„Zönegrensgebied" waarschuwt voor prikkeldraad in grensgebied Arnemuiden won, maar Krabbendijke en Rillandia deelden de winst Een wedstrijd om 't Zeeuws wielerkampioenschap Eindexamen leiderscursus N.C.G.V. te Goes Middelburgse Nutsspaarbank had 31 dec. tegoed van ruim 13 miljoen gulden Goes IV door Kats (theoretisch) uitgeschakeld voor de titel Achterover van trap gevallen en overleden Omweg van 250 km voor afstand van 7 km Wolfaartsdijk versloeg bezoekende Colijnsplaatse Boys Jeugdkampioenschap dammen van Zeeland Swiftianen goede Zeeuwse ambassadeurs Wedstrijd zal - indien toestemming wordt verkregen - in Mei te Axel worden verreden De heer J» K* Melse Officier O* N. Orde Kringvoorzitter Luyk: „N.C.G.V. streeft naar betere plaats in de provincie" „Niemand is bang" Verplaatsbare verkeers lichten te Vlissingen Ds» P» van de Schaaf nam afscheid van Vlissingen Maandag 9 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 De spanning blijft er nog in bij de eerste klassers GOES, 7 januari. In de eerste klasse van de Zaterdagcompetitie blijft de spanning er nog even in. Noch de Walcherse derby (ArnemuidenV.C.K.), noch de Zuid-Bevelandse derby (KrabbendijkeRillandia) hebben verras sende uitslagen opgeleverd. Koploper Arnemuiden zegevierde met 30 en Krabbendijke en Rillandia hebben, evenals bij de te Rilland gespeelde wed strijd de punten gedeeld (22). Hierdoor zijn beide ploegen nog niet uitge schakeld voor de titel, hoewel de papieren er voor de Rillanders minder gun stig voorstaan, dan voor de Krabbendijkenaars. Zij kunnen nog een beslis singswedstrijd forceren door de resterende drie wedstrijden (dus ook de uit wedstrijd tegen Arnemuiden) te winnen. De overige wedstrijden in deze klasse hebben stuk voor stuk een verrassing opgeleverd. Wemeldinge presteerde het om A.Z.V.V. op eigen veld te kloppen (12). Nieuwdorp keerde met een 39 overwinning uit Terneuzen terug enWolfaartsdijk klopte zijn bezoekers (Colpl. Boys) met niet minder dan 71. De stand onderging slechts een kleine wijziging. Wemeldinge klom namelijk ten koste van V.C.K. een plaatsje 1) Arnemuiden Krabbendijke Rillandia Nieuwdorp Tern. Boys Colpl. Boys A.Z.V.V. Wemeldinge V.C.K. Wolfaartsdijk 15 11 1 3 23 51—14 15 9 3 3 21 47—28 13 7 3 3 17 29—19 12 8 0 4 16 44—25 12 5 3 4 13 26—30 12 4 2 6 10 25—36 15 4 2 9 10 2647 12 3 3 6 9 23—42 13 4 1 8 9 28—38 13 2 0 11 4 18—38 Hendrikskinderen slaagde er in om de Beren de winst te ontfutselen (23). De stand: S.V.D. 13—21; Kats 12—20; Goes IV 12—16; Kloetinge 14—16; Kapelle 1215; Mevo 1010; 's-H. H. Kinderen 149; Yerseke II 128; Wissekerke 115; Berenl44. In de tweede klasse D werden beide wedstrijden afgelast; in E werd niet gespeeld en in F kwam geen wijziging in de stand. Driewegen II presteerde het om S.V.D. II een puntje afhandig te maken (00) en Spui II ontnam Kruiningen III de volle winst (40). Titelhouder C. van Rijswijk zal niet van de partij zijn GOES, 7 januari Op zaterdag 14 januari beginnen de wedstrijden om het jeugdkampioenschap dammen van Zeeland. De huidige titelhouder, C. van Rijswijk uit Souburg, zal helaas niet kunnen deelnemen, omdat hij in mili taire dienst is. De strijd zal nu gaan tussen G. Gorsse, Goes; J. Louwerse, Yerseke; M. de Jager, Kapelle en Joh. Lere, Vlissingen. Dr. Max Euwe tot erelid van de K.N.S.B. benoemd DEN HAAG, 7 januari. De laat ste partij van de tweekamp tussen Donner en Euwe, welke te Den Haag werd gespeeld, duurde slechts een half uur, een record in de tiendaagse schaakslag, welke Dr. Max Euwe de nationale titel heeft teruggegeven. Na afloop werd Dr. Euwe tijdens een korte huldiging door de voor zitter van de K.N.S.B., Ir. H. J. van Steenis, tot erelid benoemd en werd hem een wandbord van de K.N.S.B. aangeboden. 