VANDAAG VALT IN D|AKARTA BE SLISSING OVER GENEVE Vier maanden geëist tegen zeven tien Ambonezen r Nederlander beroofd van 30*000 franks BRANDKAST GEKRAAKT terwijl politie bij brand assisteerde Nieuw Russisch vijfjarenplan Nederlands-Indonesische conferentie nadert slotzitting Fam Haster naar Canada vertrokken Jongeman door trein gegrepen en gedood Indonesische delegatie acht mogelijkheid tot ondertekening niet uitgesloten Dodelijk ongeval in staatsmijn Kostganger door kostbaas gedood PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOORcZEELAND De eersie kampioen Oproep tot boycot van Poujadisten Nelly Rivas gearresteerd Ernstig verkeersongeval bij Bergen op Zoom Oppositie eist onmid dellijk stopzetten Politie: als het maar waar is „Mena moeria I" klonk in de rechtzaal Nederlandse advocaat niet aanvaard, „eigen" advocaat komt uit New York (Tit gave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel. 2438 (b.g.g. voo -redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren; Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telel 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8296 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 16 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A, van Bonnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 PARIJS, 14 jan. (Reuter) De internationale „Liga tegen rassenhaat en anti-semitisme" heeft alle Franse republikeinen opgeroepen de dbewe- ging van Poujade te boycotten we gens „het gevaar van fascisme en rassenhaat". De liga heeft haar hoofdkwartier in Parys. Een der stichtc rs van de liga was Albert Einstein. Eereleden zijn o.m. Mendes-France, Charlie Chaplin, Paul Robe3on en mevro uw Roosevelt. PARIJS, 14 jan. Reuter. Volgens het orgaan van de Franse socialistische partij, „Le Populaire", streeft een dis sidente groep Poujadisten er naar, hun leider af te zetten, omdat „deze avon turier de anti-belastingenbeweging heeft ontwrongen". De leiders van deze niet-parlementaire groep, Jean Rauzy en Jean Pujol, hadden zich bij het so cialistische hoofdkwartier vervoegd voor overleg. Zij wilden evenwel niet uit de „beweging voor de verdediging van winkeliers en handwerkslieden" treden, doch ijverden slechts voor her stel van het oorspronkelijke karakter van de beweging en verwijdering van Poujade en zijn naaste medewerkers. BUENOS AIRES, 15 jan. AFP.. Nelly Rivas, een jeugdige vriendin van oud-president Peron van Argentinië, die een zekere bekendheid verwierf door de publikatie van brieven, die het voormalige staatshoofd van Argentinië haar heeft geschreven, is in een grens plaats in Paraguay gearresteerd. Zij had zich daarheen per auto met ouders begeven. Na drie en een half jaar onzekerheid SCHIPHOL, 16 januari Zaterdag avond is de Amsterdamse metselaar johan Haster met zijn vrouw Mary en het 2-jarig dochtertje Yvonne van Schiphol naar Canada vertrokken. Zo als bekend heeft dit gezin nogal in de belangstelling gestaan omdat de Cana dese immigratie-autoriteiten hen een visum voor Canada hadden geweigerd daar mevrouw Haster van Indonesi sche bloede is. Drie en een half jaar heeft de heer Haster de deuren van de bureaus van de bevoegde autoriteiten plat gelopen om toestemming tot emigratie te krij gen. Met een stralend gezicht nam hij van vrienden en kennissen op Schip hol afscheid. Gisteren arriveerde hij in Montreal en vertrok per trein naar Toronto. Voorlopig trekt Johan Haster r et zijn gezin bij zijn ouders in, die al geruime tijd in Toronto wonen. „Ons bedje is gespreid", zei hij vergenoegd. PRINSENBEEK, 14 jan. Gister avond om halfnegen is op een onbe waakte overweg te Prinsenbeek in de lijn Breda-Lage Zwaluwe de 21-jarige wielrijder P. Bastiaanse uit Prinsen beek door een trein aangereden en ge dood. Het slachtoffer werd door een andere wielrijder gewaarschuwd niet over te steken, maar hij probeerde toch nog voor de trein langs te komen. BERGEN OP ZOOM, 14 januari, Op de grote verkeersweg Bergen op