HONGAARSE VOLK ZUCHT ONDER COMMUNISTISCH |UK Zuid-Afrikaanse naturellen kiezen eigen volksvertegenwoordiging Strategische luchtmacht der V.S. onmiddellijk paraat „Je voelt je eigenlijk nooit helemaal veilig" Duitse oorlogsmisdadigers terug uit Rusland Canadese papierproducenten onder overheidstoezicht Men verwachi niet veel meer van het Westen ALFRED VAN SPRANG - OVER HONGARIJE (5) Dag en nacht zijn de toestellen in de lucht Verbetering arbeidsvoorwaarden bouwbedrijf Wedstrijd voor «eigen rijders» Drastische belasting maatregel General Motors en Chrysler ontslaan 7500 arbeiders Geen verdere vervolging Koude golf in Midden-Amerika Directeur der H*AX* overleden Maandag 16 Januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 woordigheid van geest heeft ze die meteen door de wc weggewerkt. De politie is toen nog wel een hele tijd met die boekenkast bezig geweest, maar ze hebben niets kunnen vinden. Maar u kunt zich voorstellen, wat er gebeurd was als dat oude mens niet toevallig gezien had wat die politie man gedaan had. Dergelijke methodes zijn schering en inslag. Het is dan ook geen toeval, dat het aantal zenuw zieken onder de jongere mensen enorm gestegen is. Ach, als bezoeker uit het buitenland kunt u dat moei lijk begrijpen, maar als u hier woont en werkt en volledig aan de willekeur van het regiem bent overgeleverd dan denkt u er heel anders over...." Het is inderdaad zo dat het leven in Boedapest niet zo zorgeloos is als het de vluchtige bezoeker van de an dere zijde van het IJzeren Gordijn toeschijnt. Er heerst achter dit fagade van in behoorlijke kleding flanerende mensen, van lachende bezoekers op volle caféterrassen en van nieuwe woonwijken ook veel ellende en on tevredenheid. Het is in Hongarije niet zoals in Rusland waar men het over het algemeen nooit beter heeft jehad. En waar men praktisch geen contact met het Westen heeft. De Hongaren zijn een Westers-georiën- teerd, politiek-geschoold volk. En het communisme is nog nieuw in Honga rije. Er zijn dan ook ontelbaren, die er niets van moeten hebben. Er is een zekere oppositie. Maar het enorme politie-apparaat heeft weinig moeite om die te onder drukken. De Hongaren hebben langzamer hand wel geleerd niet veel meer van het Westen te kunnen verwachten dan het verwekken van ongegronde hoop op bevrijding door de Ameri kaanse propagandazender Radio Vrij Europa. (Nadruk verboden) Voorstel aan parlement KAAPSTAD, 13 januari. Reuter. Dr. E. G. Jansen, gouverneur-generaal van Zuid-Airika, heeft in een boodschap tot de volksvertegenwoordiging verklaard, dat de regering een wetsontwerp zal indienen, dat voorziet in ver wijdering van kiezers van gemengd bloed van de algemene kiezerslijst. Vol gens het ontwerp zullen deze kiezers op een afzonderlijke lijst worden ver meld en zij zullen hun eigen volksvertegenwoordigers aanwijzen. Ook zal in een wetsontwerp worden den voor het buitenlandse vertrouwen vastgelegd, dat de volksvertegenwoor- in de financiële en economische positie van Zuid-Afrika. De oogstvooruitzichten kunnen gun stig worden genoemd, de maisop- brengst heeft de verwachtingen over troffen, een uitstekende tarwe-oogst wordt verwacht, de wolopbrengst nam toe en de uitvoer van vers fruit be haalde een recordcijfer. De vraag naar arbeidskrachten blijft onverminderd bestaan, waardoor het noodzakelijk is geworden te overwegen op welke wijze het meest doelmatige gebruik van de beschikbare arbeids krachten kan worden gemaakt. Inzake het apartheidsbeleid merkte Dr. Jansen op, dat het stellen van na- turellenscholen in Bantoe-gemeen schapsscholen onder toezicht van Ban toe-schoolraden met de volle medewer king van de Bantoe's is geschied. diging „soeverein" is, d.w.z. dat door haar goedgekeurde wetten niet door een gerechtelijke beslissing buiten werking kunnen worden gesteld. Dr. Jansen verklaarde omtrent da, buitenlandse politiek, dat het besluit der regering de delegatie bij de V.N. terug te trekken, de algehele instem ming van het land heeft gehad. De re gering zal haar beleid om