Sportverenigingen hebben voor het jeugd werk overheidssteun hard nodig IE FUT 100 JÜLTIPU" en belevenissen IN DE NATUUR ©e Radio ê&eticft U Waarom „bevriest" men de gemeente-financiën 7 PUZZLE Enkele gemeenten zijn het roerend eens H Jeugdleden vragen de verenigingen grote financiële offers Mislukte opstand van Hongaarse schrijvers LIKDOORNS WONDEROLIE Persvrijheid op hellend vlak Rijk annexeerde geschenkgelden voor kleuterscholen £.*™Y.ïk;iT;nr Een kwart eeuw pedologisch instituut V. A Adenauervraagtsnellere opbouw strijdkrachten Botsing tussen politie en werklozen in Italië VANDAAG EENS Maandag 16 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Jeugdvormingsverenigingen krijgen subsidie, maar o ok GOES. Indien het niet de juiste weg is en om verschillende redenen ook voor de gemeente lijke overheid niet mogelijk is om de amateur-sportverenigingen te steunen door het opheffen van de vermakelijkheidsbelasting, dringt rich de vraag op, hoe de nood zakelijke steunverlening dan wel zal moeten geschieden. Men zou vooraf nog de vraag kunnen stellen, of de amateur- sportverenigingen al dan niet voor directe subsidiëring in aanmer king komen. In feite is echter over deze vraag reeds een duide lijke en positieve uitspraak ge daan door de rijksoverheid, toen zij hiervoor een bepaald bedrag op de begroting plaatste. Ook de lagere overheid heeft •dit in feite reeds erkend, want zij doet reeds heel wat voor de sport. De huur, welke de verenigingen moeten betalen voor het gebruik van zalen en veld vormt meestal slechts een fractie van de werke lijke kosten. Maar juist de belangstelling van de lagere overheid voor de sport heeft aanzienlijk bij gedra gen tot de enorme vlucht, welke zij heeft genomen. Tienduizenden den jongens en meisjes zijn tot de sport gekomen en dat hoewel Er zijn echter grenzen aan de bijdragen, welke men van de sport beoefenaar mag verlangen. En een ieder, die geen vreemde is in de sport wereld, weet, dat zelfs als deze grens is bereikt, het financiële probleem van de sportclub nog lang niet is opgelost. Met name de jeugdleden kosten een sportvereniging, welke serieus aan jeugdwerk doet, handen vol geld. Een sportvereniging, welke tot het be sef is gekomen, dat zij haar jeugdleden nog iets meer moet leren en bie den dan sport alleen en dat zij een belangrijke, zo niet essentiële bij drage kan leveren tot de opvoeding, zal vele activiteiten moeten ontplooi en, welke vaak grote financiële offers vragen. Financiële nood bij de sportverenigingen Reeds lang geleden is men er in vele gemeenten toe overgegaan, het werk van de onderscheidene jeugd vormingsverenigingen te subsidiëren. Het jeugdwerk in de sportverenigin gen blijft hiervan echter verstoken, behoudens in enkele gemeenten. En toch is de financiële nood van de sportverenigingen groter dan die van de jeugdvormingsverenigingen. Immers, voor de laatste zijn de zelf werkzaamheid en het zelfleiding ge ven essentieel. Bovendien kost een belangrijk deel van haar werkterrein de vrije natuur geen geld. Deskundigen Bij de sportverenigingen daaren tegen is de technische leiding in handen van deskundigen, die betaald moeten worden, terwijl voor haar werkterrein, het sportveld en de sportzaal, wel vergoeding betaald moet worden. Enkele gemeenten in ons land heb ben begrepen, dat bij de sportvereni gingen minstens gelijke behoefte be staat aan subsidiëring van haar jeugd werk en zijn tot directe subsidie over gegaan. Bij enkele andere gemeenten zijn plannen daartoe in voorbereiding of in discussie. De grootte van de subsidie en de wijze van verstrekking vertonen verschillen, maar de argu mentering is vrijwel overal eender. Opvangcentra Men is er in deze gemeenten van overtuigd, dat de sport een belang rijke bijdrage tot de algemene vor ming van de jonge mens kan geven en dat bovendien de jeugdsport een grotere omvang heeft dan de