Utrechtse Jaarbeurs gaat 40-jarig bestaan vieren Parool voor GereL gezindte: Kooi tot eenheid! Haringreders overwegen sanering van de vloot In Kootwijkerbroek blijft de toren gespaard VALDA Het begon in een primitieve houten gebouwtje Jubileumbeurs zal oppervlakte van 63000 m2 beslaan £i& Radia foaigt o-nü Metselmachine: 69.000 bakstenen per uur Belgische gevangenbewakers werken weer Tere punt is vraagstuk van christelijke of neutrale organisatie Vermomde Indiërs naar Goa? .Gering aanbod van personeel noopt tot verkoping „De klad in de pers" Kerk wordt vernieuwd en mogelijk de toren zelf ook tzUiq, naai de fracfit utoeiende tipn Amerikaanse militairen mogen niet naar gevoelige gebieden Jordaniërs tegen aansluiting bij verdrag van Bagdad Maandag 9 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 UTRECHT, 6 januari. De koninklijke Nederlandse jaarbeurs zal dit jaar haar veertig-jarig bestaan vieren. Tijdens de van 13 tot 23 maart te houden voorjaarsbeurs, die geheel in het teken van dit jubileum zal staan en een n....o-expositievlakte krijgt van 63.000 vierkante meter, zal een derde ex- positieoompiex aan 't terrein Croeseiaan in gebruik worden genomen. Men hoopt aan deze op palen gebouwde hal wederom de naam van een lid van het koninlijk gezin te mogen verbinden. De expositie-oppervlakte, die tij- I De in de loop der jaren verrezen dens de jubileumbeurs zal worden jaarbeursgebouwen op het Vredenburg gecreëerd, betekent een record in de historie van de jaarbeurs en tevens de bekroning van het in 1916 genomen Utrechts initiatief, dat van nationaal belang is geweest. Het voorstel van de afdeling Utrecht van de „Vereniging Nederlands Fa brikaat", ingediend bij het hoofdbe stuur van deze organisatie om in na volging van de Leipziger Messe en de Foire de Lyon in Nederland een der gelijk instituut op te richten, vond grote weerklank. In samenwerking met de Maatschappij voor Nijverheid en de „Nederlandse Vereniging voor Tentoonstellingsbelangen" kwam op 29 mei 1916 de „Vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Neder land" tot stand. In 1917 werd de eer ste jaarbeurs gehouden. ZO BEGON HET Aanvankelijk was deze in primitie ve houten gebouwtjes op verscheidene plaatsen in de stad gehuisvest. In 1921 werd op het Vredenburg het eerste permanente gebouw in gebruik geno men. Met het oog op de intussen gewijzig de omstandigheden veranderde toen tevens het karakter van de jaarbeurs. Besloten werd naast het Nederlands prcdukt ook het buitenlands fabrikaat toe te laten en de beurs tweemaal per jaar te houden. De Utrechtse jaarbeurs groeide sindsdien in omvang en bete kenis. DINSDAG 10 JANUARI 1956 HILVERSUM I (402 m) A.V.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V. U.- Hans Ykema: „Colombia ontwaakt". Eerste lezing. 11.30 Pianorecital. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Promenade-ork. (verv.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Gram. 14.20 „Wat gebeurt er met de was, die U de deur uit doet?", caus. 14.35 Gram. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 «Pianospel. 18.30 R.V.U.: Drs. J. F. Posthuma: „De automatisering in de in dustrie". Tweede lezing: „De sociale zij de". 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Koorconcert. 19.45 To neelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var. programma. 21.45 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoor spel. 22.15 Cello en piano. 22.40 De Ant- woordnian. 22.55 „Ik geloof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Act. of gram. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) K.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gevar. programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Voor de plattelandsvrouwen. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuit zending: Nederland en de wereld: „De omscholing in de landbouw van adspirant- emigranten", door Mr. J. A. U. M. van Grevenstein. 18.00 „Dit is leven", caus. