pfrisdesteZ Hiaten in onze sociale verzekering moeten gesloten worden JEUK Alle Schotten hebben Franse nationaliteit DDD c. UIT DE KERKEN de goud-gele VIRGINIA! C.N.V. confereert Voorzieningen voorinvaliden, weduwen en wezen zijn dringend nodig f° Beeldhouwer John Raedeker overleden Japans verzet tegen afoomproeven Militair pact Syrië-Libanon Tenminste dat zeggen ze Drie promoties aan Vrije Universiteit V rookt de lekkerste cigaret van Douwe Egberts ZILVER-SHAG Hij, uj-al mede-aeAantiaaoAdeiijiL /UU een éénimq, Stakingsleiding betaalt vissers Uel uaoa^d jOecumeniücPb' Kamt U aan (kulen i£y,node aan de maaltijd Britse douane legt beslag op rupsbanden Maandag 16 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Ingezonden Mededeling (Adv.) (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 13 januari. Als straks de Wet op de Oudedagsvoorziening is ingevoerd, zal het Nederlandse systeem van sociale verzekeringen nog twee hiaten vertonen. De voorzieningen voor invaliditeit door ziekte en die voor 'weduwen en wezen zijn n.l. nog steeds gebaseerd op de niet aan het huidige loonpeil aangepaste Invaliditeitswet. Op deze terreinen bestaat dringend be hoefte aan nieuwe regelingen. In de Soc. Economische Raad heeft deze zaak dan ook al in studie. Ook het Chr. Nationaal Vakverbond heeft vandaag te Utrecht een studieconferentie aan deze zaak gewijd, waarbij de heer C. J. van Mastrigt als inleider optrad. get Om Inv Hier werd in referaat, discussie en ionclusies opgemerkt, dat in de toe- omst behoefte bestaat aan een wette- ijke verzekering tegen arbeidsonge schiktheid, ongeacht de oorzaak en de duur van deze ongeschiktheid. Voor Ziekte en invaliditeit tengevolge van een ongeval in dienstverband en voor onvrijwillige werkloosheid bestaan al edelijke regelingen. Op korte termijn s echter een regeling nodig voor de in validiteit ten gevolge van ziekte. Deze invaliden krijgen nu pen minimale uit kering. Inleider wilde deze nieuwe invalidi teitsverzekering voorshands beperken tot de loontrekkenden. De mate van invaliditeit zou vastgesteld moeten worden in een percentage van de nor male validiteit. Op grond van dit per- gntage zouden de invaliden dan eeh- r ondergebracht behoren te worden een beperkt aantal uitkeringsklas- en. Alle aandacht moet ook worden esteed aan de mogelijkheden tot we- eropneming in het arbeidsproces, die eboden worden door revalidatie en imscholing. Spr. wilde voor de groep .validen met aangeboren lichamelijke Of geestelijke gebreken (debielen, do Ven e.d.) een afzonderlijke wettelijke tegeling in het kader van de maat schappelijke zorg. De uitkeringen volgens de nieuwe regelingen zouden de loonstijgingen en -dalingen moeten volgen, zoals dat ook eregeld is in het wetsontwerp Ouder- omsverzekering. Spr. en met hem al e aanwezigen zagen de bedrijfsver enigingen als da aangewezen organen Voor de uitvoering van een nieuwe in validiteitswet. Vaststelling van de pre- miehoogte per bedrijfstak werd ook al gemeen bepleit, mede om een nieuwe Vereveningsheffing te voorkomen. WEDUWEN EN WEZEN Ook een nieuwe weduwen- en we zenverzekering zoü een onderdeel moe ten uitmaken van een eventuele toe komstige Wet ter verzekering van de geldelijke gevolgen van arbeidsonge ichiktheid. Koppeling aan de oudedags voorziening werd, door inleider afge wezen: Dat. zou.immers tevens beteke hen, dat men op dit terrein voor. een algemene volksverzekering koos met als consequentie