KONING WINTER REGEERT IN EUROPA, |APAN EN AMERIKA Lawines, overstromingen, isolaties en vele doden r Poujade, Eisenhower en Tito ontkroond, want Noors schip bij Kijkduin en gezonken overvaren OVERHEIDSUITGAVEN NU HOGER DAN OOIT Saarland kreeg weer een nieuwe regering Oud-minister A* de Wilde plotseling overleden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND EN IN ZEELAND Israël dreigt Jordanië Slechts één man gered VERGIFTIGE MAN „England-Spiel" gaat niet door Met Ney als president Geboren, opgegroeid en carriere begonnen in Goes Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo" redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3292 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 11 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: J. A. van Bcnnekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. «uiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen. J. Molï Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Burg. Bolkesfein wil niet bevriezen Zie pag. 2 SNEEUWRUIMER" OSLO, 10 januari De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, is bij het sneeuw ruimen voor zijn huis gevallen. Bij onderzoek is gebleken, dat een rugwervel licht beschadigd is. Hij zal enige tijd het bed moe ten houden. j) GOES, 10 jan. Zonder slag of stoot heeft Koning Thialf de we et vaste hand jnmg reld op zijn kop gezet met een revolutionair wintertje. Mi heeft hij zichzelf de koningskroon op het hoofd gezet en heel Europa, ja ook ver daarbuiten in Japan en Amerika, doen sidderen van de kou: de landbouwer in Colijnsplaat en de Canadese cowboy, zelfs de waan wijze Poujade en de onverstoorbare Tito. Schepen kwamen in nood, vliegtuigen konden niet starten, op vele plaatsen was het verkeer lam gelegd en vele slachtoffers zijn te be treuren. Noodlottige gevolgen bleven ons land gelukkig bespaard. Maar behalve de jeugd, die volop heeft genoten van het witte wereldje, zullen de meesten weinig prettige herinneringen aan deze verrassende entree hebben overge houden: gekneusde ribben, een gemiste aansluiting, of alleen maar een rode neus en een paar ijskoude voeten. In ons land ondervond het verkeer nogal wat hinder van de sneeuw, voor al in de omgeving van Haarlem, waar de toegangswegen finaal werden ge stremd. In de hoofdstad speelde de stuifsneeuw het tramvervoer parten, zodat veel wissels kwamen vast te zitten. Een felle sneeuwjacht bezorgde de N.S. grote moeilijkheden. Zo was het treinverkeer Den HaagUtrecht enige tijd gestremd. Elders in het land wa ren vele treinen vertraagd. Aanvanke lijk had alleen het westen van ons land met vastgevroren wissels te kam pen, maar later op de dag kregen ook het oosten en het noorden hun deel. De sneeuwval in Leeuwarden was 14 cm, in De Bilt 10 cm, maar in Vlis singen slechts 2 cm. Schippers in nood Verschillende zeelieden en vissers geraakten vandaag op zee in moeilijk heden door de felle sneeuw hten, die el': uitzicht belemmerden. De vissersschepen ZL-8 en ZL-9 ble ven bij elkaar in de buurt toen, laatst genoemde boot moeilijkheden kreeg door de sterke wind. Van slepen was geen sprake, zodat de opvarenden met een roeibootje hun schip verlieten, toen dit naar de dijk dreef en vast liep. De gestrande kotter is van de gebrs. Kampers uit Moerdijk. De bootdienst EnkhuizenStaveren werd gestremd, eveneens vanwege het moeilijke zicht. Schiphol dicht Reeds vroeg in de morgen werd het luchtverkeer gehinderd. Op Schiphol kon geen enkele vliegtuig landen. La- t.r, toen de banen waren schoonge veegd, slaagden enkele toestellen erin nan de grond te komen, maar de meeste weken uit. Daartoe leende Eelde zich goed, maar later sneeuwde ook Eelde potdicht. De machines uit New York en Indonesië moesten hun toevlucht zoeken tot Londen en Dus- seldorf. Vreugde in Cortina In Zwitserland is gevaar voor lawi nes ontstaan, terwijl in Oostenrijk alle bergpassen naar Zuidslavië onbegaan baar zijn. In Cortina d'Ampezzo, waar deze ïnaand de Olympische winterspelen zullen worden gehouden, werden de enorme sneeuwmassa's met gejuich be groet. Men kan nu beginnen met het gereedmaken van de skibanen en met de training. Ook Noord-Frankrijk kreeg zijn deel, maar uit midden-Frankrijk wordt gemeld, dat daar reeds de jasmijn bloeit. In Engeland en Schotland zijn ver scheidene dorpen geheel afgesneden van de buitenwereld door de grote