Eisenhower dient een sluitende begroting in Ridgway bekritiseert Ei se nhower Activiteiten der Internationale Christelijke Vredesbeweging Bouwvakorganisaties ontbonden VA LD A Meer geld voor hulp aan het buitenland gevraagd 'Professor' Boudewijn overleden Amerikaanse Indianenstammen eisen onafhankelijkheid Sowjet-geleerden naar Amerika Toestand in Jordanië is weer normaal Fel artikel in Amerikaans tijdschrijft Verkeersweg door Z>~Europa Oost-Duitse protestanten in arrest Trumao valt Eisenhowers landbouwpolitiek aan Vluchtelingenhulp, jeugdkampen en vredesweken Ook republikeinen tegen hulp op lange termijn Fransen hamste ren goud C.N.V,bekritiseert toestanden in woonoord Lunetten Vakbondleiders er uit wegens communistische sympathieën Pools protest bij Amerika Dinsdag 17 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Uiigavon stijgen met 1.6 miljard dollar WASHINGTON, 16 januari. President Eisenhower heeft een sluitende be groting ingediend voor het fiscale jaar 19561951 en daarbij medegedeeld, dat de begroting voor 19551956 een klein overschot te zien zal geven. Het is voor de eerste ihaal sedert de jaren voor de oorlog op Korea, dat de begroting in evenwicht is. De nieuwe begroting voorziet in een kleine stijging der militaire uitgaven en in de uitgaven voor hulp aan het buitenland. De uitgaven worden geraamd op $5,9 miljard dollar tegen 64,3 miljard in 19551956, maar dank zij de economische tvelvaart zullen de ontvangsten 66,3 miljard bedragen tegen 64,5 miljard in het Ïorlge jaar. Belastingverlaging wordt niet voorgesteld. De kleine overschotten, ie worden verwacht, zullen worden gebruikt ter vermindering van de publieke schuld, welke thans ruim 275 miljard dollar bedraagt. In 19561957 zullen de uitgaven voor (ie nationale veiligheid 42,4 miljard be dragen of 61 procent van het totaal. Van dit bedrag is 35.5 miljard voor de Ame rikaanse strijdkrachten bestemd en 2 miljard voor de atoomenergie, terwijl yoor militaire steun aan het buitenland Ï.5 miljard is gereserveerd. Het zwaarte punt zal liggen bij de ontwikkeling van draadloos bestuurde machines en bij de ontwikkeling van de voortbeweging van vliegtuigen door middel van atoomener gie. SAMENWERKEN. „Wij zullen met onze vrienden en bond genoten blijven samenwerken bij de op bouw en de handhaving van de defen sieve en economische kracht der vrije wereld", aldus deelde Eisenhower in zijn toelichting mede. Binnen enkele weken zal hij zijn voorstellen tot hulpverlening aan het buitenland bij het congres indie nen. Er zal in totaal 4.3 miljard mee ge moeid zijn. Niettemin wil Eisenhower 4.9 miljard vragen, waardoor de regering in staat zal zijn oorlogsmateriaal te bestel len voor het buitenland, dat pas over en kelè jaren geleverd kan worden. Reeds nu deelde de president mede, dat het z.i. mogelijk zal zijn, dat de Ver. Staten aan hun bondgenoten moderne uitrustingen doen toekomen, waarmee de Amerikaanse strijdkrachten in Europa in toenemende mate worden uitgerust. On geveer de helft van het programma zal zich concentreren op militaire hulp aan Korea, Pakistan, Formosa en Turkije. De V.S. zullen voortgaan met levering van militaire basisuitrusting waar dat nodig zal zijn ter versterking van de verdedi gingsmiddelen in het midden- en verre oosten. ECONOMISCHE HULPVERLENING. Wat de economische hulpverlening be treft vraagt Eisenhower het congres voorzieningen te treffen, waardoor het mogelijk zal zijn een doeltreffende soe pelheid ten aanzien van het gebruik