DREIGENDE KABINETSCRISIS IN INDONESIË Twee regeringspartijen trekken hun ministers terug Amerika verkleint korps „bevrijdingstroepen" EDEN DIENT CRITICI VAN REPLIEK V*; riÉÉ Vijf en twintig doden bij onlusten te Bombay UW SLEUTEL EN DIE VAN ANDEREN BRACHTEN f383.000 OP PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND CuHureel centrum ie Hansweert Na afwijzing regeringsbeleid over Geneefse conferentie AR-partij krijgt presidium van drie Tweeduizend guerilla-soldaten waren in West-Duitsland gelegerd West-Duitsland gaat weer lucht schepen bouwen Schooljongen door auto overreden en gedood En kondigt nieuwe maatregelen aan Ex-K*N*P* richt nieuwe partij op LUCHTIGEMOEILIJKHEDEN OP DE GROND mÊ t Sis» .<,1. Foster Dulles naar Indonesië? Inwoner van Tiel won hoofdprijs: drie jaar lang gratis wonen Tweede prijs voor Bruinissenaar Lifter beroofde autorijder „Goeienacht" zei de (ontsnapte) beer Ongave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488 (b.g.g. voo" redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 826; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAaRGANG No. 3299 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. i. de Jong DONDERDAG 19 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. ,Vloll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 Hutten van Scott en Shakleton bij zuidpool gevonden WELLINGTON, 18 jan. Reuter. De kleine hut van waaruit de Britse poolonderzoeker kapitein Scott in 1911 zijn tragische tocht naar de Zuidpool begon de tocht die hem en zijn met gezellen het leven kostte is intact aangetroffen door de Amerikaanse zuidpoolexpeditie „Deep Freeze". Ook de hut van Sir Ernest Shakleton die in 1922 op een Zuidpool-expeditie stierf aan een hartaanval .verkeert nog in goede staat. Dit is woensdag in Wellington (Nw- Zeeland) meegedeeld door de comman dant van de vier verkenningsvliegtui gen van de Amerikaanse zuidpool expeditie, die op de thuisreis zijn. UTRECHT, 18 januari - Als gevolg van de reorganisatie in de Anti-Revolutionaire partij, zal er in de toekomst een presidium van de partij komen bestaande uit drie per sonen. Daarvoor zijn vandaag tijdens de ver gadering van het partij ..convent der A.R. partij te Utrecht niet-alfabeti- sche dubbeltallen gesteld t.w.: Voorzitter: Dr. W. Berghuis, burge meester te Kampen en Prof. Dr. W. Rip, hoogleraar te Wageningen. Tweede voorzitter: J. van Eybergen (Ned. Herv.), voorziter van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de bouw en houtbedrijven te Utrecht en Mr Dr E. P. Verkerk (Ned. Herv.) lid van de Tweede Kamer. Tweede voorzitter: J. Smallenbroek, lid Ged. Staten in Drenthe en voor zitter van de stichting 1940—1945 en Mr. J. van Aartsen, wethouder van Den Haag. Voorzitter college van advies: Prof. Mr. A. M. Donner, hoogleraar te Am sterdam en Prof. Dr. Ridderbos, hoogleraar te Kampen. Voorzitter organisatiecommissie: Prof. Mr. P. J. Verdam, hoogleraar te Amsterdam en K. J. de Jong te Leeuwarden. (Zie voorts pag. 8). WASHINGTON, 18 januari (Reuter) Het Amerikaanse leger zal zijn korps guerilla's en „bevrijdingsstrijders", een keurkorps van 2.000 man, veelal Oosteuropese ballingen, die in Zuid-Duitsland gelegerd zijn, met tweederde verminderen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie woensdag in Washington bekendgemaakt. Dit is een bezuinigings maatregel om mankracht uit te sparen. Dit korps zou in geval van oorlog verzetsstrijd, sabotage en opstanden achter het „ijzeren gordijn" moeten organiseren. Een dergelijke troep die in -Noord-Carolina gelegerd is, zal met een kwart worden ingekrompen. Deze maatregelen zouden een gevolg zijn van een besluit om de numerieke Sterkte van de Amerikaanse strijd krachten te verminderen. Generaal Ridgway, voormalig stafchef van het leger, heeft felle kritiek op dit besluit geleverd. Uit goedingelichte bron is voorts vernomen, dat door de bezuiniging plannen voor het organiseren van der gelijke guerillatroepen in