Goede tariefstelling ën niet kroegbevrachting terug naar Algemene woningtelling krijgt wettelijke basis Onze binnenvloot is wel zeer verouderd Kon* Wilhelmina's petekind woont nog op Marken Getuigenverklaringen lijn recht tegenover elkaar PUZZLE Proiesianf Christelijke Schippersbond Hulp voor Jordanië: 100 miljoen pond iUe ioou* itenqi ons Eden wil prijzen om laag brengen Kent U het verschil tussen een paardebloem en een orchidee? Nog geen visum voor mr Van Empel Opnieuw Amerikaanse kaasverkopen Egypte krijgt gekozen parlement Tellers krijgen de bevoegdheid de huizen te betreden Adriaan Pelt: ZWANENZANG Vrijdag 13 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 -U Ingezonden Mededeling (Adv.) (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, 11 jan. „IVy kunnen niet ontkennen, dat ook de schip- perswereld in algemene zin tevreden kan zjjn, dat de gemaakte vrachtprij zen goed waren, dat er veel werk was te verzetten en dat het eindsaldo een overschot laat", aldus de heer F. H. v. d. Wetering, voorzitter van de Ned. Prot. Chr, Schippersbond in de 35ste algemene jaarvergadering. De voorzitter liet echter ook meer sombere geluiden horen, evenals de secretaris, de heer T. A. Cornet, die er in z\jn jaarverslag op wees, dat de binnenlandse tarieven ondanks de in 1955 ingevoerde verhoging nog ver beneden de internationale tarieven blijven. De heer Van de Wetering wees er het mogelijk gemaakt in Rotterdam met nadruk op, dat de Nederlandse een eigen kantoor te openen, terwijl schipperij niet voldoende is aangepast er een vertegenwoordiger benoemd aan de gewijzigde economische en I kon worden voor de drie noordelijke maatschappelijke omstandigheden van ons land. „Zolang de Nederlandse par ticuliere schipper zich als een soort kruier in een reservepositie bevindt, is zijn economische positie ondanks momentele winsten nog zwak en wordt de grondslag van zijn bestaan be dreigd", aldus de voorzitter. Volgens de voorzitter is het indivi dualisme vau de particuliere schipper in deze tijd een grote dwaasheid en de schipperij kan alleen dan in de concur rentie met rail en weg sterk zijn, als men de handen ineen slaat. Evenais de reders zuilen de binnen schippers de garantie van vervoersze- kerneid moeten kunnen geven, willen zij een rechtvaardig en gegarandeerd aandeel in de vervoerssector kunnen opeisen. Deze vervoerszekerheid gaat echter gepaard met wensen op het ge bied van car.even en voorwaarden. L .'-i 1 Een aanvoaruoare taiaeistelling is de eerste eis om het doei, de georga niseerde schipperij als gelijkgerechtig de te laten deelnemen aan het distr.- butie-apparaat, te bereiken. De heer Van de vfefenng vroeg zich ai, oi net niet verstandig zou zijn om een tarief in te voeren, dat overeenkomt met de wenteiijke prijszetting. In dat geval zal echter ook het beurzensysteem moeten worden herzien. Aan de zwart- vaarderij zal spoedig een einde ko men, wanneer na een behoorlijke ta- riefsvernoging volgens het systeem van de evenredige vrachtverdeling wordt gevaren voor de prijs van de aangeboden vracht, mits deze. niet la ger is dan het door de .notermgscom- miss.e vastgestelde maximumpercen tage. De bezwaren tegen de handha ving van de evenredige vrachtverde lingen wegen niet op tegen het gevaar van beurzensluiting en tegen de her haling van de beruchte kroegenbe- vrachting. Tot ue ï.og niet vervulde schip- perswensen behoort o.a. een betere ijsgeldregeling. Momenteel is bij d.e Stichting Ned. Particuliere Binnen vaart een voorstel in behandeling om het vraagstuk van het ijsrisico op te lossen, misschien door het