andere jeugdactiviteiten, waardoor de sport verenigingen de kwantitatief belang- WENEN, 14 jan. Reuter. Matyas Rakosi, de leider van de Hongaarse communistische partij, heeft in minder dan een maand tijds een „opstand" van schrijvers tegen het ideologische „dwangbuis" waarin de Hongaarse let terkunde gewrongen wordt, onder drukt. Aldus hebben waarnemers in Wenen verklaard. Meer dan honderd communistische schrijvers, o.w. leden van de commu nistische elite, hebben in november deelgenomen aan een protestbeweging tegen partijvoorschriften ten aanzien van hun werk. Zij werden daarbij ge steund door musici, acteurs en andere kunstenaars. Zij schreven verhalen, waarin kritiek werd geleverd op de minister van volkscultuur en op Rakosi zelf en zij organiseerden een petitie waarin geprotesteerd werd tegen bepaalde maatregelen inzake politiek en cultureel beleid, die door het partijbestuur waren aangenomen. Rakosi reageerde snel, aldus de waarnemers. Hij deelde de federatie van communistische schrijvers per soonlijk mede, dat de betogers niet de juiste socialistische lijn volgen. Het partijbestuur nam daarmee een reso lutie aan, waarin gezegd werd dat de opstandige schrijvers leugens ver spreidden over de toestand in Honga rije. De betogers ontkennen de nood zaak en het recht van de partij om de letterkunde te leiden, aldus deze re solutie. De actie verliep, toen leden van de federatie van schrijvers een resolutie aannamen, waarin zij zelf-kritiek le verden en gehoorzaamheid aan de pariijvoorschriften beloofden. Voorts werd bekend gemaakt, dat een on derzoek naar de opstand zou worden ingesteld. De waarnemers in Wenen geloven, dat de rebellen niet zwaar gestraft zullen worden, gezien de om vang van de actie en het feit, dat bijna alle rebellen geziene partijleden wa ren. rijkste opvangcentra voor de jeugd vormen. Reeds subsidiabel De sport, beschouwd als een nuttige en gepaste vrije tijdsbesteding, actief voor duizenden, passief voor honderd duizenden, is op zich zelf reeds sub sidiabel. indien men echter tot de erkenning komt, dat de sport nog iets meer kan zijn dan alleen maar een vrije tijdsbesteding, dat zij een machtig medium is bij de opvoeding en daarbij in ogenschouw neemt, welk een overweldigende aantrek kingskracht de sport, juist op de jeugd heeft, zal men er van over tuigd zijn, dat de sportverenigingen voor hun jeugdwerk de steun van de overheid niet kunnen ontberen. Daar bij zal als eerste eis moeten worden gesteld, dat de sportvereniging zich van haar taak bewust is en zelf al het mogelijke heeft gedaan om haar financiën te verbeteren. Van „leu nen" tegen de overheid zal geen sprake mogen zijn. op zich zelf verheugend heeft vele problemen veroorzaakt. De overheid mag van de sport verenigingen verlangen, dat zij trachten op eigen benen te staan. De contributies zullen, voor zo ver zulks nog niet geschied is, tot een redelijk en verantwoord peil moeten worden opgetrokken en van de sportbeoefenaar mag ver. wacht worden, dat hij iets voor zijn sport over heeft. Alle genoe. gens kosten geld en waarom zou een genoegen, dat bovendien zon goede invloed heeft op de licha melijke en geestelijke gezondheid, daarop een uitzondering moeten maken. Ingezonden Mededeling (adv.) VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 10 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en net pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoommiddel van 11.35 bespaart tl veel ellende. (56) DEN HAAG, 16 jan. Slechts vier op de veertig niet-totalitaire regeringen leggen de persvrijheid in geen enkel op zicht beperkingen op, aldus de conclusie van een onderzoek, dat door het Inter nationaal Persinstituut is ingesteld. Het verslag over dit onderzoek is in druk verschenen onder de titel: Government pressures on the press. Hierin is een ver zameling van gevallen bijeengebracht waaruit methoden