12—23 10—15 9—14 1411 8—9 10—9 12—7 11—5 8—4 X) 10—3 x) TWEEDE KLASSE A In deze klasse deed Nieuwdorp II van zich spreken door koploper Arne muiden II een 3—3 gelijkspel af te dwingen. Colpl. Boys II versloeg Kloe tinge II met fantastische cijfers (90). Rillandia II—Wolfaartsdijk II werd afgelast. Serooskerke II kwam weer enigszins verrassend uit de hoek door V.C.K. een 24 nederlaag toe te bren gen en Wemeldinge II won met dezelf de cijfers de uitwedstrijd tegen Ka pelle n. De stand: Arnemuiden II Wemeldinge II Colpl. Boys II Serooskerke II Nieuwdorp II V.C.K. II Kapelle II Wolfaartsdijk II Rillandia II Kloetinge II TWEEDE KLASSE B Meeuwen is er in geslaagd om de on derste plaats (althans voorlopig) vaar wel te zeggen. Het zegevierde met 2—3 over Oostkapelle, dat nu hekkensluiter geworden is. Veere toonde zich tegen Zeeland Sport VI bijzonder productief, want het won maar eventjes met 90. Middelburg VBevelanders werd af gelast. De stand luidt: Serooskerke 1017; Veere 1317; Bevelanders 1112; Middelburg V 8— 10; Nieuwland 98; Zeeland Sport VI 10—8; R.C.S. IV 9—7; Meeuwen 10—6, Oootkapelle 105. TWEEDE KLASSE C Het Is nu wel zo goed als zeker, dat Kats en S.V.D. elkaar de titel gaan be twisten. S.V.D. versloeg Yerseke II met 5—1 en Kats zegevierde over Goes IV met 10, een doelpunt dat reeds in de eerste minuten werd gescoord. De Goesenaars kunnen zich zo goed als uitgeschakeld beschouwen. Mevo heeft het in de uitwedstrijd tegen Wissekerke bijzonder moeilijk gehad, dat bewijst de uitslag wel: 01 voor de Zierikzeese bezoekers. 's-Heer Uitstekende prestaties tijdens micro-korfbaltoernooi MIDDELBURG, 7 jan. Tijdens het vandaag te Utrecht gehouden micro korfbal toernooi, heeft het Middel burgse Swift het Zeeuwse korfbal op uitstekende wijze vertegenwoordigd. Dat bleek wel het duidelijkst bij de prijsuitreiking: men toonde zich ver rast over het goede Zeeuwse spel Swift 1, spelend in de hoogste groep, moert in de eerste wedstrijd tegen S.K.V. 1 alle zeilen bijzetten om een spoedig opgelopen achiarstand in een 11 gelijk spel om te zetten. Kansen voor het winnende doelpunt waren er wel, doch deze werden niet benut. In de tweede wedstrijd tegen Altius 1 kwam Swift ook spoedig achter, doch na de gelijkmaker hadden de hoofdste de: mgen het beste van het spel, en tyerd het een verdiende 31 overwin- Ptig. De derde wedstrijd tegen Kameo moest de beslissing brengen, en nu was het Swift, dat een spoedig geno men voorsprong stevig moest verdedi gen, tot 2 minuten voor het eind de be slissende goal werd gescoord, en dit betekende de hoogste plaats op dat Za- terdagtoernooi. Swift 2, uitkomend in de volgende groep deed het niet minder. Wel werd in de eerste wedstrijd tegen Austerlitz 1 een 20 achterstand ingelopen, doch het werd een 22 gelijkspel. De twee de wedstrijd tegen S.K.V. 2 werd een grote 50 overwinning, en ook de der de wedstrijd tegen R.D.Z. 1 werd met 81 gewonnen, nadat deze ploeg eerst goed partij had gegeven, en de stand Tang 11 had weten te houden. Ook Bwxft 2 behaalde dus in deze op één ha de hoogste groep de eerste plaats. De Swift adspiranten begonnen, uit komend in de hoogste adspiranten af deling, ook reeds met een 00 gelijk spel, en wel tegen de S.K.V. adspiran- lën. De tweede wedstrijd werd gewon den van Altius A met 31, terwijl de laatste wedstrijd tegen de Tovers A Idspiranten met 20 werd gewonnen, lodat ook dit Swift ploegje op de eer- <te plaats beslag wist te leggen. Er wordt hard aan gewerkt.... TERNEUZEN, 7 jan. Indien de K.N.W.U. daarmee instemt, zal dit jaar voor het eerst in de