ECONOMISCHE HULP AAN DE „VRI|E WERELD" En verlichting van immigratie- bepalingen Lijn Vlissingen-Rotterdam zonder overstappen Driejarig kind gedood bij brand in tehuis Republikeinse front wil Frankrijk gaan regeren Eisenhower vraagt aan Amerikaanse congres PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met instemming begroet Gratifikatie-besluit Lager Onderwijs Bomaansiag op aartsbisschop mislukte In Mei 1957 elektrifikatie gereed Laatste stoomtrein verdwijnt in 1958 Directeur rende vuurzee in Algerije als eerste punt Vandaag: zeven slachtoffers Prins van Monaco met Amerikaanse filmster verloofd We vorderen zegt Genève Cltgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8288 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 6 JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hóek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Noordpoolparadijs 25 gulden per uur (Zie pagina 3) J WASHINGTON, 5 januari (Reuter) „Opdat onze vrienden de grotere kracht kunnen bereiken, waarnaar wij gezamenlijk streven, moeten zij verzekerd zijn van een hulpprogramma op lange termijn". Aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse boodschap over de toe stand van de Verenigde Staten „the state of the Union" waarin hij o.m. speciale volmachten voor economische hulpprogramma's vroeg aan het congres, bestemd voor niet-communistische landen gedurende een aantal jaren. De president stelde tevens ingrijpende herziening voor van de omstreden immigratiewetten. Hij wilde het jaarlijks toe te laten aantal immigranten bepalen aan de hand van de laatste volkstelling (1950), en niet van die van 1920. Ook wilde de president grotere plooibaarheid toestaan bij het gebruik van contingenten, die niet geheel opgebruikt worden. Deze zouden kunnen worden verdeeld over andere landen. gen moet onderzoeken over discrimi natie en economische druk en het ont houden van kiesrecht aan negers. De president zegde toe, dat hij later gedetailleerde aanbevelingen voor her ziening van de immigratiewetten zal indienen. Een ervan zou inhouden, dat bij wederzijdse afspraken met andere landen afgezien kan worden van het nemen van vingerafdrukken van men sen, die de V.S. bezoeken. De boodschap werd namens de pre sident, die voor herstel in Florida ver blijft, voorgelezen door een congres ambtenaar. OOK VOOR „EURATOM"' BELANGSTELLNG? Eisenhower beloofde Amerikaanse hulp voor grotere Europese eenheid in het bijzonder bij de ontwikkeling van kernenergie. In „wat men ziet als een verwijzing naar „Euratom", zei Eisen hower; „Wij zullen zoveel hulp geven als doenlijk is. om aan de on langs hernieuwde pogingen van*West- europese landen om een grotere mate van integratie, bijv. op het gebruik van atoomenergie, te bereiken". DE AZIE-POLTMEK In een overzicht van de Amerikaanse politiek in Azië en het Midden-Oosten zei Eisenhower, dat de V.S. in Azië hulp zullen blijven verschaffen aan landen, die hun vrijheid verdedigen tegen communistische druk of onder mijning. In het Midden-Oosten zullen de V.S. alles doen wat mogelijk is om een rechtvaardige oplossing te bevor deren van het „tragisch geschil" tus sen de Arabische landen en Israël. De begroting, zo verwacht Eisenho wer, zal in de loop van het belasting jaar, dat op 30 juni 1956 eindigt, in evenwicht komen. HET COMMUNISME Sprekend over de communistische taktiek, zei Eisenhower, dat de belof ten en de dubbelhartigheid, die geweld of het dreigen met geweld hebben ver vangen, door de V.S. worden doorzien. Wat de militaire kracht van de V.S. betreft, die is nooit eerder in vredes tijd zo goed afgestemd geweest op de behoeften als nu. Door invoeringvan de nieuwste wapens is de doelmatig heid van de strijdkrachten vergroot. Samen met Canada is het radarstel sel ter beveiliging van het Amerikaan se vasteland aanzienlijk uitgebreid. Voor het