blijken van beknot ting der persvrijheid door bepaalde re geringen. In enkele, slechts in naam democrati sche landen, aldus het rapport, worden journalisten op willekeurige wijze aan gehouden en zelfs komen van regerings wege aangestichte aanvallen van het pu bliek op krantenbedrijven voor. Eiders kunnen journalisten geïntimideerd wor den door maatregelen die tegen commu nistische activiteit gericht zijn. NEDERLAND Wat Nederland betreft wordt o.a. aan gestipt, dat hier het publiceren van nieuws betreffende de nationale verde diging strafbaar kan zijn ook wanneer het door de gewone kanalen is binnen gekomen, omdat het verschijnen ervan in de pers automatisch tot wijdere be kendheid leidt. Ook wordt verwezen naar de mogelijkheid tot gijseling van een journalist, die de bron van zijn nieuws niet wil openbaren. Wat de vrijheid van toezegging tot officiële nieuwsbronnen aangaat noemt het rapport voor Neder land het geval van maart j.l., toen aan een door zijn blad voorgedragen journa list de deelneming aan een reis door N.- Guinea werd geweigerd. Volgens het verslag bevindt de pers vrijheid zich sedert de tweede wereld oorlog op het hellend vlak. Eerste Kamerleden ontstemd De heer J. P. Gillissen te Middelburg slaagde voor het praktijkexamen Boek houden van de Ned. Associatie voor Prak tijkexamens. IJ' e nieuwste FI AT, die op de automobielten toonstelling te Brussel (15 t/m 25 januari) zal verschijnen, is een trouvaille voor de Nederlandse be hoefte in deze tijd. Het is de wagen voor de midden standers, die hun auto voor bedrijf nodig hebben en deze toch op vrije dagen ook met hun gezin willen gebruiken. De FIAT 600 „Multipla" is leverbaar in 4- of 6-persoons uitvoering en voorzien van 4 ruime deuren. Wanneer de rugleuningen der achter zitplaatsen worden neergeklapt, ontstaat een ruim laadvlak van meer dan 1.75 meter. Onafhankelijk geveerde wielen, goede wegligging. Door de gunstige belastingverdeling heêft deze wagen uitmuntende rijkwa- liteiten, Kopklepmotor achterin de wagen, 4 cilinders, 633 cc., 21,5 pk bij 4600 toeren. Waterkoeling. Verzorgde accessoires en verwarming. 's-GRAVENHAGE, 16 januari. Blijkens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van binnenlandse zaken volgen sommige leden de ontwikkeling van de gemeentelijke zelfstandigheid niet zonder ongerustheid. Die zelfstandigheid is onderhevig aan de centralistische tendenties, welke bij menig departement zijn te bespeuren en waarvan verschillende colleges van Ged. Staten niet zijn vrij te pleiten. Wat dit laatste punt aangaat treft de ge neigdheid bij die colleges om kritiekloos over te nemen, welke adviezen er toe strekken, dat men op de stoel der gemeentebesturen plaatsneemt. Dit is meestal een gevolg van onvoldoende kennis van staats- en gemeente recht. Andere leden waren van mening, ANNEXATIE" ,n gemeenten tengevolge de ^XSMTSMl!? iÖÏ kingen door het buitenland (en be hoeve van kleuterscholen gedaan en bestemd voor gemeenten, die zijn ge troffen door de stormramp van 1 fe bruari 1953, ten bate van 's rijks kas had geannexeerd. Gaarne zouden zij van de minister vernemen, of de rege ring de schenkers van wie hier sprake is, van deze handeling heeft verwittigd. nisteriële circplaire van 3 oktober j.l. in een bedenkelijk stadium was geko men en in ernstige mate de zelfstan digheid der gemeentebesturen bedreigt. De teneur van die circulaire komt hierop neer, dat de uitgaven van de gemeenten dienen te worden „bevro ren" op het peil van 1955. Het had de aandacht getrokken, dat telkens wanneer het eindcijfer van de rijksbegroting stijgt - en voor 1956 is dit weer in aanzienlijke mate het geval - de regering zich beroept op het „natuurlijke accres", waar dat zij hiermede geen, althans onvol doende, rekeninghoudt, als het de gemeentefinanciën betreft. Bovendien noopt meer dan één mi nister de gemeenten subsidies ten be hoeve