BOEKTEN ENORM SUCCES r Poujade kreeg 49 zetels Communisten versterkt Poujade zal eens laten zien wat regeren is Besprekingen stuiten alweer op moeilijkheden Ons land op derde plaats van Sovjet-handelslijst J De verkiezingen in Frankrijk Jungschlaeger-elftal op weg naar Djakarta Brand in de Eiffeltoren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Lief, Leed en Molens STEMBUS-VARIA BANG VOOR STRAF Eden roept zijn parlement niet voortijdig terug Bij hervatting te Genève Vandaag Twee doden „Hoe eerder, hoe liever" tJitguve: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD He JAARGANG No. 3286 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-boofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 4 JAN. 1056 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol! Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pag. 2 EXTREMEN PARIJS, 3 januari (Reuter) De verkiezingen voor een nieuwe Franse nationale vergadering zullen, naar waarnemers vrezen, een poli tieke impasse tot gevolg hebben. Door de successen van uiterst links en uiterst rechts wordt het vrijwel onmogelijk geacht, dat gematigde partijen uit de eigen aanhang een stabiele regering kunnen vormen en het is onwaarschijnlijk, dat uiterst links de communisten of uitetst rechts de Poujadisten een gematigde regering zullen steunen. Poujade heeft vanavond weliswaar verklaard, dat hij met ieder „wiens doelstellingen aanvaardbaar schijnen te zijn", over de vorming Van een regering wil onderhandelen, doch zijn beweging heeft zich openlijk uitgesproken tegen de huidige politieke structuur in Frankrijk. De Poujadisten hebben tenminste 49 van de 627 zetels in de nationale ver gadering veroverd. De communisten zullen met tenminste 151 zetels (tegen 198 in de oude assemblee) de grootste fractie vormen. Gematigd links o.l.v. Vlendes-France zal over 155 tot 160 zetels beschikken en de combinatie van rechts en centrum o.i.v. de huidige premier, Faure, en diens minister van buitenlandse zaken, Pinay, over circa 180 zetels. De Gaullisten, reeds ver deeld in verscheidene groepen, zijn bijna geheel verdwenen. De grootste groep voormalige Gaullisten, de sociale republikeinen, zijn van 69 zetels ge daald tot 16 zetels. De regering-Faure zal aan het be wind blijven, tot de nieuwe nationale vergadering op 19 januari bijeenkomt. Na een paar dagen van formaliteiten zal zij aftreden. Veel politici geloven, dat president Coty allereerst Pinay zal verzoeken een nieuwe regering te vor men. Het is reeds duidelijk, dat geen van de beide gematigde groepen in staat zal zijn een regering te vormen zonder aanzienlijke hulp van de ande re. Men betreurt het nu, dat de ver kiezingsstrijd tussen deze groepen zo fel is geweest. Het bestuur van de socialistische party komt morgen bijeen om het Standpunt van de partij ten aanzien van een kabinetsformatie te bespre ken. Party secretaris Mollet, voorstan der van samengaan met Mendes-Fran- ce, die vanavond de verkiezingsuitslag een „verpletterdene verwerping van de aftredende meerderheid" in de oude nationale vergadering noemde, zei, dat de socialisten slechts kunnen instem men met het minimumprogram vre de in Algerije en betere voorwaarden voor de arbeiders zoals dat tijdens de verkiezingscampagne is geëist. Bedenkelijk On sommige regeringskringen wyst men er op, dat de Poujadisten en com munisten elkaar bij de verkiezings campagne erg ontzien hebben. Men acht het niet ondenkbaar, dat deze twee groepen een gemeenschappelijke strategie hebben, die erop gericht is het parlementaire stelsel te dwarsbo men. Elke gematigde regering zou ver pletterd kunnen worden tussen de communistische hamer en het Pouja- distische aambeeld. „Le Monde" stelde vandaag de vraag, of het niemand op gevallen is, dat „een derde van de af gevaardigden anti-parlementair en an ti-democratisch is". Waarnemers vrezen, dat Frankrijk een tijdperk tegemoet gaat met een nog grotere instabiliteit dan de tyd sedert de bevrijding, waarin het land 21 regeringen gehad