Verwaarloosde Joris vindt een gastvrij onderdak toch weer Minister Van de Kieft verwacht sluitende betalingsbalans over 1955 Landbouwschap vraagt versnelling van bedijkingswerken Nederlandse katoenindustrie be ducht voor Japanse concurrentie PUZZLE Langste startbaan ligt op Schiphol Het zwervende dier Ondanks het gebrek aan ruimte en... aan geld Het geval Joris Brand in Ambonezen- woonoord „Lunetten" Brits schip onder Engelse kust gezonken Officiële noteringen Ned, Bank Gebied moet bestuurlijk één geheel vormen Nieuwe exportpositie opgebouw in Atrika en Europa VANDAAG EENS Antwoord aan Eerste Kamer Huidig belastingniveau is niet drukkend Dinsdag 3 Januari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 1 Geménerd, geef hier dat poesje-' gilt Japie en zijn grote blauwe ogen staan vol tranen. „Waar om?", vraagt Sipke sarrend. „Dat beest is toch zeker niet van jou? Hij heeft vast al heel lang zonder eten door het bos gelopen. En als we hem nou in dat vyvertje gooien istie gelijk uit zijn lijden!" Triomfante lijk kijkt hij om zich heen, maar het resultaat is niet zoals hij verwachtte. Twee van de zes jongens, die om hem heen staan, geven Japie gelijk en als hij het magere trillende diertje met een grote boog in het water wil gooien, stormen ze verontwaardigd op hem af. Even later is er van het groepje jongens niets anders meer over, dan een verwarde kluwen armen en benen. Na een half uur staan er op de stoep van het asyl Crailo in Hilver sum drie jongetjes met verfomfaaide kleren, vuile gezichten, benen en han den. Maar uit hun ogen straalt de trots om de overwinning die zij be haald hebben, en voorzichtig aaien ze over het magere rugje van het poesje. Als juffrouw Van Moorselaar de deur voor hen open doet, zegt Japie: „We hebben dit poesje in het bos gevonden. Het heeft een zeer oor en heel erge honger. Wilt U een goede baas voor hem opzoeken?" De beheer ster van het asyl belooft dat grif aan de drie dappere helden, maar als ze naar het zielige poesje op haar arm kijkt, trekt ze een bedenkelijk gezicht. Juffrouw Van Moorselaar is bang, dat het met dit stakkertje nèt zo zal gaan als met zijn dove en blinde soortgenoten. Een mooi en gezond poesje heeft nog wel een kans, dat het een nieuwe baas -vindt, maar een lelijk of verminkt dier moet meestal zijn hele leven op Crailo blijven, om dat niemand zich zijn lot aantrekt. Maar dan krijgt juffrouw Van Moor selaar ineens een schitterend idee. Enige tijd later wordt er voor de te levisie een kindersprookje opgevoerd, waarin een verdwaald katje voorkomt. Na veel wederwaardigheden vindt dat katje natuurlijk zijn tehuis weer te rug. Aan het einde van de uitzending verschijnt echter het asylpoesje met 't verminkte oortje op het scherm. Aan alle kinderen wordt de vraag gesteld: „Het verdwaalde poesje uit het ver haal heeft wel een baas, maar wie wil nu dit arme diertje hebben?" Het resultaat is overweldigend. Vlak na de uitzending rinkelt de telefoon al en enige dagen later brengt juf frouw Van Moorselaar zei) het zwerf katje naar zijn nieuwe baas in Am sterdam. Maar het blijftniet bij dat telefoontje! Binnen een week ontvangt zij meer dan 45 brieven van kinderen uit alle delen van Nederland. Nadat zij van de ouders bevestiging van de aanvrage heeft verzocht, reist juffrouw Van Moorselaar enkele dagen achter elkaar per auto en truck Nederland af, van Friesland tot Limburg, en als ze terugkomt is het hele kattenhuis van het asyl leeg! Door deze grote uittocht van de zwervers kunnen meer pensiondieren geplaatst worden. In het „seizoen" (van Mei tot September) staat er geen enkel hok leeg en hoe meer pension dieren er opgenomen kunen worden, hoe meer geld er in het laatje komt voor hun zwervende kameraden! Wees blij, als Uw hond zó naar U kijkt Want hij vertrouwt U! poes" van juffrouw Van Moorselaar wel weer onder het struikje bjj het hek op haar zal zitten wachten, net zo als htf vroeger altijd deed. Hij verlangt terug naar de stoei partijen met zijn vriendjes in de grote speelkennels van Crailo en hij vraagt zich af, of de pension-hond Hansje nog iedere dag naar Crailo komt lo pen om het dagelijks wandelingetje mee te maken, waaraan hij zo gewend geraakt was tijdens zijn logeerpartij. En dan kan Joris het niet meer uit houden: hij loopt weg. Op de grote verkeersweg wordt hij aangereden door een auto, en met een grote wond in zijn zij staat hij eindelijk 's avonds jankend weer voor Crailo. Iedereen heeft medelijden met hem en hij wordt door de beheerster, de knecht en de assistentes om het hardst vertroeteld. Maar, als hij beter is moet hij toch weer naar een baas. Joris loopt echter iedere keer weer terug, eens krijgt hij onderweg een grote brandwond, de andere keer loopt hij kreupel en de laatste keer zwemt hij zelfs door een brede vaart om z'n doel eerder te kunnen bereiken. Dan mag hij eindelijk in Crailo blij ven. Hij beschouwt nu het hele asyl als zijn persoonlijk eigendom en hij loopt bij alle hondjes brutaalweg in en uit, of zij dat nou leuk vinden of niet. Druk Joris' beschermvrouwe heeft een druk leven. Soms huizen er in Crailo wel 150 katten en honden en steeds maar weer is daar het probleem: „Hoe vind ik voor de katten een geschikt tehuis?" Voor de honden wordt met behulp van de politiedierenbescher- ming altijd nog wel een baas gevon den. Het probleem van het kattenover schot is in Crailo bijzonder groot, om dat de zwervers in dat asyl bij uitzon dering niet in het gaskastje of elec- trische kistje moeten verdwijnen, als zij na een bepaalde tijd nog geen baas hebben. Juffrouw Van Moorselaar heeft niet alleen te kampen met gebrek aan ruimte, maar ook met gebrek aan geld. Het asyl wordt in stand gehouden met de contributies der leden, de opbrengst Joris wordt als jong hondje heel erg verwaarloosd in het asyl gebracht. Net zoals alle andere dieren moet hjj eerst een poosje in quarantaine. Hij wordt stevig geboend en geschrobd en dan komt hij in een apart hokje, dicht bij de warme kachel. Maar ondanks alle zorgen kikkert Joris toch maar heel langzaam op en het duurt maanden voor hij weer in orde is. Maar dan ziet hij er ook uit om te stelen. Het is een grappige hond, en het is dan ook geen wonder, dat er voor hem niet lang gezocht hoeft te worden naar een baas. Zo gaat het nu eenmaal in het dierenleven: als je maar leuk of mooi bent vind je wel een aardige baas die je goed verzorgt. Maar bij zijn nieuwe baas krijgt Jo ris heimwee naar zijn vriendjes en verzorgsters in het asyl. Niemand kan zo lief tegen je praten en niemand be grijpt je zo goed als juffrouw Van Moorselaar. Niemand maakt zulke lek kere hondenhapjes klaar als haar as sistentes Willy en Tine. Joris mist Papsnoet met z'n witte neus en hij be nijdt hem, omdat hij al „privé-waak- VUGHT, 2 jan. Nieuwjaarsmid dag is in het Ambonezen-woonoord „Lunetten" in één der woonruimten van barak 6a door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen in deze door vezelschotten van elkaar gescheiden ruimten. De brandweren uit Vught en Den Bosch, die het vuur met een dozijn stralen bestreden, konden niet ver hinderen, dat