INDONESISCHE REGERING ROEPT DELEGATIE TERUG r Overleg te Genève afgebroken Den „Geen commentaar" Haag „WIJ HEBBEN GENOEG VAN JE" schreeuwden radicalen Roofoverval in het hart van Amsterdam K.L.M. streeft naar meer landingsrechten in de V.S. Terugkeer Duitse krijgsgevangenen vrijwel voltooid PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 50 Jaar huishoudster Dreigement Verklaring van Roem Bus tegen boom* dertig gewonden Mollet zou meeste kans als premier maken HAAI AANGESPOELD BIJ VLIELAND Nasser maakt nieuwe grondwet bekend Onbekende verdween met f 500.— Voor luchtlijnen naar Californië en Texas Vijf doden bij ongevallen DS VAN BEEK TE UIT GEEST EN DE WOON RUIMTE WET Op 7 februari a.s. Prinses Beatrix in vergadering Raad van State DE BILT ZEGT: Veel wind Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. iloofdkantoor: Goes, L. Vorststr. S, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 485, voor adveri. enz. 2970), iantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 8. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3297 Abonnementsprijs 0.47 per week, f 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 17 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. F missen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. 8. Stemerding, Souburg; R. Zuldema, Goes. Zie pag. 2 DJAKARTA, 16 januari (A.N.P.) De Indonesische regering heeft vanmorgen besloten de onderhandelingen met Nederland af te breken. De Indonesische delegatie, die onder leiding staat van de mi nister van buitenlandse zaken, Anak Agung, is teruggeroepen. Het besluit viel na een heftige discussie die twee en een half uur duurde en waarin de oppositie en vier regeringspartijen, waaronder de Nahdatul Ulama, het kabinet onder druk zetten. DEN HAAG De Nederlandse regering, aldus het ministerie van buitenlandse zaken, heeft via de bij de persagentschappen binnengeko men berichten, kennis genomen van het besluit van de Indonesische re gering om haar delegatie uit Genève terug te roepen. Haar is nog niet officieel bekend, of deze terugroe ping het eind van de conferentie zal betekenen. Zij vindt geen aanleiding vooruitlopend op een te verwachten officiële kennisgeving, op bedoelde berichten commentaar te geven. De Indonesische minister van voor lichting, Sultan Makmur, heeft na de kabinetszitting de volgende verklaring uitgegeven: „Het kabinet heeft besloten de In donesische delegatie uit Genève terug te roepen, teneinde verder rapport aan de regering uit te brengen, over de tot dusver bereikte resultaten. De regering heeft deze beslissing reeds KAMP FRIEDLAND (West-Duits- land), 16 jan. Reuter. De Sowjet- leiders hebben hun belofte aan bonds kanselier Adenauer om 9.626 Duitse oorlogsmisdadigers te repatriëren, thans vrijwel vervuld. In totaal zijn thans 9382 gerepatri- eerden in Oost- en West-Duitsland ge registreerd. In het kamp Friedland, kwamen vandaag 474 voormalige gevangenen aan, onder wie drie vrouwen. Zij had den allen van de Russen amnestie ge kregen. Zij deelden mee, dat kort voor hun vertrek uit het Sowjet-kamp Swerdlofsk een Russische luitenant-ko lonel van het ministerie van binnen landse zaken hun had gezegd, dat zij het laatste grote transport vormden. Verscheidene honderden Duitse vrou wen barstten in snikken uit bij dit be richt. Vele van haar wachtten reeds maanden bij de zonegrens in de hoop op de terugkeer van echtgenoten en zoons. Volgens Dr. Adenauer bevonden zich in september j.l., naar verluidt, nog 130.000 Duitsers in de Sowjet-Unie. Binnenkort zal Bonn een lijst met de namen van de rest bij de Russen in dienen. De Russische leiders hebben indertijd, tijdens het bezoek van de Westduitse leiders aan Moskou, beloofd deze mensen los te laten, voor zover zij geen Sowjet-staatsburgers zijn ge worden. aan de Indonesische delegatie getele grafeerd. Teneinde de noodzaak van het te rugroepen van de delegatie te verdui delijken