DULLES TRAPT ENGELAND OP Z'N TENEN Republikeins front zal niet lang kunnen regeren Door „onthulling" over Britse houding t.a.v. Z.O.-Azië Op weg naar Cyprus.,.. Nederland krijgt nieuwe zilveren guldens Eerste onbemande vliegtuig voor Nederland Twee ernstige auto-ongevallen x drie doden Aardschokken in Hongarije Nieuw licht op Hitiers dood Poujadistcn laten zich horen Burgers gaan politie helpen in het verkeer Wil Pakistan anti-kominform PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Muntbiljetten voorlopig nog geldig Ander uiterlijk Geen R.K.-steun voor zo'n regering Voortzetting van besprekinben heeft geen zin CJITgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tei 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3294 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 13 JAN. 1956 Directenr: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli. Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. St. Philips/and spant weer de kroon Zie pag. .2 .J A-21 IN ONS LAND 's-GRAVENHAGE, 12 jan. Op het ogenblik zijn vijf exemplaren van het proto-type van de AT-21 in produktie. De ~-21 is een onbemand electro nic., up afstand bestuurd verbindings vliegtuig, tevens radaroefen- en doel- vliegtuig. Het vliegtuig is ontworpen door de ontwikkelingsafdeling van de N.V. Aviolanda, maatschappij voor vliegtuigbouw te Papendrecht. Het is het eerste vliegtuig in deze categorie, dat :T -Ierland is ontwikkeld. MARINE KRIJGT STRAALJAGERS DEN HAAG, 12 januari De Ma rine Luchtvaartdienst zal dertig Sea- hawk-straaljagers ontvangen, zo ver nemen wij van de Koninklijke Marine. Deze Britse toestellen, die door de Verenigde Staten aan ons land worden geschonken, zullen de eerste straalja gers zijn waarover de Koninklijke Ma rine beschikt. Zij zullen, ingedeeld in twee squadrons, dienst doen op de „Kand Doorman". LONDEN, 12 jan. In Britse regeringskringen in Londen heeft men vandaag verklaard, dat men het niet eens is met onderdelen van het verslag van Dulles in een interview met het Amerikaanse tijdschrift 'Life' gegeven over kritieke internationale verwikkelingen in 1954. Men wilde echter niet met de Amerikaanse minister in debat treden, om de atmosfeer van de komende besprekingen van premier Eden in Washing ton aan het einde van deze maand niet te bederven. Baby in de ransel Een 22-jarige Italiaanse soldaat heeft zich bij zijn kazerne te Carrara gemeld met een baby van twee maanden in zijn brood zak. De soldaat zei, dat de trein was weggereden toen hij zijn baby een afscheidskus gaf. Er was geen tijd meer geweest het kind terug te geven aan de moe der op het perron. De moeder kwam met de volgende trein om de baby te halen In het interview werd gezegd, dat Sir Anthony Eden, toendertijd nog mi nister van buitenlandse zaken, had in gestemd met inmenging in Indo-Chino, doch dat de Britten later van mening veranderden. Volgens Stanley Priddle, een corres pondent van Reuter, is het eerste me ningsverschil tussen Engeland en de Ver. Staten in 1954 voortgekomen uit een ernstig misverstand over de Brit se houding ten aanzien van het voor gestelde pact voor Zuid-Oost-Azië. Het tweede meningsverschil ontstond door Engelands weigering om troepen naar Indo-China te zenden om te trachten Dien Bien Phoe voor de Fransen te be houden. Toen Dulles naar Europa vloog om te trachten tot een 'verenigd optreden' Mef ingang van maandag 16 januari a.s. DEN HAAG, 12 jan. Maandag 16 januari a.s. zal een begin wor den gemaakt met het in omloop brengen van de nieuwe zilveren gul dens. Met ingang van die dag zal de Nederlandse Bank de afgifte van muntbiljetten van f 1.