der gelden te bereiken, om het hoofd te bie den aan elke nieuwe situatie. Hij wil ook een grotere continuiteit verzekeren voor de verlening van economische hulp voor ontwkkeli''gsprojecten, die een aan tal jaren van uitvoering zullen vergen. Extra geld wordt ook gevraagd voor uit breiding van het internationale program ma van voorlichting ten aanzien van het gebruik van kernenergie. DE STRIJDKRACHTEN. De omvang der strijdkrachten zal in juni 1957 2.838.000 man bedragen tegen 2.814.000 man in 1956. Deze uitbreiding betreft slechts personeel van de lucht macht, die in sterkte zal toenemen van 916.000 tot 936.000 man. De omvang van het leger en de marine blijven vrijwel op hetzelfde peil van resp. 1.100.000 en 700.000 man. De luchtmacht vraagt 16.535 miljoen dollar, de vloot 9.565 miljoen en het leger 8.582 miljoen. De marine krijgt een zesde vlegdekschip van 60.000 ton en verschil lende atoomduikboten. Torpedobootja- gers zullen met geleide projectielen worden uitgerust en er zullen plannen worden gemaakt voor een geweldig vliegdekschip met kernaandrijving. De president herhaalt zijn vorig jaar afgewezen voorstel om een schip met kernaandrijving te bouwen, dat als drijvende tentoonstelling de wereld de boodschap zal moeten brengen, die in het plan voor vreedzaam gebruik van kernenergie is vervat. ROTTERDAM, 14 jan. Rot terdam heeft een van zijn be kendste figuren verloren, n.l. de 66-jarige B. Mastenbroek, eigen lijk zowel binnen als buiten de stad alleen bekend onder de naam „professor Boudewijn". In de ergste crisisjaren voor de oor log, toen juist met de bouw van, de Maastunnel een aanvang was gemaakt, posteerde hij zich op „De Bult" in het park, spijkerde prenten over de tunnelbouw aan een boom en begon er „college" te geven. Hij deed dit op dus danige wijze, dat iedereen hem al gauw „de professor" noemde. De bouw van de tunnel werd door hem op de voet gevolgd, hij expliceerde met een zeker gemak en een niet te miskennen „des kundigheid" en kreeg na de vol tooiing van de tunnel toestem ming om zijn „bedrijf', zij het met een kleine variatie, voort te zetten. Al die jaren heeft hij op deze wijze in zijn onderhoud kunnen voorzien. Generaal zou eigen belang hebben gediend FLORENCE, 16 jan. (Reuter). Drie Amerikaanse Indianenstammen Zijn. op het „oorlogspad" tegen de Ver. Staten en dreigen zich af te scheiden êi lid te worden van de Ver. Naties. et zijn de Siuslaw beneden Umpqua «n Coosbay stammen, die aan de kust van de staat Oregon leven. Zij verkla ren, dat de Amerikaanse regering nooit de 100 miljoen dollar heeft uit betaald, die zij de stammen schuldig was wegens het overnemen van grondbezit. Volgens hun advocaat was een ver drag, dat in 1855 door de stammen was ondertekend, nooit door de Ame rikaanse senaat geratificeerd en de itammen hadden daarom nooit hun oevereiniteit opgegeven. „Wij menen dat deze stammen vrije volken zijn, Biet onderworpen aan de Amerikaan se wetten", zo voegde h(j hieraan toe. WASHINGTON, 16 jan. (Reuter). - Vier Russische geleerden gaan naar de Ver. Staten om een maand lang Studie te maken van het Vaccin-salk en de Amerikaanse methoden voor de behandeling van kinderverlamming, zo deelt de dienst voor de volksge zondheid mee. Dit lichaam heeft de Russen uitgenodigd op verzoek van 't State Department. AMMAN, 16 jan. (Reuter). De Jor daanse regering heeft het uitgaans Verbod, dat in Amman, Jeruzalem en andere steden was afgekondigd, opge heven. De toestand is weer normaal na de jongste