vriendschap pelijke betrekkingen met de andere landen in Afrika te onderhouden en samenwerking te zoeken op het ter rein van gemeenschappelijke belangen, voortzetten. Speciale aandacht zal wor den geschonken aan de werkzaamhe den van de commissie voor technische samenwerking in de Afrikaanse gebie den ten zuiden van de Sahara, waarbij technici zullen worden uitgewisseld en mogelijkheden voor onderzoekingswerk geschapen. VOLDOENING Met voldoening gewaagde de gouver neur-generaal van de stabiele econo mische en monetaire verhoudingen in het land, waarbij hij speciaal wees op het succes van de Nederlandse en Ame rikaanse leningen, die een bewijs vorm- (Van onze fcorrespondent Alfred van Sprang) BOEDAPEST. IN DE TUIN van Restaurant Gundel in het fraaie Stadspark heerst een opgewekte stemming. Praktisch alle tafeltjes zijn bezet. Ex- wordt veel gepraat en gelachen. En een zigeunerorkest zorgt voor passende muziek. De Hongaar tegenover mij aan de verzorgde tafel heft zijn wijnglas. „Op het succes van uw bezoekzegt hij hoffelijk. „Dank u zeer antwoord ik. Een kellner verwisselt de borden en serveert een voortreffelijke visschotel. De primas van het orkest komt vragen wat ik graag zou horen. „Iets uit „De Zigeunerprinses „Heel graagzegt hij met een buiging en zet de melodie in. De andere instrumenten vallen in. Het gezelschap aan het tafeltje naast het onze begint mee te zingen, „En hoe bevalt Boedapest uwil mijn gastheer weten. „Het is hier zeer aangenaam antwoord ik zo neutraal mogelijk met de klemtoon op het woord hier. „Nietwaarglimlacht hij op een toon alsof een andere mening niet denkbaar zou zijn. Maar hij weet evengoed als ik dat dit maar één van de vele facetten van het leven in Boedapest is. Tenslotte is hij de chef van de Afdeling Voox-lichting van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Liet is zijn taak om mij een in alle opzichten gunstig beeld van het eommunistisch-bestuurde Hongarije te geven. Een ui.eraard eenzijdig beeld. Er zijn ook andere bronnen. Geen officiële en daarom zijn ze een stuk minder enthousiast over het communistische systeem. Een van die bronnen is de buitenlandse zaken man, die regelmatig Hongarije be zoekt om te trachten zijn produkten te verkopen. Onder het ontbijt in het Duna Hotel vertelt mij me iets van zijn ervaringen. „De nationalisatie is een ramp. meent hij, „dat Toegrijpen de leidende figuren hier ook wel, maar ze weten niet hoe ze er met goed fatsoen af kunnen komen. Vroeger had je met een groot aantal afnemers te maken. Nu is er maar één: de staat. Als ik in Boedapest ben doe ik dan ook niets anders dan van het hotel naar het staatsinkoopbureau en van het staats inkoopbureau naar het hotel gaan. Dat lijkt misschien een eenvoudige manier van zaken doen, maar dat is het allerminst. Dat staatsinkoopbureau is een dorre bureaucratische instelling zonder fantasie en zonder soepelheid. Er zitten dikwijls mensen aan de top, die het vak niet kennen. En niemand dur.' enige risico te nemen. De com- r~ i zijn dol op plannen en be- en op lange termijn maken. f moet een jaar vooruit werken en aat kan natuurlijk niet altijd. Daar om loopt de hele boel ook steeds vast. Neemt u dit hotel bijvoorbeeld. Licht bier is er niet meer. Dat komt omdat de directeur een jaar geleden al heeft moeten opgeven hoeveel liter bier hij nodig had. De zomer is dit jaar echter veel warmer en veel langer geweest dan normaal en dus is er veel meer bier gedronken. En nu zit men met de handen in het haar „Tja, en particuliere bedrijven zijn er practisch niet meer „Er is een klein aantal particuliere winkels en bedrijfjes, die 'met weinig of geen personeel werken. Er wa ren er echter veel meer toen premier Imre Nagy nog aan het bewind was, maar die is er dan ook wegens rech- se afwijkingen uitgewerkt „Hoe staat bet met de Hongaarse export „Die is er wel, maar de prijzen liggen veelal te hoog voor het westen. En dan gaat er natuurlijk veel naar de andere communistische landen, ook artikelen, die men in Hongarije zelf best kan gebruiken „Vlees bijvoorbeeld „Ja en er zijn ook nog andere ar tikelen Terwijl ik voor een kerk in het centrum van Boedapest aan het foto graferen ben spreekt een oudere heer me in feilloos Duits aan. Hjj blykt 'n ambtenaar van het ancien regime te zijn, die nu min of meer uit de maat schappij gestoten is. „Eigenlijk mag ik nog niet eens al te hard klagenzegt hij ais hij een eindje met me oploopt, „ze heb ben mij niet. zoals duizenden anderen, alles afgenomen en naar een of an der gehucht verbannen. Natuurlijk woon ik niet meer in het huis van vroeger. Met mijn vrouw en mijn vol wassen dochter hebben we nu èèn kamer waarin we alles moeten doen. En geleidelijk aan hebben we alles van waarde moeten verkopen om te kunnen leven. Maar dat is tegenwoor dig voor ons soort mensen normaal „En laat men u verder met rust?" „Nou, jamet rust. De politie houdt iedereen in de gaten en niet alleen de politie. De concierge van het huis waar wij wonen, moet bijvoor beeld regelmatig rapport uitbrengen over het doen en laten van alle be woners. In alle fabrieken en bedrij ven zijn informanten. Het zijn dik wijls mensen, die iets op hun kerf stok hebben en met het spioneren hun vrijheid kopen. Of mensen van het ancien regime die er eenvoudig Het Gellert bad is nog steeds een van de attracties van Boedapest. Het bij behorende hotel is in de oorlog zwaar beschadigd en nog steeds niet geres taureerd. toe gedwongen worden. Mijn eigen dochter moet elke week een verslag uitbrengen over het kantoor waar ze werkt. Ze vindt het natuurlijk ver schrikkelijk en bepaalt zich zoveel mogelijk tot het verzamelen van on benullige gegevens, maar als ze wei gert brengt ze niet alleen zichzelf, maar ook ons in gevaar. Maar u kunt zich wel voorstellen, dat we onder een enorme geestelijke druk leven en dat is veel erger dan het met wat minder vlees of textiel te moeten doen. Je voelt je eigenlijk nooit hele maal veilig. Elk ogenblik kunnen ze je komen halen, zonder te vertellen waarvoor „Gebeurt dat nu ook nog „Niet zoveel meer als enkele jaren geleden, maar de mogelijkheid is er altijd, nog. Een poosje geleden zijn ze bijvoorbeeld bij kennissen van ons huiszoeking naar verborgen dollars komen doen. Die mensen bezaten geen dollars maar daar was de politie blijk baar niet tevreden mee. In ieder ge val zag een oude grootmoeder waar niemand naar omkeek hoe een van de politiemannen iets in een boek in de boekenkast schoof. Toen ze naar een andere kamer gingen heeft ze dat boek opgezocht en er een bundeltje dollars uitgehaald. Met grote tegen- WASHINGTON, 14 januari. Reuter. Dag en nacht zijn honderden Ame rikaanse inter-continentale bommenwerpers in de lucht, die altijd gereed zijn voor vergeldingsaanvallen met atoombbommen, als een onverwachte aanval op de Ver. Staten gedaan zou worden. De strategische luchtmacht houdt vlieg tuigen en bemanningen in een staat van directe gevechtsparaatheid op oefen- vluchten boven de Ver. Staten en naar bases in het buitenland. Dit is in Washington bekendgemaakt door een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie. De oefenvluchten wijken slechts in zover re van werkelijke oorlogsvluchten af, dat de vliegtuigen nooit atoombom men vervoeren. In plaats daarvan ne men ze namaakbommen mee, die even groot en even zwaar zijn als atoom bommen. De namaakbommen worden op de oefenvluchten niet uitgeworpen. De bommenriehter „simuleert" het uitwerpen met elektronische apparaten. De plaats waar de bom zou zijn neer gekomen wordt geregistreerd. BINNEN HET UUR De vliegtuigen boven de Ver. Staten bevinden zich altijd op uiterlijk een uur vliegen van opslagplaatsen voor atoomhommen van de strategische luchtmacht, die onder nauwgezette controle van burgerleden van de com missie voor atoomenergie staan. De Amerikaanse wet schrijft voor, dat de militaire autoriteiten van de president toestemming moeten hebben voor het gebruik van atoomwapens. De woordvoerder zei nog, dat door de methode van de strategische lucht macht de oefening van de bemannin gen verbonden is met de mogelijkheid van onmiddellijke vergelding en dat tevens door dat altijd honderden vlieg tuigen in de lucht zijn, verzekerd is, dat een machtig luchtwapen een even tuele vernietiging van bases zal over leven. 