TUSSEN MENDES EN SOCIALISTEN NOG NIET ALLE MOEILIJKHEDEN ZIJN OPGELOST Als Mendes France of Mollet premier wordt De kwesties N.-Guinea en gevangenen nog Eerste in drie Nederl. getuigen Djakarte gehoord <r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zeeland en de gymnastiek De toekomst van Frankrijk op het spel „Pierrot" Poujade en z'n pyamadiplomaten SPAREN MAAR! Monagasken in feesttooi Enorme belangstelling van publiek Russen verrassen Amsterdamse V. U. Er zit schot in de Genève-conferentie, maar Groot nieuws voor de Zeeuwse dammers Heeft de mossel Zeeuws- of Fries bloed? entgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438 (b.g.g. voo - redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8289 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 7 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 OVEREENSTEMMING PARIJS, 6 januari Pierre Mendes-'France heeft ermee ingestemd het vice-premierschap te aanvaarden indien een socialist zou worden verzocht de nieuwe regering te vormen, aldus meldt Reuter. Mendes-France heeft hierover overeenstemming bereikt met de lei der van de socialisten, Guy Mollet, aldus kringen, in nauw contact met het hoofdkwarties van de socialistische partij. De twee partijleiders zijn overeengekomen dat als een van hen door president René Coty wordt verzocht als premier op te treden, de ander vice-premier zal worden. Nader meldt A.F.P., dat het centrale comité van de Franse commu nistische partij aan de secretaris-generaal van de socialistische partij, Guy Mollet, een brief heeft doen toekomen waarin een samengaan van de communistische en de socialistische partij wordt voorgesteld. Eert soortgelijke brief is toegezonden- aan de voorzitter van de radicaal- socialistische partij, Herriot, En ondertussen voelt Pierre Pouja de, de zegevierende ex-handelaar in schrijfmachines, zich de koning te rijk. Vaudaag heeft hij het weer mooi ge maakt en in een vraaggesprek met klem ontkend, een fascist te zijn. „Mijn beweging is precies het tegen overgestelde van fascisme. Fascisme is nooit voortgekomen uit de midden stand". Poujade, bijgenaamd „Pierrot", ver telde dit aan journalisten in een ge huurde villa bij Parijs, die veranderd is in het „Poujadistische hoofdkwar tier". Dames in peignors, echtgenoten van partijfunctionarissen, gingen tijdens 't vraaggesprek rond met kopjes koffie. De enige telefoon in de salon rinkelde bijna onafgebroken. Boven probeerden andere leden van het partijbestuur wat van hun ingeboete nachtrust in te halen. Een van hen, die voor een vraaggesprek gewekt was, zat in de salon in een helblauwe pyama. De 35-jarige leider van de beweging beklaagde zich erover, dat zijn bewe ging beschuldigd was van rechts ex tremisme en van plannen om het be wind omver te werpen. „Dit is niet waar. Als wij dit gewild hadden, zou den wij het allang gedaan kunnen heb ben omdat er niet veel voor nodig ge weest was". „Algehele obstructie" Volgens Poujade kunnen de afge vaardigden van zijn groep, (die bij de jongste verkiezingen meer dan 11 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen heeft gekregen), „algehele obstructie" in de nieuwe assemblee voeren. Zij zou kunnen stemmen of niet. Dit zou afhangen van de houding van de regering tegenover de eisen der Pou jadisten. De afgevaardigden der bewe ging zouden „de strijd beginnen", zo dra de assemblee bijeen komt, met eisen tot belastinghervorming en reor ganisatie van het Franse voorzienings stelsel. Op het ogenblik, aldus Poujade, waren zelfs belastinginners niet zeker van de wetten en er bestonden „vele onrechtvaardigheden". Ideeënbus Poujade verklaarde verder, dat zijn groep met elke partij wilde samen gaan, die zijn program van belasting hervorming en het in het leven roepen van een instelling als de „Etats Gene- raux" stemde. (Het bijeenroepen van de „Etats Generaux" in 1789 was een van de gebeurtenissen, die de stoot gaven tot de Franse revolutie). Deze „Etats Generaux" zouden in feite een soort nationale „ideeënbus" zijn. Iedere burger zou de gelegenheid hebben voorstellen te doen aan en grieven te uiten tegenover het lichaam. Poujade heeft zich vaag uitgelaten over de