Zeeuwse tuinbouw moet anders worden aangepakt RHEUMIN Exporteur leverde (zonder doorvoer- vergunning) Duitsland Egyptische uien Drie spelers werden naar de kleedkamer verwezen Douaniers herkenden te Aardenburg twee smokkelaars Ir J. J. van Hennik iot iuinbouwonderwijzers: Efticiëntieboekhouding: voor alle partijen het meest gewenst Studieclubs uit den boze I TREKSCHUIT Houfwormbestrijding met BLEYS B.O.B.-4 PIJN WEG Prijsdaling betekende economische ondergang enf 1000.boete Milde gever schonk dominee een auto! Was scheidsrechter de kluts kwijt? Over twee mannen in de mist, een koe, een touw en een stokje De Monte Carlo- rallye Winterhanden Woensdag 18 Januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 GOES, 16 januari „Wanneer we de economische positie van de Zeeuwse tuinbouwbedrijven willen handhaven, zullen onze fruitkwekers in de toe komst een andere weg moeten bewandelen dan zij tot dusverre deden, met hun studieclubs", stelde Ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, hedenmiddag te Goes tijdens de jaarvergadering van de Ver. van Iuinbouwonderwijzers in Zeeland en West-Brabant, onder voorzitterschap Van de heer W. J. Robijn. Als nieuwe methode, die voor alle partijen zowel bedrijven als organisa ties 't meest gewenst is, noemde Ir. van Hennik de stap van de fruitkweker tot het laten omzetten van zijn belastingboekhouding in efticiëntieboekhouding. leden naar voren gehaald. Gehoor gevend aan het voorstel tot bestuursuitbreiding, waarbij het be stuur adviseerde bij voorkeur jonge leden te stemmen, werden de heren G. Torenaar en W. Minnaar gekozen. De heer A. de Jager, die zou aftreden, werd met algemene stemmen herko zen. Ogenschijnlijk krijgt de fruitteler hierdoor minder inzicht in de resul taten van zijn bedrijf, zoals ook bij de bespreking door verschillende aanwezigen naar voren werd ge bracht. Dit is echter niet het geval, aldus dhr v. Hennik. „Wanneer men zich de normen, die gelden in een goed bedrijf, eigen maakt, krijgt men ze ker een goede kijk op de eigen mo gelijkheden en moeilijkheden." In studieclubs zag hij echter niet de gangewezen methode. De animo hier voor verslapt reeds na enkele bijeen komsten. Volgens de consulent is het „gezonder" een bedrijfsvergelijking te blaken op de door hem aangewezen manier, dan d.m.v. „open boeken". MOEITE. Ook de bezwaren van verminderde gelfwerkzaamheid en verhoging van de Onkosten, ontzenuwde dhr v. Hennik met zjn argumenten. Zeker, de kweker zal zich eerst eni ge moeite moeten getroosten, om de Cijfers van goede normen in z'n hoofd te stampen, maar nadien wordt de ef ficiënte boekhouding voor hem een leidraad en een rijke studiebron, in plaats van een wirwar van onbegrij pelijke getallen. Reeds is een uniforme methode hiervoor ontworpen, die min der in détails treedt, maar daardoor juist veel eenvoudiger is geworden. En wat de kosten betreft: die kun nen niet hoog zijn en bovendien brengt flit geld dubbel en dwars zijn rente op in de vorm van grote doelmatig heid. Voor de boekhoudbureaus is het niet zoveel werk, van belasting- naar efficiëntieboekhouding over te schake len. In het begin van zijn rede had Ir. Hennik reeds gepleit voor meer voor lichting, met name voor de jongere generatie, die van getallen betreffende Kostprijs, pachtprijs, enz. dikwijls nog maar heel weinig kaas hebben gege ten. BESTUURSVERJONGING. Men kan de Zeeuwse afdeling zeker niet van gebrek aan vooruitstrevend heid betichten, want zelfs bij de be stuursverkiezing