FAURE'S IDEE„REGERING VAN NATIONALE EENHEID" Grondwetsherziening en Algerijnse kwestie als urgentieprogram Katwijkse vissers vinden staking zinloos Britse diplomaten bijeen over Midden-Oosten Frankrijks premier bang voor zn eigen voorstel Oud-ministers van Liberia ter dood veroordeeld Aanklacht tegen Otto John PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dag der kampioenen Socialisten in overleg met PM F Sprookjestuin op Miniatuur de Nog geen visum voor advokaat Van Empel Amsterdam krijgt vierde station op 3 juni a*s* Mannen van Menno" STEMBUS-VARIA SLAGERS-WEDLOOP Nog hebben de redders hoop Reders: „Geen commentaar" Heeft Rusland een raket, sneller dan geluid 7 Telegram van Joods vluchtelingencomité REVANCHE PER KERSTBOOM Oostenrijkse leger krijgt officieren Uitgave: Stitóting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 243Ö, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan La Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8287 Abonnementsprijs 0.47 per week, f p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG JAN. 1956 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: 3. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Bnrgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Os D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds j. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes, V.. (Zie pagina 5) PARIJS, 4 jan. (Reuter) Edgar Faure, de Franse premier, beeft zich vandaag uitgesproken voor een „regering van nationale eenheid", die alle groepen van socialisten tot conservatieven omvat. Hij zei dit op een lunch van de buitenlandse persvereniging in Parijs. Op de vraag, wie een derge lijke regering zou moeten leiden, zei hij slechts: „Ik niet". De regering van nationale eenheid zou volgens de premier op een Urgen tieprogram van twee punten grondwetsherziening en oplossing van het Algerijnse vraagstuk moeten worden gevormd. Faure geloofde dat er ruimte was voor een algemene overeenstemming tussen de niet-extremistische partijen. Hij zei, dat men niet te pessimistisch moest zijn wegens het aantal zetels dat door anti-parlementaire groepen, zo als de beweging van Poujade, is gewonnen. In een verklaring van het dage lijks bestuur van de socialistische partij wordt gezegd, dat secretaris generaal Guy Mollet machtiging heeft gekregen om met de radicale oud-premier Mendes-France, die tezamen met de socialisten een ge matigd linkse groepering vormt, van gedachten te wisselen over een eventuele onmiddellijke bijeenroe ping van de nieuwe nationale ver gadering. „Het bestuur acht het hoogst nood zakelijk dat een regering, die bij de verkiezingen de nederlaag heeft gele den, door een verantwoordelijk kabi net wordt vervangen", aldus het com munique van de socialistische partij. „Republikeins front" Premier Faure verklaarde, dat zijn be sluit om de nationale vergadering te ontbinden niet verantwoordelijk is ge weest voor de verkiezingsuitslag. Dis is een gevolg van de beperking van het stelsel van lijstverbindingen, een stel sel waartegen hijzelf gekant is. Het stelsel van lijstverbindingen had de be staande communistische sterk verdoe zeld, en een vals gevoel van veiligheid geschapen. Wel zei Faure verontrust te Zijn over de groei van het anti-parle mentairisme. Verwijzend naar het „republikeinse front" van Mendes France en de socia listen, zei Faure, dat het nu de tijd is om een republikeins front te vormen ter hervorming van de instellingen van de republiek. Als die instellingen 'blij ven. zoals zij nu zijn, zullen we over spoeld worden, aldus de premier, die overigens niet geloofde, dat er gevaar bestond, dat een „volksfront" met deel neming van communisten gevormd zou worden. MIDDELBURG, 4 jan.