ZELDZAAM JUBILEUM: 50 JAAR „PLATTELANDSHUISHOUDSTER" ZWITSARUB UIT ZEEUND'S STEDEN Afgelopen jaar was niet ongunstig voor de Zeeuwse korfbalbond Contacfavond Goese Jeugdkerk in teken van Zwitserland Kapts. Gelderman namen afscheid van Leger des Heils te Zierikzee Bij Gebr. Jobse te Boudewijnskerke Me/'. B. Flipse bakte, melktekarnde was de vrouw op de boerderij Sluis beeft parkeerproblemen Moeder van 7 kinderen overleden C.F.A. Krabbendijke ging van start W« Weststrate kampioen Penningmeester K. de Wee meldde een voordelig saldo van ruim f 300. Verkouden kinderen? Goes Kadercursus Geref» J.V.'s Filmpremière op Vrederust" Vijf provincies vrij van tuberculeus vee Minder seniorenleden, maar meer adspiranten Er moeten meer velden, kleedlokalen en scheidsrechters komen Voorstel tot verhoging van contributie Zierikzee Propagandas vond C»N,V» 1 holen Dinsdag 17 januari 1956 ZEEUW SCi 1 DAGBLAD pagina 2 BOUDEWIJNSKERKE, 17 januari Oostelijk van de weg Zoute- lande—Westkapelle ligt Boudewijnskerke. Het ligt er wat verscholen. Opgenomen in de schoot van het wijde Walcheren. Een blauw bordje, Boudewijnskerke" aan de ingang van een herverkavelingsweg, is de ezoeker tot wegwijzer. We zetten de klok vijftig jaar terug: de kalender wijst 16 januari 906. Een kleine stoet is op weg naar Boudewijnskerke, over moeilijk egaanbare wegen. Twee „grote" broers en een zusje van dertien jaar. len van de broers draagt een valies. Wat doen die broers? Zij bren- en hun zusje weg, die gaat dienen bij de gebr. Jobse, die boeren in loudewijnskerke. Zij brengen haar tot de deur, een korte groet en voor Barbaraatje is een nieuw deel van haar leven begonnen. Dat was dus gisteren vijftig jaar dwijnen is. „Op z'n burgers gaan?" geleden. En hoe was het gister? De boerderij van de gebr. Jobse staat er nog, een weinig gebogen, wellicht gekromd in de strijd tegen het wa ter. 't Is een oude boerderij, waarop reeds vier geslachten Jobse een broodwinning vonden. Maar de lui ken zijn frisgroen geschilderd en de pompstraat blinkt; een afgelegen brokje romantiek. En binnen is het feest. De mannen zitten er te zitten in hun zwarte buis; de rook van hun pijpen kringelt te vreden naar de balken zoldering. En het middelpunt is Barbaraatje, nu de 63-jarige mej. B. Flipse, die dus deze dag vijftig jaar huishoudster bij de £ebr. Jobse is, „Pier" en „Krien" (Piet en Krijn), die tevreden zitten te la- Qhen in hun gemakkelijke stoelen bij de schouw. DE KLEDERDRACHT GETROUW Barbaraatje kwam bij hen als een klein, fris boerinnetje, een elegant Wezentje in de dracht van Walcheren. Mej. Flipse is die dracht nimmer on trouw geworden. Boven haar bonte schort, de kleurige beuk en de omslag doek draagt zjj de witte Walcherse kap, die nog witter wordt door de toe ren bloedkoralen rond de hals. Wat heeft zjj al die vijftig jaar gedaan? Het is een bedrijvige tijd geweest. Vooral vroeger. Toen werd op de hoeve het brood gebakken, de melk tot boter ge karnd; de kaas was van eigen beesten. Ook thans melkt mej. Flipse nog en Schuurt zjj de emmers tot blinkens op de schuurstraat. En dan de „normale" huishouding nog. Ledi^fieid kende en kent zij niet. Maar gisteren, toen werd er niet ge werkt, was er feest. „Pier", rasecht met de pony vanonder het markante petje, scharrelt wat in het achterhui?, op zoek naar de „glaasjes". ONDERSCHEIDING. Mej. Flipse moest aan velen, die haar kwamen feliciteren, vertellen dat zjj 63 jaar geleden te Biggekerke in het feboorteregister werd opgenomen; hoe jj bjj haar 45-jarig jubileum de bron ken médaille in de orde van Oranje- Nassau mocht ontvangen. De kamer is een bijzonder goed passend décor voor dit zeldzame jubileum. Er