werden de jongere i De GEMOEDELIJKE sfeer, die zo eigen is voor de Zeeuwse busverbindingen, zal ieder, die deze lage landen voor het eerst betreedt, treffen. Het is een brok Zeelandica, waar schier niemand, die het Zeeuwse eigene wil doorgron den, aan zal voorbijgaan. De Zeeuwse busverbindingen. Roepen zij geen gedachten op aan de serene sfeer van de trek schuit? Wat hun incidentele snelheid betreft, zeker niet zij kunnen zich aanzienlijk snel ler verplaatsen. Maar soms is het, of de pas sagiers geen gelijke tred hebben gehouden met de ontwikkelings gang van de vervoermiddelen. Zo ook in dat Walcherse dorp, waar een chauffeur het zij hem vergeven het geduld verloor. Een boerinnetje, gemoedelijk onder haar Zeeuwse kap, stond daar afscheid te nemen van al lerlei verwanten. Een hand hier ,een kus daar, een pedagogisch tipje voor Brammetje, die op school zo slecht mee kange kent dat. Het duurde te lang en tot hier valt het geduld van de chauf- feur slechts te bewonderen. Maar die bus moet voort is aan een tijdschema gebonden. Het werd te gek. De opvoedkun dige tips, die de afscheidnemen de met milde hand in het rond strooide, waren te frequent, te uitgebreidkan men het de chauffeur kwalijk nemen dat hij dacht: „De bijl er in!"? Neen, voorzeker niet. Deze man vecht ook voor zijn brood. Een flits uit dit gevecht willen we U niet onthouden. „Komt er nog wat van?" was zijn overduidelijk commentaar op al dat verstrekken van richt lijnen buiten de bjis. Het dame tje stapte haastig in onder het uitstoten van de kreet: „Maer 'k bin toch binnü, je kan toch rieü!" Zij moest nog lang zoeken naar haar portemonnaie, die er gens onderin een grote en goed gevulde tas zat. Tenslotte kwam er een biljet van f10.uit. Het werd gewisseld. De bus arriveerde vijf minuten over tijd. Maar dit moet men niet op rekening van de chauf feur zetten hij deed slechts een concessie aan het Zeeuwse volkseigen, aan de gemoedelijk heid. De jaarverslagen onthulden, dat 1955 een goed vergaderjaar is geweest, terwijl er financieel een lichte terug gang werd geconstateerd. De afdeling organiseerde excursies naar België en naar Zeelands proeftuin. Tenslotte werden enkele mededelin gen gedaan over de N.F.O.-reis naar Italië. Als voorlopige datum is vast gesteld: 413 juli a.s. Het belooft een prachtige en tevens leerzame trip te worden: vier dagen zijn gewijd aan het bezoeken van een aantal bedrijven, drie aan reizen en trekken en twee aan toerisme. Burgemeester Van Oeveren neemt 30 jan. afscheid van Wolfaartsdijk GOES, 17 jan. In een buitenge wone openbare raadsvergadering op maandag 30 jan. des middags om twee uur zal burgemeester S. A. N. van Oe veren afscheid van de gemeente ne men, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De plechtig heid vindt plaats in de kleuterschool. Ingezonden Mededeling (Adv.) Volledige garantie BLEYS - LEIDEN Lorentzkade 18 Telefoon 21078 Voor kleinverpakking vraagt U drogist Bevorderingen MIDDELBURG, 17 jan. Gedepu teerde Staten hebben met ingang van 1 januari 1956 bevorderd: Hulpmachinist 2e kl. M. N. Minneboo tot Hulpmachinist le kl.; Hulpmachi nist 2a kl. C. J. J. Verheij tot Hulpma chinist le kl.; Bankwerker le kl C. P. de Keijzer tot Hulpmachinst 2e kl.; Bankwerker 2e kl. H. F. Laroes tot Bankwerker le kl.; Olieman C. A. Koo- ger -tot Bankwerker le kL Ingezonden Mededeling (Adv.) Hebt U pijn?i 7 -x'v Loop er dan niet langer mee door 1 Öat is - helemaal niet nodig. Een Rheumientje - van Brocades - en uw