voor de arbeiderswe duwe de totstandkoming van een bo demvoorziening met een te lage uit kering. Spr. verwierp dan ook met klem de noodregeling, zoals deze in een rapport Van de K.V.P. werd aanbevolen. Voor Ven noodregeling is slechté plaats, als jfnen het in grote lijnen eens is over de inhoud van de definitieve regeling, Éen noodregeling op dit tijdstip zou lage uitkeringen bieden en te zeer vooruitgrijpen op een definitieve rege ling. Inleider stelde allereerst vast, dat aan een weduwe van een werknemer de kinderbijslag normaal doorbetaald behoorde te worden. Een nieuwe wet voor de weduwen- en wezenverzeke ring zou uitkeringen moeten garande ren aan weduwen onder de 40 jaar, aan jongere weduwen met kinderen en aan jongere weduwen, die invalide zijn. Weduwen beneden de ^0 jaar zon der kinderen zouden slechts recht kun nen krijgen op een overgangsuitkering. Na enige tijd kunnen deze vrouwen immers, evenals andere alleenstaande, vrouwen zelf in hun onderhoud voor zien. Ook deze wet zou inleider voorlopig willen beperken tot de kring der loon trekkenden. Evenals bij de huidige In validiteitswet zouden werknemers, die zelfstandigen worden, echter de gele genheid moeten hebben om vrijwillig verzekerde te bijven onder de nieuwe regelingen voor invaliditeit en voor weduwen en wezenverzekering. Met nadruk verklaarde de heer Van Mastrigt', dat deze sociale verzekerings wetten dienen te eindigen, zodra de verzekerde 65 jaar wordt en onder de nieuwe ouderdomsvoorziening valt. Dit om misbruik en dubbele uitkeringen te voorkomen. Spr. sprak de wens uit, dat de S.E.R. nog dit jaar zijn rapporten over de beide besproken verzekeringen zou uitbrengen, zodat spoedig wetsontwer pen kunnen volgen. AMSTERDAM, 13 januari Gister avond is op 70-jarige leeftijd overle den de beeldhouwer John Raedeker, ontwerper van het nationaal monu ment op de Dam. Al geruime tijd leed de kunstenaar aan een ziekte, die zijn gestel ernstig ondermijnde. Tot zijn meest bekende werken be horen. o.a. het Toorop-monument te Den Haag, het Verhey-monument te Rotterdam en het oorlogsmonument te Waalwijk. TOKIO, 13 jan. (AFP). Het Ame rikaanse besluit, dit jaar de atoom- roeven op Eniwetok voort te zetten eeft vanmorgen een levendig dispuu in de boezem van het Japanse kabinet ontlokt. Na afloop van een ministerraad is verklaard, dat Japan de Verenigde Staten zal verzoeken, alle nodige maatregelen te treffen om herhaling te voorkomen van incidenten waar mee de ontploffing van 1954 gepaard ging en die de dood tengevolge had den van de radio-telegrafist van de Vissersboot „Foejoerioe", besmetting van de overige 22 leden van de be manning en het verlies van grote hoe- velheden vis. De Japanse minister van buiten landse zaken voegde er aan toe, dat Japan „uiteraard" vergoeding zou eisen voor alle schade, die Japan zou •kunnen lijden door ontploffingen. Hij legde er evenwel de nadruk óp, dat de internationale situatie het thans onmogelijk maakte, staking te eisen van atoomproeven, die niet konden worden beschouwd als een schending van het internationale recht. DAMASCUS, 13 jan. Syrië en Li banon zijn vandaag in Damascus over eengekomen een militair verdrag aan te gaan. Aan de bespreking is deelge nomen door de premiers en de minis ters van defensie, de minister van bui tenlandse zaken van Libanon en hoge officieren uit beide landen. Het akkoord zal volgende week dins dag worden geparafeerd. De onderhan delingen over een