AMERIKA WIL ZIJN ENORME VOEDSELOVERSCHOT KWI|T Onder zeil gaan AMBONEZEN WACHT GEEN KAMP MET PRIKKELDRAAD Wat staat de Nederlandse landbouw te wachten? Jordanië sluit zich niet aan bij verdrag Politievliegtuigje - op weg naar Brielle - stortte neer Weer een drieling, nu in Hilversum Voorstel van Eisenhower aan het congres Bemiddeling en hulpverlening PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hisforische dag voor Zeeland .J Ook naar niet bevriende landen Janus' training voor de marathon Nieuw kabinet gevormd Tijdens bezoek van Zweedse koning aan Zeeland Onderhoud met (in ons land vertoevende) commissie „Niet om zieltjes" Adenauer gaat naar Franco Makarios en Harding in bespreking OTtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2433, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3291 Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, f 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J, de Jong DINSDAG 10 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIÏ Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; j. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. V.. Zie pag. 2 WASHINGTON, 9 jan. Wat in Nederlandse landbouwkringen al lange tijd werd gevreesd, dreigt werkelijkheid te worden. De enorme overschotten aan voedsel en natuurlijke textielvezels zullen over onze wereld worden gespuid, wanneer het Amerikaanse congres daartoe beslist. President Eisenhower heeft vandaag nl. aan het congres verzocht, de grote overschotten ook aan andere dan alleen bevriende landen te verkopen. Deze maatregel, die als een „new deal" voor de Amerikaanse landbouw kan worden beschouwd, kan ook voor de Nederlandse landbouw en handel ern stige gevolgen hebben. Want met het van kracht worden van dit besluit wordt alleen aan tarwe al zo'n enorm overschot op de mensheid losgelaten, dat vol doende zou zijn om heel de wereldbevolking (zonder verdere productie) een jaar lang in leven te houden. het buitenland de wereldprijzen en de wereldhandel zou verstoren en ook het prijspeil in de V.S. zou ondermijnen. PRODÜKTIE-BEPERKING Daarom stelt de président een pro gramma voor, dat ten doel heeft de be bouwde oppervlakte te beperken. De Amerikaanse landbouwers wil hij hier voor een schadeloosstelling betalen. Dit landbouwprogramma, te be schouwen als de hervatting van Eisenhowers regeringstaak, heeft een doorslaggevende betekenis voor de regering. De presidents- en de congresverkiezingen worden name lijk na de oogst gehouden. Een mis lukte republikeinse politiek zou grote invloed hebben op de verkie zingsresultaten in de agrarische staten, die nu eenmaal een flink woord meespreken in de einduitslag van de verkiezingen. Maar het voornaamste doel is toch het ruimen van de overschot-voorra den die een waarde hebben van niet minder dan acht miljard dollar en die het prijspeil ongunstig beïnvloeden. De regering zal dan ook in staat zijn de landbouwsubsidies af te schaffen en Het verzoek van Eisenhower vormt een van de maatregelen, die hij voor stelde met het doel een oplossing te vinden voor het probleem der over schotten en de inkomens der Ameri kaanse landbouwers te doen stijgen. Amerika zit nl. met enorme hoeveel heden opgeslagen voedsel. En dat vormt voor de wereld en niet in de laatste plaats voor de Nederlandse landbouw! een ernstige bedreiging. Aanvankelijk viel dat mee, toen de V.S. zich verplicht hadden om de pro- dukten tegen 90 pCt van de pariteits- prijs van de boer over te nemen en deze niet beneden 70 pCt van de hand te doen.Nu men dit heeft losgelaten, is da Amer'l ranse minister van land bouw op stap gegaan door de wereld, met het doel de overschotten kwijt te raken. DE Z.L.M.