Loflied de op en moeilijkheden rond Nederlandse aardappel Pré doet méér Voor Uw WaS£oed pre dan prac Internationaal persinstituut maakte lelijke slipper A.R.-PARTIJ HERDACHT Mr. J. A. DE WILDE Geen uitspraak over christelijke organisaties Fabriekseigenaar stak bedrijf in brand Akkerbouwconfereniie C.B.T.B. Weinig enthousiasme over Consumptie-aardappelfonds Koop nu Pré. Spaar de bovenklepjes van de pakjes! Straks komt Pré op nieuw met een prettige verrassing. ^NAAA*VVVNA^>A^WVVV\^Allli,///4 WEES GOED VOOR UW WASGOED-GEBRUIK POLYVALENT Generale Synode der Geref. Kerken WORSTELING Deputaatschap voor vraagstuk der gezinsvorming Federatie van Nederlandse journalisten protesteert Bondsdagleden niet naar défilé van nieuwe leger Program van actie werd behandeld Sabotage aan Duitse spoorlijnen Spaarrecord in 1955 ^o. -nderdag 19 Januari 1956 ZFFirwscH dagblad pagina 3 (Van onze -redacteur) WOUDSCHOTEN, 18 januari. „Ongeveer 17% van de Nederlandse cul tuurgrond wordt gebruikt voor de verbouw van aardappels en de gemiddelde Waarde van één jaaroogst is een halt miljard gulden. In geen land ter wereld Worden dan ook zo veel aardappels gegeten of is de export van conssumptie- fcardappels en aardappelmeel zo groot. Onze export van pootaardappels is zelfs groter dan die van alle andere landen samen". Dit loflied op de aard appel weerklonk op de tweede dag van de Akkerbouwconferentie, die door de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond op „Woudschoten" belegd was. Ir. H. H. Smeenk van het Landbouwschap besprak hier de huidige situatie van dit produkt en moest daarbij met het oog op de naaste toekomst ook wel minder hoog gestemde geluiden doen horen. Door areaalvergroting en betere pro- fctieduktie-methoden is de oogst van iaardappelen 26% en die van zand- dappelen zelfs 70% groter dan voor oorlog. De afzetmogelijkheden groeiden echter lang niet in diezelfde mate. De consumptie van kleiaardap- Selen gaat gestadig achteruit naarmate welvaart toeneemt en de export is piet veel hoger dan voor de oorlog. Poor slechte oogsten bij onze afnemers ts er thans echter geen vuiltje aan de lucht, mits we onze prijzen niet al te poog opdrijven, want dan gaat Frank rijk onder onze duiven schieten. Bij Jen normale oogst hebben we echter JOO.OOO tot 200.000 ton kleiaardappelen te veel voor eigen consumptie. Vanzelf- prekend heeft de exportmogelijkheid us grote invloed op de prijsvorming en allerwege om ons heen worden al leen aardappels ingevoerd als het be- illst niet anders kan. Voor zandaardappelen is er vrijwel geen uitvoermogelijkheid. Door de op heffing van de veevoederdistributie en d« sterk verminderde vraag bij de aardappelmeelfabrieken wordt de afzet steeds moeilijker. Dat geldt vooral voor de boeren in Overijsel en Gelder land, die de laatste jaren hun produkt aan onze fabrieken kwijt konden. De heer Smeenk kon dan ook slechts con cluderen, dat de afzet slechts verze kerd is, als het areaal met 15.000 ha wordt ingekrompen. GARANTIEPRIJS Uit het bovenstaande blijkt, dat marktordende maatregelen voor dit produkt blijvend nodig zijn. Inleider èn deelnemers bleken beiden weinig enthousiast te zijn over de werking van net op areaalheffing berustende con sumptie-aardappelfonds. Immers, in 1954 toen maatregelen dringend nodig waren onttrok de overheid zich aan de door haar gedane toezeggingen. De hoer moet weten, waar hij aan toe is als hij aardappels teelt, zo werd opge merkt. Ir Smeenk deelde dan ook mee dat thans door het Produktschap voor stellen voor een nieuwe regelng aan de minister zijn gedaan. De georgani seerde landbouw bleek niets te voe len