hangt een gemoedelijke sfeer. De Jobses zitten boven hun gouden knoppen maar wat te knikken, als halen zij in gedachten al die dingen van deze vijftig jaar weer voor zich. Zjj kijken de kamer in, kijken naar de delftsblauwe tegel tjes, naar het kabinet. Zij praten wat óver de klederdracht, die aan het ver- reageert een Jobse, als een van de vrouwen hierover begint, „je zouw' kouw' ebbü -ö!" Mej. Flipse moet weer vertellen. Over die eerste tijd, toen men eens in de dj^e weken een „kuierdag" kreeg. Gekuierd, dat werd er toen inderdaad, want veel openbare vervoermiddelen waren er toen nog niet. Er is heel wat veranderd, ,,'k Strieke noe op élèk- triek!" zegt de jubilaresse vol trots te gen een paar vriendinnen. *t Straalt eenvoudig van de pronte kap af. Op de tafel ligt ook iets platgestre ken. Het is een brief van burgemeester D. Kodde van Zoutelande. Hij besloot die als volgt: „God schenke U om, met de plichtsbetrachting en het verant woordelijkheidsgevoel U eigen, ande ren tot voorbeeld, de familie Jobse nog lang mogen dienen." Het muziekgezelschap van Zoutelan de heeft hier gisteravond in een spon tane serenade een dikke muzikale streep onder gezet. Op 28 januari opening wijkge- bouw te Wolf aartsdijk GOES, 16 jan. Op zaterdag 28 jan. des middags om twee uur zal het wijk- gebouw van het Groene Kruis te Wol- faartsdijk worden geopend. Zoals be kend is dit gebouw tot stand gekomen met de hulp van de Chaine du Bon- heur en uit Friesland. De opening vindt plaats in de kleuterschool en zal geschieden door burgemeester Van Oeveren. A.N.W.B. brengt advies uit DEN HAAG, 16 jan. De Zeeuws Vlaamse-gemeente Sluis, vooral in de zomer trekpleister voor talloze Belgi sche autotoeristen, heeft reeds geruime tijd te kampen met parkeerproblemen, die verkeerstechnisch tot ongewenste situaties aanleiding geven. Aan de A.N.W.B. heeft de gemeente daarom onlangs advies gevraagd om trent de indeling van een nieuw aan te leggen parkeerterrein aan de St. Anna- straat. De Bond is van mening, dat dit parkeerterrein in vakken dient te wor den ingedeeld, teneinde een zo doelma tig mogelijk gebruik van dit terrein te bereiken ïn verband daarmede heeft de AJN.W.B. thans een voorstel voor een indeling gemaakt, waarbij plaats geboden wordt aan circa honderd auto's. x De landelijke inzameling onder de Nederlandse Joden ten bate van het Noodfonds Israël heeft tot nu toe naar schatting 700.000 gulden opgebracht. Tot 31 januari zal met de inzameling worden voortgegaan. Het curatorium van het noodfonds hoopt op een totaal opbrengst van een miljoen. Na ongeval van zaterdag ST. ANNALAND, 16 jan. Mevr. B. uit St. Annaland, die zaterdag middag omstreeks half vijf op de grote verkeersweg Bergen op Zoom Tholen met haar auto tegen een boom vloog en daarbij dusdanig werd ver wond, dat zij in zorgwekkende toe stand in het Alg. Burgergasthuis te Bergen op Zoom moest worden op genomen, is zondag tengevolge van deze verwondingen overleden. Zjj was moeder van zeven kinderen, waarvan het oudste 9 jaar en het jongste kind negen maanden is. KRABBENDIJKE, 14 jan. Met de vertoning van de film „Da wrede zee" is te Krabbendijke de plaatselijke afdeling van de Chr. Filmactie met haar werkzaamheden gestart. Voor de eerste filmavond bestond flinke belangstelling: ongeveer 200 personen waren in zaal Verburg bijeen. De voorzitter van de plaatselijke afdeling (de tweede in Zeeland, na Middel burg), Ds. A. T. Besselaar, Gerei pre dikant sprak een kort openingswoord. Hij was uiteraard zeer verheugd over de grote opkomst en deelde mede, dat 100 personen zich opgegeven heb ben als donateur. Men denkt het ge tal 300 te halen. Voorts wees hij op het