militair verdrag zijn verscheidene maanden geleden al be gonnen. Ingezonden Mededeling (Adv.) NietKraDDen. De heldervloei- bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. Geen paspoort nodig? (Van onze Parijse correspondent) - i „Uw paspoort alstublieft", vroeg de Franse douane-ambtenaar in 1947 aan een groep Schotse toeristen. „Wij hebben geen paspoort nodig", was het antwoord van de reisleider, „wij zijn burgers van de Franse Republiek en genieten precies dezelfde reehen als U". Hoewel de reisleider zich in zijn beste schoolfrans nauwelijks verstaanbaar kon maken, had hij toch schoon gelijk, maar niettemin eisten de Franse grensautoriteiten paspoorten. Sedertdien is het mode geworden, dat Schotteil, die naar Frankrijk reizen in eerste instantie hun paspoort niet willen vertonen, want ze bezitten inderdaad de Franse nationaliteit. En de nieuwe volksvertegenwoordiging zal een oude, vergeelde wet moeten af stemmen èf de Schotten voortaan zonder papieren binnen moeten laten, want deze kwestie ,als grapje begonnen, loopt thans door diplomatieke kanalen naar haar beslissing. De Franse regeringsmachine wil wel 1558 ook alle Franse burgers de Schot eens lets over het hoofd zien. Zo ont- se nationaliteit. In 1906 hield de Britse dekte men In 1951, dat er In Parijs nog steeds een gezellig bureautje bestond, Waarop ambtenaren- zaten met lange baarden eh! zonder- werk. Ze waren be noemd In "1916 als coördinatie-commis sie tussen de Franse en de Britse strijd krachten in 1919 had men vergeten hun bureau op te heffen en de heren te ontslaan. Enige van hen waren tijdens de tweede wereldoorlog overleden, maar anderen genoten salaris tot 1951 en de Staat moest hen daarna ook nog een volledig pensdqen toekennen, daar ze met nietsdoen hun dienstjaren hadden volgemaakt. De wet betreffende de Franse na tionaliteit van de Schotten dateert uit de 13e eeuw. In die tijd bekrach tigde het koninkrijk Schotland zijn al liantie met Frankrijk tegen de erf vijand. Engeland en kende aan de adel en de geestelijkheid een dubbele nationaliteit toe. Toen einde 1513 de Schotse legers naar het Zuiden trok ken om de bondgenoot op het conti nent te helpen, deed Lodewijk XII, koning van Frankrijk, er nog een schepje op en stond hij alle Inwoners van Schotland de Franse nationaliteit toe. Deze bepaling bleef ook bestaan, nadat Schotland en Engeland het Verenigd Koninkrijk hadden gesticht. Schotland verleende op 29 november GOES, 14 jan. In navolging van een in 1953 te Wuppertal (D.) gehou den internationaal congres van auto- rijschool-ondernemers waarbij ook Nederland was afgevaardigd heeft de Vakafdeling Auto- en Motorrijscho len van de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer het initiatief genomen tot een derge lijk congres in Nederland. Dit congres, waartoe veertien Euro pese landen zijn uitgenodigd, zal plaats vinden te Amsterdam op 26, 27 en 28 april a.s. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP AMSTERDAM, 12 jan. Vrijdag 20 januari zal de Zuidafrikaanse pre dikant, Ds. P. J. N. Smal, die zijn pre dikambt in de Unie tijdelijk heeft on derbroken voor zijn doctorale studie in ons land en die in deze periode enige tijd hulpprediker is geweest bij de Gereformeerde kerk van Amster dam-Noord, promoveren tot doctor in de godgeleerdheid aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, op een proef schrift getiteld „Die universalisme in die psalms". Promotor is Prof. Dr. N. H. Ridderbos. Na zijn promotie zal Ds. Smal terugkeren naar de Unie van Zuid-Afrika, waar hij zich beroepbaar zal stellen. Op diezelfde dag promoveert Ds. J. T. Bakker, Gereformeerd predikant te Laren (N.