voor een teeltregeling. Daarom is voorgesteld een garantieprijs voor consufnptie-aardappeien vast te stel len op basis van de voederwaarde, wat neerkomt op ongeveer 75% van de kostprijs. Hiernaast zou door are aalheffing een fonds gevormd moe ten worden voor toeslagen in bepaal de omstandigheden b.v. ten behoeve van de export. De minister wil 4e aardappel wel als basisprodukt be schouwen, maar vreest nog dat deze regeling de teelt van zeer produk- tieve rassen zal bevorderen en dat moeten we juist niet hebben. De inleider verklapte, dat hij aan vankelijk persoonlijk een regeling had voorgesteld waarbij voor de binnen landse soorten een garantieprijs op ba- ris van de kostprijs en voor de export soorten op basis van 75% gegeven zou worden. Uiteraard voelde de vergade ring, naar in de discussie bleek, veel meer voor dit voorstel dan voor het voorstel van het Produktschap, Ook was er enige verontwaardiging, omdat de georganiseerde telers, hier aanwe zig, van het voorstel grotendeels niet op de hoogte waren. Op de vraag, of voor fabrieksaardap pelen geen garantieprijs nodig is, ant woordde Ir. Smeenk, dat de georgani seerde landbouw op dit terrein voor lopig nog meer blijkt te voelen voor „het avontuur". Mysterie na ruim vier jaar opgehelderd ENSCHEDE, 18 januari Een my sterieuze brand, die in juni 1952 de N.V. Twentse Knopenindustrie te En schede in de as legde, is tot klaarheid gebracht. De politie heeft terzake de 34-jarige H. E. B., de eigenaar van de fabriek, gearresteerd en naar Almelo overgebracht. B. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hfj was destijds nadat zijn fabriek was afgebrand, reeds gearresteerd en gedurende ruim een week in arrest gehouden. De po litie kon hem echter niets bewijzen. B. had het bedrijf verzekerd voor 283.000,welk bedrag hem echter niet is uitbetaald, omdat het vermoe den bleef bestaan, dat hij, eventueel in samenwerking met anderen, het be drijf in brand zou hebben gestoken. B. heeft toen een procedure aanhangig gemaakt tegen de verzekeringsmaat schappij, waarin tot heden geen uit spraak is gedaan. De politie kreeg de zer dagen nieuwe gegevens in handen, op grond waarvan zij B. opnieuw een verhoor afnamen. Daarbij is B. door de mand gevallen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Pré bevat 12 actieve waskrachten. Hierdoor wast Pré niet alleen heerlijk snel en weergaloos wit, maar.... bovendien 26 donzig zacht, dat iedere wasbeurt een weldaad is. g TIET IS SOMS merkwaardig 11 om van nabij te kunnen vol gen hoe de mens strijdt voor zijn belangen. Het interessantst wordt dit volgen uiteraard op die plaatsen, waar de strijd op zijn hevigst woedt. Voor die plaatsen zijn ver schillende nadere omschrijvin gen te geven. Het kan het kan toortje van de chef zijn pro motie, opslag het kan het sportveld zijn, waar de mens in individuele prestatie zijn mede mens tracht te overtreffen. In het eerste geval zullen het in de regel de materiële belan gen zijn, die de toon aangeven op het sportveld is het de eer, die de mens prikkelt zijn kunnen op een hoger niveau te brengen. De echte sportiviteit, zonder die geforceerde geldings drang, valt gelukkig nog genoeg te bespeuren. Dan is er de rechtzaal, waar de mens voor Het eigen belang in het krijt treedt. De vinding rijkheid, de originaliteit, die hij daar soms tentoonspreidt in deze korte en daardoor hevige wor steling, is vaak verrassend, zo niet fenomenaal. Daar worden, „ter verdedi ging van de eigen saeck", soms gave motiveringen naar noren gebracht. Men kan dan slechts in stil verbazen toeluisteren en zich afvragen of er in elk mens toch niet