-VOORZITTER We herinneren ons de nabeschou wing, die de ZLM-voorzitter ir. M. A. Geuze op de jongste algemene verga dering hield, na de rede van Ir. Knott- nerus (voorz. Kon. Ned. Landbouw Comité). De heer Geuze gaf als zijn mening te kennen, dat het probleem van de land bouwoverschotten niet alleen een eco nomische, maar ook een politieke kwestie is. Immers de presidentsver kiezingen staan voor de deur en het is voor een Amerikaans politicus van groot belang, of hij de sterke boeren partij op zijn hand heeft. „We kunnen slechts hopen, dat die overschotten 60 miljoen ton! langzaam worden geliquideerd", aldus de ZLM-voorzitter. VRAGEN Voor deze vragen staat men nu: in welk tempo worden de voorraden ge loosd enwie zijn de niet-bevriende naties? Zijn dat slechts de onontwik kelde gebieden van het Oosten? Of gaat dit verder? Eisenhower is zich zeer zeker be wust van die problemen. Hij vestigt er zelf de aandacht op, dat verkoop naar De grondwetgevende vergadering van Pakistan is begonnen met de be- grondwet van het land. Na de vergade- handeling van de nieuwe ontwerp- ring van maandag ging de vergadering voor een week uiteen, teneinde de af gevaardigden in staat te stellen het ontwerp te bestuderen. Temidden van de leden van de Amerikaanse geheime dienst en van het Witte Huis, hebben presi dent Eisenhower en de opper bevelhebber van de N.A.V.O., ge neraal Gruenther, die op het ogen blik de gast is van de Amerikaanse president in Key West, machtig genoten van een partijtje base ball dat werd gespeeld op het re- creatie-veid van de Sonar-school op de Marine-basis te Key West. Op het moment dat deze grappige foto werd gemaakt, had generaal Gruenther kennelijk iets leuks ontdekt, dat hij de president aan wees. de landbouwers kunnen dan ook delen in de welvaart, die de andere sectoren van de volkshuishouding genieten. ACHTER HET IJZEREN GORDIJN? Men zal streven naar grotere moge lijkheden voor het sluiten van ruil- transacties in landbouwprodukten, die aan bederf onderhevig zijn en die al leen tegen hoge kosten kunnen worden opgeslagen. Bij zijn verzoek aan het congres om ook verkoop van landbouwprodukten uit de overschotten aan andere dan be vriende landen toe te staan, noemde Eisenhower geen bepaald land. Er zijn echter de laatste tijd voorstellen ge daan om te trachten een deel van de overschotten te ruimen door overeen komsten met landen achter het ijzeren gordijn. De Marathon-kampioen Janus van der Zande kan gaan trainen. Hij is thans door B. en W. van Halsteren benoemd tot incasseer der van de huishuren der gemeentewoningen, terwijl hij „koude bakker" is geworden. Daardoor kan hij in de morgen uren over voldoende vrije tijd beschikken om zich aan de trai ning te wijden en zich voor te bereiden voor de Marathon te Melbourne. Want hij hoopt in het a.s. seizoen zodanige resultaten te behalen dat aan zijn uitzending naar Melbourne niet behoefd te worden getwijfeld. -Ife MONACO, 9 januari Het hoofd van het kabinet van de Prins van Mo naco heeft maandag bekendgemaakt, dat het huwelijk van Prins Rainier en Grace Kelly in Monaco zal worden ge sloten. Verklaring van premier aan zijn volk: AMMAN, 9 jan. Koning Hoessein van Jordanië is accoord gegaan met de regering, welke oud-premier Samir Rifai heeft gevormd. De eerste-minister is tevens minister van binnenlandse zaken. Rifai was plaatsvervangend minister-president in het kabinet van Ibrahim Hasjem, die Zaterdag zijn ontslag indiende. In de nieuwe regering treedt Hasjem op als vice-premier en minister van staat. Koning Hoessein verzocht het kabinet vrede en rust in het land te herstellen. In Amman was het maandag rustig. Het uitgaansverbod, dat daar even als in het Jordaanse deel van Jeruza lem, in Ramallah en Beireh van kracht is, werd gedurende twee uur opgeheven om de bewoners gelegen heid te geven inkopen te doen. Mili taire patrouilles trokken door de stra ten van de hoofdstad en de buitenland se ambassade en kantoren stonden on der strenge bewaking. De koning vroeg de nieuwe regering goede betrekkingen met de Arabische staten en andere bevriende en verbon den staten te onderhouden. Premier Samir Rifai heeft maandag avond verklaard: „Ik wil allen mee delen, dat mijn politiek niet voorziet in aansluiting bij nieuwe allianties". De nieuwe premier betuigde zijn leedwezen over de jongste ongere geldheden bij betogingen tegen het militaire verdrag van Bagdad. De betogers eisten, dat Jordanië zich niet zal aansluiten bij het verdrag. Samir Rifai vroeg de bevolking mee te werken bij het herstel van de veilig heid en de terugkeer tot het normale leven. Hierdoor zou de regering haar grote problemen kunnen aanvatten. „Wij zullen de goede broederlijke betrekkingen met alle Arabische sta ten blijven versterken, aangezien de eenheid der