E.T.I. gaat economische waarde van schelpdiercultuur onderzoeken Horecabedrijven goed in Zeeland seizoen hadden De heer C. A. Kammeraad laakt besluit tot vrijere loonvorming Ondanks steeds nijpender tekort aan woningen Verkeer en vervoer ontwikkelden zich gunstig Deltaplan moet aandacht nu reeds gespannen houden SERVICE IN CIJFERS Ook onderzoek naar bouwproduc- tiviteit en structuur wijzigen Toeristen brachten heel wat geld binnen Donderdag 5 januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD 4 Zeeland kan terugzien op 'n jaar van grote bedrijvigheid MIDDELBURG, 4 januari. In vrijwel alle op zichten is het jaar 1955 voor Zeeland een gunstig jaar geweest. Het herstel van de resterende oorlogsge- weldschade- en van de watersnoodschade is krachtig voortgezet en heeft mede tot gevolg gehad, dat over al een verheugende bedrijvigheid heerste. Het steeds nijpender wordende tekort aan woningen als gevolg van een voor Zeeland uitermate ongunstige en ook onbillijke regeling bij de verdeling der woningbouw- toewijzingen baart veel zorg. Het is een levensbelang voor dit gewest, dat de regelmatig voortgaande weg zuiging van werkkrachten naar elders als gevolg van het tekort aan arbeiderswoningen wordt doorbroken, teneinde het Zeeuwse bedrijfsleven en daarvan voor namelijk de industrie in zijn natuurlijke ontwikkeling Niet slechts de uitvoering van deze werken, maar vooral de beantwoor ding van de vraag welke structuurwijzigingen na voltooiing in Zeeland zul len worden teweeg gebracht, moet de aandacht nu reeds gespannen houden. De heer Kammeraad dacht daarbij aan de problemen, waarmee de midden stand zal worden geconfronteerd, wanneer eenmaal Botterdam een 60-tal kilometers dichterbij zal zijn gekomen. Het behoort z.i. mede tot de taak der Kamer waar nodig het initiatief te nemen tot het beramen van maatregelen hoe het meest doelmatig deze problemen het hoofd kan worden geboden. In dit verband.werd gewezen op de moeilijkheden van de oester- en mos selcultuur en enkele andere takken van visserij. Bij het zoeken naar een be vredigende oplossing tot behoud van deze bij uitstek Zeeuwse bron van welvaart zal men op de volledige steun der Kamer kunnen rekenen. In het afgelopen jaar is de arbeids- vrede bewaard gebleven, maar de jongste maatregelen van de regering tot het gedeeltelijk vrij laten van lo nen vervullen met grote zorg. De toch al overspannen arbeidsmarkt zal daar door met nog groter moeilijkheden te kampen krijgen en in het bijzonder voor Zeeland zag de heer Kammeraad de gevolgen zeer ernstig. Wanneer in de eerste plaats niet spoedig op uitge breide schaal met de bouw van arbei derswoningen wordt begonnen voor zag hij, dat de zuigkracht van de rand stad Holland het arbeidspotentieel in de provincie nog verder zal doen da len. Uit cijfers van het arbeidsbureau blijkt, dat de gemiddelde geregistreer de arbeidsreserve in Zeeland 14 pro mille is tegen een landelijk cijfer van 17. Loonrondespiralen Voorts zal het gevolg van de vrijere loonvorming zijn, dat de ene bedrijfs tak na de andere in afzonderlijke loon rondespiralen terecht zal komen. Schuilt hierin voor de industrie het gevaar van een steeds verminderend concurrentievermogen, voor vele klei ne bedrijfjes met slechts enkele werk krachten zal het loslaten van het ge leide loonsysteem dodelijk kunnen zijn. Het is te hopen, dat het gezond ver stand tenslotte, moge zegevieren eer het te laat is, aldus de heer Kamme raad, die de ingetreden kentering van de welvaart in de landbouw het teken aan de wand noemde, dat zeker niet mag worden misverstaan. Hij wees er nog op, dat de uitvoering van het del taplan