pijn is weg! Vraag echter nadruk kelijk Rheumin, als U een betrouw bare, snelle pijnstiller wilt hebbeq. Er Is zoveel verschil, (ook in prijs) en u weet het A w? en kost maar 65 ct. per buisje van 20 tabletten f Vier ion verlies op half miljoen MIDDELBURG, 17 januari De ui is op de markt een grillig produkt, dat reeds velen aan de rand van een faillissement heeft gebracht. De exporteur J. A. W. uit Krabbendijke tuimelde in 1954 zelfs over die rand, toen hij vier ton verloor aan verschillende partijen uien, die hij uit Egypte liet komen. Hij verkocht deze weer door naar Duitsland de totale waarde van de par tijen, 175.400 zgn. „halve zakken", bedroeg S, 55.942.ruim een half miljoen gulden. De prijs zakte plotseling en W. ging failliet. Bij een ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat de exporteur deze Egyptische uien niet voor de Nederlandse markt had gekocht, maar voor de Duitse. Daarbij handelde hij in strijd met het deviezenbesluit. want hij be schikte niet over een doorvoervergunning. De speculatie bleek dus ruïneus te zijn voor W. en betekende de econo mische ondergang van zijn taak daarbij moest W. vandaag ook nog voor de economische politierechter te Middelburg, Mr. P. van Empel, ver schijnen. „Een formele overtreding van zeer grote omvang", sprak de officier, Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop. Hij achtte een hoge boete, na het failliet gaan van W. niet op zijn plaats en eiste daarom 1.000, subs. 3 maanden hechtenis, hetgeen dus een billijk tarief moet zijn De economische politierechter vonniste 1.000,waarvan 750, subs. 3 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en 250,onvoor waardelijk subs. 1 maand. De 38-jarige transportondernemer J. H. R. uit Goes heeft een vergunning voor de vaste dienst Den Haag-Vlis- singen. Daarbij mag hij op zijn route door Zeeland vrijwel overal laden en lossen. Buiten Zeeland is dit echter anders zo is dit bijvoorbeeld ver boden te Breda. Waar de auto met aanhangwagen werd aangetroffen, ter wijl met zulks toch deed. TWEE VERGUNNINGEN. Voor de economische politierechter beriep R. zich er op, dat hij ook een vergunning bezit voor ongeregeld ver voer. Een getuigende controleur was van mening, dat hij op zijn tochten of het één of het ander moet plegen. „Dan mag de trekker niet weten, w at de aanhangwagen doet" grapte Mr. Van Empel, toen verdachte opper de, dat de één in dit geval voor het geregelde en de andere voor het on geregelde vervoer was gebruikt. Nadat de officier een boete van 25,subs. 5 dagen en 1 dag voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd had geëist, zei Mr. M. A. Terwoert in zijn pleidooi, dat er die dag ruimte over was op de lijndienst. Toeq. moest er ook iets „ongeregelds" naar Breda. Men kan toch niet ver gen, zo betoogde verdediger, dat R. eerst naar Breda rijdt om het één af te leveren in zijn kwaliteit van „onge regelde vervoerder", dan weer terug keert naar Goes en als „geregeld ver voerder" aan het lijndienstelijke ver voer begint! Het vonnis was 25,- subs. 5 dagen. Een veehandelaar uit Sas van Gentj J. M„ had in België een auto gekocht. Om geen last met de kommiezen te krijgen had hij een formulier ingevuld en naar „Den Haag" gestuurd. Maar M. staat bij de kommiezen niet zo gun stig bekend dat staat zelfs in zijn eigen brein als een paai boven water. Daarom deed hij deze transactie ook maar liever op naam van een ander. Hoewel de handtekening van „die an der-" het formulier sierde, wist deze