iets van een genie zit ver-, borgen. Zo in de man, die zich voor de economische politierech ter te Middelburg moest verant woorden, omdat hij zonder een vereiste vergunning zelfstandig een bedrijf had uitgeoefend. Op het „Hebt U daarop nog iets te zeggen?" had hij iets. De vernufteling! Als men geld aan neemt, van diefstal afkomstig, dan is men strafbaar, filosofeer de hij. Dit bleek zelfs de balie bekend te zijn. Welnu, zo ver volgde hij, van het door mij dus onrechtmatig verdiende geld heeft „de belasting" steeds haar deel aangepakt! Een geheel nieuw inzicht, dat perspectieven opent. Zou hij zich ook hebben gerealiseerd, dat in zijn woorden een beken tenis school? Zoja, dan behoort hij tot de uitgesproken ootmoe- digen onder ons. LEEUWARDEN, 18 jan. De generale synode van de Geref. Kerken heeft in de Noorderkerk haar zittingen hervat. De praeses, Ds. O. van der Woude, zei, dat het niet mogelijk is geweest de synode ln december bijeen te roepen, zoals ln het voornemen lag, voor de benoeming van een hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen in de vacature van Prof. Dr. K. Dijk. Het moderamen stelde nu voor, dat de synode veertien dagen zal ver gaderen ter behandeling van o.a. het rapport diaconie en overheid, maat schappelijke vraagstukken en de kwestie van de gezangen. Op de ln april te houden slotzittingen kunnen dan aan de orde komen het rapport Inzake de herziening van de kerkenorde en die van de vervangingsformule. Allereerst kwam aan de orde hef Stoel, Prof. Dr. R. Schippers, Ds. L. rapport over de brief van de kerke- ten Kate en Ds. D. Scheele waren raad van Rijswijk (Z.H.), die de sy- voor instelling, zij het soms op ge node om een hernieuwde uitspraak verzocht met betrekking tot het be staansrecht van christelijke organisa ties, mede in het licht van het her derlijk schrijven van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk. De synode besloot aan het ver zoek van de kerk van Rijswijk niet te voldoen, maar aan deze kerke- raad en alle anderen te berichten, dat z\j zich hebben te houden aan wat de generale synode van Zwolle 1946 in overeenstemming met die van Leeuwarden 1920 en Sneek 1939 met duidelijkheid en be slistheid te dezer zake heeft uitge sproken, waarbij zij enkele gedeel ten van de uitspraak van Zwolle met name onder de aandacht der kerken brengen wil. GEZINSVORMING. Ouderling A. Fonteijn uit Rijswijk (Z.H.) rapporteerde over een schrij ven van de particuliere synode van Noord-Holland met betrekking tot het vraagstuk der gezinsvorming. In eigen, kring is men daar gestuit op ernstig verschil van inzicht. De clas sis Zaandam deed een uitspraak, waar tegen de kerk van Velsen bezwaren heeft ingebracht. In de discussie stelde de commissie voor deputaten te benoemen. Zij over woog daarbij, dat, waar dit vraagstuk ingrijpt in het leven der gelovigen en der kerken, het van het grootste be lang is, dat met het oog op de pas torale arbeid leiding wordt gegeven. Ds. H. van der Veen, Ds. J. D. Boer- kool, ouderling J. van Woerden en Prof. Dr. G. B.Wurth betoonden zich tegen standers van dit deputaatschap. Prof. Wurth wees op de inmenging ln het ge zinsleven en het beslag op de consciën tie, dat daardoor gelegd wordt. Prof. Dr. O. M. den Hartogh, Ds. C. van der Woude, Ds. A. G. van der heel verschillende gronden. De syno de besloot met meerderheid van stemmen het deputaatschap in te stel len. KR ANKENCOMMUNIE. Prof. Dr G. M. den Hartogh heeft gerapporteerd over een verzoek van de kerkeraad van Wormerveer en van die van Uithoorn betreffende de avondmaalsbediening aan zieken en andere geïsoleerden in de gemeente (de z.g. krankencommunie). In de discus sie hebben ouderling A. H. van der Haar, ouderling C. Goote, Ds. Mr. W. S. de Vries en Ds. P. N. Kruyswijk uit gesproken, dat zij wel Iets voelden voor deze krankencommunie, maar de rap porteur verzette zich daartegen. De synode nam het voorstel van de com missie, nadat zij een amendement van Ds. J. D. Boerkoel had verworpen, aan, geamendeerd door Ds. Kruyswijk. Zjj sprak daarbij uit, dat door de ge noemde kerkelijke vergaderingen geen gegronde redenen aan de Heilige Schrift en de beiydenisschriften ontleend, zyn aangevoerd, waarom de synode zou moeten komen tot het als regel stellen of aanbevelen van zulk een avond maalsbediening. Het is echter, ook overeenkomstig het steeds meer eenstemmig gewor den gevoelen in de kerken, niet altijd als ongeoorloofd te beschouwen, in dien ten huize van belijdende leden der gemeente, die bij voortduring de gewone kerkdiensten niet kunnen bij wonen, aan hen in gemeenschap met enige ambtsdragers het avondmaal wordt bediend. Niettemin zjjn met het oog op de goede orde in de ge meente van Christus de praktische bezwaren tegen een algemene regel en tegen nadere aanwijzingen voor bijzondere gevallen stellig te groot. STEUN AAN ALTREFOR- MIERTE KIRCHE. De synode besloot de gevraagde steun van f 12.000 per jaar voor de eerstvolgende vier jaar te verstrek ken uit de generale kas aan de Alt- reformierte Kirche voor de werk zaamheden van haar predikant on der de verstrooiden. De persvrijheid in Nederland Is er geen volledige persvrijheid in Nederland? Uit een rap port van het internationaal persinstituut te Zurich, waarvan wij maandag j.l. een uittreksel publiceerden, blijkt, dat ge noemd instituut van oordeel is, dat er inderdaad in ons land niet van volledige persvrijheid kan worden gesproken. Enkele voorbeelden, die de juistheid van deze stelling zouden moeten aantonen, worden genoemd. Het merkwaardige is nu echter, dat het rapport uit Zurich moet zijn samengesteld zonder enige informatie en zelfs geheel buiten medewerking van de georga niseerde journalistiek in Nederland. Het bestuur van de fede ratie van Nederlandse journalisten heeft nu en o.i. terecht geprotesteerd tegen het rapport. Wat toch is het geval? Uit gaande van de juiste stelling, dat de pers niet boven de wet staat, kan niet worden vol gehouden, dat van wezenlijke aantasting der persvrijheid sprake is in Nederland. Het bestuur van de federatie zegt, dat voorvallen in het rapport genoemd (de gijzeling van een journalist, het afwijzen van 'n bepaalde vertegenwoordiger van een bepaald blad bij een journalistieke reis naar Nieuw- Guinea en de beperkingen, die de hoofdredacteuren van de Nederlandse dagbladen zich vrijwillig hebben opgelegd ten aanzien van berichten over doen en laten in de persoonlijke sfeer van de leden van ons konink lijk huis) voortkomen uit een in een rechtsstaat bepaald niet verwerpelijke toetsing van het optreden van de journalist aan voor alle burgers bestaande wetten en algemeen geldende opvattingen omtrent hetgeen in het maatschappelijke verkeer toelaatbaar is. Geen aantasting Wat die gijzeling betreft wordt erop gewezen, dat het daarbij in beginsel gaat om het z.g. verschoningsrecht van de journalist, n.l. het recht om zijn bron te verzwijgen. De journalist meent, dat dit recht hem toekomt. Maar onze wet geving is helaas nog niet zo ver. In feite kan men hierbij echter niet spreken van aan tasting der persvrijheid, omdat juist uit de praktijk blijkt, dat aan sommigen niet welgevalli- ge berichten en beschouwingen wèl gepubliceerd kunnen wor den. Dat een bepaalde journalist in een