een belangrijke bron van werk gelegenheid zal zijn, maar dat er tus sen het gereedkomen van de herver kavelingswerkzaamheden en de uit voering van genoemd plan een vrij langdurige periode zal liggen, waarin met een belangrijke toeneming van de seizoen- en structuurwerkloosheid moet worden rekening gehouden. „De Schelde" Vervolgens besprak de heer Kam meraad de gang van zaken in de ver schillende ondernemingen. Wat de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" betreft deelde hij mede, dat alle afdelingen behoorlijk van werk waren voorzien en de order-portefeuille werd uitge breid. Gebrek aan personeel verhin derde uitbreiding van o.a. de scheeps- reparatie-afdeling. De door de nood opgelegde bouw van z.g. halve premie woningen betekent een ongewenste en extra financiële last, die nog vermeer derd wordt door de hoge exploitatie kosten der woningen. De directie is van mening, dat de overheid de grootst mogelijke aan dacht moet besteden aan het probleem van het wegtrekken van arbeidskrach ten uit de provincie, terwijl ook de onderwijsinstellingen en de mogelijk heden tot vrijetijdsbesteding alle aan dacht verdienen. Er waren 3670 personen in dienst, aan wie 15 miljoen gulden loon werd uitbetaald. De produktie van de P.Z.E.M. be droeg 135 miljoen kWh tegen 109 mil joen in 1954. De grote toename was mede te danken aan nieuwe tijdelijke grootverbruikers. Het aantal verbrui kers steeg van 69.120 tot rond 70.000. De uitbreidingsplannen der produktie- middelen verkeren in verband met de gunstige ontwikkeling van het ver bruik en de komende elektrificatie der Zeeuwse lijn in een vergevorderd sta dium. Vitrite „Zeelandia", Z.C.F. De Vitrite Fabriek was steeds goed van orders voorzien. De produktieca- paciteit werd uitgebreid en de afzet overtrof met niet minder dan 1214 het recordjaar 1954. Er was export naar 27 landen, waarvan Duitsland, Italië, Canada, Zweden, Turkije en Argentinië de belang -ijkste waren. Het aantal arbeidskrachten steeg van 505 tot 525. Daarnaast waren er 35 personen der AVO-afdeling in dienst. De concurrentie wordt moeilijker door een stijging der kosten. De vraag naar pro-luk en der N.V. Koninklijke Zeeland nam toe en de export ging naar wens. Op enkele markten is nu vaste voet verkregen door het in werking stellen van plaat selijke bedrijven. Tekort aan vooral vrouwelijk per soneel hadden de bedrijven der N.V. Zeeuwse Confectiefabrieken, zowel in Middelburg als in Aardenburg. Uit breiding van het apparaat te Bergen op Zoom hielp een produktieterugval voorkomen, terwijl de produktiviteit steeg. Mede hierdoor nam de omzet niet onbelangrijk toe. Boddaert en Melkfabriek Ook de Ijzergieterij Boddaert en Co. was goed van werk voorzien. Ook hier was er een tekort aan geschoolde ar beiders. De vooruitzichten voor 1956 zijn gunstig. De aanvoer van melk bij de Coöp. Zuivelfabriek Walcheren was ca. 730.000 kg melk minder dan in 1954. De gemiddelde voorschotprijs lag 1.14 cent per kg hoger. De omzet bleef na genoeg constant. Als gevolg van de herverkaveling daalt het aantal ha. grasland nog steeds. Men verwacht straks nog minder melk, mede door dat melkpersoneel moeilijk te krijgen is. Kisten- en glasindustrie In de kistindustrie is er een scherpe concurrentie en hier kan zeker niet van welvaart worden gesproken, al vertrouwt men, dat 1955 nog met een batig saldo kan worden afgesloten, zo meldde de fa. J. Goedbloed en Zn. te Middelburg, die weer heel wat kisten voor export van appelen en tomaten afleverde, maar minder kratten, door dat de fruitoogst niet zo groot was als het jaar daarvoor. Yersekse kuipers namen aanzienlijke hoeveelheden aan