niets van de zaak! De handtekening op het formulier bleek vals te zijn; M. kon niet vertellen, hoe dit kwam. Dit werd, na een eis van 150,of 30 dagen, 100,of 20 dagen. Een textielhandelaar uit Middelburg, H. J. M. S., had geen rekening gehou den met de wijziging van de omzet belasting en zodoende o.a. de prijs van bepaalde overhemden niet verlaagd. De officier vond, dat S. hiervoor de gelegenheid heeft gehad en eiste 150 subs. 30 dagen. Het vonnis was 100 of 20 dagen. GOES, 17 jan. Ds. H. J. J. Keijzer, Ned. Herv. predikant te Maasland, voorheen te St. Lau rens werd door een van zijn ge meenteleden verrast met een gift van f 15.000. Hij mag hier voor een auto kopen en onder houden om zjjn uitgestrekte wijk gemakkelijker te kunnen bear beiden. De milde gever heeft echter de voorwaarde gesteld, dat deze auto bij de pastorie zal moeten blijven behoren. Bij eventueel vertrek van Ds. Keij zer zal de auto dus in het bezit komen van zijn opvolger. Van hetzelfde gemeentelid ontving de predikant ook nog een gift van duizend gulden voor kerkelijke doeleinden. Geslaagd. De heer A. Leijdekkers te Zierikzee slaagde te Tilburg voor het praktij kdiploma Boekhouden van de Ned. Ass. voor Praktijkexamens. Geslaagd. Voor derde stuurman G.H.V. slaagde de heer A. J. Th. Kregting; voor stuurman sleepvaart de heer J. J. Klefjn en voor scheepswerktuigkundige diploma A de heer J. Inderwisch, allen leerlingen van de „De Ruyterschool". Ingezonden Mededeling (Adv.) 44IZ£\\/Ay\ Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met AOPIJSIHQQP/I&ggg Voeibal-rel in Terneuzen" GOES, 17 januari. Tijdens de eerste klassewedstrijd Tern, Boys Krabbendijke, die zaterdag j.l. werd gespeeld, hebben zich enkele incidenten voorgedaan, die niet hebben nagelaten indruk te maken op vele supporters en spelers van het zaterdagvoetbal. Men zou kunnen spreken van de voetbal-rel te Terneuzen, om het beestje een naam te geven, maar in ieder geval is een en ander waar de oorzaak ook mag liggen te betreuren. Het ligt echter niet op onze weg de zaak tot klaarheid te brengen en daarom zullen we ons aan de feiten, zoals die ons werden mede gedeeld, houden. ,Tot vijftien minuten na de rust scheidsrechter: „Ik was de kluts was het een prima wedstrijd, die op uitstekende wijze werd geleid door scheidsrechter J. Scheele uit Axel", zo vertelde ons de secretaris van de V.V. Krabbendijke. Bij de rust had den we een 20 voorsprong, die was voortgesproten uit een groot veld- overwicht. Een 50 voorsprong zou niet eens geflatteerd geweest zijn. Na de rust wist Tern. Boys de stand ech ter gel|jk te maken en bovendien 'n voorsprong te nemen (32). De volgende dertig minuten van deze tweede helf waren minder aan genaam. Niet minder dan drie Krab- bendijke-spelers werden door de scheidsrechter naar de kleedkamer gedirigeerd, zo vervolgde de secre taris. DRIE SPELERS.... Op een gegeven moment werd spil Tramper van Krabbendijke gepas seerd. Hij viel zijn tegenstander van achter aan en de scheidsrechter floot voor een vrije trap. Toen Tramper hierover een opmerking maakte, werd hij door de scheidsrechter op een serie niet nader te omschrijven woor den getracteerd en het veld uitge stuurd. Drie a vier minuten later beging de achterspeler Th. Vogelaar een fout tegen rechtsbuiten Dees van Tern. Boys. Wederom klonk de fluit van de scheidsrechter, maar Vogelaar speelde door, waarop de scheids rechter zich ook tot deze speler met minder prettig klinkende woorden wendde en ook deze