BALATONMEER MOET TOERISTEN NAAR HONGARI|E TREKKEN warm U dan aan heerlijk bord een erwtensoep Zo spreekt men in ons land en in België Logeren in kasteel van aartshertog Jozef ALFRED VAN SPRANG OVER HONGARIJE (4) N.C.R(eis)V. richt kampeerclub op Atoomschepen voor Amerikaanse marine Ook de dialecten van de Zeeuwse eilanden bestudeerd ct voor 4 diepe borden Jo Boogaard Bakkersbediende Winkeljuffrouw Woensdag 11 Januari 1956 ZF.KHV DAGBLAD pagina 4 Dialecienatlas samengesteld (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TIHANY, najaar 1955. De oude liftbediende van het Duna Hotel ziet aan mijn sporthemd en de twee camera's over mijn schouder dat ik niet van plan ben de dag in Boedapest door te brengen. „Gaat u een tocht maken informeert hij nieuwsgierig. „]aantwoord ik. „Naar de Balaton7" „Inderdaad „Dat is de moeite waard, mijnheerHet Balatonmeer (op de atlas staat Plattenmeer) is het uitverkoren vakantieoord van de Boe- dapesters. Het ligt niet te ver van de hoofdstad (ongeveer 120 km) en het verschaft de Inwoners van een land zonder zeekust een alles zins bevredigend substituut voor het gemis daarvan. De Hongaren beweren dat het meer met zijn lengte van bijna tachtig kilometer en zijn oppervlakte van zeshonderd kilometer het grootste meer in Midden- Europa is. En dat het water ervan Kwaliteiten bezit waarop geen enkel ander meer kan bogen. huizen waar zij ver van de grote stad kunnen werken en rusten. Eén van de kastelen van graaf Esterhazy huis vest bijvoorbeeld letterkundigen. De luxe en de exclusiviteit zijn nu natuur lijk geheel verdwenen. Buitenlanders Motorfietsen We starten vroeg. Het is een zonnige dag en de weg is goed. Veel verkeer is er echter niet. Er zijn maar weinig particulieren, die zich de luxe van een auto kunnen per mitteren. Als men een eigen vervoer middel heeft is het meestal een over jarige motorfiets, al of niet met zij span. Het zijn echter zulke oude beestjes, dat het een veel voorkomend schouwspelis om de berijders ervan langs de weg bezig te zien de dingen weer wat nieuw leven in te blazen. Verreweg de meeste bezoekers van het Balatonmeer reizen echter per trein. Dat het spoorwegverkeer ook nog niet alles is bewijzen de in som mige treinen meelopende goederen wagons waar wat houten banken in gezet zijn om personen te kunnen ver voeren. „Iedereen gaat tegenwoordig naar de Balatonmerkt mijn gids op. „Ook op weekends „O, ja Het landschap is vriendelijk en af wisselend. Het zijn meest akkers met hier en daar wat bomen en een klein dorp. In de buurt van een waterput loopt een grote kudde paarden te gra zen onder het toeziend oog van een donkerharige zigeuner. Een eind ver der zijn militairen aan het oefenen met tanks. „Hoeveel procent van de boeren neemt nu deel aan de collectieve land bouw.vraag ik. „Dat weet ik niet precies, maar steeds meer boeren zien in dat ze veel beter af zijn als ze zich aanslui ten. Maar iedereen is natuurlijk vrij voegt mijn gids eraan toe. Het is een nogal vaag antwoord. En dat is begrijpelijk want andere (minder officiële bronnen) hebben mij verteld dat niet veel meer dan dertig procent van de boeren tot de coöpera ties toegetreden zijn. De anderen blij ven liever zelfstandig. Weliswaar zijn zij niet verplicht om die zelfstandig heid op te geven, maar er wordt wel op allerlei manleren (door zwaardere be lasting bijvoorbeeld) druk op hen uit geoefend. Metamorfose We rijden ruim twee uur. Dan zijn we in Balatonfüred; een van de vele badplaatsen aan het meer. Het is een aardig plaatsje met verscheidene ho tels en sanatoria voor hartpatiënten, die er bij de vermaarde bronnen gene- Lunchtijd op het terras van het Park Hotel, eens een kasteel va,, aartshertog Jozef zing komen zoeken. Het smalle strand krioelt van de mensen. Langs het water is een schaduwrijk plantsoen waar banken staan en kraampjes waar de bezoekers alles kunnen kopen van watermeloenen en