bodems en duigen af, terwijl ook vele garnalenkistjes werden geleverd. De Glasindustrie Gebr. Wattez te Goes was zeer tevreden: de omzet steeg tot het maximum van de capa citeit, zodat de verkoop moest worden afgeremd. Mede door de perspectieven, die nog in het fabrikaat liggen, zal een nieu we fabriek worden gebouwd, waarvan de capaciteit het drievoudige kan be dragen van de huidige en waar ook ef ficiënter kan worden geproduceerd. niet langer af te remmen. Dit verklaarde de voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de .Zeeuwse eilanden, de heer C. A. Kammeraad, aan het begin van zijn jaarrede, die hij vanmorgen in de al gemene vergadering der Kamer gehouden in Hotel „De Korenbeurs" te Goes uitsprak. De heer Kam meraad voegde daaraan toe, dat het de hoogste tijd is, dat men zich in Zeeland rekenschap gaat geven van de enorme invloed, die de uitvoering van de deltawerken (w.o. het drie-eilandenplan) op alle ge bied van het maatschappelijk leven in Zeeland zal gaan uitoefenen. Reeds zeer spoedig zal de invloed van deze gigantische werken merkbaar worden op het economisch leven in de omgeving. Gymnastiekwerktuigen Door het treffen van bepaalde maat regelen slaagde de N.V. Gymnastiek- werktuigenfabriek „De Schelde" te Goes erin de produktie met behoud van de hogere kwaliteitsstandaard nog verder op te voeren, zodat kan wor den aangenomen dat deze fabriek meer gymnastiekwerktuigen maakte dan enige andere fabriek in West- Europa. Men verkoopt via een eigen kantoor in Haarlem, terwijl in ver schillende plaatsen kleine montage-af delingen werden gevestigd. De N.V. Alginac te Kruiningen heeft haar aanloopmoeilijkheden overwon nen. Nog steeds spel ende gevolgen van de watersnood een rol, daar veel wier is verdwenen, terwijl door de hoge Verdiensten van schippers en ar beiders de snijkosten van het wier stegen. De afzet, hoewel nog beschei den, steeg. De N.V. „La Vitesse" te Goes was voortdurend met orders bezet. De uit breiding en modernisering van het machinepark werd voortgezet. Ook in de handelsafdeling was het verloop zeer bevredigend. Enige malen von den importen uit Noorwegen plaats. Houthandel en bouw materialen De Houthandel Alberts was zowel te Middelburg, Goes, Vlissingen, Oost burg als te Steenbergen goed van or ders voorzien, maar ook nu was er weer een tekort aan arbeidskrachten. Door overplaatsing van het bedrijf te Middelburg naar het industrieter rein worden belangrijke wijzigingen in de bedrijfsvoering verwacht, welke tot een efficiënter beheer zulen leiden. De hoogconjunctuur hield ook aan voor de N.V. Polak en Zoon te Mid delburg. De prijzen bewegen zich op hoog niveau, hetgeen grote gevaren in zich bergt, waardoor kopers en ver kopers een afwachtende houding aan nemen. De handel in bouwmaterialen had wat de omzet aangaat een bevredi gend jaar. Vele moeilijkheden waren er door schaarste aan materialen en lange levertijden. Dit gold vooral voor straat- en metselstenen en dakpannen. Veel inspanning was nodig om de bouwwerken geen vertraging te doen ondervinden. Ook de betonindustrie was ruim van orders voorzien en de vraag naar be- tonriolen, mede in verband met de herverkavelingswerken, was groot. Pharmaceutische artikelen De groothandel in pharmaceutische artikelen constateerde een omzetver- hoging van ongeveer 10 maar als gevolg van de gestegen vaste' lasten zullen de bedrijfsresultaten die van 1954 niet te boven gaan. Men heeft enige zorg, nu waar schijnlijk meer vestigingen zullen ont staan, die economisch minder verant woord zijn en de positie der bestaan de bedrijven zullen verzwakken. Voor de handel in bier en limonade was 1955 