Kabinet weer afgetreden Betogingen tegen Verdrag van Bagdad POLDER WALCHEREN PROTESTEERT WEER BIJ MINISTER MANSHOLT Het rommelt ernstig in het midden-oosten Bij tweede stadium werd impasse afgewend Politicke ondergrondse in Irak opgerold Nederlander in Bandung vermoord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op bezoek bij de Prins J Communisten gearresteerd Weekend eiste 7 slachtoffers Zwaartepunt nu verlegd naar Den Haag en Djakarta Drieling geboren in Vlaardingen Doel: moorden op staatslieden Percelen te Zoutelande aangekocht Tegen onrecht polderlastten, dat nu al vier jaar duurt Lady Eden houdt niet van wasgoed Vlissingse politie wil moderniseren Vermoordde Makki gen* Razmari? OTtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, TeL 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korts Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3290 Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 9 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. t Catsman, Aardenburg; JÓs D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlis3ingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. <Zie pagina S) fORDANIE KONDIGT DE NOODTOESTAND AF AMMAN, 8 jan. (Reuter). De Jordaanse regering, onder leiding van premier Ibrahim Hashim, heeft haar ontslag bij koning Hoessein ingediend. Zij is slechts 18 dagen in functie geweest. De koning heeft het ontslag aanvaard, doch hij vroeg de minister president met zijn ministers aan te blijven, totdat een nieuwe regering zou zijn gevormd. De regering-Hashim was een zakenkabinet, dat hoofdzakelijk tot taak had toezicht te oefenen op de, na het ontbinden van de volksvertegen woordiging door koning Hoessein, te houden algemene verkiezingen. De ,,Raad voor de Grondwet" heeft de ontbinding echter, als gemeld, in strijd met de grondwet verklaard. Er heerst thans, als gemeld, een algemene staking in Jordanië. Radio-Cairo meldt, dat voor heel Jordanië de noodtoestand is afgekondigd na betogingen tegen het Verdrag van Bagdad en dat dorpen en steden in Nocrd- en Zuid-Jordanië gedreigd hebben met afscheiding en aansluiting bij Syrië of Saoédi-Arabië, beide tegenstanders van het Verdrag van Bagdad. Ook in het Jordaanse deel van Je ruzalem hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. Er werd gevuurd op be togers, die naar het Amerikaanse con sulaat optrokken. De Amerikaanse vlag werd verwijderd en verbrand. Duizenden Jordaniërs namen deel aan betogingen in geheel Jordanië en alle buitenlandse ambassades en lega ties die de vorige maand door beto gers waren aangevallen, werden streng bewaakt. De betogingen waren gericht tegen de mogelijke toetreding' van Jor danië tot het verdrag van Bagdad, al dus de Israëlische radio. In het duister Amman was zaterdagavond in het fluister daar de stroomvoorziening in de meeste hoofdstraten van de stad was verbroken. Kantoren van de U.N.R.W.A. (de hulporganisatie der V.N. voor Arabi sche vluchtelingen) werden vernield. DEN HAAG, Zaterdag heeft zich op een bouwwerk te 's-Gravenhage een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 55-j. arbeider J. van L. Mm was op de zesde etage van dat bouwwerk bezig met het stellen yan een balkonframe. Een der haken brak, het 1700 kg wegende frame kan telde en kwam terecht op de arbeider van L., die ter plaatse overleed. OLDEBROEK. Gisteravond is de 55-j. landbouwer H. V. te Hattemer- broek, toen hij per rijwiel wilde over steken, aangereden door' een auto. De heer V. werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. TILBURG. De 22-j. W. en de 24-j. v. d. U. uit Vught hebben vannacht het leven gelaten toen hun auto op de rijksweg TilburgBreda tegen een boom sloeg. Bij dit ongeluk, waarvan volgens de politie de oorzaak niet duidelijk is, werd een derde uit de wagen geslin gerd en