ongeregeldheden, waar bij naar schatting 50 doden en gewon den vielen. De censuur op telegrammen naar 't buitenland is eveneens opgeheven. Naar schatting is tijdens de demon straties, die gericht waren tegen aan sluiting van Jordanië bij het verdrag van Bagdad, een schade van ander half miljoen gulden aangericht. De patrouilles van het Arabische Legioen zijn uit de straten en van de regeringsgebouwen teruggetrokken. Er staan slechts wachtposten voor buiten landse ambassades en kantoren. Krupp gaat locomotieven in Brazilië bouwen ESSEN, 16 jan. (Reuter). Het Krupp-concern staat op het punt met de Braziliaanse regering een trans actie te sluiten inzake een gemeen schappelijk investeringsproject in Brazilië ter waarde van 8.5 miljoen dollar. Krupp wil een fabriek bou wen voor het herstellen van löcomo- tieven. Later zullen ook locomotieven gebouwd worden, terwijl de produk- tie zich ook zal gaan uitstrekken tot landbouwtraetors en andere zware vervoersvoertuigen. Krupp en de Bra ziliaanse regering zouden elk de helft van het benodigde kapitaal verstrek ken. Voor het eerst sedert 19 december j.l. is weer een Britse soldaat door een Cy prische verzetsman doodgeschoten. De Brit stond op wacht bij een Brit» leger kamp nabij Famagusta. WASHINGTON, 16 januari, (A.F.P.) Generaal Ridgway, voormalig stafchef van het Ameri kaanse leger, heeft in een artikel in de Saturday Evening Post tegen gesproken, dat de begroting van het Amerikaanse leger voor 1955 gebaseerd was op een nieuw mili tair program, dat eenstemmig was aanbevolen door de Amerikaanse commissie van stafchefs, zoals pre sident Eisenhower in zijn State of the Union van 1954 had verklaard. Ridgway sprak van een omkeren van de normale gang van zaken. Hij ver klaarde, dat de militaire begroting van 1955 niet voor alles gebaseerd was op de militaire behoeften. Het standpunt, dat het ministerie van defensie innam, was gedicteerd door politieke overwe gingen, zoals de vraag, welke voorde len er op binnenlands politiek gebied te verwachten waren van strenge min dering der militaire kredieten. DRUK De generaal schreef, dat hij aan druk had bloot gestaan, die soms bedekt, soms openlijk op hem werd uitgeoe- Verbinding van Italië, Griekenland, Zuid-Slavië en Turkije GENEVE, 16 Jan. (Rtr). Deskun digen uit Italië ,Griekenland, Zuid- Slavië en Turkije hebben plannen uit gewerkt voor de aanleg van een hoofd verkeersweg van 6000 km lengte, die deze vier landen van Zuid-Europa ver binden zal. De uitvoering zal in grote mate af hangen van buitenlandse hulp. Als die beschikbaar is in de vorm van mate riaal en uitrusting, zal het plan in vijf jaar tijds wat Italië, Griekenland en Turkije betreft geheel en voor Zuid- Slavië grotendeels uitgevoerd kunnen zijn. De weg zal, van Italië uitgerekend, lopen van Rome via Boulogne, Venetië, Triëst en Ljubljana naar Saloniki, waar hij zich splitst in een gedeelte via Istanbul naar Ankara en een ver binding via Athene naar Patras, van waar een veerdienst zorgt voor ver binding met Brindisi en aansluiting op de weg Brindisi, Napels, Rome. Het plan is een onderdeel van gro tere plannen voor hulp aan Zuid-Euro pa bij de ontwikkeling van landbouw, industrie en toerisme. Italië, Grieken land, Zuid-Slavië en Turkije hebben binnen de economische commissie voor Europa een afzonderlijke groep ge vormd ter bespreking van eigen vraag stukken. BERLIJN, 16 jan. Eerst maan dag is bekend geworden, dat de vorige week een groot aantal mede werkers van de Evangelische