ZoomTholen is vanmiddag omstreeks half vijf Mevr. B. uit St. Annaland met een auto tegen een boom gevlogen en uit het voertuig geslingerd. Zij werd met een schedelbasisfractuur en ernsti ge kneuzingen naar het Aig. Burger gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Haar toestand was zeer ernstig. Het ongeval gebeurde toen zij een geoarkeerde wagen passeerde op het moment dat een tegenligger naderde. De tegenligger hoorde toen zij hem was gepasseerd een harde klap achter zich en bemerkte het ongeval. Hij waarschuwde de Rijkspolitie en dok ter Duinker uit Tholen, die eerste hulp verleende. GENEVE, 16 januari Met spanning wacht men thans te Genève af welke beslissing het Indonesische kabinet, dat vandaag vergadert, zal nemen ten aanzien van de Nederlands-Indonesische conferentie, die deze week haar afsluiting nadert. Zal de Indonesische delegatie de be reikte voorlopige overeenkomsten kunnen ondertekenen? In Indone sische delegatiekringen hier bestaat hierover maar weinig zekerheid. Het is mogelijk, zo zegt men van de zijde der Indonesische delegatie, dat de Nahdatul Ulama zich onthoudt van het uitspreken van een oordeel over de voorlopige resultaten van Genève. Als dat gebeurt Is het wel zo goed als zeker, dat de delegatie tot ondertekening zal worden gemachtigd. Men is van mening, dat één vergade- ring voldoende zal zijn om de confe rentie te besluiten aangezien de be reikte voorlopige overeenkomsten be schouwd kunnen worden als datgene wat men in het gunstigste geval kon bereiken. Het zou dus weinig hut heb ben opnieuw te beginnen met een ge sprek. De protocollen en briefwisse lingen zijn zo goed als klaar voor on dertekening en voor beide regeringen staat weinig meer open dan de moge lijkheid van verwerpen of goedkeuren. Nieuw Guinea uitzondering Dit wil zeggen, uitgezonderd één punt en dat Is Nieuw-Guinea. De for mulering van een afzonderlijke reso lutie over deze kwestie gebaseerd op de tekst van de agenda van de con ferentie, en de mogelijkheid openhou dend voor een gesprek In de toekomst op basis van het voorbehoud van de Wederzijdse standpunten schijnt nog niet definitief te zijn. Dit punt schijnt ook de Ne derlandse delegatie te hebben bewo gen tot overleg met Den Haag. Het definitieve Nederlandse standpunt zal dan ook moeten blijken op de eerstvolgende en wellicht ook de laatste bijeenkomst. De arrestanten en de Ambonezen Men verwacht geen schriftelijke verklaring over de zo belangrijke kwesties van de Nederlandse arrestan ten in Indonesië en de repatriëring van de Ambonezen. Deze kwesties, aldus verklaarde men van Indonesische zijde, zijn uitvoerig toegelicht en men is met de toezeg gingen zo ver gegaan als men kon. Ook schijnt een oplossing te zijn gevonden voor het voorkomen van leemten, die zouden ontstaan door het zonder meer opheffen van het Uniestatuut. Wat de financieel-economische besprekingen betreft, schijnt het, dat de toekomstige Indonesische nationale wetgeving al leen betrekking zal hebben op nieuwe investeringen, met die uitzondering, dat de looptijden van de oude en reeds bij de overdracht van de souvereini- teit bestaande concessies zullen kun nen worden aangepast aan de looptij den, die in deze wetgeving zullen zijn aangegeven. DJAKARTA, 15 januari (A.N.P.) Op een massabijeenkomst, die he den in Djakarta op het Merdekaplein is gehouden, zijn resoluties aangeno men, waarbij onmiddellijke stopzetting van de Ned.-Indonesische besprekingen wordt geëist. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door de ex- premier Ali Sastroamidjojo van de op positiepartij de P.'N-I., door de secreta ris-generaal van de communistische partij, Aidit en door Arudji Kartawi- nata, één der leiders van de Islamieti- sche partij de P.S.I.I. De resoluties zijn overhandigd aan president Soekarno en de.regering. Rood licht in de nacht BERGEN OP ZOOM, 14 januari. Dodelijk verschrikt klopte In de nacht van vrijdag op zaterdag de Nederland se handelaar J. Emmens uit Kalmpt- hout in België bij de Rijkswacht al daar aan. Op de rijksweg tussen Ka pellen en Kalmpthout, zo vertelde hij, was hij aangehouden door enkele man nen die onder bedreiging van een pis tool hem zijn portefeuille met 30.000 franks ontroofden. Hij reed van Roosendaal naar Ant werpen in zijn auto toen hij plotseling voor zich een rood licht zag zwaaien. Hij stopte en meteen kwamen een paar mannen aanlopen die in uniform wa ren gekleed. Na de roof namen zij het autosleuteltje weg en verdwenen in de duisternis. De Belgische politie en de Nederlandse grenspolitie werden ge alarmeerd. Men kamde de streek, rond de grens uit doch zonder resultaat. Het signalement dat E. gaf van de daders kwam enigszins overeen met enkele bekende smokkelaarstypen. Het onderzoek wordt nog voortgezet Men acht het overigens niet uitgeslo ten dat E. een gefingeerde overval heeft aangegeven. Enkele weken ge- HEERLEN, 15 januari Vrijdag avond is de 34-jarige houwer J. W. C. Driessen uit Heerlen bij het verwijde ren van een opstopping in d$ wentel koker in een opbraak op de 700-meter verdieping van de staatsmijn Ëmma te Treebeek met het hoofd bekneld ge raakt tussen losschietend materiaal en de wand van de wentelkoker. Hij overleed ter plaatse. Hij was gehuwd en had drie kinderen. leden werd in deze streek een roof overval gepleegd op een bestuurslid van het Aig. Chr. Vakverbond voor zijn kantoor aan de Turnhoutsebaan, waarbij de buit 140.000 frs betrof en waarbij een toesnellend agent werd neergeschoten. AMSTERDAM, 14 jan. De raad van ministers van het koninkrijk der Nederlanden heeft besloten de aan koop van een Fokker F-27 „Friend- schip" op de begroting te voeren, zo deelt men ons van de zijde van de N.V. Kon. Vliegtuigenfabriek Fokker mede. Deze „Friendship" zal de „re- geringsdakota" gaan vervangen, waar van de koninklijke familie i'egelmatig gebruik maakt. HELMOND, 15 jan. Naar eerst thans is bekend geworden, is in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. te Helmond de 47-jarige ongehuwde grondwerker van de L. neergestoken door zijn kostbaas, de 53-jarige gehuw de textielarbeider S. Toen Van de L. in de nacht beschon ken thuiskwam in zijn kosthuis aan de Mierloseweg kreeg hij woorden met S. B{j het hierbij ontstane handgemeen verwondde Van de L. met een bier flesje S. aan het hoofd. S. greep toen een broodmes en. stak Van de L. neer. Motorrijder tegen auto MIDDELBURG, 14 januari. De motorrijder P. J. M. uit Middelburg is vanmiddag in de Lange Delft ter hoog te van restaurant Wöhler tegen een al daar geparkeerd staande auto gereden. Hij viel en werd met een hoofdwond en inwendige kneuzingen naar het gasthuis vervoerd. Dit groepje kinderen uit Amerika heeft een heel nieuw soort slee ontdekt, die wonderbaarlijk goed aan de verwachtingen voldoet: Soms halen ze er een snelheid van 45 tot 50 km per uur mee! Onder het glijden tol je prachtig in het rond en in geval van een plotselinge regen- of sneeuwbui vormen de „glijdende schotels" nog een prima hoofddeksel ook! Inbrekers hadden vrij spel DEN HELDER, 14 januari Terwijl de politie assisteerde om een brand te bestrijden, die in de afgelopen nacht het gebouw van de Coöp. Groenteveiling „Den Helder en omstreken" vrijwel vernielde, werd in het kantoor van Van Gend en Loos, dat op het spoorwegemplacement is gelegen, een brandkast opengesneden en een bedrag van ongeveer tienduizend gulden ontvreemd........ Het veilinggebouw is eigendom van een aantal tuinders. De brand, die vermoedelijk in een opslagplaats van lege kisten is ontstaan, verplaatste zich razendsnel over de gehele vei ling en de brandweer kon niets doen dan trachten de vuurzee tot het ene gebouw te beperken. Tegen de och tend was men de brand meester, maar de nablussiug heeft nog enige uren geduurd. De schade aan gebouw en emballage materiaal, die door de verzekering wordt gedekt, kon niet precies wor den vastgesteld, maar benadert de 100.000 gulden. Een gelukkige om standigheid was, dat juist vrijdag middag nagenoeg alle aangevoerde groente was geveild. MIDDELBURG, 14 januari. „Mena moeria!" riep een schelle vrouwen stem in de zaal van het kantongerecht, wanneer weer een groep Ambonezen was verhoord door de politierechter, Mr. P. van Empel. En prompt kwam het antwoord uit de mond van alle hier verzamelde Ambonezen, verdacht of niet verdacht: „Mena moeria!", een kreet, die het symbool is van samen werking. De rechterarm ging omhoog en er werd gelachen, een min of meer grimmige lach in deze zaal van het recht, waar een onderdrukt gemurmel telkens weer opging, als één der Ambonezen een antwoord had gegeven, waarmee de anderen instemden. Zeventien Ambonezen moesten vanmorgen voor de politierechter verschijnen, beschuldigd van vernieling der gezins keukens in het woonoord aan de Nadorstweg op oudejaarsavond. Tegen elk van hen eiste de officier van justitie, Mr. G. J. B. van der Dussen, vier maan den gevangenisstraf met aftrek. Op 24 januari a.s., des middags half twee, wordt de zaak echter voortgezet omdat de zeventien, die overigens spontaan bekenden, erop stonden door een eigen advocaat te worden verde digd en niet door Mr.. M. A. Terwoert, die hun was toegevoegd en tegen wiens persoon als zodanig zij niets hadden. Een advocaat uit New York komt dan voor hun pleiten. Dat zeiden althans de Ambonezen zelf! Het was een niet alledaagse zaak, die vanmorgen diende. De vrouwen en vrienden van de Ambonezen, die nog steeds in het huis van bewaring ver blijven, vulden de zaai, waar zij ge ëmotioneerd toeluisterden. In groepjes van vier (het laatste van vijf) werden de Ambonezen voorgeleid. Buiten ston den op de Balans enkele politieagenten om, éls er iets zou gebeuren, in te grij pen. Het was gelukkig niet nodig, evenmin als het optreden van de par ketwacht in het kantongerecht zelf. Af en toe moesten de politierech ter en de tolk, de heer N. A. van Wijk, de opgewonden Ambonezen wat sussen, als zij al te heftig schreeuwden of op de lesseaars trom melden, maar verder verliep alles rustig. DE BESCHULDIGING Mr. Van der Dussen zette hun de be schuldiging uiteen: opzettelijke en we derrechtelijke vernieling van de staat der Nederlanden toebehorende eigen dommen subsidiair het plegen van ge weld ten opzichte van deze eigendom men en dat alles na voorafgaande af spraak. Al heel vlug bleek, dat één de leider van de groep van zeventien was. Hij heette H, Marda en deed voor de eerste groep van vier het woord. De andere groepen beriepen zich ook steeds op hem. Waarom zij de keukens hadden vernield, vroeg Mr. Van Em pel. Eén van hen antwoordde: wij de den het niet uit eigen wil, maar in op dracht van de partij (de Partai Nasio- nal Maluku Selatan). En Marwa zei: „Wij horen niet in Nederland thuis, hebben dus ook niet met Nederlandse wetten te maken. Wij willen terug naar Ceram, dat nog niet bezet ia. Wij hebben dat al meegedeeld aan de Verenigde Naties, aan de Twee de Kamer en aan het Commissariaat Ambonezenzorg. Het gaat ons helemaal niet om die keukens op zichzelf. Maar die worden gebouwd uit politieke overwegingen om ons te pesten 1" Als getuige-deskundige werd de heer W. Schols, inspecteur Ambonezenzorg, gehoord. De Ambonezen blijven uit een gemeenschappelijke keuken eten, maar de keukens worden gebouwd pm de zelfverzorging te stimuleren. Er zijn alleen moeilijkheden In de P.N.M.S.