- Hoewel weliswaar binnenskamers, krijgt mi- niatuur-Walcheren, dat volgend jaar een nog meer attractief karakter zal gaan dragen, een sprookjestuin. In het gebouw, waarin vroeger de „bioscoop-miniatuur" een onderkomen vond deze verdwijnt zullen deze sprookjes gestalte krijgen. Aan de en scenering van een en ander wordt reeds volop gewerkt. Door bepaalde licht effecten, zoals fluorescentie zullen de diverse sprookjes tot leven komen. De figuren zullen kunnen bewegen. Al met al belooft dit een bijzonder aardige attractie te worden. „Moeilijke en tere kwestie' DJAKARTA, 4 jan. Het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken was vandaag niet bereid enige verklaring af te leggen over het aan vragen van een visum voor de Neder landse advocaat Br. A. C. van Empel, aan wie de verdediging van de Neder landse beklaagden in de processen in Indonesië zou worden opgedragen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde te genover P.I.A. dat dit een moeilijke ■n tere kwestie is, waarover hij voor alsnog niets kon zeggen. Op het Nederlandse hoge commissa riaat verklaarde men niets af te we ten van het vertrek van mr. Van Em pel. Met diens vertrek moet worden gewacht tot een gunstige beschikking van de Indonesische regering is ver kregen, aldus het H.C. In Essentuki, in de Kaukasus, is Aziz Agabekova, moeder van 21 kinderen, onlangs 120 jaar geworden, aldus meldt hetRussische nieuwsagentschap Tass. Een van haar dochters is thans 96 jaar oud. De verkiezingsuitslagen PARIJS, 4 jan. De vrijwel com plete stand van de uitslagen der Fran se verkiezingen (volgens AFP) voor 587 zetels is aldus: Communisten 148 Socialisten 97 Radicaalgezinden 7 Orthodox radicalen 49 Dissidente radicalen 21 Volksrepublikeinen 71 Conservatieven 96 Sociaal republikeinen 12 Poujadisten 51 Uiterst rechtsen 3 Andere 22 UTRECHT, 4 jan. De Snelle ont wikkeling van westelijk Amsterdam tot een wooncentruin voor 160.000 men sen vereiste zowel lokale als interlo kale voorzieningen op versvoersgebied, zodat de Nederlandse Spoorwegen met spoed aan de spoorlijn naar Haarlem een station zijn gaan bouwen: de halte Amsterdam-Slofcerdijk, die bij de aan vang van de zomerdienstregeling op 3 juni a.s. in dienst zal worden gesteld. Vooral voor de bewoners van dit nieuw stuk Amsterdam, waarvan velen hun werk hebben in Haarlem, Velsen en omgeving en die dus dagelijks op en neer moeten reizen, is dit vierde sta tion van Amsterdam van groot belang. Maar ook voor de zomervervoer naar Zandvoort zal dit station aan Neerlands oudste en tevens drukste spoorlijn Am sterdamHaarlem van grote betekenis blijken te zijn. Van 3 juni af zullen dagelijks 60 a 70 treinen in elke richting op de halte Slo- terdijk stoppen. Alles wat tussen Am sterdam en Zandvoort en tussen Am sterdam en Uitgeest (via Haarlem) rijdt, zal te Sloterdijk een stationne- ment krijgen. De echte „oude-lijn" treinen (Amsterdam-Haarlem, Dor- drecht-Eindhoven/Roosendaal) laat men doorrijden, omdat deze anders zouden degraderen tot boemeltreinen. Bij het tellen der stemmen bij de Franse verkiezingen in Guer (Mor- bihan) vond men in een enveloppe behalve het stembiljet een briefje van 1.000 franc (ongeveer tien gul den). Dit geld zal aan een weldadig heidsinstelling worden gegeven. In Le Finistere bevatte een enveloppe twee loterijbriefjes. „De uitslag van de Franse verkiezingen betekent een grote overwinning van de democratische krachten en een nederlaag van zekere krachtige voor standers van een atlantische poli tiek", zo luidt het eerste commentaar van radio-Moskou op de uitslagen van de parlementsverkiezingen in Frankrijk. Algerijnse Mohammedaanse politici hebben vandaag gewaarschuwd, dat hun samenwerking met Frankrijk spoedig zal ophouden