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Me- tropole orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De ge wone man. 20.40 „Die Königskinder", opera. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Gram. BRUSSEL (324 m) 11.45 Gram. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Ork. concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Houtblazerstrio. 17.45 Boek bespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 „De Zandloper". 21.00 Gram. 21.30 Ork. concert. 22.00 Nws. 22.15—23.26 Hoorspel. TELEVISIEPROGRAMMA'S N.T.S.: 20.00 Journ. en weeroverzicht. V.A.R.A.: 20.15 L. J. Jordaan, de politieke tekenaar, 70 jaar. 20.20 Disneyland. 20.45 «Spiegel aan de wand", TV-comedie. WARSCHAU, 7 jan. Te Warschau Is een elektrische metselmachine ge demonstreerd, die zestigduizend bak stenen per uur kan aanbrengen, aldus meldt het Poolse pereurbau P.A.P. De mach- e kan door een man worden be diend. bleken te klein om aan alle aanvragen van industrie en handelsfirma's te voldoen. BRUSSEL, 7 jan. De Belgische gevangenbewaarders, die donderdag in staking zijn gegaan om aan hf&i eisen voor hoger loon en kortere werktij den kracht bij te zetten, zijn weer aan het werk gegaan. Het ministerie van justitie heeft hun 4000 franks per jaar meer toegelegd. De bewakers hebben evenwel gedreigd over twee maanden weer in staking te gaan als de beta ling voor de nachtdiensten niet beter wordt en het aantal bewakers niet wordt uitgebreid. Het Croeselsanterrein werd aan het jaarbeursareaal toegevoegd en be stemd voor het aanzienlijk gestegen aantal technische inzendingen, alle soorten produktiemiddelen omvattend. NA DE OORLOG De wederopbouw in ons land maak te een verhoogde import van kapitaal goederen noodzakelijk, die voor een belangrijk deel via de jaarbeurs op de Nederlandse markt werden ge bracht. De industrialisatie, die zich al spoedig liet gelden, bracht met zich mee, dat de jaarbeurs, waar de nieu we produkten van de sterk evolueren de eigen nijverheid werden geïntro duceerd, bij de exportbevordering een waardevolle functie ging vervullen, temeer daar zij een toenemend aantal buitenlandse zakenlieden wist te trek ken. De handel maakte intensief gebruik van de oriënteringsgelegenheid, die de voor- en najaarsbeurs boden. Daar echter door gebrek aan ruimte ver scheidene groepen niet geheel tot hun recht kwamen en bovendien de in koopseizoenen voor sommige branches uiteen liepen werden ten behoeve van het bedrijfsleven in 1952 voor het eerst vakbeurzen georganiseerd, zoals voor meubelen en woning-textiel, de land bouw, schoenen en lederwaren e.d. De na-oorlogse ontwikkeling komt tot uiting in de bouwactiviteit. In 1953 en 1954 kwamen twee expositiegebou wen tot stand, resp. de Bernhardhal en de Margriethal. Dr. 5. van de Linde over Herderlijk Schrijven HUIS TER HEIDE, 7 januari Waar de kritiek van het herderlijk schrij ven zich vooral richt tegen de Gerei, gezindte, geldt voor deze groep in de ee.ste plaats ootmoedige zelfkritiek en luidt het parool: Kom tot de eenheid. Dit betoogde vandaag Dr. S. van der Linde, lector aan de Utrechtse uni versiteit, op de 7e studentenconferentie, die de Arjos op de Witte Hei he iegde. Dr. Van der Linde refereerde over het herderlijk schrijven uitgaande van de synode der Ned. Herv. Kerk. Hij schetste de ontwikkeling, die zich de laatste jaren vooral in de leiding van deze kerk volstrekt, een doorbraak, die de nadruk legt op het apostoiaire en de solidariteit. Van dit barthiaanse denken is ook het herderlijk schrijven doordrenkt, doch zeer veie predikan ten en gemeenten in de Herv. Kerk sluiten er zich niet bij aan. LISSABON, 7 jan. (AFP). Het Portugese ministerie voor overzeese gebiedsdelen heeft medegedeeld, dat het over gegevens beschikt, volgens welke in Bombay (India) illegaal een grote hoeveelheid Portugese vlaggen en uniformen wordt gemaakt. Hieruit valt af te leiden, aldus het ministerie, dat er plannen bestaan voor het optre den van vermomde Indiërs in een ma noeuvre, die tegen de Portugese sou- vereiniteit is gericht en in strijd is met de Portugese