bepaald geval niet tot het nieuws wordt toegelaten, is evenmin aantasting der pers vrijheid. Het ii onelegant en beslist niet verstandig van de betrokken autoriteiten om zo te handelen, maar en het federatiebestuur wjjgt daarop terecht de wijze, waarop de pers in het algemeen dit soort gevallen signaleert, is op zich zelf al een bewijs, dat er pers vrijheid bestaat! Grondwettelijk gewaarborgd „De vrijheid van drukpers is in Nederland in de grondwet gewaarborgd. De pers hier te lande kan, behoudens haar ver antwoordelijkheid jegens de wet, hetgeen voor ieder geldt, openlijk stelling nemen tegen welke schijn of dreiging ook van inbreuk op de persvrijheid ten principale. De voorvallen in het rapport genoemd en blijkbaar op te vatten als symptomen van persbreideling of van pressie van de regering op de pers, raken niet het we zen van de persvrijheid, over welk bezit de Nederlandse pers op grond van een veel ruimere dan uitsluitend journalistiek- historische traditie zichzelf in staat acht te waken", zo zegt het bestuur. Te betreuren Het valt te betreuren, dat hier een rapport is verschenen, waaraan blijkbaar zeer onvol doende en dan nog sterk ge kleurde inlichtingen ten grond slag liggen. Er wordt ook iets gezegd over het publiceren van nieuws over onze nationale ver dediging. Wij zijn van oordeel, dat een overheid, die het ernst is niet deze zaak, er streng voor waakt, dat zekere geheimen zouden worden prijsgegeven. Dat men op dit punt wel eens wat al te geheimzinnig is, staat o.i. vast. Overigens moet men daarbij wel bedenken, dat de man, die het om deze geheimen te doen is, wel andere wegen zal kennen om zijn doel te be reiken dan alleen maar afgaan op dagbladberichten! Niettemin: een journalist kan niet beoor delen waarom een bericht over de één of andere defensie- aangelegenheid zich niet leent voor publikatie. Er zit meestal heel wat meer aan vast dan hij ais buitenstaander vermag te beoordelen. „Hinderlijke dwarskijkster" Een ander facet aan deze kwestie der persvrijheid is, dat helaas nog vele autoriteiten door hun daden er blijk van geven niet veel voor die vrij heid te voelen. Zij beschouwen de pers nog altijd als een hin derlijke dwarskijkster en zijn doodsbang, dat er iets over hun doen en laten in de krant komt. Dit schept een vaak gespannen verhouding, die volstrekt niet nodig is, wanneer de autoritei ten maar beseffen, dat al is hun taak dan van een volkomen ander karakter hun doelstel ling dezelfde is als die van de pers: het dienen van het alge meen belang. Wanneer dit nog eens tot de bedoelde autoriteiten doordringt, dan kan het gebeuren, dat om maar een simpel voorbeeld te noemen de laakbare ge woonte om zoveel mogelijk raadsvergadering achter geslo ten deuren te houden, wordt prijsgegeven. t BONN, 18 jan. (AFP). De leden van de Westduitse bondsdag zullen 't eerste défilé van het nieuwe leger op vrijdag te Andernach boycotten, om dat president Heuss en da leden van het parlement niet door de minister van defensie, Blank, zijn uitgenodigd. In antwoord op vragen in de bonds dag voerde Blank aan, dat het défilé een aangelegenheid van de uitvoe rende macht was. Hij trachtte alsnog zjjn „fout" goed te maken, maar de parlementsleden besloten, vooral als protest tegen het passeren van de president, toch niet naar Andernach te gaan. Het incident heeft de reeds gespannen verhouding tussen parle ment en militaire autoriteiten niet verbeterd. Partijconveni ie Uirecfii UTRECHT, 18 jan. Onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjen ia vandaag een vergadering gehouden van het partijconvent der A.