heeft de regering het nood zakelijk geacht koeriers naar Genève te zenden. De minister van landbouw, Mohammed Sardjan, en de financiële adviseur Indrakusuma zijn door de re gering als afgevaardigden aangewezen. Zij zullen dinsdag naar Genève ver trekken. Naar algemeen in politieke kringen in Djakarta werd aangenomen, zouden de Islamietische partijen Nahdatul Ula ma en de P.S.I.I. hun ministers uit het kabinet terugtrekken, indien de dele gatie niet zou worden teruggeroepen. Het besluit van het kabinet i3 geno men na vijf dagen van heftige politie ke discussies. De besprekingen te Ge nève, die ten doel hadden de betrek kingen tussen Nederland en Indone sië te verbeteren, werden vorige week afgebroken, teneinde de delegaties ge legenheid te geven verslag uit te bren gen aan hun regering. Het socialistische blad „Pedoman" voorspelde, dat de besprekingen zou den worden afgebroken om te verhin deren, dat het huidige gematigde ka binet zou vallen. GENEVE (A.N.P.) De enige reac tie die op de berichten uit Djakarta kon worden verkregen was een verklaring van mr. Moh. Roem, vol gens welke de conferentie nog steeds verkeert in het stadium, zoals dat op 7 januari was bereikt, toen de Neder landse delegatie voor overleg met haar regering naar Nederland terugkeerde, „We hadden toen kunnen tekenen, maav sindsdien zijn er politieke ont wikkelingen in Djakarta opgetreden, die de basis van de delegatie hebben aangetast", aldus Moh. Roem, die ver der zei, dat de Indonesische delegatie binnen de grenzen van de haar gege ven instructies is gebleven. Hij zei voorts niet te weten, of mr. Indrakusu ma en de heer Sardjan nieuwe voor stellen zullen meebrengen. Wel zijn er uit Djakarta steeds verzoeken geko men voor terugkeer van de hele dele gatie, voor overleg met de Indonesi sche regering. Moh. Roem trok een parallel tussen deze ontwikkelingen en de overeen komst van Linggadjatti die weliswaar op 7 november 1946 werd geparafeerd doch eerst op 25 maart 1947 kon wor den ondertekend. ENSCHEDE, 16 jan. Bij een ern stig busongeval, zijn vanmorgen op de straatweg Losser-Enschede zeven per sonen vrij ernstig gewond, terwijl 23 anderen lichte verwondingen opliepen. Een bus uit Losser, die personeel voor twee Enschedese textielfabrieken had opgehaald is halverwege Enschede en Losser, bij het passeren van een andere bus, (van de zelfde firma), aan de linkerkant van de weg op de berm terecht gekomen en vervolgens tegen een boom gebotst. Twee personen wer den uit de bus geslingerd, waarbij zij verwondingen opliepen. 23 pers. zijn naar de beide Enschedese ziekenhui zen overgebracht, doch het merendeel van hen kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. Zeven personen moesten worden opgenomen. De chauf feur, die aanvankelijk beklemd zat kon uit zijn benarde positie worden bevrijd. De bus werd nagenoeg geheel vér- meld. Het heeft vrij lang geduurd eer de politie was gewaarschuwd, omdat in de buurt geen telefoon is. Uitstoting van Faure blijft gehandhaafd PARIJS, 16 januari (A.F.P.) De radicale partij van Pierre Mendes- France heeft vandaag, evenals kortgeleden de socialisten, geëist, dat de vol gende Franse regering wordt gevormd door 't socialistisch-radicale „Republi keinse front". De breuk met de aftredende premier Edgar Faure, die naar aanleiding van zijn besluit om de nationale vergadering te ontbinden uit de radicale partij werd gestoten,-is evenwel niet geheeld. Toen Faure zijn politiek tegenover ruim 300 afgevaardigden trachtte te rechtvaardigen, werd hij begroet met kreten als „verraad" en „wij hebben genoeg van je". Bij handopsteken werd besloten de uitstoting van Faure te handhaven in afwachting van een vollediger behandeling van de kwestie op het partijcongres in oktober. De man op deze foto is de voorma lige Duitse S.S.