een topjaar. Over het alge meen konden de bedrijven goed aan de vraag voldoen. Hier en daar be reikten de vooi-raden wel eens de grens van het minimum, maar van een ontwrichting van de afzet kon niet worden gesproken. Uitgesproken gunstig was de han del in ijzerwaren en gereedschappen. Er is wel een klacht over een tekort aan liquide middelen als gevolg van de langdurige credieten, welke vooral in de plattelandsgemeenten nog een oude gewoonte vormen. Graan- cn zaadhandel De handel in granen, zaden en peul vruchten hield zich in de eerste helft van 1955 bezig met de afzet van de oogst 1954, die kwalitatief slecht was en voor de handel hoge verwerkings kosten meebracht. Er was dit jaar een oogst met redelijke opbrengsten (uit gezonderd tarwe) van prima kwaliteit, een zeer merkwaardig jaar. Van vele Veel gerst werd door de brouwerij op- zaden daalden de prijzen met 100 tot genomen. Ook het buitenland had be langstelling. Peulvruchten werden in Zeeland aanmerkelijk meer geteeld. Opbrengst en kwaliteit waren goed. Deze factoren, alsmede de goede produktie in Engeland, deden de vrees voor een overschot ontstaan, waardoor de prijzen daalden beneden het ge middelde der laatste jaren. Voor de zaaizaadhandel was 1955 C. A. KAMMERAAD .prima jaar. MIDDELBURG, 4 januari. Het Borgsteliingsfonds voor de Zeeuwse eilanden heeft vorig jaar 87 aanvragen afgehandeld. Er werden 41 kredieten toegestaan, waarvan 100 borgstellings- fondskredieten tot een totaalbedrag van f 14.000.en 18 bedrijfsuitrus- tingskredieten tot een bedrag van f 34.250.Eind 1955 stond nog een be drag uit van f 119.000.De admini stratie van het fonds verrichtte 124 on derzoeken en rapporteerde aan de Ka mer in verband met de uitkeringsrege ling aan door de watersnood getroffen middenstanders. Aan gemeentebesturen werden 25 rapporten uitgebracht in verband met de z.g. kleine zelfstandigen regeling. De administratieve dienst der Kamer was zeer druk bezet. Er werden 1203 zaken ingeschreven, het aantal wijzi gingen bedroeg 4517. Er werden 2067 uittreksels en afschriften afgegeven tegen 2725 in 1954. Het aantal gegeven handelsadviezen e.d. bedroeg 2681 en het aantal certificaten van oorsprong 2726. Er werden 6 vergunningen voor uitverkopen verstrekt en 19 voor op ruimingen. In 1955 werden voorts 648 vestigingsvergunningen verstrekt. Niet minder dan 86 gevallen van overtre ding der vestigingsregelingen werden berecht. Omtrent 262 aanvragen over bruggingsregeling van het ministerie van maatschappelijk werk werd ad vies uitgebracht, terwijl in 188 geval len een beslissing werd genomen, waarbij exclusief de giften uit het ram penfonds een totaalbedrag van rond f 276.000.werd uitgekeerd. 200 procent, hetgeen voor de houders van voorraden geen prettige gewaar wording was. Kruidenierswaren De groothandel in kruidenierswaren e.d. heeft door de uitbreiding van het assortiment hogere omzetten gehaald dan in 1954. Voor de veehandel ken merkte het jaar zich door een zeer rustige en goede prijsvorming voor al le soorten goed vee. Zeer veel vraag was er naar goede kalfkoeien en vaar zen. Het slachtvee was duur, de vraag naar goed bevleesde ossen en vaarzen steeg nog steeds. Het is jammer, dat men nog steeds met te vette dieren op de markt komt, die steeds minder gevraagd worden, omdat het publiek prijs stelt op ma- gervlees. De winsten der veehandelaren waren slechter dan in 1954. Smederij- en bouw bedrijven De smederijbedrljven hadden een gunstig jaar, de bouwbedrijven waren goed van werk voorzien, al zouden kleine ondernemingen, die in het win terseizoen onderbezet zijn goed in staat zijn enige woningen te bouwen, indien