EUROPESE AUTORITEIT VOOR ATOOMENERGIE BESPROKEN RECORDJAAR VOOR SCHIPHOL Doelmatige controle noodzakelijk geacht Amerikaanse raket binnen halfuur over de Oceaan Ontwerp-gezondheidswet door Eerste Kamer aanvaard Naar een „Ver. Staten van Europa" Wegenwacht hield het hoofd koel Prinses Margriet morgen 13 jaar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND r Naar de kleedkamer .J Hoge Commissaris bezocht Harahap OOSTDUITS MACHTSVERTOON Vliegt ver genoeg om Moskou te beschieten Modern toverleerling maakte brokken Driekwart miljoen luchtreizigers Desondanks nog verlies van f 1.8 miljoen verwacht Betere samenwerking tussen overheid en particuliere instanties Franse boer bijna door ratten verscheurd DE BILT ZEGTt Iets lagere temperaturen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. t)0, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2438, voor advert. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8298 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 18 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIÏ Medewerkers: J. A. van Benneltom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 en inzittenden van in water getuimelde auto droog DEN HAAG, 17 januari Gistermor gen omstreeks negen uur zag de we genwacht W. Schaafsma, op zijn rit over de weg Meppel-Smilde-Assen, nabij de Pijlebrug een auto op de plaatselijke gladde weg slippen en over het ter plaatse aangebrachte muurtje heen in de Drentse Hoofd vaart schieten. De wegenwacht zette zijn motor aan de kant, zag in de nog drijvende wagen de inzittenden wanhopige pogingen doen om zich te bevrijden, waarbij het de dame gelukte zich door het portierraam naar buiten te wringen. De wegenwacht vreesde echter dat de auto door deze manipulaties vol wa ter zou lopen en naar het midden van het kanaal zou afdrijven. Hij riep de dame dan ook rustig te blij ven en de reddingslijn, die hij in middels uit zijn zijspan had gegrist, op te vangen. De dame wist de lijn te grijpen en de wegenwacht trok de auto naar de wal, waar hij op de ondiepe bodem kwam te rusten. Wegenwacht Schaafsma smaakte het genoegen beide inzittenden heelhuids en zelfs zonder dat zij noemens waardig nat geworden waren op de wal te krijgen. DJAKARTA, 17 jan. De Neder landse Hoge Commissaris in Indonesië, Mr. W. F. L. Graaf van Bij landt, heeft Vandaag een bezoek gebracht aan pre mier Harahap. Naar wordt vernomen Zijn gedurende het onderhoud, dat een half uur duurde, vragen met betrek king tot de ontwikkeling rond het Ne derlandsIndonesische overleg bespro ken. PARIJS, 17 januari (Reuter) Volgens een woordvoerder van Jean Monet's „Actiecomité voor een Verenigde Staten van Europa" zijn leidende politici en vakbondleiders van de zes landen van „Klein Europa" het er over eens, dat de geprojecteerde Europese autoriteit voor de Atoomenergie, die hem „Euratom" wil noemen, een supra nationaal lichaam zal zijn, dat open zal staan voor alle Europese landen, die wensen toe te treden. striële installaties, welke atoomener gie gebruiken, particulier of openbaar eigendom moeten zijn. In de bijeen komst zal waarschijnlijk ook de kwes tie van de voorziening met ruw (niet- verrijkt) uranium worden bestudeerd. Het actiecomité heeft vandaag zijn eerste bijeenkomst gehouden. Het is door Monet op eigen initiatief bijeen geroepen. Monet verzocht de afge vaardigden, allen parlementsleden, in hun parlement een actie te beginnen voor het sluiten van een Euratom- verdrag naar het voorbeeld van het verdrag inzake de oprichting van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. DRIE KWESTIES Monet' die, tot voorzitter van de conferentie werd benoemd, deelde de afgevaardigden mede, dat zij drie kwesties hebben te Overwegen: Dient de atoomenergie te worden ont wikkeld voor zuiver vreedzame doel einden en zo ja, dient er een doel matig apparaat in het leven te wor den geroepen om te verzekeren,.dat dit geschiedt? Dienen behaalde bevoegdheden te wor den gedelegeerd