sneeuwval. Met ploegen worden de be woners bevrijd. Leed in Amerika Maar ook buiten Europa heerst Ko ning Thialf. West-Japan bijvoorbeeld. Nagasaki had de zwaarste sneeuwval sinds 80 jaar. Op sommige plaatsen lag twee meter. Ook in Indo-China heerst een koude golf. In Frankrijk is een kunsthart van plastiek gemaakt, waarmee honden in het leven konden blijven na verwijde ring van het eigen hart, zo meldt het blad „France-Soir". Het weegt 300 gram en werkt met een elektromotor. Voor de periode van 1 juli 1956 tot 1 juli 1957 zijn veertig plaatsen beschik baar voor de opleiding van Nederlandse militaire vliegers in Canada. De Neder- I landse regering heeft van het aanbod daartoe gebruik gemaakt. De echtgenote van sergeant Fran cisco Camacho huilt van vreugde in de armen van de president van de Philippijnen, terwijl hij en alle officieren van het leger de groet brengen tijdens een parade, die wordt gehouden ter ere van haar echtgenote en een andere militair. Hij en korporaal Weene Martilla hebben zich buitengewoon onder scheiden en hun leven gewaagd. Daarvoor krijgen zij de hoogste onderscheiding, de medaille voor dapperheid, uitgereikt. De plech tigheid vond plaats te Manilla op de Philippijnen. In Florida is door hagel en ijzel voor miljoenen dollars schade aangericht aan de gewassen. En meer dan twaalf mensen kwamen om het leven. Maar Brazilië zendt berichten de wereld in, die de sneeuw wat doet smelten, want daar zijn drie mensen omgekomen door eenhittegolf, de ergste sinds 40 jaar. Onze provincie is er wonderwel van af gekomen. Weinig sneeuw, lichte vorst en geringe verkeersmoeilijkhe den. Weliswaar arriveerde de nachtpost trein vier uren te laat en staakte RTM op Schouwen en Duiveland zijn dien sten, maar overigens deden trein en bus hun plicht. De passagiers, die gistermorgen op de veel omstreden Axelse heliport ge duldig stonden te wachten op vervoer naar Rotterdam, hebben de Energie- stad niet door de lucht kunnen berei ken, want de helicopter, die in Brussel de lucht inging, moest onverrichter- zake naar zijn basis terugkeren. Zij hebben de afstand nu met een auto moeten overbruggen. ONGELUKJES Het aantal ongelukken wegens, de gladheid van de weg bleef beperkt. Middelburg noteerde drie slippartij- tjes, die de gebruikelijke materiële schade tot gevolg hadden, benevens voor één bestuurder een proces-ver baal. Op de hoek NoordhuisstraatStad huisstraat kwamen een bestelauto, be stuurd door A. J. v. W. uit Middelburg en een autobus van de „Stoomtram" met elkaar in botsing. Om half elf botsten op de grens Achter de Houttuinen" en de Seisdam een vrachtauto en een andere bus van Geen Engelse pressie AMMAN, 10 januari Een woord voerder van de Jordaanse regering heeft vandaag verklaard, dat een gro te Israëlische troepenmacht wordt sa mengetrokken aan de bestandslini? te genover Jordanië. Het Arabische le gioen en de strijdkrachten van de landmacht waren echter paraat. De Jordaanse eerste minister, Samis Rifai, die eergisteren een nieuwe re gering heeft gevormd, heeft vandaag tegenover de pers verklaard te hopen, dat het volk zijn normale leven zal hervatten nadat de toestand in het land weer rustig is geworden. Ook hoopte hij, dat het uitgaansverbod ge leidelijk opgeheven zon worden. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft Dinsdag ontkend, dat Engeland druk zou hebben ge oefend op Jordanië om zich aan tp sluiten bij het pact van Bagdad. Op een persconferentie heeft een woord voerder verklaard, dat het initiatiei tot besprekingen over eventuele toe treding tot het pact van de Jordaansa regering Said el Moefti was uitgegaan. Wel had Engeland sinds lang verkon digd, dat er voordelen voor Jordanië zouden zijn als het tot het verdrag van Bavd-d zou toetreden. acht van Porkkala HELSINKI, IC jan. (AFP)._ Het gebied van Porkkala, de Sowjet-basis op Fins grondgebied, die op het ogen blik door de Russen ontruimd wordt zal op 20 januari aan Finland over gedragen worden. LONDEN, lu jan. Het Britse mi nisterie van oorlog heeft bekend ge maakt, dat er met het oog op de ver warde toestand in het Midden-Oosten nieuwe troepen per vliegtuig naar Cy-1 prus zullen worden gebracht „als voorzorgsmaatregel ter bescherming van Britse onderdanen in dat gebied". O.a. zullen eenheden parachutisten Verwacht wordt, dat de Spaanse rege ring binnenkort een verklaring