KOUDE OORLOG VERANDERT DOOR ECONOMISCHE CONCURRENTIE ANTI-BAGDADVERDRAG WIL JORDANIË HELPEN Talrijke stakende vissers ontslag aangezegd OVERWEGING CONTROLEGROEP OP OVERHEIDSUITGAVEN r van Rusland en V.S. in minder ontwikkelde landen Eisenhower en Dulles doen beroep op Amerikaanse volk Twee doden Tweejaarlijkse begroting? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V.. Amerika kan verliezen, tenzij Kinderarbeid in de landbouw toegestaan Recruut tijdens test overleden Om Engeland eruit te werken Jeugdmanifestatie voor Beatrix Vijf zendelingen in levensgevaar door Indianen Spoedig vrijmaking kleine vis en garnalen Stakingscomité zet door, maar vele vissers draaien bij Zwerver bekent oude moord op toeriste tJTtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. ■oor: Goes, h. Vorststr. l'j, (b.g.g. voo-redactie 243b, vou.' adven. enz. 2970), KantorenVlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 1193 Abonnementsprijs 0.47 per week, f 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 12 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hmissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. iVloll Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Thoofse vissers. in Den Haag Zie pag. 2 .J WASHINGTON, 11 fan. (Reuter). President Eisenhower en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, hebben vandaag het Amerikaanse volk „als geheel" opgeroepen te beseffen, dat het nodig is maatregelen te nemen tegen de pogingen van de Sowjet-Unie om zich in het Midden-Oosten en Azië in te dringen. Zij deden dit door op een persconferentie van minister Dulles in Washington gezamenlijk een verklaring te onderschrijven van leden van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties. Deze verklaring, die niet eerder gepubliceerd was, is een verslag van de delegatie aan Dulles, waarin gezegd wordt, dat de Ver. Staten de concurrentiestrijd met de Sowjet-Unie op het gebied van economische ontwikkeling van minder ontwikkelde landen zouden kunnen verliezen, „tenzij het land als geheel alle verwikkelingen van deze concurrentiestrijd gaat beseffen". Dulles zei, dat de publikatie van de verklaring op dit ogenblik Eisenhowers verzoek aan het congres voor economische hulp op lange termijn aan landen die het speciale doelwit van het internationale communisme zijn, moet ver sterken. Uve: net pact van Bagdad zei Dulles, dat de Ver. Staten van 't begin af aan sympathie voor een dergelijk pact ge voeld hadden. In feite is het voortge komen uit een denkbeeld, dat bij Dul les gerezen was, toen hij in Mei 1953 een bezoek aan het Midden-Oosten De Ver. Staten nemen geen bepaald standpunt in ten aanzien van de ver dere ontwikkeling van het pact en zij dringen er bij geen enkel land op aan zich bij het pact aan te sluiten. De Ver. Staten zouden overwegen zelf tot het pact toe te treden, wanneer dat de vrede en de stabiliteit in het Midden-Oosten ten goede zou komen. Amerika ziet de toetreding tot het pact niet als een op zichzelf staand iets. ISRAEL Voorts deelde de minister mee, dat nog geen besluit is genomen t.a.v. Is raels verzoek om Amerikaanse wapen- Alleen licht werk van 5 uur per dag DEN HAAG, 11 januari Kinder arbeid in de landbouw moet als on gewenst worden beschouwd, aldus het advies van de sociale commissie namen de S.E.R. Als uitzondering op een dergelijk verbod "van kinderarbeid werd voorgesteld, dat bij algemene maatregel van bestuur zou worden toegestaan, dat kinderen van het be- drijfshoofd in beperkte mate lichte werkzaamheden kunnen verrichten, voorzover het schoolbezoek daaraan niet in de weg staat. Het ontwerp-besluit noemt hierbij een maximum aan lichte arbeid