vorming van de „Staten-Gene- raal". Deze zou waarschijnlijk op dorpsniveau beginnen. Een lid van de partij-organisatie, aan wie men gevraagd had of ophan ging een straf zou kunnen zijn voor Poujadistische afgevaardigden, die de instructies van de beweging niet op volgen, antwoordde: „Misschien". „Er zijn verschillende soorten straf". Poujade zelf heeft in het begin van de week gezegd, dat er genoeg lanta renpalen staan voor ongehoorzame le den van zijn groepering. Poujadistisch onwettig In een vrijdag in het blad „Express", dat Mendes-France steunt, verschenen artikel wordt geopperd, de 52 Pouja distische afgevaardigden uit de nieuwe nationale vergadering te weren omdat hun eed van trouw aan Poujade in strijd zou zijn met de grondwet. De Poujadisten, aldus de schrijver, hadden, door te beloven, al hun handelingen in het parlement aan de goedkeuring in het parlement aan de goedkeuring van de beweging te onderwerpen, een strijd zou zijn met de grondwet. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANTI6 OP OE VERING. Illlllllllllllll HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Kopenhagen. - Een zekere mej. Jensen heeft Donderdag bij de bank van Moerreby op het Deense eiland Moen een spaar bankboekje aangeboden, dat se dert 1856 niet meer bijgewerkt was. Op het boekje stond een sal do van 52 „rigsdaler". Dit bedrag was door rente inmiddels aange groeid tot 5.252 kronen, ruim 2.6007—. „Ideale keuze" MONTE CARLO, 6 jan. Na de be kendmaking van de verloving van Prins Rainier III van Monaco en de Ameri kaanse filmster Grace Kelly is uit de meeste gebouwen en huizen de vlag uitgestoken. Overal waaien Ameri kaanse en Monagaske vlaggen naast elkaar. Men is het er algemeen over eens, dat een Amerikaanse bruid een ideale keuze is van een vorst, wiens vorsten dom voornamelijk leeft van vreemde lingenverkeer. Nu een Amerikaanse vrouw prin ses wordt, zullen, naar men ver wacht, nog meer toeristen naar Mo naco trekken. Een hoteleigenaar zei: „Dit is voor de Cote d'Azur een for tuin waard". Na prins Rainier en Grace Kelly is op het ogenblik de Amerikaanse gees telijke Fransis Tucker, de persoon lijke kapelaan van de prins, de popu lairste figuur van Monaco. De Mona gasken zijn er zeker van, dat deze gees telijke de prins gesteund heeft bij diens besluit tot een huwelijk met Grace Kelly. De Poujadisten, aldus de schrijver, hadden, door te beloven, al hun han delingen in het parlement aan de geud- keuring van de beweging te onderwer pen, een „imperatief mandaat", dat uit drukkelijk door een wet van 1875 wordt verboden, aanvaard. Hun eed was ook in strijd me tde grondwet volgens wel ke de nationale soevereiniteit aan het France volk behoort en niet aan een deel er van of aan een enkeling, aldus de schrijver in „Express". Einduitslag verkiezingen De definitieve einduitslag voor de Franse Republiek is nu be kend. De 594 zetels in de Natio nale Vergadering zijn als volgt verdeeld: Communisten 150 Gem. linkse groep van Mendes France 156 (t.w. soc. 98 en rad. 58) Gem. rechtse groep van Faure 189 (t.w. cons. 96, volksrep. 72 en afgesch. rad. 21) Oud-Gaullisten 22 Poujadisten 52 Overige partijen 25 Het is winter en de herten in Denemarken kunnen geen voedsel vinden. Zij moeten daarom wach ten tot de mensen het komen bren gen. Deze foto werd genomen in een van de bossen rond Kopenhagen. De hongerige dieren rukken het voedsel bijna uit de handen van de man. De zaak-Jungschlaeger DJAKARTA, 6 januari (ANP) De eerste uit Nederland overge komen getuige a décharge in de rechtszaak tegen de heer Jungschlaeger zijn hedenochtend op de 49ste zitting in d"t proces door 'rechter Maeng. kom gehoord. Het waren de pensionhouder J. Pantus uit Maastricht, de procuratiehouder E. J. Bertin, en de K.P.M.