-H.) tot doctor in de god geleerdheid aan de Vrije Universiteit op een academisch proefschrift geti teld „Coram deo". Promotor is Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Op 27 januari a.s. promoveert de heer H. Huisman, leraar aan het Bar- laeus-gymnasium te Amsterdam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Augusti- nus' briefwisseling met Nectarius". Promotor is Prof. Dr. A. Sizoo. regering .echter g^pte schoonmaak. Meer dan honderd verschimmelde wetó ten wierp men overboord, waaronder de tekst betreffende de Schotse natlo- naiiteit 7 der Fransen. Frankrijk,dat minder belangstelling koestert voor eeg schoonmaak, heeft de wet van Lodewijk XII nimmer nietig verklaard. De Franse ambtenaren hebben voor lopig een noodoplossing gevonden, want de teksten geven duidelijk aan, dat de Schotse burger pas Fransman wordt als hy voet op Franse bodem zet. Zo lang hij vaart over het Kanaal ls hij een volbloed Schot en om bij aankomst in Frankryk aan te tonen, dat hjj Schot is, moet hij dus zijn paspoort laten zien! Door twee recente voorvallen ls de kwestie van de dubbele nationaliteit opnieuw actueel geworden. Enige dagen voor de verkiezingen kwam er een troep Schotten, woonachtig in Parijs, bij de mairies met 't verzoek ingeschreven te worden op de kiezerslijst. Ze konden hierop rechten doen gelden, aldus hun pleiter, omdat de wet van 1513 uitdruk kelijk vaststelde, dat de Schotten op Franse bodem dezelfde rechten hebben als de Fransen. Zich eveneens baserend op deze ver geelde wet, zijn drie Schotten te Parijs zonder een verblijfsvergunning te be zitten en zonder „carte de commer- gant" aan te vragen een bedrijf begon nen in het hartje van de Lichtstad. C De bomaanslag op de basiliek Sacré Coeur te Parijs, die door tijdige ont dekking geen schade heeft aangericht, deed het Doopsgezind Weekblad de volgende zinnen uit de pen vloeien. De verontwaardiging over de hele wereld was groot, velen verklaar den zich bereid de vandaal op staande voet te lynchen, vermoede lijk betekende zijn arjjastatie de redding van zijn leven. De dader legde een volledige be kentenis af, ja bleek zelf de politie te hebben gewaarschuwd. Als reden voor zijn misdadige handeling gaf hij op: vijf jaar lang tevergeefs ge tracht te hebben de paus over te halen alle atoomgeleerden in de ban te doen. Een dwaas? Stellig! Vernietiging om de grote vernietiging te voor komen; een huiveringwekkende ge dachte! Maar in al zijn dwaasheid een mens, die begreep medeverant woordelijk te zijn. Die niet langer mede-schuldig kon staan aan het voorbereiden van de grootste mis daad aller tijden en dat betuigen moest en in zijn onmacht greep naar een dom en misdadig middel. De bom is niet ontploft. En heel de beschaafde wereld was er dank baar voor. De Parijse banketbakker behoeft, wanneer hij de gevangenis verlaat niet meer te vrezen voor zijn leven; hij is opnieuw een on bekende geworden. En zo is het goed. Het doel heiligt de middelen niet. Maar een ogenblik zag ik de -wereld, zoals die zou kunnen zijn, wanneer wij christenen óók onze me de-verantwoordelijkheid besef- fèn. Uit het Zendingsblad van de Gere formeerde Kerken nemen wij de onderstaande passage over, ontleend aan het rapport van een