van 5 uur per dag. Teneinde hierop een goede controle te kunnen hebben, wil men nagaan, in hoeverre arbeidskaarten van nut kun nen 7Ü*> DEN HAAG, 11 jan. Vanmorgen is de twintigjarige dienstplichtige sol daat J. Koelemeijer uit Wormer, toen hij op een van de singels te Kampen deelnam aan een onderdeel van de test voor geoefend soldaat honderd me ter hardlopen plotseling onwel ge worden en kort daarna overleden. Artsen vermoeden dat een acute hartzwakte de doodsoorzaak is. De marechaussee heeft een onderzoek in gesteld. Soldaat Koelemeijer behoorde tot het regiment Intendance-troepen en was voor een voortgezette opleiding "-•detacheerd bij de 2de C.O.A.K. te aperi. leveranties. Hij veronderstelde, dat de Ver. Staten het verzoek opnieuw be studeren zouden, als de veiligheids raad van de Ver. Naties de klacht n.a.v. de Israëlische aanval van de vorige maand op Syrische stellingen aan het meer van Galilea behandeld zal heb ben. De aspecten van hulp op lange ter mijn in Eisenhowers boodschap van 5 januari over de „State of the Union" hebben volgens Dulles niet voldoende aandacht gekregen. Het program zal verder uitgemerkt worden in volgende boodschappen van de president aan het congres. Het be drag dat jaarlijks voor economische hulp zou worden uitgetrokken, zou niet veel groter worden, uitgetrokken, zou niet veel groter worden, zo meen de Dulles, doch voortzetting van de hulp zou verzekerd zijn. De minister geloofde, dat eens de huidige periode in geschiedenis gezien zal worden, als een belangrijk keer punt in de strijd tussen het communis me en de vrijheid". Er is kennelijk een verandering in de koude oorlog gekomen. Economi sche en sociale vraagstukken staan nu op de voorgrond, de Sowjet-Unie ge bruikt economische en sociale samen werking als middel om militaire en politieke hindernissen te overwinnen. De Ver. Sfaten kunnen de concur rentiestrijd met het communisme winnen, niet door alleen maar meer economische hulp te bieden dan de communisten, doch door nieuwe on afhankelijke en zelfbewuste volken te laten beseffen, dat zij hun verlan gens het beste kunnen bevredigen in de gemeenschap van vrije landen, aldus Dulles. DAMASCUS, 11 jan. Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië hebben woensdag een bespreking voorgesteld met Jordanië over het aanbod van eerstgenoemde drie landen tot het verstrekken van hulp aan laatstgenoemd land, in de plaats van de Britse bijdrage in zijn schatkist, aldus is woensdag te Damascus bekend gemaakt. De drie landen drongen er op aan, dat de leiders van de vier landen spoedig bijeenkomen. Het doel is Jordanië in staat te stellen zich te verzetten tegc „eventuele Israëlische agressie". Een desbetreffende verklaring is door de Syrische premier, Said Ghazzi, in bijzijn van de Egyptische ambassa deur en de Saoedi-Arabische gezant overhandigd aan de Jordaanse zaakge lastigde te Damascus. De economische commissie van het pact van Bagdad heeft woensdag haar besprekingen te Bagdad beëindigd met anabevelingen aan de aangesloten lan den tot opbouw van de politieke en militaire kracht van het pact. De commissie beval samenwerking aan op economisch terrein, bij het technisch onderwijs, bij het gebruik van atoomenergie voor vreedzame DEN HAAG, 11 jan. Een tragische slag heeft de handelssecretaris van de ambassade van Zuid-Afrika en mevr. Brand getroffen. Uit Engeland kregen zij bericht, dat hun 13-j. zoon, die daar naar een voorbereidende school was gegaan, uit de trein is gevallen en ge dood. Hij was de oudste van drie kin deren. De heer en mevrouw Brand zijn onmiddellijk naar Engeland vertrok ken. HELMOND. Vanmorgen is de 53-j. H. M. van Hoof, uit Bakel, vader