zal uit geven, waarin de onafhankelijkheid van Spaans-Marokko in beginsel wordt er kend. de „Stoomtram" op elkaar. Geringe materiële schade was het gevolg. De jeugd sprak ook een woordje mee op deze „sneeuwdag". In Middelburg sneuvelden maar liefst drie ruiten. Een scholier was wel bijzonder handig want hij presteerde het om een raam van het garniezoensbureau op de Dam aan diggelen-te gooien. In Goes deden zich twee ongelukjes voor. Op de 's-Gravenpolderseweg moest de heer J. B. uit Nisse met zijn luxe auto uitwijken voor een vallende fietser. Hij slipte en kwam tegen een boom terecht, maar de schade viel nog al mee. Ook bij een tweede slippertje was de schade te overzien. Op de hoek Evert- senstraatfZuidvlietstraat kwamen auto's van de heren J. R. uit Wemel- dingen en D. van S. uit Heinkenszand met elkaar in botsing. Niemand werd echter gewond. Ramp in de dichte mist KIJKDUIN, 10 januari Voor de Nederlandse kust bij Kijkduin is van morgen omstreeks tien uur het Noorse schip „Sirabuen" door het stoomschip „Loide Venezuela" uit Venezuela over varen en vrijwel onmiddellijk gezon ken. Van de achtkoppige bemanning heeft men slechts een, stuurman Nil- sen, kunnen redden. Onmiddellijk gewaarschuwd, zijn andere reddingboten schepen voeren uit, maar omstreeks middernacht heeft men het zoeken moeten opgeven, zon der enig resutaat. Het gezonken Noorse schip meet 288 ton en komt uit Hagesund. Eerst anderhalf uur na de ramp heelt het Venozolaanse schip Scheveningen-Ra- dio .gewaarschuwd. De Air Rescuedienst op het Marine vliegkamp Valkenburg is verzocht om een vliegtuig uit te sturen om ook naar overlevenden te zoeken. Gezien het slechte zicht, kon echter geen ma chine opstijgen. Een Zweedse boot heeft later op de plaats van het ongeluk een redding boei zien drijven. Verder zag men niets. Het Engelse stoomschip „Balla- rat" seinde vanmiddag, dat het drie olievaten zag drijven. Omstreeks vijf uur keerden redding en sleepboten onverrichterzake terug. Eerste Kamer over Rijksbegroting DEN HAAG, 10 jan. De Eerste Kamer heeft vandaag tijdens de alg. financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1956 nogal rustig aan gedaan. Wel hadden verschillende sprekers critiek op het beleid van minister v. d. Kieft, maar deze zal toch veel minder moeite hebben om zich te verdedi- gij dan destijds in de Tweede Kamer, toen hij de hem onaangename motie Lucas te slikken kreeg. Deze motie drong aan op beperking van de overheids uitgaven. De meeste senatoren, w.o. de partijgenoot van de heer Lucas, oud minister Teulings konden niet veel geestdrift opbrengen voor de uitspraak van de Tweede Kamer. De heer Teulings betoogde, dat het peil van de overheidsuitgave niet met enkele rukken naar beneden te bren gen is. Overheid, departementale in stanties en parlement moeten, geza menlijk naar versobering en verlaging van de staatsuitgaven streven. Het be vorderen van de nodige efficiency in de staatsdienst is een primaire taak van de regering. Deze dient zich vooral te richten op misstanden. De oud minister was van mening, dat er geen groot bureau hoeft te komen om de ge wenste controle op de overheidsuitga ven te bewerkstelligen. Hij gaf de voorkeur aan een Kamercommissie, speciaal belast met de preventieve con trole op de rijksbegroting. Een ander middel om te komen tqt een effectievere controle zag hij in een 2-jarige begroting, waardoor men niet in de bekende tijdnood geraakt. De heer Hellema (AR) voelde noch voor een controleorgaan, noch voor een par lementaire enquête ter beteugeling van de staatsuitgaven. De minister moet een studiecommissie benoemen. Hij pleitte voorts voor de vervanging van de rijksbegroting door een schema van uitgave over meerjarige periode. De CH-afgevaardigde Pollema wilde de verlaging van de staatsuitgaven niet centraal stellen, en besteedde vooral aandacht aan het monetaire beleid van de minister. Hij deed het denkbeeld aan de hand, om de efficiency in de overheidsbedrijven te bevorderen door de ambtenaren dienaangaande te toet sen. Over een dergelijk onderzoek zou dan om de drie maanden verslag kun nen worden uitgebracht aan de Staten- Generaal. De laatste spreker, de heer In 't Veld (Arb.) merkte op, dat AR niet op de steun van de socialisten behoefde te rekenen, wanneer het gaat om beper king van de staatstaak ter verminde ring van de