belang van de Chr. filmactie: het bieden van goede ontspanning door middel van de film. Het ligt in de be doeling, dat op geregelde tijden een film wordt gedraaid. „De wrede zee" geeft een beeld van de vaak angstige belevenissen van de bemanning van een torpedobootjager in oorlogstijd. De jager wordt in de grond geboord, nadat het zelf eerst enige schepen naar de kelder had ge jaagd. Met prachtige grasparkieten RILLAND, 16 jan. Op de jaarver gadering van de Bergen op Zoomse vo gelvereniging „De gekleurde Edelzanger" van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers behaalde de heer W. Weststrate uit Ril- land-Bath in de klasse grasparkieten: het kampioenschap en ook de 2de en 3de prijs. Tevens won hij de medaille, die beschikbaar was gesteld door de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland. Resultaten enquete werden bekendgemaakt GOES, 16 januari. Onder leiding van wika D. E. Hiensch werd vanavond in „De Prins van Oranje" een contactavond gehouden van de Jeugdkerk, waarvan, zoals velen wel zullen weten, jongens en meisjes van 13 tot en met 18 jaar lid zijn. Aan het begin van deze eerste contactavond in het nieuwe jaar, die in het teken van Zwitserland stond, kon de heer Hiensch een groot aantal nieuwe leden, die van de zondagsschool zijn overgekomen, verwelko men. Voorts bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit en konden de resultaten van de onlangs ingestelde enquête inzake diverse Jeugdkerk-aange- Iegenheden, worden bekend gemaakt. Ingezonden Mededeling (Adv.) Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat J. en E.-weekend te Vlissingen GOES, 16 januari De afdeling Zeeland van Jeugd en Evangelie hoopt op .11 en 12 februari een week end te Vlissingen te houden. In Hotel „Centraal" werd zater dagmiddag de eerste van een viertal kadercursussen in Zeeland gehouden, uitgaande van het afdelingsbestuur van de Geref. Jongelingsbond. Als referent trad op Drs. M. W. Rombout, conrector aan het Chr. Ly ceum te Goes, die sprak over: „Jeugd organisatie Jeugdzorg". Na eerst de ontwikkeling van het vrije Geref. jeugdwerk te hebben geschetst, wees de spreker vervolgens op de bedoe ling van vrije jeugdvorming, n.l. alles op basis van vrijwilligheid. Jeugd zorg wil daarnaast werken om jonge ren te bewaren voor een maatschap pelijke ondergang, o.a. door een taak van het gezin over te nemen. Voorts wees spreker op het verschil met een aantal jaren terug. Toen wa ren vrijwel alle Geref. jongeren lid van een Geref. jeugdorganisatie, me de omdat dit de enige mogelijkheid was om wat te leren op verschillend terrein. Van voortgezet onderwijs als H.B.S. enz., en van cursussen voor vakdiploma's was toen vrijwel geen sprake. Nu is dit geheel anders. Ook wat het aantal organisaties betreft. De teruggang van het ledental van de Geref. jeugdorganisaties is ten dele In een drukbezochte samenkomst ZIERIKZEE, 16 januari In een Kapitein Gelderman dankte voor de Herv. Kerk te Kattendijke op 26 januari in gebruik GOES, 16 jan. In een samenkomst met de gemeente zal op donderdag 26 januari des avonds om half acht het gerestaureerde kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente te Kattendijke officieel in gebruik worden genomen. De penningsmeester, de heer K. de Wee, kon een prachtig geluid laten horen. Hij had de boeken namelijk saldo van ruim f 300. kunnen afsluiten met een voordelig „Ja we zijn selfsupporting", zei wika Hiensch met gerechtvaardigde trots, toen we tijdens de pauze een kort onderhoud met hem hadden. „Uit de opbrengst van collecten en contributie, kunnen we de zaalhuur en de verdere onkosten zelf betalen", voegde hij er nog aan toe, terwijl