de helft van de uit 24 woonruimten bestaande barak een prooi der vlammen werd. Wel kon voorkomen worden, dat de vlammen naar de andere helft van deze en de er nabij gelegen barak no. 7 over sloegen. Totaal werden 66 Ambonezen dak loos. Zij zijn tijdelijk elders in dit woonoord, waar o.a. 3000 Ambonezen gehuisvest zijn, ondergebracht. Toen de brand ontdekt werd, heer ste aanvankelijk grote verwarring onder de bewoners van de barak. Ge lukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Een vrij groot deel van de toch al bescheiden bezittingen van de bewoners ging bij de brand verloren. van collectes die zo nu en dan wor den gehouden en met een heel kleine gemeente-subsidie. Dat alles bij elkaar is niet bepaald zoveel dat de dieren 'n weelderig en luxe leventje kunnen leiden: het is iedere dag weer reke nen en piekeren. De stal waar de hon denhokken staan, is zo hoog, dat het er 's winters met drie gloeiende ka chels nog koud blijft. Er komt nu bin nen afzienbare tijd een lager plafond in, maar ook dat kost weer handenvol geld. Zo nu en dan komen er „dieren vrienden" in Crailo met een „gevon den" hondje of poesje. In werkelijk heid is het diertje hun eigendom, waar ze dan op een gemakkelijke en goed kope manier proberen af te komen. Toch worden ook deze honden en kat ten liefdevol opgenomen, want per slot van rekening gaat het om het dier. De zieke bewoners van Crailo worden ex tra vertroeteld met lekkere hapjes en een mandje vlak bij de kachel. Soms gaat Juffrouw Van Moorselaar 's nachts haar bed uit, als een van de honden heel erg jankt, of als een van haar hermelijntjes zó ziek is, dat het niet rustig kan slapen. Met Tine en Willy moet ze iedere dag maar weer zorgen voor een ge varieerd menu, waaraan de nodige vi taminen niet ontbreken. Vooral 's zo mers heeft zé een druk en vermoeiend leven, maar ze weet dat ze een goed werk verricht en ze doet het dan ook met hart en ziel. En dan is het tóch wel leuk, als zo'n Joris zelfs bij de beste bazen vandaan loopt, om haar zijn aanhankelijkheid te tonen en om te zeggen, zij he.t dan zonder woorden: „Ik vond het zo fijn hier en U heeft altijd zo goed voor me gezorgd, mag ik weer terugkomen?" 's-GRAVENHAGE, 2 jan. (ANP). - Bij Kaap Lizard in het Engelse graaf schap Cornwall is in de nacht van zondag op maandag het 779 ton me tende Britse vaartuig „Citrine" lek geslagen en gezonken. Alle tien leden van de bemanning werden door de te hulp gesnelde reddingsboten van Li zard en Coverack gered. Eén der be manningsleden liep verwondingen op. Kort na middernacht liep het vaar tuig in stormachtig weer een lek op aan het voorschip. Pogingen om het schip door pompen drijvende te hou den en op de slechts enkele mijlen ver wijderde kust aan de grond te zetten mislukten. AMSTERDAM, 2 jan. Op Oude jaarsdag is op Schiphol het 750 meter lange nieuwe (verlengde) gedeelte van startbaan 19-01 in gebruik ge steld. De verlengde baan heeft nu 'n totale lengte van 2550 meter gekregen en is daarmede de langste baan van ons land geworden. Deze lengte brengt Schiphol volgens de internationale maatstaven, in de hoogste klasse der burgerluchtvaart- havens voor internationaal luchtver keer. Eén der gevolgen zal zijn, dat het aantal landingen op de vroegere hoofdbaan zal verminderen, met als resultaat, dat bij naderingsvluch- ten naar Schiphol minder machines over de bebouwde kom van Amster dam zullen vliegen. Dr G. E. Meuleman naar Frankrijk 's-GRAVENHAGE, 2 jan. Dr. G. E. Meuleman, Geref. predikant te Vijf hulzen, is voornemens met ingang van 1 