politiek van goede nabuurschap. De Amsterdamse Eerste Helmers- straat (in west) was vrijdagmor gen voor een korte tijd veranderd in een straat uit het begin van deze eeuw: een putjesschepper deed er zijn werk terwijl een paar straatzangers, omgeven door een groep kinderen er hun liederen ten beste gaven. Een en ander was nodig voor het maken van een aantal opnamen voor het filmpje Gouden Oogst", een productie van Max de Haas. De fotograaf was bij de opname aanwezig en maakte daar tijdens he werk deze straat- scene. Het tere punt van het herderlijk schrijven is het vraagstuk van de chr. of neutrale organisatie. Wanneer nu de synode zegt, dat de christen solidair dient te staan naast iedere andere naaste, moeten wij haar niet zien als vijandin die zonder meer voor het neu trale kiest. Neen, zij wordt gedreven door de typisch barthiaanse vrees voor algemene regels, die de christen eigen beslissing en eigen verantwoordelijk heid zouden afnemen. Daarom hangt zij de kroon in het midden tussen bei de standpunten. De oorzaak is al weer een barthiaans standpunt: de christen in zijn eigen organisatie voelt zich een christelijk supermens. Barth berispt de Ned. Gereformeer den, omdat zij z.i. tot stelregel hebben: wij calvinisten redden het wel. Maar hier verheft Barth, aldus spr., de en kele voorkomende excessen tot regel. SYNTHESE De chr. politiek ontstond als reactie op de felheid van het 19e eeuwse libe ralisme. Tegenwoordig is die felheid er niet meer, zegt men. En ook in het socialisme meent men een kentering te zien: alle deuren gaan open, zodat wij de antithese moeten laten varen en synthetisch gaan staan. Maar letten wij op de P.v.d.A., dan blijkt zij nog niet religieus, evenmin als het, N.V.V. De gedachte van de synthese, de toenade ring, is nogal humanistisch en betekent in feite vervaging van de kernzaken, geloof, genade, kerk en verkiezing. In deze synthetische zin wenst men nu apostolaat te bedrijven, aldus Dr. Van der Linde. Maar is de zendingsgedachte niet vooral opgekomen en nog bloeiend bij mensen en groepen, die de antithese aanhangen? Als men echter meer hu manistisch denkt, verdwijnt de zen dingsgedachte en voelt men hiertoe geen noodzaak meer. Hoe kan men zending bedrijven, als men volkomen gelijkvloers siaat met de ander? Bo vendien zijn in hun zendingdrijven de antithesemensen niet hoogmoedig. Zij zeggen slechts: „Doe als wij". GEEN HOOGMOED Dezelfde houding tekent hun poli tiek en maatschappelijk handelen. Het praten over hoogmoed in het herder lijk schrijven is dan ook onjuist. Een en ander houdt niet in, dat de synoda le kritiek ons niets te zeggen zou heb ben. Want zien wij naar onze verwor venheden, blijken wij dan niet in vele opzichten vervlakt, ontadeld en zonder geestdrift? Men verwijt ons voorts ver zuiling. Doch voegden wij in onze Ge- ref. gezindte maar meer samen. Want wat God heeft samengevoegd, houden wij nog steeds gescheiden. Dit verdeel de calvinisme is nog een veel ergere verzuiling. De oproep tot samengaan leek de spreker in dit tijdperk het meest positieve. Hiermee moeten wij onszelf niet groot maken, maar in oot moedige zelfcritiek naar binnen bou wen en bewaren. Vandaag bestond het voornaamste programmapunt op de conferentie uit een forumgesprek tussen Drs. K. Al- beda, Mr. K. Groen en Ir. W. F. Schut. Oude loggers uil de vaari? 's-GRAVENHAGE, 7 jan. De visserijreders, leden van de redersver eniging voor de haringvisserij, bestuderen op het ogenblik een nog niet vast omlijnd plan om tot gezamenlijke sanering van de loggervloot te komen. Twee belangrijke vraagstukken leiden daartoe. Het eerste is het vrij grote aantal loggers, dat, ofschoon van goede kwaliteit, voor wat betreft vangstcapaciteit en akkomodatie niet voldoende kan concurreren met de moderne trawlloggers. Het tweede vraagstuk is dat van het te gering aanbod van geschikt visserijpersoneel, dat er bovendien de voorkeur aan geeft te monsteren op een modern schip met ruime akkomodatie. De modernste loggers zijn uitgerust voor de trawl (treknet-) visserij. De oudsten varen uitsluitend met drijf netten. De drijfnetvisserij vergt meer personeel, dan de treknetvisserij. Mede gezien het gebrek aan personeel is de treknetvisserij voordeliger. Het ligt dan ook voor de hand, dat de eigeiïaren van drijfnetloggers met betrekkelijk licht motorvermogen trachten deze minder voordelige sche pen van de hand te doen. In het re cente verleden zijn er reeds een paar naar Noorwegen verkocht. De sloop- waarde dezer schepen zal wellicht niet hoger zijn, dan 15 a 20.000 gulden. De gebruikswaarde echter beloopt al gauw het viervoud van dit bedrag. Indien de reders, ieder voor zich, zouden trachten hun oudere schepen van de hand te doen, zal deze ge bruikswaarde door het teveel aan aan bod moeilijk kunnen worden gereali seerd. Men zoekt daarom naar een weg om tot gezamenlijke verkoop te komen. GEZAMENLIJKE VERKOOP De gedachten gaan er naar uit om voorshands een nog niet omschreven deel van de loggervloot, schepen dus met niet onaanzienlijke, dGch onder de verhoudingen te geringe produktieca- paciteit, uit de vaart te nemen, om daardoor het bemannen van de mo dernste en meest produktieve schepen niet in gevaar te brengen. De eigenaren dezer schepen zouden dan uit een op eik voor de wal ge bracht kantje haring te leggen kleine heffing een schadeloosstelling kunnen krijgen. Met inbegrip van de uit even tuele verkoop voortvloeiende reve nuen zou dan een basis kunnen wor den verkregen voor de bouw van mo derne schepen. Het ligt echter wel in de lijn van de verwachtingen, dat bij het uit de vaart nemen en verkopen van oudere loggers geen bouwpro gramma voor een zelfde aantal zal worden uitgevoerd. Dit komt eensdeels, omdat men niet verwacht voldoende bemanning te krijgen, anderdeels, omdat de totale vangstcapaciteit dan te groot zou wor den om nog rendabel te zijn. Gezien de vele bijkomstige vraag stukken, die aan dit nog niet vast om lijnde saneringsplan kleven, kon een uit Scheveningse, Katwijkse, IJmui- dense en Vlaardingse reders samenge stelde studiecommissie ook nog niet met een definitief werkplan voor den dag komen. De principes hoopt men binnenkort tijdens een algemene ver gadering van de redersvereniging voor de haringvisserij nader te bespreken. TILBURG, 7 jan. Van 9 tot 14 februari zal in de „Tilburgse artistenkroeg" een expositie wor den gehouden van aquarellen, gouaches, olieverfschilderijen, karikaturen, kunstsmeedwerk en andere kunstuitingen van Bra bantse journalisten. Deze ten toonstelling draagt het motto „De klad in de pers" en zal door kunstenaars in verschillende Brabantse en landelijke bladen worden geresenceerd. In totaal zulen ongeveer 15 journalisten als „palestisten" op treden. Het ligt in de bedoeling dat het publiek ais jury zal fun geren, door in de vorm van stem- biljetjes het „mooiste" werk aan te wijzen. KOOTWIJKERBROEK, 6 jan. Enkele weken geleden heeft deTcerkvoogdjj van de Ned. Herv. gemeente te Kootwijkerbroek, een klein dorpje in de ge meente Barneveid, de toren bij de Herv. kerk aan de gemeente te koop aan geboden voor het symbolische bedrag van f 1.De gemeente ging niet ac- coord met de koop, want zij zou dan voor de kosten van de noodzakelijke restauratie, die plm. f 14.000 bedragen, moeten opdraaien. Bovendien zouden de aanzienlijke on derhoudskosten dan voorgoed voor re kening komen van de gemeente, die toch al vecht met een belangrijk be grotingstekort. Toen het besluit van de gemeenteraad, niet tot koop over te gaan, gevallen was, kwamen de ge moederen in Kootwijkerbroek heftig in beroering', want men vreesde, dat aan het Mantel en Japonnetj'e uit Orlon K mode is en dat blijkt volledig uit bijgaande modelletjes de terugkeer naar wat we zouden willen noemen, „vrouwelijk accent" en het gebruik van de zachtvloeiende „lijn". Zelfs de klassieke offi ciersmanteldie we U hier laten zien, volgt deze „richting" die bij het Jersey pakje wel bijzonder tot uiting komt. Zowel het japonnetje als de mantel zijn vervaar digd uit „Orlon" vezelstof, die eerst opgang maakte voor de