van acht kinderen, onder de gemeente Aar- Ie-Rixtel met zijn auto tegen een boom gereden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overle- EISENHOWER MAAKT HET UITSTEKEND WASHINGTON, 11 januari .Drie artsen, die president Eisenhower woensdag hebben onderzocht, hebben medegedeeld, dat de lichamelijke toe stand van de president „uitstekend" is. Zondag had president Eisenhower gezegd, dat zijn gezondheidstoestand een zeer belangrijke factor zal zijn voor zijn besluit of hij zich al of niet herkiesbaar zal stellen. doeleinden, de gezondheidspolitiek, be vloeiing en de landbouw en veeteelt. DEN HAAG, 11 januari Op 31 ja nuari a.s„ de 18e verjaardag van Prin ses Beatrix, zal op het Binnenhof te Den Haag, evenals op de dag na haar geboorte, een korte jongerenmanifes- tatie worden gehouden. Hieraan zal worden deelgenomen door alle organi saties uit de vrije jeugdvorming, de sport, enz., met hun 14- tot 21-jarige leden, en door deputaties van vier leerlingen van alle inrichtingen van onderwijs. Het plan omvat een stertocht met vlaggen, vaandels en drumbands van vier schoolpleinen in de stad af via het lange Voorhout naar het Binnen hof. Daar zal de burgemeester een toe spraak houden, die zal worden vooraf gegaan door enkele geluidsflitsen van de in 1938 gehouden jongerenbijeen komst. De manifestatie zal worden besloten met een défilé van alle deel nemers. Vliegtuig stortte neer in oerwoud EQUADOR, 11 januari Een vlieg tuig, met vijf Amerikaanse zendelin gen aan boord, is verongelukt in een met dicht oerwoud begroeid gedeelte van de Zuidamerikaanse staat Equa- dor, waarin zich wilde Indianenstam men ophouden, die gewoon zijn alle vreemdelingen, die hun gebied betre den, te doden. Militairen, waarbij zich zendelingen bevinden, rukken thans in ijlmarsen op naar de plaats, waar het wrak van het verongelukte toestel door een uit Panama-kanaalzone afkomstig Ameri kaans vliegtuig is waargenomen, in de hoop eventuele overlevenden nog van de dood door Indianenstammen te kunnen redden. Bij het vliegtuigwrak is het lijk van een man waargenomen, die door een Indiaanse speer was geveld. In Benelux-landen DEN HAAG, 11 januari In een toelichtend schrijven van de minister inzake de tussen de Beneluxlanden ge wisselde nota's over de vrijmaking der uitwisseling van visserijprodukten, wordt o.m. opgemerkt, dat hoewel er geleidelijk voortgang is een vol ledige vrijmaking nog niet kon wor den bereikt. Op 14 februari 1952 werd tijdens een bespreking te Ulvenhout t.a.v. garna len bepaald, dat liberalisatie binnen drie jaar zou moeten plaats hebben, waarbij van Belgische zijde zou wor den gestreefd naar uitbreiding van de bestaande contingenten naar de mate van de behoefte van de Belgische markt. T.a.v. vis,kleiner dan 40 cm werd overeengekomen, dat volledige libera lisatie moest worden bereikt binnen twee jaar tijds. Na afloop van die twee jaren, meende de Belgische regering des ondanks toch nog niet tot algehele vrijlating te kunnen overgaan. Een en ander heeft nu geleid tot een nieuwe overeenkomst. Thans is be paald, dat de nu vastgestelde contin genten aflopend en aan een termijn gebonden zijn en dat een regelmatige vergroting van de contingenten gedu rende de gestelde periode door de par tijen is aanvaard. WINSCHOTEN, 11 januari Van de drieling die vanmorgen in Win schoten is geboren, is het zwaarste meisje, genaamd Geziena, hedenavond overleden. Zij woog 1480 gram. De toe stand van de twee andere meisjes is redelijk wel. (Zie ook pagina 3). Gisteren hebben in Nederland twee grote branden hun verwoes tend werk verricht. In alle vroeg te ontstond in de Kennemer con- servenfabriek te Hoogeveen een felle