in stellen van een ijsfonds. VEROUDERDE VLOOT. Tot zijn spijt moest de voorzitter constateren, dat onze binnenvloot wel zeer verouderd is. Bijna 36 pet. van de schepen werd voor 1909 gebouwd en 8 pet. hiervan is zelfs ouder dan 66 jaar. Ruim 60 pet. van de schepen werd tussen 1910 en 1940 gebouwd. Van 1945 tot 1954 bedroeg de nieuw bouw slechts 3 pet. van het totaal, in 1955 is de nieuwbouw echter enigszins toegenomen. De voorzitter was ervan overtuigd, dat dit probleem niet zal kunnen worden opgelost tenzij de ta rieven ruimte laten voor rente, aflos sing en ondernemingsloon. zoch is de omvang van de binnen vloot nog zeer belangrijk1 januari wa ren er 15.500 schepen met een laadver mogen van meer dan 4.000.000 ton. Met deze schepen werd 42.3 miljoen ton goe deren vervoerd, 54 pet. van alle ver voer. Ongeveer 35.000 Nederlanders werken in de binnenvaart. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 120 steeg tot 822. Een extra bijdrage van 5 cent per ton heeft provincies, met standplaats Gronin gen. Met dankbaarheid werd ook de opening van een bibliotheek voor op varenden van binnenschepen, te Rot terdam, gememoreerd. DE KINDEREN. Tijdens de vergadering sprak de voorzitter als zijn mening uit, dat ook voor de schipperskinderen de leer plicht moet worden ingevoerd. De con sequentie is een radicale verandering in het subsidie-systeem van de rege ring. „Eenvoudigheidshalve ware naast de bestaande vrijstelling van schoolgeld voor ieder schipperskind een van rijks wege vastgesteld bedrag als bijdrage in de huisvesting te verlenen. De overhead zou dan aan de internaten een bijdrage moeten leveren, gelijk aan de rente en aflossing van het geïnvesteerde kapi taal" aldus de heer Van de Wetering, B(j de bestuursverkiezing werden de heren T. A. Cornet (secretaris), G. v. d. Zee en H. Peggeman herkozen. De vacature, ontstaan door het aftreden van de heer J. Warns zal worden ver vuld door de heer T. Huisman (schip ,Tejo"), terwijl een nieuwe bestuurs functie zal worden bekleed door de heer H. L. Kruizinga (schip „Iepelina") De 80-jarige heer Warns ontving als blijk van erkentelijkheid bij zijn af treden het erelidmaatschap van de bond. Tevens overhandigde de voor zitter hem een enveloppe met inhoud, terwijl de afdeling Amsterdam haar dankbaarheid toonde met een enorme kist sigaren. DAMASCUS, 12 januari. Reuter. Nadere bijzonderheden zijn bekendge maakt over het plan voor economische hulp tot een bedrag van 100 miljoen pond in een periode van 10 -jaar, dat Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië aan Jordanië hebben voorgesteld. Egypte zal 45 procent, Saoedi-Arabië 40 en Syrië 15 procent van het benodigde ka pitaal verschaffen. Het plan houdt de betaling in van de kosten van het Ara bische legioen en de nationale garde. Het legioen wordt thans door Enge land gesubsidieerd. Andere punten zijn de oprichting van een Arabische bank voor economi sche ontwikkeling in Jordanië voor de financiering van ontwikkelingsprojec ten en de uitgifte van Jordanische staatsobligaties in de vier landen. 14 januari 1916: Watersnood in Waterland PURMEREND, 13 januari Zaterdag 14 januari is het veertig jaar geleden, dat een zware storm over het wijde Waterland bulderde. Negentig jaar lang had de dijk stand gehouden en hij zou ook nu niet bezwijken, dachten de Waterlanders. Maar in de vroege morgen werd de eerste bres geslagen en bij Katwoude stroomde het land onder. Dorpen en steden volgden, vee verdronk, mensen moesten vluchten en de 15e januari van het jaar 1916 brak ook het water bij Oostzaan door de dijk en stond Waterland onder water. Hoewel het geen springtij was, was een vloed, die drie meter boven volzee uitkwam, over het eiland Marken geslagen. Huizen werden weg gespoeld, een groot aantal botters zonk. Zestien mensen kwamen om het leven. ZATERDAG 14 JANUARI HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. continubedr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sp praatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Muzikale caus. 14.50 Dansmuz. 