INTERVIEW MET DE PRINS VAM MONACO sta op Miniatuurstaat zonder belasting, dienstplicht en vergunningen STERLING Niemeijer shas Erkend de beste f Bereikte P,B.O.-resultaten zijn niet onbelangrijk Bloementeelt leent zich slecht voor mechanisatie In het sprookjesland aan Europa's zuidkust 1 oerisme en speelbank zorgen voor gevulde schatkist TROUWPLANNEN Franse verrader gefusilleerd Russische ijsbreker io Zuidpoolgebied Terrein van werkzaamheden breidt zich steeds uit Hout conserveren en goede bloempotten gebruiken Ver» voor draadloze besturing opgericht Zeer vroege Rembrandt in Frankrijk ontdekt? Maandag 9 Januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.) (Van één onzer verslaggevers) PRINS RAINIER III, de jonge vorst van Monaco, drukt zijn sigaret uit in de zilveren asbak en veert op uit zijn stoel. Met een vriendelijke glimlach reikt hij mij de hand ten afscheid. Ik geloof wel, dat u nu voldoende geho ord en gezien hebt voor uw reportage in de Hollandse kranten. Zeker Hoogheid, zelfs voldoende voor een heel boek. De Prins kan niet nalaten een grapje ce-i en lacht: illeen het happy-end zou ontbreken Ook bij een eventuele herdruk Hoogheid? Misschien En daarmee lichtte Zijne Serene Hoogheid even een tipje op van de sluier, die datgene ver bergt. wat ik tijdens dit interview bescheidenhe idshalve niet had durven aanroeren. Want de Prins is nog ongehuwd. En dat vervult zijn twintigduizend onderdanen met zorg, omdat dit in Monaco ernstige gevolgen zou kunnen hebben, Het miniatuurstaatje Monaco, dat daar zo heerlijk in de subtropische zon aan de Middellandse Zee ligt te blaken, is wel een unicum in Europa. De bewoners van het Prinsdom genieten namelijk speciale voorrechten. Om de voornaamste maar eens te noemen: geen militaire dienstplicht; geen grondbelasting; geen personele belasting; geen belasting bij overdracht; geen successierechten bij erfenissen in de di recte lijn; geen vestigingsvergunning of diploma van vakbekwaamheid ver eist bij het openen van een bedrijf (uitgezonderd enkele bepaalde bedrijfs takken). Voorwaar-, een Utopia. Ons Nederlanders moet het water wel om de tanden lopen. Ais U echter zou willen besluiten 't dan maar eens in Monaco te gaan proberen, omdat U in eigen land geen voet aan de grond kunt krijgen met Uw bakkerij oi met Uw aannemersbedrijf, dan kon U wel eens bedrogen uitkomen. De bodem van Monaco is één grote rots, slechts bedekt met een klein laagje teelaarde. Daarom is er hoegenaamd geen landbouw. Ook de vee teelt betekent niets. Misschien was het met een wijngaard of een kwekerij te proberen. Industrie is er ook niet, evenmin als een noemenswaardig haven- of scheepsbouwbedrijf. Guinea gehaald met zijn motorjacht, de „Deo Juvante". Alleen (met z'n zes man bemanning) er op uit trek- ken; dat is wel z'n grootste liefheb berij. Hij wijdt zich verwoed aan de Oceanografie. Sportief Wat is er wèl in Monaco? Een „kaste" van grootgrondbezitters en andere fortuinlijke families. Ver der een uitgebreid hotelwezen, om de tienduizenden toeristen het hele jaar door te kunnen herbergen (de gemid delde temperatuur is hier in augus tus een 24 graden, terwijl januari nog met ruim 10 graden uit de bus komt). Tenslotte is er dan een flinke mid denstand: winkeliers, taxibedrijven, verhuurinrichtingen van bootjes, ven ters en een groep ambtenaren. U zult zich ongetwijfeld afvragen, op welke manier de Schatkist wordt gevuld, als er practisch geen belas ting wordt geheven. Dat heeft men heel handig opgelost. De Staat geeft eigen postzegels uit en dat is altijd een goede handel. Dan zjjn er de douanegelden, de kleine be lastingen op bepaalde