VERDERE BESPREKINGEN IN GENEVE UITGESTELD 100 woningen extra voor gem. Rilland Senatoren tegen plan van Eisenhower Utrechtse raadsleden en journalisten draaiden (voor één keer) de rollen om PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verblijdende dag voor Kapelle De Nederlands-Indonesische conferentie Regeringspartijen N.U. en P.S.I.L tegen ratificatie Versiokie ,.cellisi" Maandag valt de beslissing iiBiiiiigiiiiif Bedstee zakte int oudje gestikt V* S* hebben nu een kunstmaan Levensduur; vier weken SCHELDE-KWESTIE WELDRA TER SPRAKE Wolf haalde vliegtuig neer Afrika wil eigen volkslied en vlag Klompen-serenade in de raadzaal HET ZWEEDSE KONINGSGEZIN Zonder paspoort naarW*Duitsland Roofoverval werd mislukking Met traangaspistool Zweedse trein greep spoorbus* twintig doden Lee weigert belasting te betalen JOAN, SJOUKJE EN DE WERELDTITEL De vrede' op zijn plaats PIENTERE „PERS" EN ROERIGE „RAAD" DE BILT ZEGT; Toenemende bewolking OTtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactio 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3295 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Br J. J. de Jong ZATERDAG 14 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. 1. Catsman, Aardenburg;. Ds D. J. van Dijk, -St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg,- J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 DJAKARTA, 13 jan. (A.N.P.) Het Indonesische kabinet heeft hedenavond zijn besluit over de volgende maatregelen ten aanzien van de Nederlands-Indonesische conferentie te Genève uitgesteld in af wachting van verder overleg met de partijen, die de regering steunen. De minister van voorlichting, Sjamsuddin Sutan Makmur, deelde mee. dat het kabinet maandagochtend weer bijeen zal komen. Hij hoop te, dat dan een definitief besluit zal kunnen worden genomen. Naar wij van Indonesische zijde in Genève vernemen, is ook het vertrek van de Nederlandse delegatie uitgesteld en wel op verzoek van de Indone sische delegatie. De Indonesische delegatie wacht nog op de terugkeer van haar koerier, mr Indrakasoema die met minister Kasimo zondag j.l. naar Djakarta is vertrokken om aan de Indonesische regering verslag uit te bren gen over het verloop van de conferentie. conferentie wenst te voorko- Alle gevangenen, die door militaire rechtbanken van de vroegere bezet- tingsmogendheden in Oostenrijk zijn veroordeeld, zullen, nu Oostenrijk zelfstandig is geworden, opnieuw worden berecht. Een zekere Erich Hauschild, die levenslang heeft, heeft de Oosten rijkse autoriteiten verzocht zijn von nis liever niet te veranderen, omdat hij zo aan zijn gevangenis gehecht is geraakt. Vandaag zijn in Djakarta de politie ke besprekingen op hoog niveau over de resultaten van de Nederlands-Indo nesische conferentie in Genève voort gezet. De Masjumi heeft al haar leden van de parlementsfractie bijeengeroepep, teneinde het verslag van de minister van economische zaken, Kasimo, over de besprekingen te Genève, te bespre ken. Na deze bijeenkomst heeft de voorzitter van de Masjumi, Moham med Natsir, verklaard, dat de toestand „niet zo somber" was als door sommi gen wordt beweerd. Natsir was echter niet bereid ant woord te geven op vragen, of de re- nève door de Indonesische delegatie sultaten van de besprekingen te Ge al dan niet zouden worden getekend. Een woordvoerder van de Nahdatul Ulama, een van de regeringspartijen, die bezwaar hebben tegen de Geneefse conferentie, verklaarde echter, dat zijn partij het tekenen van de resultaten Ingezonden Mededeling (Adv.l HAZETFABRIEKEN IE ZEVENBERGEN LEEUWARDEN, 14 januari Om wonenden zijn gistermorgen tot de ont dekking gekomen, dat het ongewoon stil bleef in de woning van het 80-ja- rige echtpaar Tj. Nestra aan het Noordvliet alhier. Toen de politie een onderzoek in stelde, ontdekte zij, dat de bedstede was ingezakt en dat bij de vrouw de