zwaar gewond. AMSTERDAM. In de machine af deling van Werkspoor te Amsterdam is gisteravond de 50-j. aanslaander H. op slag gedood, toen hij aan het hoofd werd getroffen door een 2000 kg we gend toestel, dat uit de strop van een hijskraan viel. Toen het gevaarte twee meter boven de grond was gehesen, sloeg het uit de strop en trof Henkes aan het hoofd, waardoor zijn schedel werd ingeslagen. EMMEN, 8 januari Te Munneke- moer bij Emmen is vanmiddag op 500 meter van haar woning het stoffelijk overschot van de 75-jarige weduwe Genegel uit het water van het hoofd kanaal opgehaald. Vooraf hadden voorbijgangers ter plaatse een hoed en een tasje op het water zien drijven. Vermoedelijk is de vrouw vanmor gen vroeg, toen zij zich naar de vroeg mis in de R.K. kerk wilde begeven, te water geraakt en verdronken. In haar tasje bevond zich namelijk een bedrag van ƒ100,dat zij die morgen aan de pastoor zou overhandigen, die daar voor te zijner tijd haar begrafenis zou regelen. Hierover had zij de vorige week met de pastoor gesproken. DEN HAAG Zaterdagavond is bij de Gaslaan een personenauto in bot sing gekomen met de 64-jarige G. R., die door de auto werd meegesleurd. Met enkele wonden aan het hoofd is R. opgenomen in het ziekenhuis, waar h(j is overleden. Volgens een verklaring van de Jor daanse regering werden een Ameri kaans verkenningsvliegtuig en een Amerikaans bureau in brand gestoken. Ook een Britse bank werd aangeval len. Radio Cairo meldde nog, dat min stens een betoger werd gedood toen militairen van het Arabische legioen het vuur op betogers openden. „Verwerping" De betogers begaven zich naar re geringsgebouwen en eisten luidkeels verwerping van „imperialistische verdragen" en zuivering van het Arabische legioen van Britse officie ren. De betogers, onder wie zich vele studenten en meisjes bevonden, eisen verder nieuwe verkiezingen. De politie begeleidde de demonstranten. Botsin gen deden zich niet voor. Voor Amman, de hoofdstad,en het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem en Ramallah, twiijtig km ten noorden van deze stad, is een uitgaansverbod van kracht. Volgens in Damascus ontvan gen berichten is zondag een aantal communisten in verscheidene delen van Jordanië gearresteerd. Volgens radio Damascus is Samir Rifai, vice-premier en voormalig premier, begonnen met besprekingen over de vorming van een nieuwe Jordaanse regering. De Jordaanse regeringsradio waar schuwde de bevolking zondag tegen „ondermijnende elementen", die bewe ren de rechten van bet land te verde digen, maar in werkelijkheid worden betaald en geleid door buitenlanders, wier enige doel is Jordanië's bestaan te ondermijnen. Dulles wil verklaring De Jordaanse ambassadeur in Was hington is zondag door de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dulles, ontboden. Dulles vroeg een of ficiële uiteenzetting over een aanval op een Amerikaans bureau in Jordanië tijdens de ongeregeldheden van zater dag. KONING HOESSEIN zonder kabinet. De Nederlands-Indonesische conferentie GENEVE, 8 januari. A.N.P. Het tweede stadium van de Nederlands- Indonesische conferentie is achter de rug en het is moeilijk te voorspellen, hoeveel tijd er nog nodig zal zijn om deze wel bijzonder ongebruikelijk ver lopende besprekingen definitief af te sluiten. Welke de vooruitzichten ook zijn, één ding is zeker: de afgelopen dagen zijn in grote mate beslissend geweest. De beide delegaties zijn er in geslaagd deze week een bijna zeker lijkende impasse af te wenden en de vraag of dit zal kunnen leiden tot een succesvolle beëindiging van het gesprek hangt nu af van de beslissingen van de regeringen in Den Haag en Djakarta. De Nederlandse ministerraad zal zijn inlichtingen kunnen krijgen van vier leden van het' kabinet, die het overleg in Genève hebben gevoerd. VLAARDINGEN, 