hij enkele van zijn „deugnieten" naar hun plaatsen, waar ze limonade kre gen aangeboden, verwees. ENQUETE Wat die enquete betreft, een van de gestelde vragen luidde: „Welke voor ganger horen jullie het liefst". De ant woorden Hepen nogal uiteen, maar hoofdzakelijk kwamen ze hierop neer, dat ze het liefst dié voorgangers horen, die begrijpelijk vertellen, goede voor beelden weten te geven en voor de jeugd begrijpbare taal spreken. Op een vraag, welke onderwerpen men graag behandeld zou willen zien, werd geantwoord over het gezinsleven, over de omgang van jongens en meis jes, over moeilijkheden met de ouders, de zondagsheiliging en of dansen zonde is. Bij dit laatste antwoord had een van de leden de opmerking gemaakt: het liefst behandelen in de Grote Kerk, dan kunnen ook onze ouders het resultaat horen! BERGEN OP ZOOM, 16 jan. In het ontspanningslokaal van de inrich ting „Vrederust" zal vrijdag as. de in opdracht van het bestuur der vereni ging vervaardigde film van de inrich ting worden vertoond. Deze film die de titel draagt „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem", zal 's middags worden gedraaid voor het bestuur en genodigden en 's avonds voor de patiënten en personeel. Deze film werd vervaardigd door Filmotone uit Breda en de opnamen hiervoor door de Bergen op Zoomse cineast Coen Leman De speeltijd' van de film is ongeveer 80 min. Het eerste deel omvat de geschiede nis van de inrichting en aan de hand van foto's e.d. kan men de oprichters zien, de verschillende besturen en an dere beelden die betrekking hebben op de inrichting. Het tweede deeL is een algemeen beeld van de inrichting zelf. De muziekopnamen zjjn van de be kende organist Piet van Egmond. Een andere vraag luidde: Wat zou den jullie graag anders zien? Antwoor den als „Dat de jongens beter zingen", „Stilte voor de dienst" en „voorste plaatsen bezet", getuigden van origina liteit. De laatste opmerking is overi gens overbodig, zo vertelde de wika, want de laatste tijd is „De Prins van Oranje" elke keer vol. Hierna werd een vijftal prachtige films over Zwitesrland vertoond. zeer druk bezochte samenkomst heb ben gisteravond de kapiteins Gelder man in verband met hun vertrek naar Utrecht afscheid genomen van het Le ger des Heils. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door loco-bur gemeester A. M. den Boer en de wet houders J. Catshoek en mr. C. J. B. du Croo. Voorts waren aanwezig ds. J. P. van Roon, Ned. Herv. predikant; ds. Y. J. Tiemersma, Geref. predikant en ds. P. L. Schuddebeurs, Geref. pre dikant te Brouwershaven. Kapitein Gelderman opende de sa menkomst met een hartelijk wel komstwoord. De leider van de samen komst, kapitein C. A. Verwaal, hoofd van het clubhuiswerk bjj het hoofd kwartier te Amsterdam wees op het grote voorrecht Gods mede-arbeiders te mogen zijn en betoogde, dat wat be reikt is niet zonder Gods zegen tot stand had kunnen komen. Spreker ging uitvoerig in op het clubhuiswerk, dat in Zierikzee is opgezet en uitgegroeid. Hij onderstreepte het doel hiervan: de jeugd op prettige wijze bezig hou den, maar vooral haar in verbinding brengen met de kindervriend Jezus. Sergeant-majoor P. Bakker schetste de periode, waarin kapitein Gelderman in Zierikzee werkzaam was. Namens het korps hood hij een wandbord in Delfts blauw, herinnerend aan de waters nood, aan. Loco-burgemeester d. Boer dankte kapt. Gelderman voor de hulp, die de gemeente in ruime nfate van hem heeft ondervonden. Namens de gemeente overhandigde hij een oor konde met linten in de stadskleuren. Namens de Herv. gemeente sprak ds. van Roon woorden van dank en na mens de Geref. kerk ds. Tiemersma. Hoogwater Woensdag 18 Januari: Vlissingen: 5.29 u. 1.98 m., 17.56 u. 1.96 m. Terneuzen: 5.58 u. 2.15 m., 18.22 u. 2.13 m. Wemeldinge: 7.11 u. 1.40 m., 19.31 u. 1.65 m. Zierikzee: 6.48 u. 1.24 m., 19.15 u. 1.44 m. ondervonden vriendschap. Tenslotte hield kapitein Verwaal een toespraak n.a.v. Joh. 1 vers 26, waarna de aan wezigen het scheidende echtpaar het lied: „Beveel gerust uw wegen" toe zong. 