levensgeesten reeds waren gewe ken. De man werd ter observatie overgebracht naar het stadszieken huis. van de men. Een andere regeringspartij, de Par- tai Sjarikat Isslam Indonesia, heeft herhaaldelijk verklaard, dat zij wenst, dat de Indonesische delegatie uit Ge nève teruggetrokken wordt. Minister-president Burhanuddin Ha- rahap, die de bijeenkomst van de par lementaire fractie van de Masjumi bij woonde, bracht hedenmorgen een be zoek aan president Soekarno. WASHINGTON, 13 januari Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrijdag in Washington bekend gemaakt, dat de eerste Amerikaanse kunstmaan zal worden gelanceerd van af de luchtbasis Patrick te Cocoa in Florida. De kunstmaan een metalen bol met een doorsnedevan 50 cm en een gewicht van circa 10 kg zal worden gelanceerd met behulp van een driedelige raket, die haar een snelheid zal geven van 29.000 km per uur. De raket wordt rechtstandig gelan ceerd. Op een hoogte van anderhalve km zal zij automatisch overgaan naar een horizontale stand. Op een hoogte van 50 tot 65 km, bij een snelheid van 5.000 tot 6.500 km per uur, zal het eer ste deel van de raket zijn leeggebrand en afgehaakt worden. Het tweede deel brengst de kunstmaan tot op een hoog te van 200 km. De snelheid zal dan circa 17.000 km per uur bedragen. Op een hoogte van circa 480 km, bij een snelheid van 29.000 km per uur, zal de kunstmaan in een ovale baan om de aarde komen. De afstand van de aarde tot deze baan zal variëren van 300 tot 1.300 km. De kunstmaan zal twee tot vier weken in deze baan blijven en daarna als een meteoor steen in de dampkring van de aarde verbranden. DEN HAAG, 13 januari De mi nisters Luns en Spaak hebben, naar wij vernemen, gister lange en vrucht bare gesprekken gevoerd op grond waarvan is te voorzien, dat op korte termijn tussen beide regeringen on derhandelingen over de kwestie van de watergangen zullen kunnen begin nen. RILLAND, 13 januari Rilland kan de vlag uitsteken voor het prachtige Nieuwjaarspresentje, waarvan burgemeester Jobse van avond in de raadszitting melding maakte. Rilland krijgt n.l. honderd éxtra- woning-toewijzingen. Dit is het re sultaat van een bespreking, die de burgemeester heeft gehad met de commandant van het vliegkamp Woensdrecht omtrent het huis vesten van iuchtmachtpersoneel in Rilland. TOWER, 13 jan. In het gebied van Tower in de Amerikaanse staat Min nesota is vandaag een vliegtuig veron gelukt door een aanval van een wolf. Dit merkwaardige ongeluk deed zich voor, toen twee jonge vliegers in een vliegtuig vlak langs de grond vlogen orn van dichtbij twee wolven te volgen die over een. bevroren meer renden. Een der dieren viel op een bepaald ogenblik het vliegtuig aan en raakte bij een geweldige sprong een der ski's van het landingsgestel. Het toe stel raakte uit zijn evenwicht en stortte neer. De beide vliegers bleven ongedeerd, doch de wolf moet zijn aanval met de dood bekopen. KAAPSTAD, 13 januari In het nieuwe Zuidafrikaanse parlement, dat vrijdag voor het eerst bijeen is geko men, is een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld het „God save the Queen" als volkslied en de „Union Jack" als nationale vlag af te schaf fen. Tot dusver neemt „God save the Queen", het Britse volkslied, een zelf de plaats in als „Die stem van Suid- Afrika", terwijl dè Britse vlag wordt gebruikt naast de Zuidafrikaanse vlag. Twee beroemde Nederlandse voca listen, mevr. To van der Sluis te Am sterdam en de heer Laurens Bogtman te Hilversum zijn benoemd als hoofd leraren-zang aan het Kon. Haagse Conservatorium. ELBURG, 13 jan. Toen in de El- burgse raad besloten werd om aan de plaatselijke muziekvereniging „Con cordia" een subsidie te verstrekken van van f 4000.voor aanschaffing van nieuwe instrumenten en unifor men, ging de voorzitter van dit corps met bekwame spoed de leden uit hun werk halen. Een kwartiertje later