het Verre Oosten uitgesteld, zo niet opgegeven, zijn. INTENSIEVE OPLEIDING. De „bevrijdingsstrijders" zijn voor malige parachutisten, die een intensie ve opleiding hebben gehad in vreem de talen, vernielingswerk, eerste hulp, Nederlandse zeeman in Kopenhagen gearresteerd KOPENHAGEN, 18 jan. (Ritzau). Een 19-jarige Nederlandse zeeman P. C. P. K. is, verdacht van beroving, alhier gearresteerd. K., die van zijn schip was gedrost, zou onder bedrei ging met een dolk een kellner diens ring en horloge en een som gelds af handig hebben gemaakt. Zelf ver klaart K., dat de kellner hem alles vrijwillig heeft gegeven. Marrmora (Ontario), 19 jan. Reu ter. Een moeder en haar zes kinde ren, van één tot 17 jaar oud, zijn woensdag om het leven gekomen door een brand in hun huis, ongeveer tien km ten noorden van Marmora in Oost- Ontario. De vader heeft ernstige brand wonden opgelopen. radioverbindingen, het gebruik Van speciale lichte en zware wapens, psy chologische oorlogvoering en kaartle zen in verscheidene talen, w.o. chi nees. Het zijn deskundigen op het gebied van jiu-jitsu, bergklimming, langdu rig verblijf in oerwoud of in gebieden waarop een tactiek van verschroeide aarde is toegepast. Ook hebben zij een zware opleiding gekregen om weer stand te kunnen bieden aan „hersen spoeling". In tijd van oorlog zouden zij achter de vijandelijke linies neergela ten moeten worden, om sabotage te plegen aan belangrijke industriële en militaire installaties en om guerilla's voor plaatselijke verzetsgroepen aan te werven en op te leiden. BONN, 18 januari (D.A.P.) De mogelijkheid bestaat, dat West-Duits land weer luchtschepen gaat bouwen. Ir. Albert Simon, een gewezen bedrijfs leider van de Zeppelinwerf in Frie- drichshafen, heeft een flexibel lucht schip ontwikkeld, dat veel lijkt op de vroegere Zeppelin. Het kan in inter continentaal verkeer 432 personen vervoeren. Een model van dit lucht schip zal binnenkort proefvliegen. Vooral de Westduitse scheepvaart maatschappijen stellen belang in de plannen van Ir. Simon. Het luchtschip, dat een snelheid van 300 km per uur zal kunnen bereiken zal met onbrandbaar helium worden gevuld. Ter bescherming tegen weers invloeden zal het een elastische man tel hebben. Zij waren het er echter over eens, dat het gevaar van een kabinetscri sis toeneemt. Het parlement zal over het lot van het kabinet moeten be slissen, zo zeiden zij tenslotte. DJAKARTA, 19 januari (A.N.P.) Twee regeringspartijen heb ben woensdagavond besloten hun ministers uit het habinet terug te trekken. Te middernacht (Javatijd) maakte de woordvoerder van de kleine Islamietische partij P.S.I.I, bekend, dat de partijraad na uitvoerige discussies tot het besluit was gekomen haar twee ministers terug te trekken en de regering te verzoeken haar ontslag in te dienen. De voorzitter van de Orthodoxe Islamietische partij Nahdatul Ulama, Kiai Dachlan, verklaarde tezelfdertijd, dat zijn partij een gelijke beslis sing had genomen. Hij voegde hieraan toe, dat bij de regering zal wor den aangedrongen binnen een dag of twee dagen haar mandaat aan het staatshoofd terug te geven. Beide genoemde partijen zijn met vier ministers in het kabinet-Har ah ap vertegenwoordigd: de tweede vice-pre mier Harsono Tjokroaminoto, de mi nister van sociale zaken, Sudibjo, de minister van godsdienstzaken, Kiai II- jas, en de minister van binnenlandse zaken, Sunarjo. Vandaag gezamenlijke nota aan premier Verwacht werd, dat beide partijen he denochtend een gezamenlijke nota aan de premier zouden overhandigen. De beslissingen van de twee partijen volgden na haar afwijzing van het regeringsbeleid met betrekking tot de conferentie te Geneve. Om te voldoen aan de verzoeken van de partijen om niet verder te onder handelen, riep de regering dezer da gen de leden van de Indonesische de legatie terug om aan de regering verslag uit te brengen over de re sultaten van de besprekingen. De Masjumi, de katholieke partij, de christenen partij en