tenzij de Fran se regering het bestaan van een Al gerijnse natie erkent en met haar vertegenwoordigers de kwestie wil bespreken, hoe aan haar nationale aspiratie politieke uitdrukking kan worden gegeven. Zij eisen voorts vrijlating van alle politieke gevan genen. Nij kerke veen is de laatste drie dagen het doelwit van talrijke slagers uit het gehele land. De voorzitter van de vereniging plaatselijk Belang heeft het druk met het verstrekken van vele in lichtingen aan de adspirant-sla- gers, terwijl ook de 70-jarige postkantoorhouder wel naast de telefoon kan blijven staan om de vele telefonische oproepen te be antwoorden. Ook zijn er al enkele slagers naar de gemeentelijke overheid gegaan om eens te praten. Erzijn inlichtingen gevraagd uit vele de len van het land. Zelfs kwam er een slager uit Tilburg per motor poolshoogte nemen. Men heeft thans goede hoop, dat het nieuwe jaar inderdaad een slager zal opleveren. Lijk van 77-jarige uit het water gehaald GRONINGEN, 4 jan. In het Win- schoterdiep te Groningen is vanmor gen door passerende arbeiders het lijk gevonden van een 77-j. man. Het bleek te zijn G. L. uit Groningen, die giste ren naar de veemarkt was gegaan, en hiervan niet was teruggekeerd. Fami lieleden hadden vanmorgen de politie gewaarschuwd. Uit het onderzoek, dat door de Groninger recherche is inge steld, is gebleken dat van misdrijf geen sprake is. De man is waarschijn lijk verdronken. Vissersstaking in IJmuiden duurt voort IJMUIDEN, 4 jan. De Katwijkse vissers, aangesloten bij de Centrale Koopvaardij en Visserijbond (C.K.V.) zijn vanmiddag in hun woonplaats in vergadering bijeen geweest, ter bespreking van de in IJmuiden uitgebroken staking in de treilvisserij. De hoofdbestuurder van de C.K.V., de heer Hart man uit IJmuiden was ter vergadering aanwezig. Na een bespreking hebben de Katwijkse vissers de conclusie getrokken, dat het zinloos is de staking voort te zetten. De Katwijkse vissers nemen dan ook een afwachtende houding aan, aangezien zij wel willen, doch niet kun nen uitvaren met het oog op het feit, dat de treilers in vele gevallen een gemengde bemanning, bestaande uit Ét dijkers en IJmuidenaren hebben. De IJmuidense reders hebben laten weten, dat zij geen commentaar wen sen te leveren op de door het onafhan kelijk vakverbond ingediende resolu tie, waarin een hogere vaste gage voor de treilvissers werd verlangd. Inmid dels heeft men in IJmuiden geprobeerd de treiler „Medan" op nieuwe voor waarden, aangepast aan de eisen van de werknemers, naar zee te krijgen, hetgeen evenwel niet is gelukt. Morgen zal een poging worden ge daan om een van de andere schepen te laten uitvaren. Besloten is Zaterdagmorgen opnieuw onder auspiciën van het O.V.B. bijeen te komen, ten einde de situatie op dat moment te overzien, en over al of niet doorzetten van de actie te beslissen. Zou de staking worden opgeheven, dan kunnen de schepen niet eerder dan Maandag zee kiezen. Zij wel Als gevolg van de grote schaarste aan rondvis in de IJmuidense vishallen doordat met de feestdagen alle schepen binnen bleven en door de staking van de treilvissers, is een leger van bengel- Een plaatje, dat de harten van de „mannen van Menno" sneller zal doen kloppen. Dit is de nieuwe commandant van het Regiment „Menno van Cochoorn", maj. L. M. van Loon, die vanmiddag te Maas tricht het vaandel overnam van zijn scheidende voorganger, luit.