— stopzetten en overgaan tot het beschikbaar stellen van metalen guldens. De papieren guldens worden nog- niet in getrokken, zij blijven voorlopig in omloop. De nieuwe guldens hebben dezelfde samenstelling als de oude guldens, die tussen de twee wereldoorlogen in om loop waren, n.l. muntzilver van een ge halte van 720/1000. Bleef derhalve het innerlijk van de nieuwe gulden gelijk aan dat van zijn voorganger, het uiter lijk onderging enige wijzigingen. De beeltenis van de Koningin be vindt zich op de voorzijde en het rijks wapen op de tegenzijde, beide ontwor pen door professor L. O. Wenckebach. Het randschrift „God zij met ons", dat al bijna anderhalve eeuw op deze ne- •'andse munt voorkomt als voort- Op beruchte kruispunten WOUBRUGGE, 12 januari Van ochtend is, op het kruispunt onder de gemeente Woubrugge een ernstige autobotsing geschied tussen tn vracht wagen en een personenauto, waarbij beide bestuurders, de 28-jarige J. de J. en de 35-jarige W. M. te Schipluiden, op slag wreden gedood. Er was geen enkele getuige bij het ongeval aanwezig. Vermoedelijk heeft de vrachtwagen, die op een voorrangsweg reed, de per sonenauto geschept. Na een slippartij op de gladde weg werd de laatste on geveer 30 meter voorbij het kruispunt door de vrachtwagen in een sloot ge smakt. Vermoedelijk heeft de heer J. getracht uit zijn vrachtwagen te sprin gen en is daarbij door zijn eigen auto overreden, die doorslipte. Hij werd dood gevonden naast het rechterach- terwiel. De bestuurder van de perso nenauto raakte onder water beklemd en Verdronk. Hoewel uit het nabijgelegen café van de heer De Brave snel hulp werd ver leend, kon niets meer voor de slacht offers worden gedaan. Op dit kruispunt zijn de laatste ja ren reeds verscheidene ernstige auto-ongevallen geschied, sommige met dodelijke afloop. Enkele honderden meters voorbij de plaats waar enige dagen voor Kerstmis op Rijksweg nr. 1 een ernstige aanrij ding gebeurde drie doden is van morgen een personenauto met volle vaart tegen een met stenen geladen trailer gereden. De bestuurder, de 25- jarige G. J. W. uit Zwolle, kreeg een scbedelbasisfractuur en was op slag dood. Zijn lichaam werd enkele tien tallen meters van de plaats des on- heils op de weg gevonden. Het kwam de expediteur, die de trai ler zag naderen, voor dat de bestuur der zijn macht over het stuur kwijt was geraakt. Hoewel hij nog een po ging deed de auto te ontwijken, vloog deze met grote kracht tegen de linker voorzijde van de trekker en schoot onder de oplegger door. zetting van een tijdens de 80-jarige oorlog ontstane traditie, is op de nieu we guldens behouden. Het meest in het oog springende verschil tussen de oude en nieuwe gulden is de kleinere dia meter en dikte van de laatste. Dienten gevolge verminderde het gewicht van 10 gram tot 6,5 gram, waardoor de gul den, thans nog meer dan vroeger, de munt met relatief het laagste gewicht is_ geworden. Immers een waarde van één gulden aan nikkelen kwartjes of dubbeltjes heeft een gewicht van 12 respectievelijk 15 gram. Op de tegenzijde waarop de waarde- aanduiding en het jaartal voorkomen heeft het opschrift „munt van het ko ninkrijk der Nederlanden" plaatsge maakt voor het woord „Nederland", zulks in overeenstemming met de in het statuut van het koninkrijk neerge legde nieuwe rechtsorde. In de termi nologie van het statuut wordt n.l. on der het rijk verstaan het koninkrijk der Nederlanden, hetwelk alle onder delen van het koninkrijk omvat. „EVEN DE KRANT INKIJKEN..." „P.M.F." en zijn echtgenote Lily, gefotografeerd in de straten van het Franse wintersportplaatsje Me- geve bij de Mont Blane. De Franse staatsman geniet hier van een korte vakantie om uit te rusten van de zware strijd, die hij voor de verkiezingen heeft moeten voeren. Toch kan hij het kennelijk niet helemaal zonder