aan een Europees instituut voor het ontwikkelen van de atoomenergie? Hoe dienen de betrekkingen tussen dit instituut en derde partijen te zijn? De vandaag gehouden toespraken hadden hoofdzakelijk betrekking op het eerste punt. De afgevaardigden waren het reeds eens geworden over het tweede en derde punt. Alle sprekers waren het er over eens, dat doelmatige controle op het gebruik van atoomenergie noodzakelijk is. Eni ge afgevaardigden stelden de vraag, of dit inhoudt, dat alle atoominstallaties eigendom van de Euratom moeten zijn. Volgens kringen, die in nauw contact met het actiecomité staan, is Monnet van oordeel, dat doelmatig toezicht in houdt, dat de Euratom de grondstoffen, zoals verrijkt uranium, in eigendom moet hebben, maar dit dit de kwestie buiten beschouwing laat, om de indu- Er werden in de vandaag gehouden vergadering twee sub-commissies in gesteld, die de administratie en de fi nanciering van het actiecomité in bij zonderheden zullen uitwerken en de tekst zullen formuleren van een door het comité aan te nemen resolutie. Het actiecomité is bedoeld als een permanent lichaam met een eigen secretatiaat. Aan de conferentie, die twee dagen zal duren, wordt van Nederlandse zijde deelgenomen door de Kamerleden Burgers (P.v.d.A.), Romme (K.V.P.). en Bruins Slot (A.R.) en de vakvereni gingsleiders Oosterhuis (N.V.V.), Al- bers (K.A.B.) en Hazenbosch (C.N.V.). TE WASSENAAR is overleden de heer E. B. van der Hoop, oud-directeur van de N.V. Kon. Delftse Aardewerk fabriek „De Porceleyne Fles" te Delft. WASHINGTON, 17 jan.. Volgens het Amerikaanse tijdschrift 'U.S. News World Report' zullen de Ver. Staten begin volgend jaar een eerste projec tiel hebben dat binnen een half uur de Atlantische Oceaan kan oversteken. Het is de 'Atlas', die is ontwikkeld uit de Duitse 'V-2'. Dit projectie], dat 30 m lang is, be staat uit verscheidene raketten die aan elkaar gekoppeld zijn. Het kan een AMSTERDAM, 17 jan. In de Lan ge Voorhoutstraat te Amsterdam wilde vanmiddag een 15-jarige jongen een daar geparkeerde vrachtauto enige me ters voortduwen. Toen hij daar niet in slaagde, heeft hij erin plaats geno men en de wagen weten te starten Eenmaal aan het rijden wist hij niet meer wat te doen. In zijn verbouwe reerdheid trapte hij op het gaspedaal. De wagen vervolgde met een behoor lijke snelheid, half over het trottoir rijdend, zijn weg in de richting van de Zwanenburgwal, kraakte zes langs de kant staande rijwielen, twee bromfiet sen, twee handkarren en lichtte een deur uit een schutting. Toen de „chauffeur" tenslotte wa ter voor zich zag opdoemen, leek het hem raadzaam uit de auto te springen, hetgeen hem, juist voor de auto naar beneden dook, gelukte. De vrachtauto, die volgens de politie niet verzekerd is, liep aanzienlijke schade op. PRINSES ELISABETH van Luxem burg, de-32-jarige dochter van Prins Felix zal op 9 mei in het huwelijk tre den met Prins Franz Ferdinant von Hohenberg, de oudste kleinzoon van aartshertog Ferdinand, wiens geweld dadige dood in Serajewo een der oor zaken van de eerste wereldoorlog vormde. snelheid van 13.000 km per uur berei ken. De reikwijdte is 8.000 km, bijna precies de afstand Washington-Moskou. De 'Atlas' wordt in de richting van zijn doel gelanceerd, de trefzekerheid is voldoende om een gebied van 16 km rondom een doel te raken, aldus het blad. De 'Atlas' zal worden beproefd in het zeegebied dat zich van Florida tot het eiland Ascension in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan een afstand van 8800 km uitstrekt. 