vrijdagavond zou dit kabinet weer bijeenkomen om te bespreken of de resultaten van de onderhandelingen in Genève gepara feerd zullen worden. In de plaats van de vier minister heeft men nu drie ministers ad inte rim benoemd en de functie van tweede voorzitter maar laten vervallen. In Genève heeft de voorzitter der delegatie, de minister van buitenland se zaken, Anak Agung Gde Agung, verklaard, dat het de delegatie thans in het Indonesische kabinet niet ont breekt aan steun. Het heropnemen van contact met Nederland zou echter afhangen van de ontwikkelingen in Djakarta, Den Haag en Genève, zei hy. Desalniettemin achtte hy de toestand toch wat opgeklaard. Prinses Margriet kreeg een foto-album van koopvaardij SOESTDIJK, 19 januari De jarige Prinses Margriet was vanmorgen al vroeg uit de veren om de felicitaties en cadeautjes van ouders en zusters in ontvangst te nemen. Verder waren er honderden brieven uit binnen- en buitenland met gelukwensen aan het paleis bezorgd, het merendeel van kinderen en vaak versierd met eigen gemaakte tekeningen. Een vrye dag was deze dertiende verjaardag voor de Prinses echter niet en om negen uur vanmorgen zat ze, zoals elke dag, in de eerste klas van de dependance van het Baarns Ly ceum, waar haar medeleerlingen voor Op deze foto zien we Prinses Mar griet, die met H.M. de Koningin en de echtgenote van de commandeur van de „Pollux", mevrouw Vietor, het album bekijkt. een hartelijk welkom zorgden. Als petekind van de koopvaardy ont ving de Prinses vanmiddag twee dele gaties uit koopvaardijkringen. De eer ste was een afvaardiging van het op leidingsschip „Pollux", bestaande uit commandeur J. F. Vietor en de kwe lingen P. A. J. Culmans, A. Sterk en B. K. A. Langhoor, die een foto-album aangeboden, dat de leerlingen van de „Pollux" in hun knutseluurtjes hebben vervaardigd. De tweede delegatie was die van het Prinses Margrietfonds, de stichting voor oorlogsslachtoffers der Neder landse koopvaardy en hun nagelaten betrekkingen. De heer W. Wynberg uit Dokkum, die zyn dochtertje Annie en mevrouw S. Besier-Von Rath, huisbezoekster van hetMargrietfonds, boden de gebruike lijke taart en nog een cadeau aan. De heer Wijnberg heeft tot 1942 ge varen als bootsman op het stoomschip „Rarmsen". Zyn schip werd toen ge torpedeerd, waarby hij werd gered. Doordat hij geruime tyd in het ys- koude water heeft gelegen zijn toen zyn voeten bevroren geraakt, waarvan hij thans nog veel hinder ondervindt. GEEN ONMIDDELLIJK CONTACT Overigens sehynt reeds vast te staan, dat nog geen onmiddellijk contact met de Nederlandse delegatie is te ver wachten. Belangrijk is de vraag of in Den Haag en Djakarta uiteenlopende me ningen bestaan over de vraag, in hoe verre de delegaties bij de besprekin gen, die op 7 januari werden afgebro ken voor overleg met de respectieve regeringen, al dan niet tot een voor beide delegaties aanvaardbare ont- werp-overeenkomst zijn geraakt. Ook „Den Haag" achtte het nog niet mogelyk te voorspellen of en zo ja op welke wyze de conferentie zou kun nen worden hervat. In politieke kringen is men van me ning, dat de sedert het begin van da conferentie aan de dag getreden ver anderingen in de politieke verhoudin gen in Indonesië, de basis van de con ferentie hebben be-invloed. Met nama noemde men de blijkende invloed van de verkiezingsresultaten en de biyk- baar grote moeilijkheden van de dele gatie om steun te krijgen in Djakarta. En dan is er ook nog altijd geen be vredigende oplossing gevonden voor de kwestie der arrestanten, terwijl de heer Van Empel in Bangkok ook nog steeds geduldig op zijn visum wacht. 's-GRAVENHAGE, 19 jan. Ter ge legenheid van de 18e verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix zal de Neder landse Televisie Stichting op dinsdag 31 januari 's avonds van 8 tot 10 uur een nationaal programma uitzenden. In dit programma komt een „Quizz" voor, waaraan twaalf jongeren mee doen, die in de maand januari geboren zijn en het gehele land vertegenwoor digen. DEN HAAG, 19 januari Een felle uitslaande brand in de groothandel in motoronderdelen van de fa. Wolf aan de Orionstraat, gelegen In een indu striewijk van Den Haag, heeft van avond van kwart voor zes tot ongeveer acht uur, de brandweer handen vol werk gegeven. Tengevolge van de zeer felle vuurzee ontplofte een acetyleen- fles, waarbij twee toeschouwers min of meer ernstig door rondvliegende stukken werden gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis vervoerd. De brand moet, voor zover men kan nagaan, buiten het fabrieksgebouw zijn ontstaan, vermoedelyk door kort sluiting. Buiten opgeslagen bussen met terpentyn en celluioselak moeten daar door in brand zijn geraakt. Toen da acetyleenfles ontflofte sprongen ook alle ruiten van het fabrieksgebouw en vloog vuur naar binnen, dat kisten met rubber deed ontbranden en ook een daarboven gelegen zolderverdie pinkje met emballage karton en pa pier in vlam zette. De bedrijfsleider was een kwartier weg toen het vuur ontstond. Toen hy terugkeerde stond het gebouw in lich terlaaie. De brandweer moest in het dak ruiten van gewapend glas stuk slaan om bij de fel brandende zolder te komen. Men bestreedt het vuur met zes stralen doch door de felle wind en de grote rookontwikkeling werd het blussingswerk ten zeerste bemoeilykt. De schade aan het betonnen ge bouw is aanzienlyk, maar de eigenaar is verzekerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1