nieuws stel len: reeds op straat wordt er een haastige blik in de krant geworpen EI Glawi, de Pasja van Marrakesj, heeft de Sultan van Marokko in een schrijven medegedeeld, dat hij beslo ten heeft, zich uit het politieke leven terug te trekken. tegen communistische expansie in het Oosten te komen, verliet hij Londen met de indruk, dat Engeland er mee had ingestemd het denkbeeld van een pact voor Zuid-Oost-Azië te steunen en spoedig onderhandelingen over de plannen te beginnen. Britse ministers verklaarden echter, dat zij zich niet aan het plan hadden gebonden én dat zij zelfs niet ingestemd hadden met be studering ervan voor de vredesconfe rentie over Indo-China, die veertien dagen later in Geneve beginnen zou, afgelopen zou zijn. In Londense diplomatieke kringen is is men het voorts niet eens met Dulles' verklaring in het vraaggesperk met 'Life', dat Engeland steun aan Ameri kaanse actie in Indo-China had be loofd, als de Geneefse conferentie mis lukken zou. Naar in britse kringen ver luidt, had Dulles niet duidelijk gedefi nieerd, wat hij met 'verenigd optreden' bedoelde. Het tweede meningsverschil ontstond enige dagen later -voor het begin van de Geneefse conferentie. Dulles drong er tijdens een bespreking in Parijs bij Eden op aan in te stemmen met Brits- Amerikaanse militaire actie om Dien Bien Phoe te redden. Eden vloog on middellijk naar Londen, waar op een vergadering met Sir Winston Chur chill en de Britse stafchefs het Ameri kaanse verzoek verworpen werd, om politieke en militaire redenen. O.m. wilden de Britten de kansen van de Geneefse conferentie over Indo-China niet in gevaar brengeq, RUSSISCH COMMENTAAR Het officiële Sowjet-persbureau „Tass" verklaarde vanavond, dat, als de Ver. Staten in 1954 driemaal aan de rand van een oorlog in het Verre Oos ten gestaan hadden, zoals Dulles ver klaarde, zij dit alleen aan zichzelf te wijten hadden. Uit de feiten blijkt vol gens „Tass", dat in alle drie gevallen de Amerikaanse positie een direct ge volg was van de politiek van kracht en de grove inmenging in aangelegenhe den van andere landen". „Om de absolute ongegrondheid van Dulles' verklaringen in te zien hoeft slechts in herinnering gebracht te wor den, dat de Ver. Staten geweigerd heb ben de Geneefse bestandsovereen komst voor Indo-China te onderteke nen en dat zij op het ogenblik de uit voering van die overeenkomst belem meren", aldus „Tass". Ernstige gevolgen WENEN, 12 januari In Hongarije zijn donderdag twee aardschokken waargenomen, die ten zuiden van Boe dapest het krachtigste waren en waar door twee mensen om het leven zijn gekomen. 36 mensen liepen verwon dingen op. In Boedapest zelf werden zes huizen vernield. In Doenaharasta werden 80 huizen onbewoonbaar en 50 tot 60 be schadigd. Te Takso werd 80 procent van alle huizen min of meer ernstig beschadigd, aldus berichten van Radio- Boedapest die in Wenen zijn ontvan gen. Gif ingenomen 1 HERLESHAUSEN, 12 januari Een voormalige S.S.-officier, die eens deel uitmaakte van Hitiers lijfwacht, heeft donderdag nieuw licht geworpen op de dood en de begrafenis van Hitier. De oud-S.S.'er, Harry Mengershausen, kwam donderdag met een transport gevangenen uit de Sowjet-Unie te Her- leshausen aan. Mengershausen zei een van de man nen te zijn geweest, die tot taak had den gekregen Hitiers lijk te verbran den. Volgens hem was er niet voldoen de benzine in de bunker van de „Fuehrer" geweest om deze taak uit te voeren. Slechts de benen zijn ver brand, de rest van het lijk werd maar licht aangetast. Het overschot werd be graven in de tuin van de rijkskanse larij. Volgens Mengershausen heeft Hit- Ier gif ingenomen en zich niet met een revolverschot van het leven be roofd. Dit laatste was beweerd door Hitiers huisknecht Heinz Linge. Acht maanden na de begrafenis had den de Russen Mengershausen meege nomen naar het graf om het te ope nen. Het lijk was toen reeds verwij derd, aldus de oud-S.S.