zendingsar beider: Onlangs woonden een Javaanse predikant en ik een feest in de IJMUIDEN, 13 januari Zaterdag zal uit de kassen van de stakingslei- ding ten behoeve van de in staking zijnde treilervissers een uitkering wor den gedaan van 42,per visser, d.w.z. ƒ7.per dag per man (aange vuld met 2,voor ieder kind onder de zestien jaar). De stakingsleiding kan deze uitkering doen, aldus deelt hij ons mede, in Egmond, Katwijk, IJmuiden en Scheveningen. buurt van Bendoengan bij ter gele genheid van het feit, dat een chris ten daar een nieuw huis had ge bouwd en het nu officieel betrok. De hele dessa was in beroering ge raakt, doordat de bewoner niet de gebruikelijke slamatan en offer maaltijd gehouden had om de af goden gunstig te stemmen. Daarom had men hem niet willen helpen bij het opzetten van het huis. Het huis is toch gebouwd, aange zien christenen uit Bendoengan kwamen helpen. Op het feest toon de de Javaanse missionaire predi kant aan, dat we de goden wel kon den afschepen met uiterlijke gaven, maar dat God ons hart en ons hele leven vraagt. .Het is niet gemakke lijk als christen-éénling te midden van mensen te wonen die God niet kennen. Dat blijkt overal ter we reld strijd en geloofsvertrouwen te vragen. In Rotterdam heeft men onlangs een „oecumenische avondmaalsviering" ge houden, waaraan werd deelgenomen door leden van diverse kerken.. Naar aanleiding van deze gebeurtenis schrijft Mr. W. F. Lichtenauer .in het Evang. Luthers Weekblad: Houdt eens 1000 mensen op straat staande en verzoek hun te vertellen wat „oecumenisch" is en wat het verschil is met „economisch". Ik ben overtuigd, dat door de bapd geen 10 hunner een enigszins be vredigend antwoord zouden geven. Vraagt men hetzelde aan 100 kerkgangers dan komt men mis schien wel tot 10 onder deze uitver korenen. Voor kerkeraadsleden durf ik geen schatting te maken. Dat wa re te pijnlijk. Het Nieuwe Testament is geschre ven in 't „Grieks van de straat" uit die tijd. Vroegere deftige Grieksdes kundigen schaamden zich wat voor dit eenvoudige taaltje, maar pover naast de grote literatuur, welke zy bestudeerden. Nu weten wij, dat de ze vorm en woordkeus juist die wa ren welke de man in de straat toen kon begrijpen. Waarom kiezen wij zulke uitingsvormen niet in onze dagen voor onze mensen? Als wij onze activiteit op kerke lijk gebied aan onze medemensen in dit land vertellen in het Sanskriet, een Congolese negertaal of die van de Sioux, dan zouden alle theologen alarm slaan, omdat zij die talen niet kennen. Nu wij het doen in bas taard-Grieks ,dat vrijwel zij alleen 13) „Ja, maar als wij daar aan komen, zijn er misschien weer andere karwei tjes en dan gaat 't onze neus voorbij Hier is een taveerne". „Ja, er zijn taveernes genoeg onder weg, maar je weet, wat mylord Jef freys gezegd heeft". „Wat zou dat nu om vijf minuten! Bovendien, wij koesteren geen wrok tegen deze jonge spring in 't veld! Hij heeft ons geen leed gedaan, dan alleen ons aan de koude bloot te stellen. Laat hem toch zo lang mogelijk van de frisse lucht genieten. Hij zal er van nacht nog wel 's behoefte aan heb ben." „Ik betaal jullie drinkgeld", riep Trelawney. „Kom, laat ons hier Stil houden!" Een der bewakers zou wel gaarne toegestemd hebben, maar een ander, die blijkbaar de aanvoerder was, sloeg het dadelijk af. Werk eerst en drink dan", zei hij. „Bovendien is het gepeupel niet in een goede stemming". Dit zei hij, omdat meer dan eens iemand tegen hem