stond het corps geheel in werkkleding, deels met klompen, deels met werkschoenen en in beroepskleding in de romantische raadzaal van het Agnietenklooster, dat in gebruik is als stadhuis. Zo brachten de leden van Concordia de vroede va deren een serenade. BONN, 13 jan. De commissie van binnenlandse zaken van de Westduitse bondsdag heeft de regering verzocht de controle van paspoorten van vreem delingen die West-Duitsland bezoeken, af te schaffen. De commissie verzocht de hondsre gering met bevriende landen te onder handelen over het afschaffen van pas poorten voor reizen over en weer. Als een dergelijke regeling niet getroffen zou kunnen worden, zou de regering eenzijdig de paspoortencontrole moe ten opheffen. AMSTERDAM, 13 januari In de vooravond heeft een man, gewapend met een traangaspistool, getracht een roofoverval te plegen in een drogiste rij aan de Adm. de Ruyterweg te Am sterdam. De winkelier en diens zuster stonden beiden in de winkel, toen plotseling de deur open ging en een onbekende mand binnen kwam die, onder bedrei ging met een pistool, geld eiste. De heer Beuks zag kans een blik ken bus tegen een tussendeur te gooien om zijn vader te waarschu wen. Op dat ogenblik schoot de man zijn traangaspistool af en trof me juffrouw Beuks in de ogen. Geschrokken door het lawaai van het blik, maakte de overvaller dat hij naar buiten kwam, waar hij op een fiets verdween. De politie heeft een volledig signale ment. De nieuwste foto van de Zweedse koninklijke familie. De opname werd gemaakt voor de aanvang van de plechtige opening van het Zweedse parlement die door de leden van de koninklijke familie werd bijgewoond. We zien hier v.l.n.r. Koningin Louise, Koning Gustaf Adolf, Prinses Sybilia, Prinses Margare- tha en Prinses Brigitta. KOPPARBERG, 13 Jan. Bij een botsing tussen een volgeladen trein met ijzererts en een diesel-spoorbug zijn vrijdag bij Kopparberg in Midden- Zweden twintig mensen, o.w. veel schoolkinderen van 14 tot 17 jaar, om het leven gekomen. Tien personert werden gewond. Het ongeluk ontstond, doordat de remmen van de goederentrein weiger den. Daardoor reed de trein door een onveilig sein op het station Koppar- oerg, waar hij had moeten wachten tot 'e spoorbus gepasseerd zou zijn. Met „en snelheid van 80 km. per uur raas de de trein door het station de bus te gemoet, tot grote schrik van het spoor wegpersoneel, d-,t nog vergeefs tracht te de trein op eui zijspoor te leiden of te laten ontsporen door de wissels om te zetten. Op het laatste ogenblik heeft de con ducteur van de bus, die opgeschrikt was door waarschuwingskreten, nog de deuren van de twee wagons waaruit het busstel bestond, geopend, doch slechts enkele passagiers konden naar buiten springen voor de trein op de bus inreed en de passagiers naar alle kanten uit de wagens geworpen wer den. Men gelooft, dat de machinist van -ie trein en de busbestuurder zich op het laatste ogenblik door een sprong hebben kunnen redden. Zij zouden slechts licht gewond zijn. De reddingswerkzaamheden onder vonden grote hinder van ijzel en duis ternis. Dit was het tweede ernstige trein ongeluk in Zweden in veertien dagen tijds. Op 2 januari botsten bij Gothen burg twee trein op elkaar, waardoor één persoon om Het leven kwam en er elf gewond werden. ENSCHEDE, 13 januari Toen vanmiddag de 14-jarige scholier J. P< uit Enschede met zijn vriendje pei< fiets op de Haaksbergerstraat reed, kwamen de sturen van hun rijwielen met elkaar in aanraking, op het mof ment dat een truck met oplegger voor bijging. Beide jongens kwamen te val len. Jan P., die aan de straatkant reed, kwam voor de achterwielen van de opf legger en was op slag dood. De oud-testamenticus aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam prof. dr. M. A. Beek, is naar Bagdad ver trokken om onderzoekingen te doen aan de Eufraat en de Tigris. WASHINGTON, 13 