er maar bouwvolume was. Voor de elektrotechnische branche en vooral het installatievak leverde 1955 zeer be hoorlijke resultaten op. De winkelver koop van elektrische gebruikstoestellen had beter kunnen zijn, evenals de ver koop van televisietoestellen, waarin hopelijk verbetering zal komen, wan neer de steunzender te Goes in gebruik zal zijn. Kazend druk was het in het centrale verwarmingsbedrijf. Tekort aan geschoold personeel verhinderde uitvoering van nog meer werk. In de graanmalerij en de veevoeder- handel ziet men meer en meer een structuurverandering zich voltrekken. Voor de détailhandel in het algemeen gaf 1955 gunstige resultaten. De hoog conjunctuur was mede oorzaak van meer kwaliteitsartikelen en speciale goederen, met name in de steden. GOES, 4 januari. Na uitgebreide discussie is de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden akkoord gegaan met een drietal voorstellen, die betrekking hadden op het instellen van onderzoekingen door het E.T.I. voor Zeeland, t.w. de economische waarde van de oester- en mosselcultuur, de produktiviteit in de woningbouw en de te verwachten structuurveranderingen tengevolge van het Deltaplan. Hiertoe werd een reservefonds van f 10.000. gevormd. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat het onjuist is tege lijkertijd èn door het E.T.I. èn door een particulier een onderzoek te doen instellen naar de economische waarde van de schelpdierteelt. In deze geest zal alsnog gesproken worden met de z.g. Commissie van Dertien. B(j de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer G. J. Rijnten, dat hij bedankte als lid der algemene vergadering, waarin hij na mens het N.V.V.V. zitting had, wegens verandering van werkkring (hij begon een grossierderij in diepvriesproduk- ten). In hartelijke woorden dankte de voorzitter de heer Rijnten, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Medegedeeld werd, dat het bestuur het Vlissingse gemeentebestuur steun heeft toegezegd bij zijn pogingen goed keuring te verkrijgen voor de bouw van een nieuw stadhuis i.v.m. nood zakelijke uitbreiding van „De Schel de". De heer Kammeraad werd tot voorzitter herkozen en de heren J. P. Maljers en K. van Everdingen zagen zich opnieuw benoemd tot onder-voor zitters. Laatstgenoemde werd tevens herkozen tot lid van de Spoorwegraad. Als oudste lid van jaren beantwoord de de heer K. J. van Loo de jaarrede van de voorzitter. Bij het voorstel tot subsidieverho ging aan de Prov. V.V.V. verklaarde de heer L. Verwer die overigens met het voorstel akkoord ging gaar ne te zien, dat de Kamer een bestuurs zetel krijgt in de Prov. V.V.V. Dit zal worden verzocht. De voorzitter onder schreef de waarderende woorden van de heer W. P. J. Baars, die als direc teur van de V.V.V. een grote activiteit ontplooit. De heer C. F. v. d. Peijl had MIDDELBURG, 4 januari. Voor de Zeeuwse Horecabedrijven was het afgelopen seizoen goed, al werden de hogere omzetten dan veelal opgeëist door de verzwaring der exploitatierekening. De relatief scherpe „toppen" in de hotels schiepen hier en daar op enkele hoogtijdagen wel eens een overnach tingsprobleem, maar de gemiddelde bedbezettingsgraad gaf geen reden tot optimisme. Van sommige zijden werd aangedrongen op uitbreiding van logies- en zalenaccomodatie. Gemeentelijke naijver en het niet willen of kunnen zien van de feiten doen vaak de bedrijfsbepalingen geen goed. Zo ligt het ook met de exploitatie van zalen. Plaatselijke autoriteiten trachten elkaar de loef af te steken bij het bouwen van zalen en z.g. verenigingsgebouwen, ter wijl zij zich niet volledig bewust zijn van de financiële gevolgen, aldus