Sta tionsmissie, onder wie verschillende vrouwen, in Oost-Duitsland gearre steerd zijn. Sommigen werden in hun woning, anderen op straat aange houden. In kerkelijke kringen ziet men in de arrestaties een nieuwe verscher ping van de betrekkingen tussen kerk en staat. Reeds in de afgelopen maanden is een duidelijke herleving van de kerkstrijd merkbaar geweest. De atheïstische propaganda ten gunste van de jeugd wijding (als vervanging van de geloofsbelijdenis) is versterkt, kerkelijke tijdschriften zijn inbeslag- genomen en de staatsbijdrage aan de Evangelische Kerk is opnieuw ver laagd. fend om hem van standpunt te laten veranderen. Hij zei, dat president Eisenhower hem in de laatste maand van zijn functie van stafchef had ge zegd, dat zijn standpunt ten aanzien van het leger ingegeven was door eigen belang. De minister van defensie, Wilson, had eens gezegd, dat de aanbe velingen voor het leger waren goedge keurd door de president, die zelf een militair met grote ervaring was, zodat Ridgway beter geen tegenovergesteld standpunt kon innemen om een debat met zijn opperbevelhebber te vermij den. Ridgway verklaarde, dat hij in de tijd dat hij opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa was, veel minder teleurstellingen had be leefd dan in zijn twee jaar als staf chef van het Amerikaanse leger. Hij had ais bevelhebber van het leger het gevoel gehad eerder tot die post ge roepen te zijn om de kracht van het leger af te breken dan op te bouwen. ST. PAUL (Minnesota), 16 januari (AFP). Oud-president Truman heeft in een verkiezingsrede de landbouw politiek van de regering Eisenhower krachtig aangevallen. In de drie jaren, dat Eisenhower aan de macht was, zijn de prijzen der agrarische voedselpro- dukten met bijna 20 procent gedaald. De prijzen voor de verbruiker bleven echter op hetzelfde niveau en de over sehotvoorraden van de regering ble ven toenemen, zo zei Truman. Naar aanleiding van de opmerking van Eisenhower in zijn State of the Union boodschap, dat de regering met energie de landbouwvraagstukken heeft aangevallen, verklaarde Truman, dat er wel een aanval is geweest, maar dat deze niet op het landbouwvraag stuk was gericht, doch op de boeren. Sprekend over de regeringsleiders zei Truman, dat deze beheerst worden door de zienswijze van de grote indus triële ondernemingen en geen belang stelling hebben voor de behoeften van de landbouw. Zij houden van belang rijke maatschappijen als de General Motors en hebben geen sympathie voor de kleine boer. Tenslotte stelde Tru man een aantal maatregelen in uit zicht, die naar hij zei zeker de toestand van de landbouw in de V.S. zouden verbeteren. Hij beval een verhoging aan van de prijzen van agrarische pro- dukten door de middelen, voorgesteld door de democratische partij en het zenden van de overschotvoorraden door de regering naar de arme en on dervoede bevolking in de wereld om levens te redden en tegen het commu nisme te strijden. Vrede door recht" (Van onze §-redacteur) HILVERSUM, 16 jan. Wie in onze tijd het woord „vredesbeweging" hoort, wordt achterdochtig en vreest met een communistische mantelorgani satie te doen te hebben. Wie een vergadering van de Internationale Chr. Vredesbeweging bezoekt, wordt dan wel onmiddellijk gerustgesteld, als hij ziet dat mevr. prof dr. G. van der Molen daar de presidentshamer zwaait. Maar velen komen nooit op zo'n vergadering en dus moet de Groep Neder land van de I.C.V.B. wel met dit begrijpelijke wantrouwen rekening