april wederom enkele weken colle ge te gaan geven in de dogmatiek te Aix en Provence. Op 1 juli zal hij definitief van de kerk van Vijfhuizen afscheid nemen om als hoogleraar in Frankrijk op te treden. De kerkeraad zal in de vacature van Dr. Meuleman het beroepingswerk ter hand gaan nemen. AMSTERDAM, 2 jan. Met ingang van heden heeft de Ned. Bank haar officiële wisselnoteringen voor derden veranderd. Deze veranderingen komen hierop neer, dat de marge tussen de officiële bied- en laatprijzen van de Bank een kleinigheid is. ingekrompen. Voor de particulieren betekent één en ander, dat de afrekeningsprijzen van vreemde valuta iets voordeliger zul len uitvallen. Dit heeft tevens tot ge volg, dat de marge tusseli de contante prijzen en de Amsterdamse wissel markt gehalveerd wordt en dat deze prijzen tot in kleinere fracties zullen worden berekend. De ontsluiting van de BiesboSch DEN HAAG, Z januari Het Landbouwschap heeft de aandacht van de minister van verkeer en waterstaat gevestigd op de moeilijke toestand, waarin het gebied van de Biesbosch zich bevindt. Hierbij verwijst het naar de mededeling in de memorie van toelichting bij de begroting van verkeer en waterstaat 1956, dat in een bescheiden tempo zal kunnen worden voortgegaan met de uitvoering van de werken voor de watervrijmaking van het gebied van de Brabantse Biesbosch, van de Donge en het Oude Maasje, opdat deze gebieden, zodra ztilks verantwoord is, van wateroverlast worden bevrijd. De toenemende frequentie van de hoge waterstanden in de Biesbosch met de daaruit voortvloeiende rampzalige gevol gen voor de exploitatie van de landbouw grond, het gevoel van persoonlijke on veiligheid, de uiterst slechte ontsluiting, de hiermede verband houdende moeilijk heden met de arbeidsvoorziening, al deze factoren verwekken onder de inwoners van dit gebied een sterke ongerustheid, aldus het Landbouwschap. Het vooruit zicht, dat er waarschijnlijk nog 8 tot 10 jaat» mee gemoeid zal zijn voordat de Biesbosch geheel zal zijn ingedijkt, draagt er allerminst toe bij om deze verontrus ting te verminderen. VERSNELLING. Op grond van deze omstandigheden verzoekt het Landbouwschap de uitvoe ring van de bedijkingwerken zoveel mo gelijk te versnellen, met behoud uiteraard van de vereiste openingen. Vooral dient uit het oogpunt van bevordering' van de arbeidsvoorziening en veiligheid de be dijking van het zuidelijk en oostelijk ge deelte zoveel mogelijk te worden bespoe digd, waardoor betere verbindingen wor den geschapen. Ten tijde van de sluiting van de Bies bosch zullen de Interne werken in dit gebied gereed moeten zijn, waaronder de aanleg van wegen, daar anders het ver keer binnen de Biesbosch onmogelijk dreigt te worden wegens het dan heer sende peil. Dit brengt o.a. mede, dat zo spoedig mo gelijk met de ruilverkavelingsprocedure voortgang gemaakt moet worden. Het is het Landbouwschap bekend, dat de be langen van de landbouw en van de na- Export kon tot heden worden gespreid HENGELO, 2 januari. De Nederlandse katoenindustrie heeft met nadruk de aandacht gevestigd op de problemen, welke voortvloeien uit het feit, dat twintig landen Japan onvoorwaardelijk hebben toegelaten tot de GATT. Juist de textielindustrie bevindt zich ten opzichte van het Japanse vraagstuk wel in een zeer bijzondere positie, omdat deze industrie, welke historisch op gebouwd is op afzet naar Indonesië, als rechtstreeks gevolg van de tweede wereldoorlog deze belangrijke markt voor een groot deel heeft moeten ver liezen, waaruit de noodzakelijkheid van een heroriëntering