wielergeschiedenis, om het Provinciale kampioenschap van Zeeland (voor amateurs) worden gereden. Deze wedstrijd zal dan plaats vinden op Zaterdag 26 Mei a.s. te Axel, op een parcours van 9 km lengte. Deze aangelegenheid vormde de hoofdschotel op de op initiatief van de Goese ren en tourclub „Theo Middelkamp" gehouden vergadering, die onder leiding stond van de heer A. G. Verhulst, de voorzitter van genoemde vereniging. Tot nu toe werden deze wedstrijden elk jaar in combinatie met Brabant in dit gewest verreden. Zodoende kon nimmer sprake zijn van een ware kracht meting. Bovendien telde Zeeland te weinig amateurs om een dergelijk kam pioenschap te organiseren. SEROOSKERKE (W.), 7 januari De ongeveer 60-jarige ongehuwde J. Maljaars, wonend aan de Zuidwerf- weg ten huize van zijn schoonzuster, wed. M. Maljaars, is vrijdagavond ach terover van de trap gevallen en korte tijd later tijdens het vervoer naar het Gasthuis te Middelburg overleden. De heer Maljaars zou naar bed gaan en de huisgenoten hoorden een harde klap kort nadat hij de kamer had ver laten. De spoedig aanwezige dokter constateerde een zware schedelbasis- fractuur. GOES, 7 januari. De heer J. K. Melse, hoofdinspecteur, tot 31 decem ber j.l. verbonden aan het Bureau Oogstvoorziening van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, Walcherenaar van ge boorte en thans woonachtig te 's-Gra- venhage, is door H. M. de Koningin benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De hoge onderschei ding, die deze in landbouwkringen geachte en zeer bekende figuur werd verleend, vormt het bewijs van de grote waardering die de heer Melse heeft verkregen voor zijn werk bij de arbeidsvoorziening in de landbouw. Hij heeft hier pionierswerk verricht met succes nieuwe methoden in gevoerd, die snelle en doeltreffende hulp betekenden. Hij gaf de ondernemer meer be drijfszekerheid, goede regelingen voor vervoer en huisvesting der arbeiders zorgde voor loonaanvulling van ongeschoolden. De ambtenaren van zijn dienst gewagen met dankbaar heid van de goede teamgeest, die hij wist te kweken en, wat nog voor namer is, ook te onderhouden. In 1947 nam hij het initiatief tot inschakeling van de georganiseerde landbouw bij de uitvoering van de arbeidsvoorziening, waardoor de taak van de overheid belangrijk kon wor den beperkt. Zijn werk vond vooral in de akkerbouwgebieden, met name het Zuid-westelijk zeekleigebied, grote waardering en heeft veel bijgedragen tot verhoging van de produktie. ARNEMUIDEN Verkiezing. In de Geref. Kerk zijn tot ouderling gekozen de heren C. Mesu en F. Staat, resp. in de vacatures J. Baayens en J. Tramper. Momenteel staan diverse veelbe lovende renners op de springplank om van de categorie der nieuwelin gen over te wippen naar de rijen der amateurs zodat verwacht mag wor den dat een provinciaal Zeeuws kampioenschap c.a. 20 renners aan de start brengt. De voorzitter der K.N.W.U. Dr. P. van Dijk die over deze aangelegen heid in één der afgelopen dagen een onderhoud had met de heer Verhulst deed dan ook de toezegging dat hij alle medewerking zou verlenen aan een provinciaal Zeeuws kampioen schap in eigen gewest wanneer Zee land een 20 of 25 tal renners aan de start kon brengen. SAMENWERKING Naar aanleiding van de noodzakelij ke samenwerking in deze betuigden al le aanwezigen hun adhesie inzake een gemeenschappelijke organisatie. Na een langdurige discussie over de te be strijden onkosten werd besloten dat ieder comité een bedrag van f20 zal storten om de evt. onkosten te dekken. verband samen te werken. Deze fede ratie van wielercomitees stelt zich dan ten doel voorlichting en leiding te ge- ven bij genoemde kampioenschappen