speler naar het lijntje verwees. Vijf minuten voor het einde, aldus de secretaris, ontstond een corner. Toen deze genomen werd riep de Krabbendijkse doelman „ja", waarop de scheidsrechter affloot en aanwijzin gen gaf om de corner opnieuw te nemen. Hij veranderde echter van mening en liet een vrije trap nemen De Krabbendijkenaar Van Luijk meende hiertegen te moeten appeleren en werd eveneens buiten gevecht ge steld. Het doelpunt, dat genoemde freekick opleverde, werd echter op onbegrijpelijke wijze afgekeurd. KLUTS KWIJT. Op de vraag van aanvoerder Lob- bezoo van Krabbendijke, waarom laatstgenoemde speler werd verwij derd, werd hem door de scheidsrech ter geen antwoord gegeven. Wel na de wedstrijd. Toen verklaarde de Een kleine karavaan MIDDELBURG,-17 jan. De koe behoort nog steeds tot die media, die de doorgewinterde smokkelaar kunnen brengen tot een extatische vreug de, die hem kunnen aanzetten tot het met veel animo uitvoeren van zijn laakbare handelingen. De smokkelaar zal op zijn tijd wel zo zijn arbeids vreugde kennen en een schoon maar niet te luid vers aanheffen na het slagen van het over de grens leiden van allerlei melkgevend gedierte en het om de tuin leiden van allerlei geüniformeerde ambtenaren, die er slechts op uit zijn, zijn arbeidsvreugde te beknotten. Van die ware ar beidsvreugde lekt uiteraard nooit iets uit het zijn slechts de mislukte tochten, die aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Men kan dit betreu ren, mede omdat dit de werkzaamheden van de opsporingsambtenaren aanzienlijk zou vereenvoudigen. begrijpen: er zat vaart in deze een' voudige karavaan. Koe en mannen waren op Bels voordat de kommie zen, die slechts op een tiental me ters afstand zaten, konden ingrij pen. De grensbewakers hoopten op een hernieuwd transport in dezelfde geest de smokkelaars moesten toch wel inzien, dat dit lekker liep zo. Om volledig te zijn: de kommie zen hebben er voor niets gezeten. Maar dit hadden zij voor: twee hunner hadden de gezichten van de beide smokkelaars herkend. Dit is niet het geval en het geven van een gaaf smokkeloverzicht is vrijwel onmogelijk. De pen kent hier zo haar begrenzingen. 'Zonder dus pretenties te koesteren ten opzichte van een zekere volledig heid in de reportage van de hande lingen van allerlei lieden, die bij nacht en ontij bepakt of bekoed de grens passeren, kunnen wij toch zo nu en dan van enkele incidentele ge vallen een summier overzicht ver strekken. Zo ook thans. Het was mistig, de 13e okt. j.l. in de contreien rond Aardenburg. Het zicht bedroeg slechts dertig meter en de kommiezen, op de loer zittend bij een „verdachte" plaats, zagen plots een man met een eind touw in de hand „langsscheuren". En aan dat touw originele vent! daar zat een koe. Achter de koe liep weer een man, hoewel zonder touw. Deze had zo'n stokske in de hand waarmee h|j de koe van die kleine prikjes in de dikkere gedeelten gaf. Weshalve men het zal kunnen En zo stond deze laatste groep compleet dinsdag voor de econo mische politierechter te Middelburg, Mr. P. van Empel, steeds maar te zeggen, dat zij van niets wisten. ,Hoa zit dat?" vroeg de econ. rech ter zowel aan de landbouwer B. C. C. uit Aardenburg en zijn beroeps- genoot C. P. V. uit St. Laureins (Bel gië) maar zij schudden slechts, ten teken dat z|j niets van dit alles af wisten. Ingezonden Mededeling (Adv.). kwijt. Vergeet niet dat we uit Axel komen, waar we het niet zo nauw nemen". Dit alles heeft het bestuur van de V.V. Krabbendijke