januari De omdat het volgens hem onwettig is, Amerikaanse democratische senator dat de belastinggelden gebruikt wor- Walter George, voorzitter van de se-den voor hulp aan het buitenland. Hij naatscommissie van buitenlandse za- hoopt, dat de staat een proces tegen ken, heeft vrijdag bekendgemaakt, dathem zal beginnen, zódat de kwestiè hij minister Dulles heeft meegedeeld,voor het gerecht kan worden uitge- dat de regering-Eisenhower de samen-zocht. werking tussen republikeinen en de moeraten in gevaar dreigt te brengen als het program voor hulp aan het bui tenland niet handelbaarder wordt ge maakt. Het is veel belangrijker een gezond twee-partij en-beleid te volgen ten aan zien vaiï de grote vraagstukken der buitenlandse politiek, dan vast te hou den aan een hulpprogram op lange termijn, aldus George. De gouverneur van Utah, Bracken DEN HAAG, 13 januari Naar. wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.S.B. aan alle twijfel een einde ge maakt en besloten, op advies van de commissie voor het kunstrijden, om Joan Haanappel en Sjoukje Dij-kstra in te schrijven voor de wereldkam pioenschappen kunstrijden, welke van 16 tot en met 19 februari a.s. in Gar- misch Partenkirchen worden gehou den. Lee, heeft vrijdag geweigerd zijn in komstenbelasting over 1955 te betalen. Meer dan vijfduizend studenten hielden in de Syrische hoofdstad Damascus een massabetoging om te protesteren tegen het bloedver gieten in Jo.danië en de agitatie in dat iand tegen het pact van Bag dad te steunen. Er werd veel en hard geschreeuwd, terwijl boven de menigte grote borden met anti-Westerse leuzen Werden gezwaaid. De politie be hoefde echter niet op ie treden. UTRECHT, 13 jan. - Het college van B. en W. en de Utrechtse pers ontmoeten elkaar jaarlijks aan een persdiner, als prettige afsluiting van de jaarlijkse terugkerende begrotingszittingen. Van deze traditie is dit jaar in zoverre afgeweken, dat de rollen thans eens werden omgedraaid. Onder het motto „Het is mijn vriend, die mij mijn feilen toont" heeft de Utrechtse pers getracht een persi flage te geven van een gemeenteraadszitting. In de fictieve gemeente „Lichtheuvel" speelde deze raadszitting, die volkomen officieel was aange kondigd en waarvoor de raadstukken tijdig een on derwerp van bespreking in de talrijke raadfracties hadden uitgemaakt. Het waren de journalisten, die de plaatsen van B. en W. en de raadsleden hadden ingenomen en het echte college van B. en W. zat achter de perstafel. Ruim drie uur is er gesproken door praktisch alle caadsleden en de zelfbeheersing van „burgemeester Mulaert" van Lichtheuvel is wel bijzonder op de proef gesteld. Obstructie werd er genoeg gevoerd, daar zorgde de uiterst linkse fractie voor. De raad hechtte zijn goedkeuring aan de bouw van een nieuw stadhuis met saunabaden, een zwem inrichting met solarium, terwijl een aantal andere voorstellen gezien de tijdnood moesten vervallen. De „pers" zorgde na deze middernachtelijke raads vergadering voor de actualiteiten. Burgemeester De Ranitz, die een landelijk dagblad vertegenwoordigde, was de eerste die in een persklaar verslag de weinig verheffende en volgens hem soms langdradige en overbodige raadsdebatten hekelde. Ook de wethou ders zorgden in hooggestemde dagbladkritieken voor een sportieve revanche op de echte pers, die op deze avond de draak had gestoken met alles wat zich maar gemeentelijke overheid noemt, De vredesfiguur van het Nationale Monument in Amsterdam is op zijn plaats bevestigd. Hoe het nu snel groeiende Nationale Monu ment er na een plaatsing van het beeld uitzag toont U deze foto. DE BILT, 13 januari In de och tend plaatselijk mist. Later toenemen de bewolking en later op de dag een kans op enige regen. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. Zwakke, later matige wind uit zui delijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1