7 januari Het gezin van de heer Haddeman te Vlaar dingen is vermeerder met de geboorte van een drieling, namelijk een jongen en twee meisjes. Cornelia, Pieter-Dirk en Susanna wegen resp. 1900, 2450 en 2210 gram. Moeder en kinderen maken het uitstekend. In het doorgangskamp Herleshausen zijn twaalf oud-generaals van de Wehrmacht en een oud-admiraal van de Kriegsmarine uit Russische gevan genschap teruggekeerd, alsmede de ge wezen speciale commissaris, die eer tijds met de bescherming van Goebbels belast was. In het centrum van Koeala Loem- poer (Malakka) zijn zondag door brand 700 huizen verwoest. Vijfdui zend mensen werden dakloos. Radio Peking meldt, dat drie piloten van Nationalistisch China met het vliegtuig van de zoon van maarschalk Tsjiang Kai Sjek naar continentaal China zijn gevlucht. In Alexandrië is zondag een school ingestort. Veertig kinderen werden on der het puin bedolven. Volgens de eer ste berichten is een kind om het leven gekomen. Er zijn twintig gewonden. Het reddingswerk is nog aan de gang. -t- BAGDAD, 8 jan. De Iraakse minister van binnenlandse zaken, Said Gazaz, heeft zondag in het parlement meegedeeld, dat de politie ondermijnende activiteit in Irak en elders, onder leiding van een andere Arabische staat, heeft ontdekt. Hij noemde niet de naam van de Ara bische staat. De minister verklaarde, dat er een ondergrondse beweging was ge vormd, nadat Irak met Turkije een jaar geleden besprekingen was be gonnen over het militaire verdrag van Bagdad. De beweging had tot doel vooraanstaande Iraakse staatslieden te vermoorden. Euwe winnaar DEN HAAG, 7 januari -De tiende, tevens laatste partij van de schaak tweekamp tussen J. H. Donner en Dr. M. Euwe is na 13 zetten geëindigd in remise. Euwe, die de tweekamp reeds had gewonnen, behaalde totaal 7 pun ten tegen Donner 8. In het Kennemer-theater te Bever wijk is het traditionele „Hoog oven-schaaktoernooi" in volle gang. De foto geeft een beeld van de zaal, waarin het publiek de zetten volgt op de aan de wand aangebrachte borden. Op het po dium heeft men diverse schaak figuren uitgebeeld, rondom de go din van het schaakspel, Catsa. Het toernooi duurt tot 15 januari a.s. MIDDELBUR, 6 jan. De buitengewone vergadering van de Polder Wal cheren heeft zaterdagmorgen bijeen in het polderhuis het voorstel van het dagelijks bestuur tot het beantwoorden van de brief van de minister van Landbouw inzake polderlasten en herverkaveling krachtig ondersteund. Hoewel het vinden van een oplossing niet gemakkelijk zal zijn (de polder- lasten zijn nog steeds gebaseerd op het bezit van de eigenaars van vóór de herverkaveling) mag dit naar de mening van het dagelijks bestuur geen reden zijn om het onrecht te laten voortbestaan. Thans is besloten, de argumenten van de minister te weerleggen; men zal stelling nemen tegen dit ontvangen antwoord, dat als onjuist wordt aangeduid. Het aantal beroepschriften, dat naar de Raad van Beroep is gezonden, be draagt thans meer dan honderd. De Raad van Beroep komt met de behan deling hiervan in 1956 wellicht niet klaar. De heer Dumon Tak vroeg ook, of het niet mogelijk is „regelend op te treden". Dan wordt echter van het reglement afgeweken. De heer J. Bosselaar was dankbaar, dat het dag. bestuur zulk een flinke houding aanneemt. „Vasthouden" vond hij, anders gaat het wellicht vijf a zes jaar duren. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz suggereerde, dat het antwoord uit Den Haag is opgesteld door een ambtenaar, die niets van de toestand afweet. Hei Departement geeft uiteraard nooit toe. Mr. P. Loeft„Is dit het resultaat van gebrek aan-medewerking van de herverkavelingscommissie? Had deze het initiatief kunnen nemen?" Mr. Van Lynden: „De eigenlijke re- Mr Th. Portheine sprak over de grote teleurstelling, die de brief van de minister heeft verwekt. Hij uitte voorts een woord van waar dering en instemming aan het adres van het dagelijks bestuur. De minister zou, zo vervolgde hij, ontvankelijk moeten zijn voor de ernstige bezwaren, die hier liggen. De onbillijke belasting heffing, die het gevolg is van de her verkaveling, gaat het vierde jaar in en dit kan nog wel twee jaar duren. De heer Portheine onderstreepte ook, dat men acht maanden op het ant woord van de minister heeft moeten wachten. BRIEF WAS ZOEK De voorzitter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, antwoordde hierop, dat de brief zoek was. Hiervoor biedt de minister zijn excuses aan. Tevoren was door mr J. A. Dumon Tak de vraag gesteld, of de nieuwe ka dastrale indeling in 1956 ingang vindt. den is, dat ze er niét uit kunnen ko men". De voorzitter voegde hieraan toe, dat er veel meer herverkavelingsgebie- den zijn. „Als we nu hij de gerechte lijke macht warenDaar komen we nog wei eens." MACHINALE DIJKVERSTERKING Ter versnelling van het tempo van de werkzaamheden in. het kader van de „buitengewone werken" aan de teen van de Westkapelse zeedijk zal een proef worden genomen met het inschakelen van een machine. Mocht deze proef slagen, dan zal de voor ziening over de gehele lengte 1500 m. in 1956 nog tot stand komen. Daarom werd het reeds toegestane crediet van f 175.000,voor 1956 verhoogd tot f 700.000. het stranden van de „Transanaa4 v Voor de schade, aangebracht door het stranden van de „Transunion" is thans een cautie gestort van f210.000. Het schip werd indertijd, zoals bekend, aan de ketting gelegd. Het voorstel tot aankoop van gron den te Zoutelande van de Staat der Nederlanden werd aangenomen, even als het voorstel tot aankoop van een negental percelen van enige particulie ren, alles voor dijkverzwaring. Mr. Portheine stelde hierbij de vraag, hoe het met de andere percelen gaat of dit eventueel een onteigening wordt. Mr Van Lynden commentarieerde, dat de Commissie Van Nooten hiermee nog steeds bezig is. Bjj de rondvraag wees de heer Z. Maljaars op het vervoer van materia- kezen, bij wie dit was gevonden, een gevangenisstraf van vier jaar hadden gekregen. Er was nog een tweede ondermijnen de groep gearresteerd, onder wie zich een employé van de ambassade van een Arabische land bevond. Deze had naar verluidt geen diplomatieke status en werkte voor de Egyptische militaire attaché in Bagdad. „Op 22 december nam de Iraakse politie twee niet ge-identificeerde per sonen gevangen aan de grenzen van Irak en Jordanië. Deze haddn bommen ontplofbaar materiaal en een micro film bij zich, waarop gegevens voor kwamen over Iraks binnenlandse toe stand", aldus de minister. Vier vrouwen en vier kinderen zijn zaterdag om het leven gekomen als ge volg van het neerstorten van een Italiaanse straaljager op een boerderij in de omtrek van Napels. Het aantal gewonden bedraagt minstens negen. De piloot van het neergestorte toestel wist het toestel bijtijds te verlaten en behield het leven. BANDUNG, 3 januari Een af schuwelijke moord, uitgevoerd op de 52-jarige eigenaar van de aan de Dja- lan Braga te Bandung gelegen foto- en radio-handel „Cine-radio", de heer J. F. W. de Kort, heeft de Bandungse bergstad in opschudding gebracht. Het misdrijf werd ontdekt door een toevallige voorbijganger, die omstreeks zeven uur bloedsporen ontdekte voor de deur van de woning van de heer de Kort. Hij waarschuwde een op Bra ga surveillerende agent van de ver keerspolitie, die op zijn beurt de re cherche alarmeerde. Een inspecteur van politie forceerde daarna de glas- in-lood ramen van de voordeur en het zich daarachter bevindend houten pa neel om direct daarop geconfronteerd te worden met het toneel van de moord. Dicht achter de deur, aan de voet van een nog geheel opgetuigde Kerst boom, lag, badend in zijn bloed, het