houden. Vandaar dat aan de jaarvergadering een persconferentie was gekoppeld, waar één en ander over de historie en het werk van de I.C.V.B. werd verteld. Deze beweging bestond al, toen men in Rusland nog niet aan vredesbewe gingen dacht. De I.C.V.B. werd in het begin van de twintiger jaren in het Ruhrgebied opgericht door de Franse kapitein Etienne Bach. Al spoedig trad Frau dr. G. Kurz uit Bern, die tot op dit moment de ziel en de motor van de beweging is, als lid toe. In de periode tussen de beide wereldoorlogen stond de theoretische bezinning over de ont wapeningsvraagstukken en het werk van de Volkenbond in het centrum van de belangstelling. Tijdens de tweede wereldoorlog ontwikkelde de beweging onder leiding van Frau Kurz en met Zwitserland als centrum een grote ac tiviteit op het terrein van de vluchte lingenhulp. Naast de internationale congressen en het jeugdwerk heeft de ze hulpverlening thans nog haar war me belangstelling. Op het eerste gezicht zou men denken, dat de kanaries op deze foto in een luchtbel aan het varen zijn. Hun vreemde kooitje bestaat echter uit een glazen' klok, die omgekeerd in het aquarium drijft; een verrassend effect. Bang voor overstroming behoeven de diertjes niet te zijn. De hoge rand aan de klok garandeert „droge voeten" WASHINGTON, 16 jan. (AFP). - Senator Knowland, leider van de re publikeinse minderheid in de senaat, heeft gezegd, dat de regering een fout begaat, indien zij het congres verzoekt een plan goed te keuren, volgens het welk de V.S. gedurende tien jaar eco nomische en militaire hulp aan het buitenland zouden verlenen. Knowland sprak zich hiermee, even als de democratische senator Walter George, uit tegen het voorstel van Eisenhower voor een hulpprogram op lange termijn voor het buitenland. Hij wil, dat de regering zich ieder jaar met een hulpprogram tot het congres richt. Piper Cub maakte noodlanding NUNSPEET, 16 jan. Een militair vliegtuig van hef Piper Cubtype heeft vanmorgen een geslaagde noodlanding op een weiland bij Nunspeet gemaakt. De 25-jarige reserve sergeant-vlieger. J. Bosma bemerkte boven Nunspeet een motorstoring en wist zijn toestel zonder beschadigingen aan de grond te zetten. Men hoopte in de loop van de middag weer te kunnen starten. Het vliegtuig was afkomstig van de vliegbasis Deelen. De Nederlandse groep van de I.C. V.B. ontstond pas in 1949. Sedert die tijd zijn ook in ons land studiegroe pen aan het werk, nemen Nederland se jongeren aan de internationale jeugdkampen deel en worden allerlei vergaderingen belegd. Maar men ontplooit ook veel activiteit op het gebied van de vluchtelingenhulp, waarbij tot dusver vooral de Ambo nezen en Lettische kinderen uit de Ingezonden Mededeling (Adv.) Bil HOEST EN KEELPIJN P AS.TI LLE-S v" ONTSMETTEND - VERZACHTEND PARIJS, 14 jan. Reuter. Een golf van goudhamstering door Fransen, die verontrust zijn over de resultaten van de deze maand gehouden verkiezingen, deed de goudprijzen op de Parijse markt stijgen. De Napoleon d'Or, een munt, die bij hamsteraars geliefd is, bereikte vrijdag zijn hoogste notering, sedert de Koreaanse crisis van 1952 met een prijs van 3060 franken. Een maand voor de verkiezingen was de notering nog 2770 franken. UTRECHT, 16 jan. Het C.N.V. heeft zich met het oog op de woon toestanden in het Woonoord Lunetten te Vught gewend tot de minister van maatschappelijk werk. In een telegram wijst het C.N.V. op de zeer onvoldoende voorzieningen in het woonoord, waarin enkele tiendui zenden Ambonezen