's-GRAVENHAGE, 14 jan. Nadat onlangs werd besloten de vakantie-uitke ringen in het bouwbedrijf met 12.5 pro cent te verhogen, zijn de in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerkende werkgeversorganisaties thans met de werknemersorganisaties overeengekomen ook de door de regering toegestane ver ruiming van de secundaire arbeidsvoor waarden met drie procent van het jaar loon te verlenen. Uit de gevoerde bespre kingen is gebleken, dat het in de bedoe ling ligt de verruiming gedeeltelijk te honoreren door verlenging van de va kantie. De verplichte vakantieweek zal reeds dit jaar worden uitgebredi met de daaraan voorafgaande zaterdag en de daarop volgende maandag, met overeen komstige vakantietoeslag. De rest zal worden besteed ten behoeve van een weduwenpensioen. UTRECHT, 14 januari. De onlangs gehouden „Nationale Veilig-Verkeers- actie voor de gezinnen", georganiseerd door het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft onder meer tengevolge gehad, dat alom in den lande stemmen zijn opgegaan om te komen tot samenbun deling van alle weggebruikers, dia metterdaad door hun persoonlijke in zet willen meewerken aan het verkrij gen van meer veiligheid op de weg. Uiteraard heeft het Verbond voor Veilig Verkeer al deze stemmen oplet tend beluisterd en nauwkeurig nage gaan, of de gedane suggesties van prac- tische waarde konden zijn voor een doeltreffende inschakeling van de weg gebruikers bij de veilig-verkeerspropa- ganda. Met alle waardering voor de goede bedoelingen is het Verbond voor Veilig Verkeer echter tot de conclusie gekomen, dat vele suggesties onmoge lijk uitgevoerd kunnen worden, omdat geen rekening gehouden is met orga nisatorische en andere doorslaggeven de eisen. Het allergrootste bezwaar is echter, dat versnippering inplaats van samenbundeling het gevolg zou zijn. Tegenover deze voorstellen plaatst het Verbond thans een bijdrage door analoog met wat het reeds voor be roepschauffeurs doet, nu ook voor „eigen rij dors" een doorlopende wed strijd in veilig rijden uit te schrijven, waaraan bestuurders van auto's en mo torrijwielen mee kunnen doen, die geen beroepschauffeurs zijn. Voor het eerste rijjaar is een inleg geld van f 2.50 verschuldigd; voor elk daarop aansluitend rijjaar f 1.50. Deelnemers aan deze wedstrijd ont vangen voor elk schadevrij rijjaar een insigne, waarop het aantal rijjaren ver meld staat. Het wedstrijdreglement is op aan vraag verkrijgbaar bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Servetstraat 5, Utrecht. Een klein vliegtuig van het typ» „Beechcraft", dat behoorde aan de Franse hoge commissaris in Zuid- Vietnam, is vanochtend (zaterdag) op het vliegveld Saigon verongelukt. Een Franse sergeant werd gedood, terwijl de piloot, een inspecteur van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken en een vrouw verwondingen opliepen. In verzegelde goederenwagens Hongaarse dienstauto's (van Ame rikaans fabrikaat) voor het Grand Hotel op het Margaretha eiland. Veel officiële auto's hebben gor dijntjes om de inzittenden aan het oog van het publiek te onttrekken. Ondanks waarschuwing ioch papierprijs verhoogd QUEBEC, 11 januari. Reuter. De Quebec Newsprint Manufacturers, die met 55 fabrieken van krantenpapier een der grootste concentraties van pa pierproducenten ter wereld is, zal on der toezicht van de regering der pro vincie Quebec worden gesteld, omdat zij geweigerd heeft te voldoen aan een verzoek van de premier dezer provin cie om de recente verhoging van de prijs van krantenpapier met 4 dollar per ton niet van toepassing te doen zijn op de dagbladuitgevers in de provin cie. Er zal een raad van toezicht worden benoemd, die uitgebreide bevoegdheden zal hebben ten aanzien van de produk- tie, de distributie en de verkoop van krantenpapier. De producenten zullen onder toezicht