Italianen willen ondanks waarschuwing film over England Spiel maken Grote politieke aktiviteit in Djakarta „B 36" bommenwerper met kern reactor de lucht in „Ons recht is verouderd Toestand in Jordanië veiv ergert met de dag< Mosselen eten en Spencer roken Pro-Duitse strekking; geput uit onbetrouwbare publikaties Koningin en Prinsessen teruggekeerd Draaiboek is volkomen onaanvaardbaar Het wachten is nu op Kasimo Lagerhuis krijgt „nieuwe" hoed Belgische konsul aangevallen Generaal Deisser te Brussel vermoord Amerikaanse Straalbommen werpers in Japan McCarthy klaagt regering aan Geen gevaar voor ontploffing Poujade krijgt navolgers in Italië Ruim een miljoen buitenlanders in 1955 STREEPJE i Dinsdag 10 januari 1956ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Al in 1748 uiist men in Nederland wat een goede mossel waard was. De stad Rotterdam had er zelfs een eigen keurmeesteres voor, Kaal Mulder, beter bekend als Kaat Mos sel, de vurige Oranje-klante. Van haar zijn de kernachtige woorden „Een mossel smaakt niet zonder brandewijn F' In het Mosselhuis in de Herenstraat in Den Haag weet men dat nu wel beter. Daar kent men wel vijftig maniereu om mosselen te bereiden, en op alle vijftig manieren smaken se verrukkelijk ook zonder bran dewijn. De échte fijnproever steekt na afloop een Spencer opt de be kroning van zijn smulpartij èn, een genot op zich zelf! avALir? <£0iïrBoi.i>®5. een genot een traditie werd. tOtACCO COMPANY N,v, DEN HAAG, 9 januari Een Italiaanse filmgroep onder leiding van de regisseur Coietti, die momenteel met materiaal en personeel in ons land verblijft voor het maken van opnamen voor een film „London calling North- pole" een film over het beruchte England Spiel heeft bij de rijksvoor lichtingsdienst officieel een aanvraag ingediend voor de noozakelijke werk vergunningen enz. Dit is geschied ondanks het feit, dat de heer K. de Graaf, die onder het pseudoniem Noël de Gauile twee romans heeft geschreven over de geallieerde agentendienst en het Nederlandse verzet, na bestudering van het draaiboek met de grootst mogelijke klem had geadviseerd de plannen geheel te laten varen, omdat de film zeer vele onjuistheden zal bevatten en een duidelijk stempel van onecbtheid zal dragen. derland gekomen. Zij had van haar vertegenwoordiger in Amsterdam via de importrice in ons land voor Itali aanse films enige tijd geleden een tele gram ontvangen, meldende, dat alle in Nederland benodigde toestemmingen waren verkregen en dat de autoriteiten geen bezwaar hadden tegen de opna men. De inhoud van dit telegram Is blijkbaar voorbarig geweest. De heer De Graaf, die aan het eind Franse verzet, op voorwaarde, dat van van de oorlog als hoofd operaties van het bureau bijzondere opdrachten een onderzoek instelde naar de oorzaken van het England Spiel, waarbij tien tallen Nederlandse agenten het leven, verloren, kwalificeerde het draaiboek als onaanvaardbaar om verschillende redenen. In de eerste plaats is de geschie denis geheel en al door een Duitse bril gezien, terwijl het geheel een pro-Duitse geest ademt ten aanzien van het oorlogsgebeuren. Duidelijk blijkt een anti-Britse strekking. De Nederlanders komen er slecht af en hierdoor wordt aan de geschiedenis onvoldoende recht gedaan. ROMANTISCH VERHAAL Bovendien verklaarde de heer De Graaf, dat het boek van Giskes, de voormalige chef van de „Abwehr" in Nederland, is bedoeld als documentai re en als zodanig aanvaardbaar is ter aanvulling van bestaande documenten van geallieerde zijde, maar dat de Ita liaanse film, die