aangelopen was en hem: „Jeffreys huurling" genoemd had! Langzaam naderden zij Temple bar en daar de mist al dikker werd, werd' het steeds bezwaarlijker om te zien, wat er op de weg lag. Maar Trelaw ney, ofschoon hij niet veel van een Londense mist afwist, had scherpe ogen. Opgegroeid op het land en ge woon rond te dolen door de velden en bossen in donkere avonden, had hij geleerd de voorwerpen in de duis ternis te onderscheiden. Ook had hij, toen hij naar de Koning geleid werd, opgemerkt dat er door de werklieden een diepe geul in de straat was gedol ven en dat zij dicht bij deze plek ge komen waren. Naarmate de mist dich ter werd, nam 't aantal nieuwsgier! gen af en toen zij het oude Globe Theater voorbij gingen waren er nog maar zeer weinigen, die hen verge zelden. Eén evenwel bleef vlak bij; was een nog jong meisje, niet gekleed als een uit de werkende stand en toch ook niet als een voorname jonge da me. Verscheidene malen was zij vlak bij hem geweest en had tekens gege ven, die hij evenwel niet begreep. Ook had hij opgemerkt, hoe zij het grauw opstookte om de officieren, die hem bewaakten, te bespotten. Hij gevoel de, dat als hij zijn vrijheid weer kon verwerven zij zijn vriendin zou zijn. Zonder de aandacht te trekken van hen, die hem vasthielden, zag hij scherp uit naar de in de straat ge graven goot. Hij merkte tevens op, hoe het meisje hem gadesloeg en hem scheen te begrijpen. „Gelukkig", zei een van de wach ters, toen de straat eenzaam werd, ,zo is 't beter. Liever mist dan het grauw". „Ja, maar ik kan nauwelijks zien, waar ik loop". „Wat zou dat? We kunnen de hui zen aan weerszijden nog zien". „Ja, maar er zijn hier vele gaten en vuilnishopen in de straat". „En jij bent zo blind als een mol", riep 't meisje-uit. „Ga heen, of ik sluit je op met deze jonge spring in 't veld." „Zo, wou je dat doen? Maar dat zou te veel moeite zijn; zoveel dat je blij zou wezen, dat je van me afwaart, Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem III voordat we er nog waren. Wel, als ik de gevangene was, zou ik vrij zijn, voordat Westminster twaalf kon slaan". „Zo? en hoe zou je dat aanleggen, mjjn langtongige meid?" „Ik zou je meenemen naar de gaten aan de andere kant van de straat, in- plaats van deze kant te blijven". „Welke gaten?" „Wel, de gaten, die op 't eind van Chaucery Lane gevonden worden en dan wel dan zou ik je zo'n duw geven!" Zü had het juiste ogenblik gekozen, want nu waren zij bij de geul ge komen, die Trelawney gezien had. Wat hij van plan geweest was zelf te doen, was door haar gedaan, twee van zijn bewakers lagen in de geul te spartelen en hadden hem losgelaten toen zij vielen. In de verwarring de andere bewakers ontwijkend, snelde Trelaw ney weg, begeleid door zijn onbeken de bevrijdster. „Kom!" fluisterde zij. Hij volgde haar zo snel mogelijk, maar kon niet zo snel vooruit komen als hij wel wilde. Zijn handen waren stevig op zijn rug vastgebonden met leren rie men en dit verminderde zijn vaart. „Mijn handen!" zeide hij. „Hebt gij een mes?" Hy zag 't staal schitteren in de duis ternis en een ogenblik later was hij vrij. Hij hoorde voetstappen vlak achter zich en het geschreeuw van toornige bewakers. „Zullen wij ons hier verbergen?" fluisterde hij. „De mist is zo dik, dat zij ons niet kunnen zien". (Wordt vervolgd.) verstaan, bemerken zij niet, dat het effect tegenover hun potentiële, uit de schaapskooi weggehaalde, kudde niet anders is. Om ook eens