alsmede de detailpunten die daarmede samen hangen grondig te bespreken. Tevens gaat deze federatie zich in de toekomst bemoeien met organisatie van grote wedstrijden zoals b.v. een „Ronde van Zeeland". Na een schriftelijke stemming werd de heer A. G. Verhulst als voorzitter van de federatie gekozen. Ieder comité zal één persoon aanwijzen die zitting neemt in het federatie-comité. Waarschijnlijk wordt dan ook aan deze kampioenschappen voor amateurs een provinciale nieuwelingen-wed strijd gekoppeld. DRIEWEGEN Gezellige avond. Verscheidene firma's in levensmiddelen hebben de inwoners van Driewegen een gezellige avond aan geboden. Op duidelijke wijze werd door het gesproken woord en de film het Ont staan van diverse producten geschetst. Bondsvoorzitter Den Boeit reikte diploma's uit GOES, 7 januari Voor zeven le den van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond was het zaterdag een bijzon dere dag. Zij hadden 's morgens en s middags hun beste beentje voorge zet tijdens het leidersexamen en des avonds mochten zij uit handen van bondsvoorzitter A. F. den Boeft het di ploma ontvangen. In totaal hadden tien candidaten aan dit geenszins lichte examen deelgenomen, maar één van hen zakte en twee zullen nog in staat worden gesteld om herexamen te doen. De geslaagden waren allen afkom stig uit de Kring Zeeland en Noord- Brabant en hun namen luiden: de dames A. Bril uit Bergen op Zoom, A. Sipman, Eindhoven en N. Joosse, Oost-Souburg en de heren M. de Haas, Bergen op Zoom, H. M. Ha- rinck, Vlissingen, J. C. Vrijenhoek, Vlissingen en J. Ch. Hanegraaff, Eindhoven. De voorzitter van de examencom missie, de heer H. M. Dolleman uit Bussum, onderschreef deze woorden en riep de geslaagden een hartelijk welkom toe in de kring van techni sche leiders. BETERE PLAATS. De voorzitter van de Kring Zee land, de heer F. Luyk uit Goes, ge lukwenste in het bijzonder da Zeeuwse geslaagden. „U kunt ons helpen in ons streven om het N.C. G.V. een betere plaats in de provin cie te geven", aldus de lieer Luyk, die verder o.m. releveerde, dat deze cursus niet over rozen was gegaan. In dit verband bracht hij de heer Kooy, de voorzitter van „Volharding" uit Goes, dank, omdat hij zo bereid was geweest tijdens ziekte van een docent tijdelijk „in te springen". Het Goese O.K.K. bracht hij tenslotte dank voor het beschikbaar stellen van een zaal. NOOIT KLAAR „Ik ben er van overtuigd, dat U de ze cursus met ernst hebt gevolgd", zei bondsvoorzitter Den Boeft, die na de uitreiking de geslaagden als eerste ge lukwenste. En hij vervolgde: „Denkt U vooral niet, dat U er nu bent: U raakt nooit uitgestudeerd". Hij gaf hen ook de raad toch vooral het leiders blad te lezen en sprak tenslotte na de verschillende docenten dank ge bracht te hebben de hoop uit, dat zij veel in het belang van de N.C.G.V. zullen doen. Namens de cursisten bracht de heer J. C. Vrijenhoek vervolgens de docen ten en de examencommissie dank. OVERHEIDSGELD. Deze cursus werd gesubsidieerd met overheidsgeld. Namens het ministerie van o., k. en w. werd dit examen daar om bijgewoond door de gedelegeerde J. Nieuwenhuis uit Den Haag. Hij zei o.m. er op te moeten toezien, dat het overheidsgeld op goede wijze wordt besteed. „Deze verantwoording komt nu in Uw handen te liggen", zo zei de heer Nieuwenhuis tot de ge slaagden. „U kunt veel goeds gaan doen, maar nog meer afbreken. Be reidt U steeds voor". Het overzicht MIDDELBURG, 7 jan. Volgens het men er bij. maandoverzicht van de Middelburgse Voor het kantoor te Middelburg was Nutsspaarbank bedroeg het tegoed op 31 het tegoed op 1 jan. 1955 f9.932.249,08 en Besloten werd daarom in federatief Verder werd