15.25 Streekuitz. 15.50 Omr. kamerork. 16.35 „Het volle pond", caus. 16.50 Gram. 17.15 Act. 17.45 Orgelspel en comm. 18.20 Lichte muziek. 18,45 Regeringsuitz.: „Atlantisch Aller lei". Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus, 19.40 „De Bijbel in het kerkelijk jaar", caus. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.25 Soc. comm. 22.40 Lichte muz. 22.55 „Binnen zonder kloppen", hoorspel. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorconc. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole- ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Promenade-ork. 14.00 Boekbespr. 14.20 Eng. les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-ork. 16.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Mu- settemuz. 17.20 V. d. jeugd. 18.00 Simple Music. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Direct na de ramp ordent ^oningin Wilhelmina een bezoek aan het zwaar getroffen gebied en speciaal aan het eiland Marken. Daar had moeder Van Riel, die op de Moeniswerf woonde, angstige uren beleefd. Zij was met haar anderhalfjarig kind gevlucht en toen zij en haar dochtertje met nog dertien anderen op een grote balk ronddreven, wist zij, dat haar tweede kind niet lang meer op zich zou laten wachten. De gehele nacht dreven de mensen rond. Tegen de morgen wer den zij gered en ondergebracht in een huisje op de Rozenwerf. IJlings werd hulp ingeroepen, want Lijsje van Riel kondigde haar komst aan en kwam enige uren later ter wereld. Koningin Wilhelmina vernam de ze gebeurtenis. Zij bracht een be zoek aan het kleine huisje en op dat ogenblik besloot de hoge bezoekster peettante te zijn van de kleine Lijsje, die toen als doopnaam kreeg Wil helmina Lijsje. NOOIT VERGETEN. Haai- peettante heeft Mina van Lijs, zoals zij werd genoemd, nooit verge ten. Toen zij 5 jaar oud was, is zij va der en moeder een hele dag op visite geweest in het paleis op de Dam te Amsterdam en ieder jaar met Kerst mis kwam er een cadeautje. Van haar tien de jaar af stuurde Mina haar zelf geschreven briefjes naar de Koningin, die altijd prompt werden beantwoord. Er kwamen ook portretten van de Koninklijke familie, die alle een ereplaats hebben gekregen in het huis van Mina van Riel op Marken, die thans al jaren is getrouwd met Jan Uithuisje en nu zelf moeder is van zes kinderen. TWEE „MINA's" Ook haar kinderen worden door nu Prinses Wilhelmina ieder half jaar met Kerstmis bedacht en de jongste kreeg, toen de Prinses in 1952 nóg een be zoek aan het eiland bracht, een zil veren bekertje. Wilhelmina Lijsje van Riel is niet het enige petekind van Koningin Wil helmina. In Spakenburg woont n.L Wilhelmina Aartje Vedder, die op 14 januari 1916 werd gebroen en ook pe tekind werd. De twee Mina' hebben nog altijd contact met elkaar en beiden hebben een Bijbel, waarin staat ge schreven: „Ik ben de Goede Herder en Ik ken de mijnen en word de van de mijnen. Joh. 10 14. je peettante Wil helmina'. LONDEN, 12 jan. (Reuter). Eden en zijn ministers hebben zich bezig gehouden met de opstelling van plan nen voor een campagne tot verlaging der hoge kosten van levensonderhoud. Met