souvenlers tot vers-gekookte kukorica (maiskolven), welke de Hongaren eten als wfj een haring. Verder is er een kleine jachthaven waarin wat zeilbootjes klaar liggen om uit te va ren. Het meer zelf is zo glad als een spiegel. Heel vaag zijn de heuvels aan de overkant door de nevel te zien. In de verte komt de witte veerboot uit Siófok aan. „En hoe vindt u het hier..." vraagt mijn gids verwachtingsvol. „Heel mooi...." geef ik toe. „Het is ook een heel geliefde plek...' Door de eeuwen heen is het Bala tonmeer een uitverkoren vakantieoord geweest. Voor de oorlog was het voor al het domein van de beter-gesitueer- den. Vele adellijke families hadden er een villa of een buitenverblijf. Er wa ren luxueuze hotels en kuuroorden waar degenen, die het be,talen konden, maanden achtereen bleven. Het communisme heeft uiteraard grote veranderingen veroorzaakt. De villa's en kastelen zijn onteigend. Vele doen nu dienst als vakantieko lonie voor de jeugd. Andere zijn overgedragen aan de verschillende vakbonden, die de bij hen aangeslo ten arbeiders in de gelegenheid stel len er tijdens hun vakantie tegen een kleine vergoeding gebruik van te maken. Ook de kunstenaars hebben er te- Zo ziet het Balatonmeer er op een zonnige zomerdag uit. Het meer is gemiddeld slechts 3 meter diep en bevat veel vis (snoek, baars, elft, enz.). We bezoeken verschillende andere plaatsen. Het is overal in grote lijnen hetzelfde: mensen, die aan de oevers van het prachtige, ondiepe meer ge nieten van een zonnige dag. In het Park Hotel in Tihany gebruiken we de lunch. Het is oorspronkelijk een kasteel van aartshertog Jozef. Het ligt sprookjesachtig tegen de bergen van het schiereiland met een vrij uit zicht over het water. Iedereen die er het geld voor heeft kan er logeren. De prijzen zijn echter zodanig dat ze meer binnen het bereik van de elite (leiders van regering en partij, bekende dok toren en kunstenaars) liggen dan bin nen het bereik van de gewone arbei der. Als de directeur van het hotel hoort dat er een Nederlandse journalist op het terras zit komt h(j een praatje ma ken. De Hongaren proberen namelyk het toerisme weer een beetje op gang te brengen teneinde op die manier bui tenlandse valuta te verdienen. En het Balatonmeer is daarbij een van de be langrijkste pijlen op de boog. „Hoeveel kost een kamer...?" vraag ik hem. „Veertig gulden per dag met vol ledig pension. We hebben ook enkele suites. Die zijn tachtig gulden „Dat is nogal duur voor westerse beurzen „Toch hebben we regelmatig bui tenlandse gasten „Uit de andere communistische den „Ja, maar ook uit Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, België, Nederland Een groot percentage van deze bui tenlanders zijn gasten van de Hon gaarse regering. En verder komen er ook wel leden van de in Boedapest gevestigde diplomatieke vertegen woordigingen. De gewone toeristen zijn echter nog zeer schaars. Maar men overweegt de mogelijkheid een spe ciale, gunstige wisselkoers voor toe risten in te stellen om daarmee het bezoek uit het westen te stimuleren. „Wat kunnen de mensen hier doen. „In de eerste plaats natuurlijk zwemmen en zeilen en zonnebaden Er is een tuin van tien hectare bij 't hotel. Er wordt thans een tennisbaan aangelegd. En verder zijn er bioscopen en andere ontspanningsgelegenheden in de buurt Het is voor het huidige Hongarije misschien heel wat. De mensen in het westen zijn echter heel wat meer ge wend. Ook wat de verzorging in een internationaal hotel betreft. Weliswaar verwisselt een kellner in een groeze lig-wit jasje haastig de witte, stenen borden, de alluminiumachtige vorken en lepels en de papieren servetten voor eetgerei van porcelein, zilver en linnen maar de service laat toch heel wat te wensen over. Het duurt zo lang voor we de eenvoudige lunch van ge bakken vis en sla opgediend krijgen dat de gids er zenuwachtig van wordt en de kellner een fikse uitbrander geeft. Het gebak wordt ten slotte nog 's-GRAVENHAGE, 10 jan. Het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Reis Vereniging heeft besloten over te gaan tot de oprichting van een kampeer club als onderdeel van de vereniging. Een van de drijfveren bij het nemen van dit besluit is geweest, aldus deelt de N.C.ReisV. mede, dat vele kam peerders op de tegenwoordige terrei nen de sfeer, die zij zoeken, missen. Het ligt in de bedoeling dat de N.C.