-er. Om het aantal militairen, dat ter beschikking van de Britse opper bevelhebber in het Midden-Oosten staat, ter eventuele bescherming van Britse onderdanen, te ver meerderen, is de Britse regering, als voorzorgsmaatregel begonnen met het transport van twee batal jons parachutisten en het hoofd kwartier van een parachutisten brigade naar het eiland Cyprus, betreft hier in totaal een 2.000 man. Deze telefoto laat zien hoe parachutisten met volle bepakking op het vliegveld van Blackbushe aan boord gaan van een transport vliegtuig. PARIJS, 12 januari Een Poujadis- tische afgevaardigde, Albert Privat, heeft donderdag een rechtbank ver zocht om nietigverklaring van de Franse verkiezingen van 2 januari. Volgens hem zijn de verkiezingen onrechtmatig, omdat de premier ,Fau- onrechtmatig, omdat de premier, Fau- kiezerslijsten had gepubliceerd, nadat hij in de nationale vergadering was verslagen. Te Limoges hebben de socialisti sche vakbonden in het departement Haute Vienne meegedeeld, dat zij een lijst opstellen van „ongewenste" Poujadistische winkeliers. De huis vrouwen zal worden verzocht de winkels te boycotten. Franse socialistenleider (en a.s. premier??) Mollet PARIJS, 12 jan. De leider van de Franse socialistische partij Guy Mollet, die algemeen wordt gedood verfd als de nieuwe Franse premier, heeft meer dan honderd franse en buitenlandse journalisten donderdag tijdens een noenmaal te Parijs me degedeeld, dat een regering van het republikeinse front de frank niet zal „devalueren". „Een dergelijke poli tiek zou slechts de arbeiders bero- uit verhoogde lonen verkregen". Mollet deed uitkomen, niet te ver- I wachten, dat een eventuele regering van het republikeinse front een lang bestaan zal zijn beschoren. „Wfj beseffen, dat met het oog op de verkiezingsresultaten wij ons program moeten splitsen in een deel voor korte termijn en een voor de lange duur. Als wij de volgende regering vormen, zul len wij ons tevreden moeten stellen met het aanpakken van dringende vraagstukken, waaronder Algerije in de eerste plaats. Volgens Reuters correspondent Ha rold King ontwikkelt zich een stro ming niet alleen onder de rechtse en midden-partijen, maar ook onder som mige groepen van de socialistische en ven van enigerlei voordelen, die zij indicate partijen tegen de gedachte - - van een mmderheidsregering-Mollet- Mendes-France. De socialistische oud president van Frankrijk Vincent Auriol, heeft zich uitgesproken voor een regering van nationale eenheid. De secretaris van de rooms-katho- lieke MRP heeft Donderdag in een ar tikel verklaard, dat de partij „onder geen beding" een regering zal steunen, die zich slechts enkele weken of maan den zou kunnen handhaven. Hij zag drie mogelijkheden: 1. Een volksfront dat door een com munistische steun over een meer derheid zou beschikken. De M.R.P. zou niet voor een dergelijke combi natie stemmen. 2. Een regering van alle „republikein se" partijen (socialisten, radicalen, M.R.P. en gematigd conservatieven) die ook over een meerderheid be schikken zou. 3. Een minderheidsregering, die de M.R.P. echter onder geea voor waarde aanvaarden zak Met 40 auto's ENSCHEDE, 12 jan. De Ensche- dese politie zal volgende maand ovei 40 auto's de beschikking hebben, ten einde een doeltreffende controle uit to oefenen op de naleving van de ver keersregels. Deze auto's worden ter be schikking gesteld door burgers, die zeil' als chauffeur fungeren, terwijl de politie in de wagen meerijdt. Men lieeft deze wijze van controle