een verloting gehouden. december 1955 (met de bijgeschreven rente) f 13.579.596,67 tegen 111.781.009,77 op 31 dec. 1954. In het afgelopen jaar werd een totaalbedrag ingelegd van f 7.073.322,49 (in 1954 f 6.427.707,13). Te rugbetaald werd f 5.575.237,93 (in 1954 f4.816.355,71). Zonder de bijgeschreven rente was bet tegoed op 31 dec. 1955 f 13.279.094,38 (in 1954 f 11.525.123,03) Het aantal rekeningen bedroeg op 1 jan. 1954 12.737 (vj. 11.990) en op 31 deo. 13.272 (v.j. 12.737). Bezien wij de cijfers over de maand december dan blijkt dat het tegoed bij het begin bedroeg f 13.333.187,81. In deze maand werd f421.007,57 ingelegd. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg bij het begin 13260, 49 nieuwe rekeningen kwa- op 31 dec. met de bijgeschreven rente f 11.256.417,62. Ingelegd werd f 5.716.253,81 Op het bijkantoor te Oostburg was het tegoed op 1 jan. 1955 f 1.848.760,69 en op het eind van het jaar f2.323.179,05. Op de zitdagen te Oostkapelle werd van 1 jan tot 31 dec. ingelegd f85.452,34. Wat het schoolsparen betreft was het tegoed op 1 jan. f47.337,97 en op 31 dec. (zonder de bijgeschr. rente) f54.617,10. Ingelegd werd f 28.348,87. Het aantal nieu we rekeningen bedroeg op 1 jan. 1955 1781 en op 31 deo. 1766. Op- en ondergaan van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.48 u. Maan op 6.46 u., onder 14.36 u. Het leven langs het IJzeren Gordijn (Van onze Westduitse correspondent) TANN/Rhön. Het stadje Tann in de Rhön ligt vijf kilometer van de zone-grens verwijderd. Het is op dit punt de laatste grotere plaats vóór het prikkeldraad en de tien meter brede strook niemandsland dwars door Duits land, die de hermetische grens tussen Oost en West vormt. Een jong meisje staat vlak bij de prikkeldraadversperring naar de overkant te kijken. „Wie hier doorbeen wil komen, moet geluk hebben", zegt zij. Nauwelijks 800 m verder verschijnen twee agenten van de Oostduitse volkspoiitie met kara bijnen en langzaam patrouilleren zij langs de grens. „Wacht U op iemand?", vraag ik. „Nee, ik heb familie ginds. Mijn moeder woont daar". land alleen? Of ook een continent Of de wereld? Tann Het stadje Tann ligt diep tussen twee beboste heuvels van het Rhön-geberg- te. De spitse kerktoren rijst op tussen platte daken en kleine, popperige ge vels. Op het kleine marktplein staat een protserig, bombastisch monument. Een man met een baard, in helm en mantel, voorzien van een reusachtige sabel, blikt met bronzen oog op de smalle steegjes. Freiherr von und zu Tann, een nakomeling van het geslacht, dat eens dit plaatsje vestigde. Jonge meisjes en jongelingen tuffen behen dig op spiksplinternieuwe bromfieten en scooters over het hobbelige plavei sel; voor de drie of vier cafés parkeren een paar auto's. Uit een ouderwetse school komt net een schare luidruch tige jongens, onbekommerd, opgewekt het stadje maakt zo op het eerste oog een zeer vredige indruk. En toch hebben grote gele borden met het opschrift: „Zonegrensgebied" de reiziger al lang vóórdat hij door de bergen en dalen van de Röhn Tann be reikte gewaarschuwd, dat hij met iede re kilometer dichter bij het prikkel draad van de grensstrook komt, en dat Men kan het kleine huis met het blote oog zien, want het landschap is hier wijd en overzichtelijk. Ginds beweegt zich niets en niemand. Het meisje draait zich om. „Ik moet naar Tann terug. Mijn moeder was jongstleden zondag bij ons op be zoek. Zij zou nu weer thuis moeten zijn. Tot het huis daarginds is het van Tann uit zeven kilometer. Wan neer mijn moeder mij komt bezoe ken, moet zij een lange reis maken. Zij moet met de trein via Bad Sal- zungen, Eisenach, Bebra, Hersfeld, Fulda tot