zijn ondergebracht. De onvoldoende voorzieningen zijn oorzaak, dat aan elementaire voor waarden ten aanzien van woongele genheid en veiligheid niet wordt vol daan. Hel C.N.V. meent, dat er materiële schade dreigt te ontstaan, hetgeen vol gens het verbond blijkt uit het feit, dat kennelijk als gevolg van de woonsi tuatie binnen tien maanden driemaal een brand heeft gewoed, waardoor 270 personen werden gedupeerd. Het bestuur verzoekt dringend op korte termijn de zo uitermate nood zakelijke maatregelen tot verbetering te doen nemen. vluchtelingenkampen in de zorg van de beweging betrokken werd. LETLAND Een toevallige, ontmoeting op een in ternationaal congres met de heer A. Ludriksons, alg. secretaris van de Let tische C.J.M.V. en C.J.V.F. in W-est- Duitsland, leidde tot laatstgenoemde actie. Ongeveer 10 van de Lettische bevolking is naar het westen gevlucht en in de vluchtelingenkampen zijn dan ook talloze Lettische kinderen. Iedere zomer kan een aantal van deze kinde ren door de gflfede zorgen van de Chr. Vredesbeweging in Nederland een prettige vakantie doorbrengen in een goede gezinssfeer. Deze actie begon in 1951, toen 23 kinderen opgenomen werden, welk aantal in de afgelopen zomer al tot 170 was gegroeid. De kin deren worden ondergebracht rond de centra Goes, Holwierde, Enhuizen en in de Alblasserwaard. AMBON Reeds in 1950 heeft de I.C.V.B. een aantal Ambonezen en Indonesiërs bij eengebracht, door welke groep toen een kanselboodschap is opgesteld voor alle kerken op Java en voor de Ambo- nezenkerken in Nederland. Ook ver spreidde zij pakketten in de kampen. Thans werden te Hilversum twee com missies benoemd, bestaande uit enkele bestuursleden, Indonesiórs en Ambo nezen om deze zorg uit te breiden en om over deze materie contact met de overheidsinstanties te onderhouden. Ir. J A. Manusama, minister van de fensie van de republiek der Zuidmo- lukken, was op de jaarvergadering aanwezig en gaf zich daar als lid van de I.C.V.B. op. Naar hij ons mededeel de heeft hij het plan om na verdere oriëntatie een aparte Groep Zuid—Mo- lukken van de Int. Chr. Vredesbewe ging in het leven te roepen, die dan zelfstandig aan het deze zomer te hou den internationale congres zou kunnen deelnemen. Ir Manusama verklaarde, dat het parool „Vrede door recht" van de I.C.V.B. ook het parool van de door hem vertegenwoordigende groep is en ikit naar zijn oordeel de controverse met de Indonesische regering op deze basis door besprekingen opgelost zou kunnen worden. De presidente deelde ter vergadering nog mee, dat getracht wordt ook in Nederland naar Zwitsers voorbeeld een vredesweek in een bepaalde ge meente te organiseren, waar hervorm den en gereformeerden willen samen werken. In Zwitserland is gebleken, dat door deze gebedssamenkomsten en lezingen van leden uit andere landen ook het eenvoudige kerklid in zo'n plaats veel dichter bij de oecumene en bij de chr. vredesgedachte wordt ge bracht Op- en ondergaan van Zon en Maanl Woensdag: Zon op 8.42 u., onder 16.59 u. Maan op 10.16 u., onder 23.25 u. Drastische maatregelen in West-Duif sland DUSSELDORF, 16 januari. (Reuter). De Westduitse federatie van bouwvakarbeiders, die 430.000 leden telt, heeft vanmorgen tien plaatselijke organisaties, waaronder het belangrijke hoofdkwartier.van het verbond in Rijnland, ontbonden en enkele honderden functionarissen ontslagen wegens bevordering van communistische infiltratie van de federatie. De vice-voorzitter der federatie, Georg Leber, heeft bekend