prijzen (in han del en hotel), opbrengst van Staats- lucifers en -tabak, en de entreegelden vcor musea en andere openbare ge> legenhèden. Het Casino De belangrijkste bron van inkom sten is en blijft evenwel: het Casino te Monte-Carlo met zijn beroemde (en niet minder beruchte) Spee'lbank. De directeur toonde ons de cijfers van de recettes in de afgelopen jaren. In 1950 was de inzet 1285 miljoen francs (plm. 13 miljoen gulden), terwijl dit bedrag in de latere jaren aanzienlijk steeg. In het afgelopen jaar werd door de toeristen maar even 20 miljard frs. verspeeld (d.i. 20 miljoen gulden). „De goklust is dus nog steeds stijgen de", glunderde de directeur, toen hij zijn gegevens weer veilig opsloot. Drie steden zullen de bevoorrechten van nu ook hun zuurverdiende geld aan de fiscus moeten offeren en hun zonen zullen net als de andere Franse jongemannen een tijdlang het battle-dress hebben te dragen. Zo is 't te begrijpen, dat de Mona- gasken het niet bijzonder op prijs stellen, dat hun geliefde Prins nog on gehuwd is. En hij is tot heden de eni ge nakomeling, die voor de troon in aanmerking komt. Weliswaar heeft hij een zuster, maar ook deze draagt nog geen gladde ring. Rainier III Zijne Serene Hoogheid Rainier III van Grimaldi, Prins Souverein van Monaco, is nog jong. Reeds direct boeit hij met zijn vorstelijke verschijning en zijn sympathieke lach. Uitermate groot is hij niet, maar zijn figuur is spor tief en lenig. Zijn golvende, kastanje bruine haren en de karakteristieke snor geven hem het uiterlijk van een ware telg uit het geslacht van Gri maldi. De Prins draagt een donker kostuum, dat zijn jeugdige gelaats trekken iets ernstigs geeft. Natuurvrienc Na een inleidend praatje over het voor- en nadeel van scooters begeleidt de Prins mij naar buiten. Vol trots toont hij de exotische plantentuin, die tegen de achtergrond van het stralend- witte paleis, een geheel Oosterse sfeer schept. Mijn gastheer maakt me attent op enkele bijzondere cacteeën, die hij sinds kort bezit. Prins Rainier is een vriend van plant en dier. Dit laatste blijkt even daarna, wanneer we in de bijzonder fraai aangelegde privé-die- rentuin komen. Vele dieren herken nen hun vorstelijke meester direct en komen naar de afrastering gerend of gevlogen. Vooral de chimpansé's zjjn erg uit bundig. Fel krijsend nemen ze een lekkernijtje in ontvangst. De meeste dieren heeft de Prins zelf uit Frans- Zoals men dezer dagen in ons blad heeft kunnen lezen, is Prins Rainier van Monaco van plan over enkele maanden in het hu welijk te treden met de Ameri kaanse miss Kelly, een beroem de filmspeelster, die kort geleden nog werd uitgeroepen tot „de elegantste vrouw van het jaar". De afgelopen zomer, toen er nog geen sprake was van een verloving, bracht een onzer ver slaggevers tijdens zijn repor- tagereis door Europa een be zoek aan Monaco. De Prins was zo vriendelijk ons redactielid op zijn paleis te ont vangen en hem een interview toe te staan. In nevenstaand artikel geeft onze verslaggever zijn indruk ken weer van dit exclusieve on derhoud, waarin duidelijk naar voren komt, van welk belang een huwelijk van de Prins zal zijn voor zijn 20.000 onderdanen. Monaco is een heerlijk land om te wonen. Toen onze verslaggever vorig jaar februari langs de Azuur- kust reed, zat het daar reeds vol met toeristen, die van de heer lijke voorjaarszon kwamen ge nieten. De Prins, levenslustig als hij is, heeft meer hobby's. Vooral de sport draagt hij een goed hart toe: zwem men, golf, waterskiën en tennis voor al. Reeds als 12-jarige knaap won hij in Engeland waar hij enkele jaren een schooi bezocht het bokskam