Tann rijden. Dat is bijna 250 kilometer. De terugweg is even lang. Daarbij zouden we naar elkaar kunnen lopen. Te voet zou de weg nauwelijks meer dan een uur ver gen. Maar hier komt niemand door heen"'. De zone-grens is van Flensburg in het noorden tot Hof in Beieren onge veer 1200 kilometer lang. Op een paar punten is zij passeerbaar, net als een grens met het buitenland. Overal el ders is zij gesloten. Potdicht. Duitsland wordt door een prikkeldraadversper ring in twee delen gescheiden. Duits- ginds, achter dat prikkeldraad ook Duitsers staan, die met karabijnen schieten op een ieder, die poogt deze grens te overschrijden. Pas dezer da gen werd hier weer een vluchteling doodgeschoten, die zijn doei, de West duitse bodem der vrijheid, al had be reikt. „Wie hier doorheen wil komen, moet geluk hebben Het stadje telt thans 2000 inwoners. Drie jaar geleden waren het er nog meer dan 2500; ruim 500 mensen zijn Door Walther Theimu intussen meer naar westelijke richting getrokken. De zonegrens heeft hen verdreven. Niet, omdat zij bang wa ren, maar omdat zij geen werk von den. Achterland kwijt Een vriendelijke heer op leeftijd met witte baard vervangt de burge meester, die ziek is. „Was U morgen maar gekomen", zegt hij, „want mor gen wijden wij eindelijk onze nieuwe openbare school in". Hij telt op hoe veel industriebedrijven het stadje nog heeft, het zijn er nog geen tien en in geen enkel bedrijf werken meer dan 30 mensen. Hij haalt een lijst voor de dag en stelt met behulp daarvan vast, hoeveel kantoorbe dienden en arbeiders uit Tann elders werken, in Hilders, in Fulda, ja zelfs in Wiesbaden en Frankfort. Ver voersbedrijven zijn hier niet. Een paar bouwbedrijven, twee weverijen, èen brouwerij. „Wij hebben ons achterland verlo ren" zegt hij. „En ons vreemdelingen verkeer. De industrie, die hier was, verloor haar natuurlijk afzetgebied en ook haar grondstoffenbronnen. Die la gen „ginds". Wat wij vroeger vlak voor de deur konden kopen en verkopen, moeten wij tegenwoordig honderden kilometers ver halen en brengen. Zij, daar ginds hij maakt een be weging met zijn hand wilden, toen zij in mei 1952 de zonegrens hermetisch sloten, ons allemaal vernietigend tref fen. Er zijn meer dan zeven miljoen men sen, die net als wij in de grensdistric ten langs de zonegrens wonen en die plotseling van hun natuurlijke levens bronnen werden afgesneden. Maar hun plan is niet gelukt. De landen van de bondsregering hebben ons geholpen met honderden miljoenen marken en vooral ook in cultureel opzicht maar helemaal is de verlammende werking van de zonegrens niet op te heffen". Niet bang „Oh zeker", antwoordt hij op mijn vraag, „de communisten heb ben natuurlijk gepoogd hier invloed op de bevolking te krijgen, in het bijzonder bij de vele vluchtelingen en de ontheemden. Het is nog niet zo lang geleden, dat U hier voor één mark een in leer gebonden boek van Lenin kon kopen. Maar zij hadden geen succes. De bevol king van de grensdistricten is voor de communistische propaganda niet vatbaar, ook hier niet. Ik geloof, dat we hier op het ogenblik zelfs niet één communist hebben. Nie mand gelooft het fabeltje, dat het de bondsrepubliek en de westelijke mogendheden zijn, die aan de scheuring van ons land en de waan zin van de zonegrens schuldig zijn. Dat weten we hier allemaal wel beter. En overigens voelen wij ons hier niet bedreigd. Niemand is bang, dat „zij" op de een of andere dag hier naar toe komen. Die ko men niet. Maar desondanks, op de een of andere manier bedrukt het ons toch allemaal wel, dat de deur afgesloten is. Dat wij niet meer met elkaar in één en hetzelfde huis ons eigen huis wonen Piet Rentmeester