dit boek als werkbasis gebruikt, een romantisch verhaal geeft, dat één van de grootste tragediën van het Nederlandse krijgsgebeuren tot achtergrond heeft. Voorts heeft men geput uit enkele als historiebronnen zeer onbetrouwbare geschriften zoals het boek van Pinto dan wel uit publi katies naar aanleiding van verklarin gen van Pinto. De heer De Graaf, die de Italiaanse filmcommissie dringend verzocht geen verdere uitwerking aan de plannen te geven, verklaarde zich in beginsel be reid tot samenwerking om te komen tot een juiste Italiaanse film over de geallieerde agenten en het Nederlands- Prof. Hazewinkel: AMSTERDAM, 9 jan. „Het uit leveringsrecht is gezien, de nieuwe verhoudingen, die sinds de tweede wereldoorlog tussen Westeuropese staten zijn gegroeid, als verouderd te beschouwen, ook in ons land. Het is een onderontwikkeld gebied gewor den, dat thans door wetgeving en we tenschap tot nieuwe bloei moet wor den gebracht". Aldus mevr. Prof. Mr. D. Hazewin- kel-Suringa, hoogleraar in het straf recht en strafvordering aan de univer siteit te Amsterdam, in een rede, die zij vanmiddag in de aula gehouden heeft ter gelegenheid van de 324e dies natalis dezer universiteit. In dezelfde plechtige bijeenkomst werd voorts 't ere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid verleend aan de heer Adriaan Pelt, die de maatschappelijke ladder dank zij eigen studie en doorzettingsvermogen van onder tot boven wist te beklim men en thans directeur van het Euro pese Bureau van de Verenigde Naties is. Alleen de Angelsaksische landen leveren hun nationalen wel uit, over tuigd als zij zijn en terecht dat waarlijk recht doen alleen mogelijk is in het land, waarin zich het straf bare fe.t heeft voorgedaan, zo zei Prof. Hazewinkel voorts. „Hoe pijnlijk deze uitzondering is, ondervinden wij thans, nu de in 1952 uit Breda ontsnapte zware misdadi gers, thans krachtens een verordening uit Hitiers dagen bekleed met de Duit se nationaliteit ons niet worden terug gegeven: „Das Deutsche Reich liefert einen Deutschen nie aus". Het ver bod van uitlevering voor militaire delicten heeft tussen de staten der Europese defensiegemeenschap niet de minste zin meer. Bjj het instorten van een mijngang in een mijn te Houilleres de Provence, nabij de franse havenstad Marseille, is een mijnwerker om het leven gekomen. Vier mijnwerkers liepen verwondingen op. het bestaande draaiboek in het geheel geen gebruikwordt gemaakt en het England Spiel niet wordt genoemd, evenmin als de operatie Arnhem. TE GOEDER TROUW? Volgens een mededeling van de rijksvoorlichtingsdienst is de filmgroep zeker niet te kwader trouw naar Ne- 's-GRAVENHAGE, 9 jan. H. M. de Koningin en de oudste drie prin sessen zijn hedenmiddag per trein uit Sankt Anton teruggekeerd. Om ruim één uur arriveerde de koninklijke trein in Baarn, waar Z. K. H. Prins Bern- hard ter verwelkoming op het station aanwezig was. Prinses Marijke keerde 's avonds op paleis Soestdljk terug. Regeringspartijen over „Genève" DJAKARTA, 10 jan. A.N.P. Op de berichten uit Genève, dat de Nederlands- Indonesische besprekingen een aantal da gen. zijn. opgeschort >ïs in Djakarta grote politieke activiteit gevolgd. De regerings partijen hebben twee spoedvergaderingen gehouden om de situatie te bespreken. Een vergadering werd bijgewoond door premier Harahap, die ook waarnemend minister van buitenlandse zaken is. Op de vergadering werd besloten de aankomst van de Indonesische minister van economische zaken, dr. Kasimo af te wachten, die inmiddels ut Genève naar Djakarta