vervaardiging van pullovers, maar later zelfs voor avondjaponnetjes en cocktaildress werd ge bruikt, en die nu zelfs de mode is geworden voor man tels en japonnetjes als hierboven. „Orlon dankt dit succes aan de bijzondere eigen schappen namelijk dat het uitstekend is te dragen, er goed uitziet, kreukvrij is, gemakkelijk te wassen en bovendien warm en zacht aanvoelt. Bovendien is de stof gemakkelijk te verven. Philip Mangone uit New York koos voor dit mantel-model een zibbeline- achtige wollen stof uit „Orlon" en maakte daarvan een strakke „officiersmantel'', die zich elegant laat dragen. WASHINGTON, 7 jan. Reuter. Volgens een heden gepubliceerde order van het Amerikaanse leger is het of ficieren en soidaten die op de hoogte zijn van officiële Amerikaanse gehei men, verboden te reizen naar de Sow- jet-Unie en haar bondgenoten of ande re „gevoelige" gebieden. In de order wordt gezegd, dat on dervraging van dergelijke personen door buitenlandse militaire autoritei ten een groot gevaar kan betekenen voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Behalve de Sowjet-Unie en haar bond genoten worden genoemd: Zuid-Slavië, FinlandBerlijn, Macao, Quemoy, Matsoe, Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam met uitzondering van het stadsgebied van Saigon. SLANKE RICHTING De kleur van dit mo delletje met een dubbele rij knopen is Oxford- grijs- riet japonnetje op de andere foto is een nauw sluitend middagtoiletje van „Thalspun"-Jersey en „Orlon" vezelstof en wol. Dit zachte, weelderig aanvoelend weefsel is licht en aangenaam in het dra gen en in het bijzonder geschikt dus voor hen die een nauw japonnetje goed kunnen dragen. Temeer ook, omdat de stof vorm vast is. Door de wonder lijke val van de stof lijkt het alsof bloese en rok uit een stuk bestaan. Lange nauwsluitende mouwen met een ritsluiting aan de pols en een nauwe rok leg gen nadruk op de slanke lijn" van de draagster. advies van de bouw- en restauratie commissie van de Herv. kerk de toren af te breken, gevolg gegeven zou worden. De toren werd gebouwd in de Napoleontische tijd en de bewoners van het dorpje zijn aan dit bouwwerk zeer gehecht. Het klokgebeier bij kerk gang, feestdagen of begrafenissen kan men niet meer missen. Er wordt veei over gepraat en de resultaten van de besprekingen zijn dan ook, dat de toren niet zal verdwijnen, maar gerestaureerd zal worden. De spits zal een andere vorm krijgen en rondom worden ver zwaard met een enkelsteens muur. Da oude kerk bij deze toren zal worden af gebroken en er zal een nieuw bedehuis voor in de plaats komen. Wat de to ren betreft, zal de kerkvoogdij zich waarschijnlijk andermaal tot de ge meenteraad richten, maar nu met het verzoek, de restauratie te willen sub sidiëren. In de onlangs gehouden raads vergadering lieten B. en W. al door schemeren, dat, wanneer hen een der gelijk verzoek zou bereiken, zij er in principe niet tegen waren. Mocht dit onverhoopt toch het geval zijn, dan is er nog kans, dat de Kootwijkerbroekers zelf de kosten van de toren-restauratie voor hun rekening nemen. Ingezonden Mededeling (Adv.) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES. ONTSMETTEND-VERZACHTEND CHARMANT „OFFICIERTJE" AMMAN, 7 jan. Reuter. Verte genwoordigers van alle politieke par tijen, vakorganisaties, handelsgenoot schappen en studentenverenigingen in Jordanië hebben besloten toetreding tot het verdrag van Bagdad af te wij zen. Zij verklaarden zich tegenstanders van alle buitenlandse verdragen en voegden hieraan toe, dat zij zouden verhinderen dan hun land lid wordt van een dergelijke organisatie. Ook werd besloten het land vrij te maken van buitenlandse invloeden door met de andere Arabische staten samen te werken, die ook tegen bui tenlandse verdragen en het imperialis me zijn. De vertegenwoordigers wezen vrede met Israël van de hand en zij waren het erover eens, dat het „gesto len deel van Palestina" moet worden heroverd en de Palestijnse vluchtelin gen moeten terugkeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4