zei de heer Kammeraad in zijn Nieuwjaarsrede. Wat het toerisme betreft was er een het toeristenverkeer tussen België en Vlissingen 19.252 passagiers aanvoerde tegen 11.169 in 1954. De tankinstallatie voor opslag van vloeibare stoffen werd met drie tanks uitgebreid. De totale ca paciteit bedraagt nu 26000 kubieke me ter. Totaal werd ruim 100.000 ton goe deren verwerkt. De olieafdeling van de S.H.V. te Vlissingen had een belangrijk hogere omzet en door toename van het aantal oliebun kerschepen was het noodzakelijk een derde meergelegen- heid te maken. Er is een nieuwe sleep boot van het type „Van Woelderen" in aanbouw. N.S. en A.M.Z. De omvang van het vervoer per spoor door de N.S. was praktisch ge lijk. Het vertrekkend goederenvervoer afname van Belgisch en een toename van Frans en Duits bezoek. Gebrek aan goed geschoold personeel deed zich weer gelden. De uitvoering der Delta plannen zal van grote invloed zijn op het toerisme. Het gaat daarbij niet om een schreeuwend tekort aan accomo date, maar wel om een mogelijkheid tot het scheppen van een gezondere basis voor het tot heden minder ren dabel zaken doen. VERKEER Ook over het verkeer deed de heer Kammeraad enkele mededelingen. De N.V. Haven van Vlissingen verwacht, dat het aantal zeeschepen even groot zal z(jn als in 1954. Het aantal binnen- en vissersschepen was groter, terwijl nam toe. De A.M.Z. zag het vervoer op het zelfde peil blijven, uitgezonderd op de lijnen Kruiningen HavenKruiningen Station en Goes-Hoedekenskerke Veer, die nog ernstig te lijden hadden van de busdienst Sluiskil-Breda. Er werden meer buitenlandse ritten uitgevoerd dan in enig jaar daarvoor. Voor dit jaar zijn zeven nieuwe toerwagens in bestelling. STOOMTRAM WALCHEREN De N.V. Stoomtram Walcheren ver voerde van januari tot en met oktober 2.571.000 passagiers tegen 2.617.000 in dezelfde periode van 1954. Dit kwam voornamelijk, doordat in 1955 de bad gasten en bewoners van de kust ble ven, terwijl zij in 1954 met de vele re gendagen veel meer reisden. Voor 1956 zijn vier nieuwe toerwagens, van een geheel nieuw type, besteld. De wilde binnenvaart slaagde erin als eerste tak van vervoer van de hoogconjunctuur te profiteren. De vraag naar scheepsruim- te bleef het hele jaar zo groot, dat de lagere zomertarieven niet werden toe gepast. Zelfs werd een aanzienlijke ta riefsverhoging verkregen. De beurt vaart deelde nog geenszins in«8e wel vaart. De onderbezetting heeft tot ge volg, dat de afbraak van dit vervoers- apparaat nog steeds niet tot staan is gekomen. P.T.T. De postdienst had het weer heel wat drukker dan in 1954. De sterke uitbrei ding van de pakketpost leverde vele problemen op, doordat de normale middelen van vervoer vaak overbelast raakten. Op diverse trajecten werd de vervoerscapaciteit uitgebreid. Het tele- graafverkeer nam met 13% af tenge volge van het grotere telefoon- en te- lexverkeer. Het aantal telefoonaansluitingen nam met 1200 toe. Er is nog een wachtlijst van 540. Men hoopt dit jaar iedereen te kunnen helpen. Voor 1956 staat de automatisering van Bruinisse op het programma (ver moedelijk in het tweede kwartaal) voorlopig slechts voor de abonnees van het net onderling. Te Tholen wordt dit jaar begonnen met de bouw voor de automatische telefooncentrale (tevens knooppuntcentrale), terwijl voorts op vijf plaatsen op "het eiland huisjes zul len worden gebouwd voor de eindcen- trales. GOEDERENVERVOER De situatie van het binnenlandse' goederenvervoer langs de weg kan niet bevredigend worden geacht. De tarie ven mochten nog niet worden opge trokken. De onzekerheid omtrent de vergunningverlening is nog niet weg genomen. Voor