-kapitein E. de Vries. Voor deze zitting bestond grote publieke belangstelling. Behalve ver tegenwoordigers van het Nederlandse hoge commissariaat, had de heer Bayens van het Belgische gezantschap op de publieke tribune plaatsge jjeaieni De kroongetuigen Manoch, zich eveneens in de rechtzaal. Toen de rechter aan de heer Pantus zijn leeftijd vroeg, antwoordde deze, dat hij vandaag 73 jaar geworden is, waarop Maengkom hem gelukwenste met zijn eerste verjaardag in Indone sië. Pantus verklaarde, dat Jungschlae ger in zijn pension woonde van juni 1950 tot mei 1951, met uitzondering van november en december, toen Jungschlaeger in Amsterdam verbleef. Een gastenboek of ander bewijsmate riaal kon hij echter niet overleggen. Getuige Bertin De heer Bertin, die verklaarde, dat Jungschlaeger in deze tijd regelmatig persoonlijk gelden kwam innen bij het agentschap van de bank, had documen tatie meegenomen, waaruit aangetoond kon worden, dat Jungschlaeger in per soon moest verschijnen om geld op te nemen. De verklaringen van deze ge tuige betreffen de aanwezigheid van Jungschlaeger in de maanden, dat hij volgens getuigen a charge in Indone sië gezien is. Getuige De Vries De derde Nederlandse getuige, kapi- T, omasoa en Manoppo bevonden tein De Vries, verklaarde, dat Jung schlaeger nooit een reis van zijn KPM schip „Batu Barak" heeft meegemaakt, Getuige Harris had verklaard, dat be klaagde op dit schip de Djambi-rivier was opgevaren. Djaksa Tinggi Sunarjo kondigde aan, dat over de persoon Pantus een brief was binnen gekomen uit Meera sen, Limburg, die gedateerd was sep tember 1955. Deze brief, werd ter be sloten zitting voorgelegd. De gehoorde Nederlandse getuigen kunnen thans naar Nederland terug vliegen. Bertin hoopte echter in de gele genheid gesteld te worden iets van Indonesië te zien. De hejaarde Pan tus wilde wachten tot' hij verlost was van de last aan zijn oren, die hij tijdens de vliegreis de eerste in zijn leven had gekregen. Niets over mr. Van Empe Gevraagd naar de berichten, dat de Nederlandse advocaat als verdediger in de rechtszaken tegen de Nederland se arrestanten naar Indonesië zal ko men, antwoordde rechter Maengkom, van een aanvraag hieromtrent niets te weten. In Den Haag vond vanmorgen de staatsbegrafenis plaats van de Dinsdag overleden ambassadeur van Brazilië, de heer Th. Da Graza Aranha. We zien hier het moment, waarop de kist de dekenale kerk in de parkstraat waar de plechtige requiemmis werd gecelebreerd wordt uitgedragen. In 1955 bijna 300.000 vluchtelingen uit O.-Duitslanc BONN, 6 jan. Bijna 300.000 men sen, voor het merendeel vluchtelingen uit communistisch Oost-Duitsland, zijn in 1955 uit het oosten naar West-Duits- land gekomen, aldus heeft een rege ringswoordvoerder Vrijdag te Bonn meegedeeld. De anderen waren gerepatrieerde krijgsgevangenen, burgergeïnterneer den en volksduitsers. Fotocopieën van Boerhaaves manuscripten DEN HAAG, 6 jan. Aan prof. dr. G. A. Lindeboom, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor algemene ziektekun de, clinische propaedeuse en de en cyclopaedic der medische weten schappen, is door de heer S. A. Kouznetsof, tweede secretaris van de ambassade der Sowjet-Unie, een uitgebreide verzameling fotocopie- en overhandigd van manuscripten van dr Boerhaave. Deze manuscripten bevinden zich in de medische academie te Lenin grad. Door de medewerking van deze academie en de bemiddeling van WOKS, de organisatie voor culturele betrekkingen met het bui tenland in de Sowjet-Unie, kon den een achttal films, copieën der manuscripten, worden overhan digd. Het verzoek daartoe was in dertijd door prof. Lindeboom ge daan. Zoals bekend heeft een vijftal ne- derlandse medici, onder wie prof. Lindeboom, begin september vorig jaar een studiereis naar de Sowjet- Unie gemaakt. GENEVE, 6 januaria Ne de belangrijke vergadering van gisteren van de ministers van de Nederlandse en Indonesische delegaties in Geneve heeft er vanochtend grote activiteit geheerst op de conferentie. Na vergaderingen van de politieke- en van de financieel-economische com missie brachten de deskundigen over het besprokene verslag uit aan de eigen ministers. De Nederlandse ministers zijn daarop bijeengekomen in de conferentiezaal van het batiment electoral en dit overleg duurt nog voort. De Indonesische ministers vergaderden tegelijkertijd eveneens apart. Uit het feit, dat de financieel-economische werkgroep reeds na ruim een uur de vergadering kon afsluiten, wordt in conferentiekringen afgeleid, dat de deskundigen mogelijk een formulering hebben kunnen vinden voor de