pioenschap in de juniorenklasse. Na het voltooien van zijn studies in Zwit serland en Frankrijk, werd hij zes jaar geleden tot Prins Souverein van Mo naco gekroond. Liefde voor de kunst Onze wandeling is ten einde. We komen in de bibliotheek. Prins Rai nier houdt veel van lezen. Dat getuigt ook zijn uitgelezen collectie moderne werken, meest Franse en Italiaanse. Zijne Serene Hoogheid beheerst tevens de Engelse en Spaanse taal. Aan de wand hangen oude schilderijen van zijn voorvaderen. Hier en daar een oeuvre van meer recente datum, uiting van Prins Rainiers eigen smaak. In zijn werkkamer gekomen, waar behalve portretten van zijn vorstelijke familie ook talrijke afbeeldingen van zijn vroegere boten (o.a. de Physalis) prijken, blijkt de Prins een goed mu ziekkenner. Zijn waardering is veel zijdig zowel voor Bach als voor Gersh win heeft hij grote bewondering. Zijn liefde voor de kunst heeft hij tot uitdrukking gebracht door een pr(js van 1 miljoen francs beschikbaar te stellen voor een manuscript in de Franse taal. Hij is het ook geweest, die de Litteraire Raad oprichtte. Blik achterom De adjudant komt weer binnen. Mijn tijd is om. Als ik op mijn scooter langs de in fraaie uniformen gestoken carabinieri de paleispoort uitrijd en een blik ach terom werp, zie ik de sympathieke vorst op de witmarmeren trap staan, Prins Rainier III, op wie alle hoop van 20.000 onderdanen is gericht. Want met hem en zijn nageslacht staat of valt het sprookjesland Monaco. FRISO. RENNES, 7 jan. Te Rennes is vrijdag een zekere Claude Besson ge fusilleerd, die in de tweede wereld oorlog In Noord-Frankrijk vijfhonderd verzetsstrijders aan de Duitsers heeft verraden. Vele verzetsstrijders kwa men hierdoor in concentratiekampen om het leven en vijftig werden dood geschoten. Het Prinsdom omvat slechts drie steden: Monaco-stad, La Condamine en het meer bekende Monte-Carlo. Van de ruim 20.000 inwoners behoort maar 10 pet. tot de echte Monagasken. De rest is „import". Eén minister De Prins is de onschendbare vorst. Volgens de Grondwet van 1911 bestaat de regering uit één Minister van Staat, bijgestaan door drie raadgevers, en een parlement (Nationale Raad) van 18 leden. Verder is er nog een Ge meenteraad, bestaande uit 15 leden. Politieke partijen zijn hier niet in zwang, zodat de verkiezingen elke vier jaar in alle rust plaats vinden. Sprookje uit? Er dreigt in de verte echter een zware onweerswolk, die de Monagas ken met vrees zien naderen. Want wat gaat er gebeuren, wanneer het vors tenhuis der Grimaldi's zal zijn uitge storven? Waarschijnlijk komt Mona co dan aan Frankrijk. En daar wil men van geen priveleges weten. Dan MOSKOU, 8 jan. (Reuter). Een voorhoede van de Sowjet-expecLitie, die drie basiskampen in het Zuidpool gebied zal inrichten, heeft vrijdag met de jjsbreker „Ob" de kust van het vas teland van het Zuidpoolgebied bereikt, aldus heeft het Sowj et-persbureau Tass zaterdag gemeld. Onmiddellijk na aankomst werden vliegtuigen gelost en maakte een groep geleerden op ski's een verken ningstocht van ongeveer dertig kilo meter. De „Ob" was op 30 december uit Kaliningrad, het vroegere Konings bergen, vertrokken. De Russen bereikten hun' bestem ming via de Daviszee. De Sjah van Ferzië, Moh Reza Pahlevi, zal een officieel bezoek van drie weken aan India brengen. Hij wordt 16 februari in Delhi verwacht. DEN HAAG, 6 januari. Samenvattend kan worden gezegd, dat hek» geen tot dusver werd bereikt niet onbelangrijk mag worden genoemd elk tot verontrusting geen aanleiding geeft. Verder dat het in strijd met hei wezen van de P.B.O. zou zijn thans tot dwingende maatregelen over t» gaan, maar