- Reisvereniging ten behoeve van de le den van de kampeerclub in Nederland plaatselijke contactgroepen opricht en kampeertochten voorbereidt. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van eigen kampeergelegenheden, waartoe een beroep zal worden gedaan op bezit ters van landgoederen, bossen, heide velden en andere gelegenheden, waar een tent kan worden gezet. In het buitenland zullen eveneens kampeertochten worden gehouden. Hier zal onderscheid worden gemaakt voor hen, die een vast kamp prefe reren en voor hen, die liever een trek tocht houden. Ook zal het bestuur van de N.C.ReisV. trachten kampeerter reinen in het buitenland te verkrijgen. Reeds heeft het beslag weten te leg gen op een terrein in de Eifel. Hier heen zullen in de vakantie pendel diensten per autobus worden gehou den, zodat hele gezinnen op een ge makkelijke wijze het terrein kunnen bereiken. Tenslotte zal een korps kampeerlei- ders worden gevormd. Voor de nieuwbouw van de Ned. Herv. Kerk te Kootwijkerbroek hebben twee gemeenteleden elk een bedrag van 1000 aan de kerkvoogdij geschonken. met het papier erom geserveerd en de koffiekopjes zien eruit als of ze de hele dag nog niet omgewassen zijn. Het is dan ook geen erg beste lntro- duktie van het naar buitenlandse be zoekers verlangende Park Hotel. En de directeur zal er dan ook goed aan doen in het stille winterseizoen een flinke dosis zelfkritiek tot zich te nemen. WASHINGTON, 10 jan. (AFP). ..De Amerikaanse marine zal het con gres vragen in de begroting voor 1958 kredieten beschikbaar te stellen voor de bouw van een vliegdekschip met atoomaandrijving", aldus de Ameri kaanse minister van marine, Charles Thomas, op een persconferentie in Washington. Aan plannen voor een lichte kruiser met atoommotor wordt gewerkt. De reactor van dit schip zal het midden houden tussen de atoominstallatie van de duikboot „Nautilus" en de reactor die men van plan is te bcfuwen voor het vliegdekschip. De plannen voor de bouw van een vliegdekschip van 60.000 ton per jaar staan los van de plannen voor atoom schepen, aldus de minister. Hij deelde tevens mede, dat zijn ministerie alle krachten inspant om te komen tot het verbouwen van gewone oorlogssche pen tot schepen met atoomaandrijving. Voorts werkt de marine met de lucht macht samen aan het ontwerpen van een watervliegtuig met atoommotor. De regering zal voor het volgende belastingjaar aan het congres onge veer twee miljard dollar ten behoeve van de marineluchtmacht vragen, te gen 750 miljoen in het afgelopen jaar. DEN HAAG, 10 januari. Prof. Dr. E. Blanquaert uit Mariakerke in •Oost-Vlaanderen, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gent, heeft met jarenlange subsidie van de Ned. organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek een dialectenatlas van het gehele Nederlandse taalgebied samen gesteld. Prof. Blanquaert, die filologie en historische grammatica doceert, kreeg daarbij steun van Dr. P. J. Meertens, en andere taalkundige mede werkers. moeten over een behoorlijke dosis ge duld, mensenkennis ,takt en volhar ding beschikken. Bovendien moeten zti een goed gehoor hebben en getraind zijn in het gebruik van het fonetisch schrift en de diacritische tekens. ZjJ moeten als het ware het „gehoorbeeld even snel kunnen schrijven als gewoon schrift. De vragenlijsten zijn bijzonder inte ressant en zij geven ondermeer een vergelijking van de uitspraak van be paalde woorden en zinswendingen In