-luitenant Harry Mengerhausen, die kortgeleden met 285 andere krijgsgevangenen uit Rusland in het repatriërings kamp te Friedland aankwam. De 40-jarlge Mengerhausen vertelde, dat hij een van de drie mannen is, die de lijken van Adolf Hitler en Eva Braun op 30 april 1945 tijdens de laatste dagen van het Duitse rijk, verbrandden. Volgens zijn verhaal zouden de lijken, nadat het paar zelfmoord had gepleegd, uit de bunker bij de rijkskanselarij zijn gehaald en buiten met benzine zijn overgoten en in brand gesto ken. Mengerhausen werd destijds na zijn arrestatie door de Russen tot 15 jaar veroordeeld. In een resolutie verwierpen de afge vaardigden een eventuele coalitie met de gematigd rechtse partijen, omdat een dergelijke combinatie naar hun mening slechts tot stagnatie zou kun nen leiden. Tevoren had Mendes- France ook het denkbeeld van een „Volksfront" te zamen met de commu nisten van de hand gewezen. Evenals de socialistische leider Mollet noemde Mendes-France een vreedzame oplos sing van het Algerijnse vraagstuk het eerste punt van het program van de komende regering. Evenals Mollet maakte hij geen aanspraak op het pre mierschap. Deze uitlating en het onderschrijven van het program der socialisten door de radicale leider verhogen, volgens waarnemers, de kans dat president Coty over een dag of tien op hem of op Mollet een beroep zal doen voor de vorming van een kabinet. Gezien het feit, dat de socialisten over ruim twee maal zoveel zetels beschikken, wordt verwacht, dat de keuze op Mollet zal vallen. „MIJN OVERJAS". Faure weigerde bij de ingang van de zaal zijn overjas bij de vestiaire af te geven. „Zij hebben mijn lidmaat schapskaart afgenomen, zij zouden mijn overjas ook nog kunnen wegha len", zei hij. Hij verklaarde niet geko men te zijn om zich te verontschuldi gen. Hij achtte de ontbinding van de VLIELAND, 16 jan. Op het Noord zeestrand te VI'-'-ad ter hoogte van Kaap Bol is een ongeveer zes meter lange haai aangespoeld. Vermoedelijk heeft het dier een klap van een scheepsschroef gehad, omdat het ach terlichaam gebroken is. De kop en de buikvinnen hebben een lengte van een meter en de staartvin van 1.20 meter. nationale vergadering noodzakelijk, omdat een nieuwe vergadering nodig was voor de behandeling van het drin gende Algerijnse vraagstuk. „Wij moe ten een regering van nationale eenheid hebben, van alle gematigde partijen van rechts en links", zo zei hij. „Het minste wat wij nodig hebben is een twee-partij enpolitiek voor buitenland se kwesties en voor Algerije, zoals dat gebeurt in Engeland en de V.S.". Mendes-France antwoordde dat er te veel compromissen in de Franse po litiek zijn geweest. De politiek, zoals de radicale partij onder zijn leiding volgde (met inbegrip van de uitsto ting van Faure en andere radicale lei ders), noemde Mendes-France een zaak van „politieke oprechtheid". Op de algemene begraafplaats te Blaricum is maandag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de bekende Nederlandse beeldhou wer John Raedecker, die eind vo rige week ten huize van zijn zoon in Amsterdam overleed. Op de tocht van Amsterdam naar Blari cum passeerde de rouwstoet het nationaal monument op de Dam in Amsterdam, de laatste schepping van de heer Raedecker, waarbij even werd stilgehouden. De foto toont de lijkstoet Wj het nationaal monument. Op het trot toir voor het monument, ziet men de arbeiders, die de artist eerden door het stilleggen van het werk. CAIRO, 16 jan. Reuter. Premier luitenant-kolonel Nasser heeft vandaag de ontwerp-grondwet voor Egypte, zo als die door het kabinet is goedge keurd, bekend gemaakt. Op 23 juni zal een stemming over de grondwet wor. den gehouden. Nasser zei niets over de datum van de algemene verkiezingen. De kiezers zullen zich voor of tegen de grondwet uitspreken. Er komt een wetgevende vergade ring, de „Madjilis", wier leden voor vijf jaar zullen worden gekozen Er is slechts een vertegenwoordigend li chaam. De uitvoerende macht komt bij de president te berusten. Deze moet Egyp tenaar, ouder dan 35 jaar en niet ver want