de fractie Demo krat hebben intussen in beginsel haar goedkeuring gehecht aan die re sultaten. Uitstel terugroeping Ge neefse delegatie? Volgens regeringskringen zou de te rugroeping van de delegatie in Ge- nève misschien worden uitgesteld, nu de partijen, die zich verzetten tegen de besprekingen toch hun ministers zullen terugtrekken uit het kabinet. Zij zeiden, dat zelfs zonder steun van de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. de regering kan rekenen op een meerderheid in het voorlopige par lement. GOES, 18 jan. Hedenmiddag om streeks half vijf is op de Wilhelmina- straat de zeven-jarige C. Burger, zoon tje van de onlangs te Bussum benoem de Goese gemeentesecretaris, door een personenauto overreden en gedood. De jongen kwam van huis en reed op zijn fiets een vriendje tegemoet. Een plotselinge hagelbui moet hem verblind hebben, want, zo vertelde de automobilist, de heer K. uit Bergen op Zoom, het kind zwenkte plotseling van het rijwielpad de weg op. De heer K. die in dezelfde richting reed, trachtte een botsing te vermijden doch het mocht hem niet gelukken. De jongen viel en werd door een der wielen over reden. Hij was vrijwel op slag dood. Hét stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis St. Joanna vervoerd. DE BILT ZEGT: Sneeuw o£ hagelbuien DE BILT, 19 jan. Weersverwach ting medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond: Sneeuw of hagelbuien, matige, af en toe krachtige westelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. BRADFORD, 18 januari Reuter Sir Anthony Eden heeft woensdag avond op een bijeenkomst van de con servatieve partij te Bradford zijn critici krachtig van repliek gediend. Hij ver klaarde, dat „het land niet op zijn re tour is en de regering niet op weg om af te treden". Hij herinnerde er aan, dat zijn conservatieve regering voor vijf jaar is gekozen: „Wij zijn slechts DEN HAAG, 18 januari In aan sluiting aan zijn communiqué van 16 december 1.1. deelt het comité van ac tie éx-K.N.P. mede, „dat de reacties van het publiek op dat communiqué van dien aard zijn geweest, dat in de vergadering van zaterdag 7 januari 1.1. te Utrecht het besluit werd genomen tot oprichting van een nieuwe partij die de naam zal dragen van „Nationale Unie (op algemeen christelijke grond slag)". Tot de toevoeging „op algemeen christelijke grondslag" werd besloten teneinde met zoveel woorden te doen blijken, dat de partij open staat voor allen, die het uitdragen van de chris telijke gedachte in de practijk van het politieke en maatschappelijke leven willen nastreven, dus zowel katholie ken als niet-katholieken. Een voorlopig bestuur werd be noemd, waarvan de functie van voor zitter, vice-voorzitter en secretaris penningmeester zal worden waargeno men door resp. de heren Ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, G. H. Mulder en Dr. J. M. E. M. A. Zonnenberg. Het voorlopig bestuur stelt zich als eerste taak de organisatie van de par tij in zodanige mate te verwezenlijken, dat mede hierdoor succesvolle deelne ming aan de kamerverkiezingen zal kunnen worden bereikt. Ter voorkoming van misverstand wordt er tenslotte nog op gewezen, dat van bepaalde zijde- verspreide berich ten, waarbij relaties tussen figuren als Westerling e.d. en de nationale Unie werden gesuggereerd ,van elke grond zijn ontbloot." bereid ons op grond van onze presta ties aan het einde van deze jaren te laten beoordelen en ik ben voorne mens zo God wil er op die dag bij te zijn". Hij gaf te kennen, dat de regering nieuwe plannen heeft voor het bestre den van inflatie en prijsstijgingen, kwesties waarover Eden zelfs door enige vooraanstaande regeringsgezin de bladen is gecritiseerd. De premier sprak in dit verband van „vitterige" couranten en hij bestreed dat haar uit latingen de openbare mening zouden weerspiegelen. De enige reden waarom hij deze berichten ter sprake bracht, was, dat „zonder grond berichten over onenigheid in de regering in het bui tenland