's-GRAVENHAGE, 16 jan. Na vier-en-een-half jaar intensieve be strijding zijn de provincies Gronin gen, Friesland, Drenthe, Zeeland en Limburg vrij van tuberculeus vee. Tot 1 november 1955 werden in de zes overige provincies 63.863 rundvee beslagen vrijgemaakt, waarvan ruim 31.000 binnen de daartoe gestelde tijd en ruim 4000 na verloop van de ge stelde termijn. Geheel Nederland telt thans ruipi 77.000 tb.c.-vrüe rundveebeslagen. De sanering gaat met rasse schreden verder. Tot 1 november 1955 werden 334.051 reactiedieren voor slachtpremie aan geboden. Zoals men weet werd ten behoeve van dit werk een kwartje per 100 kg melk voor het saneringsfonds gehe ven, terwijl een deel der gelden uit het Marshallfonds kwam. In totaal kwam ruim 96 miljoen gulden binnen, waarvan tot 1 november 1955 ruim 59 miljoen werd uitgekeerd. Voor Zee land bestond een aparte „spaarhef- fing" van 55 cent per 100 kilogram, die 22,5 miljoen gulden opbracht en waarvan 18,9 miljoen werd uitge keerd. De heffingen zijn thans vervallen, zodat men het overige saneringswerk onder auspiciën van de gezondheids commissie voor dieren van de stich ting voor de landbouw uit het over gebleven geld zal moeten financieren. ook hieraan te verklaren. Voorts wees de heer Rombout op de ontwikkeling van het vrije Geref. jeugdwerk in de laatste jaren be sprak daarbij de vernieuwde k- methodes. Vervolgens werd de .et, jeugdzorg onder de loep genomen Aangezien er nog slechts van een begin sprake is, moet nog worden af gewacht hoe een en ander in de toe komst zich nader zal ontwikkelen. Tenslotte kon de referent, zowel de vrije jeugdorganisaties als het jeugd- zorgwerk overziende, concluderen, dat het Geref. jeugdwerk de jeugdzorg niet uitsluit. Als een middel hiertoe moet hef jeugdwerk aantrekkelijk gë- maakt worden en moet elke jeugd vereniging een gemeenschap zijn. Op dit zeer duidelijke betoog volg de een goede bespreking, waarbij ver schillende praktische vragen naar vo ren kwamen. Aan het slot deelde de voorzitter de heer J. P. Balkenende van Kapel- le-Biezelinge mede, dat Drs. Rombout hetzelfde onderwerp op 28 januari in Terneuzen zal behandelen, op 10 fe bruari in Middelburg en op 11 febru ari in Zierikzee. In februari en maart zal voorts Ds. D. Bouwknegt van Wol- faartsdijk in een viertal cursusbijeen komsten spreken over: „Het Christen zijn in de Nederlandse samenleving". Concert „Hosanna" Ter gelegenheid van de jaardag van H. K. H. Prinses Margriet zal het muziek gezelschap „Hosanna" donderdag 19 jan. a.s. een concert geven voor personeel en patiënten van het R.K. Ziekenhuis „St. Joanna". „Australië-middag" Op initiatief van de Chr. Emigra tiecentrale is zaterdagmiddag in de Prins van Oranje een Australië-middag gehouden. De directeur van de centrale de heer G. Clements uit Rotterdam, sprak op interessante wijze over zijn reis naar Australië, die hij vorig jaar heeft gemaakt Hij achtte het van groot belang, dat de aanstaande emigrant zich zo vlug mogelijk aan de Australi sche gewoonten aanpast. Hij wees in dit verband op de taalmoeilijkheden. Men kan zich niet genoeg voorberei den, zo was zijn conclusie. De Neder lander staat daar goed bekend, dank zij zijn harde werken. Voorts vertoon de hij lichtbeelden over Australië. De heer Clements werd ingeleid door de