'U.S. News World Report' meldt voort, dat gewerkt wordt aan de ont wikkeling van nog twee projectielen met grote reikwijdte, de 'Snarls' en de 'Nahavo', die veel nauwkeuriger zijn, doch veel minder snel. Deze projectie len, meer een type onbemande vlieg tuigen met straalmotoren, zouden meer dan driemaal zo snel als het geluid kunnen zijn, doch niet buiten de damp kring komen en kwetsbaar blijven voor luchtafweer. Tegen een projectiel met een snelheid als de 'Atlas' bezitten zal, bestaat geen afweermiddel, aldus dit bericht. Overigens zou ook de Sowjet-Unie aan de ontwikkeling van een dergelijk projectiel werken en men gelooft, dat zowel de Amerikanen als de Russen zeer dicht bij de verwerkeling van hun plannen staan. De Russen zouden reeds over een projectiel met een reikwijdte van 2400 km beschikken. EEN LITTERAIR WONDERKIND doet de Romeinen versteld staan. Luigi Solano, nog geen vijf jaar oud, zoon van een arts uit Rome, kent de voor naamste meesterwerken van de we reldlitteratuur en kan verscheidene honderden gedichten, 500 liederen en 20 lyrische werken uit zijn hoofd op zeggen, De dokter kan dus nog plezier van zijn zoon beleven IN OOST MAROKKO is een Franse directeur van een modelboerderij en diens vrouw door verzetslieden dood geschoten. Hun vijf kinderen liet men ongedeerd. AMSTERDAM, 17 januari. De luchthaven Schiphol beleefde in 1955 een recordjaar. Niet minder dan driekwart miljoen luchtreizigers werden van en via Schiphol vervoerd, een stijging t<o.v. 1954 van twintig procent, het goedernvervoer steeg met 12% tot 24 miljoen kilo luchtvracht, waarbij niet inbegrepen 14 miljoen kilo bagage en aan post werd 3,4 miljoen kilo vervoerd, hetgeen meer is dan ooit tevoren. (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 17 januari Na een sober debat van nog geen anderhalf uur heeft de Eerste Kamer hedenmiddag het ontwerp-Gezondheidswet aangeno men. Daarmee is een einde gekomen aan de parlementaire behandeling van een ontwerp, dat een goede tien maanden geleden aanleiding gaf tot een felle discussie over de verhouding overheid-partieulier initiatief met betrekking tot de volksgezondheid. Gelijk bekend worden krachtens deze wet twee nieu we organen in het leven geroepen: de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en de Provinciale Raden voor de Volksgezondheid. De eerste heeft de taak de samenwerking te bevorderen tussen overheids- en particuliere instanties, terwijl de Provinciale Raden de gezondheidszorg binnen de provincies stimu leren, coördinerend optreden en adviezen uitbrengen, o.a. over de verdeling van de subsidies. Toen het ontwerp in maart van het openbare behandeling werd genomen, vorig jaar door de Tweede Kamer in ontstonden er moeilijkheden betref fende de samenstelling van de Cen trale Raad. Dokter Mol (kath. v.), de medische expert in de Raad van Hon derd, diende een amandement in, dat de bedoeling had in het te stichten or gaan evenveel vertegenwoordigers van het particulier initiatief te doen opne men als overheidspresentanten. Dit amandement werd aangenomen, tot groot ongenoegen van minister Suur- hoff, die niets beters meende te kun nen doen dan zijn wetsvoorstel in te trekken. Bij nadere overweging bleek hij echter geen overwegende bezwaren te hebben tegen een paritaire samen stelling van de Raad en met een Nota van Wijziging kwam hij in belangrijke mate aan de wensen van de Kamer te gemoet. INDONESISCHE VORDERINGEN Tijdens deze vergadering is (even eens zonder hoofdelijke stemming) het wetsontwerp aangenomen tot goedkeu ring van de vorig jaar tussen Neder land en Indonesië gesloten overeen komst, krachtens welke vorderingen van Indonesië op Nederlanders door de Nederlandse regering zijn overgeno men. De schikking komt hierop neer, dat ons land voor de overname 20 miljoen aan Indonesië betaalt. Van deze 20 miljoen heeft naar schatting zevenenhalf miljoen betrekking op delegatieschulden. Ook de Tweede Kamer heeft vorig jaar oktober de overeenkomst z.h.s. goedgekeurd. Het voornaamste resultaat hiervan is, dat de Nederlandse regering heeft weten te voorkomen, dat de Indonesische re gering korting kan toepassen op de aan oud-Indische ambtenaren uit te keren pensioengelden. ATRECHT, 17 januari De Franse boer Jules Michaux is dezer dagen in zijn schuur te Boisment bij Atrecht aangevalen door grote ratten. Op zijn hulpgeroep kwamen drie knechts hem helpen, doch