met het voormalige vorstenhuis zijn. Hij wordt voor zes jaar door het volk gekozen. In de ontwerp-grondwet wordt per soonlijke vrijheid, vrijheid tot geloofs uiting en de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht gewaarborgd. MILITAIRE DIENSTPLICHT Er staat voorts in dat het vervullen van militaire dienstplicht een vader landslievende plicht is. Het recht van elke Egyptenaar op werk en om te stemmen, buiten de door de wet gestel de regelen, wordt erkend. De premer maakte deze ontwerp- grondwet bekend op een massa-jeugd bij eenkomst, die door meer dan 300.000 personen werd bijgewoond. Premier Nasser zei tot hen, „Dit is uw dag. Nu'kunt u zich vrij gevoelen, de overgangsperiode is nu voorbij". Hij voegde hieraan toe: „Wij zullen van de Atlantische oceaan tot de Per zische golf, voor de vrijheid der Ara bieren strijden. Wij strijden allen ver enigd voor vrijheid tegen het imperia lisme". AMSTERDAM, 16 jan. In een zaak van rijwielen, radiotoestellen e.d. in de Eerste van Swindenstraat te Am sterdam is tegen vijf uur vanmiddag een met een pistool gewapende man binnengekomen, die de drie winkelbe dienden onder bedreiging gelastte zich naar de tuin te begeven. Toen de overvaller ontdekte, dat het pand te veel ingesloten lag en onmid dellijk alarm kon worden geslagen, wei-den de heren in een achter de win kel gelegen kantoortje gedreven. Nog steeds onder bedreiging moest het drie tal zich ontkleden. Nadat de onverlaat de deur had afgesloten en de telefoon draden had doorgesneden, griste hij uit de cassa een bedrag van naar schat ting vijfhonderd gulden en zag kans zich daarmee uit de voeten te maken. De drie bedienden, die uit het kamer tje waren ontvlucht, renden in him on dergoed de straat op, maar van de overvaller was geen spoor meer te ontdekken. Bij een naastgelegen ban ketbakker hebben zij de politie opge beld. De leeftijd van de man, die niet gemaskerd was, wordt geschat tussen de 20 en 30 jaar. Volgens het winkelpersoneel zou de overvaller iemand geweest kunnen zijn, die een poos geleden een artikel op termijnbetaling heeft willen kopen, doch aan wie, na verkregen slechte in formaties, dat toen is geweigerd. De winkelbedienden hebben de politie een duidelijk signalement kunnen ver strekken. DEN HAAG, 16 januari Dezer da gen zijn, zoals is gemeld, Z.K.H. de Prins der Nederlanden en enige dagen later de heer I. A. Aler, president-di recteur der K.L.M., naar de Verenigde Staten gereisd om daar onder meer bezoeken te brengen aan de vliegtuig fabrieken van Douglas en Lockheed, aan Texas en mogelijk aan Washing ton. Het doel van het bezoek van de heer Aler, die in de Verenigde Staten ver gezeld wordt door de directeur der K.L.M., mr. L. H. Slotemaker, is onder meer zich in Los Angelos aan de westkust van de V.S. en in Houston in Texas te oriënteren over mogelijke rechtstreekse verbindingen Los Ange- los-Montreal Amsterdam en Mexico City-Houston-Montreal-Amsterdam. Het is de bedoeling, dat Prins Bern- hard op enkele bijeenkomsten in Los Angelos en Houston aanwezig zal zijn. Zoals bekend streeft de K.L.M. er al jaren naar landingsrechten buiten New York In de Verenigde Staten te krij gen, onder andere aan de westkust. Tot dusverre bestaat nog geen luchtvaart verdrag tussen de V.S. en Nederland Vijf doden eiste gisteren het verkeer. Bij Vorden reed de 21-jarige boeren knecht uit Gorssel met zijn motorrij wiel op de onbewaakte overweg on der een dieseltrein. Hij was op slag dood. Te Sneek werd de 70-jarige heer J. Langeraap, toen hij voor zijn wo ning de straatweg overstak door een auto aangereden. Hij overleed korte tijd daarna in het ziekenhuis. Te Nij megen is het meisje A. Weys door een vrachtauto overreden. Ook zij overleed in het ziekenhuis. Te Epe is de 68-jari- ge Mevr. Kouw-Klaassen door een mi litaire vrachtauto aangereden en een uur nadien overleden. Zij wilde de weg naar haar woning oversteken, wachtte voor een bus maar zag van de andere kant de militaire wagen niet naderen. Te Beek slipte gister avond een ongeveer 18-jarige jonge man met zijn bromfiets. Hij sloeg met het hoofd tegen een stoeprand en over leed kort nadien. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. DEN HAAG, 16 jan. Enige tijd ge leden heeft Ds. Van Beek te Uitgeest een schrijven tot de Kroon gericht waarin hij verzocht een aantal beslui ten van B. en W. van Uitgeest te ver nietigen, aangezien de bij deze beslui ten geregelde woningtoewijzing volko men in strijd zou zijn met de recht vaardigheid en dus ook met het begrip .doelmatige verdeling van de woonge legenheid"Het Tweede Kamerlid Bommer heeft hierover schriftelijke vragen gesteld en de minister van Maatschappelijk Werk heeft nu geant woord, dat hij G.S. van Noord-Holland heeft verzocht een onderzoek in te stellen en dat op zijn verzoek B. en W. van Uitgeest hebben besloten in af wachting van de beslissing op het adres, de betreffende woningen niet te laten betrekken.- en alle K.L.M.-vluchten moeten thanf op vergunning van de V.S. worden gemaakt. Het is de bedoeling te komen tot een luchtvaartverdrag, waarvoor de be* sprekingen op regeringsniveau te Was hington tussen beide landen, naaf wordt geljoopt binnen de volgendè maanden, zullen kunnen beginnen. LOS ANGELOS (A.N.P.) De heer Aler heeft vanochtend in Los Angelos op een persconferentie mededelingeu gedaan over het nut van rechtstreekse luchtverbindingen tussen Los Angelos en Amsterdam voor deze steden, voor industrie, handel en toerisme, voor de staat Californië en Nederland en voor, uiteraard, de K.L.M. NEDERLAND DE EERSTE. Na de persconferentie sprak de heer Aler op een lunch van de Kamer van Koophandel voor Los Angelos, waar ook de Prins aanzat. De heer Aler heeft o.m. betoogd dat goede en rechtstreekse luchtverbindin gen met de rest van de wereld voor Los Angelos onmisbaar zijn en er voorts aan herinnerd, dat de Nederlan ders na de tweede wereldoorlog da eersten zijn geweest die, reeds in mei 1946, de transatlantische vliegdienst op New York hebben geopend. Mede hier door hebben vele grote Amerikaanse firma's besloten hun Europese hoofd kantoren in Nederland te vestigen. 's-GRAVENHAGE, 10 jan. Prinses Beatrix heeft het voornemen om, ify verband met het naderend eindexamen haar achttiende verjaardag te vieren op een wijze, die weinig afwijkt van hetgeen de laatste jaren gebruikelijk was. De Prinses zal op 31 januari a.s. ge woon naar school gaan. In de namid dag zal zü enkele deputaties ontvangen terwijl 's avonds de verjaardag viering in de familiekring zal plaats vinden. Op 4 februari a.s. sal de Prinses aan zitten aan een diner, dat te harer era door H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in het ko ninklijk paleis te Amsterdam aan da leden der regering en andere hoge autoriteiten wordt aangeboden Prinses Beatrix zal op 7 februari a.s. te 15.30 uur een buitengewone vergade ring van de Raad van Staten bijwonen in welke college zij krachtens da y ondwet na het vervullen van haar 18e jaar van rechtswege zitting heeft. H. M. de Koningin zal deze vergade ring voorzitten. Ook Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die eveneens zitting heeft in de Raad van State, zal deza plechtigheid bijwonen. Op 7 februari zal Prinses Beatrix zich met de Koningin en de Prins van het paleis Lange Voorhout per gesloten auto rechtstreeks naar het gebouw'van de Raad van State begeven. Na afloop van deze plechtigheid zullen de Konin gin, de Prins en de Prinses per aut# naar het paleis Lange Voorhout terug keren, alwaar aan de Prinses enkeld geschenken zullen worden aangeboden. DE BILT, 17 jan. Weersverwach ting geldig tot hedenavond: Half- tot zwaarbewolkt met enkele verspreide buien. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige, en langs de kust tijdelijk harde wind uit westeujke rich tingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1