brand, die eerst om elf uur geheel was bedwongen. Het na- blussingswerk zal nog wel enige dagen vergen, daar het zeer moei lijk is door te dringen tussen de vloeiende voorraden, waaronder 5000 ton suiker. (Zie bovenste foto). Bovendien brak een felle brand uit in het hotel-restaurant „D* Vijff Vlieghen", te Warmond. Het hoofdgebouw, waarvan het dak van riet is is vrijwel geheel uitge brand. De onderste foto laat zien hoe brandweerlieden, met hun jassen vol sneeuw, de vuurhaard bestrij den. De staking in IJmuiden wordt voortgezet IJMUIDEN, 11 jan. Vele IJmuidense rederijen, waarvan ae p- varenden maandag de oproep hadden gekregen naar zee te vertrekken, hebben telegrafisch hun manschappen ontslag aangezegd, als gevolg van het feit dat de vloot nog steeds voor de kant ligt. Inmiddels heeft vanmiddag de centrale voor zeevarenden vijf uur lang met haar leden vergaderd over de thans ontstane situatie. Er werd een manifest aan de opvarenden van de treilervloot opgesteld, dat ern stige waarschuwing inhoudt tegen de „onverantwoordelijke actie van het O.V.B.", waardooor „u in een zinloze actie is gedreven". Dit manifest bestrijdt het verwijt als zouden de reders plannen hebben ge had om de bemanningen van de trei- lers met twee man per schip te ver minderen, terwijl voorts ook stelling wordt genomen tegen het gerucht als Minister Van de Kieft antwoordt Kamer over financiën (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG, 11 jan. Minister Van de Kieft heeft hedenmiddag in de Eerste Kamer (tijdens de algemene financiële beschouwingen) laten weten, dat hij de instelling van een studie- en adviescommissie, die de controle van de Staten-Generaal op de overheidsuitgaven zal moeten bestuderen, ernstig wil overwegen. Hij nam hiermee in principe een suggestie van de AR-afge- vaardigde prof. Hellema over. De commissie zal tevens moeten onderzoeken of een tweejaarlijkse begro ting wenselijk is, ja dan neen. De bewindsman kon daarover nog niets defini tiefs zeggen. Wel stond hij sympathiek tegenover het idee, om het ene jaar het eerste gedeelte en het andere jaar het tweede gedeelte van de tweejaar lijkse rijksbegroting te behandelen. In zijn lange en vaak boeiende rede (ais rhetor steekt deze bewindsman met kop en schouders hoven vele van zijn ambtgenoten uit) heeft de minis ter begrip gevraagd voor de moeilijk heden, waarvoor de regering staat met betrekking tot de vraag of zich bin nenkort een omslag van conjunctuur zal voordoen. De overheid heeft rekening te houden met een kentering van het economisch getij, maar moet hij daarom de staatsuitgaven temperen of uitstellen? Dit is onmogelijk. De scholenbouw, noch de algemene ouderdomsvoorziening of de verwe zenlijking van het Delta-plan kun nen worden uitgesteld. De minister meende overigens met een geruststellend gebaar te kunnen wijzen op de stabiliserende factoren in het economisch leven, die een omslag gedeeltelijk kunnen opvangen. Daar is in de eerste plaats de algemene ouder domsvoorziening, die 800 miljoen per jaar bedraagt, welk bedrag elk jaar beschikbaar is. Verder heeft een om slag altijd prijsverlaging tengevolge, waardoor de uitgaven zullen dalen. Ook heeft de hechtere internationale samenwerking sinds 1930 bijgedragen tot stabilisering van het economisch bestel. En verder zijn daar dan de beproef de middelen, die de overheid kan ge bruiken om de gevolgen van "een de pressie te verzachten: uitvoering van openbare werken, verkorting van de arbeidsduur, verruiming der krediet verlening, belastingverlaging in een verder stadium, enz. Efficiency Aan de efficiency in de overheidsbe drijven wordt volgens hem hard ge werkt. Door middel van