heeft. (Zie ook ons hoofdartikel op pag. 3) De verkiezingsresultaten hebben van daag op de Parijse effectenbeurs een koersdaling bij opening veroorzaakt. Het aanbod werd moeiiyk opgeno men en op alle afdelingen werden koersdalingen geboekt tot ong. 10 procent. Door onbekende oorzaak is brand uit gebroken in de vierde verdieping van de Eiffeltoren, waar de Franse televisie en staatsradio is gehuis vest. De brand ontstond vermo.ede- iyk door kortsluiting. De schade be draagt ong. een half miljoen gulden. Verschillende TV-zendinstallaties werden vernield, zodat de uitzending van de verkiezingsuitslagen ernstig gehandicapt werden. Generaal Bilotte, een oudgediende Gaullist, mocht niet de vreugde sma ken van een herverkiezing, evenmin als het regeringslid Jean Chamart. De voorlopige uitslag; (Met inbegrip van 12 overzeese districten) Communisten 151 zetels socialisten 93 radicaal gezinden 7 orthodox radicalen 35 dissidente radicalen 13 volksrepublikeinen 68 conservatieven 96 Poujadisten 49 uiterst rechts 3. Totaal: 553 zetels. Commentaren van Faure, Poujade en PMF f PARIJS, 3 januari Premier Faure heeft vanavond in een commen taar op dé verkiezingsuitslag verklaard, dat opnieuw de neiging van systematische oppositie als gevolg van teleurstelling in het regiem is gebleken. Dit bewijst de noodzaak van dringende hervorming van de parlementaire instellingen, aldus de premier. Faure voerde vandaag langdurige besprekingen met de gouverneur-gene raal van Algerije, Soustelle, en de af tredende minister van binnenlandse zaken, Bourges-Maunoury. POUJADE; „Lantarenpalen Poujade verklaarde vandaag, dat 'n nationaal congres van zyn „Unie voor de verdediging van handwerkslieden en winkeliers" zal worden gehouden, vóór de nationale vergadering byeen- komt. In het topje van de Eiffeltoren, driehonderd meter hoven de be gane grond, is vanochtend brand uitgebroken in de aldaar opgestel de televisieapparatuur. Daar het personeel, dat de lift bedient nog niet in dienst was, waren, de brandweerlieden genood zaakt, de toren op eigen kracht te beklimmen,,, Uitgemaakt zal moeten worden of de Poujadistische afgevaardigden zou den deelnemen aan een nieuwe rege ring. Verwijzend naar vroegere ver klaringen, dat elke Poujadistische af gevaardigde die zich niet houdt aan zijn beloften aan de party, de „zwaar ste straf" zou aanvaarden, zei Poujade „Als een afgevaardigde van onze groep zijn woord breekt, zal hij moe ten aftreden. Maar bovendien zijn er andere strafmaatregelen: er staan daartoe genoeg lantarenpalen op de „Place de la Republique". Wy zullen het land laten zien, zo vervolgde hy, hoe de werkelijke afge vaardigden van het volk moeten zijn. Wy zullen het publiek op de hoogte houden van alles wat er in het parle ment gezegd en gedaan wordt, ook van die dingen die gewoonlijk vérborgen gehouden worden. Wij willen geen sa botage, doch als wy zien, dat de lands belangen op het spel staan, zullen wij niet aarzelen de meest drastische me thoden te gebruiken, zoals staking of belastingstaking. Op de vraag waar de Poujadisti sche afgevaardigden in de kamer zouden zitten, links of rechts, zei de leider, dat het hem niet schelen kon of zijn afgevaardigden links, rechts, op de trap of op de publieke tribu ne zouden zitten. Poujade verklaarde, dat hy niet wan hoopt aan het parlementaire stelsel en dat hy niet zo anti-parlementair is als men zegt. „Als wij de zaak ondersteboven had den willen gooien, hadden we dat ver leden jaar januari kunnen doen, toen wjj met 200.000 man in Parijs waren, en er alleen maar een beetje druk no dig was geweest". MENDES-FRANCE: „afwachten Mendes-France verklaarde vanavond dat op 16 januari het bestuur van de radicale partij bijeenkomt ter bespre king van de verkiezingsuitslag en ter regeling van enkele interne kwesties. Tot dan kan niemand namens de par ty spreken of optreden, zo zei hy. De communisten gaven dinsdag avond een verklaring uit, waarin zij er op wijzen, dat het in de nieuwe na tionale vergadering, evenals