deze campagne hangt een wets ontwerp samen, dat het land wil be schermen tegen de invloeden van mo nopolies en beperkende praktijken. Enkele commentators voorspellen, dat de regering bij haar strijd tegen de hoge kosten van levensonderhoud ook een beroep zal doen op het be drijfsleven om de winsten te gebrui ken voor het omlaag brengen van de prijzen in plaats van voor de verho ging van de dividenden. Dit kan ge paard gaan met andere maatregelen tot verlichting van de lasten van de ruim 20 miljoen arbeidenden in En geland, waarmede dan nieuwe loon eisen in de industrie voorkomen kun nen worden. „Het zijn, allebei bloemen" zult U zeggen „maar het onderscheid Is wei heel erg opvallend" Bij verpakte soepen kunt U het verschil niet zo gemakkelijk met het oog constateren; bij soep komt het aan op geur, smaak en kwa liteit. Het grote verschil merkt U pas als U OXO proeft. Reeds bij de eerste lepel OXO staat ook voor U onomstotelijk vast, dat smaak •n kwaliteit superieur zijn. Neem die proef.... proef OXO en y hebt de beste soep gevonden. SOEPEN „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep. Cham? pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Zaak Jungschlaeger DJAKARTA, 12 januari. Vier le den vap de voormalige Nederlandse militaire missie in Indonesië werden vanmorgen geconfronteerd met de kroongetuigen Manoch en 'Amiruddin in het proces tegen Jungschlaeger. Hun verklaringen en die der Neder landers stonden lijnrecht tegenover el kaar. Amiruddin, voormalig kasbeambte bij de missie, deed mededelingen over fondsen tot financiering van een ille gale organisatie. Majoor Van Tuin, eertjjds hoofd van de administratie der missie, ontkende de juistheid daarvan. Sergeant Verschoor en kroongetuige Manoch bleven verschillen in hun ver klaringen over het nummer van de jeep, die in dit proces een rol speelt. Onder-luitenant Koenders ontkende de vader van Manoch gekend te heb ben, terwijl Manoch verklaarde, dat zijn overleden vader behoorde tot het WASHINGTON, 12 jan. (Reuter). - Het Amerikaanse departement van landbouw is er opnieuw toe overge gaan cheddarkaas uit de overschot- voorraden op basis van concurrerende biedingen te verkopen .Het gaat om 15 miljoen lbs. Tot dusverre werd de kaas tegen een vaste prijs verkocht, maar het departement acht verkopen op basis van concurrerende biedingen doelmatiger en meent, dat het de ex porteurs hierdoor gemakkelijker zal worden gemaakt in het buitenland 'n afzet te vinden. Er zal echter voor worden zorggedragen,dat de verko pen geschieden tegen prijzen en in hoeveelheden, die het prijsniveau op de wereldmarkt niet deprimeren en die de wereldmarkten niet verstoren. CAIRO, 12 jan. (Reuter). Het Egyptische kabinet heeft na een zit ting, die de gehele nacht heeft ge duurd, een ontwerp-grondwet aan vaard, welke voorziet in verkiezingen voor een volksvertegenwoordiging, nadat de laatste Britse militair Egyp tisch gebied zal verlaten. Dit laatste zal in juni a.s. het geval zijn. Gegevens uit 1947 zijn verouderd 's-GRAVENHAGE, 11 januari. De regering acht het noodzakelijk, dat voor de algemene woningtelling welke dit jaar zal worden gehouden een wettelijke basis wordt geschapen. Zij heeft daarom bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend. Voor de woningtelling, zo blijkt uit de toelichting, worden onder woningen niet alleen verstaan de naar aard en inrichting voor bewoning bestemde gebouwen of gedeelten daarvan, onverschillig of zij feitelijk al dan niet bewoond worden, maar ook alle feitelijk bewoonde andere ruimten. De omschrijving van het doel der