cursussen e.d. brengt men de ambtenaren het kosten- besef bij. Dat de doelmatigheid in de overheidsdienst ln zeer vele gevallen ontbreekt, meende de minister te kun nen ontkennen met een verwijzing naar de voortreffelijk werkende admi- ministratie op de departementen. Meer waarschuwde hij er voor de omvang van het departementale appa raat te overschatten. Wel zijn er 100.000 ambtenaren, maar daardoor moet men zowel de leden van de Hoge Raad als de cipiers van de straf gevangenissen te Leeuwarden en Bre da rekenen. In tegenstelling tot prof. Molenaar toonde de minister zich helemaal niet zo ongerust over het afnemen van de overschotten op de betalingsbalans. Dit is een symptoom van een gezond monetair verkeer en bewijst niet, dat de regering de zaak slecht in de hand heeft, gelijk de liberale afgevaardigde had betoogd. Het evenwicht op de be talingsbalans is in belangrijke mate hersteld en daarover kan men slechts verheugd zijn. Minister van de Kieft (gesecundeerd door staatssecretaris Van den Berge, die merkwaardig genoeg geen mond heeft opengedaan) begon zijn betoog met een analyse van de internationale MINISTER VAN DE KIEFT ....kop en schouders financiële en economisch toestand. Hij zette uiteen, dat zich de laatste jaren een enorme macht verschuiving heeft voorgedaan. Europa is verzwakt, en Amerika en Rusland groeien econo misch en dus politiek nog steeds. Te- jen deze achtergrond bezien is het rerstel van ons land lang niet onbe vredigend te noemen. Nederland heeft zich weten aan te passen aan de gewijzigde omstandig- ieden; daartoe heeft de huidige rege ring een belangrijke bijdrage geleverd, aldus de bewindsman. amaar u hebt de wind ook wel mée gehad", zei de liberale prof. Mo lenaar, de kribbebijter in dit debat. Minister van de Kieft, die oud-zeiler is, repliceerde met de opmerking, dat het financiële schip heus wel ln het riet terecht zou zijn gekomen, als de stuurman een klungel was geweest. Waarmee hij overigens het feit van de „gunstige wind" allerminst wilde klei neren. Prof. Molenaar ergerde zich kennelijk aap deze ministeriële zelf ingenomenheid. zou de centrale voor zeevarenden sa men met de reders verslechteringen ifl de C.A.O. voorbereiden. De beman ningssterkte, aldus het manifest, is voorgeschreven in de C.A.O.' en geen enkele reder kan daarin eigenmachtig verandering brengen, terwijl alle ver anderingen in deze G.A.O. slechts door goedkeuring van en in overleg met da reders tot stand kan komen. Men merkt voorts op, dat de actie van het O.V.B. niets met de belangen van de vissers te maken heeft en dat slechts op de achtergrond de strijd om de er kenning speelt. 85 PROCENT WIL WEL De stemming onder de IJmuidense vissers is op het ogenblik zo, dat onge veer 85 percent van de leden van de centrale voor zeevarenden, waarvan er verschillenden het stakingscomité volgen, wel naar zee zou willen gaan op strikte voorwaarde, dat er onder handeld wordt met de reders over ho gere vaste gages en daarnaast over verbeteringen in de secundaire ar beidsvoorwaarden. AMIENS, 11 januari De Franse politie heeft te Amiens bekendge maakt, dat zij de moord op de Engelse onderwijzeres, Janet Marshall, het slachtoffer was op 28 augustus 1955 in de omgeving van de weg Amiens-Ab- beville gevonden tot oplossing heeft gebracht. Een 43-jarige zwerver, Ro bert Avril, bekende de moord te heb ben gepleegd. DE BILT ZEGT.* Enkele buien DE BILT, 11 januari Verander lijke bewolking met enkele buien. Ma tige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west, tijdelijk krimpend naar zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als woensdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1