is voortgevloeid. Door ingespannen arbeid van werk- van de handel en het betalingsverkeer in West-Europa. Het is duidelijk, dat de katoenindu strie, die thans voor ongeveer een der de gedeelte van haar export afhanke lijk is geworden van de situatie in West-Europa, haar positie op de West- europese markt wil behouden. Het is zeker, dat de ongecontroleer de en geheel geliberaliseerde import van Japanse textielproducten in West- Europa i aanleiding zal geven tot ver storing van de intra-Europese handel in textielgoederen,aldus heeft de heer H. van Heek Hz, voorzitter der Kamer van Koophandel voor Twenthe en Sai- land, verklaard. gevers en werknemers is men erin ge slaagd de export, die in de jaren 1938/ 39 overwegend op Indonesië was ge richt, zodanig te spreiden, dat de enor me terugval in de export van textiel producten naar Indonesië ruimschoots kon worden opgevangen. Gestreefd wordt naar stabiliteit in de export, maar een dergelijke grote verschuiving kan niet in een luttel aantal jaren ver werkt worden. Hier komt nog bij, dat de grote textielindustrielanden als Frankrijk en Engeland over koloniale afzetgebieden beschikken, waar men een voorkeurpositie heeft. ZONDER HULP De Nederlandse textielindustrie heeft zich na de tweede Wereldoorlog zonder extra overheidshulp in de vorm van exportsubsidies of dergelijke ex portbevorderende maatregelen zelf moeten redden. Met name is 'n nieuwe exportpositie opgebouwd in Afrika en Europa. Het laatste afzetgebied kon verworven worden dank zij de door de OEEC tot stand gebrachte liberalisatie De oud-minister van justitie van In donesië, Djody Gondokusumo, is we gens medeplichtigheid bij het aanne men van steekpenningen ten bedrage van rp 40.000, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. De procureur-gene raal bij het Hooggerechtshof had 2 jaar geëist. tuurbescherming en recreatie hierbij een nauwgezette afweging vereisen. Dit moet echter geen sterk vertragende invloed uit oefenen op de ruilverkaveling. Tenslotte acht het Landbouwschap het dringend gewenst, dat voor een doelma tige uitvoering en coördniering van de verschillende werkzaamheden 't gebied van de Biesbosch bestuurlijk één ge heel vormt, hetzij in de vorm van een tijdelijk fungerend openbaar lichaam dat belast wordt met de taakvervulling van de bevoegde gemeenten, hetzij in de vorm van een nieuwe gemeente. De Brabantse Biesbosch ressorteert thans hoofdzakelijk onder een drietal ge meenten. Ingezonden Modedeling (Adv.) Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS KRUISWOORDRAADSEL „Als je eenmaal zo'n muizenvanger hebt kun je er een voudig niet meer .buiten..../' DEN HAAG, 2 januari Minister Van de Kieft heeft ten aanzien van de ont wikkeling van de belastingbalans nog steeds het vertrouwen, dat de resultaten van het lopende betalingsverkeer met he t buitenland over 1955 geen tekort te zien zullen geven. Wel ligt enig nadelig saldo ln het eigenlijke kapitaalverkeer in de lijn der verwachting, als gevolg waarvan met een geringe daling van de goud- en deviezenbanken tezamen genomen moet worden gerekend. In het voorlopig verslag van de Eerste tweetal fiscale maatregelen is getroffen, Kamer is het oordeel uitgesproken, dat de regering aan de bestaande toestand van hoogconjunctuur geen passende con sequenties verbindt ten aanzien van de belastingpolitiek en met name in gebreke zou blijven belastingmaatregelen te tref fen, strekkende tot het opleggen van ze kere beperkingen aan wat een onmatige bestedingsdrang wordt genoemd. Hier gaat men naar