in de oude, niet mogelijk zal zijn een linkse meerderheid samen te stellen zonder de communistische afgevaardigden. De communistische partij sprak zich op nieuw uit voor samenwerking met so cialisten en andere linkse groeperin gen. Dit zyn elf Nederlanders, die vanmiddag per KLM naar Dja karta vertrokken, om daar in het proces Jungschlaeger te getuigen. BERLIJN, 3 jan. Een 22-jarige westduitse grenswacht is naar oost-Duitsland uitgeweken, omdat hy op oudejaarsavond zonder toe stemming een politieauto geleend had en daarmee een ongeluk had veroorzaakt. Hy vreesde bestraffing. Vóór hy op de fiets van zyn verloofde over de grens reed, bezocht hy een kerk, waar hy zyn pistool en politie- fluitje achterliet. LONDEN, 3 jan. Sir Anthony Eden heeft eisen van de socialistische oppositie om het parlement van reces terug te roepen voor een debat over de wapenzendingen naar het midden-oos ten, van de hand gewezen. Officieel, komt het parlement op 24 jan. van kerstreces terug. Volgens de premier Is het niet nodig het parlement byeen te roepen, omdat de regering reeds haar maatregelen heeft genomen. Deze behelzen het ver bieden van de uitvoer van overtollig legermateriaal, tenzy het land van be stemming garandeert dat deze goede ren niet als oorlogstuig zullen worden doorverkocht. De Britse regering heeft één eis van de oppositie ingewilligd: er zal een witboek, een officieel regeringsrapport, over de kwestie worden gepubliceerd. De socialistische fractieleider, Hugh Gaitskell, toonde zich misnoegd over de reactie van Eden op zijn eisen. Hij deelde mee dat hy met zyn partijgeno ten zou overleggen wat er verder kan worden gedaan. „Goed begin" van Nederlands-Indonesische conferentie GENEVE, 3 januari „Er is weer leven in de brouwery gekomen". Deze opmerking van een van de leden van de Indonesische delegatie sloeg niet op de Nederlands-Indonesische conferentie, die dinsdagmiddag in het „maison de la presse".in Geneve is hervat met een by eenkomst van de financiële en economische deskundigen van beide partijen, maar op de aanwezigheid van een tiental Nederlandse en buitenlandse journalisten in het gebouw. Want het is vanmiddag na deze vergadering van anderhalf uur duidelyk geworden, dat de standpunten van Nederland en Indonesië in het vraagstuk, hoe de bestaande financieel-economische overeenkomst zou kunnen worden vervangen en hoe de verhoudingen op dit gebied tussen de twee landen in de toekomest zullen worden geregeld, sinds het begin van de besprekingen geen duimbreed dichter bij elkaar zyn gekomen. De deskundigen zyn dan ook uitge praat en de ministers staan nu voor de moeilyke taak een uitweg te zoeken, een taak, die niet eenvoudig zal zijn. Het Nederlandse standpunt is over bekend: bepaalde garanties op finan- cieel-economisch gebied, die werden vastgelegd in R.T.C.-overeenkomsten van 1949, zullen ook voor de toekomst in interstatelijke akkoorden moeten worden geregeld. Het Indonesische standpunt is, dat de nationale wetgeving voor dit soort ARNHEM, 3 jan. Voor de recht bank te Arnhem heeft vandaag terecht gestaan de 25-jarige T. den H., afkom stig uit Eindhoven, hem was ten laste gelegd diefstal van een geldkistje, in houdende 2800 gulden en negen spaar bankboekjes ten nadele van een win kelierster te Wychen. Ook zou hy deze winkelierster voor 600 gulden hebben benadeeld door bij een grossier schoe nen af te nemen voor haar rekening. De officier van justitie eiste een jaar ste er in volle vaart tegen op. Hij werd gevangenisstraf tegen de jongeman. op slag gedood. ZUTPHEN, 3 jan. Vanmorgen is op de bewaakte spoorwegovergang te Zutphen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 48-jarige mevrouw L. Is- raël-Stoecklein werd gedood. Mevrouw Israel wilde met haar hondje de spoorweg oversteken op het moment dat de spoorbomen daalden. De eerste sluitboom wist zij nog te pas seren, maar toen zy de rails was over gestoken bleek de andere boom al ge sloten. De hond rende terug en de da gegrepen door de sneltrein