van bepaalde doeleinden - thans ook weer met ingang van 1956 - te ver hogen, omdat de toekenning van een rijkssubsidie daarvan afhankelijk wordt gesteld. Ook in deze Kamer verklaarden eni ge leden van mening te zijn, dat pro vincies en gemeenten - trouwens ook het rijk - vaak te hoge bedragen uit geven voor feestelijke ontvangsten en plechtigheden Deze leden hadden zich afgevraagd, of het houden van „lichtweken" en het organiseren van min of meer perma nente feestverlichtingen in tal van ge meenten niet wordt overdreven. AMSTERDAM, 16 jan. Gisteren bestond het „Protestants-Christelijk Pedologisch Instituut", dat destijds 't eerste in Europa was en dat is opge richt door de thans nog fungerende directeur en hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Prof. Dr. J. Watérink, 25 jaar. Dit instituut, ge vestigd aan de Vossiusstraat in Am sterdam, verricht wetenschappelijk arbeid voor de genezing van moeilijk opvoedbare, soms psychisch gestoorde kinderen, die aldaar ter observatie worden opgenomen. Het jubileum wordt dinsdag 17 ja nuari a.s. gevierd met een herden kingsbijeenkomst, die zal worden ge opend door de voorzitter van het be stuur van het Pedologisch Instituut, de heer P. A. Colijn uit Hilversum. Daarna zal de hoogleraar-directeur prof. Waterink een rede uitspreken, getiteld „25 jaar pedologie". Na afloop van de bijeenkomst reci piëren het bestuur en de directeuren in het Parkhotel. et zag er allemaal heel indruk wekkend uit. Een groot bronzen hek met aan weerszijden een ko lossale stenen leeuw. Daarachter een soort oprijlaan, die zich in sierlijke boch ten tussen diepdonkere hossen heen slingerde naar het huis, dat echter van af de straatweg niet te zien was. „Zullen we?" vroeg Willem. Ik weifelde. Willem had me verzekerd, dat hij de eigenaar van het landgoed, baron van Steenbergen, goed kende, om dat hij bij hem nog een poosje gediend had als stalknecht. De baron zou ons met open armen ontvangen. Ik was daar niet zo zeker van. Want al zag Willem er voor zijn doen veel netter uit dan bij onze kennismaking, geen van beiden waren we er op gekleed met een adelijke heer thee te gaan drinken. Willem praatte al le bezwaren weg en vol goede moed stapte hij door het hek op weg naar het huis. Ik volgde schoorvoetend. grut. Meesjes, vinken, winterkoninkjes van een grote spar, ontweek vervolgens ,De Zigeunerbaron' Nou, ik moet zeggen, dat alles mee viel. Inderdaad was baron van Steen bergen erg vriendelijk voor ons. Maar ik moet er bij vertellen, dat hij ook niet weg had van het type baron, dat ik me voorgesteld had. In stilte doopte ik hem „Zigeunerbaron". Hij was nau welijks beter gekleed dan wij en hij sprak ook vast geen parlementaire taal. Voor de thee zorgde hij zelf. Hij had er liefhebberij in, zo zei hij, zelf zijn natje en zijn droogje voor elkaar te prutsen. Dat vertrouwde hij aan geen on dergeschikte toe. Tussen de bedrijven door vertelde hij ons verschillende ster ke verhalen, waar wij met graagte naar luisterden. Voorts drukte hij er zijn spijt over uit, dat hij niet in staat was, ons persoonlijk over zijn landgoed rond te leiden. „Maar als de heren met de rent meester genoegen willen nemen „Niet nodig", weerde Willem af. „Ik ken het terrein nog als mijn eigen tuin. Wanneer ik eenmaal ergens geweest ben, vergeet ik dat plekje nooit meer". De bossen in Het gebeurde dus, dat ik met Willem de bossen introk van baron van Steen bergen. Het werd een aangename tocht. Willem voerde me regelrecht naar een plaats, waar hij een paar haviken ver moedde. „Daar zaten ze vroeger ook al", zei hij.'Ik een en al actie. Ogen en oren wijd open, speurend, loerend en glurend naar alle kanten. Ik zag heel wat vogel en roodborstjes maakten vrolijke buite lingen temidden van het ontluikende groen van boom en struik. Willem had daar geen oog voor. Alleen haviken be stonden er op dit ogenblik voor