- kol. J.C. Zuidema. Voor de res. officieren is maj. Van Loon geen onbekende, want lange tijd was hij opv. bataljonscommandant bij de SROI te Ermelo. Pauselijke onderscheiding voor Adenauer BONN, 4 jan. De pauselijke nun tius mgr. Aloys Muench heeft bonds kanselier Adenauer ter gelegenheid van diens tachtigste verjaardag de versierselen overhandigd, behorend bij het ridderschap van de gouden spoor, een van de hoogste pauselijke onder scheidingen. WASHINGTON, 4 jan. De Ame rikaanse democratische senator Henry Jackson heeft vandaag verklaard, dat er reden is om aan te nemen, dat de Sowjet-Unie wellicht beschikt over 'n raket, sneller dan het geluid, dat met een waterstofbom als lading een af stand van 2400 km kan afleggen. Jack son is voorzitter van de senaatssub commissie voor de strijdkrachten. Met dit wapen zou vanuit de Sowjet-Unie alle landen van de NAVO en vrijwel alle Amerikaanse overzeese luchtba- ses aangevallen kunnen worden. Jackson zei, dat dit een grote stap vooruit is in de wedloop tussen Oost en West om het bezit van een nauw keurig raket met atoomlading dat in 30 minuten 8000 km, van het conti nent naar continent, kan afleggen. Volgens Jackson heeft de Sowjet- Unie aan de ontwikkeling van dit soort reketten de voorrang gegeven. Ook de Ver. Staten doen op dit gebied hun best, aldus de senator, „als wij falen, zal het zijn, omdat het ministerie van defensie enige tijd geleden niet de bui tengewone noodzaak om deze wedloop te winnen, heeft onderkend". en beugvissers op de IJmuidense pie ren afgekomen. Het wemelt er sinds enkele dagen van de brood- en amateur vissers, die zowel met vletjes als van de pier af een goed daggeld proberen te verdienen. De gul is op het ogenblik vlak onder de kust als gevolg van de jacht op de bliek. Fusie van verenigingen van godsdienstonderwijzers 's-GRAVENHAGE, 4 jan. Ten gevolge van een fusie met de vereni ging van protestantse godsdienston derwijzers, heeft per 1 januari j.l. de bond van Herv. Geref. kerkelijke medewerkers opgehouden te bestaan. In de vereniging van protestantse godsdienstonderwijzers zijn thans bij na alle catecheten, hulppredikers, evangelisten en pastorale medewer kers der Ned, Herv. kerk verenigd. De 51-jarige bisschop van Durham, Arthur Ramsey, is benoemd tot aarts bisschop van York als opvolger van dr. Cyril Garbett, die in het afgelopen weekeinde overleden is. Bij de afdaling van de Weissfluh- pas, bij Davos in Zwitserland, zijn zes personen onder de sneeuw be dolven. Twee van hen zijn gered en de lichamen van drie van hen zijn ook gevonden, maar de zesde, Richard Jackson, heeft men nog niet kunnen vinden. Daar de ver miste metalen ski's had, heeft men een mijn-detector ingeschakeld, die een kleine kans geeft dat men hem nog vindt, hoewel het practisch uit gesloten is dat hij nog In leven ls. MONROVIA 4 jan. Te Monrovia, de hoofdstad van de Westafrikaanse ne gerrepubliek Liberia, zijn vandaag ze ven personen, onder wie twee oud-mi nisters, wegens verraad ter dood ver oordeeld, omdat zij betrokken zouden zijn geweest bij de mislukte moordaan slag op president William Tubman op 22 juni van het vorige jaar. Een van de veroordeelden, een ze kere Soko Brown, werd door de presi dent begenadigd omdat hij allerlei bij zonderheden over de samenzwering bekend had gemaakt. De overige ter- dood-veroordeelden hebben beroep aangetekend bij het Liberiaanse hoog gerechtshof. Als dit geen succes heeft en de president geen gratie verleent, zullen de vonnissen op 27 dezer wor den voltrokken. Minister Lloyd roept politici naar Londen LONDEN, 4 januari De nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft vandaag een conferentie van Britse diplo matieke vertegenwoordigers uit het Midden-Oosten geopend. Onmid dellijk nadat Selwyn Lloyd in december MacMillan als minister van buitenlandse zaken opvolgde, ontbood hij de diplomaten naar Londen ter bespreking van de Britse politiek in het Midden-Oosten. De conferentie, die twee dagen zal duren, wordt ook bijgewoond door de twee ministers van staat van het ministerie, de markies van Reading en