telling is zo ruim gehouden, dat alle noodzakelijke gegevens zullen kunnen worden verkregen. Uiteraard zal de algemene maatregel van bestuur de' verlangde gegevens nauwkeuriger specificeren. Het in de laatste jaren gevoerde huis vestingsbeleid heeft in belangrijke mate gesteund op de gegevens, welke bij de laatste algemene woningtelling van mei 1947 werden verkregen. Sindsdien heb ben zich echter in de omvang en de sa menstelling van de woningvoorraad, spe ciaal door de bouw van nieuwe wonin gen, niet onbelangrijke veranderingen voltrokken. Tengevolge daarvan zijn de De 70.000ste Nederlander naar Australië 's-GRAVENHAGE, 12 jan. Gis teren vertrok de 70.000ste Nederland se emigrant naar Australië na de oor log, met de „Johan van Oldenbarne- veldt". In totaal vertrokken gisteren 1450 emigranten, waarmee het totaal Nederlanders; dat na de oorlog naar Australië emigreerde, op 71.239 wordt gebracht. Instr. octet. 19.00 Nws. 19.10 Omr. ork. en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. progr. 21.45 „Sprong in het heelal", hoorsp. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.15 „Veilig Vlug kan voor delig zijn", Wereldvisie en Telemimiek. 21.00 Ballroomdancing. 21.3022.30 Cab. BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Radlojourn. 15.00 Gram. 15.45 Idem. 16.00 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Graiq. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Mannen koor. 17.40 Gram. 18.00 Mannenkoor. 18.15 Ork. conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. DOCTOR HONORIS CAUSA gegevens van de woningtelling van 1947 reeds verouderd. Er bestaat daardoor zo wel bij de regering als bij de provinciale besturen en die der gemeenten met het oog op het huisvestingsbeleid dringend behoefte aan recente gegevens over de omvang en de samenstelling van de wo ningvoorraad, alsmede over de bezetting en het gebruik der woningen. BELANGRIJK VOOR BOUW VOLUME. Op grond van de nieuwe gegevens zal het mogelijk zijn een goed met de wer kelijkheid overeenstemmend beeld te verkrijgen, hetgeen een belangrijke bij drage kan vormen voor de oplossing der huisvestingsproblemen. Bedoelde gege vens zijn vooral van belang voor een juiste verdeling van de jaarlijks beschik bare woningcontingenten over de ver schillende provincies en gemeenten. Met de organisatie der telling zal ook nu weer het Centraal Bureau voor de Statistiek worden belast. De aard van de gegevens, die nodig zijn, maakt het ge wenst, dat de tellers ook de huizen kun nen betreden en niet uitsluitend behoe ven af te gaan op mededelingen van de bewoners. Hiervoor is uiteraard een wet telijke basis noodzakelijk. Minister Witte is voornemens in het in voorbereiding zijnde ontwerp voor een nieuwe woning wet een wettelijke basis ook voor alge mene woningtellingen op te nemen, zo dat het thans ingediende wetsontwerp alleen voor 1956 geldt. In het ontwerp is een sanctie op het niet nakomen van de geheimhoudingsplicht opgenomen. Twee zusters en een broer trouwden op dezelfde dag NOORDWIJK, 12 januari. Van ochtend zijn twee zusters en een broer uit het gezin Van Schie tegelijk in het huwelijk getreden. Corrie, Mien en Wim beloofden trouw resp. aan Pet de Groot uit Noordwijk, Theo Mens uit Voorhout en Jo Duijndam uit Noord- wijkerhout. Het huwelijk werd op het raadhuis voltrokken door de ambte naar van de burgerlijke stand de heer E. L. de Witt. onderdeel van Koenders. Koenders herhaalde, dat hij niet kon chaufferen, terwijl Amiruddin volhield, dat Koen ders hem eens naar Bogor had gereden. Overste L. B. Duitz ontkende, dat er ooit