-R. partij. De vergadering droeg een vertrouwelijk karakter. Aan de orde kwamen onder meer het program van actie en de behandeling van het centraal comité en van de doctor Abraham Kuyperstichting. By de aanvang der vergadering heeft mr. Roosjen een rede uitgesproken ter nagedachtenis van mr J. A. Wilde, die de vorige week is overleden. „De volgende week", aldus de voorzit ter, „op maandag 23 Januari, zal het juist tien jaar geleden zijn, dat de deputaten- vergadering voor het eerst na de vrijheid in Tivoli bijeen kwam onder voorzitter schap van mr. De Wilde. In zijn toe spraak tot de deputaten heeft hij toen gememoreerd de zware verliezen, die de partij in de afgelopen jaren had geleden. Hij noemde de nationale figuur dr. H. Colijn, in ballingschap gestorven, hi) stond stil bij het heengaan van de scherp zinnige jurist met internationale repu tatie prof, dr, V. H. Rutgers, in 'n Duits gevangenhok weggekwijnd. Hü releveer de de moord op de verzetsman dr. R. J. Dam, rector van het Kamper gymnasium. Hij herdacht het overlijden van de heer R. A. den Ouden, jarenlang adjunct secretaris van het centraal comité. Zo herdacht mr. De Wilde tien jaar geleden de mannen die gedurende een lange reeks van jaren de A.R.-partij gediend hebben op voorname posten. Nu herdenken wü hem zelf, hem die de AJR.-zaak welhaast heel zijn leven heeft gediend", aldus mr. Roosjen, die de overledene schetste als een man met een krachtig geloof en le vensovertuiging, een Evangeliebelijder. Zijn geloof was zijnkrachtige steun in moeilijke tijden. In gevangenschap in de kampen van Schoorl, Haaren en St. Mi- chelgestel was hij door zijn blijmoedig op timisme een steun voor zijn lotgenoten. DANKBAARHEID. „Naast rouw leeft er ook dank voor het vele wat onze party in het rijke toege- wyde leven van mr. De Wilde werd ge schonken. Wij willen op deze plaats onze harteiyke deelneming betuigen met de weduwe en de kinderen van onze heenge- GIFHORN, 18 jan (DPA/Reuter). - Saboteurs hebben een dieseltrein bij Gifhorn tot ontsporing gebracht. Een passagier werd gewond. In de nacht waren spoorstaven losgemaakt. Dit i» het achttiende geval, dat zich de laat ste paar maanden in het gebied Bruns- wijk-Gifhorn-Salzgitter heeft voorge daan. Tot dusver is nog geen enkel geval opgehelderd. Aanvankelijk ver onderstelde men, dat de sabotage door een krankzinnige gepleegd werd. Het vermoeden, dat politieke beweegrede nen in het spel zijn, wint thans meer veld. AMSTERDAM, 18 jan. Voor d« 251 particuliere spaarbanken, verenigd in de Nederlandse Spaarbankbond, i< 1955 een uitzonderlijk goed jaar ge weest, waarin het spaartegoed inclu sief bijgeschreven rente met f 250 miljoen is gestegen tot een totaal van f 1812 miljoen. Wanneer het jaar 1945, dat voor de spaarbanken wegens d« geldzuivering niet met andere jaren kan worden vergeleken, buiten be schouwing wordt gelaten, is 1955 het jaar met het grootste spaoroverschot geweest. Volgens de voorlopige cijfers be droeg de inleg in 1955 f 947 miljoen en de terugbetaling f 734 miljoen. Aan rente werd bijgeschreven een bedrag van ruim f37 miljoen. gane vriend. Moge zij troost vinden in da wetenschap, dat de geliefde, die zU moe ten missen een plaats bereid werd in het eeuwig huis, het vaderhuis, dat boven is. De A.R. partij zal de oud-gardist, mr. J. A. de Wilde, niet vergeten", zo eindigde de voorzitter. Ook werd herdacht de heer C. G. de Jong uit Almkerk, die namens de Kamer centrale Den Bosch jarenlang zitting had in het centraal comité. De beide A.R. ministers, mr. J. Algera en prof. dr. J. zyistra, woonden de ver gadering by.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3