binnenland vroeg de presi dent aandacht voor programma's tot verbetering van het onderwijs, wegen bouw, ontwikkeling van waterkracht en uitbreiding van de huidige sociale verzekeringswetten. Over enkele da gen zal de president een speciale bood schap over de landbouw aan het con gres zenden. Eisenhower noemde het verontrus tend, dat uit sommige gebieden nog beschuldigingen binnenkomen over het bestaan van rassendiscriminatie. Vol gens de president moet het congres een commissie instellen die beschuldigin- DEN HAAG, 5 januari In Staatsblad 609 is gepubliceerd het K.B. van 30 de cember 1955 tot toekenning van een gra tificatiejubilea aan hoofden en onderwij zers bij het lager onderwijs. Dit besluit werkt terug tot 13 juli 1955 en treedt in de plaats van het Kon. be sluit van 18 februari 1952 waarbij even eens een dergelijke gratificatie was ge regeld. Aangezien ten aanzien van de rijksambtenaren met ingang van 13 juli 1955 het bedrag van een huldeblijk bij een 25- en 40-jarig ambtsjubileum werd ver dubbeld en gebracht op resp. een halve maand en een hele maand salaris, is ook voor de hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs een gelijke verhoging met ingang van dezelfde datum toege kend. Het nieuwe besluit spreekt niet meer van een huldeblijk, doch van een gratificatie ter gelegenheid van een ambtsjubileum. Tevens zijn, in de prak- MILAAN, 5 januari (Reuter) Van ochtend in alle vroegte is in Milaan een zware zelfgemaakte bom door een raam van het paleis van aartsbisschop Gian- batista Montini geworpen. Er werd mate riële schade aangericht doch niemand gewond. Aartsbisschop Montini was vroeger een van de naaste medewerkers van de Paus. Zijn gevolmachtigde voor de katholieke actie, mgr. Carlo Martani, werd uit zijn bed geslingerd, doch niet gewond. De aartsbisschop, die kwam toesnellen, hielp hem op de been. De politie zette onmiddellijk de straten om het paleis af in een poging, om de dader te vangen Grootse hulde voor jarige Adenauer Ir Den Hollander onthult de NS-toekomst (Van onze -redacteur) UTRECHT, 5 jan. Als in mei a.s. de nieuwe dienstregeling ingaat, zullen de Nederlandse Spoorwegen als eerste maatschappij in Europa geen enkel passagiersrijtuig met houten opbouw meer op de rails hebben. De ervaring heeft bewezen, dat de stalen rijtuigen bij een ongeval een veel betere be scherming bieden. Na mei 1958 zal Nederland ook het enige land in Europa zijn, waar in het geheel geen stoomlocomotieven meer rijden. In het afge lopen jaar werden weer 117 van deze zwarte monsters opgeruimd, zodat er nu nog 262 in dienst zijn. De spoorwegen verliezen hiermee een romantisch element, dat sterk tot de verbeelding van de jeugd spreekt. De besparing aan energie is echter zo groot, dat hier van een nationaal belang gesproken kan worden. JERUZALEM, 4 jan. Een Israëli sche militaire woordvoerder heeft Woensdag meegedeeld dat Israëlische patrouilles in het gebied van Beeri en Kissufim, in de omgeving van Gaza, woensdagmorgen zijn beschoten van uit Egyptische posten over de grens. Dit waren enkele flitsen uit de rede, die dr. ir. F. Q. den Hollander hield op de traditionele nieuwjaars-persconfe rentie van N.S. De president-directeur vertelde, dat de bedrijfsresultaten in 1955 aanvankelijk ongunstig waren, doch in het tweede halfjaar trad een verbetering op. Het eindresultaat is dan ook bevredigend. Het reizigersvervoer nam met ruim 7 pet toe en het goederenvervoer met 2 pet. Ook het aantal zitplaatsen groei de met 2 pet. In 1957 hoopt men 119.000 zitplaatsen te hebben (1938: 170.000) met een zo snelle omloop van materi aal, dat overvolle treinen in het alge meen tot het verleden zullen behoren. In het afgelopen jaar werd 400 km spoor vernieuwd. Het wagenpark nam toe met 95 diesel-electrische locomotie ven, 47 getrokken passagiersrijtuigen en 5 diesel-electrische