is vertrokken om aan de Indo nesische regering verslag uit te brengen en die vandaag of morgen in Indonesë wordt verwacht. Inmiddels heeft een van de 2 partyen, die de regering steunen, die tegen de be sprekingen zyn, gedreigd haar ministers uit het kabinet te nemen, indien de rege ring besluit de besprekingen mei Neder land voort te zetten. De kleine Islamietische partij, de P.S.I.I. zei in een verklaring na een vergadering van de regeringspartijen, dat, indien de regering het verzoek van de partij om de onderhandelingen met Nederland af te breken, afslaat, de P.SJ.I. bereid is alle gevolgen daarvan te dragen. Volgens berichten van Indonesische correspondenten in Genève was er gedu rende de besprekingen van de laatste week een crisis voorgekomen. Deze be richten zeiden verder, dat Gp vrijdag echter de houding van de Nederlandse de legatie soepeler was geworden, dit was, aldus deze berichten, omdat het duïdelyk was, dat de Indonesische delegatie niet van haar instructies zou afwijken en be reid was 'n impasse onder ogen te zien. Toen werd besloten, dat beide delegaties met hun regeringen overleg zouden ple gen. LONDEN, 9 jan. (AFP). De on ooglijke hoge hoed waarmee de leden van het Britse Lagerhuis, die een kwestie van procedure willen opwer pen, zich moeten tooien, wordt ver vangen door een geschikter hoofddek sel, zo heeft de waarnemende voor zitter, Sir Charles MacAndrew, dezer dagen medegedeeld. Hij onthulde, dat leden van hethuis hadden geklaagd over de ouderdom van het tot usver gebruikte hoofddeksel. Vele hoeden zaken hadden aanbiedingen gedaan voor een nieuwe hoed, maar deze aan biedingen moesten van de hand gewe zen worden. Toen had een „gentle man" sir Charles medegedeeld, een ongebruikte hoge hoed, die hij kort voor de oorlog had gekocht, voor twee pond sterling te willen afstaan. De hoed had zes pond gekost. Het hoofddeksel is gekocht, maar Sir Charles heeft de naam van de „gentleman" niet genoemd. Het national, blad „Suluh Indonesië" (Oppositie) schrijft, dat Engeland en de Verenigde Staten er bij Nederland op aangedrongen hadden een paar concessies te doen, teneinde een impasse te voorko men. Volgens dit bericht betrof de druk van Engeland voornamelijk de financiële en economische punten en niet de kwestie Nieuw-Guinea, die ook in Genève is be sproken. Al houdt de winter de kortebaan-, langebaan- en elfstedentochtrijders tot heden toe, inplaats van op glad Ijs, op hete kolen, toch is af en toe wel te merken, dat het echt geen zomer en ook geen najaar meer is Een groot gedeelte van Nederland was gisteren met een laagje sneeuw bedekt en men kon alom in den lande op tafereeltjes stuiten zoals dat, uit gebeeld op deze foto. Het was wel weer om een hond er door te sturen OVfiR DE |UÊlN£ Ingezonden Mededeling (Adv) GeVoEGENs DE5 LEVE/V5 Britten om het leven gebracht DAMASCUS, 9 jan. AJ.P. Volgens in Damascus aangekomen reizigers is de toestand in Jordanië verergerd. De Belgische consul in Irak, die dat land voor goed verliet, en die vergezeld door vrouw en kind, met zijn auto op weg was naar Syrië, is enkele kilometers voor de Syrische grens door een aantal boeren aangevoilen. De boeren wierpen met ste nen en wisten de auto tot staan te bren gen. De drie inzittenden wisten Damas cus, als doo een wonder, ongedeerd te be reiken. De Belgische consul te Amman, die zijn collega slechts tot de Syrische grens had willen vergezellen, gaf er de voorkeur aan door te rijden naar Damascus, i.p.v. een ontmoeting met de bandeloze menigte te riskeren. Volgens Syrische