hem. Kennelijk wilde hij mij bewijzen, hoe goed hij met het „wild gedierte des wouds" op de hoogte was en hij had rust noch duur, voor hij zijn „proeve van be kwaamheid" had afeelegd. Kris-kras zwierf hij door de bossen, mij met een zoet lijntje achter zich aan slepend. „Ik weet zeker, dat die beestjes hier ergens moeten huizen", mompelde hij telkens. „Het is nog erg vroeg in het jaar", bracht ik er tegen in. Maar dit ar gument had geen vat op hem. „Zomer en winter verblijven ze hier, het hele jaar door. Je hoeft mij niets aan mijn neus te hangen hoor. Ik weet er alles van". Hij kreeg zijn zin. Eindelijk zagen we een havik. En hoe! Op een gegeven ogenblik hoorden we een vreselijk gekrijs. Vlaamse gaaien! En alle richtingen stoven de bontge kleurde vogels uiteen. MaarWe hielden onze adem In. Eén der dieren werd op de „wiek" gevolgd door een ha vik, die in pijlsnelle vaart zijn slachtof fer navloog. Blijkbaar had de roofvogel de gaaien willen verrassen. Nu deze opzet mislukt was, probeerde hij, door honger en jachtlust gedreven, alsnog een zoet prijsje in de wacht te slepen. De gaai, in zijn doodsangst, trachtte zich te redden door een paar zwenkingen te maken door het lucht ruim. Het zat hem niet glad. Zijn achter volger was beter thuis in de edele vlieg kunst dan hij en de afstand tussen beide dieren werd zienderogen korter. Nog 'n kans op behoud was er voor onze gaai en hij besloot die te benutten. In een sierlijke duikvlucht ging hij naar bene den tussen de boomkruinen door en nog lager. Rakelings suisde hij langs de stam BONN, 14 jan. (Reuter). Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft er vrijdag op een bijeenkomst van het bestuur van zijn christen-democratische partij op aangedrongen, dat de opbouw van de Westduitse strijdkrachten sneller ver loopt. een knoestige dennenstok en zou uit ons gezichtsveld verdwenen zijn, alsJa, de achtervolger had niet stilgezeten en was doorgegaan met de spannende jacht. Ook hij vloog omlaag langs dezelfde weg als de gaai en juist toen deze zich, zoals gezegd, van het toneel wilde verwijde ren, gebeurde het. Scherpe klauwen boorden zich in het weke vlees van het ongelukkige beestje. Afgelopen! Het laatste uur van een dier, dat er op zijn beurt evenmin tegen opziet onschuldige slachtoffers het levenslicht te ontnemen, had geslagen. Het gehele schouwspel had geen minuut geduurd. We zagen nog, hoe de havik met zijn buit verdween in de top van een hoge den. Daarna wendden we ons af. Willem keek me triomfante lijk aan. Ik klopte hem op de schouder en hij genoot zichtbaar van dit bewijs van erkentelijkheid. POTENZA (Zuid-Italië). 16 januari. Reuter. Bij een hevige botsing tus sen de politie en ongeveer duizend werkloze demonstranten, die het stad huis van Venosa nabij Potenza in Zuid- Italië trachtten te bezetten, is een per soon gedood. Zestien mensen zwaar ge wond. Onder hen bevond zich een vijf jarig kind. De demonstranten hielden een beto ging omdat zij in het arme gebied van Venosa geen werk kunnen vinden. Zij wierpen barricades van gekantelde wa gens en wijnvaten op en bekogelden de politie, die de straten naar het stadhuis afsloot, met stenen. De politie opende het vuur nadat verscheidene pogingen om de demon stranten met gummiknuppels uiteen te drijven waren mislukt. Aldus de poli tie, die nog verklaarde, dat sommige demonstranten een oud kasteel hadden bezet en de politie met revolver- en geweervuur hadden beschoten. Op- en ondergaan van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.43 u., onder 16.58 JOSEPH A. BRUSSE u. Maan op 9.58 u., onder 22.14 u. DINSDAG 17 JANUARI 1956. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. VARA: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym, v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Pianorecital. 12.00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 „Une éducation manquée", operette. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij", caus. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 V. d. kleuters. 19.05 „Hoe komt een lied tot stand", klankb.. 19.35 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorsp. 22.15 Mezzo-sopr. en piano. 22.40 De Ant woordman. 22.55 „Ik geloof, dat caus. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. .20 Act. of gram. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II <298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Franse chansons. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolra dio. 15.30 Gram. 15.45 V. d. plattelands vrouw. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. „De ingenieur in de Nederlandse Antillen", door Dr. Ir. P. C. Henriquez. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Viool en hammondorgel. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De ge wone man. 20.40 Prijzencarnaval. 22.00 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 2300 Nws. 23.1524.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.15 Progr. over het wegverkeer in Ne derland. 20.18 „Met Jacques Cousteen onder water", film. 20.35 „De vreemde werkelijkheid", TV-spel. 21.50 Dagslui ting. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel (om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Orgelspel. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. Sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.10—23.15 Nws. KRUISWOORDRAADSEL s 7 y l 5 H 5 O y y Horizontaal: 1. witjes, vissoort; 2. op waarts, vruchtvliesje, elfenkoningin; 3. godsdienst, gemeente in Zeeland; 4. staatsbedrijf, boomloot; 5. 100 kilo gram; 6. ontkenning, stuk grond; 7. be drijvigheid, gezinslid; 8. echtgenoot, vreemde munt, electrisch geladen deel tje; 9. maatstaf, sneeuwhut der Eski mo's. Verticaal: 1. gedeelte, kort ogenblik) 2 .deel van een fuik, schrijfgereedschap, ik; 3. medespeler, slede; 4. hoofddeksel, naaldtekening; 5. Iemand die van zifji geld leeft; 6. watering, telwoord; 7. voegwoord, vinnig; 8. onderricht, soort zijde, handje; 9. zoutzak, vaartuigje. Oplossing vorige puzzle 15 Matinee, 2S mat, 24 motor, 36 tonijn; 4ren. Technische school van Terneuzen eindigde op de laatste plaats Schaakcompetitie van de middelbare scholen MIDDELBURG, 14 jan. Voor de schaakcompetitie van de Zeeuwse mid delbare scholen werd in groep A een tweetal wedstrijden gespeeld. Het Goe- se Lyceum liet zich de kans, om zich van een plaatsje in de eindronde te verzekeren, ontglippen, want het zag zich met 24 geklopt door het Konin gin Wiihelmina Lyceum uit Oostburg. De Technische school Terneuzen eindigde zonder een enkel puntje op de onderste plaats, want ook de laat ste wedstrijd, tegen de Vlissingse RHBS, eindigde in een nederlaag (2%—3%). Door deze uitslagen komt het Ly ceum Terneuzen in ieder geval in de eindronde. Voor de tweede plaats zijn nog* twee gegadigden. Indien het Ko ningin Wiihelmina Lyceum uit Oost burg de laatste ontmoeting, tegen de Vlissingse RHBS, weet te winnen, komt het ook in de eindronde. Bij een gelijk spel of een nederlaag neemt het Goes Lyceum deze plaats in. De uitslagen waren: Technische school TerneuzenRHBS Vlissingen: W. A. VervaetM. F. Post humus 1—0; N. A. de SmetD. van Geel 1414I. C. NaeyeR. Ruyg 01 J. C. VosR. Goedegeburen 0—1; J. TollenaarF. van Rees 01; C. Kay- ser—J. van Son 10. Lyceum GoesKoningin Wiihelmina Lyceum Oostburg: R. KopmelsCor Jansen 0—1; G. v. d. Meer—F. Gitten berger 14; K. WielemakerHans Duinker 10; J. H. CornelderPim van Rhee 01; J. de JongeTom de Dreu 1414; J. M. de JongeI. de Hulster 01. De stand is op het ogenblik als volgt: Lyc. Tereuzen 4 2 2 0 6 14149'/j Lyceum Goes 4 2 1 1 5 14 10 Lyc. Oostburg 3 2 0 1 4 10147 '4 RHBS Vlissingen 3 1113 814— 914 T. S. Terneuzen 4 0 0 4 0 6141714

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4