worden verspreid". Aangaande maatregelen ter verster king van de Britse economie deelde Eden mee, dat hij de nieuwe minister van financiën, MacMillan, had ge vraagd, de ramingen van de uitgaven der regeringsdepartementen aan een onderzoek te onderwerpen ten einde deze te verminderen. Het ambtenaren corps zou met nog eens 10.000 tot 15.000 personen worden verminderd. Er zal door de regering een wetsont werp worden ingediend, dat beoogt de beperkende bepalingen, waardoor thans de industrie wordt geremd, af te schaffen. A lil Wh De KLM-piloten, die in 1957 met de nieuwe Douglas DC-7C zullen vliegen, worden voor het besturen van deze machines getraind in een z.g. „Flight-simulator". Dit is een getrouwe kopie van de cockpit van een DC-7C, voorzien van alle Instrumenten die men ook in de praktijk gebruikt! Ook als de nieuwe toestellen in ge bruik zijn, zal de „vlucht-naboot- ser" zijn goede diensten blijven bewijzen. Op de bovenste foto ziet men hoe de instructeur de eerste en de tweede piloot in de trainer contro leert. Op de onderste foto haalt een in structeur een schakelaar over van het, wat men zou kunnen noemen, „moeilijkheden-bord" om aeronau- tische moeilijkheden te veroorza ken. De instructeur, die achter de piloten staat, kijkt hoe de mannen op de moeilijkheden reageren. BOMBAY, 19 jan. Reuter. Bij de onlusten in Bombay naar aanleiding van de mededeling, dat de stad recht streeks onder het centrale bestuur zal komen te staan, en geen deel zal uit maken van de eentallige Mahasrasjtra- staat, zijn woensdag ongeveer 25 de monstranten door de politie, die her haaldelijk het vuur moest openen, ge dood. Tenminste 75 personen zijn door de politie gewond en een ongeteld aan tal heeft blessures opgelopen bij knup pel charges. Meer dan 250 personen hebben ver wondingen opgelopen door stenen, af komstig van de demonstranten. Laat in de avond nam het aantal gewelddaden toe. In de industriebuurt ten noorden van de stad kwamen enige wijken in het donker te liggen, doordat demon stranten de leidingen vernielden. Ook de telefoonverbindingen tussen het noorden en het zuiden van de stad werd verbroken. In het donker onstonden gevechten tussen oproerkraaiers en politie, die bekogeld werd met stenen en met zuur gevulde elektrische lampen. Vele kios ken en ook winkels werden in brand gestoken. De politie arresteerde onge veer 500 personen, zodat thans onge veer 1500 personen naar aanleiding van deze onlusten vastgehouden wor den, onder wien Dange, de topleider der communisten in Bombay. DJAKARTA, 18 januari (A.N.P.) Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft heden van da Indonesische ambassade te Washing ton de telegrafische vraag ontvangen of de mogelijkheid dient te worden on- den onderzocht, dat de minister van. buitenlandse zaken der Verenigde Sta ten, John Foster Dulles, een bezoek aan Indonesië brengt. Dulles zou dan eventueel naar Djakarta komen na in maart de conferentie te Karachi van het Zuidoost Aziatische Verdedigings pact te hebben bijgewoond. HOUD DIE MAN BUITEN DE DEUR. Onder de titel „houd die man buiten de deur" schrijft de „Times of Indo nesia" heden: „In het belang der in ternationale vriendschapsbanden moet met alle middelen worden verhinderd, dat Dulles naar Indonesië komt. Ali h(j hierheen komt, direct na de bijeen komst van de Z.O.A.V.O., zal dat door vrijwel eenieder aldus worden opge vat, dat het doel van zijn bezoek zou zijn, Indonesië te bepraten om deel ta nemen aan een of ander militair ver drag, aldus het blad, dat voorts stelt, dat het huidige, pro-Westerse kabinet, „dat nu aan een zijden draadje hangt, met een bons zou vallen". Ruim zestienduizend kilogram LEIDEN, 18 januari Nederland heeft in totaal 383.000,voor de vluch telingen bijeengebracht. Vandaag is in de sleutelstad Lelden de slotbijeen komst gehouden van deze inzamelingsactie „De vluchteling wacht op Uw sleutel", georganiseerd door de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingen hulp. De heer M. A. Reinalda, de federatievoorzitter maakte het bedrag be kend. Het tweede deel van de avond is de uitslag bekend gemaakt van de prijs vraag die aan de actie was verbonden. Het bleek, dat in totaal 16.095 kg oude sleutels bijeen is gebracht. De hoofdprijs, drie jaar gratis wonen, werd ge wonnen door een inwoner van Tiel, die 16.085 kg had geraden. De heer N. Bol te Bruinisse heeft de tweede prijs twee jaar gratis wonen behaald en de heer H. Muller te Al melo werd derde prijs-winnaar. De heer Reinalda zei het hele Neder landse volk in al zijn geledingen en groeperingen dankbaar te zjjn, omdat deze actie gesteund is door dat hele volk. Niettemin acht hij het werk van de federatie nog lang niet afgesloten, aangezien haar werkterrein nog enorm groot is. De acties die in de twee afgelopen jaren in Nederland zijn gevoerd heb ben bij elkaar rond zes miljoen gulden opgebracht. Maar, zo zei de heer Reinalda, de hoge commissaris Voor de vluchtelin gen onze landgenoot Mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft voor de jaren 1955 tot en met 1959 een programma van hulpverlening, dat rond zestig miljoen gulden moet kosten. OP LANGE TERMIJN. Hij vroeg daarom de aandacht voor een programma op lange termijn. Het moet zo gaan dat de Nederland se bijdrage voor de komende jaren wordt vastgelegd en er een gegronde financiële basis aan ten grondslag ligt. Die financiële basis zou kunnen ont staan door'een vaste jaarlijkse bijdra ge van particulieren, bedrijven, ge meenten en andere instellingen en overheidsdiensten. De gedachten van de heer Reinalda gaan uit naar een vast hulpprogramma voor vijf jaar, dat dan ook financieel gewaarborgd zou moeten worden. Alleen op deze wijze, zo zei hij, is er aan de vluchtelingen hulp effectief resultaat te geven. Na de pauze marcheerden leden van jeugdorganisaties, elk symboliserend een der provincies, het podium op met uit elke provincie de laatste sleutels die daar waren bijeengebracht. Op een grote bascule, die op het toneel stond opgesteld, gewogen, bleken deze bij elkaar 131,4 kg te wegen. Gevoegd bij de 15.963,6 kg die in de afgelopen maanden reeds waren bijeengebracht, leverde dit een totaal gewicht van 16.095 kg oude sleutels, welk getal door notaris J. C. van Eek officieel werd genoteerd als de uitslag van de prijs vraag. MAASTRICHT, 18 januari De 55- jarige E. H. uit Valkenburg, eigenaar van een bioscoop te Heerlen is in de afgelopen nacht omstreeks twee uur op een stille landweg te Hulsberg in zijn auto overvallen en beroofd van ongeveer 200,De heer H. had met degene die hem later heeft overvallen in Heerlen kennis gemaakt en liet hem in zijn auto meerijden naar Valken burg. Onder de gemeente Hulsberg werd de heer H. plotseling aangevallen en werd hij gedwongen te stoppen. Hij werd ernstig mishandeld, de aanran der trachtte hem te wurgen en beroof de hem van zijn portefeuille. De aan gevallene wist te ontvluchten en deed aangifte bij de rijkspolitie te Valken burg, die de auto op de plaats van da overval aantrof. In de loop van van daag heeft men de identiteit van da dader kunnen vaststellen. Het onder zoek wordt voortgezet. APELDOORN, 18 jan. Het zal je maar gebeuren, dat je 's-naehts ge rucht hoort bij de achterdeur van je woning en dan, wanneer je tijdens een verkenningstocht inbrekers denkt ta ontdekken, plotseling oog in oog met een flinke Himalayabeer komt te staan. Dit overkwam dinsdagnacht da heer T. aan de Zwolseweg te Apel doorn, die bij zijn ontdekking meteen de deur dicht gooide en direct de po litie belde. De beer, die door het om hoog drukken van een dakplaat van zijn nachtverblijf in een dierenpark te Apeldoorn de weg naar de vrijheid had gevonden, liet zich met een hoe veelheid voer door de politie en de eigenaar gemakkelijk lijmen en sliep even later onbewust van de schrik, die hij had veroorzaakt, de diepe slaap van een goed gevoede beer.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1