oplossing van de moeilijkheden, waarvoor de weg gistermiddag door de mi nisters is gebaand. Naar wij vernemen is besloten de daaruit is aangepast aan de huidige uiteindelijke beslissing over het gehele omstandigheden. complex van rechten en concessies uit Is het dus zo, dat punt twee van de de financieel-economische overeen- agenda thans ook dicht bij een oplos komst uit te stellen tot een later tijd- sing schijnt te zijn al is men er nog stip, waarbij een aantal bepalingen niet op alle punten terzake eens dit wil niet zeggen, dat alle moeilijkheden die een gunstig resultaat van de con ferentie in de weg staan, zijn opgelost. Met name de kwestie Nieuw-Guinea en de kwestie der Nederlandse arres tanten moeten nog worden afgehan deld en de bereikte voorlopige over eenkomsten over punt een en twee van de agenda kunnen eerst definitie wor den, als ook deze problemen een voor beide partijen bevredigende oplossing hebben gevonden. Het is niet te verwachten, dat de vier agendapunten uiteen kunnen vallen in punten die wel, en punten, die niet tot overeenstemming leiden. Het een is wel min of meer onverbrekelijk met het ander verbonden. Zaterdag zullen de Nederlandse ministers naar Nederland terug ke ren. Na het bezoek, dat minister Anak Agoeng aan Engeland zal bren gen, zullen de Nederlandse minis ters weer naar Geneve komen. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag, of in deze periode de politieke en de financieel-economische werkgroepen hun vergaderingen zul len voortzetten. Dit zal wellicht op de vergadering van de ministers van van middag worden beslist. \j£RSTfWD j~^ e damsport telt in onze provincie vele aanhangers. Voor deze en thousiaste „dehkers" gaat vandaag een Zeeuwsch Dagblad-oploswed strijd van stapel, met als inzet een fraaie wisselbeker. Vijftien weken aan één stuk zullen wij wekelijks twee problemen publiceren, één voor de gevorderde dammers en één voor de beginners en de scholieren. Het gaat er nu maar om zoveel mogelijk goede oplossingen in te zenden. De gene, die daar de meeste keren in slaagt, mag zich een jaar eigenaar van. deze trofee noemen. Hoe U de beker eigendom kunt maken, staat te lezen op één van de binnen- pagina's van dit nummer. Iedereen kan aan deze oploswedstrijd deel nemen ETI-Friesland vraagt: Vrije ontwikkeling gewenst GOES, 6 jan. Op het ogenblik worden meer dan de helft van de Ne derlandse mosselen op percelen in do Waddenzee, met als centrum Harlin- gen, gekweekt. Er worden thans met steun van het ruk proeven genomen, om buiten de af te dammen wateren van het Delta gebied in Zeeland, verwaterplaatsen aan te leggen. Dat is geheel onjuist, al- dus dr. R. Kuperus, voorzitter van het alg. bestuur van het E.T.I. voor Fries land, in zijn vandaag te Leeuwarden gehouden openingsrede. Het is geheel onjuist, aldus dr. Ku perus, op papier een regeling te tref fen, waarbij de Waddenzee het pro- duktiegebied, maar Zeeland het han delscentrum van de mosselkuituur wordt. Het zou een ernstige overschatting van het ordenend en plannend vermo gen zijn, indien men niet aan de mos selkuituur een vrije ontwikkeling liet, waarbij de individuele bedrijfsgenoten zelfstandig^ kunnen beslissen over de vraag, of zich in de loop der jaren lie ver in het noorden, dan wel in het zui den van het land vestigen, zo meenda de spreker. Mac Millan voorzitter van ministerraad O.E.E.S. PARIJS, 6 jan. De raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft vandaag Harold MacMillan, de nieuwe minister van fi nanciën van Engeland, gekozen tot voorzitter van de ministerraad der O.E.E.S. Macmillan vervangt R. A. Butler, de vorige Engelse minister van financiën, die gedurende 2 jaar voorzitter is ge weest. BRAZZAVILLE, 6 jan. Bij onlus ten te Brazzaville in Frans-Congo is in de afgelopen dagen één persoon gedood en 45 gewond, van wie er 17 in een zie kenhuis zjjn opgenomen. Er werden 454 arrestaties verricht. DE BILT ZEGT: Nevelig, maar rustig weer Zwaarbewolkt en nevelig weer, met hier en daar nog wat heel lichte mot regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak oostelijk. Dezelfde temperaturen of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1