dat het steeds opnieuw nodig is de beginselen, die aan da wet ten grondslag liggen, te propageren, hetgeen allereerst de taak de* privaatrechtelijke organisatie is. Tenslotte moet worden gezegd, dat et zonder met het principe van de vrijwilligheid in strijd te geraken, in vel» gevallen ook voor de S.E.R. aanleiding bestaat de totstandkoming va® schappen te stimuleren. Aldus zei de voorzitter van de S.E.R., prof. mrij F. de Vries in zijn jaarrede in de eerste openbare vergadering van dC raad in 1956. aantal in het bedrijfsleven werkzame® - rond 43 arbeiden in ondernemin gen, waarvoor een produkt- of be drijfschap reeds is of spoedig zai worden ingesteld. STEEDS MEER WERK. Het terrein der werkzaamheden van de raad breidt zich allengs uit. Het aantal commissies en van de daarin te bezetten plaatsen houdt met deza uitbreiding gelijke tred. Daarom il het nodig, dat een brede groep van personen bij dit. werk wordt betrok ken en dat een vereniging van func ties in slechts enkele handen wordt vermeden. Neemt men alle hedrijfslichamen, waaromtrent de raad een gunstig advies heeft uitgebracht (ook al is het instellingsbesluit nog niet afge kondigd) tezamen en voegt men daar aan toe het produktschap, dat op ini tiatief van de regering bjj de Staten- Generaal aanhanging is, dan komt men tot een totaal van 44, n.l. 1 hoofdproduktschap, 14 productschap pen, 2 hoofdbedrijfschappen en 27 bedrijfschappen. Een totaal van 540 duizend ondernemingen met 1739.000 daarin werkzame personen, waar onder 660.000 arbeiders in dienst betrekking, valt nu onder deze licha men. Dit betekent, dat van het totale UTRECHT, 5 jan. Op de voor lichtingsdag van de vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij", die vandaag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ge houden is, ls gesproken over de moge lijkheid tot mechanisatie in de bloemis terij, het conserveren van hout en over het gebruik van bloempotten. De rijkstuinbouwconsulent te Aals meer, Dr. J. Wasscher, sprak over me chanisatie. Hij kwam tot de conclusie, dat bloementeelt zich over het alge meen slecht daartoe leent, enerzijds om dat de werkzaamheden alleen met de hand uitgevoerd kunnen worden, an derzijds omdat hij meest op kleine of middelgrote bedrijven wordt uitgeoe fend. Gaat men evenwel toch op mecha nisatie over, dan zal nimmer vergeten mogen worden, dat mechanisatie niet alleen een technisch, maar ook een economisch probleem ls. De boomteelt en bollenteelt kent plantmaebines. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat bij de bloe menteelt dergelijke machines spoedig toepassing zullen vinden. Dr. Wasscher besprak ook de sproeimethoden en on der meer de zgn. druppel-irrigatie, die in Engeland op grote schaal bij de toma tenteelt wordt toegepast. Hier kent men ook hier en daar regentnstallaties. Vele bedrijven zijn weinig doelmatig ingericht, doordat ze klein zjjn begon nen en steeds zijn uitgebouwd. Het zou voor vele bedrijven de moeite waard zjjn eens na te gaan of door verbou wing niet rationeler kan worden ge werkt. Over het conserveren van hout sprak de heer W. van Keulen van het Insti tuut voor tuinbouwtechniek te Wage- ningen. Per jaar moet in ons land door de tuinbouw aan kassen, bakken en schuren, voor f 8.5 miljoen worden ver vangen. Als het mogelijk is tegen ge ringe kosten de levensduur van hout te verlengen moet men dat dus niet nalaten. Bij nieuwbouw moet dan ook een juiste keus gemaakt worden uit de constructies, materialen en conserve ringsmiddelen. Of een duurzamer mate riaal, zoals aluminium ook voor de bloemisterij bruikbaar is, betwijfelde hij en wel omdat dit metaal