lichaam van de heer De Kort, een in Indonesië wonende Nederlander. Het lichaam vertoonde een diepe steek wonde in de buik en aangenomen moet worden, dat het slachtoffer korte tijd na het aanbrengen van de verwonding, aan bloedverlies is overleden. len, bestemd voor het strand, dat over de weg GrijpskerkeOostkapelle ge schiedt. Deze weg is hiervoor te smal. Een oplossing hiervoor is het verleg gen van het vervoer via de Noord- weg. Het zwaartepunt van de besprekin gen is nu geheel verlegd van dit Zwit serse conferentie-oord naar Den Haag en Djakarta en het ziet er naar uit, dat voor vrijdag of zaterdag de minis ters elkaar weer zullen ontmoeten. Minister Anak Agung gaat vandaag naar Londen voor het afleggen van een officieel bezoek aan Engeland op uitnodiging overigens van de rege ring en hij wordt op zijn vroegst donderdagavond in Genève terugver wacht. De Nederlandse ministers heb ben ieder hun verplichtingen en zo moet minister Zijlstra deze week zeker een dag uittrekken voor de komende Beneluxbesprekingen in Brussel. Maar ook van de kopstukken uit de Indone sische delegatie zullen er deze dagen slechts twee in Genève zijn, n.l. de mi nisters Scemitro en Leimena. „Lady Churchill wel" Vanaf het officiële buitenverblijf van de Britse premier, sir Anthony Eden, kijkt men op de achtertuin van mevrouw Maud Butt, de vrogw van een koeherder. Volgens een officiële functionaris heeft Lady Eden vriende lijk verzocht daar geen wasgoed op te hangen, als zij en sir Anthony daar verblijven. Volgens het Britse blad „Sunday Pictorical" dreigt er echter grote bu renruzie. Mevrouw Butt heeft het blad meegedeeld, dat haar baas, de boer Randag, die een pachter van het land goed is, haar verteld, dat hij een brief je van Lady Eden heeft ontvangen waarin zij bezwaar tegen het wasgoed maakt. Mevrouw Butt zei echter, dat Lady Eden er aan zal moeten wennen. „Lady Churchill klaagde nooit", zo voegde zij hieraan toe. VLISSINGEN, 8 januari Wan neer de gemeenteraad „ja" knikt, zal de Vlissingse politie binnen afzienbare tijd. beschikken over een politie-volks- wagen-cabriolet, waarmee voorname lijk de surveillance in de buitenwijken zal geschieden, terwijl men voorts de beschikking zal krijgen over een mobi lofoon-installatie en een verplaatsbare licht-installatie. Dit alles om aan het personeelstekort tegemoet te komen. Deze auto maakt een geregelde sur veillance in de buitenwijken mogelijk. Doch ook personeel, dat elders dien sten moet verrichten kan snel ver plaatst worden, zodat het tijdrovende heen en weer fietsen voorkomen wordt. Voor vele andere doeleinden is deze auto echter bruikbaar. B. en W. delen tenminste mede, dat dit type wagen zich uitstekend leent voor het vervoer van dronk aards! Een mobilofoon-installatie is even eens onmisbaar. Drie mobiele posten en één vaste post in het politie-bureau zijn echter noodzakelijk! Waar men bij de politie eveneens om zit te springen is een verplaatsbare verlichtings-installatie, bestaande uit een kleine benzinemotor met dynamo en batterij, compleet met vier schijn werpers op statief, alle gemonteerd op een licht tweewielig wagentje. Onder zoek bij aanrijdingen, sporen van mis drijf, etc. wordt hierdoor ten zeerste vergemakkelijkt. Voor al deze „wensen" is een bedrag nodig van 22.900,waarvoor ruim schoots dekking aanwezig is. TEHERAN, 8 januari Hoessein Makki, voormalig hoofd van de Perzi sche genationaliseerde olie-industrie, is zondag gearresteerd in verband met de moord op generaal All Razmara, die in 1951 premier was. Makki was sterk anti-Brits. Verscheidene andere voormalige po litieke leiders zijn eveneens gearres teerd. DE BILT ZEGT: Rustig weer met lichte vorst. DE BILT, 8 januari Verander lijke bewolking en overwegend droog weer. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1