dagbladen hebben zich dit afgelopen weekeinde in Jordanë wanordelijkheden voorgedaan, die het leven hebben gekost aan zeven personen, terwijl er 22 gewond werden. Voorts zou den 300 arrestaties zijn verricht. Het blad „Al Ayam" publiceert versla gij van ooggetuigen, die het volgende me dedeelden. „In de Jordaanse plaatsen Ramata en Bissan hebben 3.000 Palestijnse vluchte lingen gepoogd de grens met Syrië over te steken. Hierbij ontwekklde zich een hevig gevecht met Jordaanse militairen, die op de vluchtelingen schoten. De leden van de'beide Kamers van interesse geluisterd naar de verhalen, algemene vergadering in Moskou volde Opperste Sovjet hebben tijdens een die partij-secretaris Chroestsjef en premier Boelganin vertelden over hun Aziatische reis, welke zij kortgeleden beëindigden- Op deze foto zien wij Nikita Chroestsjef aan het woord. BRUSSEL, 9 jan. In een woning te Brussel zijn de lijken aangetroffen van de 86-jarige gepensionneerde Ge neraal Deisser, diens schoonzuster en de 60-jarige dienstbode. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat de drie personen zijn vermoord. De ge neraal en zijn schoonzuster zijn met een koord gewurgd, de dienstbode is neergeslagen. Men vermoedt, dat dief stal de drijfveer tot de moord is ge weest. TOKIO, 10 jan. (AFP. De „B- 26"-bommenwerpers, die de Ameri kaanse luchtmacht in Japan thans ge bruikt, zullen door 45 „B-57"-straal- bommenwerpers worden vervangen. De eerste van deze toestellen zijn maan dag op de Amerikaanse vliegbasis Johnson, veertig kilometer ter noord westen van Tokio, aangekomen. De reusachtige „B-57"-vliegtuigen kunnen atoomwapenen vervoeren. WASHINGTON, 9 ian. (AFP). Senator Joseph McCarthy heeft de regering van Eisenhower er van be schuldigd de communisten te hebben toegestaan de buitenlandse politiek tegelijkertijd met him eigen politiek te hebben laten leiden. De senator zeide in een radiotoe spraak dat de „Morele positie van de V.S. zo ernstig is aangetast dat men deze sinds de conferentie van de grote Vier in Genève niet meer kan herken nen". De besluiten die daar zijn ge nomen," zo voegde hij eraan toe, heb ben geleid tot het opgeven van onze politiek, die is gericht op de bevrij ding van de landen die door de com munisten worden overheerst. 's-GRAVENHAGE, 9 jan. De overdracht van het portret van Sir Winston Churchill, dat in opdracht van een Nederlander, die onbekend wenst te blijven, is geschilderd door Max Nauta en dat door tussenkomst van de Nederlandse ambassadeur te Londen, Mr. D. U. Stikker, aan de Tweede Kamer is aangeboden, is thans nader vastgesteld op donderdag 9 fe bruari te half zes, in de rookzaal der kamer. FORTH WORTH (Texas, V.S.) 9 jan. (Reuter). De Amerikaanse lucht macht heeft maandag dagbladbe- richten bevestigd, volgens welke „B-36"-bommenwerpers vluchten hebben gemaakt met een kernreac tor aan boord. In een gezamenlijk met de directie van „Convair", een grote Ameri kaanse vliegtuigenfabriek, uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat dit is geschied in het kader van een programma voor de vervaardiging van door kernenergiemotoren voort bewogen vliegtuigen. De kernreactor A.B. van de „B-36" werd o.a. gebruikt voor het zoeken naar methoden om de vliegers te gen de uitwerking van straling te beschermen, voor de bestudering van de uitwerking van straling op het vliegtuigmateriaal en voor het tot ontwikkeling brengen van in vliegtuigen te gebruiken instrumen ten, welker werking op de kern energie is gebaseerd. Er zijn talrijke, goed verlopen vluch ten