heer Flipse uit Middelburg, admini strateur voor Walcheren. GOES, 16 januari. Over het algemeen is 1955 een gunstig jaar geweest voor de Zeeuwse Korfbalbond, hoewel de 1000 seniorenleden de stiUe hoop van het bestuur niet werden bereikt. Integendeel, het aantal senioren leden onderging een kleine achteruitgang: 1954 967 leden, 1955 937 leden. Daar staat tegenover, dat er in het adspirantenwezen een grote bloei viel te bespeuren. Stonden er in 1951 in totaal 346 adspiranten ingeschreven, nu werd een aantal van 438 bereikt. In het afgelopen jaar stonden 1375 leden Ingeschreven (vorig jaar 1313), zodat toch nog een vooruitgang werd bereikt van 62 leden. Hier komt nog hij, dat er in het afgelopen jaar niet minder dan vijf nieuwe verenigingen werden opgericht: „Ondo", St Laurens, S.V.S., Scherpenisse, S.V. Wissekerke, Dos '55 te Nieuwdorp en te Hoek (deze ver eniging is nog niet tot de bond toegetreden). De leden van deze nieuwe ver enigingen zijn nog niet opgenomen in bovengenoemde ledentallen. Het aantal verenigingen bedraagt 33 tegenover 28 in het vorig jaar. Zeer zeker is dit aantal voor uitbrei ding vatbaar, zo schrijft de secreta- tis, de heer H. G. Bruggeman in zijn jaarverslag. Op vele dorpen wordt niet of niet meer gekorfbald. „Is hier niet een taak weggelegd voor de naburige verenigingen" ,zo vraagt de secretaris zich af. „Het is toch juist in hun belang:, dat er in <je na bijheid zusterverenigingen ontstaan". De kasmiddelen staan er niet zo gun stig voor. De vergadering zal daarom worden voorgesteld de contributie te verhogen met dertig cent en deze te brengen op f 1.80 per lid. Tevens zal er een voorstel ter tafei komen een abonnement op het bondsorgaan „De Uitworp" per vereniging verplichtend te stellen. Een in het afgelopen jaar gehouden scheidsrechtercursus is maar gedeelte lijk geslaagd, terwijl ook de Zeeuwse Scheidsrechtersvereniging blijk heeft gegeven niet levensvatbaar te zijn. Het scheidsrechterskorps kon worden aangevuld met enkele goede krachten. Ia een enkel geval moest een vereni ging worden bericht, dat een scheids rechter niet langer kon worden geac cepteerd, omdat met hem weinig te be ginnen was. Een bepaalde vereniging meldde enkele vrouwelijke scheidsrechters aan. Hoewel hiertegen in principe geen bezwaren zijn, zijn hen toch geen wedstrijden toegewezen. In het alge meen zullen vele wedstrijden in de Z.K.B. adspirantenwedstrijden daargelaten zich hiertoe niet le nen, aldus de competitieleider, de heer J. J. Geldhof. ACTIES Bij diverse gemeentebesturen werd aangedrongen op het beschikbaar stel len. of meer beschikbaar stellen van de aanwezig» gemeentelijke sportterrei nen. Ook werd aangedrongen op het plaatsen van een eenvoudig kleedlo kaal. Niet in alle gevallen werd het beoogde resultaat bereikt, hoewel deze acties hier en daar toch wel succesvol waren. Ten opzichte van de medische keu ring was er een achteruitgang te he speuren. Opgaven van leden, die dan enige maanden ongekeurd blijven, zijn niet zeldzaam en ook hier znllen de verenigingen iets actiever moeten wor den. TWEEDE 2de KLASSER Het instellen van een 2e tweede klas se afdeling mag volkomen geslaagd worden genoemd, aldus de competitie leider. Verschillende van de bij keuze gepromoveerde twaalftallen weerden zich duchtig en bleken een aanwinst voor deze klasse. Het lijkt overigens nog wel enkele moeilijkheden op te le veren om ook voor de laatste te bezet ten plaatsen in de 2e klasse twaalftal len van voldoende sterkte te vinden. Niettemin is een goede weg ingeslagen en lijkt enige verbetering van het spel peil onder de 2e en 3e klassers niet uit gesloten. In het afgelopen jaar werden door de senioren 