gekozen, omdat de politie in de eerste plaats minder opvalt, terwijl tevens het ver voersprobleem van de politie is opge lost. Een veertigtal autobezitters, vrijwel allen leden van „Veilig Verkeer", heeft' zich opgegeven. Zij zijn genegen een of tweemaal in de week 's ochtends 's middags of 's avonds met een agent door de gemeente te rijden. Er zal een rooster worden opgemaakt, zodat de patrouillediensten rouleren. Het be treft hier een proefneming. De voor naamste taak van de agenten in deze auto's zal zijn, de controle op de na leving van de gedragsregels van de weggebruikers. Djakarte Morgen de beslissing DJAKARTA, 12 januari Het In- donesische kabinet is hedenavond bij eengekomen. In Djakarta wacht men met spanning af, nu minister Kasimo terug is om verslag uit te brengen van Genève, wat het resultaat zal zijn van deze speciale kabinetsziting. Twee regeringspartijen, de orthodox- Islamietische Nahdatul IJIama en de kleine Islamietische partij, Partai Sa rikat Islam Indonesia, hebben een ge zamenlijke geheime nota aan de rege ring gezonden over hun standpunt ten aanzien van de onderhandelingen met Nederland. Een woordvoerder van een van deze partijen onthulde vandaag, dat de loop van de besprekingen in Genève niet overeenstemden met het standpunt, dat de regeringspartijen op een verga dering, die in december is gehouden, hadden ingenomen. De Indonesische minister van voor lichting, Makmur, heeft vandaag na de kabinetsvergadering verklaard, dat de conferentie met Nederland in feite be ëindigd is, doch dat de Indonesische delegatie de besprekingen nog offi cieel moet besluiten. Vrijdag zal de kabinetsraad wor den voortgezet. Verwacht wordt, dat het kabinet tegen vrijdagavond een definitieve beslissing zal nemen. Volgens de Indonesische minister van voorlichting bevat het rapport van dr Kasimo de volledige resultaten van de Geneefse besprekingen. Het kabi net zal moeten beslissen wie naar Ge nève zal terugkeren om de Indonesi sche delegatieleden daar het standpunt van de regering te overhandigen. De minister voegde er aan toe, dat ver dere besprekingen te Genève niet no dig zullen zijn. Met klem ontkende de minister, dat Indonesië enig voornemen koesterde om zich bij het Britse gemenebest aan te sluiten en zeide, dat Indonesië op het ogenblik zijn banden van de Unie met Nederland losser maakt. „Indone sië, aldus de minister, is niet van plan een nieuw verbond aan te gaan. Be richten in die geest zijn louter fanta sie. KARATSJI, 12 januari Uit goed- ingelichte bron in Karatsji is verno men, dat Pakistan aan de leden van de verdragsorganisatie voor Zuid-Oost- Azië (Z.Ö.A.V.O.) heeft voorgesteld een soort „anti-kominform" op te rich ten om de communistische propaganda in Azië doelmatig te kunnen bestrij den. De nieuwe organisatie zou in de plaats moeten komen van de perma nente commissie der Z.O.A.V.O., die volgens Pakistan niet voldoet bij het verspreiden van gemeenschappelijke standpunten ten aanzien van bepaalde kwesties in Azië. In Karatsji meent men, dat b.v. ver klaringen als die van Chroesjtsjef en Boelganin over Kasjmir en Pachtoe- nistan onmiddellijk door de Z.O.A.V.O. beantwoord hadden moeten worden. DE BILT ZEGT: Enkele buien. DE BILT, 12 januari Opklarin gen afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachtige zuiAwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. Bij nieuwe anti-belastingdemonstra ties in Sierra Leone zijn in twee dor pen meer dan 100 huizen door beto gers in de as gelegd. Er zijn tot dus ver 51 arrestaties verricht. Op- en ondergaan van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.45 u., onder 16.54 u. Maan op 9.01 u., onder 18.46 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1