Arabische landen de fun damentele factor in ons leven en de veiligheid van ons bestaan is", aldus de premier. Het bouwen van fabriekshallen kan zeker geen slaperige aangele genheid worden genoemd. Toch is er bij Almelo een 6000 m2 grote fabriekshal „onder zeil gegaan". Om n.l. ook bij winters weer door te kunnen gaan met bouwen, heeft men om het bouwwerk heen een tent opgezet, die van binnen door middel van oliestook- en cokes kachel op temperatuur wordt ge houden. De hal is bestemd voor een weverij en wordt voor een groot deel uit beton opgetrokken. Het dak wordt gedragen door vier betonnen liggers van 120 meter lengte, die een breedte hebben van twee meter bij een hoogte van 2.20 meter. Deze gevaarten worden ter plaatse gestort. ARME DIRECTEUR CAIRO, 9 jan. In Alexandrië is zondag, zoals gemeld, een school inge stort. Hierbij heeft, naar thans bekend wordt gemaakt, een scholier de dood gevonden. Tien kinderen werden zwaar en negentien licht gewond. 125 kinderen bleven ongedeerd. De ouders hebben de directeur van de lagere school afgeranseld. Deze werd door de politie bevrijd en is in een ziekenhuis opgenomen. De school werd alleen door Egypti sche leerlingen bezocht. DEN BURG, 9 januari De politie heeft vanmorgen de alleenwonende 58-jarige J. B., in zijn woning nabij Den Burg (Texel) met ernstige ver wondingen aan het hoofd, dood in zijn stoel aangetroffen. Vermoedelijk is de man met een emmer van een trap ge vallen, waarna hij nog kans heeft ge zien op een stoel aan de tafel te gaan zitten. Op een nabijgelegen boerderij, waar B. iedere dag melk kwam halen, had men hem al ongeveer vijf dagen gemist. Onfortuinlijke wachtmeester voor de balie v DEN HAAG, 9 januari Op de dag dat het Zweeds koninklijk paar een u-zoek aan Brielle en Zeeland bracht, stortte op het vliegveld Ypenburg een vliegtuig van de rijkspolitie neer. De bedoeling van de twee inzittenden, de 39-jarige rijkspolitie-ambtenaar J. H. Verdellen en zijn passagier, de wacht meester Van der Spek hadden het plan via de mobilofooninstallatie in het vliegtuig bijstand te verlenen aan het verkeer tussen Amsterdam en Brielle. Op een gegeven moment zouden zij op Ypenburg landen om te tanken en tevens om de koninklijke standaard op te halen, die op de weg bij Ypenburg van de koninklijke auto was gewaaid. De bestuurder verklaarde vlak voor de landing gegrepen te zijn door een sterke zijwind en dwars over het veld te zijn gezet. Hij wilde toen doorstar ten maar kreeg een tweede remoustik in een bocht, waardoor zijn toestel, een „Auster", afgleed en neerstortte. Hij liep daarbij een lichte hersenschudding op, de wachtmeester kwam met de schrik vrij. Bij het onderzoek bleek dat het toe stel 15 kg zwaarder was dan toege staan is volgens de voorschriften voor lichtvaardigheid. De piloot verklaarde dat hij dit niet had geweten, omdat hij de laatste gegevens van het toestel niet had ontvangen. Wat de raad hem kennelijk, gezien de vragen, aanrekende was, dat hij en zijn passagier niet vastgebonden waren met de schouderriemen. V. zeide, dat dit met opzet niet was geschied, omdat men anders niet de mobilofoon, die achter de zitplaatsen stond, kon bedie nen. Later is de mobilofoon voor in. het vliegtuig geplaatst. Gezien de vrij geringe ervaring van (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 9 jan. ,,In hoeverre en op welke manier kan in het kader van de bestaande akkoorden de terugkeer van de in Neder land verblijvende Ambonezen naar Indonesië worden verwezenlijkt?" Het beantwoorden van deze vraag is de taak van een commissie be staande uit de drie Ambonese heren P. A, de Queljoe (voorz.), D. R. Teurupun (secr.) en W. Thenu (lid), die momenteel in ons land ver blijven en door de Indonesische regering ter beschikking zijn gesteld van het Ned. Hoge Commissariaat te Djakarta. De commissie heeft kortgeleden te Genève besprekingen gevoerd met min. Anak Agung. Wij hadden het voorrecht een exclusief onderhoud te mogen hebben met de voorzitter van deze commissie. De heer De Queljoe, die directeur is van de Landsdrukkerij te Djakarta, verklaarde ons, dat de commissie be slist niet naar Nederland gekomen is om, zoals hij het uitdrukte, onder de Ambonezen zieltjes te winnen voor een