Anthony Nutting. Het comité van Palestijnse vluchte lingen, dat vandaag te Amman heeft vergaderd, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken telegrafisch medegedeeld, dat het uitblijven van 'n oplossing van het Palestijnse vraag stuk een voortdurende bedreiging is van de vrede in het Midden-Oosten, die slechts kan leiden tot een uitbar sting van de haat in de harten der vluchtelingen in het bijzonder en In die van de Arabieren in het algemeen. Deze haat zou eerst verdwijnen als de Arabieren naar hun gebieden in OP 1 FEBRUARI zal van de 3H procent Nederlandse staatslening 1955 l/40ste deel van het op die datum uitstaande be drag van deze lening groot 14.0B4.OOO, aflosbaar worden gesteld. De uitloting van 25 reeksen schuldbewijzen zal geschieden op 11 januari in het gebouw van het Mi nisterie van Financiën. Palestina zouden kunnen terugkeren. In het telegram wordt ook de nadruk gelegd op het verzet van de Arabi sche vluchtelingen in Jordanië tegen militaire verdragen en op „de nood zaak van bescherming der rechten van de Arabieren in Palestina". DE BILT ZEGT; Weinig wind Opklaringen, maar plaatselijk ook mist. Weinig wind. Iets lagere tempe raturen. Gisterochtend bereikte de zachte lucht van een hogedrukgebied ook het uiterste noorden van ons land, maar deze lucht werd weer heel langzaam in noordelijke richting teruggedrongen. Het ziet er dan ook naar uit, dat het hogedrukgebied zal blijven, zodat er in het huidige weertype maar weinig ver andering zal komen. Wegens veelvoudige doodslag BONN, 4 jan. Bij het openbaar ministerie te Bonn is tegen het voor malige hoofd van de Westduitse con- tra-spionnagedienst dr. Otto John een aanklacht wegens veelvoudige dood slag Ingediend. Na zijn vlucht naar Engeland in '44 zou John aan de toenmalig Britse pre mier, Winston .Churchill, de plaats van de oefenbasis voor raketwapens in Peenemuende aan de Oostzee hebben verraden. 'Door de hierop volgende luchtaanvallen door de R.A.F. kwamen honderden mensen om het leven. Wie de aanklacht heeft ingediend was niet direct na te gaan. Zoals bekend bevindt John, die op 11 december uit Oost-Duitsland terug keerde, zich in hechtenis, omdat hij van landverraad wordt verdacht. Een bewoner van de Bondstraat te Eindhoven kreeg dezer dagen de gehele dag jongens aan de deur, die een afgedankte kerst boom kwamen brengen. De man begreep daar niets van. Wat was het geval? In een plaatselijk blad bleek een adver tentie te hebben gestaan, waarin werd medegedeeld, dat op be doeld adres kerstbomen werden opgekocht tegen veertig cent per stuk. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat een meisje bij de krant de advertentie had opgege ven, waarschijnlijk in opdracht van een jongeman, die op deze wijze revanche wilde nemen voor het feit, dat de vader van zijn aangebedene hem niet over de vloer wilde laten komen. WENEN, 4 jan. De eerste 24 hop» officieren van de nieuwe Oostenrijks» strijdkrachten hebben woensdag hun officiële benoeming van kanselier Raab ontvangen. Het nieuwe leger, zo zeide Raab tot de officieren, moet tegen het einde van 1956 op de been gebracht zijn en het dient een defensieve macht te zijn, waarop ons volk kan vertrouwen. Het merendeel van de aanwezige officieren behoort tot de „generale staf", die in Oostenrijk om geen herinneringen op te roepen, aan de vroegere Duitse „Wehrmachf - thans „hogere militaire dienst" woïe- noemd. Alle 24 officieren hebben in d» tweede wereldoorlog in de „wehr- macht gediend, maar geen van het had de rang van kolonel. Volgens een Oos tenrijkse wet mogen officieren, die in het Duitse leger de rang van kolonel of hoger hadden, niet in de strijd krachten worden opgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1