- woonoorden. Marwa mocht daarna de inspecteur enkele vragen stellen, nadat hij nog had gezegd, dat de Ambonezen het be leid van minister Van Thiel verwer pen, omdat de Nederlandse regering de R.M..S. niet wenst te erkennën. Of er straks toch weer keukens worden gebouwd, wou Marwa weten. „Ik bouw ;een keukens. Als ik opdracht daartoe :rijg, zal ik ze bouwen. Krijg ik geen opdracht, dan doe ik. het liever met", antwoordde de heer Schols. De vraag, of hjj wilde bemiddelen bij terugkeer naar Ceram wilde de heer Schols niet beantwoorden. REQUISITOIR. Mr. Van der Dussen verklaarde zich niet te zullen verdiepen in de politieke achtergrond. „Dit is onze taak niet. Het is ook niet terzake dienende. Deze Ambonezen zijn aan de Nederlandse wetten onderworpen. Zij geven toe de keukens te hebben vernield. Dit is van ernstige aard. Er is gecomplotteerd en de schade ligt boven de 2.000, Daarom zullen exemplare straffen wor den opgelegd. Ik eis vier maanden met aftrek tegen alle verdachten", aldus de officier. Direct daarop gaf de politierech ten 't woord aan mr. Terwoert, maar Marwa zei daar niets voor te voelen. „Die mijnheer behoeft zich er niet mee te bemoeien. Dat hebben we ook al in een brief geschreven". De Am bonezen bleken een eigen advocaat uit New York te wensen. Maar op de vraag wie dat dan is, luidde het antwoord: „Dat zoekt het hoofdbestuur uit!" Dit ontving al een telegram uit Amerika, maar de advo caat was er nog niet. De partij heeft wel het geld voor zijn overtocht, zei Marwa. DAN MAAR WACHTEN. „Wilt u dan maar in de gevangenis blijven zitten tot die advocaat er is?" vroeg mr. Van Empel. Het antwoord was: „Al duurt het een jaar, wij wach ten!" Ten overvloede wees de presi dent er nog op, dat die advocaat in Ne derland moet zijn ingeschreven en dat de zaak op 24 januari ook al is hij er niet, wordt doorgezet. „U bent zo wel sprekend, dat een advocaat het u niet kan verbeteren", voegde hij Marwa toe, die overigens mocht blijven om de vol gende groepen van zijn kameraden te verdedigen, al wenste hij dat wel, want, zo zei mr. Van Empel: „Wij kennen hier in Nederland de verdachten stuk voor stuk en niet de leider!" De Ambonezen zullen nu alle mede werking krijgen om te zorgen, d*t ad vocaat X uit New York op 24 januari in Middelburg i». DE INBRAAK. De inbrekers hadden viJt, spel, want de politie had immers de handen vol die nacht. Het is in korte tijd de vierde inbraak in deze gemeente, waarbij men het op de brandkast heeft voorzien. Bij een kolenhande laar werd de safe met behulp van springstof geopend. Bij een kruide nier mislukte een dergelijke poging, maar uit een naast deze kruideniers zaak gelegen hotel werd diezelfde nacht een brandkast weggesleept. Een brutaal staaltje overigens. De di recteur van het hotel heeft dezer da gen de voor hem waardevolle papie ren netjes over de post terug ont vangen. MOSKOU, 16 januari Atoomenergie voor opwekking van elektriciteit en de bouw voor een ijsbreker met atoom aandrijving, uitbreiding van de indu striële en landbouwkundige produktie, de ontwikkeling van kleurentelevisie, ziedaar een greep uit een nieuw Rus sisch vijf jarenplan, dat gisteren de ge hele editie van de Frawda, het orgaan van de communistische partij in be slag nam. „De Sowjet Unie", zo werd ver klaard, „wil het machtigste industriële land ter wereld worden en in vreed zame, economische wedijver de meest ontwikkelde kapitalistische landerï voorbijstreven". Het nieuwe plan is reeds 1 januari van kracht geworden en loopt tot 31 december I960. De produktie van de zware industrie zal gestadig worden uitgebreid tot ovet vijf jaar een norm bereikt zal zijn vafj 53 miljoen ton ruw ijzer, 68 uljoen ton staal, 593 miljoen ton ^u.en eft 320.000 miljoen kWh elektrische ener» gie. De huidige produktie bedraagt resp. 33 miljoen, 45 miljoen en 390 mil joen ton en 166.000 miljoen kWh. De totale produktie van consumptiegoede ren moet 60 pCt groter, de wolproduk- toe moet verdubbeld worden, evenals de bouw van huizen. De graanoogst, de eierproduktie en de groentenproduktie zelfs meer dan verdubbeld. Alleen de salarissen worden niet verdubbeld; die gaan slechts 30 pCt naar boven. Met dit alles belooft men meer dan Boel- ganin in zijn rede voor het centrale partijbestuur eiste in juli. DE BILTZEGT: Iets kouder DE BILT, 16 jan. Weersverwach ting geldig tot hedenavond: Perioden met opklaringen maar ook enige buiea Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind uit westelijke richtingen. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1