motorrijtuigen. He taantal goederenwagons liep echter met 370 terug. Twee passagiers en een aantal per soneelsleden verloren helaas bij onge vallen hun leven. Aan de veiligheid werd hard gewerkt, o.a. door de verbe tering van 317 overwegen, die voor zien werden van knipperlichten, halve bomen, natriumverlichting of reflecte rende andreaskruisen. Vier vrije krui singen kwamen gereed en 140 overwe gen kregen een betonvloer. Zeelands toekomst Het elektrifikatieplan, dat voor lopig afgesloten zou worden, wordt uu toch voortgezet. Zo zal b.v. de elektrifikatie van de Zeeuwse lijn deze provincie een rechtstreekse verbinding zonder overstappen met Rotterdam brengen. In Mei 1957 komt het baanvak Vlissingen— Roosendaal gereed. Eind 1957 of begin 1958 volgt ook het traject RoosendaalNijmegen, Wellicht gaan na laatstgenoemde datum dub bele treinstellen uit Zeeland rijden, die in Roosendaal worden gesplitst in een Brabants en een Hollands deel. Het nieuwe station Rotterdam C.S. zal pas in het voorjaar van 1959 geheel TELEFOONBEAMBTE OP MAKASSAR ONTVOERD MAKASSAR, 5 jan. Het hoofd van het telefoonkantoor in Pare-Pare, de heer Van Santen, is vorige week tijdens een reis van Pare-Pare naar Makassar bij Kalibone Pangkadjene- Maros door een gewapende bende aan gehouden en ontvoerd. Voorts werden ontvoerd een schoolonderwijzer uit Pare-Pare, Hamarung en diens vrouw. Tot dusver is nog niets bekend over het lot van de ontvoerden. De elf getuigen a decharge in de rechtszaken tegen Jungschlaeger en Schmidt zijn donderdagmiddag op Ke- majoran aangekomen. gereed komen, hoewel iiet stationge bouw in Mei 1957 al in gebruik wordt genomen. Tenslotte vertelde dr. ir. Den Hol lander, dat de spoorwegmaatschappij en van 7 landen in Mei 1957 zullen starten met de Trans Europa Expres. Gloednieuwe T.E.E.-treinen bestaande uit omkeerbare treinstellen in de kleu ren bordeaurood en zilver zullen dan snelle en comfortabele verbindingen gana vormen b.v. tussen Amsterdam en Parijs, Hambürg, Frankfort en Bazel. Mede in verband hiermee worden be sprekingen gevoerd om het douane-on derzoek aan de grens nog verder te versnellen. Later verklaarde de president nog in een radio- en televisieuitzending, dat de V.S. de tactiek van de communisten met grote waakzaamheid moeten blij ven gadeslaan. Hij zei: „Er zijn ogen blikken waarop zij glimlachen en er zijn ogenblikken waarop zij schijnen te dreigen. Ons enige doel is ons stre ven naar een totale vrede gebaseerd op rechtvaardigheid voort te zetten zonder door hun bedreigingen in hys terie te geraken en zonder ons door hun glimlachjes te laten misleiden." De boodschap van president Eisen hower is zowel in het Amerikaanse huis van afgevaardigden als in de senaat zeer goed ontvangen, evenals in Lon den. HEIDELBERG, 5 jan. Naar don- Amerikaanse strijdkrachten te Heidel- derdag uit het hoofdkwartier van de berg verluidde, heeft de NAVO-raad besloten de Europese luchtverdediging te versterken door de Amerikaanse strijdkrachten in Europa binnenkort met het supersonische geleide projec tiel van het type „Nike" uit te rusten. v 1 BONN, 5 jan. Bijna zeven uur lang heeft de jarige westduitse bonds kanselier, dr Adenauer, vandaag ge lukwensen in ontvangst genomen van politici, kerkelijke vertegenwoordigers, vakbondsleiders en diplomaten uit ve ie landen. De receptie ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de bonds kanselier was de grootste, die sedert Bonn zes jaar geleden hoofdstad van West-Duitsiand werd, is gehouden. Dieren Telegrafische gelukwensen kwamen binnen van Eisenhower, Boelganin, Eden, Churchill, Nehroe en talrijke andere vooraanstaande staatslieden. Ook de Nederlandse regering zond een telegram. Een negentienjarige wijnkoningin schonk hem, namens de Westduitse wijnzaken, 80 flessen wijn, een voor elk jaar van zijn leven. Behalve