doen besluiten een en ander te laten onderzoeken en mondeling toe te lichten, teneinde gedaan te krijgen, dat bedoelde wed strijd zal worden overgespeeld. De drie genoemde spelers zullen echter voorlopig worden geschorst, zo vernemen we van bondszijde. Deze maatregel zal ten zeerste worden betreurd, aldus de secretaris, vooral omdat op 28 januari a.s. de belang rijke ontmoeting ArnemuidenKrab bendijke zal plaatsvinden. AMSTERDAM, 17 jan. De tweede dag van de Monte Carlorallye heeft voor de deelnemers geen noemens waardige moeilijkheden opgeleverd. De wegen verkeerden in de meeste streken in een goede staat en met het weer viel het ook wel mee al had men zo nu en dan te kampen met gladde we gen en mist. De uit Athene vertrokken rijders zijn met uitzondering van één equipe op tijd te Belgrado aangekomen. De teams, die in Miinchen waren gestart hadden last van de mist. Op enkele ge deelten had men slechts dertig meter zicht. Uit Lissabon is onze landgenoot Gatsonides gestart. Hij was zeer tevre den over de goede wegen. Van de uit Rome vertrokken equi pes deed de bekende coureur Chiron een nare ervaring op. Een onbeken de had hem bestolen van een enve loppe met een inhoud van 70.000 Franse franken, 70.000 Italiaanse lie- res en 15 dollar. Te Bologne ontmoetten de uit Glas gow en Miinchen vertrokken equipes elkaar. De rijders, die in Stockholm waren gestart klaagden over gladde wegen. De Nederlanders Dassen en Hert- dahl ontdekten dat zij te Helsingor hun paspoorten niet meer hadden. Bij Odensee zullen zij echter weer van hun paspoorten worden voor zien, want hun landgenoten Hulsker en Duyzings zullen de boekjes hun daar overhandigen. De 48 rijders uit München zijn zon der tijdverlies de controlepost te Nan tes gepasseerd. De uit Parijs vertrok ken rijders kwamen te Rimini op tijd aan. De 51 deelnemers uit Lissabon zijn zonder vertraging Montauban ge passeerd. Zeventien equipes, in Athena gestart, zijn op weg naar Salzburg, evenals de rijders uit Rome. De rijders uit Stockholm hebben zich reeds te Hamburg gemeld. Landy en het wereldrecord op de mijl MELBOURNE, 17 jan. (A.N.P.) De Australische atleet John Landy heeft te Melbourne verklaard, dat hij tijdens de Australische atletiekkampi- oenschappen in maart een poging zal doel het wereldrecord op de mijl, dat met 3 min. 58 sec. sedert 21 juni 1954 op zijn naam staat, te verbeteren. Van het resultaat zal m|jn deelne ming aan de Olympische Spelen t® Melbourne afhangen, zo deelde Landy mede. Ingezonden Mededeling (Adv.) IN MINUTEN KlAAK OP TAFEL „Er is geen twijfel mogelijk" zeiden de getuigende douane-beambten. Do officier, Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, achtte het bewijs gele verd en eiste tegen beiden twee weken gevang. De verdediger, Mr. H. A. R. de Mul uit Oostburg, vond het maar vreemd, dat de douaniers, op enkele meters afstand zittende, niet direct hebben ingegrepen. Hij vroeg een voorwaar delijke veroordeling. De econ. politierechter willigde deze wens in door over beiden te vonnis sen: 1 maand voorw. met 2 j. proeft benevens een boete van f150.subs. maand hechtenis. Scheepstijdingen AAGTEDIJK 16 bij Flores. DELFSHAVEN pas. 17 Bahia. INDRAPOERA 16 v. Padang n. Colom bo. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 18 bij Algiers. NIEUW AMSTERDAM 17 te New York. ORESTES 16 bij Aruba. RAKI 16 v. Colombo n. Suez. SCHIE 16 bij Ouessant. SIBAJAK 16 v. Melbourne n. Sydney.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2