de banken was 1955 een recordjaar. De bij de banken uit gezette gelden namen weer in omvang toe, de vraag naar krediet overtrof de ze stijging echter nog. Het verzeke ringsbedrijf genoot mede de voordelen van gunstige conjuncturele verhoudin gen. HET E.T.I. Wat het E.T.I. betreft werd mede gedeeld, dat in 1955 voor een totaal van f 530.000.aan industriële kre dieten werd behandeld. Door bemidde ling van dit instituut werd een zeer belangrijke rijksbijdrage verkregen voor het industrieterrein te Zierikzee. Reeds eerder werden dergelijke bij dragen gegeven voor de industrieter reinen van Terneuzen, Hansweert en Goes. veel waardering voor het blad „Zee- land-Vacantieland" en de heer J. Zuid- weg-Burger verzocht de V.V.V. te doen bemiddelen bij de z.i. noodzake lijke wijziging van tal van „dorpsver ordeningen" met betrekking tot de zondagsrust. Op een vraag van de heer J. Germing werd geantwoord, dat het V.V.V.-apparaat geleidelijk zal wor den uitgebreid. De heer L. J. van 't Westende be treurde het, dat nog altijd het bedrijfs leven zelf niet voldoende opbrengt voor de V.V.V.-propaganda. De voor zitter meende, dat men het subsidie van de Kamer vooral moet zien als een stimulans voor het bedrijfsleven. DE SCHELPDIERCULTUUR Wat het onderzoek naar de economi sche waarde van de oester- en mossel cultuur betreft vroeg ir J. P. Berdenis van Berlekom, of niet het gevaar be staat van dubbel werk. De heer Kam meraad antwoordde, dat het bestuur het zeer ongewenst zou vinden, indien het werk van E.T.I. en Kamer van Koophandel zou worden doorkruist door een rapport van een andere in stantie. Dit laatste te ,doen vervallen was een voorwendsel van het bestuur. Naar de mening van de heer J. H. Bal zou de Commissie van Dertien de opdracht aan prof. Haccou tot het in stellen van een onderzoek willen hand haven, omdat dit op ander terrein ligt dan dat van het E.T.I. Indien dit niet geschiedt, zou genoemde Commissie in een impasse geraken en daarom steldé de heer Bal voor aan het besluit geen voorwaarden te verbinden. De voorzitter verklaarde, dat de toe zegging is gedaan, dat de Commissie van Dertien geen gebruik meer zal maken van de diensten van prof. Hac cou, omdat het onjuist is dit econo- misch-technologische onderzoek gelijk tijdig aan te vatten. Na het E.T.I.-rap- port kan de Commissie zelf beslissen, of zij nog een particulier rapport over andere facetten wil hebben. Door enkele sprekers werd onder streept, dat de opdracht aan het E.T.I. zeker niet wil zeggen, dat de Kamer volledig achter de doelstellingen der Commissie van Dertien staat. Pas na het E.T.I.-rapport zal de Kamer be slissen welke richting moet worden gevolgd. Na een brede discussie ver zocht de heer Bal het bestuur eerst overleg te plegen met de Commissie van Dertien, die niet gebonden wil zijn door een beslissing van de Kamer van Koophandel. De Commissie heeft meer behoefte aan een subjectief rapport van prof. Haccou dan aan een objectief rapport van het E.T.I., aldus de heer Bal. De heer Kammeraad wees er met nadruk op, dat er geen enkel voorstel is te verwachten van het bestuur om subsidie te verlenen aan een onder zoek door een particulier. Het bestuur is wel bereid nog eens contact op te nemen met de Commissie. WONINGBOUW EN „DELTA VERANDERINGEN" Na korte discussie besloot men het E.T.I. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de produktiviteit in de woningbouw. Dit was ook het geval met het voorstel tot het instellen van een commissie tot bestudering van de te verwaeh en veranderingen in de economische structuur door het delta plan.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4