waardevolle kunstwerken en andere geschenken kreeg de bondskanselier ook een aantal le vende dieren, een leeuw van zes maanden, een schaap en een kanarie. Op de foto ziet men Adenauer te midden van zijn familie voor het pa leis Schaumberg, waar het eerste na oorlogse Duitse legermuziekkorps hem een muzikale hulde brengt. Rechts een soldaat die zijn geweer presenteert en tweede van rechts kapelaan Paul Adenauer. ZUTPHEN, 5 januari Vannacht omstreeks twaalf uur is brand uitgebroken in het kindertehuis „Midgaard", vroeger bekend onder de naam „De Byvanck", aan de weg van Eefde naar Almen. Daarbij is een kindje van drie jaar in de vlammen omgekomen. De vier andere in het tehuis verblijvende kinderen konden in veiligheid worden ge bracht. Het huis is geheel uitgebrand. Omstreeks twaalf uur kwamen twee kinderen hun verzorgster wekken met de mededeling dat het ergens rookte in het tehuis. De verzorgster ging op onderzoek uit, doch kon niets ontdekken. Toen één der kleuters de trap wilde beklimmen, durfde het kind niet verder wegens de reeds ontwikkelde hitte. Het waarschuw de de directeur, de heer Sikkema, die in een nabij gelegen huisje woont en deze rende het tehuis binnen, hoewel gang en trappenhuis reeds in lichterlaaie ston den. Het gelukte hem twee kleuters via een raam in veiligheid te brengen. Twee anderen hadden reeds kans gezien het ge bouw te verlaten. Het vuur woedde in alle hevigheid In een balkonkamer, waar de driejarige Maic Picapet, afkomstig uit de Belgische Congo, sliep. De heer Sikkema heeft ge tracht nog tot deze kamer door te drin gen, nadat hij bij een in de nabijheid ge legen boerderij een ladder had gehaald. Van dit voornemen heeft men de direc teur, die reeds brandwonden aan banden en gelaat had opgelopen, afgebracht, om- Mendes-France en Mollet zijn het eens PARIJS, 5 jan. De radicaal Mendes-France en de socialist Mollet heb ben vandaag tot de pers gezegd, dat hun radicaal-socialistische verkiezings alliantie, het republikeinse front, de nieuwe Franse regering dient te vor men. De twee staatslieden weze de oproep van de aftredende eerste-minister. Edgar Faure, voor de vorming van een „regering van nationale eenheid" van de hand. „Wat thans nodig is, is een regering die moedig handelt", aldus Mollet, die hieraan toevoegde, dat hij ook nooit zou deelnemen aan een „volksfront-regering" met de communisten. Hij verklaarde dat de socialisten en de radicalen van Mendes-France hun gezamenlijk program zullen voortzet ten, waarbij de kwestie-Algerije het belangrijkste is. Mollet wil, dat de nieuwe nationale vergadering, die of ficieel pas de 19e voor het eerst zal vergaderen, onmiddellijk bijeen wordt geroepen om zich met dit vraagstuk bezig te houden. De toekomstige sta tus van Algerije, dat thans juridisch een deel van Frankrijk is, moet z.i. worden bepaald op een ronde-tafel- conferentie van Fransen en Algerijnen Mendes-France was het volkomen eens met Mollet. Het dagelijks bestuur van de repu blikeinse volksbeweging (M.R.P.) heeft inmiddels laten weten, dat aan de fractie van de partij is verzocht, zodra de nationale vergadering bijeen komt opnieuw voorstellen in te die nen om tot een wijziging in. de werk wijze .van de vergadering te komen. De M.R.P. verklaarde zich bereid, met de andere republikeinse groepen over deze kwestie van gedachten te wisse len. dat aan het redden van bet knaapje niet meer te denken viel. De vuurzee werd bestreden door de brandweren van Almen en Gorssel. Het tehuis was verzekerd. De schade is aan zienlijk. De 42-jarige W. S. uit Assen is van morgen bij Heino (O.), toen hij daar in de zware mist op de motor tegen een hem tegemoet komende militai re ziekenauto van de luchtdoelartil lerie te Enschede opreed, om het le ven gekomen. De ziekenauto passeerde juist een vrachtauto. De motor vloog door de botsing in brand. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. De chauffeur van de vrachtauto is na het ongeluk is doorgereden In Den Haag is de 76-jarige M. J. N. bij het oversteken van de rijweg ge grepen door een personenauto en liep ernstige inwendige kneuzingen op. Zij werd naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Te St Jacobiparochie is een bejaard echtpaar door kolendampvergiftiging om hét leven gekomen. De heer B. was rustend landbouwer, 81 jaar oud, echtgenote was 78 jaar. Vanmorgen is de 18-jarige H. V. uit Leerdam dodelijk verongelukt, toen hij met zijn motorfiets tegen een au tobus botste. De motorrijder reed midden op de weg en heeft door de mist de bus te laat opgemerkt. Op het terrein van de B.P.M. te Pernis heeft de 44-jarige grondwerker A.V. gistermorgen een badding van onge veer duizend kilogram op het lichaam gekregen. De man was op slag dood. Arrestant ging zijn moeder bezoeken 's-GRAVENHAGE, 5 jan. Een 19- jarige monteur, die opgesloten was in de post Buitenhof wegens verduistering van rijwielonderdelen, heeft kans ge zien weg te lopen. Hij heeft zich in middels bij de politie gemeld en mee gedeeld dat hij zijn moeder, op wie hij zeer gesteld was, even was gaan be zoeken. Monaco juicht! „Elegantste vrouw" MONTE CARLO, 5 jan. Te Monte Carlo is vanmiddag de verloving van prins Rainier van Monaco en de Ame rikaanse filmster Grace Kelly bekend gemaakt. Prins Rainier brengt op het ogen blik een bezoek aan de Vere'nigde Staten. Geruchten over een romance tussen de 32-j. prins en de Amerikaanse be gonnen, nadat zij vorig jaar een be zoek aan zijn paleis had gebracht. De huwelijksplannen van de vorst hebben een praktisch belang voor zijn onderdanen, daar Monaco onder Frans bewind komt, indien de prins zonder nakomelingen overlijdt. De belastingen zijn laag in Mona co en de 20.000 Monagasken kennen bovendien geen militaire dienst plicht. Deze beide omstandigheden zouden onmiddellijk veranderen als Monaco Frans wordt. Volgens de hofkapelaan, Francis Tucker, zal het huwelijk na Pasen ge sloten worden. De prins en miss Kelly wensten dat dit in Philadelphia zou geschieden. De regering van het vor stendom zou evenwel toestemming hiervoor moeten geven. De beslissing van de regering was nog niet hekend. John Kelly, de vader, is een rijke aannemer. Onlangs is op de jaarlijkse enquette van het instituut van de mode van New York,.waaraan meer dan 1000 journalisten en ontwerpers deelnamen, aan Grace Kelly de titel van „de ele gantste vrouw van het jaar" toege kend. In Parijs werd de boodschap van pre sident Eisenhower, en in het bijzonder zijn plan voor economische hulpverle ning op lange termijn, met instemming begroet. Men ziet het voorgestelde eco nomische plan als een mogelijk ant woord op de nieuwe „moeilijkheden- diplomatie" van de Sowjet-Unie. t* De Ned.-lnd. conferentie GENEVE, 5 jan. „De beide dele gaties zijn hedenmiddag op ministeri eel niveau bijeengekomen en hebben, buiten tegenwoordigheid van de advi seurs, langdurig van gedachten gewis seld over aïie agendapunten, waarbij opnieuw een inventarisatie is gemaakt van de geschilpunten. Er zijn vorderin gen gemaakt, doch een aantal moei lijkheden is nog niet overwonnen". Dit gezamenlijke communiqué is vanmid dag verstrekt na een ministersvergade ring van de Nederlandse en Indonesi sche delegaties, die ruim drie en een half uur heeft geduurd. Voorts is na afloop van deze verga dering medegedeeld, dat Vrijdagoch tend de financieel-eeonomische en po litieke werkgroepen bijeenkomen. In principe is voorts afgesproken, dat de ministers vrijdagmiddag verder zullen vergaderen. DE BILT ZEGT: Nevelig, maar droog Nevelig of mistig, overwegend droog Weer. Zwakke wind uit oostelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde temoeratu- ren als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1