worden gesteld, ongeacht hetgeen zij thans nog mochten besluiten. Om te beginnen heeft de premier een drastische belastingmaatregel uitgevaardigd tegen een van de grootste fabrikanten van krantenpa pier in Quebec. De maatschappij, de Anglo-Canadian Pulp and Paper Mills Ltd, zal hogere belastingen moeten betalen en wel met terug werkende kracht tot een jaar gele den. DETROIT, 14 jan. (Reuter). Twee van de „grote drie" in de Amerikaanse auto-industrie General Motors en Chrysler hebben gisteren wijzigingen in haar produktieprogramma aangekon digd, hetgeen betekent, dat ongeveer 7500 arbeiders ontslagen znllen worden. Eer der meldde Ford, dat zij 4000 arbeiders had ontslagen. General Motors deelde mede, dat met ingang van gisteren 3900 arbeiders op zes assemblagefabrieken ontslagen zijn. De maatschappij heeft over het gehele land In totaal 825,000 ar beiders in dienst. Chrysler deelde mede, dat zij 3581 ar beiders van haar fabrieken te Detroit en Evansville in Indiana heeft ontslagen. Het totaal aantal arbeiders, dat over het gehele land bij Chrysler In dienst Is, be draagt 160.000. Twintig voormalige Duitse militai ren zullen in Mei te Newcastle-on- tyne enige dagen de gasten zijn van Britse parachutisten, tegen wie zij in 1944 bij Arnhem hebben gevochten. Uitgehongerde wolven hebben sinds het begin van dit jaar in de bergen van midden- en Zuid-Italië tientallen schapen verscheurd en verscheidene malen mensen aangevallen. HERLESHAUSEN, 14 jan. (Reuter) Te Herleshausen, aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland, zijn zater dag 455 Duitsers aangekomen, die in Rusland wegens oorlogsmisdaden zijn veroordeeld en geen amnestie hebben gekregen. Zij werden bewaakt door Russische militairen. De teruggekeerden zullen ter be schikking van de Westduitse regering worden gesteld. Het Is het eerste con tingent Duitsers van deze categorie, dat In de bondsrepubliek is aangeko men. Van de 9626 Duitsers, die de Rus sen In totaal zullen terugzenden, heb ben er 749 geen amnestie gekregen. Autoriteiten van het Westduitse door gangskamp Friedland hebben evenwel laten weten, dat de laatstgenoemden gewoon naar huis zullen kunnen te rugkeren, evenals de overige krijgs gevangenen. De Westduitse justitie is MEXIOO STAD, 14 jan. (A.F.P.) In Mexico zijn deze winter tot dusver zestig personen van koude om gekomen. De temperaturen 's nachts en overdag lopen sterk uiteen. Zo was het vrijdag overdag achttien gra den boven nul, terwijl het de nacht daarvoor dertien graden had gevro ren. De autoriteiten hebben de be volking gewaarschuwd, rekening te houden met deze grote tempera tuurswisselingen. van oordeel, dat zij geen vonnissen, die zijn geveld door buitenlandse ge» rechtshoven, ten uitvoer kan leggen. Wanneer de Russen echter bewijzen tegen de betrokken overleggen, zal 't Westduitse openbare ministerie deze onderzoeken en zo nodig tot vervol ging overgaan. Als dit tot een veroor deling leidt, zal, naar men aanneemt, de tijd in Rusland doorgebracht, in mindering worden gebracht. De mannen, die vanochtend terug keerden, kwamen uit een kamp nabij Swerdlofsk in de Oeral. ROTTERDAM, 14 jan. Na een korte ongesteldheid is gisteravond op 54-jarige leeftijd plotseling overleden Mr. P. van den Toorn, directeur der Holland-Amerikalijn te Rotterdam. Hij werd geboren op 21 juli 1901 te Rot terdam als zoon van Wh. van den Toorn Wzn., die eveneens directeur der HAL is geweest, en wel van 1899 1906. Na het gymnasium te Rotterdam te hebben doorlopen behaalde hij zijn meesters titel in Leiden, waarna hij op 19 september 1927 bij de HAL in dienst trad. Op 1 april 1932 en 29 oktober 1934 volgden zijn aanstellingen tot hoofdagent respektievelijk in Amster dam en New York. Na het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd hjj op 24 augustus 1940 benoemd tot direc teur in Amerika; in 1947 kwam hij als directeur van het hoofdkantoor van de HAL naar Nederland. Mr. Van den Toorn was Officier in de Orde van Oranje-Nassau.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3