terugkeer naar Indonesië. „Wij willen in geen enkel opzicht aandrang uitoefenen, maar slechts inlichtingen verstrekken en inwin nen. We oriënteren ons omtrent de wijze, waarop deze mensen geholpen kunnen worden en stellen 'n onder zoek in naar de moeilijkheden, die zich in dit opzicht voordoen", aldus de heer Dè Queljoe. Hij wees er op, dat de repatriëring uitsluitend een zaak is tussen de Indo nesische regering en de Ambonezen zelf. De Nederlandse regering zal al leen de overtochtskosten betalen plus een tegemoetkoming in de kosten van het levensonderhoud gedurende de eerste maand in Indonesië. De verdere uitvoering van de repatriëringsak koorden geschiedt geheel en al op een wijze, die door de Indonesische rege ring wordt bepaald aan de hand van de gegevens, die de commissie haar verstrekt. Wie eerst 1 De commissie zal, zo deelde de heer De Queljoe mede, terdege bezien wel ke Ambonezen het eerst voor repatri ëring in aanmerking komen. Dat zijn in de eerste plaats natuurlijk zij, die voor zichzelf en hun gezin kunnen zor gen, die zich een bestaansgrond heb ben weten te verwerven. Zulks om te voorkomen, dat de repa- triërenden in Indonesië ten laste van de sociale verzorging zullen komen of tot landloperij zullen vervallen. Spoedig emplooi Met klem ontkende hij, dat er in In donesië al barakkenkampen met prik keldraadversperringen klaar zouden staan om de Ambonezen te ontvangen. De geruchten, als zou de repatriëring een lijdensweg worden „van kamp- hier naar kamp-daar" zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Het ligt juist in de bedoeling de repatriërenden zo gauw mogelijk emplooy te geven. Geen spijtbetuiging Van een spijtbetuiging, die de kandi daten zouden moeten ondertekenen, is geen sprake, zo verzekerde de heer De Queljoe ons. „Aan het afleggen van een eed of iets van dien aard hebben wij zelfs niet eens gedacht. Wel wordt een loyaliteitsverklaring verlangd, maar dat is niets bijzonders. Het is het goed recht van elke overheid deze van haar onderdanen te eisen". De loyaliteitsverklaring is opgenomen in een vragenlijst, die de betrokkenen zal worden overgelegd. De commissie zal hier een maand blijven en heeft haar kantoor in pand Mauritsplein 23. Ze zal zeer binnen kort een begin maken met haar werk zaamheden. Begin februari ongeveer wordt ze vervangen door een andere missie. de bestuurder en het enigszins rukke- rige weer op die dag was hij van me ning, dat een berisping een voldoende correctie was. De raad zal 6 februari uitspraak doen. HILVERSUM, 9 januari Het zit in de lucht, want nog geen dag nadat in Vlaardingen een drieling werd gebo ren, heeft vandaag de heer A. Meyer te Hilversum, ook aangifte gedaan van de geboorte van een drieling: een meisje, Tony Alida (vijf pond 70 gr.) en twee jongens: Eric (vijf pond 40Ö gr) en Hendrik (vijf pond 240 gr,). Moeder en -kinderen verkeren in uit stekende gezondheid. o BONN, 9 jan. Bondskanselier Adenauer zal op de terugreis van de Kanarische eilanden, waar hij in fe bruari enige tijd vakantie zal nemen, een onderhoud hebben met de Spaanse regeringschef, generaal Franco, aldus is maandag in welingelichte kringen te Bonn vernomen. NICOSIA, 9 januari De gouver neur van Cyprus, sir John Harding, heeft vanavond een geheime bespre king gehad met de leider van de Cy prische beweging die aansluiting van Cyprus hij Griekenland voorstaat, aartsbisschop Makarios. De bespreking werd gehouden in een huis naast de Neglese kerk te Nicosia. Alle straten naar de kerk waren kort voor het begin van de bespreking af gezet met prikkeldraadversperring. Op het kerkhof stonden Britse troepen op wacht. In een officiële verklaring, die na het onderhoud werd uitgegeven, wordt gezegd: „Gouverneur Harding en aartsbisschop Makarios hebben heden avond een bespreking gehad. Na een gedachtenwisseling over de politieke en staatsrechtelijke toekomst van Cy prus kwamen zij overeen binnenkort weer bijeen te komen voor verdere be sprekingen". DE BÏLTZEGT: Winter kwakkelt verder DE BILT, 9 januari Aanvankelijk enkele opklaringen, geleidelijk weer toenemende bewolking met van het zuidwesten uit opnieuw enige sneeuw.. Matige tot vrij krachtige zuidooste lijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1