overheidsuitgaven. KAAPSTAD Niet Pete Grym- phys te Gansbaai, die door een adder was gebeten kwam te ster ven, maar de adder zelf, die op zqn beurt door zijn slachtoffer gebeten werd. Pete zoog namelijk het gif uit de adderbeet in zijn arm en beet daarop het door hem gevangen reptiel, dat toen aan zijn eigen gif ten onder ging. Amsterdam, 10 jan. De Italiaanse filmgroep, die naar Nederland is ge komen met de bedoeling buitenopna men te maken voor de verfilming van het „England Spiel" zal zaterdag a.s. ons land weer verlaten en terugkc en naar Rome. Dit heeft de opnameleider voor regisseur Coletti namens de re gisseur aan het A.N.P. medegedeeld. Op het ogenblik worden voorbereidin gen getroffen voor het vervoeren van het opnamemateriaal naar Italië. SAARBRUECKEN, 10 jan. Dr Hubert Ney, voorzitter van de produitse christen-democratische partij in Saarland, is vandaag door het nieuwe parle ment tot premier gekozen. Hij kreeg 32 stemmen van de produitse partijen. Vijftien afgevaardigden onthielden zich, twee stemmen waren ongeldig en een lid was afwezig. Dr Ney verklaarde, dat het eerste doel van de nieuwe regering de hereni ging met Duitsland zou zijn. Dit kon slechts geschieden na een overeenkomst tussen Duitsland en Frankrijk. I Saarland hoopt actief aan de Duits- I Franse onderhandelingen te kunnen deelnemen. Het verwerpen van .het luropese statuut, in oktober 1955, be tekende dat de Saarlandse grondwet .'an 1947 haar geldigheid had verlo- en. De economische band tussen Saar- ïd en Frankrijk moest worden „los- naakt", maar dit kon niet „van van- aag op morgen" gebeuren. Moderni sering van de Saarlandse industrie was noodzakelijk. Daarvoor was Duits kapitaal nodig. Duitsland zou onge twijfeld tot economische steun bereid zijn. Met Frankrijk wilde Saarland als volwaardig deelgenoot samenwerken. De Franse particuliere belangen zou den worden geëerbiedigd. Op de lage re scholen zou Duits weer de taal wor den in plaats van het Frans, dat tot nu toe verplicht was. Groot Nederlander is heengegaan DEN HAAG, 10 jan. Vanmiddag is in Den Haag oud-minister mr. J. A. de Wilde, Zeeuw in hart en nieren, plotseling overleden. Geboren in Goes op 7 jan. 1879, keerde hij na het beëindigen van zijn universitaire studies aan de V.U. naar Zeeland terug, om zich in 1905 als advocaat en procureur in Goes te vestigen. Tijdens de laatste jaren van zijn praktijk was mr. De Wilde tevens hoofdredacteur van het destijds bij Oosterbaan Le Cointre uitgegeven week blad „De Zeeuwsche Courant". In 1918 zei hij Zeeland echter vaarwel, om zich in Den Haag te vestigen, ng trouw gediend als Tweede Kamer-Sedertdien heeft hij onze staat jarenla lid voor de AR-partij (1918—'33) en als minister van binnenlandse zaken en financiën. In 1933 werd Mr. De Wilde minister v. bin nenlandse za ken in 't twee de ministerie- Colijn. Ook in het derde mi- nisterie-Colijn was hij minister v. binnenlandse zaken. In het vierde ministe- rie-Colijn wa: hij van 1937 tot 1939 minister van fi nanciën. Hij verliet dit kabinet we gens bezwaren tegen de ontwerp-be- groting voor 1940. In 1936 was de heer De Wilde lid en voorzitter van de toenmalige staatscommissie voor de grondwetsherziening. Mr. De Wilde is van 1920 tot 1949 vice-voorzitter geweest van het cen traal comité der A.R. Bij de ontbin ding van deze partij in 1941 door de Duitsers, werd hij als gijzelaar ge ïnterneerd. Na zijn vrijlating nam hij zitting in de illegale A.R.-partij, waar van hij bij de bevrijding voorzitter was. In 1946 werd hij wederom geko zen in de Tweede Kamer. Dit lidmaat schap verwisselde hij in 1948 met dat van de Eerste Kamer. Tot 1952bleef hij lid van deze Kamer. Mr. De Wilde was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en groot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Van zijn hand zijn tal van brochures verschenen. In woord en geschrift heeft hij zich destijds achter Dr. Kuy- per gesteld, die toenmaals een omstre den figuur in de A.R.-partij was. Mr. J. A. de Wilde is vanmiddag in zijn woning in Den Haag overleden, toen hij zich, kort na het eten, even ter ruste had begeven en daarna onwel werd. DE BILT ZEGT: Guur weer. Nu en dan regen-, hagel-, of natte sneeuwbuien. Later enkele opklarin gen. Tot krachtig afnemende wind tus sen zuid en zuidwest. Toenemende dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1