Zuitphen- me, die het dier wilde pakken, werd Enschede en op slag gedood. Het spoor wegpersoneel treft geen schuld.. De trein ondervond ruim een half uur ver traging. VOORTHUIZEN, jan. Vanavond is te Voorthuizen een ongeluk gebeurd, dat aan de 31-jarige heer J. van de B. uit Hilversum, het leven heeft gekost. Hy kwam met zijn personenauto uit de richting Apeldoorn en sneed in de bocht bij het inhalen een voor hem rij dende auto. De heer van de B. zag geen kans een trailer te ontwijken en bot- Handelsbetrekkingen met Moskou DE BILT ZEGT; Rustig weer Opklaringen, maar voornamelyk in de kustprovincies ook enkele wolken velden. Zwakke tot matige wind uit zuide- lyke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. DEN HAAG, 3 jan. In het rege ringsorgaan der Sowjet-Unie wordt eens haarfyn uit de doeken gedaan, welke handelsbetrekkingen er zoal zyn tussen Rusland en de Westeurope- se landen. Voorop staat Finland (19 pet.), dan volgt Engeland (13,7 pet.) en op de derde plaats prijkt Nederland met 6,4 pet. Hier volgt het verloop van onze han del met de Russen. De eerste getallen geven onze Import uit Rusland weer, die tussen haakjes onze export naar Rusland (over 1954). Mach. en uitrusting 79 Steenkool 9.005 Chem. prod., kleurstoffen meststoffen Hout en -produkten Katoen Bont Graan Vlees en vleesprod. Dierlyke vetten Vis en visprod. Plantaardige vetten Wollen en zijden stof (Elk getal dient met worden vermenigvuldigt.. 4.680 34.440 13.320 1.591 19.359 2.844 (63.274) (-.- (-•- (-.- (-•- (-.- (-.- (13.921) (60.674) (15.471) (20.938) (13.251) roebel te zaken voldoende zekerheden zal bie den, niet alleen voor Nederland, maar voor elk land met economische belan gen in Indonesië. Onderwerp van bespreking was van middag een schriftelyke samenvatting van het nederlandse standpunt, waarin de nederlandse deskundigen hadden aangegeven tot hoever zij dachten te kunnen gaan by de herziening vai de financieel-economische overeenkomst, en waarbij kan worden aangenomen, dat he toorspronkeiyke nederlandse standpunt principieel werd gehand haafd zonder dat zij hun door de mi nisters gegeven richtlijnen zouden overtreden. Veel instemming heeft dit stuk bij de Indonesiërs niet kunnen vinden. Hoewel het zeker voorbarig is to spreken van een „impasse" op een con ferentie, wanneer de deskundigen niet tot overeenstemming over een bepaald onderwerp komen, zal het, zo meent men in conferentiekringen, niet een voudig zyn op dit stuk een oplossing van de moeilykheden te vinden. AGRA, 3 jan. Premier Neliroo van India heeft vandaag op een grote openbare vergadering te Agra de kwestie-Goa breedvoerig behandeld en verklaard, dat hoe eerder de Portuge zen het gebied verlaten hoe heter. De Sowjetsleiders hadden tydens hun be zoek aan India na ryp beraad het standpunt van India t.a.v. Goa ge steund. zy waren aan geen enkele druk van de zyde van India blootge steld geweest. Het was „belacheiyk" te zeggen, dat India de verklaringen van Boelganin en Chroesjtsjef niet goedkeurt. Nehroe herhaalde, dat India da kwestie-Goa op vreedzame wyze wilde oplossen. India haatte geweld, omdat hiermee geen kwestie opgelost maar nieuwe geschapen werden. De Indische premier verklaarde voorts, dat India nimmer buitenlandse hulp, die verplichtingen of verlies van vrijheid inhield, zou aanvaarden. „Wij bemoeien ons met niemands zaken en zullen ook geen inmeniging in de on ze dulden". Hij verzocht zijn toehoor ders niet te veel te rekenen op buiten landse steun maar veeleer te bouwen op eigen kracht. Moeder en dochter als inbreeksters APELDOORN, 3 jan. In Beekber gen werden in de afgelopen zomer in braken gepleegd in verscheidene zo merhuisjes, waarbij hoofdzakelijk ar tikelen op huishoudelijk gebied ver dwenen bleken te zijn. Als verdacht van he tpleg envan deze inbraken zijn thans door de gemeentepolitie te Apel doorn aangehouden moeder en doch ter B. Zij zullen aa nde atfteier van jus titie worden voorgeleid.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1