verschillende streken en steden van ons land. Wie er iets meer over wil weten kunnen we verwijzen naai' een tweetal publikaties van de hand van Prof, Blanquaert n.l. „Na meer dan 25 jaar dialectonderzoek op het terrein" en naar „Les atlas regionaux de la Bel- gique Flamande et des Pays Bas dö- puis 1949". Groninger automobilist bij Eext gedood GRONINGEN, 10 jan. De 02-jaT rige heer H .Jonkers uit Groningen lf vanmiddag met zijn auto tussen Anf nen en Eext in Drente tegen eeij boom gereden en vrijwel op slag ga- dood. Vermoedelijk is de auto geslipt» De heer Jonkers was directeur vart Jonkers instituut voor redekunst eil persoonlijkheidsvorming te Gronini gen. De dialectenatlas is samengesteld uit zestien regionale atlassen van België en Nederland. Op het ogenblik zijn acht van deze atlassen verschenen, doch compleet zullen de dialecten van niet minder dan tweeduizend plaatsen zijn opgenomen. De acht verschenen atlassen bevat ten de volgende gebieden: Klein Bra bant (het overgangsgebied tussen Bra bant en Vlaanderen); zuid-oost Vlaan deren; noord-oost Vlaanderen en ■Zeeuwsch Vlaanderen, Vlaams-Bra bant, de Zeeuwse eilanden; Frans Vlaanderen en West Vlaanderen; Noord-Brabant en Friesland. De opnemingen in Frans Vlaande ren en West-Vlaanderen waren reeds in 1940 gereed en Prof. Blanquaert had toen de grootste moeilijkheden met de Duitsers, die hem onder pres sie zetten om de kaarten zo spoedig mogelijk te laten verschijnen. Maai de hoogleraar begreep, dat hierach ter niet direct een dialectologische belangstelling school, maar veeleer een politieke het gehied verfranst daar door de vele franse arbeiders die er komen werken wist de zaak zo te traineren, dat de bezetters geen profijt van zijn werk hebben kunnen trekken. GEDULDWERK De opnemers van de dialecten, ge schoolde krachten, gerekruteerd uit be kwame studenten en onderwijzers, MAGGI Rijwielhandel ,,'t Centrum" JUNCKER SPORT- EN TOURRIJWIELEN vanaf ƒ169.50 MOSQUITO Hulpmotoren H.M.W. Hulpmotoren en Onderdelen Kromme Weele, Middelburg Tel. 3409 gevraagd niet boven 18 jaar. P. J. BEUN, Bakkerij Lange Delft 18, Middelburg GEVRAAGD. Brood- en Banketbakkerij J. C. DE WOLFF, Nieuwe Burg 21, Middelburg. TE KOOP HUISORGEL, merk Horü- gel 15 reg. mahonie kast. z.g. a.n.. Pr. 400 gld. Br. bur. no. A 4578 bur. v. d. blad te Goes. I mm of te ruil: beste kalfkoeien, waaronder Stamboek met melklijsten, welke onder ga rantie worden verkocht. Te zien Stal Pottenmarkt. Frans Leijnse, Korte Burg 7, Tel. 3315 Middelburg. DIVERSEN: Nog steeds uurwerken van de fabriek. 10 tot 30 pet kor ting en volle gafantie „Suisse", Vlasmarkt 52, Middelburg. Geen beschadigde wasma chine of met zgn. schoonheids foutje, maar 'n nieuwe en gave Bico wasmachine met volle garantie vanaf 159,Koop dat bij uw handelaar, dan hebt u iets goeds. COSTUUMS, regenjassen, regenmantels, demi's, winter mantels, mantelcostuums 10 maandelijks. Schrijf aan SU PER STANDING, Statenlaan 41, Arnhem. Kleur en maat vermelden. Fa J. Konraad en Zn. Ijzer handel, Middelburg. Hudora rolschaatsen. Gaarne bestellen wij voor U, Voederbieten-Zaad, Gras- en Klaver-Zaad. Aanbevelend L. KOOLE, St Laurens. Don derdags Café de Eendracht, Middelburg. Pootaardappelen, Zaal-gra nen, Agent N.V. Wed. P. de Jongh. L. KOOLE, Noordweg 102, St Laurens, Tel. K 1180— 2296. ALLE SOORTEN VOGELS Prima zaad en graan. Natuur lijk in de Speciaalzaak. „DE EDELZANGER", 's-H. H. Kin- derenstraat 19, Tel. 3832, Goes. Boeken, Prenten en gehele bibliotheken uit particulier bezit worden door ons tegen de hoogste prijs gekocht. J. Couvreur, Wagenstraat 142a 's-Gravenhage. Tel. 111074. Kienzle horloges stellen niet teleur. Door jarenlange repa ratie-ervaring weten wij wat U koopt. Koopt dus een Kienzle a 13.65. Horlogerie D. Lie- vense, L. Vorststraat 87, Goes. .Zeeuwsch Dagblad" geelt het allerlaatste nieuws

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4