gemaakt. Er was geen gevaar voor een door kernenergie teweeg gebrachte ontploffing, na een even tueel verongelukken van het proef- vliegtuig. Er zuilen nog meer vluch ten door een B-36, met een kern reactor aan boord, worden gemaakt. Alle mogelijke veiligheidsmaatrege len zijn getroffen, aldus de verkla ring. De vierdaagse afstandmarsen DEN HAAG, 9 jan. De 40ste in ternationale vierdaagse afstandsmar sen van de N.B.V.L.O. zullen dit jaar van 24 tot en met 27 Juli a.s. te Nij megen worden gehouden. Hoogwater Woensdag 11 Januari; Vlissingen: 0.58 u. 1.79 m., 13.16 u. 1.81 m. Terneuzen: 1.28 u. 1.95 m., 13.41 u. 1.96 m. Wemeldinge: 2.35 u. 1.50 m., 14.51 u. 1.52 m. Zierikzee: 2.18 u. 1.28 m., 14.37 u. 1.28 m. Te Jeruzalem en te Nabloes kozen Jor daanse militairen de zijde der betogers. TWEE BRITTEN GEDOOD Te Zarka hebben Jordaniërs twee au to's Van Britten in brand gestoken. De twee inzittenden werden met messteken en slagen om het leven gebracht. In Amman werd het grote hotel „Phi ladelphia' 'door betogers, de Engelse gas ten te lijf wilden, geplunderd. Syriërs mogen Jordanië niet binnenko men. De grens tussen beide landen is ge heel gesloten", aldus deze verslagen van ooggetuigen. ROME, 8 jan. (Reuter). Ger- lando Presti, een vijftigjarige Italiaan se impressario, is voornemens een op poujadistische leest geschoeide „be weging voor de armen" in het leven te roepen. Hij heeft reeds duizenden schriftelijke bijvalsbetuigingen ont vangen. Presti wil lagere belastingen en een herziening van het Italiaanse belas tingstelsel in het algemeen, staatspen sioen en wijziging der maatschappe lijke zekerheidswetgeving. Ook hij wil zijn beweging aan da dit jaar in Italië te houden verkiezin gen voor gemeentelijke en provinciale raden doen deelnemen. 's-GRAVENHAGE, 9 jan. Ruim een miljoen buitenlandse toeristen heeft, naar schatting van de A.N.V.V, in 1955 in ons land gelogeerd. De Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer baseert deze schatting op het aantal nachten, dat door deze buitenlanders in hotels en pensions werd doorgebracht. Het ge noemde aantal is hoger, dan ooit eer der werd'bereikt. Men raamt de opbrengst in geld van dit bezoek op tenminste 200 mil joen gulden, waarbij aan de voorzich tige kant gebleven is. Ter vergelijking diene, dat in het laatste vooroorlogse toeristenjaar 1938 ons land zes miljoen gulden inkomsten uit het bezoek van vreemdelingen putte. OVER DE SCHONE Middel burgse singels bewoog zich een stoet een zwijgende horde mensen, deels in gesloten for matie, deels als verstrooide in dividualisten. Zij spraken geen woord zij buitelden slechts. Terwijl de helft van de horde de rug kromde, telden de oue- rigen verwoede pogingen in het werk om over deze lichaamsde len heen te komen. Zij haasden over en zwegen. Eén van de mannetjes liep naast deze dartelende massa. Het was wellicht de hoofd-ha- zer. Soms blies hij op een fluit je, dan werd er een eindje ge hold. Eén blies de horde sprong, holde en zweeg. De kwieke mannetjes voerden deze manupilaties met een merkwaardige cadans uit na het invallen van de duisternis. Dit laatste is te prijzen. Zij droegen van die lichtblau we trainingspakken met een wit streepje er liep zogezegd een streepje door. Edoch, het in twijfel trekken van de geeste lijke vermogens van deze vol wassenen zou eenvoudig banaal zijn. Deze streepjes liepen over de pakken. Dit moet dan ook wor den gezien als een toevallige en uiterlijke bijkomstigheid. Zij trainden slechts.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3