de mening van de minister evenwel stilzwijgend voorbij aan de mo tivering, die van regeringswege is gege ven voor de belastingverlaging, welke enkele maanden geleden met instemming van alle leden van beide Kamers der Staten-Generaal is tot stand gebracht: matiging van de zware belastingdruk in het bijzonder ter verruiming van de per- gericht op een zekere afremming der in vesteringen. IN STUDIE. De vraag, of voor de controle van acti viteit van regeringswege op het gebied van de efficiëncy een nieuw orgaan de Tweede Kamer zou dienen bij te staan, is in studie genomen. Het is daarom moei lijk om, vooruitlopende op het resultaat van die studie, een uitspraak te doen. Wat het tegenwoordige belastihgniveau betreft is de minister van mening, dat de kwalificatie „zeer drukkend" in haar al gemeenheid niet op haar plaats is. In de afgelopen jaren zijn belangrijke belas- soonlijke welvaartssfeer. Ook ziet men I tingverlagingen tot stand gekomen. Uit over het hoofd, dat zeer onlangs een I een in de miljoenennota 1956 opgenomen overzicht blijkt duidelijk, dat de belas tingdruk de laatste jaren ondanks het progressieve karakter van bepaalde be lastingen niet onaanzienlijk is gedaald. In het voorlopig verslag is de vrees uit gesproken, dat door de laatste fiscale maatregelen (temporisering vervroegde afschrijving en vervroegde inning ven nootschapsbelasting) in het bijzonder me nige onderneming in de sector van de middelgrote en kleine bedrijven in een onaangename situatie zou kunnen gera ken. NIET DELEN. De minister kan deze vrees niet delen. Nog daargelaten dat de feitelijke werking van de beperking van de vervroegde af schrijving, welke overigens voor het over grote deel eerst in het 1956 zal wor den gevoeld voor de afzonderlijke be drijven niet zo ingrijpend is, dat daaruit licht bepaald belangrijke moeilijkheden voortvloeien, bestaan in het algemeen ook in die bedrijven niet onbelangrijke liquiditeiten. De bewindsman merkt voorts op, dat de beperking" van de jaarlijkse vervroeg de afschrijving zich uiteraard sterker doet gelden naarmate de ondernemer bij investeringen meer gebruik maakt van Horizontaal: 1 Gezellig, 5 niet breed, 7 sluierdoek, 9 inhoudsmaat, 10 broed plaats, 12 vaartuig, 14 electrisch geladen deeltje, 16 koraaleilandje, 19 domein van de spin, 20 edelgesteente, 22 kap, 23 voed sel. Verticaal: 1 Omslag, 2 nachtvogel, 4 zinspreuk, 5 wapen, 6 kuddedieren. 8. vloeistof, 11 graanpakhuis, 13 kweekbed, 15 plant, 17 bid, 18 vogel, 21 dikke pap. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Wesp, 3 vest, 5 roe, 7 toorn, 9 fee, 11 ons, 13 erf, 14 loo, 15 cru, 17 ink, 19 geest, 22 lee, 23 bark, 24 toom. Verticaal: 1 Wolf, 2 pro, 3 ver, 4 tros, 6 oom, 7 terug, 8 nooit, 10 eei', 12 non, 15 club, 16 wee, 18 krom, 20 elk, 21 set. de mogelijkheid van de vervroegde af schrijving. De bewindsman nu ziet geen aanleiding om -aan te nemen, dat de mid delgrote en kleine bedrijven van de ver vroegde afschrijving in veel grotere mate gebruik plegen te maken dan de grote bedrijven. Ook wat de tweede maatregel betreft, de vervroegde inning van reeds verschuldigde vennootschapsbelasting, valt bezwaarlijk aan te nemen, dat het effect in het bijzonder ten nadele van de kleine en middelgrote bedrijven zou zijn. De invordering is immers voor alle be lastingplichtigen in gelijke mate ver vroegd en betreft, indien ter zijde wordt gelaten dat het tarief aan de voet iets lager is, voor allen hetzelfde evenredige gedeelte yan de winst.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4