moet amateur worden GOES, 7 januari De bekende Zeeuwse renner Piet Rentmeester uit Yerseke «die voornemens was om ook in het seizoen 1956 nog bij de categorie der nieuwelingen te blijven rijden ont ving van de K.N.W.U. bericht dat hem geen licentie als nieuweling meer zal worden verstrekt. Rentmeester is n.I. reeds twee jaar achtereen bij de nieuwelingen van start gegaan en het voorschrift geldt dat men dan moet overstappen in de rijen der amateurs. Zijn vereniging „Theo Middelkamp" heeft thans stappen ondernomen bij de K.N.W.U. om dit besluit ongedaan te maken, hoofdzakelijk vanwege de jon ge leeftijd van Rentmeester en hem voorlopig alsnog bij de nieuwelingen in te delen. Op de kruispunten in de Paul Krugerstraat VLISSINGEN, 7 januari B. en W. stellen de raad voor hen een crediet te verlenen van 4.500,voor het aanschaffen van twee verplaatsbare verkeerslichten, die bestemd zijn voor de kruispunten „ScheldestraatPaul Krugerstraat en Paul Krugerstraat Van Dishoekstraat" Op de spitsuren, wanneer de werk nemers van „De Schelde" in grote ge tale deze punten passeren, zijn ge noemde kruispunten niet- van gevaar ontbloot en ook in de zomer bij druk toeristenverkeer. De betrokken politie agent heeft op dergelijke momenten meer dan de handen vol. Uitbreiding van. de verkeersdienst, welke nu uit drie man bestaat, is zeer kostbaar, evenals overigens het aanschaffen van automatische verkeerslichten. Ver plaatsbare verkeerslichten hebben het voordeel, dat ze gemakkelijk bediend en desnoods verplaats kunnen worden. VLISSINGEN, 8 januari Van avond heeft Ds. P. v. d. Schaaf, Geref. predikant te Vlissingen, in verband met zijn vertrek naar Perth (Australië) afscheid genomen van zijn gemeente, welke hij vijf jaar lang diende. Zijn preek was gebaseerd op Openb. IH (7-13) en in het bijzonder op de verzen 10 en 11: „Opdat gij het bevel bewaard hebt". Aan het einde van de dienst werd de scheidende predikant door verschil lende personen toegesproken. Drs. A. Verschoor voerde het woord namens de gemeente, Ds. G. D. L. Brederveld te Souburg namens de Classis, Ds. Dondorp namens de Geref. kerk te Westkapelle, de heer Cnossen namens de deputatie der Emigratie. Zij brach ten de scheidende predikant dank voor de ondervonden vriendschap en voor alles wat hij in het belang der gemeen te heeft gedaan en wensten met Gods zegen toe bjj zijn pioniersarbeid in Australië. In zijn dankwoord zei Ds. Van de Schaaf o.m., dat het hem vooral heeft gesterkt het evangelie te mogen bren gen in „Bethesda" en op de werf van „De Schelde". Deze dienst werd ook bijgewoond door B. en W. van Vlissin gen. CO LI JNSPLAA T Verkiezing. In de Geref. Kerk is tot ouderling gekozen de heer H. Siemons en tot diaken de heer D. van Gilst. Collecte. De busjesactie ten bate van „Kinderzorg" bracht in het vierde kwar taal van 1955 f 151,84 op. RITTHEM Uitvoering. In het gebouw „Ons Dorps leven" hield de gemengde zangvereni ging „Ons Lied" de jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer J. Suurmond. De voorzitter, de heer C. Cevaal bracht in zijn openingswoord dank aan het ge meentebestuur voor de financiële hulp bij het aankopen van een piano en de kerk voogdij voor het beschikbaar stellen van de consistorie als repetitie-lokaal. Het koor bracht een tiental zangnummers ten gehore en de heer A. M. Dellebeke zong op verdienstelijke wijze enige soli. Na de pauze werd door de toneelgroep „Con tact" uit Souburg het stuk „Spel met een droom" opgevoerd. De nollen werden pri ma vertolkt. De regie berustte bij de heer A. Goedhart. De tonelisten ontvingen na afloop een aardige attentie.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2