onbegrijpelijk te zijn: zij maken zodoende hun „ol- koumenie" zo ruim en volkrijk als het eiland van Robinson Crusoë. Een „oecumenisch avondmaal" ls voor de naar het Woord hunkerende massa even indrukwekkend als b.v. hexahydroxydrobenzol. Wie zijn medemensen aanspreekt in een hun vreemde taal, is naar het effect stom. Ik meen, dat de apostelen dit beter begrepen. Ds.. J. Louw vertelt in „De Christen" orgaan van de Unie van Baptisten, de volgende anecdote: De dominee van buiten, die in de dienst was voorgegaan, had haast en drong dus met de kerkgangers naar de deur. Een bijziende diaken sprak hem vriendelijk aan: „Blij dat u ook in de dienst was. Komt u van buiten?" „Nee". „O, als u hier in de buurt is komen wonen, zal het ons een genoegen doen u vaker te zien. Kom en hoor a.s. zondag onze eigen dommee eens en ik beloof u dat u een echte preek zult horen". Verstandige mannen voelen zo iets niet als een druk op de tenen, maar als een spoorslag in de zijde. Een professor placht te zeggen, al hij eerlijkheidshalve een student hiet voor de preek kon bedanken: ,Dank u voor uw tekst". De gereformeerde predikant op Cu rasao Ds. A. W. Wymenga, die vroeger in Leeuwarden heeft gestaan, gaf in zijn kerkblad „De Gids" een samen vatting van hetgeen de generale sy node der Gereformeerde Kerken ia Leeuwarden besloten had en noteert dan voor de laatste synodedag: Gemeenschappelijke maaltijd in „De Kroon", aan welk eethuis voor mij zo vele prettige herinneringen zijn verbonden. Aangeboden door de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. Hoffelijk gebaar jegens hen „die vreemdeling op de aarde zijn". Aan elk synodelid werd een blikje aan geboden met een speciaal Friese versnapering. Aardig! Maar toch tam vergele ken met wat de nationale synode van Dordrecht 1618-1619 presteerde, op culinair gebied. Haar leden richt ten na de slotzitting een diner aan, dat zestienhonderd goudguldens ge kost heeft. Niet aan hen, maar aan hun mandatarissen, d.w.z. de ker ken. Bij die jongens vergeleken, zijn wij maar minimumlijders. Toén at je hoogstpersoonlijk een garise ge- truffeerde kalkoen op, nu ben je blij met een blikje plus Friese ver snaperingen voor de kinderen' thuis. We gaan er niet op vooruit. Stel u voor, dat onze synode zich eens had laten uitmalen, zo ais schutters en regenten zulks in de gouden eeuw deden, wat een ander soort schilderij zou je dan te zien krijgen, dan de doeken van Jan Steen, Frans Hals en Van der Helst, die onze va derlandse musea tooien. Netter, ongetwijfeld veel netter zelfs. Maar dat schilderij zou niet als die der oude meesters als een war me levensgolf tegen je opbeuken. LONDEN, 16 jan. (Reuter) De dóu^e van Cardiff (Zuid-Wales) heeft beslag gelegd op honderden tonnen rupsbanden voor tanks, die met het Nederlandse schip „Maartje" verscheept zouden wor den. De rupsbanden waren door een Lon- dens bevrachtingskantoor namens een „onbekende zakenman" verzonden. Zift kwamen uit Herefordshire en werden voor Kerstmis in Cardiff door de douane in beslag genomen, in afwachting van 'n onderzoek. Een douanefunctionaris verklaarde vrijdag, dat de eigenaar binnen een maand zijn goederen moet opeisen, om dat zij anders verbeurd verklaard wor den. Als de eigenaar zich meldt, zal de douane de justitie verzoeken de inbe slagneming wettig te vprklaren. De rups banden waren in 35 spoorwegwagons naar Cardiff vervoerd,

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5