de mannen moesten een uur lang een fel gevecht leveren voor de ratten vluchtten. Alle vier waren zij flink gebeten. Zij hadden 63 ratten doodgeslagen. „Als mijn knechts niet geholpen hadden, zouden de ratten mij verscheurd hebben. Ik heb nog nooit zulke grote ratten gezien", zo ver klaarde de boer. BERLIJN, 17 jan. Onder de leuze: „Strijdbare demonstratie tegen mili tarisme en de agressieve Navo-poli- tlelc" ia ter gelegenheid van de 37ste herdenking van de terechtstelling van de communistische martelaren Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg in Oost-Berlijn de grootste communisti sche militaire demonstratie aller tijden gehouden, waaraan 12.800 leden van de communistische arbeiders-militie, be wapend met lichte machine-geweren en geweren, 10.000 jongeren met kar- bijnen, 2500 leden van de „Volkspoli- zei", en een 100.000 ongewapende Oost- Beriijners deelnamen. De foto boven toont de arbeidersmi litie in actie op de Stalin-Allee, de foto onder toont leden van de „Vopo" tij dens de demonstratie. (ANP-Foto). In het zgn. „economische verkeer", waaronder men o.a. verstaat vluchten van chartermaatschappijen, rond- en fotovluchten, werden ruim 35.000 vluchten gemaakt tegenover 83.000 in 1954. WERELDNET. Schiphols luchtlijnennet, uitgevoerd door 18 luchtvaartmaatschappijen, is tot een wijdvertakt wereldnet uitge roeid, dat Nederland rechtstreeks ver- ilndt met 96 steden, gelegen in 60 lan den, verspreid over de Vijf wereldde len. Zoals bekend opende de Canadian Pacific Air Lines op 4 juni 1.1. een een maal wekelijkse dienst Sydney-Van- couver-Bchlphol, via het Noordpoolge bied. Door deze nieuwe luchtlijn is Syd ney van Schiphol uit zowel om de West als om de Oost (via Biak met de KLM) te bereiken en heeft Schiphol hierme de 'n rechtstreekse „Rond-de-wereld"- verbinding gekregen. PERSONEEL Door voortgaande uitbreiding van bestaande vestigingen, alsmede door dat nieuwe bedrijven zich op Schiphol vestigen, bereikte het op Schiphol werkzame personeel een aantal van 12.400. Het aantal vestigingen van al lerlei aard oversohreed de 100, zodat de luchtvaartstad blijft groeien. Tengevolge van de ingebruikneming van „ds langste startbaan van Nsder- land" is Schiphol in de hoogste inter nationale luchthaven-klasse gekomen (ICAO-A 1). Een begin is gemaakt met de bouw van vliegtuigenhangar 10, die bijna een dubbele kubieke inhoud heeft van han gar Kingsford Smith op Schiphol, de grootste van Nederland tot dusverre. Het verkeersplatvorm is thans uitge breid tot een totale oppervlakte van 134.600 vierkante meter. De luchthavendirectie heeft voorge steld Hangar 4 „Anthony Fokker" de voormalige invliegloods van de Fok kerfabriek, aan te kopen. De hangar zal in drie ruimten wor den verdeeld, waarvan een gedeelte zal worden ingericht als stallingsruimte voor kleine vliegtuigen, een tweede ge deelte als stalling voor auto's van luchtreizigers en een derde gedeelte ten behoeve van de „Stichting voor het nationaal luchtvaartmuseum". De in het overzicht opgenomen voor lopige rekening en verantwoording over 1955 doet, aldus de luchthavendi rectie, op een jaarbudget van bijna 7,5 miljoen gulden een verlies verwachten van f 1.850.000,zodat er nog steeds een nadelig saldo blijft op de exploita tie-rekening van de luchthaven. IN DE WILDERNIS van Noord Quebec is gisteravond een Canadees passagiersvliegtuig een DC-3 neerge stort. Van de achttien inzittenden wer den er twee gedood. DE BILT, 18 januari Weersver wachting geldig tot hedenavond. Ver anderlijke bewolking met in het zui den van het land hier of daar mist. Plaatselijk enkele buien. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen west en zuid. Iets lagere temperaturen. Hoogwater Donderdag 19 Januari: Vlissingen: 6.11 u. 1.86 m., 18.43 u. 1.84 m. Terneuzen: 6.38 u. 2.03 m., 19.06 u. 2.02 m. Wemeldinge: 7.47 u. 1.44 m., 20.12 u. 1.59 m. Zierikzee: 7.24 u. 1.24 m., 19.55 u. 1.40 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1