gemaakt, dat een zaterdag door de nationale raad van de federatie genomen be sluit is uitgevoerd. Een onderzoek had uitgewezen, dat de afdeling Rijnland het belangrijkste bolwerk van de communistische partij in de bonds republiek was. LONDEN, 16 jan. (Reuter). Po len heeft opnieuw een protest bij Ame- ka ingediend naar aanleiding van het verongelukken van drie Poolse leden van de neutrale Koreaanse bestands commissie. De nota zegt, dat het vlieg tuig, waarin de Polen zich bevonden, bestuurd werd door een onervaren piloot en dat de autoriteiten onvol doende contróle op de toestand van het vliegtuig hadden uitgeoefend. In twee voorafgaande nota's werd aan Amerika verzocht een volledig onder zoek in te stellen. De federatie heeft het uitvoerende orgaan en het hoofdkwartier van de federatie in het Rijnland opgeheven en de bureaux in Duisburg, Hamborn, Düsseldorf, Essen, München-Gladbach, Moers, Mühlheim, Niederberg en Wuppertal gesloten. Ontbonden zijn ook alle technische en jeugdorganisa ties in hetzelfde gebied. Het district Rijnland omvat ongeveer 50.000 bouw vakarbeiders en heeft in het geheel 18 plaatselijke bureaux. Krachtens het besluit zijn vijfen twintig bezoldigde functionarissen, van wie er vijftien lid zijn van de communistische partij, en enkele hon derden onbezoldigde functionarissen ontslagen. SOEKARNO NAAR BALI DJAKARTA, 16 jan. (A.N.P.). President Soekarno is maandagochtend voor een vakantie van tien dagen per vliegtuig naar Bali vertrokken. De vergadering van het kabinet werd on derbroken om de leden van het ka binet in de gelegenheid te stellen de president uitgeleide te doen. Dubbele ierugkeer? ZE ZIJN ER WEER, die flon kerende vertegenwoordigers van het vooroorlogse tijdperk. Onze goede, eigen zilveren gul dens, weliswaar wat gedund, 'n beetje kleiner, maarze zijn er weer. Gelukkig is dit geen terug keer in de trant van: „Zij kwa men na jaren weerom" lang hebben wij de klank, die heer lijke tinteling van aards bezit, niet behoeven te missen. Maar hoe is het nu met onze verhouding tegenover het munt biljet, de „zilverbon"? Moet de brand er in? Dit heeft het niet verdiend. Het is weliswaar een surrogaat, een wat schamel middel om dat gene te vervangen, wat er niet wasmaar om er nu op te gaan trappen, neen! Het heeft ons gediend en dient ons thans nog. Ook zonder die fijne klank is het, hoe ueeluoudiger hoe beter, een groot deel van ons volk steeds tot vreugde ge weest Met die vernieuwe flonkering zou er nog wel eens iets kunnen terugkeren: het goede, oude, ge degen kabinet, dat vroeger in geen enkele boerenbehuizing waar men zichzelf respecteerde ontbrak. Het kabinet, waarin al die schitterende eenheden opgetast een massieve rol bezit vorpiden, die hoog optorende tegen de eikenhouten achtergrond.Die rollen vormden weer rijen, die in hun hoogte de thermometer stand van de liquiditeit der hoe ve waren! En als vervanger is hier het muntbiljet tekort geschoten. De briefjes mochten nog zo heerlijk gekreukt en beduimeld zijn, op gestapeld bleef de aanschijn po ver. Brandbare hoopjes, die al lengs in geldkistjes verdwenen... Hiermee eindigde ook een be langrijke junctie van het kabi net en misschien is het zo, dat dit meubel daarom verdween, op die na, die zich wisten te handhaven ondanks de trek naar de winkels van antiquairs en kabinetslustige particulieren.. Het is thans een kwestie van: wat wint er, het papier in de kistjes oj de rollen in het ka binet.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3