347 competitiewedstrijden gespeeld, waarvan er één ongeldig werd verklaard en 12 vervielen door het zich terugtrekken van twaalftallen. Het aantal adspirantenwedstrijden be droeg 121. Ook de competiteleider wijdt enkele gevoelvolle woorden aan het speelvel denprobleem en dat der kleedgelegen heid. Hij schrijft o.m. Hoewel op hat gebied der velden de laatste jaren verbeteringen zijn té constateren zjjn zeker nog een aantal plaatsen aan te wijzen, waar dringend voorzieningen moeten wor den getroffen, hier en daar ook op het gebied van de kleedgelegenheid". „Het kan niet getolereerd worden, De besturenbonden Brouwershaven, Bruinisse, Nieuwerkerk en Zierikzee van het C.N.V. hielden een bijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waarvoor de belangstelling zeer groot was. De lei ding berustte bij de heer N. Fonteine uit Brouwershaven, die een kort openings woord sprak, waarin hij wees op de strijd die iedere Christusbelijder heeft te voe ren en de nadruk legde op de leuze „Christelijk sociaal nu". Een der secretarissen van het hoofdbe stuur uit Utrecht, de heer P. Tjeerdsma, hield een propagandarede. Spr. beklem toonde de grote veranderingen die bezig zijn zich in de wereld te voltrekken. Spr. confronteerde zijn hoorders bij de veran deringen op het gebied van werktijdsver korting, wijziging in de Ionen en de pro blemen rond de vrije tijdsbesteding, zo mede de noodzaak vooral voor de jon geren om zich steeds meer te ontwik kelen Hij noemde het noodzakelijk tijdig de bakens te verzetten om moeilijkheden te voorkomen. Wat Schouwen-Duiveland aangaat zijn ook grote wijzigingen te wachten i.v.m. de uitvoering van het Deltaplan. Ook daarop moet men zich nu al gaan bezinnen en ook de Chr. vak beweging mag hieraan niet voorbij gaan. Hierna voerde de toneelgroep van da C.J.M.V. uit Zierikzee het toneelspel „Vuur op de aarde" op, dat een goede propaganda voor het C.N.V. inhield en met volle aandacht werd gevolgd. Na afloop bood de heer P. Slager uit Haamstede de dames bloemen aan. De heer Slager wekte nog op tot deelname aan de ontwikkelingscursussen, waarvan er 18 januari a.s. reeds 1 te Bruinisse start en sprak een propagandawoord voor da Chr. Woningbouwvereniging op 't eiland. Nadat de voorzitter alle medewerkenden dank had gebracht sloot Ds. J. Keizer da welgeslaagde avond. Op woensdag 18 januari a.s. organi seert de besturenbond westelijk Schou wen te Haamstede een dergelijke avond, waar ook het stuk „Vuur op de aarde" zal worden opgevoerd. V ogeltentoonstelling Door de afdeling Tholen van de Ned. Bond van vogelliefhebbers zal op het eind van deze maand een tentoonstelling te Tholen worden gehouden. Een twintig tal leden van de Bergen op Zoomse ver eniging zal aan deze tentoonstelling deel nemen. ARNEMUIDEN Filmavond D.E.L. „Wit wint", luidd» de titel van de film, die door het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" werd vertoond. De heer W. C. van Beek sprak een propagandawoord. WAARDE Jaarvergadering „Vooruit". De muziek- ver. „Vooruit" heeft haar jaarvergadering gehouden, o.l.v. voorzitter H. M. Dek. Do jaarverslagen gaven een optimistisch ge luid: goede prestaties, groeiend ledental en gunstige financiën. In februari zal de jaarlijkse uitvoe ring worden gehouden. De deelname aan het concours zal afhangen van de studie prestaties der leden. Tot bestuursleden werden herkozen de heren H. M. Dek en C. van Houte. zeker niet b(j de gemengde korfbal sport, dat er nog plaatsen zijn, waar letterlijk iedere kleedgelegenheid ontbreekt of voor de korfbalsport niet en voor een andere sport wel beschikbaar wordt gesteld".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2