van condens- water last zal ondervinden. BLOEMPOTTEN. Wat wij niet wisten, .maar waarover de heer Ir. G. H. Germing, eveneens uit Wageningen, uitvoerig voorlichting gaf, was het verschil van gebruik In bloem potten. Tussen stenen bloempotten van diverse fabrieken bestaan nl. grote ver schillen. Onder gelijke cultuuromstandig heden kunnen de teeltresultaten afhan gen van het soort bloempot dat men gebruikt. Dit lg zuiver een kwestie van ervaring. Als een van de eerste con clusies kan worden gesteld, dat in het geval de watervoorziening geschiedt via de potwand, bijv. bij de teelt in turf molm, zo poreus mogelijke potten ge bruikt moeten worden. Voor de cultuur op schotels kah van minder poreuze en wellicht van geheel dichte potten ge bruik worden gemaakt. DEN HAAG, 7 januari Dezer dagen is te Den Haag opgericht de „Vereniging voor radio-besturing". De nieuwe vereni ging heeft de volle instemming en bui tengewone medewerking van de P.T.T. gekregen. Het voor wetenschappelijke doeleinden draadloos besturen van modellen van vliegtuigen, schepen, auto's, treinen etc. heeft in de laatste jaren, als gevolg van de ontwikkeling van elektronische toe passingen, een grote vlucht genomen. Het is echter niet mogelijk, dat beoefe naars van deze sport zullen trachten het zendbereik van hun apparatuur uit te breiden en hun modellen op grotere af standen radiografisch te besturen. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat met deze in aanleg eenvoudige apparatuur onheil wordt gesticht door storingen van frequenties in gebruik bij de luchtvaart, mobilofoon en dergelijke. Teneinde de beoefennaars van radio grafische modelbesturing niet tegen beter weten in, te drijven in de zo actuele groep van „etherpiraten" is thans een regeling getroffen, waardoor de bij de „Vereniging voor radiobesturing" aangesloten beoefe naars van radiografische modelbesturing kunnen worden ontheven van de ver plichting tot het doen van het voor radio amateurs vereiste examen. Zij zullen dan nog slechts hebben te voldoen aan enkele door de PTT aan apparatuur en persoon gestelde eisen. Over de wijze, waarop het loon- beleid zal worden gevoerd en oveï de organen, die daarmede zullen wor den belast, waren de meningen in de raad verdeeld. Deze onderwerpen zullen in de komende maanden nog veel overleg vragen. Noch in het rap port van de Stichting van de Arbeid, noch in het advies van de raad is de nadere uitwerking ervan reeds aan de orde gekomen. Het staat nog geenszins vast, welke taak de raait in het toekomstige stelsel zal worden toegekend. Volgens het Amerikaanse weekblad „Life" heeft de Amerikaanse duiker Teddy Tucker bij de Bermuda-eilanden het wrak van een Spaans galjoen uit het einde van de zestiende eeuw ont dekt en met toestemming van de plaat selijke autoriteiten reeds een aantal gouden en bronzen voorwerpen gebor gen. Tucker dook o.m. een gouden kruis met smaragden op, TOURS, 7 januari (A.F.P.) Het ziet er naar uit, dat het kleine schilderij „De vlucht naar Egypte", dat kortelings door een zekere mevrouw Chaussemiche aan het museum van Tours werd geschonken, een schilderij van Rembrandt is. Men vond zijn initialen onder verscheidene la gen vernis met het jaartal, dat 1625 zou kunnen zijn. Mocht een en ander werke lijk zo blijken te zijn, dan zou dit schil derij tot de vroegste gesigneerde werken van Rembrandt behoren. De organisatoren van herdenkingstentoonstellingen van Stockholm en Leiden hebben het schil derij ter leen gevraagd. Sterling shag is veel lekkerder en geuriger het beste uit de Virginia-oogst. ledereen zegt 't

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3