een vergadering bij de Nederland se militaire missie was gehouden van een illegale organisatie, zoals Amirud din beweerde. MR. VAN EMPEL Er is nog geen beslissing genomen, of de Nederlandse advocaat, Mr. A. van Empei, toestemming zal worden verleend Indonesië binnen te gaan om de Nederlanders te verdedigen. Rechter Maengkom herhaalde zijn bezwaren: Zijn voornaamste bezwaar is dat de advocaten geen eed van trouw hebben afgelegd tegenover de Indone sische republiek. De commissie uit de staten der Ne derlandse Antillen heeft zich gekeerd tegen het denkbeeld tot verkoop van 51 procent van de aandelen van het ho tel „Zeebad" op Bonaire, die in han den van de regering zijn, aan een Ame rikaan, die van het hotel o.m. een ca sino wilde maken. Volgens „Neues Deutschland" heb ben 15.000 bewapende leden van com« munistische fabriekswachten kortgele den te Maagdenburg èen mars gehou den als demonstratie tegen het houda» van vrije verkiezingen. VANDAAG EENS KitiiMS W OORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 in verband ge bracht, 8 dogma, 9 dier, 10 slede, 11 hou ding, 13 gezinslid, 14 wandelweg, 18 vruchtje, 17 roep, 18 man, 19 boomkot, 20 club van artisten, 21 landbouwgereed schap, 22 treuzelaar, 23 dierenroep, 25 ge waad, 26 deel van de voet, 28 voorbeeld voor anderen. VERTICAAL: 1 toespijs, 2 binnenkort, 3 zangnoot, 4 ruige rand, 5 gevangenis, 6 dominee, 7 terzijde, 12 binnen, 13 lucht- klep, 15 wilde haver, 16 tenen mandje, 17 fuif, 18 versterkte plaats, 20 insekt, 22 streep, 24 Eng. voegwoord, 25 rivier in Italië, 27 water in Friesland. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 blunder, 6 Seine, 7 pu, 8 dief, 10 air, 12 lap, 14 stom, 15 dame, 16 tee, 18 tic, 19 tree, 22 ct., 23 op tie, 25 reptiel. VERTICAAL: 1 bè, 2 lid, 3 unie, 4 nee, 5respect, 6 suite, 7 Pasteur, 9 flat, 11 roet, 13 amice, 17 kepi, 20 rot, 21 été, 24 iX OVERBEKEND is het grapjs over die Amerikaanse jour nalist wij zouden ons in zijn plaats moeilijk een andere na tionaliteit kunnen 'denken die van zijn hoofdredacteur te horen kreeg, dat hij ongelukken met dodelijke afloop te uitvoe rig beschreef. Hierover ontstemd, was zijn volgende pennevrucht op dit gebied een cynisch steekje-on der-water, gericht aan het adret van genoemde hoofdredacteur. Deze laatste las enkele dagen later in zijn krant: „De 33-jarige bediende Wil liam Bruce, werkzaam in het Grand-Hotel, keek gistermor gen in de liftkoker of de lift reeds naderde. Dit was inder daad het geval. Vrouw en drie kinderen." Evenwel zonder voorafgaande twisten met superieur zouden wij thans kunnen schrijven: „Op een io eiland, even buiten Middelburg, werd het stoffe lijk overschot van een zwaan van de gemeente Middel burg gevonden. Het beest had zijn nek gebroken." We willen het niet bij d( me dedeling uaii dit nuchter! feit laten. Het gaat ook niet om het bijzondere in dit omkomen, om de voor een zwaan ongebruike lijke wijze de zwanenzang te zingen Nee, het gaat om de estheti sche en dienende functie, die deze zwaan wellicht in een reeks van jaren onafgebroken in de Middelburgse vesten heeft ver vuld. Om de gratie, waarmi's hij zich als een parel aan de kroon van het stedeschoon over het water voortbewoog. Een ambassadeur der sierlijkheid, die de schoonheid van de natuur accentueerde. Deze zwaan is niet meer brak de nek. Een soortgenoot zal wellicht de opengeval len plaats innemen, onmerkbaar. Met dezelfde ongenaakbaarheid en elegantie zal deze zijn taak gaan vervullen, de kop fier om hoog, steunend op de trotse hals.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3